VORARLBERG: even stilte tussen twee vakantie seizoenen Jconinklijk3 hotel de 25ste bregenzer festspiele WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Oostenrijkvakantieland voor veel Nederlan ders en goede handelspartner van ons land vestigt de laatste jaren nogal eens nadrukke lijk de aandacht op zich. In verschillende ste den zijn Oostenrijkse weken gepasseerdzo als Wenen onlangs nog een Engelse week had. In Zeeland hebben Hulst en Goes nog niet zo lang geleden kunnen kennismaken met wat Oostenrijk produceert en is. Op uitnodiging van Oostenrijks centrale kamer voor handels- en industriébvordering heeft een van onze re dacteuren een oriëntatiereis door dit land ge maakt. Op deze pagina beschrijft hij de toe ristenindustrie in het kleinste van de negen bundeslandernvorarlberg. hoogte, 5 stoeltjesliften, 15 skiliften, 3 ski- scholen voor de wintersport. .Onze grootste attractie is dat de wintersporter bij ons van de voordeur af kan skiën', zegt enthousiast de directeur van het plaatselijk Verkehrs- amt. Hij wijst in het rond om me uit te leg gen hoe je zestig kilometer achtereen met de latten onder naar beneden kunt suizen en weer met de lift naar boven zonder een stap te lo pen. Lech heeft 25 kilometer wandelweg, en stevig wat parkeerplaatsen (ieder hotel moet per 3 bedden één particuliere autoparkeerplaats heb ben, dat is voorgeschreven) en het gaat prat op wat het noemt .verzorgde gastvrij heid'. En dat houdt dan weer in: een ver warmd openbaar zwembad, overal zitbanken, tennisbaan, hengelsportmogelijkheden, mini golf, de complete dienstensector van sauna tot apotheek en een gevarieerd middenstandsza- kenpatroon, een bioscoop enzovoorts. Dan spreek ik verder nog maar niet over de voorzieningen, die de hotels en pensions hun eigen gasten bieden. Er is iedere avond volop vertier en op verschillende plaatsen zijn ook daar verwarmde overdekte zwembaden, mini- golfbanen en automatische kegelbanen te vin den. Twee toeristenseizoenen dus in Vorarlberg het westelijkst gelegen bundesland van de repu bliek Oostenrijk. Het Alpenland tussen Bo- denmeer en de eeuwige sneeuw van de glets jers. Veel Nederlanders weten het landje ie der jaar weer te vinden, daar tussen Tirol, Duitsland, Zwitserland en Liechtenstein. ,Na de Duitsei-s komen bezoekers uit uw land in aantal op de tweede plaats', vertrouwt Hel mut Herbert, publiciteitsvertegenwoordiger van het Landesverband für Fremdenverkelir mij toe. Hemelsbreed meet het landje niet meer dan tachtig kilometer. Het heeft een oppervlakte van 2602 km2 en 240.000 inwoners. Min of meer dus te vergelijken met Zeeland. Op die opper vlakte heeft het watersport (het Bodenmeer), middengebergte (Bregenzenvald) en Alpen. Hèt toerisme is er de tweede hoofdbron van bestaan. In 196S brachten de buitenlanders (meer dan 90 procent van het aantal over nachtingen) er rond ƒ200 miljoen aan de viezen binnen. Zeeland kwam in hetzelfde jaar aan bestedingen in toeristische sector op een bedrag van 120 miljoen. Vergelijkingen van cijfers over het totaal aantal overnachtingen gaan niet helemaal op, aangezien in Zeeland daarbij ook die op de kampeerterreinen worden geteld, terwijl de Oostenrijkse statistieken zich beperken tot het verblijf in hotels, pensions en de bekende privat-zimmer. Wat de accommodatie in de huisvesting van gasten betreft zijn parallel len wel interessant. In Vorarlberg rond 800 hotels, Gasthöfe en pensions met in totaal 20.500 bedden en daarnaast nóg eens 20.000 privé-bedden. In Zeeland 360 hotels, restau rants en pensions met 7600 slaapplaatsen en daarboven nog 14.350 bedden op gemeubileerde kamers bij particulieren. De conclusie ligt voor de hand dat het toe- ristenbedrijf in een land met jaarlijks een dub- bel-seizoen heel wat meer en beter gespreide revenuen oplevert dan in de Zeeuwse recrea- LECH (AM AltLBERG) Er draaft een rijpaard door de hoofdstraat, vijftig meter voor het busje dat ons togen het vallen van de avond in het Alpendorp binnenbrengt. Het dier is kennelijk ergens losgebroken. De win keliers en hoteliers zien hóe het paard bij de fontein op het pleintje voor Gasthof Post.zijn dorst lest, maar ze laten het verder maar begaan. Straks zal het zijn stal wel weer op zoeken. Tafereeltjes als dit kan Lech, op 1450 meter hoogte weggestopt tussen de bergkammen als Karhorn en Mohnenfluh, zich maar een paar keer op een jaar permitteren. In de stilteperio de tussen de zomerdrukte en de wintersport bijvoorbeeld, nu begin november. Een week of acht aan een stuk zijn er dan parkeer plaatsen in overvloed te vinden. Achter de ramen van de bijna 35 hotels en pensions staan dan de stoelen op de tafels. Er wordt druk getimmerd en verbouwd. En het moet in hoog tempo gaan ook, want twee dagen nadat we Lech achter ons hadden gelaten viel er de eerste sneeuw. Half december is het weer zover dat de bevolking van dit Oosten rijkse zomer- en winter-dorado wordt vervijf voudigd. De vierduizend hotel- en pensionbed den zullen dan maanden lang weer volledig zijn bezet. Voor de 200 skileraars is er volop werk. Er is heel wat veranderd in het met veel superlatieven bezongen dorp aan het eind van het Lechdal, sinds daar aan het begin van deze eeuw twee pastoors als eersten skilatten onder hun voeten bonden en er het alpinisme introduceerden. Vroeger moesten de inwoners zien rond te komen van wat hun kleine vee teelt- en zuive 1 bedrijftjes op de Alpen opbrach ten. In de winter, wanneer de sneeuw er 1.80 rn. hoog reikte waren de boeren hier volko men geïsoleerd. Maar intussen is een dorp als Lech .openge legd', zoals dat heet. Het heeft ook in de win ter goede verbindingen. De naam alleen al werkt wervend. Uit heel Europa en ook uit andere continenten trekt het toeristenoord zijn gasten aan. De Nederlandse koninklijke fami lie brengt er ieder jaar een paar winterse we ken door. Lech boekt over een heel jaar gere kend (1968) een half miljoen toeristenover- nachtingen. Het leeft letterlijk en figuurlijk van de vakantie. Maar dan kan het alleen omdat er paar jaar twee seizoenen aan de toerist te .verkopen' zijn. Twee seizoenen, waarin er werk is voor 1500 man personeel. En dat in een plaatsje waar de eigenlijke bevolking niet groter is dan 1100 inwoners. Het wintersportseizoen loopt er van midden december tot begin maart en in de zomer is Lech van eind mei tot en met september nog eens een ideaal vakantie oord. Deze uitstekende commerciële basis, gecombi neerd met door de natuur op een presenteer blaadje gelegde extra trekkertjes (veel zon, beschermd tegen de wind en het belangrijk ste skigebied op het zuiden gelegen)- heeft ervoor gezorgd dat Lech het toerisme nu met een schat van voorzieningen kan omringen. Laat ik ter illustratie een opsomming geven: 4 gondelbanen naar toppen tot 2800 meter tiegebieden, waar de exploitanten in deze (al leen al door hèt weer) toch altijd nog kwetsba re tak van bedrijf het moeten hebben van tien weken in de zomer. De in Vlissingse hotels geïntroduceerde Van Son-weekends, de vraag naar casino's en de omstreden toeristenbelasting zijn in Zeeland stuk voor stuk schuchtere pogingen om het toeristenbedrijf hier wat meer reliëf te geven. Want evenals in Vorarlberg mogen In Zee land toerisme en recreatie dan samen de twee de economische pijler worden genoemd, een toeristenland met twee seizoenen biedt de be drijfstak die het moet exploiteren pas werke lijke rentabiliteit. Een oriëntatietrip door dit kleinste van de Oostenrijkse bundeslander leert dat de toeris tenindustrie daar met overheids- en particulie re investeringen in accommodatie en inrich ting effecten bereikt, die een verantwoorde exploitatie mogelijk maken. Vroeger moeilijk te bereiken bergdorpen worden met comfor tabele wegen ontsloten, aan het uiterlijk van de toeristencentra wordt veel aandacht be steed en het element amusement komt beslist niet op de laatste plaats. Dat geldt voor de gebieden waar zomervakan ties worden doorgebracht, het gaat even eens op voor de wintersportplaatsen. In de financiering van de voorzieningen speelt uiter aard de al lang ingeburgerde toeristenbelas ting (kurtax) een belangrijke "roL Ze varieert van 1 tot 2 Schilling (1 Sch. is 14 cent) per persoon per nacht. Op een totaal overnach tingen van 5 miljoen een bedrag aan inkom sten dat beslist niet te verwaarlozen is. In Lech hiervoor als voorbeeld gehanteerd is men op het ogenblik al meer toe aan een verfijning van de toeristische accommodatie da.n aan uitbreiding. Zo wordt er bijvoorbeeld een overdekte parkeergarage met wasgelegen heid in het dorp gebouwd. Een wens van de plaatselijke dienst voor het vreemdelingenver keer is een kindercrèche. ,We werken meer op de kwaliteit', is er de opvatting. Dat houdt in, dat men het in zekere zin wat exclusief wil houden daar. Vorarlberg heeft nog een serie andere tot de verbeelding sprekende namen van winter sportplaatsen: Tschaggun, Schrans, Zürs, St- Gallenkirchen, Brand. Ook daar wordt door lopend gebouwd en uitgebreid. Zo nam de Nederlandse consul in Vorarlberg, dr Josef Bertsch, ondernemend industrieel, me op een tocht met halsbrekende toeren mee naar een op 1600 meter hoog gelegen berghof buiten het toeristendorp Brand. Aan de Pfef- ferkorn daar bouwt hij een hypermodern zelf bedieningsrestaurant voor 350 personen. Brand, een wintersportoord in opkomst, dat op de hoogte voor skiërs eigenlijk alleen per lift is te bereiken. Toch daar ook een accom modatie volgens de modernste eisen. Het tempo van de aanpassingen wordt opge voerd in Vorarlberg. De eerste sneeuw valt er al weer. Nog een week of zes en de winter sport barst los. Het tweede seizoen dit jaar, of (zo men wil) het eerste van volgend jaar. Vorarlberg weet het te benutten. KEES VAN DER MAAS LECH Gasthof Post, het wintersporthotel van de Nederlandse ko ninklijke familie in Lech am Arlberg. Het staat in het hart van het dorp met schitterend uitzicht op de bergketens. Interieur gaan stijl volle inrichting volgens antieke architectuur en modern comfort hand in hand. Gasthof Post heeft bijvoorbeeld op de eerste verdieping een groot overdekt en verwarmd zwembad. (FotoPZC) OOSTENRUK Yarerlbtrg VORARLBERG BREGENZ Er stond alleen nog maar een madonnabeeld op een hoge zuil in het water: de laatste herinnering aan het muzikale openluchtspel .Hochzeit am Bodensee' van Robert Stolz. Eigen lijk meer een .Hochzeit aul Bodensee', want het onttakelde podium staat aan de oever bij Bregenz op palen in het wa ter. De Bregenzer Festpiele hebben weer een goed seizoen achter de rug. Niet minder dan 40.000 toeschouwers op de tribunes hebben het grootscheepse, kleurrijke en tot ver in het buitenland bekende spektakel afgelopen zomer weer bekeken. De Bregenzer Festspiele gaan in 1970 voor het 25ste jaar. Er staan voor de periode tussen 23 juli en 23 augustus vijftien opvoeringen van Johan Strauss' operette ,Die Fledermaus' geprogra- meerd. Compleet met het ballet van de Weense Staatsopera en het Weens Sym- phonieorkest. ,We hebben dan 400 man op het toneel', zegt Karei Heinz Miltner, technisch leider van de Bregenzer Fest spiele. Hij is helemaal bezeten van dit unieke openluchttheater boven het blau we water van het meer. Want het is niet alleen artistiek gezien een opmerlijk ge heel, maair oolc technisch en organisa torisch een evenement. Er staat op palen een podiumoppervlakte van 40.000 m2 ter beschikking: centraal het toneel voor de acteurs en het koor, links en rechts uitlopers voor bijzondere taferelen en dat alles tegen een decor in de vorm van een ronde horizon op drie aparte houten eilanden. Boten varen in het beeld heen en weer. Op de achtergrond de berg kammen van Vorarlbei-g en de witte huizen langs de boulevai-d van Bregenz. Uit een oogpunt van regie, belichting en akoustielc is de opvoering ieder jaar weer een krachtmeting. Er wordt niet met luidsprekers gewerkt. De regisseui onderhoudt via lichteffecten, een com plete telefooncentrale en draadloze ver bindingen contact met het personeel bi; lichtbakken en verdere enscenering. De Bregenzer Festspiele zijn destijds met de openluchtuitvoeringen begonnen op een schip in het haventje van de stad aan het Bodenmeer. Nu, 25 jaar later, zijn ze. uitgegroeid tot vrijwel de ge wichtigste culturele prestatie van het Oostenrijkse Vorarlberg in het zomer seizoen. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9