ENGELAND STAPT OVER OP INTERNATIONALE MODE Cülinair avontuur MANKEN WORDEN UDEL: HAUSSE IN HERENPRUIKEN zeeuwse courant provinciale 21 iiiainieaiiin liluiillUUlllUiiUluliiii ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 Voorbeelden van de huidige Engelse modemet o.m. Franse invloeden LONDEN (GPD.) Omdat heel Engeland zo langzamerhand wel is uitge keken op de winkeltjes in de Londense Carnabystreet en zelfs de boetieks in liet artistieke Chelsea niet meer zulke goede zaken doen, hebben de tien invloedrijkste Londense fabrikanten van exclusieve confectie besloten om van nu af aan geen Britse, maar internationale mode te gaan maken. Een stoutmoedige beslissing, die in feite op een fusie van de Engelse met de Franse mode neerkomt. Iets wat toch eigenlijk niemand na het wereld succes van de fameuze Britse mini-rokjes had verwacht. De Franse invloed strekt zich zelfs al tot Bondstreet uit waar Yves Saint-Laurent, de boetieken van Mary Quant overnam. Mary, die in maart liaar eerste baby venvacht, wil het wat kalmer aandoen en sloot daarom al haar boetieks. Ze zal in het vervolg alleen nog maar voor de confectie- industrie ontwerpen. Bij de eerbiedwaardige koninklijke kruidenier, waar in jacquet geklede heren behalve jam ook uitzonderlijk sjieke dameskle ding verkopen moesten de traditionele tweed mantelpakjes van hofkleer- maker Hardy Aimes plaats maken voor overhemdjurjes van de succes volle Parijse couturier Emanuel Ungaro en voor fleurige mantelpakjes van zijn collega Louis Feraud. De creaties, die beiden in Engeland laten maken komen op ongeveer tweehonderd gulden. In het chique warenhuis Harrods waar zelfs koningin Elizabeth af en toe komt winkelen, worden bijna evenveel doorkijkbloeses van Courrèges als dergelijke wollen Shet land truitjes verkocht. Mantels met blocmbladkragen, waarvoor Sophia Loren en koningin Fabiola by Pierre Cardin in Parijs ruim drieduizend gulden betaalden, zijn in een eenvoudiger utvoering, maar toch gesierd door het fameuze Cardin-etiket voor ongeveer driehonderdvijftig gulden bij het warenhuis ,Miss Selfridges' te koop.Bij Selfridges in Oxforstreet, waar n, wanneer men dat wil, zelfs door een Franse verkoopster uit de Parijse Pierre Cardin boetieks kan worden geholpen, is er ook nog keus uit originele Patou, Laroche, Givenchy en Paco Rabanne creaties, die in prijs van ongeveer tweehonderd tot vijfhonderd gulden variëren. Omdat door de Parijse couturiers ontworpen jurken, pakjes, mantels en avond jurken in Engeland voor alle gemenebestlanden worden geconfectioneerd kan men zonder dat de modellen per warenhuis een massa-artikel worden, de prijzen toch bijzonder laag houden. De prijzen zouden, aldus Britse modedeskundigen, nog verder kunnen dalen, wanneer Engeland zou toe treden tot de Euromarkt. Door het maken van betaalbare zeer exclusieve couture-confectie zijn de Britse fabrikanten hun tijd ver vooruit, want vrijwel alle toekomstvoorspellers zijn het er in de internationale mode wereld over eens dat haute-couture binnen afzienbare tijd geen privilege voor de happy few" meer zal zijn. BRODELOOS Maar voor dit vooruitstrevende initiatief zijn de Londense boetiek-ont werpers, die er niet in slaagden om hun creaties aan de internationale modelijn aan te passen of die niet met zeer vooruitstrevende modellen voor de dag wisten te komen van de ene dag op de andere brodeloos ge worden. In het Londense Royal Lancaster Hotel tegenover Hyde Park waar de .Associated Fashion Designers' van Londen alvast hun voor jaarscollectie lieten showen, kozen vrijwel alle ontwerpers eieren voor hun geld. De pasteltinten waren in navolging van Parijs niet van de lucht en er viel eigenlijk nog maar weinig te bespeuren van de typisch Britse zwarte sensuele mode. Ontwerpster Alannah Tandy van Alexon Youngset mikte op een zeer vrouwelijke, maar toch ook weer niet al te romantische lijn. Cojana trad met een voortreffelijke serie mantelpakjes voor het voet licht, die net zo goed uit Rome of Parijs zouden kunnen komen. Engelander of Londen wierp zich helemaal op het confectioneren van Pierre Cardin- creaties en André Peters richtte rijn produktie in op het maken van Fe- raud-modellen. Simon Massey lanceerde een hele reeks jurkjes in Jugend- stil-print van de sterrenhemel, terwijl Marlborough meer voelde voor stretch hansoppen. Harbro zorgde voor een hele garderobe in mistige tinten voor de sophisticated' vrouw. Terwijl Hildebrand pakjes en man tels met zoveel fantasie en met zoveel zorg afwerkte, dat zelfs voor in siders het verschil tussen confectie en haute-couture moeilijk was te zien. De Britse mini- en maxi-jurken, de mantelpakjes met bijzonder korte rokken, maar ook de zwierige voile avondcapes zullen van zo'n zestig tot driehonderd gulden, wanneer het Engelse creaties betreft en zo'n drie honderd tot zeshonderd gulden wanneer het gaat om in Engeland gecon fectioneerde Parijse haute-couture modellen het volgend voorjaar ook in Nederland bij boetieks, de Bijenkorf, C en A, Vroom en Dreesman, Vinke en Peek en Cloppenburg te koop rijn. Evenals de jurken en pakjes van de 35-jarige Mary Quant. Mary is nog de enige Engelse ontwerpster, die niet van de fameuze Chelsea-look, die haar al twaalf jaar geleden bekend maakte, is afgestapt. Ze is de enige die onvoorwaardelijk trouw blijft aan de minirokken, die maar net de billen bedekken en ze is ook de enige die ook dezelfde materialen een jersey-jacquard blijft gebruiken, terwijl wollen gabardine, poppeline en rijde bij haar collega's veel popu lairdere materialen zijn geworden. Mary Quant maakt er zich niet erg druk over, ze ontwerpt trouwens ook niet voor mevrouwen, maar sinds haar carrière vijftien jaar geleden op een zolderkamertje begon nog steeds voor schoolmeisjes en piepjonge verpleegstertjes en typistes, die nog niet zoveel geld hebben om aan hun kleren uit te geven en er toch leuk uit willen zien. AMSTERDAM (GPD) De afgelopen rijf jaar zijn er in Nederland zowat 2000 he renkappers verdwenen, waardoor je auto matisch een sanering hebt gekregen. Er zijn nog wel genoeg zaken waar. de man zich'kan laten knippen voor twee gulden, maar zo halen het niet meer, want ze blij ken onrendabel. Verleden jaar zijn er in to taal 1000 zaken opgedoekt, waarvan de helft dameskappers. Do toestand bij de heren kappers is nu redelijk te noemen, maar het dameskappersbedrijf baart nogal wat zorgen. Dames hollen niet meer zo vlug naar de kapper.' .Gelukkig zijn de mannen ijdeler geworden. Als een man ijdel is, dan is hij als klant veeleisender dan een vrouw. De man wil meer aandacht aan zijn uiterlijk besteden, een evolutie die al voltrokken is. Momen teel is er een hausse in herenpruiken. De tijd van de bakkebaarden is geweest. Er worden nu nogal wat puntbaardjes, snor ren en zelfs borstharen verkocht. Mannen laten zich masseren, manicuren, een mas kertje opleggen, watergolven en permanen ten. Kijk maar naar hun kleding. Ze dra gen kettingen en misschien straks ook oor bellen. Ja, een man met dingen in zijn oren vindt je nu nog gek'. Opmerkzaam nauwkeurig neemt pruiken maker Jo Meulendijks (50) wandelend Am sterdam in zich op. Hij zit als het ware te tekenen hoe de man of vrouw die voor bijloopt er mooier zou kunnen uitzien. Als j ein zijn zaken komt (hij heeft er vier) kuri je je ongeveer voorstellen hoe het met de pruikenliandel staat. Korte, lange, wilde en deftige weelderige haardossen zijn het decor in de kapsalon. Dan ontdek je dat niet alleen in de kleding maar ook in de haarmode de uni-sex sterk is doorgedron gen. Man en vrouw gaan met precies het zelfde page-pruikje op hun hoofd de deur uit. Of ze gaan als tweeling naar een feestje, voor welke gelegenheid ze zich een krullenpruik laten aanmeten. De ,hij' kan er voor de aardigheid bovendien nog wat haren bijlcrijgen om op zijn kin of onder zijn neus te plakken. Aan de muur in Meulendijks herenkapsa lon in Badhoevedorp hang een bord met het opschrift ,Hier wordt niet over voet ballen gesproken'. Mannen krijgen er wel iswaar voor meer dan twee gulden een grondige hoofdbehandeling. De open haard brandt, er zijn drankjes en sex-bladen plus personeel dat de eigenschap heeft de klan ten grenzeloos te verwennen. Onder een droogkap zit een jongen met krullers in zijn haar te lezen. arbeidsintensief Door de enorme ontwikkeling in de prul- ken- en haarstukjesmode is er in Neder land een tekort aan pruikenmakers ont staan. Zo'n pruikemakerij is een erg ar beidsintensief en kostbaar bedrijf.Eén pruik maken kost ongeveer vijftig tot tach tig uren werk. In de kelder van Meulen dijks pruikemakerij staat een kleine kar tonnen doos met ongelooflijk waardevolle inhoud: stukjes opgekocht haar bestemd voor het maken van haarstukjes en prui ken. Een andere doos puilt uit van stukjes haar die al een behandeling hebben gehad: ze zijn over de hekel gehaald en in bad ge stopt. Een asblonde dot haar, die voor de leek een armzalige, beetje viezige nalatenschap van een ander is, wordt in Meulendijks handen een juweel. Want asblond Europees haar is schaars en erg duur. Ooit heeft de heer Meulendijks zelf het engelenge duld weten op te brengen om pruiken te maken. Nu heeft hij daar mensen voor, die zeggen dat je een pruik ook even moet la ten rusten. Zou je alsmaar aan een pruik werken zonder rustpauzen, dan kan dat wel eens ten koste gaan van de geestelijke gesteldheid. in amerika De opgang, die de pruik en het haarstukje in Nederland maken, was vijf jaar geleden in Amerika al normaal. Daar werd toen voor tachtig miljoen gulden verkocht aan haarwerk. In Nederland was dat bedrag verleden jaar acht miljoen. De heer Meulen dijks: ,In Amerika werd het haarwerk heel anders dan hier benaderd door het publiek. Het ging allemaal veel onbevangener. Er werden grapjes over gemaakt. Ik herinner me een jongen met een haarstukje, die dat ding plotseling aftrok om te laten zien hoe hij er in werkelijkheid uitzag. Maar zo langzamerhand is ook hier een tendens merkbaar dat ze willen laten zien dat ze een pruik dragen. Dat zijn dan veelal de mensen die een pruik kopen precies in de kleur die bij hun kleren past. Ik heb zelfs schouderlange pruiken verkocht aan man nen van boven de zestig. Je kunt wel aan nemen dat ze een vrij beroep hebben, maar homo's waren het beslist niet. Wij accep teren mannen met lang haar, mits ze dat haar behoorlijk verzorgen. Kijk maar naar de overkant, je ziet ze overal lopen. Het kan zoveel mooier en uiteindelijk komt het er toch op neer dat iedereen er leuk wil uitzien.' .Mensen raden is erg moeilijk, want als ze iets in hun hoofd hebben ge zet, krijg je dat er vaak moeilijk weer uit. Wat moet je bijvoorbeeld doen als een vrouw met een zwart gebrande kurk vlek jes en streepjes maakt op haar even te- voren gekapte blonde haar. Ze loopt voor gek, maar ze vindt het zelf mooi en jij bent nergens meer.' borsthaar De heer Meulendijks (,in dit vak is het al tijd zo geweest dat duizend nietjes iets maken) levert onder meer aan toneelmen sen, mannequins, etalagepoppen, mensen van adel, ziekenhuizen en inrichtingen. Toen hij zes jaar gelden borsthaar begon te verkopen deed dat nogal wat haar op waaien. Het artikel werd langzamerhand geaccepteerd en prijkt nu op de borst van menige man, die langs het strand flaneert ergens in Nice of Hoek van Holland. Het haar dat nodig is voor het maatwerk be trekt de heer Meulendijks uit Europa. Een maatpruik kost al gauw zo'n zeven achthonderd gulden. Het haar uit Honkong wordt gebruikt voor de confectie, die al een pruik levert voor zestig gulden. Als een land economisch opkomt kun je daar als pruikenmaker goede zaken doen. Want volgens de heer Meulendijks laten dan veel vrouwen him haar knippen dat zij tot dan toe in een knot of vlecht op him rug droe gen. ,Haar verveelt nooit, je kan er heer lijk mee spelen. Wat ik doe wanneer ik kaal mocht worden? Dan neem ik onher roepelijk een haarstukje DALMATISCHE PAPRIKA'S Nu er nog steeds heerlijke groene en rode paprika's zijn, kun nen we dit gerecht niaken waarvan het recept stamt uit Dal- matië, de zonnige kust van Joegoslavië. Snipper vier uien en fruit die in wat olie tot ze glazig en goudgeel zijn. Snijdt twee groene en twee rode paprika's in dunne reepjes en voeg zo toe aan de uien. Verder wat zout en paprikapoeder en een glas rode wijn. Roer enkele malen goed door. Leg het deksel op de pan en laat het gerecht op een znclit vuur een half uurtje sudderen. I) kunt tegen het einde van de suddertijd het deksel schuin leggen om het vocht te laten verdampen. Deze paprika's smaken als groente bijzonder goed bij alle vlees van de grill. VARKENSVLEES MET PREI Een Frans boerengereclit dat zowel het varkensvlees als de prei tot zijn volle recht laat komen. Wrijf 500 gram var kenslappen in met zout en peper en bak ze snel aan alle kanten bruin in hete boter, voeg een glas witte wijn toe, een fijngewreven teentje knoflook, een lepel tomatenpuree en een klein schepje suiker en laat het vlees zo op een zeer zacht vuurtje drie kwartier sudderen. Maak een kilo prei schoon en snijd dit in plakjes. Voeg deze toe aan het vlees en lnat nog eens een half uur zacht, verder stoven. De laatste tien minuten zonder deksel om overtollig vocht te laton verdam pen. Breng zonodig op smaak met zout en peper. Hierbij geeft u aardappelpuree of in wat boter gestoofde aardappe len bestrooid met peterselie. GEGRATINEERDE MACARONISCHOTEL Kook 300 gr. elleboogmacaroni gaar in ruim water. Zorg dat het water kookt als u de macaroni er in legt en kook de macaroni geen minuut langer dan de gebruiksaanwijzing op hot pak aangeeft! Fruit een gesnipperd uitje tesamen met 200 gr. in dobbelsteentjes gesneden gekookte ham in 50 gr. boter. Laat vooral niet te hard bakken, de ui mag niet meer dan licht goudgeel worden. Roer er twee eetlepels tomatenpuree door of laat vier in stukjes gesneden tomaten oven hakken. Giet wat water bij en roer goed door zodat een dikke saus ontstaat en meng de saus er door en schep het mengsel in een liclitbeboterde vuurvaste schaal. Bestrooi de macaroni met een dun laagje fijgewreven cornflakes en leg daarop een paar plakjes kaas. Bovenop komt nu nog een dun laagje cornflakes en hier en daar een klontje boter. Zet de schaal 15 tot 20 minuten bovenin een voorverwarmde, gloeiend hete oven. CHEESE BURGERS Deze zoveelste variatie op de aloude hamburger maakt u als volgt. U hebt ongeveer 250 gr. gehakt nodig voor acht .burgers', het kan rundergehakt, varkensgehakt of half-om- half zijn. Maak het gehakt aan met een gesnipperd uitje, zout, peper naar smaak, een eetlepel melk, een handvol fijn gewreven cornflakes, eventueel een losgeklopt ci, twee eetle pels fijngehakte peterselie, twee eetlepels geraspte kaas en een paar druppels citroensap. Vorm er acht platte, ronde koeken van en braad deze kort in boter. Leg ze, zo uit de pan, tussen opengesneden kadetjes of puntbroodjes. Corn flakes geven een fijne, ietwat nootachtige smaak aan het gehakt. 0 Kalkoen verschijnt KJ* tegenwoordig s teeds JgZl neer op de zomlagse eettafel. Nadat de kip- Jajrm petjes en braadkui- JBg m m kens gemeengoed zijn fjïï 1 geworden kijk t &£k I maar in de maand- of fe' r'- V ureekmenu'* tvin di- MW3\ verse damesbladen: er Bel staal wiel langer zon- |W l dags, maar ook dins dags, woensdags of donderdags kip op het programma is 1 dus nu het grotere g>- 1 vogelte aan de beurt, r Fri-ki geeft recepten uit Frankrijk, Honga rijeMexico, China en Italië. Overigens, een Mexicaan drinkt bij deze gerech ten de nationale drank TequiUa, ge stookt uit cactusbladeren. Het lijkt e- nigszins op cognac. 0 Het Russische blad (Litera Toer na ja. Gazeta' heeft zijn kolommen opengc- =s steld voor de voor- en tegenstanders van de minirok. jDe minirok is niet bestemd voor de ==1 Russische vrouw', zo schreef een ,o\td- militair3 in Kiev, die zich ergert aan het gedrag van de jonge meisjes in zijn stad. Studenten in minriok zitten #«- men met hun mannelijke collega's in de parken te studeren. Dat kan niet wor- den toegelaten'aldus deze oud-militair. Een andere lezer schreef in een brief =r van aclit. kantjes onder meer: ,De be- langstelling voor de mode, en in het bij- zonder van de bourgeois mode, hel kap- ^3 sel, de kleding en de schoenen gaat sa- men met het ontbreken van intellectuele belangstelling. Deze jongelui lezen over het algemeen niet, gaan niet naar de In een commentaar zegt een redac- teur van het blad, A Raskien, dat ,er brieven zijn, waarin men serieus voor as stelt een verbod op het dragen van de ^5 min'rok uit te vaardigen'. Raskien, die zelf vindt dat ,in de meeste gevallen de minirok onbetamelijk en onesthetisch is', keert zich toch scherp tegen de zedvn- meesters, die ,om administratieve maal- regelen en straffen waarom niet de schandpaal?') vragen voor meisjes die een minirok dragen'. In Jiaad en Daad', het maandblad =3 van de UW nog eens de kreet dat de valse en al te onnozele voorlichting via de televisie-reclame er nu maar eens uit moet en dat wat meer originaliteit geen kwaad zou kunnen. Dat allemaal naar aanleiding van het Pr ad-onderzoek, waarbij naar voren kwam dat één op de tien mensen naar de Ster-reclame kij- ken en dat dan meestal een kind de tv heeft aangezet voor die reclamespots. Bevordering van systematisch on- =1 derzoek van verkeersongevallen met kinderen, verplicht inschakelen van ver- keersdeskundigen bij het ontwerpen van nieuwe woongebieden, voorlichting win ouders over de gevaren die hun kinde- ren in het verkeer dagelijks bedreigen: dit zijn drie van de voornaamste doel- stellingen van de'dezer dagen opgerich- te ,bond beveiliging kinderen in het ver- keer*. De internationale federatie van =1 voetgangersverenigingen heeft het ini- tiatief tot de oprichting genomen, mede op verzoek van mensen die een kind in het verkeer hebben verloren of het =i tengevolge van een verkeersongeval in~ valide zagen worden. Het secretariaat van de nieuwe bond üH is gevestigd: Nassau Dillenburgstraat HH Den Haag. ,In liet dagelijks leven is hij pre cies als in zijn filmrollen. Hij praat niet, hij doet', zegt de vrouw van John Wayne, de filmheld met de verweerde kop die de wild-west-liefhebbers al ja ren in ademloze spanning weet te hou den. Hij is vader van zeven kinderen, grootvader van zestien Kleinkinderen en is volgens zijn vrome een echte pa triarchdie graag zijn uitgebreide fa milie om zich heen ziet. In Woman' vertelt Pilar Wayne van alles over haar leven met de bijna twee meter lange, nu 62 jaar oude acteur die vjel eens de populairste ster ter wereld wordt genoemd en achter de ruwe bolster van zijn uiterlijk blijkbaar een heel klein hartje verbergt. Jlij is ongeneeslijk ro mantisch. Als hij een droevig stuk op tv ziet, kan hij zitten huilen als een kind'. Gebreide sweaters zijn in de mode van deze winter vooral kleurig, met grote dambordachtige vakken in con trasterende tinten of met veelkleurige smalle tot zeer brede dwarsstrepen. Èr worden op heuphoogte leren schakel ceintuurs op gedragen en ze zijn uiter aard weer zo lang dat ze ook als mini- jurk kunnen worden gedragen. Voor twinsets geldt hetzelfde recept: veel markent streepwerk, eventueel aan te vullen met lange gebreide sjaals in het zelfde dessin. Jk ben 82 jaar geworden zonder het ie merken. Al veertig jaar leid ik het zelfde leven. Als ik een taxi zie ren ik om hem te vangen en vaak lukt me dat ook. Een siësta houd ik niet, ik slik geen opwekkende middelen, ik eet en drink zoals ik dat altijd heb gedaan. Er is in feite niets veranderd, behalve dat ik enige vorderingen op de piano heb gemaakt. Toch heb ik alle domheden ter wereld begaan die me op mijn vijftigste het leven hadden moeten kosten. Ik ben gewoon een overlevende (Pianist Arthur Rubinstein in een in- teview met (Elle (Neo-feminisme) noemt McCall's het geruchtmakend optreden van een aan tal nieuwe Amerikaanse vrouwenorga nisaties die vinden dat de Amerikaan se vrouw in de huidige maatschappij nog-lang niet voldoende rechten heeft. Ze komen in opstand tegen het nog altijd heersend vooroordeel dat vrou wen van nature beter geschikt zouden zijn om secretaresse, bibliothecaresse of laboratorium-assistente te worden dan arts, advocaat, uitgever of architect Slechts drie op de honderd advocaten, zeven op de honderd artsen, een op de honderd ingenieurs in de VS zijn vrou wen. De bijna dertig miljoen Amerikaanse vrouwen die Juli time' werken hebben vrijwel allemaal lager-gesalarieerde functies dan de mannen en sléchts twee procent van hen verdient meer dan tien duizend dollar per jaar. Aldus enkele grieven van de nieuwe feministen die rijden stormen ze bin nen met spandoeken waarop te lezen staat Jk ben een vrouw, en geen speel goedje, huisdier of mascotte'. Ze ver storen waar nodig vergaderingen over onderwerpen waarbij de vrouw naar hun maning te weinig inspraak heeft. In New York marcheerden ze, als protest tegen ,de vercommercialisering en de ontmenselijking van het huwelijk), bin nen op een modeshoio van bruidskle ding. Op de maat van de bruidsmars zongen ze het schone lied pi ter komen de- slaven, op weg naar hun graven'. Om de paniek volledig te maken lie ten ze daarna nog honderd witte mui zen in de zaal los.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 21