Honderden jongelui negeerden ,mars'-verbod directeur Hage Reorganisatie bij loodswezen op komst Boomgaardencomplex bij Lewedorp zal worden gerooid Herindeling Z.-Vlaanderen moet op 1 april 1970 ingaan 2 M. A. HAGE:ACTIE BUITEN LESROOSTER TOEGESTAAN' WILDE SOLIDARITEITSACTIE OP RIJKSKWEEKSCHOOL Discussie in chr. kweekschool ging niet door Leeuwse ALMANAK Wensenlijst naar de minister Rode Kruis bijeen ACTIEGROEP FRUITTEELT ZEELAND Noodtoestand TIJDELIJKE ONTVANGERS Z.-BEVELAND Middelburgs mannenkoor concerteert STRUCTUUR EN PERSONEELSBELEID OP DE HELLING F. D. Verheij: Loodsen zijn zelfstandige beroepsgroep' Pluspunt' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 MIDDELBURG ,Dez eactie van «le leerlingen is om den drommel geen schoolstaking. Het is een activiteit buiten het lesrooster om. Als alles afgelopen is gaan de lessen weer gewoon door.' Aldus dinsdag, rond het middaguur, rjjkskweekschooldirecteur M. A. Ilage. Do heer Hage had zich tot op dat moment nog niet verzet tegen het feit, dat de leerlingen sinds de morgenuren zich niets meer aantrekken van hun normaal les programma, zich nog uitsluitend bezighielden met hel'tig discussiëren over hun wensen tot onderwijsvernieuwing. Tas toen de leerlingen aan stalten maakten om een ,mars' naar de christelijke kweekschool te be ginnen wilde de directeur hen een halt toeroepen. Daarvoor had de heer Hage nog cryptisch opgemerkt: .De schoolleiding heeft de leerlingen geen toeslemming" gegeven voor deze activiteiten, maar het wordt wel toegestaan.' .Natuurlijk heb ik wel de rijksinspectie op leiding onderwijzers in Nijmegen van de gang van zaken op de hoogte gesteld. Ik geloof echter wel, dat men het verder aan mij zal overlaten om te beslissen hoe er dient te worden gehandeld. Tenslotte kunnen we de situatie van hieruit beter overzien dan zij vanuit Nijmegen." Aldus de heer Hage, die voorts verzekerde die morgen geen contact over het gebeuren met zijn directeur-collega van de christelijke kweekschool in Middelburg te hebben gehad. ,Dat zou dan veel hebben weggehad van een .waar schuwen" zo stelde hij. De heer Hage zei ook, gezien binnen het kader van het gehele .opvoedings proces' niet verontrust te zijn over leerlingenacties als deze. .Het gaat hier om een stuk bewustwording van jonge mensen. Dit kan toch niet buiten de school om? Ik geloof trouwens ook niet dat de wet een handel wijze, zoals vandaag hier is gevolgd, verbiedt. Het is misschien wel zo, dat thans aan de wet een andere inhoud, dan tot nu toe het geval was, wordt gegeven.' Zo stelde de heer Hage, die nog eens wilde onderstrepen, dat in zijn school wel meer activiteiten geheel door leerlingen worden voor bereid en uitgevoerd, terwijl de leraren daarbij hooguit als begeleiders optreden. Dat er op dat moment aan de gang zijnde .hearing" van de leerlingen in de aula vrijwel geen enkele leraar aanwezig was, zag hij in dit geval eerder als een .schroom* van de zijde van die leraren om geen al te .pater nalistische' indruk te wekken. ,Er zijn vanmorgen, bij het begin van de actie geen leraren mokkend weggegaan omdat zij er absolute tegenstan ders van waren. Enkele meenden wel dat er nog wat aan de voorbereiding heeft gemankeerd, terwijl ook de doelstellingen naar hun mening te veel in het vage zijn gebleven', aldus de heer Hage. die zich daarop weer naai de overvolle aula spoedde om een plaatsje tussen zijn leerlingen in te nemen. MIDDELBURG Directeur N. Verboon van de christelijke kweekschool doet zelf verslag van de bespreking met een de putatie van de actievoerders van de rijkskweek. (Foto PZC) MIDDELBURG Rijkskweek schooldirecteur M. A. Hage heeft dinsdag met klem geprotesteerd tegen het besluit van de leerlingen om tijdens schooltijd een actie te gen de huidige onderwijsmethoden buiten het gebouw voort te zetten. Toch kon hij niet verhinderen dat honderden leerlingen in de vroege middag de school verlieten om, on der het aanheffen van gescandeer de leuzen, naar de christelijke kweekschool te trekken, waar men met de leerlingen van dit instituut verder wilde discussiëren over de verschillende waagstukken. Terwijl de meeste jongelui buiten in de gutsende regen moesten blijver wachten welke wachttijd werd be nut om gesprekken aan te knoper met leerlingen, die uit de ramer hingen ontving directeur lil. Ver boon een deputatie van de actie voerende rijkskweekschoolleerlingen. De heer Verhoort stelde zich aan vankelijk op het standpunt dat het gaat om een zaak die de christelij ke kwekelingen best in eigen huis kunnen oplossen. Maar later verklaarde hij en dat her haalde hij nog eens aan de buiten ver zamelde scholieren dat hij de invitatie tot een nader gesprek zou doorgeven aan de leerlingen en dat nog deze week een antwoord kan worden tegemoet ge zien. De heer Verboon achtte het niet wenselijk dat er a la minuut een dis cussiebijeenkomst zou worden georga niseerd. Dat zou naar hij meende, niet alleen een al te geforceerd karakter krijgen maar daarnaast dacht hij dat de discussie vruchteloos zou zijn omdat op deze middag een groot aantal chr. kweekscholieren op het appel ontbrak. f ADVERTENTIE) suggestie van de Usoop betrok de rijkskweek in Middelburg ook de havo in de actie. ,Onze havo is een essentieel deel van de kweekschool', zo werd er gesteld. De mars naar de christelijke kweek school verliep ordelijk. De leerlingen bleven op de stoep. Spandoeken waren achterwege gelaten. Omdat men geen vergunning had aangevraagd wilde men geen moeilijkheden met de politie. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekcre en drogisten Veel beroering wekte de komst van de rijkskwekelingen bij de .christelijke me debroeders' niet. Men had kennelijk nauwelijks in de gaten wat er aan de hand was. De schoolclub van de chris telijke kweek was reeds in de morgen uren uitgenodigd voor een discussie. Daar was echter geen gevolg aan ge geven. Een pamflet in de hal van de chris telijke kweek zou kunnen gelden als een verklaring voor dit wegblijven. .Daarin meldde het Animobestuur: .Staken op deze school heeft geen nut'. Door de organisatie zou vol gens dit bestuur over het hoofd wor den gezien dat enige kennis van de mammoetwet vereist is voor een der gelijke discussie. Bovendien meende men dat er op de .christelijke' kweek toch geen goede discussie mogelijk is. Een democratiseringsmiddag in de school zou een flop zijn geworden. Over de onvoorbereide actie waren op een hearing in de rijkskweekschoolaula al kritische stemmen opgegaan. ,We hadden ons beter moeten laten infor meren. Dan was de actie ook zinvoller geweest', zo werd er gezegd. Daar werd door anderen echter weer tegen overgesteld dat iedereen weet wat er dient te gebeeuren. ,Er is alleen niemand die er wat aan doet'. Op de hearing had eigenlijk een inven tarisatie moeten plaatsvinden van de discussiepunten waarover eerder op de morgen de hoofdlijnen waren aangege ven. Maar toen de discussiegroepen zich verzamelden in de aula was er één streven: niet langer leuteren, maar de straat op! Op het moment dat de scholieren in drommen naar buiten gin gen, drong directeur Hage naar voren en zei: .Ik geef hiervoor geen toestem ming. Het is onjuist dat rijkskweek- schoolleerlingen tijdens schooltijd zo maar buiten de school treden'. .WILDE ACTIE' Onderdirecteur F. L. Maandag die zo juist een lerarenvergadering had bijge woond liet ons daarop weten dat de heer Hage tevens het standpunt van de lerarenvergadering vertolkte. Angst Met vijfentwintig jaar bevrij ding achter de rug blijven er ver haaltjes binnenstromen uit die bewogen tijd. Bet volgende her innert aan de beschieting van Zoutélande. Verschillende mensen waren tij dig uitgeweken naar het nabijge legen Meliskerke, dot inderdaad veel minder te lijden had van de beschietingen. Anderen luidden dit wel overwogen, maar hadden uiteindelijk toch voor Zoutélande gekozen. En daar groepten veel mensen angstig bijeen, in kelders, achter dikke muren, vaak met kussens op het hoofd. Eén mannetje dook voortdurend op met een geldkist je. Dat ging overal mee naar toe. Toen het schieten op z'n hevigst was zat hij helemaal in een hoek je weggedoken. En in de stilte, die tussen de explo sies van twee inslaande granaten viel, dacht hij plotseling hard op: ,'k Zou er wel vuufentwintig gulden voor over hebben, as tfc uoe in Meliskerke zat'. MIDDELBURG Leerlingen van de christelijke kweekschool kijken verbaasd op van het mas sale bezoek van hun .rijks'- broeders en -zusters. (Foto PZC) .Wij staan afwijzend tegen een wilde actie als deze', zo zei de heer Maandag. Hij zei voorts te betreuren dat in een radiobericht waarin in de loop var dag melding werd gemaakt van acties op twintig pedagogische academies in het land het woord .staking' was ge noemd. om met een kleine deputatie naar de christelijke kweekschool te gaan. .Wil len jullie wat bereiken of willen jullie een rel', zo vroeg hij de leerlingen. Dat kleine groepje zou volgens de scho ren geen effect hebben. En ze wezen op het gevaar te worden weggehoond of ondersteboven te worden gepraat. Nee men wilde duidelijk aansturen op een discussie waarin ze de chr. kwekelin gen warm zouden kunnen maken voor bepaalde onderwijsvernieuwingen. De scholieren zagen geen heil het zenden van een telegram aan de staatssecretaris, gevolgd door een open brief. Deze suggesties van de directeur werden dan ook resoluut van de hand gewezen. Om kwart over twee stond het druipnatte gezelschap aanstaande onderwijzers, onderwij zeressen en kleuterleidsters voor het schoolgebouw van de collega's aan de Keetenstraat. Een woordvoerder van de rijkskweke lingen verkondigde tegenover enkele toegelopen nieuwsgierige christelijke kweekschool mensen: ,we willen geen staking. Dat is te negatief. Met onze actie willen we niet alleen de christe lijke kweekschool, maar de hele bevol king. wakker schudden'. Een brief van de unie van studerenden aan opleidin gen voor onderwijzend personeel .Usoop) had discussiestof aangedragen voor de actie. In tegenstelling tot de MIDDELBURG Dit is de urgen- ticlüst, die «le rjjkskweekseliool- lecrlingen destilleerden uit de discus sie over het onderwijsbeleid. De stu denten Aan de pedagogische acade mie besloten om deze wensen ken baar te maken in een brief aan de minister van onderwijs en weten schappen. Dit zijn de punten: 1 herstructurering van de school en van het onderwijssysteem; we zien de basisschool ook werkélijk als de basis van een nieuwe maatschappij; 2 het is wenselijk zo spoedig mo gelijk te experimenteren met .het col legesysteem' op daartoe geëigende scnolen; 3 aan de leerlingen moet medebeslis singsrecht, aangaande schoolzaken, gegeven worden: 4 ook bij ons onderwijs moet voor de studenten een onkostenvergoeding worden ingevoerd, evenals op andere scholen van het HBO; 5 openheid van de lerarenvergade ringen: 6 herziening van de keuzepaketten volgens de regeling van het Havo: 7 drastische verlaging van het klas segemiddelde; 8 het scheppen van mogelijkheden tot verplichte bijscholingscursussen voor onderwijzers en leraren; 9 herstructurering van het onderwijs, waardoor er voor alle leerlingen uit alle milieus voldoende ontplooiings mogelijkheden zijn; 10 het beschikbaar stellen van gelden om bovenstaande punten te realise ren; 11 tot slot vragen wij uw bijzon dere aandacht voor de beperkte mo gelijkheden die ons schoolgebouw biedt, en we dringen aan op spoedi ge realisering van een nieuwe school. GOES In de grote zaal van ,De Prins van Oranje' te Goes komen zaterdag 22 november Zeeuwse Rode-Krulsbe- stuursleden bijeen voor een kringver gadering. De bijeenkomst begint om elf uur. Na de behandeling van de huishou delijke zaken krijgen de aanwezigen de gelegenheid één van de thans in Zee land voor gebruik gereed zijnde .mobie le eenheden' van het Rode Kruis te be zichtigen. KR LINING EX Een groep vooraan staande fruittelers uit alle delen \an Zeeland heeft een actiegroep fruit teelt Zeeland gevormd. Doel van «leze actiegroep is minister Lardinois van landbouw en visserij ervan te over tuigen dat hij op korte termijn maat regelen dient te nemen om «lè in nood zijnde Nederlandse fruitteelt te hel pen en het voortbestaan van «Ie fruit teelt in ons land te waarborgen. Voorzitter van de Zeeuwse actiegroep is de heer A. B, J. Suy uit Kruinin- gen. Via de besturen van alle fruit veilingen in Nederland heeft de Zeeuwse groep zich tot alle fruit telers van Nederland gewend met de oproep om een handtekeningenactie te beginnen om de minister persoon lijk te wijzen op de noden, wensen en grieven van deze groep uit de Ne derlandse samenleving die door om standigheden buiten haar schuld, maar door een onvolmaakte EEG zo in moeilijkheden is gekomen. De Zeeuwse groep heeft ook 't initiatief genomen om in elk belangrijk fruit- gebied van Nederland dergelijke ac tiegroepen op te richten. In verschil lende gebieden, zoals de Betuwe Noord-Holland, is dat al gebeurd. Wanneer elk Nederlands fruitgebied haar actiegroep heeft, wil men bij eenkomen en een actiegroep fruit teelt Nederland oprichten. De Zeeuw se actiegroep heeft ook een enquête formulier ontworpen dat inmiddels aan alle Zeeuwse fruittelers is ge zonden en ook via de overige Neder landse fruitveilingen aan de telers elders in het land. Door middel van dit fbrmulier wil men een inzicht krijgen in wat er leeft onder de fruit telers. De Zeeuwse actiegroep stelt met name dat de NFO tekort schiet in haar taak om de grieven, noden en ver langens van de fruitteelt onder de aandacht van de minister te brengen en dat ook de standsorganisaties niet hebben bereikt wat noodzakelijk is om het voortbestaan van de Neder landse fruitteelt te waarborgen. Daarom zegt de Zeeuwse groep on der leiding van de heer Suy dat de telers het zelf moeten doen."Het cor respondentieadres van de Zeeuwse actiegroep is postbus 7 in Kruimn- gen. Examens In het gasthuis te Middelburg slaagden op 31 oktober 1969 voor het diploma ziekenverpleging A de zusters: V. E. Hazel, S. J. Koppejan; H. P. Lake; J. Riemens; F. G. v. d. Spil; E. v. d. Velde OORZAAK VERKOOP: EEG-FRUITCRISIS LEWEDORP Eén der grootste fruitteeltbedrijven van Zeeland, het ongeveer 60 ha tellende bedrijf van de C.V. Oost-Ketelaar te Le wedorp, zal worden verkocht ,oni bedrijfseconomische redenen'. De eigenaresse de in Rotterdam ze telende commanditaire vennoot schap Oost-Ketelaar stoot het bedrijf af, omdat zij fruitteelt on der de huidige binnen de EEG heersende omstandigheden niet meer rendabel acht. Het bedrijf verkocht aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. De akte van verkoop moet volgende week no; worden gepasseerd. Aan de tien werknemers van Oost-Ketelaar is ontslag aangezegd. Op de bedrijfspercelen, die onmiddelijk ten oosten van Lewedorp liggen tus sen de huidige en de nu in aanleg zijnde rijksweg 58 werden in 1937 de eerete bomen Ingeplant. Thans zijn van de 58 hectaren die het bedrijf telt 20 ha be plant met perebomen, 2 ha met pruime- bomen en het overige gedeelte met ap pelbomen. Wel staat vast dat alle appelbomen zullen worde» gerooid. De perelio- men zullen voorlopig nog blijven staan in afwachting van de verdere ontwikkeling. Valt die tegen, dan sneuvelen ook deze. Het is de bedoe ling «lat de door de SBL verworven gronden weer zullen worden uitgege ven als compensatie-percelen in het kader van de ruilverkaveling in het blok Heinkenszand - De Poel. Met deze verkoop heeft de SBL opnieuw een Bevalands fruitteelt bedrijf in handen gekregen. rmunt had terugbetaald, of als de Italia nen en Fransen zich aan de spelregels hadden gehouden', aldus de heer Suer- mondt. Zo men weet kent de Franse re gering grote subsidies toe op de export van fruit en stimuleert zij jonge aan plant. Van rooiprenues is m Frankrijk geen sprake. Behalve de grond zijn ook de bedrijfs gebouwen waaronder een tweetal wo ningen verkocht. Het zal van de omstan digheden afhangen of de huidige bewo ners de directeur en de bedrijfslei der daar kunnen blijven wonen. Voor het personeel, dat zich als werkzoe kende heeft laten inschrijven bij het ge westelijk arbeidsbureau te Goes, is een afvloeiingsregeling getroffen. ,Een re geling die gunstig genoemd mag worden' volgens directeur-bedrijfsleider A. Janse, die zelf ook ontslag heeft gekregen. De heer Suermondt was van mening dat met de verkoop en de daarop in een la ter stadium volgende rooiing van de bo men en vei'kaveling van de aaneenge sloten percelen niet alleen een stukje Zeeuwse fruitteelt met ae. daaraan ver bonden werkgelegenheid verloren gaat. .Ook aan het Zeeuwse landschap wordt geknabbeld'. De CV Oost-Ketelaar heeft nog meer belangen in de fruitteelt in Zeeland, na melijk in het bedrijf Koornpolder CV te 's-Gravenpolder. ,Er zullen ongetwijfeld nog meer be drijven «leze weg opgaan' zei men ons van ZLM-zïjde, zowel grotere, als kleinere bedrijven.' Bij de ZLM con stateerde men de laatste weken dat naar verhouding veel fruittelers ko men informeren naar de mogelijkhe den van bedrïjfsafstoting. ,De voornaamste reden is gelegen in de nood-toestand die bmnen de EEG is ont staan door de felle concurrentie van Frankrijk en Italië,' aldus mr W. Suer mondt jr één der beherende vennoten van Oost-Ketelaar. ,Dit bedrijf en andere bedrijven hadden voor de Nederlandse fruitteelt behouden kunnen blijven als onze regering de zetten van de Italiaan se en Franse regeringen met gelijke MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben, zoals wij reeds in «le krant van vrijdag meldden, voor do nieuw to vormen gemeenten in Zuid- Beveland tijdelijke secretarissen en ambtenaren belast met de taak van ontvanger benoemd. Tijdelijk ontvanger voor de nieuwe ge meente Goes wordt de heer A. Kerkhof te Goes, voor de nieuwe gemeente Bors- sele de heer M. Steijn te Borssele, voor de nieuwe gemeente Kapelle de heer J. Kroon te Wemeldinge en voor Reimers- waal de heer D. Boone te Rilland-Bath. Tot tijdelijk secretaris zijn, zoals vrij dag reeds gemeld, benoemd voor het nieuwe Goes de heer M. .1. Taillie te Goes, voor het nieuwe Borssele de heer M. F. Boogerd te Borssele, voor het nieuwe Kapelle de heer I. J. Haverhoek te Kapelle en voor Reimerswaal de heer B. G. Munnik te Rilland-Bath. MINISTER TOT EERSTE KAMER WET IN DECEMBER IN WERKING... (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Minister Beernink van binnenlandse zaken acht liet raadzaam, dat de ge meentelijke herindeling van Zeemvsch-Vlaanderen plaatsvindt op 1 april 1970, hetgeen betekent, dat de wet in de loop van decem ber 1969 in werking zal moeten treden. Do minister, die dit meedeelt in zijn memorie van antwoord aan de eerste kanier motiveert zijn standpunt door erop te wijzen, dat do kandidaatstel ling voor dc periodieke verkiezing van de leden van de gemeenteraden zal plaatsvinden op 2L april 1970. Het is in verband hiermede van be lang, dat de gemeentelijke herinde ling voor die datum ingaat. Ander zijds is het wenselijk, dat de voor «Ie datum van herindeling ligt na 18 maart 1970. de dag van stemming voor de, verkiezing van do leden van de provinciale staten. De minister zegt er begrip voor te heb ben, dat vele gemeentebesturen zich thans afvragen, waarom door amende ring de gemeenten Aardenburg en Sluis wel als zelfstandige gemeenten moeten blijven bestaan en andere gemeenten niet. Hij herinnert er aan bij de monde linge behandeling van het wetsontwerp in de tweede kamer te hebben doen blij ken, dat hij de op een aantal punten ln het voorstel aangebrachte wijzigingen ,niet gelukkig' acht. De mening ,dat een verwerping van dit wetsontwerp, dat toch al zeer lange tijd aanhangig is bij de staten-generaal, een dusdanige ver traging zou veroorzaken, dat de belan gen van het onderhavige gebied daar door ernstig zouden worden geschaad' was voor de minister aanleiding de in trekking van het wetsontwerp niet te bevorderen. In het algemeen acht de minister het bezwaarlijk, dat bij amendement ingrij pende wijzigingen in een grenswijzi- gingsvoorstel worden aangebracht, in- MIDDELBURG Op zaterdag 15 vember aanstaande concerteert het Middelburgs Mannenkoor onder leiding van Daniël Manneke in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Als begelei dend orkest zijn leden van het Philhar- monisch Orkest uit Rotterdam aange trokken, terwijl twee solisten aan net concert zullen meewerken: de sopraan Berna Kousemaker en de Australische pianist Geoffrey Madge. Het Middelburgs Mannenkoor gaat met dit concert een andere richting uit dan vroeger gebrui kelijk was. Het koorgedeelte bestaat uit twee grote werken: de Mis in bes van Haydn (zogenaamde orgelmis) voor man nenkoor. sopraansolo en orkest met or gelspel en de Simfonietta voor man nenkoor en orkest van Louis Toebosch. Van Bach zal het pianoconcert in d-mol worden uitgevoerd en van Mozart staat het motet Exultate Jubilate voor praansolo en orkest op het progr dien de raden van de betreffende ge meenten door het amendement worden overvallen en omtrent de daarin voor ziene wijziging van het voorstel nimmer van enigerlei opvatting hebben doen blijken. In de onderhavige gevallen kon daarvan echter niet worden gesproken. De minister zegt er naar te streven dat een novelle, strekkende tot intrek king van het tweede lid van artikel 13 van het wetsontwerp zo spoedig mo gelijk nadat het voorstel wet is gewor den, bij de tweede kamer zal worden ingediend. De grens tussen Terneuzen en Axel nabij Steenovens en Spui, zo wel als die tussen Axel enerzijds en Terneuzen en Sas van Gent anderzijds nabij Axelse Sassing, is een gevolg van de door de tweede kamer aanvaar de amendementen van de heer Fievcz C. S. Deze grens, die met name door de gemeente Axel is gesuggereerd, le vert geen praktische moeilijkheden van betekenis op, aldus de minister. Deze zullen, zich, naar alle waarschijnlijk heid, eerder kunnen gaan voordoen met de grens, zoals deze volgens dezelfde amendementen onmiddellijk ten zuiden van Sluiskil zal komen te lopen, De mi nister zegt er bij de openbare behande ling in de tweede kamer nadrukkelijk op te hebben gewezen, dat de grens aldaar ,wel hoogst ongelukkig is ge trokken'. Voor het indienen van een novelle, om te komen tot een herziening bestaat op dit ogenblik niet voldoende aanleiding. Tenslotte deelt de minister nog mede, «lat in verband met de ophanden zijnde gemeentelijke herindeling, na de indie ning van het wetsontwerp hij «Ie twee de kamer, slechts nog burgemeester!) zijn benoemd in Terneuzen en in Zaant- slag. In dertien genieraten fungeert een waarnemend burgemeester. Als zodanig treden op de oud-burgemeester, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt 6 gemeenIen), een wethouder (3 gemeenten), de burgemeester van een naburige gemeente (3 gemeenten) en een oud-gemeentesecretaris (I gemeen te). DEN HAAG, VL1SS1NGEN Op het ogenblik zijn onderhan delingen gaande over een reor ganisatie bij het Nederlandse Loodswezen die nogal ingrijpen de gevolgen kan hebben. De be sprekingen worden gevoerd in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg het orgaan waar de overheid (in dit geval het departement van de fensie) en de vakorganisaties elkaar ontmoeten. De reorgani saties betreffen de structuur van het loodswezen en het per soneelsbeleid. Van een over gaan van het loodswezen van marine' naar een nieuw mini sterie is echter geen sprake. De reorganisatïebesprekingen vinden hun basis in een rapport, dat het Am sterdamse efficiency-bureau Bos boom en Hegener heeft uitge bracht over «le structuur en de orga nisatie van het loodswezen in het derde distriet: Amsterdam-IJmuiüen. Het bureau stelde hiernaar een on derzoek in, in opdracht van het mi nisterie van defensie (marine). In september werden de loodsen en hun organisaties door middel van een interne mededeling van het onderzoek op de hoogte gesteld. Ook werd een .hearing' met de loodsen gehouden. .Voldoen aan de eisen van de beleids voering in de huidige maatschappij' is het uitgangspunt geweest van het onderzoek. Het doel van het onder zoek was tweeledig: verbetering van de verticale communicatie en daar mee verband houdende een functi oneler taakverdeling bij de onder scheiden diensten. Er wordt gedacht aan de Instelling van permanente commissies, die de hele dienst zullen omspannen en in spraak mogelijk zullen moeten ma ken over zaken als opleiding, correc tie, promotie; zaken die in de toe komst grotere aandacht: zullen krij gen. In dit verband wordt ook gespro ken van nieuwe functies: die van in specteur en die van loods-groepschef. Voor de functie van commissaris bij het loodswezen zullen als de nieuwe structuur wordt aanvaard in het vervolg alleen sollicita ties mogelijk zijn vanuit het korps loodsen. Bij aanstelling in dc positie van as- sitc.nMoods zal in het vervolg het be zit van het diploma le stuurman grote handelsvaart worden geëist. Voorts wil men de diensten voor per soneel. materiaal en dergelijke gaan onderbrengen in afzonderlijke stafbu reaus. Er zullen zogenaamde stuur groepen worden gevormd, die de pro blemen verbonden aan de reorganisa tie zullen bestuderen. De oorzaak om tot een dergelijke functievernieuwing en reorganisatie te komen, is niet alleen gelegen in de toename van de scheepvaart na de tweede wereldoorlog, of in de ont wikkeling van het grote vrachtschip. Ook zaken als communicatie spelen een rol bij de overwegingen, die tot het onderzoek naar een mogelijke re organisatie hebben geleid. ,Het stadium, waarin de reorganisatie zich thans bevindt is nog van dien aard, dat wij het prematuur vinden hierover iets mee te delen,' vernamen wij van de commissaris voor het loodswezen in hel 6e district te Vlis- singen, de heer J. Heijse, die meende dat ,Den Haag' wellicht iets kon zeg gen. Bij de marine-voorlichtingsdienst wilde men niet ingaan op de details van de reorganisatie. ,De zaak is nog in bespreking in het georganiseerd overleg.' Naar alle waarschijnlijk heid zullen de besprekingen in de bij zondere commissie voor georganiseerd overleg op 6 november worden beëin digd. ,In grote lijnen kunnen wij het wel met de inhoud van bet rapport en «Ie reorganisatie-voorstellen eens zijn,' zei «Ie lieer J. M. Banninlc te Vlissin- gen, lid van het hoofdbestuur van de vereniging ,De Nederlandse Loods' desgevraagd. ,Er zijn enkele detailkwesties, maar daarover laat ik me liever niet uit. Ik wacht liever de uitslag van de eind-besprekingen op 6 november af,' aldus de heer Bannink, die verklaar de wel verheugd te zijn over de eisen van le rang die in de toekomst zal worden gesteld aan een assistent- loods. .Daarvoor hebben wij al jaren geij verd.' Ook de heer F. D. Verheij, even eens hoofdbestuurslid en voorzitter van de afdeling Vlisslngen van ,De Nederlandse Loods' noemde deze eis .een pluspunt'. .Het tweede pluspunt is dat een commissaris in de toekomst uit het korps loodsen zal voortkomen, hoewel ik bang ben dat de verwerke lijking hiervan in de praktijk nog lang kan duren. Ik had dit liever met een verwezenlijkt gezien, maar ik heb de indruk dat men hier wil reorgani seren, zonder dat er ook maar iemand onder lijdt.' De heer Verhcy is met de plannen voor de nieuwe organisatie niet hele maal gelukkig. .Ondanks de pluspun ten die er aan zitten, blijf ik van me ning, dat wij loodsen, een geheel zelf standig werkende beroepsgroep zijn, die geen staf- en lijn organisatie no dig heeft, hoogstens enige admini stratieve begeleiding vanaf de wal.' .Ook de gedachte, dat men naar de wal moet om promotie te maken, die nog in de nieuwe voorstellen opgeslo ten zit, onderschrijf ik niet. Dat is typisch Nederlands. In het buitenland kom je dat niet tegen,' aldus de heer Verhey. MINDER WIND Opklaringen met slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Middagtempera'tureii omstreeks 10 gra den. Vooruitzichten voor donderdag en vr(j- «lag, opgesteld door het KNMI op dins dag 18.00 uur: Perioden met buien en ongeveer nor male temperaturen voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4.. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Normalen voor 7 tot 11 november: min. temp. max. temp. Den Helder 6 10 Eelde 3 9 De Bilt 4 10 Vlissingen 6 10 Zuid-Limburg 4 10 6 november Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2