Pleidooi voor eigen inbreng van de jeugd Oostburg en het iliegale onbehagen y Matige ontvangst schets in staten B en w Goes: f 170.000 voor aankoop voormalig weeshuis JEUGD- PARLEMENT IN OPRICHTING In 1769 de traditie Kom kijken bij Van burgerlijk armbestuur SOCIAAL-GERIATRISCHE DIENST OP WALCHEREN ACTIE KWEEKSCHOLIEREN WAS EEN GEZAGSONDERMIJNING' Lijsttrekkers Nieuw-Borsele willen benoeming burgemeester in '70 punt komma |£OntUtCK ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT vONDERSTEL VAN IVOREN TORENS IS AL VERMOLMD' MIDDELBURG Dc behande ling van de jengdparagraaf van de sociaal-culturele ontwikke- lingsschets in de statenvergade ring van vrijdag, heeft van ver schillende kanten een pleidooi voor meer inspraak en een be ter vertegenwoordiging van de jeugd opgeleverd. De woordvoerder van de CH, de heer C. J. Buurman, zag de jeugd graag talrijker vertegenwoordigd in de Zeeuwse Jeugdraad en was van me ning dat meer inspraak tot een gro tere verantwoordelijkheid zou leiden. Hij achtte deze vernieuwende ver jonging nodig want .het onderstel van veel ivoren torens is al ver molmd'. De heer Buurman drong ook aan op een beter contact tussen de raden onderling en bepleitte dat bij vormen van overleg in schoolverband voortaan niet alleen leraren maar ook leerlingen zouden worden betrokken. Dit kan een belangrijke educatieve werking hebben". De heer Buurman wenste herziening van de provincia le subsidies voor het jeugdwerk die naar zijn mening zeer ver achter blijven bij wat elders in het land wordt gedaan. De heer P. A. Roels, zei namens de PvdA graag een bundeling te zien van overheids- en particulier intitiatief. Hij drong aan op wezen lijke inspraak, die wat hem betreft gerust een experimenteel karakter mag hebben. De heer Roels zag een goed jeugd beleid niet los van het onderwijs en vroeg in hoeverre het Zeeuws insti tuut voor kunstzinnige vorming niet betrokken zou kunnen worden bij de kadervorming van creatieve leer krachten. ,Er wordt te gauw gezegd dat de provincie geen enkele taak in het onderwijs zou hebhen, maar wat niet is kan komen. Een provincie moet alles doen wat niet nadrukkelijk in de provinciewet is verboden. Het on derwijs zal niet meer specifiek op arbeid gericht mogen zijn, men kan het evenmin blijvend afstemmen op de economische orde'. Vrije tijd Werkende jeugd voor vorming en dit vooral niet te gen te werken op grond van mislo pende planning 01 verstoorde produk- tie. ,Zijn die dingen wel van zoveel meer belang?" De heer. .J A. van Bennekom bij interruptie ,Ik ben het voor honderd procent met <1 eens, maar hoe ziet u de honorering?' Van de Voorde: ,Dat ligt buiten mijn competentie, maar persoonlijk ben ik van mening dat de kosten niet eenzijdig op het bedrijfsleven ver haald mogen worden.' Jeugdraad In zijn repliek wees gedeputeerde A. L. van Geesbergen op de grote activiteit van de Zeeuwse Jeugd raad. ,Na de harmonisatie van de subsi dieregeling zal het jeugdwerk grote, financiële offers van de provincie vragen. Ik kan u zeggen dat de ach terstand die we nu hij andere delen van het land hebben, dan groten deels zal zijn weggewerkt". Volgens mededelingen van deze ge deputeerde bestudeert de jeugdraad momenteel een provinciaal plan jeugadccommodaties. Voor creativi teitscentra en vrijetijdscentra zijn werkgroepen in het leven geroepen waarbij de heer Van Geesbergen wees op de wenselijkheid van een stimu lans uitgaande van gemeente en re gio. Er is ook een commissie aan het werk die de behoefte aan beroeps kader bestudeert. De heer Van Gees bergen zei voorts de vragen van heer Roels te verwijzen naar Jeugdraad en de commissies ,als stu dieobjecten' en deelde mee dat het experiment als door de heer Roels bedoeld steeds zal moeten passen in het provinciaal beleid. Aan inspraak wordt in ruime mate aandacht besteed. Er wordt gedacht aan de vorming van een jeugdparle- inent. Bovendien worden de vergade ringen van de jeugdraad na 1 januari openbaar'. ADVERTENTIE kochten de Vlisingers hun boeken al b(j De Vey Mesldagh van uw voorouders voortzetten betekent dat wij u als erkende (lees vakkundige) boekhandelaar kunnen voorlichten bij het bepalen van uw keus. iii verdere i KU.NSTHANDE^ DE VEY MESTDAGH B e 11 ajh ypa r k'- 4 5 - 5 8 VI i s s Inge n KANSEN VOOR CULTUREEL PROJECT GOES B en w van Goes vragen de raad in de novembervergade-1 ring om van het burgerlijk armbe stuur het voormalig weeshuis aan de Singelstraat te kopen voor me-1 Mei waarin enkele tentoonstel! ingsrui ten aanwezig zijn kopen, om te voor- bouwencomplex staat, vele moge- j Komen, dat ?n JSfSfJ lijkheden geeft om een .project te ontwikkelen op cultureel of ander gebied, waarvan een grote aan trekkingskracht op het publiek kan uitgaan'. Het gebouwencom plex ligt op een naar de mening van b en w belangrijk punt in het centrum van Goes. Het college stelt: ,Het sluit aan bij en heeft uit stedebouwkundig oog punt nauwe relatie met de andere gemeente-eigendommen in het gebied omsloten door de Dam, Kreukel- ,-erklng markt. Singelstraat. Zusterstraat en; voorstellen voor I.. I*. v. d. Spiegelstraat'. .Men denkt Aan dat besluit, tf en w leggen u*_- raau daarbij aan het manhuis, het Schut-1 verder een voorstel voor tot va.v.stel- tershof, het gymnastieklokaal en het ling van f-n nulwidicverordening culture, personeel van' de keuringsdienst van le zaken Goes'. In die verordening 1* een waren. B en w leggen ook verbandi aantal .algemene '-n objectieve" richtlij- met de ontwikkeling van het kerk- nen gegeven, aan de hand waarvan sub- plein, waaraan binnen afzienbare tijd sidieverzoeken van instellingen, die zien een nieuw bankgebouw zal staan.'op cultureel gebied bewegen, kunnen Het plan voor de bouw van die bank'worden beoordeeld. Men heeft de ont ziet het college naast de recon-; werpvcrordening gemaakt in samenwer- structic van de Zusterstraat ais king met de plaatselijke culturele raad. de eerste herleving van het bedrijfs- In de verordening is een scheiding aan- leven In het stadsdeel, waar ook het gebracht voor eenmalige cn voor per:o- voormalig weeshui» staat. diek terugkerende subsidies. De ƒ170.000. Het college is van me- I Men wil nu vast het. gebouwencomplexLlnggen)n5: hetnafgcmccn .subsidies krijgen nner rlnf hot rrphieH waar dit pp- waarin enkele tentoonstellingsruirn-j van 25 procent van de contributies en nmg, aat net geoiea, waai alt ge ;ten aanwezig zijn ltopen, om te .voor- donatle8, waarbij >n sommige gevallen een basissubsidie wordt gevoegd. Voor aanpassing van de Evcrtsen- straat vraagt het college van b en w een bedrag van 27.500.—. Het werk houdt verhand met de rijbaanverdub beling van rijksweg fill nabij de aan sluiting van de ringbaan-west. Een bedrag van f 23.000,— vraagt het col lege voor aanschaf van materiaal voor de brandweer. Daarvan zal on geveer f 5.000,worden besteed oin een trcKkêrmanschappenwagen van de brandweer in Ie richten als hulp verleningsvoertuig. Dat voertuig kan onder meer worden gebruikt voor hulpverlening hij ernstige ongeluk ken op de rijksweg. De wagen blijft overigens in gebruik voor blussings- werk. De overige uitgaven zijn be stemd voor modernisering van het brandweermateriaal. (Slot van pagina 1 handeling van de schets aanleiding ke ontwikkeling van vandaag beïn vloeden. Met name de heer Buurman vestigde daar de aandacht op en hij stelde, evenals de heer Boender het evenwicht welvaart-welzijn aan de orde. De heer Buurman was nogal .ongerust', zoals hij zei over de des integratie op allerlei terrein', de ver- De heer Roels pleitte ook voor de stichting van vrije tijdscentra waar in naar zijn mening het creatieve en het ontspannende element samenge bracht moeten worden. ,Ze zullen het karakter moeten hebben van werke lijke multi pruposecentra, misschien zelfs met een gezinsvervangend as pect'. De heer Roels vroeg gs de ka dervorming te stimuleren. De heer D. Geuze (ar) zag het ver lengen van jougdservice srfs een taak van de overheid. ,Waar kunnen we beter in investeren dan in onze jeugd zo vroeg hij zich af. Ook hij brak een lans voor kaderöp- leiduigen. ,Vele goede Initiatieven lo pen dood op een gebrek aan kader en mankracht', De heer Geuze vroeg tenslotte aandacht voor een priori teitenschema met kostenraming. leiden. De heer Van Bennekom vroeg zich af, waarom op gelijk niveau met deze vier raden ook niet de raad voor de volksgezondheid, voor de geestelijke volksgezondheid en de re- creatieraad kunnen opereren. Hij vond dat een beetje .meten met twee maten'. Ook van zijn kant de wens naar een spoedig advies. Gedeputeerde Van den Bos antwoord de dat met het oog op een nieuw ontwerp voor een rijkssubsidie regeling bij gs nog geen definitief standpunt is ingenomen over de her structurering van de provinciale ad viesraden. .Voorlopig willen we de raden graag onder het dak van hetzelf de huis houden. Niet elke raad een aparte huisvesting en dienst. De functionarissen kunnen dan ook in teamverband werken. In de nieuw op te richten raad van advies en overleg zal ook de me deverantwoordelijkheid tot uit drukking komen. Gedeputeerde AKaland: Organisatie nog niet duidelijk MIDDELBURG Er zal voor de regio Walcheren een proef worden genomen met een sociaal geriatri sche dienst. Dit is een initiatief waartoe het Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid een belangrijke stoot heeft gegeven. Alle instellingen, die met de zieke bejaar den te maken hebben zijn benaderd om hun medewerking te verlenen. Dit deelde gedeputeerde A. J. Ka- land vrijdagmiddag mee bij de be handeling van het hoofdstuk volks- De raad behandelt ook een voorstel het gemeentelijk woningbezit over te dra gen aan de drie in Goes werkende wo ningcorporaties de christelijke woning stichting Zuid- en Noord-Beveland', de woningbouwvereniging ,Nieuw-Goes' en de woningbouwvereniging ,Sint-Wil- librordus'. B en w komen met dat voor stel nu de drie corporaties .loyale me dewerking' hebben gegeven voor een ge zamenlijk beheersinstituut, dat de naam .Stichting Samenwerking Goes' heeft ge kregen. Het college acht de totstandko ming van dat instituut een stichting, die de opdracht krtjgt het administra tief en technisch beheer te voeren over de bezittingen van de corporaties vol doende garantie voor een meer doelbe wust en efficiënt beleid en beheer. Men heeft deze garantie vanaf het begin van voor het de besprekingen over dit onderwerp als,Nieuwe Havenweg ligt. vraagt het col- voorwaarde^ gesteld^ De corporaties knj- lege een krengt van 6000,—. Dan is De lieer J. F. van de Voorde (kvp) had in do schets de werkende jonge re gemist. ,Er i» veel beroering on der de werkende jeugd. Het lijkt er op dat men eerst de straat op moet om de aandacht die men verdient te krijgen. Wacht men hier op een mars op Middelburg De heer Van de Voordo: ,Wat kost de maatschappij een student? Wat kost de maatschappij de vorming van een werkende jongere? Ik ben bang dat als die vraag precies be antwoord kan worden het antwoord een schrikbarend verschil zal laten zien'. De heer Van de Voorde deed een dringend beroep op de werk gevers één dag per week ,te geven' J. VAN DEN BOS schraling van de kerken en de vele onwaarachtigheden in de maatschap pij van vandaag. Hij stelde vast dat er bij de bestrijding van verschillen de maatschappelijke moeilijkheden een betere samenwerking moet ko men, waarbij ook de kerken en het onderwijs een grote plaats moeten innemen. Concreet was zijn wens: een streekschool (ééndagsonderwijs) voor de werkende jeugd in Zeeland. Gedeputeerde Van den Bos erkende dat de school de goede plaats is om de opvattingen van de jongeren op te vangen en te begeleiden. In antwoord op nadere vragen (on der andere van de heer Van Benne kom) zegde hij toe dat de onderwijs commissie de concrete opdracht zal krijgen om te onderzoeken 1. het onderwijs voor de werkende jeugd; 3. de mogelijkheden van onderwijs in Zeeland; 3 de mogelijk heid tot aanstelling van een functio naris voor de cultuur in het onder wijs. Het kon niet uitblijven: een discussie over de structuur van de instituten op sociaal-cultureel terrein in Zee land: de vier provinciale raden (sport, cultuur, maatschappelijk werk). De heer Stenvert wilde op korte termijn een samenvattend advies van het college over de organisatie. Zijn fractie (pvda) is voor een zeke re zelfstandigheid van de raden, maar wil die geen totaal eigen leven laten SGP-er Schot over losgelaten jeugd bevorderen, maar we houden bij de opvoeding vast aan Gods woord dat zegt dat men opvoeden zal ,in de vreeze des Heeren'. De heer Schot zei uit te gaan van een driestelling: ge zin, jeugd, kerk. ,Ik zie wel een be paalde taak voor de overheid als haar beleid maar wezenlijk bijdraagt aan de vorming. De overheid mag niet bevorderen wat de jeugd losmaakt van de opdracht Gods, nimmer treden in de plaats van de opvoeder en nooit initiatieven nemen zonder nood zaak. Ik acht het beschamend dat in een periode van welvaart voor deze zaken een beroep wordt gedaan op de publieke middelen.' De heer P. A. Roels (pvda) reageerde geladen op de rede van de heer Schot. ,IU kan alleen maar blij zijn dat de scholieren blijk geven van een zo kritische geest, dat ze straks zeker niet als schoolkinde ren voor de klas komen, maar mee hebben leren denken over hun eigen vak'. Gedeputeerde Van Geesbergen: ,Ik mag me gelukkig achten met het feit dat de jeugd nu vrijer mag en kan optreden. Dat is winst en voor deel. Men moet in dit geval niet wij zen op mogelijke excessen. Als ik zie wat de werkende jeugd zaterdag heeft gepresteerd, kan ik die jonge mensen alleen maar een pluim op de hoed steken'. Roels: ,Blij met kritische geest' MIDDELBURG Sprekend over wat hij noemde ,het probleem van de jeugd en de vrijetijdsbesteding vond de heer A. J. Schot (sgp) in de sta- tenzitting van vrijdag dat men .los geslagen jeugd' veelal zou kunnen vertalen door .losgelaten jeugd'. ,De jeugd wil geen onder curatelestelling meer, wil overal inspraak. Zoals het nu gebeurt, gaat. men alle perken te buiten. Denk eens aan wat er dins dag plaats had op de kweekschool te Middelburg. Dat was gezagsonder mijning, die nog werd vergoeilijkt door de leiding, een directeur die zijn gezag niet kon handhaven. Doch dit terzijde'. De heer Schot vond de verplaatsing van de jeugdactïviteiten naar een milieu buiten het gezin ,een verar ming'. ,Men zoekt het buiten het ge zin in gelegenheden die bezoekt wor den door een bepaalde categorie jon geren met alle gevolgen van dien. Dit is het falen van een stuk gezins leven, een functieverlies. Het is zorg wekkend dat jongelui van christe lijke huize daar hun vermaak zoe ken. En nu weet ik wel dat men ons verwijt dat we juist doordat we de kinderen vasthouden een .losraken' gezondheid van de sociaal-culturele ontwikkelingsschets in de staten van Zeeland. Welke richting het met de organi satie van de aanvankelijk dus expe rimentele dienst zal uitgaan is op dit moment nog niet te zeggen. ,Dat is mede afhankelijk van een aantal ontwikkelingen. Er zijn overigens wel raakvlakken met het Zeeuws in stituut'. aldus de heer Kaland, die nog vaststelde dat het instituut op het ogenblik een eind in de goede richting gaat en dat het college van gs bereid is de verdere uitbouw te stimuleren. Gs achten het ook van groot belang, dat er op korte ter mijn een psychiatrisch centrum, spe ciaal bestemd voor Zeeuwse patiën ten komt. ,En dat niet alleen om dat Vrederust in Halsteren bijna voortdurend overbezet is', aldus ge deputeerde Kaland in antwoord op een vraag van de heer C. J. Buur man (chu). ,maar ook met het oog op een nieuwe aanpak van de psy chiatrische zorg. .Het gs-lid kondig- Ie aan dat binnen drie maanden een idvies over deze zaak zal worden uitgebracht aan de provinciale raad voor de volksgezondheid. Gedeputeerde Van den Bos moest de statenleden W. C. A. M. van Don gen (kvp), C. Boender (sgp) en me vrouw A. K. de Priester-Gubbels (pv da) toegeven dat het zogenaamde ,open bejaardenwerk' in Zeeland moeilijk van de grond komt en dat nog steeds een onevenredig hoge druk op de verzorgingstehuizen wordt uit geoefend. De heer Boender kon hij verder meedelen dat in december een commissie in het leven zal worden geroepen om te komen tot een plan matige opzet van de regionale cen tra voor maatschappelijke en sociaal- medische dienstverlening. Woonwagens De heer J. A.van Bennekom (ar) wilde ingelicht worden over de stand van zaken rondom de regionale woon wagenkampen. Gedeputeerde Van den Bos: ,De nieuwe woonwagenwet geeft de gemeenten in een bepaald gebied de bevoegdheid om samen de plaats aan te wijzen voor zo'n regi onaal kamp. Gs zijn voorstander van twee kampen: één in Midden-Zee land en één in Zeeuwsch-Vlaanderen Wanneer de gemeenten niet tot over eenstemming kunnen komen kunnen gs opleggen waar zo'n kamp moet verrijzen. Men wil bij de gemeenten graag decentralisatie. dan moet men dat ook nu waar maken. Bin nenkort is er weer overleg over deze zaak. Komen de gemeenten er niet uit, dan zullen gs tot aanwijzing overgaan. el de huizen die al beheerd den door woningbouwverenigingen als de huizen die zijn ingebracht in het gemeentelijk woningbedrijf in ei gendom. De gemeentewoningen, die al worden beheerd door de woningbouwver enigingen blijven verdeeld zoals dat nu het geval is. De huizen, die zijn inge bracht in het gemeentelijk woningbe drijf wil men verdelen volgens een ver deelsleutel. die is gebaseerd op de sa menstelling van de gemeenteraad. B en w stellen dan, dat er 7 leden van de protestants-christelijke groepering zijn (chu, ar en sgp), 7 leden die geacht worden te behoren tot de meer neutrale groepering (pvda en vvd) en 3 rooms- katholieke leden (kvp). Er zijn 1816 huizen te verdelen en dat wil men doen op basis 7:7:3, ervan uit gaand, dat de drie corporaties .tezamen kunnen worden geacht de zogenaamde .zuilen' te vertegenwoordigen'. De raad krijgt bij het voorstel tot overdracht een voorstel de 56 huizen, die de wo ningbouwvereniging .Nieuw-Goes' heeft in de omgeving Schelde-Schengestraat te kopen in verband met de toekomstplan nen voor verbreding van de Schelde- straat en in het kader van sanering van dit stadsdeel. De huizen, die nog bewoond zijn. blijven in beheer bij dé woning bouwvereniging. Tenslotte zal een voorstel worden behan deld twee stemmachines te gebruiken bij de komende raadsverkiezingen. B en w willen de machines plaatsen Sn de openbare kleuterschool .De Bijenkorf' en het verzorgingstehuis .Maria Terweel'. De vergadering wordt gehouden op 19 november in hotel ,De Korenbeurs' in Goes, om 7 uur. PAK-lijsttrekkers teleurgesteld over minister BAARLAND De PvdA-PPR (PAK), lijstaanvoerders I. A. van Royen en J. de Koster voor de gemeenteraadsverkie zingen van de nieuwe gemeente Borsele zijn teleurgesteld over het antwoord dat de ministers van binnenlandse zaken op kamervragen heeft gegeven inzake ge wenste Inspraak In de burgemeestersbe noemingen op Zuid-Beveland. De be windsman had in zijn antwoord alleen over de raad van de nieuwe gemeente Reimerswaal gesproken. Dé heren Van Royen en De Koster zijn teleurgesteld, dat alleen over Reimerswaal is gespro ken, omdat ook onder andere Borsele in dezelfde omstandigheden zal verke- Zij menen, ,dat dit antwoord post kan doen vatten voor de mening dat het voor de nieuwe gemeente Borsele reeds een beklonken zaak is, waardoor inspraak ook geen zin meer heeft.' Zij schrijven verder ten aanzien van in spraak op het standpunt te staan dat deze inderdaad achterwege kan blijven als het alleen maar gaat over het ho ren van de raad als de aannbeveling al definitief is. De briefschrijvers menen ook dat het antwoord tevens post kan doen vatten voor de mening dat met twee maten wordt gemeten als met name voor de raad van de gemeente Reimerswaal wel inspraak wordt toegezegd, doch wordt gezwegen over de inspraak van de raad ven de gemeente Borsele. Zij herhalen hun mening zoals neerge legd in hun verzoek van 20 oktober, .op dat de nieuwe gemeente Borsele de in uitzicht gestelde (zeer) pittige burge meester zal krijgen, namelijk de beste die in Nederland te vinden is voor de nieuwe gemeente Borsele'. BORSSELE De lijsttrekkers van de CHU de heer A. .lansen, ARP de heer E. Baerends en de heer Chr. W. Bras van de SGP. In de nieuw t« vormen gemeente Borssele hebben in een telegram de minister van binnen landse zaken verzocht voor de burge meestersbenoeming in de gemeente Borssele eenzelfde gedragslijn te vol gen als door hem is aangegeven bij de toekomstige gemeente Reimers waal. Dat wil zeggen dat nien wil dat de nieuwe raad wordt geraadpleegd. .Reeds geruime tijd geleden hebben ge noemde partijen zich over de burge meestersbenoemingen tot de bevoeg de instanties gewend, speciaal met het oog op de zo gewenste inspraak. Hierbij bleek, dat de benoemingen niet konden worden uitgesteld tot de nieuwe raad was samengesteld. Nu er van een vroegtijdige benoeming al geen sprake meer is en de minis ter reeds voor de gemeente Reimers waal toegezegd heeft de nieuwe ge meenteraad te raadplegen, zien de bovengenoemde lijsttrekkers geen en kele reden waarom deze gedragslijn nu niet voor de toekomstige gemeen te Borssele kan worden doorgetrok ken. Juist de pluriformiteit van de bevolking en de veelzijdigheid van de nieuwe gemeente eist een bekwa me burgemeester, die het vertrouwen geniet van de raad', zo schrijven de lijsttrekkers in een communiqué. De lijsttrekkers hebben zich over deze materie eveneens via een telegram gewend tot de commissaris van de koningin. ,Wij hopen dat u deze brief ter ern stige overweging neemt en aan vele, zo niet alle wantoestanden een einde maakt'. Met deze geprikkelde zin ein digt een brief aan het college van b en w van Oostburg, die zonder enig of, in het uiterste geval: met ge ring oponthoud de weg naar een gemeentelijke prullebak heeft gevon den. Het schrijven, ondertekend met ,het comité van verontruste burgers' maar verder zonder gegevens over de herkomst, legt in zwaar-ambtelijk Nederlands de (hoogstwaarschijnlijk zwarte) vinger op enkele, naar de mening van het comité, wonde plek ken binnen de Oostburgse samenle ving. ,Hct is ons opgevallen dat, terwijl uw ge meente op de begroting van 1968 (vermoe delijk wordt die over '70 bedoeld, red) een overschot had van 90 k 140.000 gulden er op verschillende punten niets of vrijwel niets wordt gedaan', aldus de opstellers, die een lijstje van 4 knelpunten presenteren. De grieven: het ontbreden van een zwembad (,een gemeente als de uwe mag het een schandaal noemen dat dit er nog steeds niet is, terwijl veel kleinere omliggende gemeen ten wel over een instructiebad beschikken'), het gevaar dat de oversteekplaatsen bij de watertoren en de katholieke scholenge meenschap ,Sint Eloy' opleveren (.moeten er eerst doden vallen voor u tot actie komt?'), het achterwege blijven van nu gebouw ,De Katholieke Kring' binnen kort bibliotheek wordt. ,Wij zouden zo nog vele punten op kunnen noemen ook wat betreft individuele inwo ners die zich door uw beleid benadeeld voe len', vervolgt het schrijven waarvan, ver zonden uit GroedR; ook een afschrift naar de pers ging. Financiële moeilijkheden ziet het comité, getuige de cijfers van de be groting, niet. Dat de moeilijkheden niet zijn opgelost wordt geweten aan ,een verkeerde opvatting en een wanbeleid uwerzijds'. BURGEMEESTER VAN' LEEUWEN toepassing van de contraprestatieregeling voor kunstenaars en het ontbreken van ac commodatie voor een viertal verenigingen, INTERESSANT Wie in Oostburg op zoek gaat naar de mensen achten het comité-van-de-ferme- taal, komt, via aarzelende berichtgeving uit de bevolking, terecht bij de kunstenaar Jan Bruens, met vrouw Sartoeni en enkele maanden oud dochtertje Naomi gevestigd op de bovenetage van een antiekhandel-gale- rie aan de Markt. Bruens woont een maand of 3 in Oostburg, lang genoeg om een con flict te krijgen met het gemeentebestuur over een uitkering in het kader van de contraprestatieregeling voor kunstenaars. Zijn verzoek daartoe werd daarover is al het een en ander gepubliceerd aan vankelijk afgewezen. De BBK heeft deze zaak momenteel in handen, want nu liggen er kennelijk ineens nog geen definitieve be sluiten. Reden ook waarom Bruens zich, gevraagd naar de activiteiten van het co mité, haast te verklaren: ,Ik maak perti nent geen deel uit van dit comité. Toen ze de brief hebben opgesteld, haalden ze mij erbij voor advies en ja, dan weet je wel zo'n beetje waar ze naartoe willen.' Voorlopig naar Groede. Wie het comité wil lokaliseren komt in eerste instantie te recht bij de heer L. W. van Witsen, bewo ner van het, door Bruens genoemde, .con tactadres": Schuitvlotstraat 16. ,Ik sympa thiseer wel met de doelstellingen van het comité, maar verder, en dat zeg ik met na druk, heb ik er geen enkele binding mee'. En dat contactadres dan? ,Er was nie mand die, om eventuele reacties te ontvan gen, zijn adres beschikbaar wilde stellen en daarom heb ik dat gedaan.' Weet meneer Witsen dan misschien hij zal toch al licht mensen over de vloer krijgen wie verantwoordelijk mag heten voor de onge kend harde uitbrander aan het adres van b en w van Oostburg? .Nee, daarover zou ik u niets kunnen zeggen'. Het tweede aan knopingspunt, Bram Boekhout, ook woon achtig in Groede, misschien? ,Daar weet ik niets van'. NIET IN DE KRANT Bram Boekhout ook een informatie van Jan Bruens, die overigens verklaart het .onjuist' te hebben gevonden dat het comi té zich zonder nadere aanwijzingen open baarde is betrokken op welke wijze wordt niet duidelijk bij de jeugdsoos .Experimental' in Groede. De soos kwam vo rige week in het nieuws, toen burgemeester J. C. Everaars er het draaien van de Maag denhuisfilm' verbood. Wanneer na enig belwerk de tele foon wordt opgenomen, klinkt er aanvan kelijk een jolig Engels stemgeluid, vervol gens spreekt er iemand Nederlands en uit eindelijk meldt zich Boekhout zelf. ,Dat comité? Ja, daar weet ik wel wat van. Laat ik dit zeggen: ik heb de brief getypt. Getypt, niet opgesteld, dat is het werk van een ander geweest'. Maar hij is wel bereid als comitèlid het nachtelijk duister te ver laten en als woordvoerder op te treden? ,Eh.. ik zit zoals ik heb gezegd wel in dat comité, maar ik ben maar een heel klein onderdeeltje, een van de velen. Wij .-inden het niet verstandig nu al naar bui len te treden. Misschien worden er wel re presaillemaatregelen genomen. Maar dat contactadres dan. dat heeft toch telefoon. Als de mensen meer inlichtingen willen, kunnen ze toch bellen? ,Ja hoor eens, die telefoon is van die meneer en die meneer maakt geen deel uit van het comité. Als de mensen willen reageren sturen ze maar een brief naar de Schuitvlotstraat'. Daar kunnen wij nu natuurlijk niet aan be ginnen, dat vergt veel teveel tijd. Wil Boek hout per telefoon de plannen niet toelich ten? .Natuurlijk kan ik dat maar ik doe het alleen als ik de verzekering krijg dat ik niet met mijn naam in de krant kom. Dan zet u maar dat u gesproken hebt met .enkele leden' of zo'. WINKELIERS De brief van de .verontruste burgers', dui delijk bedoeld als bommetje onder de Oost burgse raadszaal maar tijdig in de prul lenbak gesmoord, is, voor wie Bruens mag geloven niet de enige activiteit van het co mité. .Begin volgende week, maandag of dinsdag, worden er in Oostburg en in de plaatsen die na de herindeling opgaan in de nieuwe gemeente Oostburg pamfletten ver spreid waarin tol verdere actie wordt op geroepen. Bovendien wordt er contact ge zocht met winkeliers en andere mensen die zich om de een of andere reden bena deeld «voelen door het gemeentebestuur.' JAN BRUENS Bruens vertelt verder, zich ,geen revolu tionair" te achten. ,We willen het gemeente bestuur niet weghebben. maar we willen b en w want daar gaat het in hoofdzaak om een beetje .sturen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7