Snelle groei uitkeringen via Zeeuwse Raad van Arbeid maak uw postgiro-saldo rentegevend: Arnemuiden zit te "springen" om geld PTT tevreden over ontvangst" nieuwe bestellingsregeling SUKRISTOL rj Gemeenteraad Westerschouwen gaf 84,000,- voor aardgas I" heetman BESTRIJDING MILIEU-VERVUILING HOOGSTE DOEL D'66-ZEELAND NIET MEER 99 DRSDUSARDUIJN IN CENTRALE WERKGROEP KVP ALHIER' IN ADRES ZETTEN R-k invalidenbond op jaarvergadering WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AUTONOME INSTELLINGVIERT SO-JARIG BESTAAN DIT JAAR REEDS 150 MILJOEN ,UIT' SOCIALE WETTEN MIDDELBURG De jubilerende Raad van Arbeid in Middelburg op 21 november wordt het vijftig jarig bestaan gevierd zal in dit feestjaar' rond de 150 miljoen gulden aan uitkeringen betaalbaar stellen. Per .hoofd der bevolking' omgerekend. zou dat iedere Zeeuw zo'n 500 gulden opleveren. Die vlieger gaat niet op omdat na tuurlijk niet iedereen een uitke ring krijgt. Het geld is juist be stemd voor bepaalde groepen in de samenleving zoals de bejaar den, weduwen, enz. 1d welk tempo deze uitkeringen, in ge volge onder meer de kinderbijslagwet ten. de algemene ouderdomswet, alge mene weduwen' en wezenwet en de voor al in vroeger jaren en de invaliditeits wet, groei en blijkt wel uit vergelijking van de huidige cijfers met die van het vorige jubileumjaar, 1959. Toen werd via de Zeeuwse Raad van Arbeid .slechts' rond de drieëndertig en een half miljoen gulden uitbetaald. Even als in dat jaar gaat ook thans het grootste deel van deze bedragen via de aow-uitkeringen naar de bejaai'den. In duidelijke tegenspraak met het .ge mak' waarmee in het kantoor aan de Spanjaardstraat de miljoenen worden uitgegeven, is de zuinigheid, die de raad zichzelf oplegt. De 21ste november zal dan ook geen groot feest opleveren. Er zal zelfs geen sprake zijn van offi ciële genodigden. De raad houdt het in tern. 's Middags is er een reünie van Eersoneel en oud-personeel, e dag wordt besloten met een .gezel lig samenzijn in de Middelburgse schouwburg. Bij deze jubileumviering zal natuurlijk ook het bestuur van de ze instelling, dus de raad zelf. aanwe zig zijn. De raad bestaat momenteel uit mr J. Kolkman, voorzitter; de werk- Jevers-leden mr J. Quast, Vlïssingen, de Jager, Kapelle en N. Stoik, Mid delburg: de werknemers-leden A. van Aalst, Middelburg, A. Maas, Middelburg en J. v. d. Voorde, Sluiskil. Omdat het .quorum' van de regelmatig vergaderen de raad steeds voltallig, dus zeven, moet zijn zijn ook plaatsvervangende leden aangewezen. Voor de werkgevers zijn dat de heren J. Ciaas te Middel burg, C. den Hollander, Middelburg en A. Imanse te Middelburg; voor de werk nemers de heren H. Joziasse te Mid delburg. A. Jeras te Middelburg en A. de Koning te Lewedorp. raad: werkgevers en werknemers. Ofschoon het ^karakter van liet werk, ooral in de laatste jaren duidelijk is ■eranderd er kwamen algemene wet ten bij zoals de kinderMijsIagwetten, de algemene ouderdomswet enz., terwijl juist de typische arbeidersverzekering, ook de ongevallenwet, werden afgesto ten, heeft de raad toch, opvallend ge noeg, dezelfde samenstelling behouden. Aanpassing van de raad aan het nieuwe .verzekeringenpakket' voortbordurend op de oude gedachtegang zou er hijvoor beeld plaats dienen te worden ingeruimd voor vertegenwoordigers van de bejaar den, weduwen en ouders met kinderen is tot op dit moment nog geen punt van serieuze overweging geweest. Autonoom De raad is geen rijksinstelling ,i autonoom. Het personeel valt onder de betiteling ,semi-rijks'. Alleen de voorzitter, aie ook de leiding heeft over 't personeel van de raad, maakt ais rijksambtenaar daarop een uit zondering. De Raad van Arbeid te Middelburg werd evenals de, nog be staande, 21 andere raden in het land opgericht als logisch uitvloeisel van de invaliditeitswet, die in dat jaar in werking trad. Die eerste sociale wet, die de raden ter uitvoering kregen, was een echte .arbeidersverzekering'. Vandaar ook de samenstelling van Zilveren jubileum bij de Vitrite Grillig Ook de naam Raad van Arbeid is een .vlag", die de lading niet dekt. Ds Talma, een van de grondleggers van de sociale wetgeving in Nederland, stond aan het begin van deze eeuw een instelling voor ogen, die veel meer taken op arbeidsge bied onder meer arbeidsbescherming, arbeidsvoorziening enz voor ogen dan waarmee de tweede kamer uiteindelijk wenste in te stemmen. Toch bleef d naam van Raad van Arbeid gehand haafd. Het is dan ook geen wonder, ook op de raad zelf kijkt men er trouwens niet van op. dat veel mensen zich ver gissen en op de raad een beroep doen voor zaken, bijvoorbeeld ontslagkwesties, die tot het terrein van andere instellin- behoren. De geschiedenis van de Raad van Ar beid in Middelburg die sinds 1936, toen de Raad van Arbeid te Goes werd opge heven. de gehele provincie Zeeland tot werkterrein heeft, vertoont een, uiter aard, even grillige ontwikkeling als die van de sociale wetgeving in Nederland. Vooral door de overheveling van de wer nemersverzekeringen naar de betrokken bedrijfsverenigingen moest het perso neelsbestand, dat in de jaren na de oor log tot ongeveer honder was opgelopen, weer aanzienlijk worden ingekrompen. Op het ogenblik heeft de raad vijfen- "g man in dienst. Daarvan behoren lechts twee personen tot de buiten dienst. Dit direct contact met het pu- blijkt wel uit het feit, dat de Raad belang, bijvoorbeeld om .ter plaatse' te weten te komen wat de onderhouds kosten van een kind zijn (in verband met een aanvraag om kinderbijslag) maar ook om degenen metterdaad te helpen, die zelf niet in staat blijken te zijn om een aanvraagformulier voor een Een bijzonder karwei voor het personeel van de raad vormt de afwikkeling van de afgedankte invaliditeitswetten. Hoe omvangrijk het werk van het terugbe talen van de .geplakte' zegels wel is, blijkt wel uit het feit, dat de jRaad van Arbeid in Middelburg beschikt over de namen van niet minder dan 150.000 rentekaarthouders. Meer dan de helft, van dit omvangrijke namenregis ter wordt op de raad evenwel als .sla pend' bestempeld. Het betreft dan bij voorbeeld Belgische arbeiders, die wat in het verleden veel voorkwam een seizoen in Zeeland werkten en dan weer spoorloos verdwenen terwijl er in dat jaar voor hen toch was geplakt. Dan zijn er natuurlijk ook nog de men sen die naar buiten Zeeland, zoals de emigranten, zijn verhuisd zonder adres- weijziging op te geven. Men denkt bij de Raad van Arbeid ongeveer zeven jaar nodig te hebben om al deze terug- betalinge- te "kunnen wikkelen. De raad staat, zo verwacht men, voor de nabije toekomst geen grote veran deringen te verwachten. Wel wordt na tuurlijk in het administratieve werk steeds meer gebruik gemaakt van mo derne apparatuur, centraal met de an dere raden onder meer ook van een com puter. Contrast daarmee vormt wel de bedaagde, sinds de oprichting onveran derde. behuizing van de raad, een oud herenhuis aan de Spanjaardstraat. Ook dat eerbiedwaardige pand jubileert dus mee. ADVERTENTIE MR. J. KOLKMAN voorzitter jubilerende R.r Kosten herstel straten Op z'n laatst in 1972 klaar ROLEX Een zeer chic horloge, geschikt voor iedere gelegenheid. Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Perfekt beschermd tegen water, stof en vuil door de beroemde Oyster kast. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen. ROLEX OYSTER PERPETUAL vanaf 530,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam Programma statenverkiezingen Inspraak voor niet-leden maakt, die geen gemeente meer mag maken. Men was het er echter niet over eens. of het op de weg ligt van de provincie, de gemeenten hier op ie I wijzen. De stemmen staakten toen er over opname van het artikel werd ge- GOES Als D'66 zich na de ver- stemd. Toen de vergadering een aanwezig niet. lid ook stemrecht gaf, viel de stemming uit in het voordeel van opname. Nieuw in het programma is ook het standpunt, dat de provinciale bibliotheek alle boeken aan iedere belangstellende moet uitlenen. Dit naar aanleiding van de ervaring van een D'66-lid, dat geen medische boeken mocht lenen, omdat hij geen medicus was. Het programma zal op 10 januari defi nitief worden vastgesteld. Dat is dan slechts een formaliteit, want op die dag wordt er niet meer over de inhoud ge- discussieerd. WESTERSCHOUWEN De Wester- schouwse gemeenteraad heeft maandag avond een krediet van 84.000,- ge\o- teerd om aardgas in de gemeente te krijgen. Het gaat om de kosten, die DRIE TON VAN RIJK TEGOED: Knijper op neus' voor puffabriek ARNEMUIDEN - De liquiditeits- positie van de gemeente Arnemui den is niet rooskleurig. Een van de belangrijkste oorzaken daarvan is de trage afwikkeling door het rijk van de subsidieverlening in de bouwkosten van de nieuwe jacht haven. Arnemuiden heeft daar voor nog drie ton ,te goed'. op, dat de gemeente hier sterk afhan kelijk is van de ter beschikking ko mende geldmiddelen ter bekostiging van het bouwrijpmaken van de grond. De kosten daarvan worden op vijf a zes ton geraamd. De burgemeester betoog de, dat het gemeentebestuur thans be studeert welke van de twee mogelijk heden het bungalowprojeot zelf uit voeren of in zijn geheel aan derden ,ter hand' te stellen de voorkeur verdient. Hij voegde hieraan nog toe, dat voor het plan. dat in totaal 56 percelen omvat, reeds een honderdtal aanvragen zijn binnengekomen. Dezer dagen werd in de kantine de NV Vitrite Fabriek te Middelburg in aanwezigheid van directie, staf, be drijfsleiding, chef en collega's de heer A. de Leeuw (affdeling Hulzenfabriek massafabncage) gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum bij dit be drijf. De dank van de directie werd over gebracht door directeur" ir. G. Kranen, die tevens de jubileumsgeschenken aan bood. Namens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel over handigde spreker het getuigschrift dat De verzuchting van burgemeester Hack deze Maatschappij beschikbaar stelt voorWe zijn voor geldleningen nu eenmaal personen met 25 dienstjaren. Jubilaris op Den Haag aangewezen', herhaalde hij werd verder toegsproken door de he- nog eens toen de heer K. Steketee (ar) ren J. Sougé, M. de Wagter en J. Ver in de rondvraag vroeg naar de stand nooijs. Tenslotte dankte de heer De van zaken rond het bungalowproject bij Leeuw directie en sprekers. de jachthaven. De heer Hack wees er- ADVERTENTIE) Dat bleek maandagvond, in de verga dering van de Arnemuidense raad, uit mededelingen van burgemeester A. Hack. De burgemeester wees erop, dat vooral de hoge renteverliezen van geld, dat ,ons in feite toekomt' vervelende gevolgen voor de financiële positie de gemeente hebben. De heer Hack maakte de opmerking bij het voorstel van b en w op bij de bank Nederlandse gemeenten, een kas geldlening van 1,1 miljoen gulden en een vaste geldlening van 200.000 gulden nemen. open een reruerekeniir bij de RPS! Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3-2 rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellij. nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK LOS® óók rente voor postrekeninghouders Illusie ig maximaal gevergd worden ïl van straten. Het aardgas- In antwoord op een .dringende vraag' van de heer J. van Belzen (pvda) hoe het stond met de situatie rond de puf fabriek, zei de heer Hack, dat het ge meentebestuur de .illusie heeft gekoe sterd dat het bedrijf vrijwillig het grondgebied van Arnemuiden zou laten'. .Die wens is niet in vervulling gegaan. Daaron zit er thans weinig anders op, dan de knijper op onze neus te zet ten, en het overleg voort te zetten', aldus de heer Hack, die voorts stelde, dat indien niet aan de te stellen voor waarden op grond van hinderwet wordt voldaan, alsnog bedrijfssluiting zal moe ten volgen. De raad verklaarde zich voorts una niem akkoord met de nieuwe statuten voor de waterleidingsmaatschappij Zee land, die wordt gevormd door het sa mengaan van de waterleidingmaatschap pijen Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Hack wees erop, dat de essentie van de statuten is, dat veertig procent van de aandelen in han den komt van de provincie, de gemeen ten Vlïssingen en Terneuzen elk tien procent en de overige gemeenten, waar onder Arnemuiden, tezamen in totaal veertig procent van de aandelen zullen krijgen. Op de vraag van de heer K. Steketee (ar): .Wie krijgt de beste aandelen', antwoordde de heer Hack, dat de aandelen voor iedereen gelijk zullen zijn en per stuk duizend gulden zullen bedragen. Energie Burgemeester Hack voegde hieraan nog toe, dat thans ook de fusionering van de Zegam en de PZEM, waardoor één Zeeuws energiebedrijf zal worden ge vormd, thans ,op een oortje na gevild Ook in deze nieuwe onderneming naar ramin; herstel zal komen in de bebouwde dorpskom men. Duidelijk werd maandagavond, dat de NV Zegam zich nog beraad of het noordelijk deel van Renesse het ge bied van de stichting Renesse het zeebad Nieuw-Haamstede en Westen- schouwen ook van aardgas zullen wor den voorzien, zonder dat van de gemeen te daarvoor extra kosten maakt. Gemeentesecretaris J. W. de Jonge zette uiteen, dat ook tweede wonin- Sen in de bebouwde kommen van de orpen aardgas kunnen krijgen, maar dat de eigenaars ervan ineens 100 aanlegkosten moeten betalen. De ge meentelijke garantie van 75 geldt ook niet voor deze woningen. Het aardgas zal de gemeente Wester schouwen op z'n laatst in 1972 berei ken. De raad kreeg maandagavond de eind cijfers van de begroting voor 1970: eer post onvoorzien van 6.584.94 op de ge wone dienst, waarin aan inkomsten en uitgaven ƒ4.810.715 is geraamd. Op de kapitaaldienst met ƒ8.086.676 aan uit gaven en een nadelig slot van 582.012. De formele aanbieding van de begroting wordt over twee weken gevolgd door werkelijk*, aanbieding van het stuk. De raad bracht de reinigingsrechten van 25 op 27,50 per emmer per jaar en van 12.50 op 15 voor een zomer- emmer. De heer J. C. Hendrikse (pvda) vond het onplezierig dat op Schouwen- Duiveland verschillende tarieven in de verschillende gemeenten gelden. Hij meende overigens, dat er een verschui ving van de belasting naar de zom er- emmers zou moeten plaatsvinden. Wet houder L. van de Klooster, die de ver gadering leidde burgemeester H. P Everwijn was ziek maakte duidelijk dat de belasting voor de zomeremmers verhoudingsgewijs al hoger is dan voor normale emmers. Wethouder J. van Wa- veren maakte duidelijk, dat in Wester schouwen het hele bedrag, dat de dienst kost door de inwoners moet worden be taald. De gemeente legt geen geld bij. Een bijdrage van 250 gaf de raad voor interkerkelijk jeugdwerk in Haamstede-Burgh. Het gaat om een bijdrage voor de huur. die de jeugd moet betalen. De heer Van Waveren zette uiteen, dat men de bijdrage wil geven, omdat er geen dorpshuis is. Overigens gaat het om een start subsidie. De heer Van de Klooster in antwoord op een vraag van de VVD-er B. J. Kloosterman: ,De jeugd moet zich zien waar te maken. We kunnen later zien wat we verder kunnen doen voor die sociëteit'. De heer Kloosterman had aanvankelijk voorgesteld de ƒ250 niet voor het win terseizoen te geven, maar voor 1969. Hij wilde nadrukkelijk gesteld zien, dat de gemeente, als het nodig is. wel meer wil doen voor het jeugdwerk. De wethouders deden de toezegging, dat MIDDELBURG Voor leden van het Instituut voor Bestuurswetenschappen Studiekring voor G.A. en G.F. in de provincie Zeeland, afdeling Walcheren, zal op donderdag 20 november mr. A. Peeck, advokaat en procureur te Mid delburg en docent aan de bestuurs- school Zeeland spreken over: .Het eerste boek van het nieuwe burgerlijk wetboek'. Dit boek handelt over het personen- en familierecht, dat op 1 januari in wer king treedt. De bijeenkomst, die wordt -;ehouden in ,De Brasserie', in Middel' iurg, begint om twee uur. Voordracht over nieuw wetboek kiezingen van volgend jaar verte genwoordigd ziet in de provinciale staten van Zeeland, dan zal voor deze nieuwe fractie de strijd tegen de toenemende vervuiling van lucht, water en bodem het hoogste doel zijn. Dit is maandagavond be slist op een openbare bespreking van het concept-verkiezingspro gramma van D'66 Zeeland in ho tel ,De Korenbeurs' te Goes. In liet concept stond, dat aan de strijd tegen de vervuiling hoge prioriteiten moeten worden verleend. De vergade ring veranderde dat in ,de hoogste prio riteit'. Een schriftelijk binnengekomen voorstel, om de grote strijd de .aller hoogste prioriteit' te geven werd niet overgenomen. Wel werd, naar aanleiding van een bin nengekomen voorstel, een nieuw punt aan het verkiezingsprogramma toege voegd: D'66 staat nu op het standpunt dat de groenzones, die rondom grote in dustrieën moeten worden aangelegd, door de industrieën moeten worden be taald. Men wil de kosten van deze zo nes verdisconteren in de grondprijs van iet industrieterrein. Nieuw in liet programma is ook het punt, dat volgens D'66 het leggenv an rioolwaterpersleidingen naar openbare wateren vermeden dient te worden.. De vergadering ging hiemee na lange discus sie akkoord. Eerder was van'.verschil lende zijden aangedrongen op het vol ledig weren van persleidingen ten gun ste van rioolwaterzuiveringsinstallaties. D'66-Zeeland voorzitter J. Roodenburg wilde met een dergelijk programmapunt liever tot over vier jaar wachten, om dat naar zijn mening en die van meerderheid het niet verantwoord een toekomstige D'66-fractie tegen een persleiding te laten stemmen, omdat de: partij alleen akkoord kan gaan met voorlopig nog niet betaalbare zuiverings 'nstallaties. D'66 zal zich in de toekomst in pro vinciale staten op hei standpunt stel len, dat gemeentebesturen de provinci ale overheid dienen te informeren met welke industrieën er onderhandelingen gevoerd worden ten aanzien van vesti ging in de gemeente. Dit om concurrentie tussen gemeenten te voorkomen. Aanleiding voor dit pro grammapunt was zo bleek tijdens de vergadering de vestiging ran Her cules in Middelburg. ,Die fabriek ligt als een puist in de polder', zo om schreef de heer Roodenburg de situatie. Alle aanwezigen waren het er over dat Middelburg een fout heeft ge- Directeur C. Vis: ,Geen sprake van legio klachten" als de sociëteit goed gaat en blijft draaien, men nader zal bekijken wat de gemeente kan doen. De tarieven voor de marktgelden wer den van 0,40 op 0.60 per strekkende meter gebracht. De heer L. C. Hooger- huis (pc) vond. dat men er maar ƒ0.80 van moest maken, een suggestie, waar 9® niet °P m&në- Aan de firma W. Gilijamse te Renesse werd een stuk grond verkocht van 1475 m2 voor f 25 er iii2. De firma wil op de hoek .eeanemoonweg - Oude Moohveg een handels- en tentoonstellingsgebouw neer zetten. Aan de NV Expïoitatiemaat- schappij G. J. van de Graaf werden vergunningen gegeven voor exploitatie van een terrein aan de Hogeweg. De nv gaat 19 bungalows zetten en ver bindt zich 50.000 voor aanleg van een transportriool aan de gemeente te beta len. De raad ging voorts akkoord met de aankoop van enkele zakenpanden in het saneringsplan terwijl in een ander geval eveneens binnen het kader van het sa neringsplan werd besloten, tot het aan spannen van een onteigeningsprocedure. In de rondvraag spraken de heren J. Oreel en J. van Belzen f beiden sgp) tenslotte hun verontrusting uit over de situatie, door ordeloze storting, bij de vuilnisbelt. Wethouder Joz. Siereveld zei in zijn antwoord, dat een gewenst doeltreffend toezicht moeilijk uitvoer baar ia, omdat hier ,van de vroege mor- fen tot de late avond' afval wordt ge- eponeerd. MIDDELBURG Dra W. R. V. Dusar-! duijn, lid van de KVP tweede kamer fractie is op uitnodiging van de dage lijkse partijleiding toegetreden tot de centrale werkgroep. De centrale werk-, groep geeft leiding aan het KVP werk-| groepeni nsti tu u t. Examens Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor het semi-arts examen: W. Dekker te Goes. Voor het te Rotterdam gehouden exa men voor apothekersassistente slaagde mejuffrouw M. A. Janse de Jonge le Middelburg. tADVERTENTIE Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. MIDDELBURG De invoering in bepaalde delen van Zeeland van het EBS-systeem, waarmee de PTT het één-keer-post-bestellen- per-dag aanduidt, heeft niet voor veel opschudding gezorgd. Direc teur C. S. Vis van het postdistrïct Middelburg spreekt tegen dat er sprake is van legio klachten'. In deze geest sprak vorige week de heer Vis. En hij concludeert: Ge- van de kamer van koophandel in Terneuzen. Die klachten hebben dan alleen hem bereikt, maar ons niet. Het betrof hier echter over- van verschillende kanten bena derd. Het betrof hier echter over wegend nadere informaties over het nieuwe systeem'. Aldus de heer Vis. En hij concludeerte: ,Ge- zien de ervaringen elders in het land is het hier alleszins meege vallen'. Walcheren en West-Zeeuwsch-YIaande- ren zijn sinds kort geconfronteerd met de nieuwe wijze van werken. Het kan toor Goes dat de Bevelanden bedient, bereidt zich thans voor op invoering het nieuwe systeem, dat volgend voor jaar voor het eerst zal worden toege past. Eind volgend jaar volgt dan Oost. Zeeuwsch-V laanderen. Daar tussendoor wordt de methode van toepassing verklaard op Tholen en Sint- Philipsland. In 1971 komt Schouwen aan de beurt. De geleidelijke omschakeling1 die zich In het gehele land voltrekt is.! zo zegt de heer Vis, bedoeld om de PTT- post op de begroting eens eindelijk uit de rode cijfers te halen. Men heeft uitge rekend dat het nieuwe systeem een: kostenbesparing met zich mee zal bren gen van achttien miljoen gulden. De invoering van het eënbestellingssy- steem heeft de noodzaak doen ontstaan van het inleggen van speciale posttrei nen op de vroege maandagochtend. Er is een speciaal netwerk voor uitgezet over het hele land. Met het vroege rnaan- dagochtendnet wil het staatsbedrijf pro beren om alle weekendcorrespondentie nog op maandag te bestellen. Omdat het Zeeuwse baanvak zo vroeg niet bezet is. wordt de verzamelde post voor bui ten de provincie per auto naar het kan toor in Roosendaal gebracht.. De post voor ''e bestellingen komt wel recht streeks per trein vanaf het knooppunt '"Vn Bosch naar Zeeland. 'liet systeem is zo zegt (Ie lieer Vis in icon nadere toelichting," er zo op gericht dat zoveel mogelijk zaken, kantoren en 'bedrijven hun post in de morgenuren krijgen. De woonwijken krijgen de post middags. Zakenmensen die in de ,pech- ■oep' zitten van degenen die de post s later op de «lag krijgen kunnen ge bruik maken van de mogelijkheid die de PTT biedt via het postbussensysteem. Dat kost ƒ15. Volgens de heer Vis is het nog niet gekomen tot een ster ke uitbreiding van het aantal post bussen. .Wij hadden een verdubbeling verwacht, maar het is ongeveer een vijfde geworden.' Als er yeel vraag naar is zal zo mogelijk op plaatsen als Middelburg-Zuid en in Paauwen- burg een postbussenvoorziening wor den aangebracht. Als gevolg van een expeditieconcen tratie wat eerst op de dorpen werd gesorteerd gebeurt nu centraal zal men moeten afstappen van de hard nekkige gewoonte om in a/lressen .stad' te schrijven, ev (en ville), of alhier. Het; vermelden van de plaats naam voorkomt problemen als de post elders wordt gesorteerd. Het nieuwe systeem heeft het moge lijk gemaakt dat de dienstregeling van de bestellers wat meer ge stroomlijnd is. Op geconcentreerde plaatsen is er echter wel meer expe- difeiewerk gekomen. Ook Is voor een aantal mensen de weekenddienst on gunstiger geworden. In een kortere tijd moet namelijk dezelfde hoeveel heid post worden verwerkt. Daarvoor is het nodig dat er meer mankracht wordt opgeroepen. Naar verhouding is het aantal PTT-beambten dat door deze regeling ,de dupe' wordt ech ter vrij gering. Omdat er op zater dagochtend meer post in de bestel ling komt dan voorheen is er ook een bepaalde werkverzwaring ontstaan op deze dag. Voor de zaterdagochtend hebben we echter part-timers aange trokken, zo zegt de heer Vis. AARDENBURG Onder leiding van de heer G. M. van Schaick uit Bresken» werd in huize .Maris Stella' te Aarden burg de jaarvergadering gehouden van de afdeling Zeeland van dc Nederlandse katholieke invalidenbond. Op deze zeer druk bezochte vergadering schonk de voorzitter aandacht aan het probleem an de vergrijzing van de invaliden. Hij vees op de noodzaak verzorgende instel lingen te stichten, omdat de problema tiek van de. invaliden vooral van ou deren niet op te lossen is met bejaar dentehuizen. Tehuizen, die plaats bieden aan om streeks twintig gezinnen zijn noodzake lijk, maar men is in liet algemeen van mening, dat één tehuis per 100.000 in woners aanwezig dient te zijn. Op lande lijk niveau is men dan ook druk doende hierop de aandacht te vestigen. Verder moet er aldus de heer Van Schaick rekening mee gehouden worden, dat energieverbruik van een achturige werk dag voor validen, een energieverbruik van ruim tien uur voor invaliden bete kent. Hij betreurde het, dat in Zeeland alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen belang stelling bestaat voor de bond, en dat er ten noorden van Westerschelde vrijwel geen contacten zijn. Na de gebruikelijke jaarverslagen wer den zuster Martina en de heer A. van Damme in het bestuur herkozen, terwijl de heer Van Schaick het voorzitterschap definitief werd toegekend. Dank werd gebracht aan de oud-voorzitter, de heer Weterings, die om gezondheidsredenen moest bedanken. De heer C. Hagenaar uit Sluis, voorzitter van het provinciale Zeeuwse Wit-Gelë kruis was de eerste, die zijn felicitaties overbracht en de ver gadering verzekerde, dat het probleem van de invaliden zeker de belangstelling heeft van alle Zeeuwse kruisverenigin gen. Een vacature in het bestuur van niej. Hulzenbosch zal voorlopig nog openblij ven, om het bestuur gelegenheid te ge ven contacten te zoeken in Noord-Zee land. De contributie werd als gevolg van de stijgende uitgaven, verhoogd van 12 tot 15. Het ledental bedraagt thans 104. In de ochtenduren werd een mis op gedragen door pastoor A. Martens. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte was er ecn ontspanaingsprogramma on der leiding van de heer C. Schijve, waar bij muziek, zang en voordracht werden gebracht. Er zal dit jaar een kerstbij eenkomst in St-Jansteen worden gehou den. (ADVERTENTIE) EEN KOU KRIJGT GEEN KANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 12