AMERIKANEN WEER NAAR DE MAAN WftNDaiNGEN VAN CONRAD EN BEAN precisie-la p rovinciale z eeywst c oil rant TIJDSCHEMA VLUCHT MET 17 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 vlucht een nieuw hoogterecord van 1372 km en voerde niet minder dan vier en teringsmanoeuvres uit. Conrad bracht zijn aantal uren ruimte-ervaring door deze tweede vlucht op 262.Richard F. Gordon jr heeft slechts één ruimte- vlucht op zijn naam staan, de reeds ge noemde vlucht met de Gemini-11 samen met Conrad. In de ruim 71 uur durende vlucht maakte hij een ruimtewandeling van ongeveer drie kwartier. Zoals ge zegd is Alan L. Bean een nieuweling in de ruimte. Hij zal na Conrad die de derde is als vierde mens op de maan rondwandelen. De Amerikanen hebben thans (de komende vlucht niet meege rekend) ongeveer 5162 man-uren ruim te-ervaring, waar in de komende vlucht ongeveer 734 uren worden toegevoegd, tezamen 5896 uur. De Russen hebben na hun drievoudige Sojoez-vlucht in het recente verleden een aantal man-uren ruimte-ervaring van 1697 opgedaan. Het aantal Amerikaanse bemande ruimte- Een precisie-landing op een zeer nauwkeurig tevoren vastgestelde plaats is eon van de belangrijkste experi menten van de komende Apollo-vlucht. Bij de eerste maanlanding ging het hoofdzakelijk om mensen veilig op de maan te zetten, mnan-materiaal te verzamelen en de pioniers veilig naar de aarde terug te brengen. Er was toen van tevoren wel een landingsgebied vast gesteld maar alleen omdat het er daar nogal veilig uit zag voor de eerste voorzichtige voetstappen. Het was dan ook niet van wezenlijk belang, dat Armstrong en Aldrln ongeveer zes kilometer hun doel voorbijschoten. Op den duur echter zijn precisie-landingen noodzake lijk. In de eerste plaats omdat kostbare ondernemingen als een maanvlucht toch steeds meer de studie van be paalde vooraf vastgestelde objecten ten doel moeten hebben. In de tweede plaats omdat precisie-landingen nodig zijn om meermalen op eenzelfde plaats terecht te komen, waardoor het mogelijk wordt geleidelijk aan materialen aan te voeren voor de vestiging van een (semi)-permanente basis en voor aflossing van de be zetting daarvan. Het experiment van een precisie-landing wordt in.de vlucht van de Apollo-12 dienstbaar gemaakt aan een zeer interessant onderzoek. Men hoopt dat de maantaxi .Intrepid" met de ruimtevaarders Conrad en Bean op een afstand van minder dan 350 meter van de Sur- veyor-3 terecht zal komen. Deze onbemande maanver- kenner landde op 20 april 1967 in de Oceaan der Stormen op ongeveer 1300 kilometer afstand van de plaats waar de maantaxi .Eagle' op 20 juli met Arm strong en Aldrin zijn historische landing maakte. De Surveyor-3. die bij zijn landing enkele sprongetjes maakte doordat de remmotor niet tijdig werd uitge schakeld, liet .voetsporen' in het maanstof achter die later door de boordcamera werden gefotografeerd. Uit die foto's heeft men vrij nauwkeurige berekeningen kunnen maken omtrent de aard en de draagkracht van de maanbodem ter plaatse. Het is de bedoeling, dat de bemanning van de maantaxi Intrepid naar de Surveyor wandelt en bepaalde onder delen van deze verkenner sloopt om mee terug te nemen naar de aarde. Men heeft vooral belangstelling voor stukjes bedrading, isolatie-materiaal, stukjes aluminium -buis, de televisie-spiegels en de complete boordcamera die indertijd 6315 opnamen naar de aarde zond. Op aarde kan worden nagegaan, hoe bepaalde materialen en instrumenten een verblijf van twee en een half jaar op de maan hebben doorstaan, dus wat de invloeden zijn geweest van luchtledigheid, het bombardement met kleine kosmische deeltjes, de zonnestraling en de sterke temperatuurwisseling. Deze controle is van groot be lang met betrekking tot de toekomstige constructie van en materiaalkeuze voor ruimtevoertuigen, maan-bases etc. De Surveyor staat als gezegd in Oceaan der Stor men. De landingsplaats was een vrij vlak gebied op 23 graden en 27 minuten westerlengte en 2 graden en 56 minuten zuiderbreedte. Dat is even ver ten zuiden van de evenaar en ten westen van de O-meridiaan als Armstron en Aldrin zijn geland respectievelijk ten noorden van de evenaar en ten oosten van de 0-meri- naam van het gebied betreft derhalve diametraal. Niettemin wordt in het landingsgebied van de .Intre pid' een terrein verwacht dat in aard veel overeen stemming vertoont met het landingsgebied van de Eagle. PIKANT GRAPJE Overigens is er nog een pikante bijzonderheid a moderne vorm van strand jutte rij. Wanneer Conrad en Bean hun doel ver voorbij zouden schieten, verder dan indertijd de Eagle, dan hebben zij kans terecht te komen in het gebied waar het Russische maan-vaartuig Loena-V op 12 mei 1965 terecht kwam. Dit was een harde' landing maar waarschijnlijk heeft indertijd een .zachte' landing in de bedoeling gelegen. De mogelijkheid bestaat dus, dat deze Loena, die na de landing geen seinen meer naar de aarde zond, betrekke lijk onbeschadigd op het maanoppervlak ligt. De Ameri kanen zouden dan een unieke gelegenheid hebben, een dergelijk Russiche ruimtevaartuig te bestuderen en er onderdelen van mee naar huis te nemen. Er bestaan nog geen verdragen, die iets dergelijks regelen. De precisielanding bij de Surveyor-3 zal alleen kunnen worden uitgevoerd wanneer de Apollo-12 op tijd start. Op tijd wil zeggen een lancering door de Saturnus-5 op 14 november tussen 17.22 en 20.28 uur Nederlandse tijd. Kan door een of andere oorzaak (stagnatie in de afstelprocedure, bijzonder slecht weer etc) niet van dit lanceervenster gebruik worden gemaakt, dan moet de vlucht worden uitgesteld om een reeks van redenen, b.v. omdat door de draaiing van de aarde de positie van Kaap Kennedy ten opzichte van de maan steeds ver andert, terwijl ook de onderlinge stand van aarde en maan verandert. Het eerstvolgende .lanceervenster' na dien valt op 16 november tussen 20.09 en 23.27 Neder landse tijd. De landing kan dan echter niet plaats vin den bij de Surveyor-3 maar op een andere plaats in de Oceaan der Stormen, namelijk 41 graden en 54 minu ten westerlengte en 1 graad en 41 minuten noorder breedte, even ten noorden van de evenaar dus en iets meer naar het westen. In die omgeving bevinden zich geen door mensen vervaardigde objecten die in de loop van de laatste tien jaar (de eerste maantreffer werd geboekt door de Russische Loena-2 op 14 september 1959) op de maan terecht zijn gekomen. Wanneer ook van dit tweede lanceervenster geen gebruik kan worden gemaakt, zal de vlucht tot een veel latere datum moe ten worden uitgesteld, mede in verband met de gele delijke wisselende schijngestalten van de maan en de daarmee verband houdende temperaturen van het opper vlak. In hoeverre een langdurig uitstel een vertraging in het verdere Apollo-programma zou betekenen is thans niet te voorzien. ADAj I A firULLU DEN HAAG (ANP) Hieron- der volgt het tijdschema van de vlucht van de Apollo-12, die tien dagen duurt, van 14 tot 24 no vember, zoals dit door de Ame rikaanse voorlichtingsdienst is verstrekt. (Alle tijden Nederland se tijd). 14 NOVEMBER: 17.23 uur: lancering Apollo-12 van lanceerplaats 39A op Kaap Kennedy; 20.10 uur: derde trap stuurt het ruimteschip uit baan om de aar de naar de maan; 20.31 uur: scheiding stuurcabine, waarna deze ronddraait om de maanlander naar buiten te trek ken; 20.43 uur: begin televisie-uitzen ding van een uur en 10 minuten; 20.48 uur: koppeling aan maan lander; 21.37 uur: stuurcabine trekt maanlander naar buiten; 21.47 uur: Apollo-12 verwijdert zich van derde trap; 22.20 uur: derde trap wordt de ruimte ingesdhoten; 15 NOVEMBER: 05.10 uur: eerste koerscorrectie; 11.23 uur: rustperiode van tien uur; 23.53 uur televisie-uitzending van een half uur. 16 NOVEMBER: 30.10 uur: tweede koerscorrectie; 12.23 uur: rustperiode van tien uur. 17 NOVEMBER: 06.52 uur: derde koerscorrectie; 09.33 uur: televisie-uitzending van 50 minuten; 09.43 uur: twee maanmannen gaan maanlander binnen; 11.23 uur: mannen weer terug in stuurcabine; 13.23 uur: rustperiode van acht uur; 23.52 uur: vierde koerscorrectie. 18 NOVEMBER: 04.52 uur: Apollo-12 in baan om de maan; 05.23 uur: televisie-uitzending van een half uur; 09.11 uur: wijziging baan om de maan; 10.42 uur: piloot maanlander gaat maanlander binnen; 12.42 uur: piloot keert terug. 19 NOVEMBER: 01.23 uur: piloot maanlander gaat maanlander binnen; 01.33 uur; commandant maanlan der volgt hem; 05.12 uur: televisie-uitzending van 20 minuten: 05.21 uur: maanlander ontkoppelt van stuurcabine; 05.51 uur: maanlander verwijdert zich van stuurcabine; 06.49 uur: maanlander begint aan de afdaling; 07.46 uur: maanlander stelt af dalingsmotor in werking; 07.58 uur: zachte landing op maanoppervlak; 12.03 uur: tele visie-uitzending die drieëneenhalf uur duurt; 12.18 uur: comman dant naar het maanoppervlak: 12.38 uur: piloot maanlander naar het maanoppervlak; 15.0S uur: piloot weer in maan lander; 15.18 uur: commandant in maan lander terug: 18.23 uur: restperiode van negen 20 "NOVEMBER: 06.43 uur: commandant weer naar maanoppervlak 06.53 uur: piloot volgt hem. Er komt een televisie-uitzending van 3,5 uur; 08.42 uur: werk bij de surveyor; 09.33 uur: piloot weer terug in maanlander; 09.53 uur: commandant terug in maanlander; 15.27 uur: start van de maan; 18.43 uur; televisie-uitzending van 25 minuten; 19.03 uur: vastkoppelen aan stuur cabine; 20.28 uur: commandant terug in stuurcabine; 20.29 uur: maanlander wordt af- 21.48 uur: vuurstoot voor terug keer naar de aarde; 22.18 uur: televisie-uitzending van 20 minuten: 22 NOVEMBER: 12.48 uur: vijfde koerscorrectie; 23.23 uur: rustperiode van tien uur. '3 NOVEMBER: 12.53 uur: televisie-uitzending van een half uur; 23.50 uur: zesde koerscorrectie. 24 NOVEMBER: 01.23 uur: rustperiode van tien uur; 18.50 uur: zevende koerscorrec tie: 2136 uur: dienstappartement wordt afgescheiden 21.50 uur: stuurcabine treedt dampkring binnen: 22.04 uur: landing op aarde. De tocht heeft dan tien dagen. vier uur en 41 minuten geduurd. Eet embleem van de Apollo XII. (Van een medewerker) Nog geen vier maanden na de eerste voetstappen op de maan hopen de Amerikanen weer twee astronauten over de onherbergzame woestenij van onze buur in het heelal te laten lopen: nu langduriger, verder en met veel ingewikkelder opdracht. Ook dit is nog maar de beginfase van een maanprogramma, dat voorziet iri daarna nog acht landingen tot eind 1972. Vrijdag 14 november moet een torenho ge Saturnus-V-raket de Apollo-12 de ruimte in jagen. Aan boord bevinden zich dan de ruimteveteranen Charles Conrad en Richard F. Gordon en de ruimte-debutant Alan L. Bean. Terwijl Gordon in de Apollo om de maan blijft cirkelen, zullen Conrad en Bean een lan ding uitvoeren op woensdag 19 novem ber. Ruim 31 uur zullen zij op de maan vertoeven, waarin zij beiden tweemaal een maanwandeling moeten maken van elk ongeveer drie uur. Op maandag 24 november moet het drietal weer terug zijn. Deze vlucht streeft enkele nauw keurig geprogrammeerde doeleinden na: een precisielanding, de inspectie van de ruim twee jaar geleden gelande survey or-3, de plaatsing van de eerste kern reactor op de maan, het achterlaten van wetenschappelijke instrumenten die met behulp van deze reactor twee jaar lang gegevens naar de aarde moeten seinen, het verzamelen van ongeveer 60 kg maanmateriaal, en het veroorzaken van een .maanbeving' door het laten neer storten van de maantaxi, wanneer deze zijn diensten heeft verricht. Alle drie maanreizigers zijn ditmaal marine-offi cieren met een ruime ervaring als straaljagerpiloot. Zij hebben zelf hun ruimteschepen (de Apollo en de maan taxi) een naam mogen geven en hebben daarvoor, als marine-mensen, twee uit de Amerikaanse geschiedenis beroemde namen gekozen: .Yankee Clipper' voor de Apollo en .Intrepid' voor de maan taxi. Charles (Pete) Conrad jr. heeft reeds twee ruimtevluchten op zijn naam staan. Hij was co-piloot van Gordon Cooper in de vlucht van de Gemini-V in augustus 1965 w»rbij een toenmalig duur-record van bijna 191 uur werd gevestigd en een toenmalig hoogtere cord van 347 kilometer. Die recordaf stand tot de aarde is inmiddels ruim het duizendvoudige geworden. Voorts maakte Conrad als commandant een vlucht met de Gemini-11 in september 1966. Zijn co-piloot was toen Richard Gordon jr, de man die in de komende maanvlucht de Apollo blijft bemannen, terwijl Conrad en Bean de maan ver kennen. De Gemini vestigde in die vluchten bedroeg tot dusver 21, het aan tal Russische 15. Het is nog niet be kend, of de Amerikanen er in zullen slagen een kleuren-televisiecamera tij dig gereed te hebben voor de komende vlucht. Men hoopt van wel, maar moge lijk voldoen de laatste stadia van het testen niet, waardoor ook ditmaal al leen zwart-wit-uitzendlngen verzorgd moeten worden van de maanwandelin gen. Uit de Apollo-capsule zelf kunnen wel kleuren-opnamen worden uitgezon- 'den.In het vluchtprogramma zijn vele langdurige televisie-uitzendingen opge nomen. De maanwandelingen zelf zullen vrijwel geheel met een tv-camera ge volgd worden. Het is overigens nog niet bekend, welke gedeelten daarvan direct op de televisieschermen in de huiska mers te volgen zullen zijn, noch in Ame rika noch wat betreft de uitzendingen die de Nederlandse tv-kijkers direct kunnen volgen. Een en ander hangt wat het laatste betreft mede af van be schikbare zendtijd en goede relayerings- mogelijkheden via televisie-kunstma nen. In het verleden zijn er wel eens moeilijkheden geweest met de Apollo- bemanningen over deze directe televi sie-uitzendingen, die de concentratie op belangrijke ruimte-taken kunnen ver storen. De bemanning van de Apollo-12 is echter, zoals ook die van de Apollo-11 in juli van dit jaar, van mening dat een door geheel Amerika mogelijk ge maakte en voor de gehele mensheid van belang zijnde gebeurtenis als een maan landing ook zo goed mogelijk door alle betrokkenen gevolgd moet kunnen wor den. De Saturnus-V-raket, waarmee de Apollo acht in een buan naar de maan sal worden gebracht. Een van de eerste handelingen, die de maanreizigers tijdens hun eerste uitstapje moeten verrichten is de plaatsing van een kern-reactor op de maan. Deze kern reactor moet de elektrische energie leveren voor een aantal wetenschappelijke experimenten en voor het door seinen van de resultaten van die proeven. Ook tijdens de eerste maanwandeling in juli jongstleden werden wetenschappelijke instrumenten op de niaan achterge laten maar die ontleenden hun energie aan zonnecellen. Deze hebben iiet bezwaar, dat zij extreme tempera tuurverschillen moeilijk kunnen verwerken, zodat zij na de betrekkelijk korte tijd tic brui eraan geven. Ook stroomvoorziening via chemische batterijen kan, zolang niet betere technieken ontwikkeld zijn en grenzen zijn gesteld aan liet gewicht dat naar de maan kan worden meegenomen, niet langdurig gehandhaafd blijven. Met een kernreactor kan dat wel. Het is de bedoeling, dat deze eerste kernreactor op de maan gedurende twee jaar stroom levert voor de weten schappelijke instrumenten, die Conrad en Bean in de nabijheid van deze energiebron zullen opstellen. Het in werking stellen van de reactor is een van de meest riskante onderdelen van het wandelprogramma der maanreizigers. Conrad moet in tien seconden met be hulp van een lange haak een zeer radioactieve staaf plutonium uit een beschermingsvat tillen en neerlaten ln het door lood afgeschermde reactorvat. In die tijd worden de ruimtevaarders niet in gevaar gebracht dooi de radioactieve straling, maar veel meer dan tien se conden mag deze operatie toch niet in beslag nemen Zij moet worden uitgevoerd nadat het reactorvat uit de maantaxi is getild en ruim 300 meter van de lan dingsplaats op het maanoppervlak is neergezet. Slaagt deze operatie niet, dan hebben de wetenschappelijke Instrumenten die op de maan worden achtergelaten geen stroom, waardoor zij nutteloos zijn. Deze instrumenten zijn een registratie-apparaat voor de .zonnewind', een voortdurend in sterkte wisselende stroomdeeltjes die door de zon worden uitgestoten, een seismometer, een magneto-nieter, een ionendetector voor het registreren van deeltjes in de vermoedeltjk wel bestaande maar zeer ijle maanatmosfeer, en een instru ment voor het registreren van uit de maanbodem ont snappend gas, terwijl tevens bepaalde slijtageverschijn- selen van materialen, die de maanreizigers achterlaten, waargenomen moeten worden. NEERSTORTEN De seismometer moet gedurende lange tijd de schok golven registreren, welke veroorzaakt worden door maanbevingen en de inslag van kosmisch puin op het maanoppervlak. Men heeft een ingenieuze manier be dacht om de signalen van dit instrument te ,cali- breren', dat wil zeggen de sterkte van bodemschokken te bepalen aan de hand van de te ontvangen signalen. Daartoe wordt een soort .proefschok' teweeg gebracht, waarvan men de sterkte nauwkeurig kent. Wanneer Conrad en Bean zich weer naar de Apollo hebben begeven cn de maantaxi .Interpid' wordt .afge stoten', wordt deze door een vuurstoot van de boord- raket naar de maan gedirigeerd. Men hoopt het over bodig geworden ruimtevaartuig op minder dan een ki lometer afstand van de seismograaf te pletter te laten slaan. Gewicht, snelheid en plaats van inslag kunnen nauwkeurig worden berekend. Men kan aan de hand van een volledig in alle onderdelen bekende inslag con cluderen, hoe de seismograaf daarop reageert. Daaruit kan men weer afleiden, van welke aard en sterkte toekomstige inslagen en maanbevingen zijn. De ruimtevaarders zullen zoals ook hun voorgangers bodemmonsters meenemen. De bedoeling is, dat zij In totaal ongeveer 60 kilogram verzamelen, ongeveer twee maal zoveel als Armstrong en Aldrin meebrachten. Bovendien zullen zij de omstandigheden waarin deze grondmonsters, stenen en stof zich oorspronkelijk be vonden, nauwkeurig registreren, zowel in een beschrij ving via een directe radioverbinding met de aarde ais door middel van foto's. Zij moeten bovendien veel selec tiever te werk gaan. De eerste maanlanders wisten niet wat zij verwachten konden. Aan de hand van de eerste materialen heeft men thans echter een program ma samengesteld van de voorkeur-monsters, waarnaar gezocht moet worden. Elders schreven wij reeds over het nut van een bezoek en het gedeeltelijk slopen van de Surveyor-3. De maan- wandelaars zullen proberen ook foto's te maken van de Surveyor en de directe omgeving, ondermeer die delen van het maanoppervlak die indertijd door de Surveyer zijn gefotografeerd en van de sleuf, die een graaf armpje indertijd in de maanbodem heeft gemaakt. Vergelijking van deze directe opnamen met die van de Surveyor zelf kan een belangrijke aanwijzing zijn, hoe opnamen van de andere Surveyors beter geïnter preteerd kunnen worden, waardoor de kennis omtrent het maanoppervlak elders weer kan worden vergroot. Het programma van Conrad en Bean tijdens hun maan wandelingen (samen ongeveer tweemaal zo langdurig als die ene van Armstrong en Aldrin en tot afstanden van honderden in plaats van tientallen meters van de maantaxi) is bijzonder overladen. Dat is mede gedaan om na te gaan, welke hoeveelheid werk verzet kan worden. Bij de eerste maanlanding ging het om een avontuur dat alleen maar een landing, enkele weten schappelijke experimenten, verzamelen van enig mat- riaal en een veilige terugkeer omvatte. Thans wordt de zaak grondiger aangepakt. Nauwelijks vier maanden geleden werd de maan voor het eerst in de geschiedenis dooi mensen oetreden. Op de foto: het plaatsen van de Amerikaanse vlag op Tranquillity Base na de geslaagde landing van astro naut Neil Armstrong en Edwin Aldrin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17