Beroemde Apollo te kijk in Goese 8 staat nu veilinghal VDAEENU Aandeel Billiton Sloebedrijf naar M. en T. Chemicals Eén decanaat Zeeland maar de deken in Zeeuwsch-Vlaanderen EXPOSITIE VANDAAG EN MORGEN OPEN 3C Dimplex ,Les Frères Jacques recital 196911910 Zee uwse ALMANAK gouden broche met cultivé parel TEGEMOET KOMING AAN BEZWAREN FRUITBEDRIJVEN WESTHOEK SLUITEN metim W. Vaarzon Morel tot hoogleraar aan academie beeldende kunsten benoemd officieel correspondentschap van het reisbureau Wagons Lits/Cook in Zierikzee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliililliiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii Raad Goes zit voorlopig in De Korenbeurs 2 PROVINCIALE iEEUWSE COURANT I ZATERDAG 8 NOVEMBER I9J (ADVERTENTIE) KUNST GOES Juist een week voordat een Apollo-combinatie voor de tweede maal gaat proberen op de maan te landen is in Goes de ApolIo-8 capsule gearriveerd. Deze Apollo-8 is de beroemde voorloper geweest van deze maanlandingen met de eerste be mande vlucht rond de maan vorig jaar Kerstmis. De Apollo kwam, geladen op een zware vrachtwagen, vrijdagmorgen tegen vier uur aan m Goes. In de loop van de dag is een tentoonstelling in de veilinghal in Goes-Zuïd opgebouwd. Vanaf vrijdagavond 8 uur kon den daar belangstellenden terecht. Vandaag, zaterdag, kan men van 8 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds tegen betaling van één gulden naar de Apollo gaan kijken. Tegen de ver wachting in zal de expositie ook nog zondag geopend zijn en wel van 2 tot 6 uur 's middags. Behalve de Apollo-capsule, waarvan men via het luik ook het interieur kan bekijken, is op de Goese ruimtevaartexpositie ook een model van het maanlandingsvaartuig, de LM, op één derde van de ware grootte te zien. Naast de capsule wordt een pop gekleed in een namaak-ruimtekostuum opgesteld. De veilinghal zal verder plaats bieden aan een commerciële expositie van artikelen, die soms vee! en soms minder met de ruimtevaart te maken hebben. Een bierbrouwerij zal op een scherm achter de capsule ruimte vaartfilms vertonen. Met de Apollo kwamen vrijdag ook de Amerikanen Arthur Brewster met zijn echtgenote en Erik J. Buttars naar Goes. De heer Brewster begeleidt de Apollo als technisch adviseur voor ondermeer het transport. De heer Buttars komt namens het World Exhibitions Centre uit Den Haag. Deze instelling verzorgt de Apollo-tentoonstellingen in Nederland. Het ruimte vaartuig is op initiatief van de Goesènaar C. W. "Vervest naar Zeeland gekomen. Veiling-directeur drs D. J. A. Butijn heeft de expositieruimte ter beschikking gesteld. Zondagmorgen wordt het model van de LM uit Goes weggehaald. De Apollo vertrekt maandagmorgen per boot naar Amsterdam. Daar wordt de cabine in een ander schip geladen, die het ding naar Japan zal brengen. De Apollo komt in Osaka op de wereldtentoonstelling te staan. In Europa heeft de Apollo gestaan in Parijs, Luik, Denemarken, Berlijn, München, Zagreb, Amsterdam, Den Haag en Goes. Commissarissen j moeten nog beslissen I)EN HAAG (ANP) De ra- den van bestuur van NV Billiton Maatschappij en van M en T Che micals Inc., New York (een doch termaatschappij van American Can Company) delen mee dat zij In principe doch onder voorbe houd van goedkeuring door com missarissen zijn overeengeko men dat Billiton in de naaste toe komst haar aandeel in hun geza menlijke dochteronderneming Bil liton - M en T Chemische Industrie NV (BMT) die een vestiging heeft in Vlissingen-Oost, aan M en T Chemicals zal overdragen, aldus een communiqué van de raad van bestuur van Billiton. Hoewel de overeenkomst nog niet de finitief is, is de ondernemingsraad inmiddels over de beoogde ontwikke ling ingelicht, terwijl een uitvoerige voorlichting aan BMT's medewerkers wordt verstrekt. Door de overeen komst wordt de werkgelegenheid op geen enkele wijze aangetast, aldus de mededeling. M en T's Chemicals is verder voorne mens om het Nederlandse karakter van BMT te handhaven. In de huidige ar- beidscondiities waar onder pensioenvoor zieningen en secundaire arbeidsvoor waarden zullen geen pricipiële wijzigin gen worden aangebracht. M en T Chemi cals zal BMT volledig laten profiteren van haar research, technische- en com merciële know-how en van haar omvang rijke produkt-ontwikkeling van de laat ste jaren. T oewijding Billlton-M en T Chemicals Industrie NV werd in 1963 opgericht met als w< terrein organometaalverbindingen anorganische tinverbindingen, in het bij zonder bestrijdingsmiddelen tegen be paalde plantenziekten. In 1967 werd een fabriek te Vlissingen-Oost geopend. Dit bedrijf is na de gebruikelijke aanloop moeilijkheden een periode van groei in gegaan. .mede door de grote inspanning en toewijding van alle betrokkenen en door de onderling zeer verschillende in breng van haar oprichters,' zo wordt ge steld. Know-how het huidige proauktenpakket en afzet gebieden moeten worden uitgebreid, dat deze onderneming zich in economisch opzicht en op langer termijn op verant woorde wijze zal kunnen ontplooien. Voor deze toekomstige groei en ontplooi ing als volwassen bedrijf wordt de Joint- venture' opzet minder geschikt bevon den. Het wordt in het belang van BMT en haar medewerkers geacht indien M en T Chemicals als enig moederbedrijf meer dan in de huidige opzet armslag krijgt om het bedrijf te laten profiteren van haar know-how, technische ontwik kelingen en groeiende produktenpakket op het gebied van de chemie. Billiton heeft M en T Chemicals deze vrije arm slag willen geven in de overtuiging dat dit na het pioniersstadium der eerste ja ren in het belang is van de volledige ont plooiing van het bedrijf, aldus Billiton. Geen centrale verwarming, dus koude slaapkamer? Hoeft niet: een Dimplex elektrische radiator met olievulling zorgt voor konstante ■warmte èn verkwikkende ■warmte: geen zuurstof verbruik, geen schadelijke gassen! Vraag dokumentafia b§: Nerim N«V„ Korte Kalkbavea 9, Dordrecht. TeL: 01850-42311 Inst. Bur. A. Broeksma Zn, St-Pieterstr. 41-43, Middelburg, tel. (01180) 3685 El.- en Radio Techn. Bur. Gebr. Kunst, L. Delft 68, Middelburg, tel. (01180) 2471 De Lichtbron-Zeeland NV, Lange Noordstraat 14, Middelburg, tel. (01180) 3373 Fa H. J. v. d. Meer Zonen, K. Delft 32. Middelburg, tel. (01180) 2935 Radio J. A. Minet, Segeersstraat 27, Middelburg, tel. (01180) 3060 L. J. van 't Westende NV, Markt 73, Middelburg, tel. (01180) 2587 De Lichtbron-Zeeland NV, Badhuisstraat 6, Vlissingen, tel. (01184) 2276 De Lichtbron-Zeeland NV, Dorpsplein 6-7, Zuidzande, tel. (01170) 2222 I SAMENWERKENDE INSTELLING! SCHOUW'BIRG MIDDELBli Het moet ons helaa-s van het h-.- I .Les Frères Jacques' behoren tot i generatie van het oprichtingsjaar, kwart eeuw geleden. Het is nog all}, zoals gisteravond in de Middelburg Schouwburg bij de jubileum voorstel! bleek, een bijzonder vitale formalie, verfijnd, hoogwaardig amusement jj> duceert in een presentatie, die door jaren heen niets aan glans heeft vtj ren, integendeel, aan raffinement erü lering op ccn niveau werd gebrae waarvoor men gaarne alle registers v de lof opentrekt. Maar juist die perfectie, die ,subt!'i verlreding' in de hof, waar men sled- de lippen krult voor een fijne glimt is in een avondvullend programma wat grote dosis. Men moet wel hardnekkig bewonderaar zijn om h, niets van overleving, van achter g in te signaleren: er zijn me-,- vormen gevonden, andere benadering andere uitgangspunten. Maar die opmerkingen zijn zwartgallig: het jubilerende kwartet liever quintet, want pianist en atr. geur Hubert Degex is uit dit progr ma niet weg te" denken is om: .Récital 1969-1970' alom in het land jubeld en gisteravond, toen de in delburg samenwerkende culturele ins lingen de jubilerende Frères Jacques? redelijk gevulde zaal konden aanbid' was er hetzelfde enthousiasme en ovationeel applaus bij de bloer. waarmee men het obligate toegift dwong', ,Les Footballeurs', in een nale ,avec toute la troupe', een gra dat uitstekend- overkwam, omdat l het gemis aan ondertiteling geen speelde. Want, laten we elkaar op punt niets wijsmaken: men moet 1 erg vertrouwd zijn met het Frans men alle fijne nuanceringen in de te- die in een normaal, maar voor Nee landse oren toch wel onbarmhar tempo de zaal bereiken, feilloos kun: volgen. Eer het begint te dagen, zijn de Frt. Jacques al weer enkele strofen verder zo gaat er uiteraard nogal wat vei ren. Ze compenseren dit overigens r hun routine, hun bijna ideale minu een perfecte ondersteuning van 1 woord, een leesplankje uit de hoge set van mime en uitdrukkingsvaardighi De Mythe van ,Les Frères Jacqu: Heeft de groep zich werkelijk overlee!: Men is eigenlijk, na het zien van jubileumprogramma van harte be: om die bedenkingen te laten varen. I optreeden van de groep is, na alle ubeling, hun wereldvermaardheid, 1 comen vrij van pedanterie, het is steeds een gladde show, die stoelt perfectionisme, maar ook op inzet men probeert van iedere voorstelt iets bijzonders te maken. Naast die bedenkingen ten aanzien het karakter van hun kunst dus voo bewondering: een grenzeloze bewos ring zelfs voor regie, stemmen voordracht in het poëtische ,La lt est morte', bewondering voor de spet heid in ,C'est qa le rugby', grote bew. dering voor het meesterlijke .L'étrai concerté of .Oh a assiassiné Mozart'. wat een beheersing en mimiek zag 1 niet in ,Les boites a musique' en photographie'. ,Le twist agrigole' von de een fraaie afsluiting: als 't werk daan is, zetten de boeren zich rond doedelzak om de twist te dansen. Tra maal gaven Les Frères Jacques een gift, maar men had zich er toen al doende van kunnen overtuigen, ra een bekwaam accompagneur zij het' in Hubert Degex. De broers kui verstild en uitbundig zqn, bet hele s van menselijke stemmingen en emi. weten zy, teruggebracht tot een simp """a. op te grondvorm, op te roepen met een k plesse. die hen stempelen tot promintr artiesten, de grootsten onder die uit: wereld van de Franse kleinkunst. K afwijkende opvatting over de vorm, achterhaald, teveel cliché geworden 1; zijn, mag daar geen afbreuk aan dor. FILMFESTIJN TE GOES GOES In het gebouw ,De Veste' te Goes wordt vanmorgen en vanmiddag (zaterdag) het Zeeuwse filmfestijn ge organiseerd door de Zeeuwse contact groep voor jeugd en oecumene. In sa menwerking met onder andere de stich ting Filmcentrum worden verschillende discussiefilms vertoond, die gebruikt kunnen worden voor het jeugdwerk. Er zijn zowel binnenlandse als buitenland se produkties bij zoals Tsjechische en Amerikaanse. Een aantal films kreeg in binnen- en buitenland onderscheidin gen. Hoek ig Wat horen we de laatste tijd toch weinig uit West/capelle. Vroeger, zo lezen we in L. W. de Bree's nieuwe boekje over de Zeeuwen, bestond de wereld van de West- kappelaar uit voor en achter de toren. En wat van achter de toren kwam, dat was niet van het beste. De toren was eigenlijk een soort Grote Groene Deur en daarachter heerste, ondanks de yaak_ schrij nende armoede, veel blijheid. Daar om keken we er gisteren zeer van op, toen dit dagblad wist te mél den, dat. stormachtige winden een vreemde vogel naar Westkapelle hadden geblazen. Het vaalstorm- vogéltje, zo lazen we. Niks over een pamflet. Jammer. En hoe staat het. intussen met de fontein t Men zal zich herinneren, dat Westkapelle deze zomer werd verrijkt met een fontein, een strakke, rechthoekige verhoging in het Marktplein, die, toen de burgemeester een kraan open draaide om de nieuwe aanwinst feestelijk in gebruik te stellen, uitsluitend schuim spoot. De fon tein heeft- nog lang na die dag geschuimd, totdat de gemeente een ontschuimingsmiddel in hel bassin stortte, vjaar de vaatjes waspoeder van de Westkappelse jeugd niet tegen opgewassen wa ren. We hebben liet gemeentebe stuur er toen nog voorzichtig op gewezen, dat dit nu niet zo han dig was: welke gemeente heeft er nu een fontein met. een me tersdikke schuimkraag? De droom wens van iedere VVV. Men heeft niet willen luisteren, goed dan moet men het zélf maar weten. Intussen is Westkapelle nog steeds niet geheel met het hoe kige uiterlijk van de fontein ver zoend. Heel ondankbaar hoor. Wat zei men onlangs, toen met de win ter in het verschiet het bassin met planken werd afgedekt? jNu is 't net een grote regenbak, met een dansvloerije. Week voorwaardelijk voor dienstweigeraar uit Vlissingen VLISSINGEN-VLEDDER De 22-ja- rige Vlissingse onderwijzer J. M. B., die als erkend gewetensbezwaarde tegen militaire dienst in het werkkamp Vled- der te werk is gesteld, is dezer dagen door de rechtbank te Assen veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. J. M. B. had, aldus het vonnis, zijn werk in het kamp in ernstige mate ver onachtzaamd. Zoals bekend bestaat er onder de in het kamp Vledder tewerk gestelde gewetensbezwaarden, ernstige ontevredenheid over de leefomstandig heden in het kamp en de naar hun me ning betrekkelijke zinloosheid van het werk, omstandigheden waartegen de te- werkgestelden herhaaldelijk protestac ties en stakingen ondernemen. B. had deelgenomen aan een staking op 18 augustus. Met hem stonden nog t andere tewerkgestelden terecht. (ADVERTENTIE) Een metveel gevoel uitgevoerd sieraad, een geschenk om blij, heel blij mee te zijn. f130.-. Broches vanaf f 19.50. Tarneuzen Nieuwstraat 14 Telefoon 2284 Vlissingen Bellamypark 20 Telefoon 2385 Middelburg Markt 29 Telefoon 5294 NIEUW VOORSTEL BISDOM BREDA: VLISSINGEN - BREDA Het bisdom Breda heeft, om tegemoet te komen aan in Zeeland gerezen bezwaren, met name in Zeeuwsch- Vlaanderen, tegen de vorming van één decanaat voor Zeeland, het voorstel gedaan om wél één deca naat te vormen, maar dan de Zeeuwse deken minstens de eer ste zes jaar (één aanstellingsperio- de) in Zeeuwsch-Vlaanderen te la- HAAMSTEDE - BTJRGH Met de fruitteelt in de Sehouw.se Westhoek gaat het zienderogen achteruit, omdat, de boomgaarden voor de meeste telers niet noemenswaardig rendabel meer zijn. Binnenkort zal een aantal boomgaarden worden afgestoten; het is zelfs zo erg dat in een enkele boomgaard de bijl wordt gezet. Dit is onder meer het ge val met de fruitbomen van bedrijven aan de Lagezoom en de Hogezoom. In Burgh zal het bedrijf van de heer I. C'. Boot gesloten worden. Ook de boom gaard van het Burghse fruit bedrijf ,Boeijes Bosch' wordt bijna geheel ge rooid. Hoeveel hectares bomen in het totaal tegen de vlakte zullen gaan kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Nieu we bomen zullen in elk geval niet ge plaatst worden, zodat men over een ge stadig verval van de fruitteelt op de Schouwse bodem kan spreken. Mocht dit rooien van vooral de oudere boom gaarden doorgaan, dan keert de West hoek, vooral Bui-gh en Haamstede, in zijn oude toestand terug, namelijk in dé tijd dat deze streek meer de rogge en bloembollenteelt kende. ten wonen. Men vindt dit in Breda nodig, omdat in Zeeuwsch-Vlaan deren het grootste aantal katho lieken uit het Zeeuwse deel van het bisdom wonen. Verder wordt voorgesteld zowel c in Zeeuwsch-Vlaanderen als op de Zeeuw se eilanden een pastorale raad te vor men waaruit één coördinerend orgaan wordt samengesteld, dat de pastorale aangelegenheden behandelt, die neel Zee land betreffen. Voorts stelt men van Breda uit voor, dat zowel in Zeeuwsch-Vlaanderen als op de Zeeuwse eilanden regionale ver banden worden gevormd, bestaande uit de huidige dacanaten of delen daarvan, die uit de priesters van die regio een vertegenwoordiger aanwijzen, met wie de deken bijzondere verbindingen onder houdt ter behartiging van de zielzorg in die regio. De decanale herindeling past nieuwe indeling en pastorale opzet van het bisdom. Dat schrijft in een brief vicaris-gene raal A. P. F. Theeuwes, voorzitter van de commissie voor pastorale organisatie, aan de leden van de decanale beraden in Zeeland. De leden van de adviesraad jvoor katholiek Zeeland en die van het I diocesaan pastoraal beraad, dat op 19 november in Breda over de herindelings- voorstellen (6 decanaten per I april 1970) moet beslissen, zijn van de ge wijzigde voorstellen in kennis gesteld. Het aantal katholieken in Zoeuwsch- Vlaanderen is volgens een telling van 1 januari 1968 53.825, op de Zeeuwse eilan den wonen er 24.790. Met deze brief wil het bisdom tege moet. komen aan de bezwaren in Zee land. maar het meent daarmee tevens recht te doen aan de overwegingen voor het oorspronkelijke plan. waarvoor de decanale beraden in Zeeland zich in meerderheid, zoals bekend, hebben uit gesproken. De cvoorstanders van één de canaat in Zeeland waren 48. de tegen standers 34 en er waren drie blanco stemmen. De alternatieve voorstellen van de tegenstanders waren: 25 personen vaar 2 decanaten en 9 personen voor het handhaven van de vier decanaten en een verbindingsman in Breda aanstel len voor het contact van de Zeeuwse de canaten met het bisdom en onderling. In het decanaat Hulst leefde het be zwaar tegen één Zeeuws decanaat het sterkst. In Middelburg en Terneuzen is men een uitgesproken voorstander van één decanaat en in Aardenburg was hei. aantal voor- en tegenstemmers ongeveer gelijk. Het. tegenvoorstel van de groep Aardenburg wordt volgens vicaris Theeu wes in zijn brief niet vanuit andere de canaten gesteund en het zou voor Zee land een uitzonderingspositie scheppen in de organisatie van het bisdom. Desgevraagd verklaarde men ons do zijde van het decanaat Hulst, dat men zich daar bij het nieuwe voor stel van Breda neerlegt en dat men graag zo optimaal mogelijk wil mee werken om de zaak van «le grond te krijgen. De Zeeuwse bezwaren betroffen vooral, zoals men weet de afstand, de mentali- teitsverschillen en de scheiding door de Westerschelde. Men vreest dat het voor één deken niet mogelijk zal zijn zijn taak in heel Zeeland goed te vervullen. De motieven van het bisdom voor één decanaat waren: de verwachting, dat zo'n decanaat eerder in samenhang met et geheel van het bisdom een eigen pas toraal beleid kan worden ontwikkeld, dat is afgestemd op de bijzondere situatie van Zeeland, voorts dat het Zeeuwse de canaat dan in grootte vergelijkbaar blijft met de Brabantse decanaten en het geheel van het bisdom een eigen pr torale organisatie zo mogeiijk af stemmen op de organisatorische verban den van de burgerlijke samenleving. VEERE - AMSTERDAM Bij ko ninklijk besluit (d. 7 november) is benoemd tot hoogleraar in het tekenen aan de rijksacademie van beelden kun sten te Amsterdam W. Vaarzon Morel, vroeger woonachtig te Veere. Hij wor«lt tévens belast met. de leiding van de avondcolleges van do academie. Prof. Vaarzon Morel, die zich zeer be ijverd voor vernieuwing van het kunst onderwijs, aanvaardt met deze benoe ming een driejarige ambtsperiode, die gecontinueerd kan worden. Tot op he den waren deze benoemingen voor het leven: terwille van dedoorstroming in het docentenkorps heeft men deze si tuatie gewijzigd. Met ingang van 1 november 1969 is GEOPEND een Correspondent is assurantiekantoor J. Bijdevaate Nieuwe Haven 105 te Zierikzee Alle inlichtingen omtrent reizen kunt u richten tot Wagon Lits/Cook, Bijdevaate. Nieuwe Haven 105, Zierikzee telefoon 01110 - 2577 GOES Het stadhuis op de Goe se markt raakt, voorlopig althans geheel in onbruik. Nadat liet stadskantoor is verhuisd, zal nu Dok de raadszaal niet meer voor vergaderingen gebruikt worden. De eerstvolgende raadsvergadering zal op 19 november 's-avonds plaats vinden in hotel ,De Koren beurs'. Volgens een gemeentelijk woordvoerder kan deze toestand nog jaren blijven duren. Het stad huis is zeker gedurende de hele komende jaar niet meer bruik baar vanwege de restauratie-werk zaamheden. Het spreekt vanzelf, dat ook de raadsvergaderingen in .De Korenbeurs' openbaar zijn. (ADVERTENTIE) ELEKTRONENFLITSERS VANAF 39,- hotoBACKl St-Jacobsstraat 27, tel. 2336 VLISSINGEN MINDER KOUD In het algemeen veel bewolking plaatselijk enkele buien. Matige krachtige, langs de kust tot hard «I stormachtig toenemende wind tusses west en zuidwest. Iets hogere middag- temperaturen. ONBESTENDIG HERFSTWEER MEI ONGEVEER NORMALE TEMPEB4 TUREN. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddt* r Ne«lerland: Voor zondag: Aanv uren zon: 0 tot 3; Min. temp: van onge veer normaal tot 4 graden boven nor maal; Max. temp: omstreeks normaal; Kans op een droge periode van min? tens 12 uur: 50 procent; Kans op ee geheel droog etmaal: 10 procent. ZON EN MAAN 9 november Zon op Maan op 10 november ondier 16.55 onder 16.13 onder 16.5? onder 16." GEEN GEVAAR WERKGELEGENHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2