,Kosten-baten-analyses nodig voor zeehavens' ,Apo!lo' tussen ledig fust Zeeuwse werkende jongeren boos op premier De Jong \>u«v MET MEER DAR TWAALF GOED GESPREIDE AGGLOMERATIES' Bijdrage? GEZAMENLIJKE ACTIEGROEP Twaalf stuks ga irar ■pecia'e ROOVERS SHOWDE IN VLISSINGEN KLEDING VOOR DE WINTERSPORT RAAD Z1ERIKZEE ACHTER VISIE: STADSGEZICHT BESCHERMER Weer inbraken in Terneuzen Drie mensen licht gewond bij botsing op rijksweg 58 Districtsleider KWJ verlaat Zeeland DECANAAL BERAAD VAN HULST WIJST AANBEVELINGEN INZAKE AMTSBEDIENING GEHEEL AF punt komma pïtiiiut 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRS M. C. VERBURG IN PREADVIES VERENIGING STAATHUISHOUDKUNDE: (Van een onzer redacteuren) UTRECHT ,Ook op de ontwikkeling van de zeehavenactiviteiten moeten kosten-batenanalyses worden toegepast. En die moeten dan bovendien worden geplaatst in het kader van de capaciteit van de nationale economie, zoals dat is gebeurd in de studie van het Overleg orgaan zeehavenontwikkeling zuid-west-Nederland. De Rotterdamse zeehavenstudies overschrijden dit kader ruimschoots en zullen tot ge volg hebben dat het regionale industrialisatiebeleid van de regering een marginale plaats zal blijven innemen'. Ziedaar een van de stellin gen van drs 31. C. Verbnrg, directeur van het ETI voor Zeeland, in een preadvies dat hij heeft uitgebracht met liet oog op een algemene vergadering van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde, zater dag 22 november aanstaande in Esplanade te Utrecht. .Ruimtelijke ordening' is het onderwerp waarover deze bijeenkomst zal worden gediscussieerd. Naast die van drs Ver burg zijn preadviezen ingediend door mr. E. Bloembergen (directielid van Bredero, Utrecht), prof. dr. L. H. Klaas- sen (hoogleraar te Rotterdam), «lrs. E. 1). J. Kruijlliosch (Rijnmond, Schiedam) In het kader van de totale problema tiek behandelt de heer Verburg speci aal het regionale spreidingsbeleid. Hij stelt vast dat de resultaten ran het regionale beleid in Nederland even als in andere landen nog alleen maar van marginale aard zijn. ,Er is een meer fundamentele aanpak vereist. Een niet-economische elementen te worden In het pre-advias van mr. Bloembergen wordt, speciaal vanuit het gezichtspunt van het bedrijfsleven, aandacht gegeven aan het spreidingsbeleid en aan enige buiten-economische aspecten, die de mo gelijkheden op het gebied van de ruim telijke ordening mede bepalen. Zijn betoog ontwikkelt zich ongeveer al dus: Spreidingsbeleid is een onderdeel veei voorkomende misvatting is dat de,van de ruimtelijke ordeningspolitiek. distributie van activiteiten over het land. Welke bijdrage kan het bedrijfsleven le- resultaat dat het .bedrijfsleven' als ge organiseerde verzameling van eenheden weinig inbreng kan leveren voor de RO- problematiek. De samenstellende onder delen van ,het bedrijfsleven', de indivi duele ondernemingen dus, hebben ech ter wel een belangrijke feitelijke in vloed op RO-ontwikkeling door hun ves- tigings-, opheffings-, cq uitbreidïngsbe- sluiten. De mogelijke bijdrage van .het bedrijfsleven' voor de RO-problematiek wordt ongunstig beïnvloed doordat de besluitvorming in de bedrijfsorganisa ties berust op verschillende oriëntatie van de leden, -hetgeen uit hun hete rogene .vestigingssituatie' voortvloeit. De methodiek van een dergelijke .sy steemanalyse' kan ook worden toege past op de politiek-ambtelijke syste men alsmede de wetenschap, sectoren die aanzienlijke invloed hebben bij de RO'. ,In Nederland zowel als elders Is het proces van de urbanisering zover voort geschreden, dat niet slechts meer van agglomeraties kan worden gesproken, maar groepen van nauw met elkaar ver bonden agglomertaies, zogenaamde con- urbaties zijn gaan vormen. De Rand stad Holland is daarvan een duidelijk, voorbeeld', zo stelt prof, Klaassen in zijn pre-advies. ,De plaats die deze randstad in het Nederlandse regionale denken inneemt, doet weinig recht wedervaren aan de economisch, sociale en culturele impor tantie daarvan. Ook lijkt het onjuist de randstadgemeenten geen perspectief voor de toekomst te bieden. Het lijkt dat het moment gekomen is een stads plan voor het gehele randstadgebied op Le stellen en daarin met name te over wegen of het niet wenselijk zou zijn enerzijds de ring van steden waaruit, de randstad bestaat de completeren door .lege' gebieden bijvooi-beeld tussen Utrecht en Gorichem en Dordrecht, op' te vullen met nieuwe middelgrote steden en anderzijds de randstad een echt cen trum te geven (Bodegraven?) van tenminste 250.000 tot 300.000 inwoners. Een dergelijk centrum zou vestigings plaats voor een groot aantal typische randstadactiviteiten kunnen bieden en in feite slechts een zeer gering deel het oppervlak van het zogenaam- groene hart' in beslag hoeven ne men. De ontstane structuur biedt in velerlei opzicht belangrijke voordelen en in ieder geval wordt bereikt dat de in principe zeer gunstige structuur van de randstad verder wordt uitgebuit. Of (Je bestuurlijke verhoudingen in ons land een dergelijke ontwikkeling mogelijk zullen kunnen maken of niet, valt moeilijk te beoordelen. WAAROM WAS HIJ IN MIDDELBURG BIJ HERDENKING EN NIET IN DEN HAAG?' Foto: bruine imitatiebontjas met bijpassende mutsgecombineerd met beige pantalon. (Foto PZC) OVEZANDE De 170 Zeeuwse werken de jongeren, die dit weekeind in Den Haag waren om op de ,dag van de werkende jongeren' kritiek en eisen te spuien, zijn boos op premier P. de Jong. Minister-president De Jong was name lijk die dag niet in Den Haag, maar in Middelburg ter gelegenheid van de be- vrijdïngsherdenking. De Zeeuwse werkende jongeren van KWJ, CNV-Werkende jeugd en NW- I jongerencontact hebben er begrip voor 'dat de oudere generatie de bevrijding en de doden wilde herdenken, daarover willen zij als jongeren, die oorlog en bevrijding niet bewust hebben beleefd niet oordelen. Maar ze vinden wel dat premier De Jong in Den Haag had moeten zijn om daar de werkende jongeren zélf te horen. De jonge Zeeuwen wijzen erop dat het die zaterdag ging om vijftig pro cent van de jongeren tussen veertien en achttien jaar. Later op de dag ls nog wel een delega tie van de organisaties ontvangen, maar de jonge Zeeuwen gaat het vooral om de .echte' werkende jongeren. ,Die hoort de heer De Jong niet elke dag'. Aldus was "de conclusie dinsdagavond op een napraatavond in de KWJ-ruim- te in Ovezande. De veertien daar aan wezige representanten van genoemde or ganisaties besloten daar, tot de oprich ting van een actiegroep werkende jon geren Zeeland met als doel samen Zee land leefbaar te maken voor de wer kende jeugd. De actiegroep zal twee vertegenwoor digers van elke organisatie omvatten. Actiecentrum is voorlopig het KWJ- districtscentrum aan de Dr Ottestraat in VLissingen. Voorlopige plannen betreffen onder an dere eisen tot meer ontspanning tijdens werktijd in de naaiateliers in Zeeland. Eén uur per dag in een goede conversa tiezaal is de wens, verder moeten jeugd centra voor werkende jongeren verrij zen en zal meer aan vrijetijdsbesteding en voorlichting moeten worden gedaan op allerlei gebied, vooral aan de jonge- Skikleding centraal VLISSINGEN De modeshow van firma Roovers Vlissingen en Roovers-Sport Middelburg die gis teravond werd gehouden in hotel .Britannia' stond in het teken van de wintersport. Hoofdzaak stelde marktmechanisme. Zij houden rekening met de hoge sociale kosten in ie concentratiegebieden die op de overheid worden afgewenteld en even min met de sociale opbrengsten van een volledige werkgelegenheid in de min der ontwikkelde gebieden'. Het is daar om volgens de heer Verburg de taak van de overheid om ondernemersbeslis singen omtrent vestiging en uitbrei ding, die bedrijfseconomisch gefundeerd zijn aan scherpe macro-economische cor recties te onderwerpen. De ETI-directeur vindt dat de ruimte voorkeur van ondernemers hoofdzake lijk wordt bepaald door het feit dat men de produktiefactoren agglomeratie en transport voor elkaar in de plaats stelt. Hij noemt dan ook het doelma tigste beleidinstrument dit: een klein aantal goed gespreide agglomeraties in richten cq bestaande voor promotie m aanmerking laten komen. Twaalf stuks heeft bij er op het oog: de zeehavens Vlissingen (-Middelburg), Terneazen, Reimerswaal (Bergen op Zoom), Delfzijl - Eemshaven en Balg- zand (Den Helder), Groningen, Harlin- gen - Leeuwarden - Heerenveen, Zwol le - Deventer, Twente, Tilburg - 's-Her- togenbosch en Zuid-Limburg. Voor enke le kernen is er zijns inziens plaats als oaal-cuitureie tacnneiten. maatschappelijk werk gesteld, dat een ,Een systematisch sectorbeleid (mdu- aantai gedeelten van de Sehouwse cen- striepolltiek), zoals het ministerie van trumstad moet worden aangewezen als economische zaken dat in onderzoek .beschermd stadsgezicht'. Men was het heeft, moet dit beleid ondersteunen', als er over eens, dat bebouwing van de wal de heer Verburg. Hoewel het pre-advies Ien aan de oostkant van de stad be- ervan uitgaat dat het instrumentarium houdens een deel bij de zogenaamde, van het Nederlandse regionale beleid ^wandeling' moet worden ingeperkt, doelmatig is. komt het volgens de sa- en dat m ieder geval uitbreiding moet mensteller van deze reeks opvattingen. worden voorkomen. Verder vond de raad den aangebracht die niet" passen in het voor enige vemjmng m aanmerking. Imet de minister dat tussen de Oude en - .Maatregelen die een indirect effect de Nieuwe Haven het Havenbwar- hebben zoals infrastructurele verbete- fjer i>ïj het nemen van stedebouw- ringen en agglomeratievorming verdie- gnndige maatregelen moet worden uit- nen op den duur de voorkeur. De over-1 gegaa.n van de oude structuur. Men wil, heidsfinanciering moet hierop scherper zoals het college het formuleerde. ,door gericht worden'. Naar de mening ranimjddel van een op rehabilitatie de heer Verburg moet de beslissings- afgestemd saneringsplan streven naar procedure omtrent het regionale be- herstel van het oude aspect ter plaatse' leid kunnen worden verbeterd wanneer) Warm, maar leuk en gezellig ZIERIKZEE De Zierikzeese raad heeft zich zij het met een aantal de vergadering van Boer (pc) vond: ,Er staan al veel pan den op de monumentenlijst. Door dit besluit wordt heel Zierikzee een monu- Ook de après-skikleding werd niet ver- uiteraard skikleding, en ais men skikleding zegt denkt men onmid dellijk aan dikke truien, jacks, pantalons en stevige skischoenen. Dat deze kleding, die in de eerste plaats moet dienen de ski-er warm te houden, daarbij toch leuk en elegant kan zijn, bleek wel uit deze show. Voorbeelden hiervan waren combinaties van pantalon, trui, jack en muts. alles in dezelfde kleur. Opvallend was wel dat ook bij het skiën modieuse panta lons met iets wijd uitlopende pijpen kunnen worden gedragen. Wel is de pan talon wel vaak voorzien van een band- zwarte knickerbocker, zwarte scheer wollen trui met ingebreide witte col en zilverkleurige ketting, die om het mid del wordt gedragen. TERNEUZEN In de nacht van maan dag op dinsdag is er in Terneuzen in gebroken bij het restaurant ,De Vijver hof' aan de Frederik van Eedenstraat en garage van Putten aan de Axel- sestraat. Kennelijk gewaarschuwd door de recente serie inbraken in Terneu zen, hadden beide zaken geen geld ir huis. Bij de inbraken kwam (en) de dader(s) binnen door een deur te for ceren. Zowel bij de garage als in het restaurant werd de boel grondig over hoop gehaald. GOES Drie personen werden licht §ewond en drie auto's zwaar bescha- igd bij een gecompliceerde botsing op rijksweg 58 ter hoogte van 's-Heer- Hendrikskinderen. Het ongeval gebeurde even na half vijf dinsdagmiddag. Me vrouw J. C. W.-van L. kwam met haar auto uit Goes. Zij stond op de rijks weg voorgesorteerd om linksaf te slaan, naar 's-I-Ieer-Hendrikskinderen. Ook uit de richting Goes kwam een personen auto, bestuurd door W. H. M. uit Sou burg. Hij zag de voorgesorteerde auto te laat en reed er tegenaan. De wagen van mevrouw Van L. schoot door op de linkerweghelft en werd daar gegre pen door een uit de richting Middel burg naderende auto bestuurd door C. S. uit Goes. De echtgenote van W- B. uit Souburg werd p%r ambulance naar het Goese St-Joannaziekenhuis gebracht. Na behandeling aan een hoofdwond kon zij naar huis terugkeren. De bestuur ders van de anaere auto's mochten na behandeling ter plaatse door dokter Zon- nevylle naar huis gaan. De auto's van en van L. werden totaal vernield, wagen van S. zeer zwaar bescha digd. ment. En de heer Den Boer vroeg zich af, waar eigenaars, die in de stadsaan- delen, die onder .beschermd stadsgezicht vallen, panden hebben, de extra kosten kunnen verhalen als ze gaan verbou wen en als ze zich dan aan bijzondere regels hebben te houden. Burgemeester D. W. Kastelein maakte geten. Een mooi voorbeeld hiervan was een zwart broekpak gecombi neerd met een witte coltrui. Zwart is deze winter volgens ladyspea ker mevrouw Wiesner bovendien de modekleur en dit bleek wel uit de collectie. Voor de wat oudere dames was er een elegant marineblauw broekpak, slank Sik cEt het cróni^aat te Sï SSS?- waar6U een wltte muts wer<1 men, dat geen veranderingen zullen wor- provinciale economische vierjarenplan- ^oals gezegd, de raad was het met de nen worden opgesteld, die worden inge- past in het nationaal-economisch groei proces, en in de structurele ontwikke ling van de overheidsfinanciën. Naar be neden zouden deze plannen nadruk kun nen krijgen in programma's van streek- gewesten, zoals die zijn voorgesteld door de raad van advies voor de ruimtelijke ordening. ,Ln toenemende mate dienen minister eens, maar men toonde zich bevreesd, dat de praktijk wat moeilijk met de theorie in overeenstemming te brengen zal zijn. Zo merkte de heer M. de Moor (pvda), op, dat als men het Havenkwartier in oude staat zou willen brengen, er huizen zouden komen, waar niemand in wil wonen. De heer W. den beeld van de omgeving. Hij wees erop, dat als er extra kosten moeten wor den gemaakt, die voortvloeien uit deze aanwijzing tot beschermd stadsgezicht en dus niet uit regels van algemene welstand een subsidiemogelijkheid be staat. Ook mevr. J. P. van der Werve- Schouls (pvda) was aanvankelijk wat huiverig om mee te gaan met de visie van de minister. Zij was bang, dat men als panden in oude toestand wor den gebracht een weinig praktische situatie schept. B en w maakten dui delijk, dat er wel op verschillende ma nieren gebouwd zal kunnen worden in de stadsdelen, waar het om gaat. maar dat emn in de betrokken gebieden bij zondere zorg wil besteden aan het be houd van het stadsbeeld. gedragen. Ondanks de geringe .mannelijke' langstelling kreeg de herenmode toch ruime aandacht. Dress-man Frans show de zwierig allerlei veelal donkerge kleurde skipantalons, winddichte en waterafstotende jacks, dikke wollen truien van Noorse origine en degelijke skischoenen. Er was op deze avond overigens niet al leen kleding te zien. De Nederlandse ski vereniging, afdeling Zeeland, vertoonde films over vervaardiging van skies en de olympische wintersjielen 1968 in Grenoble.. ren in het lager beroepsonderwijs, leer lingenstelsels en dergelijke. Ook de vrouwenbonden van de vakbon den moeten er aan geloven. De wer kende jongerenorganisaties hopen daar mee contact te krijgen en meer voor lichting te kunnen geven over de vra gen en problemen van de werkende jeugd. Verder wil de actiegroep, die nog democratisch moet worden gekozen, contact opnemen met onder andere werkgeversorganisaties. Industriële groe peringen in Zeeland en met de overheid. BOSCHKAPELLE De heer Johan de Rijk uit Boschkapelle, leider van het district Zeeland. speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen. van de Katholiek Werkende Jongeren (KWJ) vertrekt per 13 november uit Zeeland. Hij heeft een benoeming aanvaard als NKV-bestuurder in algemene dienst te Tilburg. De heer De Rijk is omstreeks vijf jaar in Zeeland werkzaam geweest. Als full-time-leidster voor Midden-en- Noord-Zeeland werkt van Vlissingen uit mejuffrouw Agnes Puijn. ADVERTENTIE) P. Boeren: impasse in vernieuwingen HCLST ,De diocesane en decanale beraden en het pastoraal concilie ver keren in een impasse. Er is een span ningsveld tussen de beraden en de gelo vigen. Min of meer ingewijden en des kundigen praten over de vernieuwingen, de doorwerking is er wel, maar niet meetbaar, niet controleerbaar. De afge vaardigden vragen zich af wie verte genwoordigen wjj eigenlijk en we moe ten constateren dat het volk Gods on derweg noodzakelijkerwijze een paar passen moet achterblijven hij de ont wikkelingen aan de top. Als de veran deringen komen kijken ze er vreemd 1 tegenaan. De vernieuwing maakt daar- 1 door juist een scheiding tussen de kop en de achterlopers'. Aldus rector P. Boeren van het Jan- seniuslyceum in Hulst deze week op het decanaal pastoraal en decanaal jonge- renberaad Hulst toen hij sprak over w .Naar een vruchtbaar en vernieuwd functioneren van de ambtsbedienning'. £jt! Dat is een ondeerwerp voor het pasto- 'J raai concilie. Ook het diocesaan pasto raal beraad in het bisdom Breda zal zich met dit onderwerp bezighouden op woensdag 19 november in Breda. In het decanaal beraad Hulst sprak men thans over enige aanbevelingen voor het bisdommelijk beraad na een uitvoerige toelichting van de heer Boeren op het rapport over deze zaak. Het beraad stemde de aanbe veling af omdat er onvoldoende in formatie en te korte discussielijd was. Bezwaren De heer Boeren had als voornaamste bezwaren tegen het rapport, dat het zich teveel afzet tegen de oude tijd, de ouder wetse zaken in de R-K Kerk, die in hün tjjd pasten. De heer Boeren miste voorts de aanwijzing, dat de priests een man des gebeds ruoet zijn, vond dat de priester teveel als een welzijnszor- ger wordt voorgesteld waarbij in zekere zin het geestelijk welzijn is vergeten, miste het bovennatuurlijke (hemel, e.d.). en noemde het rapport voorts wat su perieur en hooghartig van toon. Hij was ook bang, dat uit verlangde nieuwe sti-ucturen ook weer nieuwe institutie» zullen groeien. ,Ik heb ontzaglijk res pect voor het rapport, maar er moet een weerklank zijn bij het gewone kerk volk'. Hii miste in het rapport onder andere ook een bezinning op het woord ,God' en op de inhoud daarvan. .Hebben we dat niet veel beter gedaan al in de oude catechismus? Zijn begrippen als God waardeloos geworden, er is toch ook een traditie? Als het móet laten de theo- gen die bezinning dan voor zichzelf honden, ik geloof niet dat het volk Gods zelf in de bijbel moet gaan zoeken'. Er volgde enige discussie, waarbij onder andere mevrouw Neve-Menu, evenals de heer Boeren voor het de canaat Hulst lid van het diocesaan pastoraal beraad, opmerkte, dat de aanbevelingen voor het pastoraal concilie veel verder gaan dan die voor .Breda'. Ze vond het ook, spre kend namens een discussiegroep, jammer dat gehuwden het priester ambt niet kunnen uitoefenen. Pater Koek uit Hulst, vroeg zich af of men nog kan samenwerken .met iemand in het ambt. die het bestaan van God niet aanneemt, die alles aan deze kant zet. Juist in het geloof zit momenteel de scheiding'. En kapelaan B. Jeunink uit Terhole. concludeerde, dat het rapport .pasklaar is voor de gehuwde priester. Zjjn positie is al duidelijk vastgelegd'. ,Er staat glad niks', sprak een be jaarde Bevelander vrijdagavond 24 oktober teleurgesteld. Hij was met de bus naar Goes gekomen om op het veilingterrein de Apollo-8 capsule met eigen ogen te zien. Hij stond oog in oog met wat ledig fust, de beroem de ruimtecabine was op dat moment nog elders in Nederland tentoonge steld. Meerdere Zeeuwen waren die dag vergeefs naar Goes gekomen: zij haden krantenberichten over de ex- positie van het ruimtevaartuig ver keerd begrepen en niet gelezen, dat de Apollo pas op 7 november naar Goes zou komen. Vrijdag dus, dan komt het kegelvormige, ruim 3 en een halve meter hoge apparaat, waarin vorig jaar kerstmis voor het eerst drie mensen rond de maan draaiden, naar Goes. De komst staat vast, vrijdagavond en zaterdag zal het Goese veilinggebouw even geen centrum zijn van de In zorgen verke rende fruitteelt, dan zal het de plaats zijn, waar men kan zien hoe goed het gaat met de ruimtevaart. De Apollo-8 is al een oudje. Sinds zijn be roemde kerstvlucht zijn de Apollo's 9, 30 en 11 ook al op reis geweest. Volgende week gaat nummer twaalf naar de maan. De sensatie van een bemande maanreis rond de maan is verdrongen door die van een landing op de maan. Dat alles maakt de Apollo-8 niet minder interessant, ten slotte is de commandocabine, die in Goes te zien is, hetzelfde geconstrueerd als de cap sules van de andere Apollo's. De commandocabine is het enige deel van een compleet Apollo-ruimteschip, dat weer op aarde terug keert. Een complete Apollo bestaat uit een commandocabine, een voortstuwingsgedeelte, en de maansloep. Het voortstuwingsgedeelte, de service mo dule of SM, bevat ondermeer de hoofd motor voor de voortstuwing van het ruimte schip. De maansloep is gemaakt van uiter mate dun materiaal en kan nooit op de aarde terugkeren, het apparaat zou in de dampkring verbranden. Vóór de landing wordt het voortstuwingsgedeelte afgewor pen. Alleen de commandocabine keert te rug, met de bodem van de kegel als hitte schild naar voren. De Apollo-8 had vorig jaar geen maansloep hij zich. Met aan boord ruimte veteranen Frank Borman en Jim Lovell alsmede de nieuweling William Anders vertrok de Sa- turnusraket met de Apollo-8 in top op 21 december 1968 vanaf Cape Kennedy op weg naar de maan. Het was een voorspoedige reis, afgezien van een lichte griep-epidemïe aan boord. In de kerstnacht vloog de ingenieus ge construeerde capsule rond de maan. een hemellichaam, dat veelal als .kaasachtig' werd beschouwd tot het door Borman als .lijkende op gebrand gips' werd omschre ven. Meer mensen dan tijdens voorgaande kerstnachten keken in 1968 naar boven, naar deze wonderlijke kerstster, zij het dan, dat het kijken gebeurde middels het elek tronisch medium televisie. Aan boord van de Apollo begrepen de astronauten de plechtigheid van plechtigheid van het mo ment: zij citeerden het christelijke schep pingsverhaal. Deze daad had men overi gens reeds voor het vertrek terdege voor bereid. Nog mooi voor het nieuwe jaar. op 27 december 1968 lande de commando- cabine van de Apollo veilig in het aardse zeewater. Deze zelfde Apollo komt vrijdag vanuit Den Haag naar Goes, over water of over de weg; dat staat nog niet vast. Het laatste deel van de reis zal in ieder geval over de weg worden gemaakt: op een speciale, uit Keulen afkomstige truck van tien meter lang en 3.95 meter breed. De Apollo zal op dit gevaarte blijven staan als hij in de Goese veilinghallen tentoon wordt gesteld. Rond het ruimteschip zal een plankier wor den gebouwd, dat tegen betaling van een gulden betreden mag worden. Vanaf het plankier kunnen geïnteresseerden via het geopende luik een blik werpen in het bin nenste van het vaartuig. De tentoonstelling begint vrijdagavond om acht uur en zal dan duren tot elf uur. Za terdagmorgen kan men vanaf 8 uur tot 's avonds elf uur wederom terecht. Om tien uur zaterdagmorgen wordt de tentoon stelling op een bijeenkomst voor genodigden in de veilingkantine officieel geopend. Tij dens deze gebeurtenis blijft de Apollo nor maal voor het publiek te krjk staan. De Apollo wordt over de hele wereld ten toongesteld door het World Exhibition Centre, een voor de Amerikaanse rege ring werkende instelling. De zich beurte lings organisator en promotor noemende Goesenaar C. W. Vervest regelde met deze instelling de komst van de Apollo naar Goes. De Goesenaar opent zelf de expositie. ,Dat laat ik niet over aan de burgemeester, ik ben de organisator', verzekerde hij ons. Tijdens deze officiële bijeenkomst zal de Koorschool onder leiding van E. Heiblok drie Amerikaanse volksliedjes zingen. Op de expositie is meer te zien dan de Apollo: zestien commerciële standhouders tonen er hun min of meer met de ruimte vaart verband houdende produkten. Een bierfabrikant draait een kleuren-geluids- film over de ruimtevaart. In een vitrine staat enig ruimtevoedsel plus een soort pistool, dat door astronauten wordt ge bruikt om het eten naar binnen te krijgen. Dit pistool zal 's nachts voor alle zeker heid worden opgeborgen in het Goese po litiebureau. Dat kan uiteraard met de Apollo niet gebeuren: daar zal dan ook voortdurend bewaking bij aanwezig zijn Met het ruimtevaartuig, dat nu nog te zien is op het dak van het Haagse congresge bouw, komt een speciale veiligheidsofficier mee. Op rijksweg 58 zal voor Goes middels borden en pijlen de beste route naar het veilinggebouw worden aangegeven. Het is niet toegestaan op het veilingterrein te parkeren. Auto's moeten gewoon langs de weg in Goes-Zuld worden gezet. Om het publiek zo vlot mogelijk te kunnen ver werken, zullen er voor de veiling twee kas sa's worden opgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4