Jonge Arabier krijgt 3 maanden tuchtschool Werknemers te veel bij YMF MILJOENEN ITALIANEN STAKEN Vakbonden achter eventuele staking 3 Voor gooien handgranaat naar ambassade Israël Zo spoedig mogelijk na straf naar zijn land terug Tbr GEEN POLITIEK ASIEL IN DENEMARKEN VOOR AMERIKAANSE SOLDATEN Terug SCHRIFTELIJKE VRAGEN AAN EEG-COMMISSIE OVER AANBOD MANSHOLT CNV ZIET WEL IETS IN SPOED OPLEIDING NEDERLANDS VOOR ONZE EXCELLENTIES ,Moers taal' Zoals uw auto in Nederland roest, roest'ie nergens. Fouten SPOORWEGEN: WERKSPOOR WEIGERDE ORDER' Uitkering ineens voor pensioentrekkers WOENSDAG 12 NOVEMBER 196? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (GPD) De Haag se kinderrechtbank heeft de 15- jarige Arabier Ali El Attar tot maanden tuchtschool veroordeeld met aftrek van de sinds 12 sep. tember ondergane preventieve hechtenis. Speciaal voor de aanwezige journalis ten las de rechtbankpresident de over wegingen van het vonnis uitvoerig voor. De president zei dat aan de Engelse BBC een directe uitzending van de zit ting via radio en televisie naar de lan den in het Verre Oosten was gewei gerd, in verband met de beslotenheid van de Nederlandse kinderrechtspraak. De opgelegde korte vrijheidsstraf is in overeenstemming met het door de raad voor de kinderbescherming in deze zaak uitgebrachte advies. De rechtbank ovenvoog, dat de door de officier, mr E. van der Schans geëiste maatregel van terbeschikkingstelling van de regering een uitgesproken Ne derlandse opvoedingsmaatregel ie, die uitgaat van het Nederlandse, althans' Westeuropese maatschappelijke, cultu rele en opvoedingsmilieu. Gezien de geheel van de onze ver schillende culturele achtergrond van verdachte moet ieder gedwongen ver blijf in Nederland door deze verdach te op zichzelf reeds als straf wor den ondervonden, meent de recht bank. De ondanks zijn opleiding en levenservaring nog jeugdige persoon lijkheid van verdachte vordert zijn terugkeer naar zijn eigen levens sfeer op zodanig korte termijn als nog in overeenstemming is te ach ten met de straf, welke verdachte, mede gezien het ernstige karakter van de gepleegde feiten, in Neder land behoort te ondergaan, zo woog de rechtbank. tijd dubbel zou tellen. Zelfs al zou hij itraf ondergaan in gemeenschap met iren, zou hij naar het oordeel van de rechtbank in een nagenoeg gelijk iso lement verkeren als werd de straf in eenzaamheid ondergaan. De rechtbank heeft de in beslaggeno men handgranaat aan het verkeer ont trokken verklaard. Verbeurd verklaard werden een papiertje, vermeldende .Am bassade Tunise, Nassaulaan 2b' en twee bankbiljetten van ieder 20 Amerikaanse dollars. De rechtbank beval teruggave aan de verdachte van een koffer in houdende kleding en een identificatie plaatje van het PFDP. Tenslotte overwoog de rechtbank: hoe wel de ernst van ae feiten het opleggen van tuchtschoolstraf van de maximale duur van 6 maanden zou rechtvaardigen. Is de rechtbank van oordeel dat voor de verdachte wegens de moeilijkheden van taal, godsdienst en leefgewoonten, de blijkt dat de rechtbank van oordeel is dat de verdachte na het uitzitten van zijn straf zo spoedig mogelijk naar eigen land zal kunnen terugkeren. De rechtbank hoopt dat de regering daar aan haar medewerking zal verlenen'. Na afloop van de zitting liep de kleine, slordig geklede, zwartharige jongen aan de hand van een wachtmeester van de rijkspolitie terug naar zijn cel. Ali BI Atitar Taysir, geboren in 1954 te Jericho, wierp in de middag van 8 september jongstleden in opdracht van de Arabische terroristenorganisatie El Fatah een handgranaat naar de Israë lische ambassade in Den Haag. De gra naat explodeerde op een balkon van de naast deze ambassade gelegen woning van de eerste secretaris van de West- duitse ambassade. Niemand werd ge wond. Bij zijn arrestatie bleek de dader nog een granaat op zak te hebben. Vrijwel gelijktijdig vonden in verschei dene andere Westeuropese steden bom aanslagen plaats op Israëlische ambas sades en op kantoren van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El AI, onder meer in Bonn en in Brussel. De daders waren eveneens jeugdige Arabieren, die evenals Ali El Attar speciaal zijn opge leid in kampen van de El-Fatah-orga- nisatie. De kinderrechtbank te Den Haag werd voorgezeten door kinderrechter mr J. Zwanenberg, vice-president van de Haagse rechtbank. Bijzitters waren de kinderrechters mr Th. E. Rueb en mej. mr M. G. Broecker. De zitting werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de raad voor kinderbescherming. Als tolk fungeerde prof. dr J. Bergman, hoogleraar in de Arabische taal in cul- tuurgeschiedeni s Raadsman mr H. H. Barendrecht uit Den Haag bepleitte dat de jeugdige bom- mengooier alleen een tuchthuisstraf zou worden oogelegd. Na afloop van de zit ting deed de kinderrechtbank meteen uitspraak, die, conform de regels in het openbaar werd voorgelezen. KOPENHAGEN (AFP) De Deense minister van justitie, Knud Thestrup, heeft dinsdag geen politiek asiel in De nemarken willen verlenen aan twee de serteurs uit het Amerikaanse leger die enkele weken geleden uit Frankrijk naar Denemarken zijn gekomen. Beiden waren van hun onderdeel West-Duitsland naar Parijs gevlucht en vandaar naar Denemarken gegaan. Als reden voor hun verzoek om politiek asiel gaven zij op dat zij niet naar Viet nam willen. De officier van Justitie, zowel als de vm verdachte hebben 14 dagen tijd om te verdachte hebben 14 dagen tijd om teg- gen het vonnis hoger beroep aan te te kenen. De president van de rechtbank mr J. Zwanenburg, merkt in dit verband echter op: ,uit de atrafoverwegingen Slot van pagina 1) Jhr Sickinghe ontkende nadrukkelijk, dat de reorganisatie van het concern de kop zou gaan kosten van duizenden werknemers, waarvan in de geruchten stroom sprake ls geweest. Hij tekende daarbij aan ,als tenminste de continu ïteit voor Utrecht wordt veilig gesteld'. De afvloeiingen die in enkele sectoren van het bedrijf noodzakelijk zullen blij ken te zijn, zullen een geleidelijk ver loop hebben. Dit i3 ook dc reden dat de kwestie van een afvloeiingsregeling nog niet ter sprake is gekomen in het overleg met de vakbonden. De concerndirectie is voornemens zoveel mogelijk doublures in de produktie van de 28 bedrijven met 26.000 personeels leden te voorkomen. Zo is er thans een grote gieterij bij Storlc Hengelo en een m Utrecht bij Werkspoor. De Utrecht se specialiteit wordt het gieten van blokvormen voor de Hoogovens. Daar voor zullen investeringen moeten wor den gedaan, maar de Hoogovens heeft ordergaranties gegeven waardoor de kostbare investeringen kunnen worden gedaan. Het machinegietwerk zal door Hengelo worden overgenomen. Deze re organisatie betekent dat ruim 100 van de 350 werknemers ln de Utrechtse gie terij overbodig zullen worden. Aangezien de reorganisatie over enke le jaren zal worden uitgesmeerd, be hoeft het niet te betekenen dat de 100 personeelsleden ook zullen worden ont slagen. Overplaatsing naar Hengelo, herplaatsing elders in het concern en natuurlijk verloop bieden groten moge lijkheden, atdus mr Van Slingerlandt, lid van de raad van bestuur van de VMF. .Thr Sickinghe verduidelijkte, dat ln fei te slechts drie van de 28 VMF-bedrij- spoor in Utrecht en Amsterdam Stork in Hengelo. De andere bedrijven functioneren goed. Het personeelsbe stand stijgt' er zelfs. De directie van Werkspoor in Utrecht heeft gisterochtend de ondernemings raad op de hoogte gesteld van de ont wikkelingen binnen liet VMF-concern, waarbij het voortbestaan van het Utrechtse bedrijf op het spel staat. Gis termiddag na werktijd werd het voltal lige personeel geïnformeerd. MEVROUW VAN OMMEREN VERLAAT DE SENAAT (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) De KVP-twee- de kamerleden Brouwer en Van der Ploeg willen aan de commissie van de Europese Gemeenschap te Brussel de volgende schriftelijke vragen voor leggen: Vraag 1: Is het juist dat de vice- E resident van de EEG-commissie dr S Mansholt tijdens een op 8 november te Utrecht gehouden bijeenkomst aan de in de zaal aanwezige vertegenwoor digers van de Nederlandse minister voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting het volgende aanbod heeft ge daan: ,Wij willen u 2.000 gulden per ha per jaar betalen als u die terreinen, Flevoland, in beslag wilt nemen. In vijf jaar hebt u de kosten van de grond eruit en ik houd er nog 500 gulden per ha aan over? Vraag 2: Indien de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord, wil de commissie dan mededelen of de heer Mansholt namens de commissie dit aan bod heeft gedaan en, zo ja, heeft de commissie omtrent dit aanbod overleg gepleegd met de Nederlandse regering? Vraag 3: Acht de commissie het juist dat in het kader van het uit produktie nemen vam agrarische gronden voor rang dient te worden gegeven aan gron den zoals de onderhavige, welke eer, uitermate hoge produktiewaarde hebben boven zogenaamde marginale gronden' Vreemde-woordenziekte wij dverbreid HAARLEM (GPD) ,Het lijkt soms wel of Luns alle stukken schrijft'. Dat zegt het christelijk nationaal vakverbond (CNV) in zijn orgaan ,De Gids' van deze week over het gebruik van moeilijke woorden in Neder landse wetsontwerpen. Het CNV prijs het initiatief dat het algemeen Nederlonds verbond indertijd heeft ge nomen toen het in een brief aan de minister-president op deze vreemde-woordenziekte Het verbond ondekte Irt toelichtin gen op wetsontwerpen onder meer de volgende uitdrukkingen: .limi tatief', restrictie', .territoir', .se queel', alcoholintoxicatie', .rela tieve', .compententie', .immuno- geen', .exploiratoir', .reciprociteit', ,a posteriori', .defacto', ,dubia', .di versificatie', .malafide'. .Wanneer u die woorden niet begrijpt, bent n fout, want iedere Nederlander wwdt geacht de wet te kennen', aldus het CNV. In de brief maakt het algemeen Nederlands verbond zich tot de tolk van honderdduizenden Neder lander, die ook graag zouden be grijpen wat de regering ons zoal te zeggen heeft. Het verbond ver telde de minister-president name lijk in rond-Hollandse woorden, dat toch in de eerste plaats van de overheid mag worden verwacht dat zijn Nederlands in gewoon, duidelijk Nederlands nanspreekt. Vrij vertaald: Excellentie, wil je alsjeblieft je moerstaal spre ken'. ,Het ls een pracht van een brief, aldus het CNV. ,Het komt er ei genlijk op neer dat aan de rege ring wordt gevraagd of zij niet wéét dat een .cautie' een zeker- heidsstëUIng is en dat .desldera/- tum' gewoon eis betekent. Er wordt m uitgelegd dat de Neder landse minister in plaats van .primovaccinatie* ook heel goed eerste inenting zou kunnen zeggen en dat hij .intocicatie' in het Ne derlands best met vergiftiging zou kunnen vertalen'. „Misschien wist de regering dat allemaal al', aldus het CNV, ,maar niet dat je daar iets van merkt. Want toen kortgeleden in Zeeland per ongeluk een paar televisie mensen door een luitenant wer den ingerekend, werd als veront schuldiging aangevoerd dat de schuldiging aangevoerd dat de lui tenant hen ervan verdacht .sub versieve elementen' te zijn. Het komt blijkbaar in bepaalde Haag se hoofden gewoon niet op om zoiets in eenvoudig Nederlands te zeggen. Veel liever jatten ze dan een paar woorden van andere ta len: een van het Engels en een van het latijn', aldus het CNV- orgaan ,De Gids'. .Eigenlijk verwondert het ons al lemaal al niet meer in een land waar ministers zich nog zo ver schrikkelijk graag excellentie la ten noemen. Er zijn twee moge lijkheden: of onze ministers be heersen de Nederlandse taal bij zonder slecht, of ze willen in druk maken op het eenvoudige volk door goed te laten zien hoe veel vreemde woorden ze wel ken nen. Vermoedelijk', aldus ,De Gid ,is het allebei waar. Minister Ve- ringa van onderwijs moest er maar eens iets aan gaan doen. Met een spoedopleiding Neder lands bijvoorbeeld voor zijn ambt genoten. Anders moet de minis ter van binnenlandse zaken straks nog ingrijpen. En Beer- nink heeft daar 8.11e reden voor. Want hij weet uit persoonlijke ervaring precies hoe vervelend het kan zijn als je je eigen wetten niet kent', aldus ,De Gids'. Uw werk krijgt een lift met King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nét iets meer presteert. Omdat King stimuleerten activeert. Natuurzuivere King - houdt monden fris en mensen monter. w» Medewerkers van het tv-program me. Farce Majeure hebben giste ren in Den Haag de verkoop van de nieuwe kinderzegéls gestart. Hun eerste klant was mr J. Klaa- sesz, commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, die er graag voor wilde bloeden: hij kocht een zegel van 12 cent met een bijslag van J/9,88 (om het betalen wat gemakkelijker te maken, en op dat de verkoop ten behoeve van kindertehuizen van alle gezindten flinke zoden aan de dijk zal zet ten). Aan de loketten vlogen de kinderzegéls weg, tertcijl de fila telisten en andere klanten hun stem konden lenen voor de muzi kale omlijsting van de plechtig heid Op de foto: mr Klaasess (links) ontvangt uit handen van Ted de Braak zijn speciale dure zegel. Rechts Fred Benavente. Beschouwingen in senaat week later (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De algemene en finan ciële beschouwingen ln de eerste kamer zullen een week later worden gehouden dan de oorspronkelijke datum, ten ge volge van de EEG-topconferentie die nu op 1 en 2 december in Den Haag plaats vindt. (Slot van pagina 1) bestuur van de verenigde machine fabrieken. De heer Meijnikman wek te de kaderleden van Werkspoor op de komende tijd de uiterste discipli ne te betrachten, .want de publieke opinie heeft u mee'. .Doe geen gekke dingen maar nodig desnoods morgen de directie uit voor een gesprek in de kantine om de openheid te vra gen die wij niet hebben gekregen', zo suggereerde de heer Meijnikman. Hij gar een opsomming van het ver loop van de gang van zaken bij Werkspoor Utrecht die gunstig leek te zijn geworden nadat de sluiting van de staalconstructieafdeling en de order voor nieuw materiaal voor de Nederlandse spoorwegen een feit waren geworden. De indruk werd ge vestigd dat de orderpositie van Werkspoor Utrecht zeker niet meer slecht genoemd mocht worden. Kort nadien werd bekend dat de bedrijfs directeur ir G. J. Klomp na een 27- Jarig dienstverband op eigen verzoek ADVERTENTIE De enige afdoende oplossing? KfflIL het exclusieve Valvotlne produkt, De enige afgevaardigde van de Communistische Partij Nederland in de eerste kamer, pievromv H. J. van Ommeren-Haverink, zal wegens gezondheidsredenen per Ij november ontslag als kamer lid nemen, aldus heeft de voor zitter mr M. de Niet dinsdagmid dag meegedeeld. Mevrouw van Ommeren is met een korte onder breking elf jaar lid van de eerste kanier geweest. (Van onze correspondent in Rome) J^uim 3l/z miljoen Italiaanse arbeiders zijn nu al wekenlang in de weer om van zich te laten horen. Ze doen dit op de wij ze die tot de rechten van de arbeider be hoort: ze staken. Stakende arbeiders vor men in Italië niet direct een verschijnsel, waarover bevolking of pers zich erg druk maakt. Nu is het echter anders. De arbei ders leggen niet alleen ieder ogenblik het werk neer, maar er zijn opstandige ele menten onder hen die tot grove geweldda den overgaan en zo geschiedde wat nog nooit eerder was voorgekomen, dat b.v. de Fiat-fabriek in Turijn werd bestormd en een gedeelte van de lopende band werd vernield. Niet alleen in Turijn, maar ook in Pisa, Milaan en Porto Marghera nam het arbeidersoproer revolutionaire vormen aan. In Pisa viel een dode door een traan- gasbom en wanneer de politie zich niet door het hele land op haar manier yrij rustig had gehouden, was de ellende hele maal niet te overzien geweest. Entussen is het uitgangspunt van de onrust zo eenvoudig te schetsen, dat normalerwijs koelden- kende Italiaanse commentatoren ook niet goed meer begrijpen, waarom het zo ingewikkeld is geworden. Dat de toestand dergelijke dramatische vormen zou hebben aangenomen, dat het laud op de rand van een revolutie of omwenteling zou staan, ontkent iedere Italiaan met klem. Opnieuw krijgen de buitenlandse correspondenten in het land de schuld, voor een berichtgeving, die ten deert naar een absolute Italiaanse debacle. Het echter de vraag, waar de grenzen van die debacle liggen en of die al niet lang overschre den zijn. De eenvoudige feiten zijn, dat volgende maand de collectieve contracten van de meeste arbei ders in de grootste en essentiële bedrijven aflo pen: de metaalarbeiders, de werkers ln de che mische bedrijven, in de voedingsindustrie, de het land zelf. Uiterst rechts schermt nu en dan bouwvakkers. De vakbonden vragen in de onder- met een regime k la dat van de Griekse kolonels, handelingen die over de nieuwe collectieve maar de fascisten zijn een ridicuul volkje zonder contracten gevoerd worden een loonsverhoging van 75 lire per uur. Het basisloon bedraagt nu ongeveer 800 lire per uur. De staatsmonopolies bieden de vakbonden 45 lire per uur aan. De par ticuliere industrie biedt 40 lire. leider. Bovendien hebben ze al één keer flink ver loren en wie in Italië zo dramatisch ten onder gaat, is zijn gezicht voorgoed kwijtgeraakt. Ui terst links betekent communisme. Maar net als andere Italiaanse partijen zijn ook de de bonden een vermindering van j? minsten, drte groepen gesplitst, se heb- Voorts vragen de arbeidstijd tot 40 uur per week. De particulie re industrie biedt in plaats van de 48-urige werk week van nu, een 45-urige werkweek binnen een termijn van twee jaar. De staatsbedrijven gaan met de 40 uur per week al akkoord. De secreta ris-generaal van de socialistische vakbeweging heeft vorige week in een toespraak op zijn con gres verklaard, dat de Italiaanse arbeider verge- ben daarbij het oog voorlopig op een litie met de bourgeoisie gericht en daarmee zijn ze voor de revolutie verloren. Wie dan wél de oproerkraaiers zijn, blijft een vraag die men hier niet helemaal blijkt te kunnen beantwoorden. Het zouden niet meer dan een duizend man zijn, ook weer op zijn Italiaans leken met zijn vakgenoten in de andere EEG- in kleine groepen gesplitst, die een revolutionaire landen op loongebied ver achter ligt (in Luxem- waarde aan de strijd van de arbeiders voor betere burg verdient volgens hem de industrie-arbeider collectieve overeenkomsten willen geven. Een deel per uur 1095 lire, in de Bondsrepubliek 1004 lire, van het resultaat dat ze voor ogen hebben, is in Nederland 930 lire en ln Frankrijk 857 lire). reeds bereikt:, de ontwikkeling heeft het drama- In dit verband hebben de Italiaanse arbeiders de steun van de economische commissie van de EEG gekregen, die heeft uitgerekend dat de Italiaanse industrie best meer kan betalen en ze heeft de industriëlen hiertoe zelfs aangezet. Be langrijker dan deze looneisen maar niet in han delbare cijfers uit te druliken zijn de dringende eisen van de arbeiders om meer medezeggenschap tisch accent gekregen, dat de onderhandelaars in de fabrieken. Al maandenlang zwerft een wets- aan de ondernemerskant van de conferentieta- ontwerp over dit thema door de lokaliteiten van fel wellicht tot het openzetten van de portemon- het Italiaanse parlement en voorlopig zal het nee kan verleiden en tot een verdergaande demo stuk wel zoek blijven. De arbeiders willen echter cratisering van de bedrijven. De kleine groep niet wachten en ze laten het goed merken. In van agiterende revolutionairen zal echter nooit de groot-industrie volgt men dit punt van de ontwikkeling met nog meer aandacht dan de loonkwesties. Een derde punt van onrust onder de arbeiders maar niet alleen onder hen is de algemene misère in Italië. De sociale voorzieningen zijn slecht, de huren hoog, het leven duur, de vriend jespolitiek viert hoogtij, over de politici en rege ringen haalt men de schouders op. Niet functio neert: zo ls men weer bij de stakingen terugge keerd, die iedereen verafschuwt en waaraan ie- tevreden zijn vóór ze zelf de macht in handen heeft en iedere splintergroep lioopt dat voor zich. Tenslotte begon Mao Tse-Toeng ook met twaalf man, zo luidt hun stelregel. De communisten wil len zich niet solidair verklaren met deze groepen, de vakbonden evenmin. De laatsten zijn helemaal niet zo opgetogen over de eisen van de arbeiders, om in de afzonderlijke fabrieken via arbeidersra den over de looneisen te onderhandelen. Dit zou hun eigen invloed immers afbreuk doen. De vakbonden hebben voor 19 november een sta- dereen van harte meedoet. Om een oplossing king van 24 uur afgekondigd, die alle facetten voor dit derde punt te vinden is een gevoelige van de Italiaanse samenleving zal moeten tref- sclioonmaak in de stoffige winkel van de Italiaan- fen. Sinds 1948 heeft een dergelijke algemene se politiek vereist en wie daarop wil wachten staking in het land niet meer plaatsgevonden, in kan de kalveren op het ijs zien dansen, zolang er Europa niet meer sinds mei 1968 in Frankrijk, niet eerder een revolutie uitbreekt. Buiten Italië Een wel wat opzienbarend besluit van de bon- gelooft men kennelijk méér in die revolutie dan in den dus en kennelijk ingegeven door de hoop, dat deze sprong in het koude water de uit de hand gelopen krachten weer in het gareel brengt I en in gezamenlijke actie laat uitrazen. De or ganisatoren nemen echter wel een groot risico op zich. Wanneer de staking uit de hand loopt kan zij het land Inderdaad aan de rand van een ernstige crisis brengen, waarbij de buitenlandse correspondenten voor het eerst gelijk zullen krij gen. Ongewoon positieve, maar waarschijnlijk ef- fectloze uitlatingen klonken dezer dagen uit de mond van de minister voor arbeid, Carlo Donat- Cattin, die in een interview ln de .Domenica del Corrière' de moed had als één der weinigen te pleiten voor een forse loonsverhoging. Het is gezond, aldus de minister, dat we, terwijl we de export leven, niet in hoofdzaak hoogwaardige technische produkten exporteren, maar in de eer ste plaats lage salarissen en daarbij nog goed kope arbeidskrachten door middel van de emigra tie. Als de salarissen flink worden verhoogd is het resultaat tweeledig: door de toenemende vraag op de binnenlandse markt zal de industrie zich moeten gaan inspannen voor haar technische ontwikkeling om daardoor de produktie te kun nen verhogen (95 procent van de industrie werkt op basis van conventionele technieken, 5 pro cent maakt gebruik van de moderne technologie). Italië moet de basis van een welvaartsstaat be reiken, waarin zich nu bijvoorbeeld de Verenigde staten en de Bondsrepubliek bevinden. Door de ze ontwikkeling zullen ook de sociale machten aan invloed winnen en een grotere politieke rol kunnen gaan spelen. De ultra-rechtsen zullen zich fel tegen een dergelijke ontwikkeling verzetten, aldus de minister, maar hun kracht is te gering om van enige betekenis te zijn. Voor de rebelse om niet te zeggen dramatische uitspattingen van de laatste weken, die de voorpagina's van de dagbladen vullen, wilde deze bewindsman geen verantwoordelijkheid dragen. Hij sprak, ineens weer aartsconservatief: wie wil onderhandelen over nieuwe contracten, moet on derhandelen over nieuwe contracten en geen revo lutie maken. De gewelddaden en de acties van de arbeiders overval commando's zijn fe nomenen waartegenover de vakbonden een stand punt dienen in te nemen. De regering blijft de gang van zaken als de groeistuipen van een jonge democratie verklaren en ze wekt de indruk bijna nog blij te zijn met zoveel vertoon van energie, net als een trotse moeder, die haar kroost in de kleuterschool ziet rkvotten. ontslag had genomen, dat bij de cal culatie voor de spoorwegorder en de materiaal aankopen daarvoor grove verrekeningen waren gemaakt en dat de vernieuwde VMF-directle be zig was met een doorlichting van de 28 bedrijven. De heer Meijnikman vond het ver bazingwekkend dat de VMF, die in 1954 tot stand kwam, pas in juli 1969 tot de ontdekking kwam dat zij de beschikking moest hebben over gegevens die zij kennelijk voordien niet nodig had. De heer Meijnikman noemde ae foute calculatie bij de NS-order geen uitzondering. Hij deelde mee dat men zich al eens eer der heeft verkeken op een order uit Oost-Europa, die de VMF een na deel opleverde van vijf miljoen gul den. De laatste weken hebben de bonden voorts ontdekt dat een van de VMF-groeperingen bij de bouw staan op een bedrag van ongeveer acht miljoen gulden. ,Als je hoort dat .captains of in dustry' dergelijke grote fouten maakten is het onjuist te stellen dat binnen de Verenigde Machine Fa brieken niet hard genoeg wordt ge werkt, zo zei de neer Meijnikman, die daarbij herinnerde aan een .klaagzang" van bet lid van de raad van bestuur van de Verenigde Ma chine Fabrieken jbr mr Sickinghe die het de Nederlandse werknemers eens heeft kwalijk genomen dat zij te laat beginnen, te langzaam werken en te vroeg ophouden. Een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen heeft dins dagmiddag desgevraagd ver klaard, dat Werkspoor in UtTecht een aanvraag van de Nederland se Spoorwegen voor de bouw van nieuw goederenmaterieel heeft geweigerd wegens gebrek aan ca paciteit. Hij voegde daaraan toe, dat de spoorwegen Werkspoorr van werk voorzien hebben tot eind 1971. Bovendien heeft de NS nog bouwplannen voor materieel in 1972. De woordvoerder van de NS achtte liet haalbaar dat een nieuwe order in mei volgend jaar reeds wordt gegeven, mits hij tot stand komt in vrije concurren tie. .En dat is nu juist wat Werk spoor Diet wil', aldus de NS- woordvoerder. Indien de regering mocht beslissen, dat de NS-or- ders in de komende vijf jaar aan Werkspoor worden gegarandeerd, acht de NS het redelijk dat de overheid het verschil tussen de aanneemsom van de mogelijk voordeliger concurrent en de vraagprijs van Werkspoor bij past. De spoorwegen zijn het niet eens met de bewering van de concern- directie van de VMF, dat in de wagonindustrie sprake zou zqn van dumpingprijzen. DEN HAAG (ANP) De eerste ka mer heeft gistermiddag zonder debat en zonder hoofdelijke stemming een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij zij die pensioen ontvangen krachtens de alge mene ouderdomswet en de algemene we duwen- en wezenwet, een uitkering in eens krijgen van 65 of 45M gulden. Zij die een gehuwdenpensioen of een hogere weduwenuitkering genieten, ont vangen 65 gulden, de trekkers van een ongehuvrdenpensioen of een lagere we duwenuitkering 45 gulden. Toe de uit kering ineens werd besloten in verband met de prijsstijgingen in het begin van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3