DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK ACCENT IP RI-HA ORGELS WIELRENEN IN ZEELAND VOOR DE JEUGD PROFVOETBAL IN ZEELAND Benoeming van hoofdleidster te Breskens HANDTEKENINGENACTIE VOOR NIEUW-GUINEA Rijksdagbrand BEVRIJDING UNICEF LLSLVIERS 14 PROVINCIALE ZEEUWSE C:QU"RA N T VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 Op een herfstige avond enige jaren geleden stond in alle Amsterdamse dagbladen een leuk berichtje. Indien jongens van. naar ik meen, 12 jaar en ouder, interesse hadden voor de wielersport, konden zij zich opge ven bij de wielerverenigng .Olym- pia', en voor een luttel bedrag voor drie maanden een echte racefiets in bruikleen krijgen. Onze zoon, toen 13 jaar bleef maar zaniken over wielrennen. Op een ouderavond, die georganiseerd werd door de vereni ging gaven wij toestemming. Zo werd onze zoon renner in de dop. Zondags morgens vroeg werden zij op hun fiets gepoot door Jan Derksen en daar ging het naar het Bosplan want Amsterdam biedt niet zoveel plaatsen voor training met het oog op. het verkeer. Het was flink koud en menigeen stond dan ook te grienen van koude handen en voe ten, maar in hun hart voelden ze zich allemaal Peter Post of Jan Jans sen. Gemeentéraa.dslid Verhey had gezorgd dat ze een mooi parkoers kregen een paar kilometer buiten Amsterdam en daar hield de club wedstrijden en zomeravondcompeti tie en wonnen medailles of beker tjes, kleintjes hoor. De felheid en verbetenheid waarmee werd gefietst was prachtig om te zien. Natuurlijk waren er ook valpartijen want stu ren konden ze nog niet laat staan een hoek om komen. Veel ouders kwamen dan kijken en vuurden de jongens aan. Sommigen zaten veel te hoog of te laag op hun fiets maar eenlcuesoor die daar op lette. Iedere avond was het trainen met een heel stel naar het kopje van Bloemendaal; ook de groten gingen mee trainen. Had er één een lekke band dan hielpen ze elkaar. Intus sen zijn wij verhuisd naar Zeeland en is onze zoon bijna 17 jaar. Hij fietst bij Theo Middelkamp als eer stejaars nieuweling, maar mist het clubverband. Hier geen maandelijkse ledenvergadering, geen clubwedstrij den alleen open koersen, geen ge zamenlijke training, ieder gaat maar zo'n beetje zijn eigen gang. Niette min wordt er hier hard gekoerst en de afstanden zijn wel 25 kilometer langer dan in het noorden. Zou het hier, waar zoveel prachtige wegen zijn, waar je niemand in de weg zit, niet mogelijk zijn toestemming te krijgen, voor een centraal par koers waar alle categorieën tegen el kaar uitkomen en ze punten laten verzamelen en een paar medailles er tegenaan gooien - Zou dat niet meer stimuleren dan geld prijzen, zoals al die premies in open wed strijden? Mocht er hier een wielersehool ko men op dezelfde basis zoals we die bij verschillende clubs in Amsterdam gezien hebben, gegarandeerd dat er zich veel jongens zullen melden, maar dat zal wel veel geld kosten. Ik dacht hierbij aan loterijen orga niseren of verkoop van b.v. glazen, zoals hier de voetbalclub heeft ge daan. Laat de jonge wielrennertjes ook leren hun materiaal te onder houden b.v. schoonhouden van hun fiets, kitten van hun banden. Ik heb menige valpartij gezien, door een voudig te vergeten een band te kit ten, inzetten van vrielen, vah tijd tot tijd vernieuwen van de ketting, de stand van htm zadel enz. enz. Er zijn heus wel mensen bijvoor beeld oud-renners, die de jongens de ze kneepjes van ,het vak' willen le ren. Ik wens Theo Middelkamp heel veel succes en laten we duimen voor de wielersport van Zeeland in de toekomst. Mevr. Morin Pelgrimstraat 35 Vrouwenpolder. KUNSTMAANDORKEST IN TERNEUZEN MET PERDECK'S SCHERZO Op het feestconcert. dat 8 novem ber aanstaande in het Terneuzense Zuidlandtheater zal worden gegeven door het Kunstmaandorkest en Ja- nine Dacosta zullen drie terecht zeer beroemde werken worden gespeeld van Offenbach, Mozart en Dvorak. Ik wil gaarne iets schrijven over het stuk, dat die avond als laatste num mer voor de pauze in première gaat: het Scherzo voor piano en orkest van Rudolf Perdeck. De kennismaking met dit stuk was voor mij een zeer verrassende er varing door de verfrissende werking die deze partituur op mij had. Er is veel te horen In dit stuk: een korte, zachte en sfeervolle inleiding, overgaand in een snellere muziek, die door zijn wervelend karakter en constructieve opbouw de aandacht zeer gespannen houdt. Deze muziek loopt uit in een rustig middendeel met vele nuances, dat uiteindelijk een dramatisch karakter aanneemt. (ADVERTENTIE) Klankrijk de beste: Ook dit orgel in huur met recht van koop Reeds vanaf f 14.- per week m1 bent U de bézitler van zo'n pracht instrument' m een garantie voor I service en kwaliteit, I demonstreert U gaar-l ne vrijblijvend aan JL,. hufs^ fllieen even on-fiCÉfcgQ^gjp derstaande coupon invullen en zenden naar: - SÖMMER N.V. DordrechtGrote Markt 1 Tel. 01850 31241 Gorinchem: tangendijk 54 Tel. 0183G-3023 SliedrechtBurg. Winkterplein 7 Tel. 01840-3570 ^^enr^^fuvTcataïögüsT^^'^i Demonstreer mij uw instrument vrijblijvend aan huis. NAAM ADRES PLAATSIel Gewenst hokje aankruisen s.v.p In die sfeer heeft de pia.no een ca dens (een virtuose solo) met een Spaans karakter. Het slot van het stuk vond ik zeer origineel: de piano en het strijkor kest beginnen gelijktijdig en de di verse groepen blaasinstrumenten doen door hun Inzetten een groots klankbeeld ontstaan, waarmee dit stuk beslu.t. Ik geloof, dat deze pre. mière een plezierig feit zal zijn in ons muziekleven. T. Weidner-van der Staay, Plantsoen 105, Leiden. NIET ALLEEN ZALIGMAKEND In de PZC van 4 november las ik een met vette letters gedrukte uit drukking van de directeur van NV Haven Vlissingen, die ik voor een christelijke bevolking storend vind. (De directeur van de Haven van Vlissingen bezigde de uitdrukking: ,De haven van Rotterdam is niet al léén zaligmakend', red.). De directeur is geen kleine jongen maar een man van aanzien. Had hij geen andere uitdrukking kunnen be zigen? Ik erger me altijd, als ik bij voorbeeld in' een bus een stelletje bakvissen hoor kwelen .Het was zalig hè?, en nu staat zoiets met kapitale letters op de voorpagina. Wat de heer Oreel in besloten kring zegt is voor zijn rekening en dat hij zijn stekels opzet, als hij meent dat Rot terdam voorgetrokken wordt, is zijn recht en te begrijpen, maar laat dat dan gezegd en geschreven worden :n niet kwetsende bewoordingen. Dergelijke uitdrukkingen vind ik profaan. M. A. Slotboom 's-Gravenpolder. Statendebat Met het woord kabbelen gaf de PZC kantlijn van 28 oktober inderdaad de juiste benaming aan het staten debat van maandag j.l. over de re creatienota. Er kwam nauwelijks stuwing in het kabbelend meer, die zou kunnen aanwijzen in welke rich ting Zeeland met de recreatie zou moeten gaan en wat nu de meest relevante punten voor het beleid zou den moeten zijn. Voor de toehoorder was het laat men het eerlijk zeggen -een oer- vervelende middag. Met de kantlijn schrijver bekroop ook mij voortdu- rond de gedachte van ,moet dat 7 november nu óók zo gaan'. Daar voor is de zaak toch zeker veel te belangrijk! Derhalve bij deze nóg een sugges tie: een debat vraagt om een duide lijke samenvatting. Is het niet wense lijk en mogelijk een samenvatting te geven in de volgorde van de in de sociaal-culturele ontwikkelings- schets behandelde zaken en daarin de beantwoording van de gestelde vragen en opmerkingen te verwer ken? Met andere woorden: in be antwoording van vragen en opmer kingen de zaken centraal stellen 5n plaats van de afwerking van de be antwoording per vragensteller. Het debat zou dan mijns inziens veel minder van de hak op de tak gaan, meer diepgang en duidelijkheid ver krijgen. Wellicht zou het dan ook mogelijk zijn te ontdekken, in hoe verre bijvoorbeeld de gedachten over de algemene principes va neen te voeren welzijnsbeleid van de Groep van Achttien en hun schaduwen naar voeren welzijnsbeleid vah de groep van achttien hun schaduwen naar Zeeland vooruitwerpen. Betekent dit b.v. werkelijk, dat men zich ook in Zeeland kritisch gaat opstellen ten opzichte van de gevestigde samen levingsvormen en óók een overeen komstig beleid wil voeren A. M. van den Broecke Beukenlaan 1 In aansluiting op het stukje van de heer D. Roos in de PZC van 24-10- 1969 over profvoetbal in Zeeland, zou Ik willen opmerken: Het betaald voetbal in Zeeland Is wel te verwezenlijken, mits er sane ring komt in het huidige betaalde voetbal. Wat dacht u, als VC Vlissingen naar AGOVV moet b.v.? Ik wil het anders stellen er moet sanering komen in de amateursector, waar je een aparte ,top' eerste klas krijgt, dan zou men later, als men bijvoorbeeld na een jaar of vier over betaald voetbal kunnen denken. Tus sen amateur- en profvoetbal zit een groot gat. En daar past die ,top' eerste klas precies in. H. J. Hubregtse Spuistraat 31b Wissingen. Anti-N ato-pamf let In de PZC van 31 oktober las ik dat aan alle kerken in Vlissingen, Mid delburg en Goes antl-NATO-pamflet ten waren aan geplakt. Dit op her vormingsdag, waairop Luther als middel in Gods hand om de kerk van het slavenjuk van Rome te be vrijden, zijn 91 stellingen aan de deu ren van de slotkapel te Wittenberg bevestigde. Deze datum dan, hebben enkele Zeeuwse organisaties aange grepen om hun anti-NATO-actie als zodanig te publiceren. Nu is het in de eerste plaats een onkundige, dwa ze foutieve beoordeling, als zou de kerk of kerken zich met de politiek hebben te bemoeien. Iedere kerk be. hoort zich daar van te weerhouden. De kerk is er niet om politiek te be drijven, maar om de evangeliever kondiging. C. Kleinepier, Wolphaartsdijk. B en w van de gemeente Breskens hebben in de raadsvergadering van maandag 27 oktober jongstleden de raad geadviseerd mej. C. Punt als waarnemend-hoofdleidster aan de openbare kleuterschool te Breskens te benoemen. Dit voorstel kreeg in de raad inderdaad een meerderheid. In het verslag van deze vergadering in de PZC van 29 oktober stond ver meld, dat mej. Punt onbevoegd is. Dit is inderdaad juist, daar zij nog niet de leeftijd van 23 jaar heeft bereikt en nog geen 3 dienstjaren heeft. Volgens de bepalingen in de wet op het kleuteronderwijs is het echter mogelijk haar als waarnemend hoofd te benoemen, telkens voor 6 maanden. Het verslag in de PZC geeft echter de redenen van het onbevoegd zijn niet weer. zodat er bij de ouders van schoolgaande kinderen veel ver warring is ontstaan. Het bericht wekt de indruk, alsof mej. Punt de vereiste hoofdakte niet bezit. Kort geleden werd deze akte door haar met suc ces behaald. Dat de heren Cambier en anderen de bepalingen in de wet op het kleuteronderwijs anders in terpreteren dan het college van b en w laat ik hier buiten beschouwing. Wel dienen mijns inziens in een ver slag als boven omschreven alle fei ten te worden genoemd, in het bij zonder als het gaat om de benoe ming van Iemand. Is dit niet het feval dan is een en ander ten na- ele van betrokkene, omdat door de lezers verlteerde conclusies worden getrokken. Mej. Punt is reed3 een jaar lang als leidster werkzaam in Breskens tot volle tevredenheid van de ouders. We zijn blij, dat na maandenlange pogingen om een nieuwe hoofdleid ster te krijgen, deze leerkracht als waarnemend hoofd is benoemd. MAKINGS VAN DER LUBBE Op de vraag wie de verantwoorde lijkheid draagt (dragen) voor de Rijksdagbrand ban men één bekende naam antwoorden: Hitler. De lezer van het vervelendste boeit dat er op aarde bestaat ,Meïn Ivanipf' kan tus sen de duizenden duivelse plannen A an deze gewaande gek óók nog het plan zien opduiken de Rijksdag in vlammen te doen opgaan. Het ligt daar verloren - en veilig opgebor gen - tussen zovele andere voorne mens die helaas eveneens voor 100 procent zijn uitgevoerd, zoals bijvoor beeld de .Endlösung der Judeni'rage'. En van wie is het waarschijnlijker dat ze dit plan ten uitvoer 'hebben gebracht: Marinus van der Lubbe, de communist, of de Hitlerianen en ge trouwe lezers van ,Mein Kampf: Goering, Goebbels en de h(H)unnen? Reeds 35 jaar geleden is dit trouwens reeds opgemerkt door André Suarés in de Nouvelle Revue Francaise van 1934: ,11 dit en termes exprès, qu'il faut mettre le feu au Reichstag - et il l'a fait(Du Perron signaleerde de ze uitspraak aan Ter Braak, beiden indirecte slachtoffers van het nazi. regime, in een brief gedateerd uit Pary's, 3 december 1934 Goes. D. A. de Graaf, Hitier In het journaal van de gedenkwaar dige zaterdag 1. november, werden ook enkele beelden vertoond van het .bevrijdingsfeest' dat in Zeeland plaatsvond. De festiviteiten waren voornamelijk geconcentreerd in Mid delburg en Vlissingen. Volgens het commentaar bij de journaalbeelden hadden de autoritei ten hun best gedaan om deze her denking te doen slagen. Wat niet vermeld werd. maar duidelijk uit het filmpje bleek, was dat het een .puike' organisatie van de autoritei ten was: Alleen van kerktorens en overheidsgebouwen wapperde de driekleur in alle vrijheid. Er waren plechtige bijeenkomsten en krans- leggingen, gerenommeerde personen als dr L. de Jong, spraken over vrijheid en wat daarmee te doen, maar dit alles alleen voor genodig den. Jan met de pet, de burger, de oud-verzetsstrijder in ruste, de men sen die have en goed in 1944 kwijt raakten door inundatie of bombar dement, konden slechts in stilte de ze 25e verjaardag van de herboren vrijheid herdenken, thuis, aan de lrand van herdenkingsartikelen en memoires in de PZC. Hij was ner gens uitgenodigd, werd zelfs niet tót het uitgelezen hooggeplaatste ge zelschap uit binnen- en buitenland toegelaten. Er viel aan bevrijding- vieren helemaal niet te denken. De autoriteiten hadden zich niet eens de moeite getroost de bevolking erbij te betrekken: zelfs geen .brood en spelen' als zoethoudertje op deze dag. Geen vuurwerk, geen kermis, geen gelegenheid lot dansen, geen straatfeesten, feestversiering of feestverlichting, geen rondgang van muziekkorpsen. Is er dan naast her denking van de verschrikkingen van '44, zo weinig rede tot viering van ,het feest der vrijheid'? Het leek er sterk op dat de hele bevrijding ons niet aanging, dat het slechts een onderonsje was, een reünie van de belangrijksten van toen met die van nu; de autoriteiten van nu, van wie sommigen niets van doen hebben met wat er 25 jaar geleden in Zee land gebeurde, die toevallig nu uit hoofde van een functie representa tief heten te zijn voor het Zeeland van toen. Vier bands speciaal uit Engeland overgekomen, moesten heen en weer rijden tussen Vlissin gen en Middelburg om althans een zweem van feestvreugde over Zee land te laten verwaaien. Vele men sen wisten niet eens wat er te doen was, zo goed was men geïnformeerd. Geen folders,geen huis aan huis verspreide programma's. Waarom ook?! Van de tien programmapun ten waren er negen alleen voor ge nodigden. Zeeland heeft de kans ge mist zijn vrijheid te gebruiken, en zijn vreugde over de hei-wonnen vrij heid aan de Engelse gasten te tonen. Een Engels matroos vertrouwde mij toe: .Nobody seems to enjoy his freedom here' en daarmee kunnen we het dan doen tot de volgende herdenking. L. J. A. Krapels Beursstraat 1 III Vlissingen ICcn tiental jaren geleden was .voor SaUracli en zijn vriendjes' een beken de kreet in Zeeland. Via liet toen malige Zeeuws Dagblad werd er een actie gevoerd voor een kerstgroet aan het ontwikkelingsgebied waar een Zeeuwse destijds werkzaam was: Xienw-Guinea. Deze kerstgroet kwam over in een spontaan door leerlingen van de tech nische school te Goes vervaardigde kist en had dc allure van een Doos van Pandora: Wat daar uitkwam, impliceerde een stukje zelfverwezen lijking voor elk Papoeakind en dat waren er vele honderden! dat erin mocht delen. De dolle vreug de hierover mocht ik beschrijven en ane jaar lang tot mijn verlof opnieuw beleven. Daarna werd. ik overgeplaatst en be gonnen de politieke dreigingen zich samen te pakken boven de levens lustige Papoea-jeugd. Thans is Sa- drach 22 jaar oud. Sinds 1963 leeft hij in een afgegrendeld gebied. Van zijn vriendjes zijn er tientallen ver moord, gedeporteerd of gevangen ge zet, omdat zelfverwezenlijking, het hoogste goed dat een mens bezit, niet langer is toegestaan. Het is mo menteel moeilijk de grote lijnen van de Nederlandse regeringspolitiek te volgen. Een mens heeft meer aan zijn hoofd: de zorg vpor eigen wel zijn en dat van zijn familie, het geen in deze tijd al hoofdbrekens genoeg kost. Toch hebben wij inder- drach en zijn vriendjes. Ze Zeeuw staat bekend om zijn koppigheid: eens gegeven blijft gegeven, of dat nou een woord is, een daad of een belofte. Wij zijn geen conformisten. Wij laten ons geen standpunt op dringen, door wie dan ook. Maar de schandaligste volksstemming ooit ter wereld vertoond, die terreurbende op Nieuw-Guinea wordt op ónze, op uw rekening geschoven! Wat zij. de regeringsinstanties, wat wij, u en ik in een gevoel van menselijke solida riteit eens brachten: ontwikkelings hulp en horizonverwijdering, een kerstgroet en een simpele handrei king van mens tot mens, wordt van- daag-de-dag de Papoea met alle be schikbare terreurmiddelen ten enen male ontzegd. Had de regering des tijds in 1945 loyaal gestaan tegen over de vrijheidsdrang der volken van Indonesië, dan hadden de ver wijten der Ambonezen evenmin als het wanhoopsgeschrei der Papoea's het eens verantwoordelijke Neder landse geweten niet zo loodzwaar be last als thans het geval is. Nu ligt Nieuw-Guinea In de dodelijke wurggreep van ónverantwoordelijke, óndeskundige en ónvermogende mili taire machthebbers die tienduizenden van Java afkomstige politieke ge vangenen op haar loslaten en drei gen, hen van tweehonderdduizend, (GPD) NIEUWE LINIE'S hoofdredacteur Van den Boo- men vindt de redevoering van president Nixon over Vietnam maar teleurstellend (p. 1). ,Dat Hanoi de oorlog thans in een kalmer stadium houdt, kan be tekenen dat het verslagen is, dat het krachten verzamelt voor een nieuwe strijdfase of dat Ha noi de verdere ontwikkeling overlaat aan het groeiende ver zet tegen de oorlog in de Ver enigde Staten. Ik geloof dat het laatse het geval is, en dan krijgt Nixon nog gelijk, ook met zijn wat pathetische uitspraak: niet Noord-Vietnam kan de Ver enigde Staten verslaan of ver nederen, dat kunnen alleen de Amerikanen'. DNL geeft ook een visie op ons in ternationale toneelbestel (p. 9). ,Het is alsof wij nog de kater voelen van de beeldenstorm, alsof wij ons schul dig voelen dat Vincent van Gogh gek is geworden en Rembrandt straatarm is gestorven, omdat wij hun talent niet hebben onderkend. Dat nooit meer. moeten wij gedacht hebben en daarom is Nederland het enige land met een contraprestatie regeling voor de schilders en sociale voorzieningen voor acteurs waar je u tegen zegt'. Accent onthult de achtergronden van de sluiting van de Nijmeegse kunst zijdespinnerij Nyma (p. 5, e.v.). Vakbondsleider De Groodt merkt daarbij op: ,toen aan de Nyma sur seance van betaling was verleend, heb ik onmiddellijk een gesprek met de minister aangevraagd. Toe wat later bij het gemeentebestuur kwam, hoorde ik dat het alleen maar een brief had geschreven. Ik heb dat de toenmalige burgemeester en wet houders verweten. ,Als het ons lukt om na twee dagen met twee minis ters en hun deskundigen te praten, waarom dan jullie niet', heb ik ge zegd. En: .waarom ontplooien jullie geen andere initiatieven. Als het kleine gemeenten wel lukt als kern gemeente te worden aangewezen, waarom zou het Nijmegen dan niet lukken?' De Groene opent met een beschou wing over de noodsituatie onder de (450.000) werkende jongeren (p. 1). In een zwartboek wordt gesteld: ,een leraar ln het lager beroepsonderwijs zei over de situatie van de leerling, die op 15-jarige leeftijd in het be drijf komt: zijn pedagogische bege leiding is vrijwel tot nul geredu ceerd. Zijn opleiding hangt in het gunstigste geval af van het arbeids tekort. Ontslag betekent tevens stop zetting van de opleiding. Zo'n slech te studie-situatie is uitsluitend te vinden bij leerlingen van het lager beroepsonderwijs, die nu juist het meest begeleiding nodig hebben'. Be paalde studenten demonstraties heb ben geleid tot strafrechtelijke ver volging. De Groene vraagt zich' af in hoeverre dit juist is en wijst erop dat de discussie thuis hoort in ons parlement (p. 4), ,Het wil ons na melijk voorkomen dat indien het parlement de politieke daders zou kunnen overtuigen dat hun middelen onjuist zijn, daarvan een betere op voedende werking uitgaat dan van een strafrechtelijke veroordeling. Het zou een waardevolle bijdrage tot een goede democratie zijn'. Haagse Post HP-magazine publiceert een inter view met de socioloog Kruijer, die onlangs min of meer gedwongen werd zijn onderzoek in Suriname te staken door plaatselijke moeilijk heden (p. 53. e. v.). Op de vraag; in hoeverre Suriname nog het koloniale stempel draagt, antwoordt dr Kruij er: ,ja' ik kan natuurlijk moeilijk vooruitlopen op de resultaten van het onderzoek. Maar in het algemeen bestaan er nog veel ambivalente ge voelens ten opzichte van het moeder land. Dat is een hoogst ongelukkige situatie. Er gaat aardig wat winst naar het buitenland. Ik zou zeggen dat de tendentie naar economische onafhankelijkheid zwak is. De psy chische situatie is nog kolonialis tisch'. De r-k-geestelijke Jan Ruiter is een van de leiders va.n de progressieve groep Nederlandse priesters. In HP vertelt hij over zijn strijd en de mis vattingen (p. 71, e. v.). Naar aan leiding van de synode wordt de vraag gesteld of daar niet teveel oVer mis standen is gepraat. D. Ruiter: ,dat werkt verhelderend. Je moet, wil je tot eensluidende conclusie komen, op de hoogte zijn van de problemen die anderen hebben. Dat bereik je als je over misstanden kan praten. Dat maakt het gesprek zinvol. Mijn grootste bezwaar tegen de bisschop pensynode is juist, dat men daar de vuile was bixmenhoudt'. schrijfsters (waaronder Margo Min- co, Jacoba van Velde, Bep Vuyk, Clare Lennart, Willy Corsari en Hella Haase) halen hun jeugdherin neringen op (p. 87, e.v.). Voor wie eens iets anders wil dan de winter- schrijft daarover en geeft de lezer van Avenue nuttige wenken, ver lucht met foto's van Kees Scherer. (p. 203, e.v.). Nieuwe Revue vindt dal: het lijd wordt dat ook meisjes in dienst gaan, al was het alleen maar om liet per soneelstekort in dc verzorgende be roepen op te lossen (p. 4, e.v.). Haaien vangen is niet ieders werk en vereist stalen zenuwen (p. 35, e.v.). Hoe de tegen de ontvoerde Amerikaanse ambassadeur Elbrick ingeruilde Braziliaanse politieke ge vangenen werden gefolterd, kan men opmaken uit het verhaal ge trapt en geslagen' (p. 42, e.v.). Spiegel publiceert een vraagge sprek niet de bekende sportverslag gever Herman Kuiphof (p. 6, e.v.), die op de vraag of hij altijd onpar tijdig is, antwoordt: .jazeker. Dat wil zeggen, ik moet dat begrip de termineren. Ais Nederland tegen het huitenland speelt, hoop ik dat Ne derland wint. Dat wil zeggen dat ik alle acties toejuich die ze onder nemen omdat ze Nederlands zijn. Maar als liet om clubs onderling gaat, ben ik beslist, onpartijdig, bet geen niet overal geloofd wordt. Voor al in Rotterdam verwijten ze me nogal eens Ajax-gezindheid'. Verder nog een uitvoerig artikel over onze ziekenhuizen (p. 10, e.v.) en een ver baal over dc bekende filmacteur i'aul Newman (p. 22, e.v.). MAANDBLADEN Het maandblad Elegance brengt een praktische gids voor een mini-va kantie naar Londen, wat langza merhand voor elke beurs betaalbaar is (p. 10. e.v.). Wie het verder wil zoeken, kan tegenwoordig in de win ter ook op safari gaan in Afrika, waarover de lezer uitvoerig wordt voorgelicht (p. 66. e.v.). De Engelse sociaal anthropoloog Leach ziet het moderne gezin niet meer zo zitten: in een overzichtelijk artikel behandelt hij de uit deze instelling voortsprui tende neurosen en complexen (p. S3, e.v.). De lezer kan tenslotte ook kennis maken met het leven en de tijd van Erasmus (p. 82. e.v.). Het maandblad Avenue heeft Re- nate Rubinstein na twee jaar op nieuw naar Egypte gestuurd. Haar conclusie is dat Egypte noch zij veranderd is (p. "43, e.v.). Elf VRU NEDERLAND In Vrij Nederland gaat dr W. Drees uitvoerig in op het rapport-duide lijkheid van de conimissie-Veldkanip (p. 11), waarin de staten generaal centraal gesteld wordt en de rege ring als het ware ondergaat in de volksvertegenwoordiging. Dr Drees wijst echter ook op een mogelijkheid tot samenwerking tussen KVP en PvdA door middel van het PAIv, waartoe de 2 KVP-'ers Van Maarse- veen (tevens lid van de commissie- Veldkamp) en Beugels toetraden. Dr Drees vraagt zich af: ,zou Van Maar- seveen, die in de commissie nauw met hem (d. w. z. Veldkamp) heeft samengewerkt, de PvdA niet kun nen overtuigen, dat met de KVP valt samen te werken als Veldkamp de leiding krijgt?' En: ,zo wordt nu getracht de werkgroep voor het PAK te maken tot een orgaan van over leg tussen KVP en PvdA, de laatste dan onder nieuw linkse signatuur. Men kan op liet ogenblik van de Nederlandse politiek veel kwaads zeggen, maar niet dat zij vervelend is'. In. VN een vraaggesprek afgedrukt van Hugo Claus, die niet meent dat hij op de wereld is gekomen om ro mans te schrijven (p. 3). Over Van het Reves tv-huldiging zegt hij: ,ik vond het zo sterk Hollands, de ernst, die zich via gene uit, het de corum, de manier van spreken, de plechtigheid, helemaal niet aange tast door ironie. Ik heb met open mond zitten kijken'. WEHOUS Elseviers Weekblad meldt de komst van de geluidloze stoomauto (p. 165). De Amerikaan Lear heeft namelijk met succes een stoomma chine in een koetswerk ingebouwd. Voordelen? ,Gecn startmotor, geen koelsysteem, geen uitlaatsysteem, geen transmissie. Iedereen die een dergelijke stoomnuto voor het eerst berijdt, valt echter twee eigenschap pen onmiddellijk op: de geluidloze, bijna spooraehtigc voortbeweging en liet volkomen ontbreken van trillin gen'. Hoofdredacteur drs F. A. Hoogen- dijk bestempelt NVV-voorzitter André Kloos tot de .generaal zonder troepen', omdat hij zich wel voor het (parade?) karretje van D'66 heeft laten spannen zonder zich af te vra gen of hij wel op enige werkelijke steun kan rekenen (p. 85, e.v.). «Links heeft wel- al een premier: Kloos. Maar dat is een generaal zon der troepen of anders gezegd: een premier zonder pak. Merkwaardiger- wijze heeft D'66 de heer Kloos hier voor gestrikt. Een bijzonder han dige, tactische zet. D'66 brengt hier door de PvdA nog meer in venvar- ring en hoopt een deel van de NVV- aanhang voor zich te winnen. Het spel wordt echter in een te vroeg stadium gespeeld en wij begrijpen niet dat de voorzitter van het NW zich h'.erin heeft laten betrekken. Het doet een beetje ridicuul aan zich tot generaal te laten benoemen van een leger waarvan de samen stelling in het geheel nog niet be kend is'. dat wil zeggen nagenoeg Alle kin deren te beroven- welke misdaad grieft een ouder dieper dan die, zijn eigen kind aangedaan Vandaar dat eerst hij die hen zo goed kermen en daarnaast zij die elke mens graag het zijne gunnen: hartgrondig nee zeggen tegen het ver valste plebisciet en zich niet laten koeieneren door eventuele handels belangen in het vervallen plantage- land dat nu de Papoea's het bestaans recht ontzegt. Teken protest aan! Onderteken het. volkspetitionement dat rechtsherstel beoogt voor Sa- draeh en zijn vele in doodsnood ver kerende landgenoten! ,De laatse Kans' heet onze handte- keningen-aktie. Die kans is er! Als de kwestie West-Irian ter tafel komt in de assemblee der Verenigde Naties 12 november, is Nederland gerechtigd, te protesteren tegen de .Volksstemming, volgens het in 1962 ook door Nederland ondertekende verdrag van New York. Laat het Nederlandse Volk over zich heen lo- Een Laten wij ons als dweil ge- ruikcn, waarop een weifelende re gering haar voeten afveegt, na be gane mistappen? Dat verhoede God! In de krant van 9 september jongst leden werden de adressen vermeld waar UNICEF-kaarten a ƒ0,50 en agenda's k 7,50 gekocht kunnen worden. Nu de tijd van wenskaarten nadert en u wellicht de agenda als sinter klaas of kerstgeschenk cadeau wilt doen willen wij u graag op de hoog te houden van de toename van ver koopadressen. Ten stadhuize was mevrouw J. van Munster bereid de verkoop té behar tigen. Bent u in de stad dan vindt u alle kaarten en de agenda's bij de heer Goedvolk, Modehuis .Bobbe', C. Bus- kenstraat 149, tel. 2660. Verder verkopen de dames: J. M. Kloosterman-Dumans, Badhuisstraat 48 - tel. 2452; F. Smit-van der Wees, Boulevard Bankert 18 - tel. 3888; W. de Weerd-van der Est, Juliana- laan 3 - tel. 2711; J. J. Joustra-Sa- lomons, Pres. Rooseveltlaan 10 - tel. 3866. Het regionaal UNICEF Comité .Walcheren WEEMOED OVER VLISSINGEN Het beste lot uit 's levens lo terij is in Vlissingen te wor- liet schenkt je een gouden jeugd! Als je na zoveel jaren van ver weg komt om Vlissingen weer te zien, ovei-valt je op het station al een bijna verstikkende weemoed. Het sta tion lijkt een in haast opgezet nood gebouw. Alles is verdwenen. Van de vijf perrons zijn er nog twee over. Je kijkt naar een hoek waar zich vroeger de koninklijke wachtkamer bevond in een waarlijk monumen taal stationsgebouw. De internatio nale bootti'ein is de historie ingere den. Alleen als je de ogen goed sluit zie j'e de restauratiezaal waarin on der een zeer hoog plafond met sier lijk stukwerk de treinreizigers za ten te wachten. Al wordt het vijf uur, nimmermeer loeit hier de mailboot. Hebt u ook als kind staan wachten op zijn komst omdat hij zulke prachtige hoge gol ven naar het strand zond. Daar dook de Vlissingse jeugd joelend in. Als je naar de gele elektrische tram liep zag je hotel Zeeland en x-echts de terreinen van de koninklijke Neder landse marine met op de achter grond het grijze, ouderwetse, vrien delijke opleidingsschip Hr. Ms. .Noord-Brabant'. Je ogen zoeken even vergeefs naar deze vertrouwde beel den als naar de hoge, oude, een beet je scheef gewaaide bomen van de Oude Vlissingseweg. En dan .Het Eiland'. Tegenover de aanlegsteiger van de loodsboot stond eens een kleuterschool in de Kanaal straat. Als je hier een cent voor de zending in een gleuf duwde knikte een negerkop van dankjewel. Niets is er overgebleven van de Wijnberg- se Kade. Als je in de jaren dertig de marinebrug overging kwam je in de Joost de Moorstraat, waar we als kind hebben gewoond. Alles is daar weggevaagd. Er stond nog één steunbeer van het Groot Ai-senaal. Alles is hier Schel- deterrein geworden. Bij het Stenen- beer zie ik in gedachten de onder zeeboot De Orzel in het dolt zitten. Er staat nog maar een huis, no 4. Nog steeds imposant, maar nu erg eenzaam, staat het oude stadhuis op afbraak te wachten. Waar is de schipbrug gebleven? Messcherp voel je even de vergankelijkheid van het ouder worden. Hoeveel oud-VIissingei-s die na ja ren naar de stad van hun jeugd 'te rugkeerden hebben deze weemoed niet geproefd. Ze lezen op richtingaan wijzers: Vlissingen-Oost en denken: dat heeft nooit bestaan! Je glim lacht als je op de Kleine Markt nog een hal ziet met foto's. Tijdinghal van de Vlissingsche Courant heet te dat vroeger. Ook hier reed de Er stond ook een kiosk. Je zoekt vergeefs naar de etalage in de Wal- straat waarin op grote kaarten de Melboumevlucht met de Nederlandse winnaar De Uiver stond aangege ven. Daax-tegenover werden 's zon dags sportuitslagen vermeld. Ik herinner met Vlissingen-Middel- burg 2-2 met Jaap van Peenen, die wel keihard maar bijna altijd .over schoot'. Gelukkig, de oergezellige, smalle St-Jacobsstraat bestaat nog. De grote winkel van Ja.mln staat leeg. Maar, wat' een verrassing, de schoenlxandel van Van Kampen be staat nog. In de crisisjaren kochten we daar onze RobinsónsclioenenLa ten we u niet vervelen en opsommen wat er allemaal in Vlissingen is vei'dwenen. Wij schreven de brief om hot vol gende. Van de gereformeerde lagere school in de Paul Krugerstraat staat nog de helft, nu in gebruik als meu belopslag. De man die daar destijds hoofd der school was, de heer J. Laernoes, is nu 80 jaar en woont in Bussum. Bij hem leerde ik alle zijrivieren van do Rijn uit mijn hoofd. Ik herinner me als leerling onder andere Martha en Piet de Bruin. Bram van der Hey- de^ Rinus Boersma, Theun Kamer mans. Jan Schout, Han Hollander, het gezin Van Beveren enz. Ontzet tend gi'aag zou ik in het bezit ko men van een schoolfoto uit dc ja ren 1930-1934. Kan iemand van de oudleerlingen mij daaraan helpen? Laat eens iets van u hoi'en! Gert van der Hoest Welleweg 89 Biielle (ADVERTENTIE) Tuinbezitters: raadpleeg nü uw hovenier. Hij is de vakman. Hij doet alles wat nodig is. Zodat uw tuin in 't voorjaar weer bloeit en geurt. Doe 't nü. fe- Voor de v/inter komt. 4'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 14