SPORTHAL HULST DOET 19 DECEMBER OFFICIEEL DE DEUREN OPEN DE HERENGRACHT IN TERNEUZEN ALLERLEI ONTLUISTERD VERLEDEN extiA WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST Op 19 december gaal in Hulst de streeksporthal officieel open. Aan de Sportlaan in het uitbreidingsplan ,De Dullaert' - een aantrekkelijke nieuwbouwbuurt, in enkele jaren uit de grond gestampt - wordt de laatste hand gele gd aan het gebouw. Één van de mensen die dagelijks op de bouwstelling zijn te vinden, is de lieer C. A. J. Cuelenaere, nu nog secretaris van de .Stichting Sporthal Hulst', vanaf 19 december directeur van de sporthal. Na zijn werk als gym nastiekleraar neemt hij zonder man keren de vorderingen van de bouw in ogenschouw, praat met de mensen die de hal neerzetten en constateert te vreden: ,De verhouding tussen op drachtgever en aannemer ligt uitste kend dat is heel belangrijk bij derge lijke objecten'. Het dossier .Sporthal Hulst' begint op 14 november '67, toen de stichting, die het project moest dragen, van de grond kwam. Deelnemende gemeen ten: Hulst, Graauw, Sint-Jansteen, Hontenisse, Vogelwaarde, Koewacht en Clinge en het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam ,Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost', dat ook met een gedelegeerde in het stichtingsbestuur zit. Cuelenaere: .Geestelijke vader van het plan is burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst. Toen deze stichting er een maal was zijn we gaan uitkijken of een sporthal in deze streek een haal bare kaart was. De reacties van de diverse gemeenten, de provincie en het ministerie (van crm) waren zo gunstig, dat wij er aanleiding in von den om maar met de plannen te be ginnen'. De .Stichting Sporthal' kwam te recht bij de Nederlandsclie Heidemij die, in samenwerking met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, een standaardtype-sporthal had ontwik keld. In mei '68 ging het plan met enkele kleine aanpassingen de deur uit. Kosten van het totale project: 950.000,—. Cuelenaere: ,De financiering was be trekkelijk gauw rond. Van het minis terie, de provincie en de Nederlandse Sportfederatie kregen we 350.000, zelf leenden we 500.000 en er is nu nog een subsidieaanvraag voor ƒ100.000 onderweg". Alle sporten In april van dit jaar maakte het aannemersbedrijf fa A. J. Goossen en Zoon uit Kloosterzande, onder di rectie van de Heidemij een begin met de bouw, 30 november wordt de hal opgeleverd. Dan beschikt Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost over een unieke sportaccommodatie: een sport- vloer van 42 x 22 m2, geschikt voor alle sporten, een tribune met plaats voor 300 toeschouwers, 4 kleedka mers, 4 wasruimten, 2 scheidsrech ters- of lerarenkamers, een keuken met bar, een beheerdersruimte en een foyer. De streek zit er duidelijk op te wach ten, want volgens de heer Cuelenaere is de hal voor wat de verenigingen aangaat al voor meer dan de helft van het beschikbare aantal uren vol geboekt. .Maandags tot en met vrij dags kunnen hier overdag de scholen terecht, 's avonds en in de weekends is de hal voor verenigingen, zowel uit Hulst als de rest van de streek. In onze statuten laten we dan ook nog een mogelijkheid open voor activitei ten op cultureel of ontspanningsge- bied. Als mensen de zaal willen heb ben voor dit soort evenementen kan dat in principe.' gebied (.gewoon een stuk welvaart') en de ontwikkeling van diverse tak ken van sport die nu nauwelijks aan bod komen, het gebouw kan fungeren als sportief-recreatief ontmoetings centrum en brengt mensen ertoe om hun isolement te doorbreken. Cultureel centrum De sporthal is niet het enige project dat in ,De Dullaert' op stapel staat Afgelopen vrijdag keurde de .Stich ting Gemeenschapswerk' in Hulst dc plannen goed voor een cultureel cen trum, dat aan de hal zou moeten worden vastgebouwd. Wanneer dat gebeurt is nog niet bekend: de opzet moet nog worden doorgesproken in het gemeentebestuur. De kosten van het centrum worden begroot op l'.i miljoen gulden. Het krijgt verschil lende ruimten en een .grote zaal' van 450 zitplaatsen. De .Stichting Ge meenschapswerk' Hulst' denkt het complex tussen nu en 2 jaar te reali seren. Nut De afgelopen jaren heeft de heer Cue lenaere en hij niet alleen her haaldelijk gewezen op het nut van een sporthal voor de streek en misschien doe ik dat nog wel eens', zegt hij. Belangrijkste pluspunten van de hal: ze bevordert de leefbaarheid van het VAN D'EE TOT HONTENISSE De Herengracht omstreeks 1003. Geheel linies nog café JDe Vriendschap' in oude staat. Rechts daarvan het hogere gebouw, waar de Marechaussee was gehuisvest. In het hui.' op de lioelc woonde later burgemeester Huizinga. De sporthal laatste loodjes.. Suzanne Vrijdag en zondag, om 20 uur, zijn er in de Konin klijke Opera van Gent voorstellingen van ,De Kuise Su- zanna', een operette van Jean Gilbert. Sleutelrollen: Simonne van Parijs, Eric Raes, Francis de Paep, Jeanine Martony, Arthur Hoogveld en anderen. Op zondag 9 november: .Louise' met Yvette Perrin, een Franse sopraan, Jean Laffont, Pierre Lanni, Yola de Gruyter, Lia Rottier, Robert Delattre, John Geentjens, Antoon Haeck en anderen. De opvoering begint om 14.30 uur. .Louise' een werk van Charpentier staat ook nog op het programma van vrijdag 14 en zondag 16 no vember. .Schelde'-,Bruinvis' (1) Het bestuur van de Terneuzense zwem- en poloclub ,De Schelde' is het niet eens met enkele uitspraken, ge lanceerd door een medewerker van het clubblad, over de stroeve verhouding met de poloclub ,De Bruinvis' uit Sas van Gent. In het nieuwe nummer van het verenigings orgaan, .Startklaar', wordt deze zaak uit de doeken ge daan. Aanleiding tot de ontstemming: een stukje in het blad van augustus. Aan een verslag van de polowed strijd Bruinvis - Schelde voegde reporter L. Baert toen de opmerking toe: .Dames en heren bestuursleden, uw verslaggever geeft u in ernstige overweging om de eerste jaren te proberen géén contacten met Bruinvis te heb ben! Zoals het nu gaat, wordt het gevaar steeds groter, dat de spelers lichamelijk letsel oplopen!' ,Het is niet de oplossing om zich te distanciëren van gerezen moelijkheden. Dat het niet langer door kan gaan zoals het de laatste tijd gaat, is voor 100 procent waar heid; hier zijn we het namelijk wel mee eens. Er zijn echter gelukkig mogelijkheden om te trachten deze kwes tie langs een meer prettiger weg te regelen en dit is volgens ons de taak van uw bestuur.' Volgens de heer Acké waren er op het moment dat het stukje in .Start klaar' verscheen al contacten gelegd tussen .Bruinvis' en .Schelde' om samen met het kringbestuur van de scheidsrechterscommissie de moeilijkheden uit te praten. ,Dit is inmiddels geschied en wij menen dat door de afge vaardigden van onze vereniging op zeer coulante wijze aan het overleg is deelgenomen. Of een en ander door ons juist is behandeld, zal straks in de praktijk moeten blijken; dit hangt echter ook voor oen groot gedeelte af van onze eigen spelers. Volgens de .Schelde'-voorzitter heeft de coach de volle medewerking van het bestuur ,om bij moeilijkheden onzerzijds, doeltreffende maatregelen te nemen. Hij besluit zijn artikel met ,Wij rekenen echter op de sportiviteit van onze leden en vertrouwen dat zij de eer van onze vereniging hoog zullen houden en De Schelde niet in een verkeerd daglicht zullen stel len.' .Schelde'-,Bruinvis' (3) De Herengracht met het bekende pand op de hoek bij het Brugpad, dat omstreeks 1020 werd gebouwd. De molen aan het Molenzicht en de oude Axelsebrug domineren op deze kaart. De laatste 10 jaar heeft Terneuzen dermate grote veranderingen onder gaan, dat iemand die lang afwezig is geweest, deze stad niet meer te rugkent. De grootste veranderingen zijn begonnen met de aanvang der kanaalwerken en de vestiging van diverse industrieën, waarbij Dow Chemical een grote plaats inneemt. Dit is zeker niet de eerste keer, dat Terneuzen van gezicht verandert; integendeel, iets dergelijks is al verschillende keren gebeurd. De aan leg van het kanaal met de bouw der kleine- en middensluis in de jaren 1825-1827 veranderde Terneuzen ook op een wijze die toen niemand kon overzien. Later bleek dat Terneuzen van deze werken veel profijt heeft gehad. Een volgende verandering vond plaats in de jaren van de Belgische opstand van 1830 tot 1839. Zoals bekend werd Terneuzen toen van vestingwallen voorzien en er werden kazernes, kruitmagazijnen en dergelijke gebouwd. Toen alles klaar was werd Terneuzen dus vestingplaats en van de aanwezigheid van het groot aantal mili tairen hadden velen voordeel. De aanleg der spoorwegen, met alles wat daaraan was verbonden, in de jaren 1868 tot 1871, tengevolge waarvan aan ,het spoor' grote bedrij vigheid ontstond, gaf aan onze stad opnieuw een ander gezicht, Buiten deze grote veranderingen onderging Terneuzen op verschillend gebied wijzigingen. Zo vond men bij de kleine- of oostsluis een vestingwal, daar waar nu de huizen aan de Blokken staan. Deze wal werd in 1864 afgegraven voor het bouwen van 15 woningen voor militairen. Ook daar waar thans de w.oningen aan de Herengracht staan was eens een ves tingwal aanwezig. De De Jongestraat bestond nog niet, want daar vond men een zijtak van het kanaal die liep naar de spuisluis. Deze spuisluis was ongeveer op de scheiding van de huidige Markt en de De Jongestraat. In 1871 werd deze kanaalboezem gedempt, dus een jaar nadat de Markt, door demping van de haven, was ontstaan. Hierdoor werd de latere Herengracht dus doorgetrokken in de richting van De Blokken. Daar waar thans het Brugpad is vond men tot 1863 een der gelijke inham van het kanaal. Na demping daarvan ontstond hier dus ruimte voor het bouwen van huizen enz. Door de toeneming der bedrijvigheid ontstond er behoefte aan ter reinen voor het bouwen van grotere woonhuizen. De plaats hiervoor vond men tussen de Axelsebrug en de oostsluis, dus de latere Heren gracht. Na de demping van de inham aan het Brugpad, bouwde de heer Dronkers daar een huis. Dit stond juist bij de oude Axelsebrug en in de laatste jaren van haar bestaan werd het bewoond door burge meester Huizinga. Op 23 januari 1886 besloot de gemeenteraad bedoel de grond als bouwterrein aan te wijzen. Toen hadden reeds vier per sonen een verzoek ingediend om daar te mogen bouwen. Eind 1886 waren er reeds verschillende huizen voltooid. Toen moest alleen nog bestrating plaatsvinden en de naam moest er nog aan gegeven worden. Later werden verschillende van die panden afgebroken of geheel ver bouwd en thans staan er weer enkele grote percelen al zeer lang te wachten tot de sloper opdracht krijgt om daar aan'het werk te gaan. Thans heeft men een aanvang gemaakt met de sloop van het pand dat steeds het meest in het oog viel, namelijk op de hoek van de Heren gracht en het Brugpad. Daar waar in 1903 de koninklyke marechaus see haar onderdak vond, bouwde de heer Kliuwers in 1920 het perceel met het bekende torentje. Het lijkt wel of dit gebouw en de oude Axelsebrug bij elkaar hoorden, want nu de brug weg is, moet ook dit jebouw verdwijnen. Het oude bekende gezicht op de Herengraacht zal hierdoor totaal veranderen. Het ziet er naar uit, dat binnen afzienbare tijd al de woningen, die eens werden gebouwd voor hen die over ruimere middelen konden beschikken, veranderd zullen worden in zakenpanden. Vreemd is dat niet, want de gehele ontwikkeling van het oude stadsdeel van Terneuzen ondergaat een verandering van woon- in zakenwijk. P. J. BAERT .Schelde'-,Bruinvis' (2) .Schelde'-voorzitter Th. Acké schrijft in het recente nummer van .Startklaar* dat het bestuur het niet eens is ,met de opvatting van onze geachte verslaggever'. Onder het kopje Bestuur contra redactie' meldt hij verder: De de-escalatie in de controverse .Schelde' - .Bruinvis* wordt in .Startklaar' tenslotte treffend onderschreven door verslaggever Baert. .Ondergetekende, de verslag gever van de bewuste wedstrijd, is er van harte over verheugd, dat zyn raadgeving (dus: geen contact meer met .Bruinvis', red.) niet behoeft te worden opgevolgd. Hopelijk heeft het gehouden overleg resultaten opgele verd, niet alleen rond de conferentietafel, maar ook in het water, want daar gaat het tenslotte om. Na hetgeen ik heb gezien, ben ik er volledig van overtuigd, dat het niet aan ónze spelers zal liggen.' Enfin: als men in Sas van Gent hetzelfde zegt komen die beide clubs misschien weer eens aan waterpolo toe. Want dat is namelijk óók leuk. Daar zitten we dan met de gebakken peren. We kregen een dreun via het lijfblad der Zeeuwen. Tij dens het ontbijt, 't Zou. al erg genoeg zijn als dit blad alleen in de eigen provincie werd gelezenmaar als ingewijde weten wij wel beter. De mare der ontluistering der Zeeuwen zal dan ook spoedig tot in de verste uithoeken van ons land en zelfs daar buiten, bekend zijn. ,Heb je 't al gehoord? Die Zeeuwen zijn helemaal niet zo rondborstig. Eigenlijk valse krengen. Dat goede ronde' waar ze zogenaamd mee behept zijn slaat alleen op hun reusachtige hoofden.' Want zo gaat een bericht de wereld rond. Een beetje overdrijving is er altijd wel bij. Een heerzelf van Zeeuwse afkomstheeft ons de das omgedaan. ,De Zeeuwen zijn helemaal niet zo goed Zeeuws, goed rond, zoals er al vanaf de zeventiende eeuw beweerd werd. 't Slaat mogelijk alleen op de om vang van het hoofd van de doorsnee Zeeuw, of op de ronding van dc Zeeuwse rijksdaalder. ,De laatste toevoeging vinden wij enigszins hypocriet en be doeld als pleister op dc wonde, gelegd door de heer, wiens antecedenten luiden: doctor P. J. Meertens, Zeelandkenner bij uitstek. Onze eigen ouwe goeie rondborstigheid waarop we tegenover andere provincialen zo trots waren en geniepig als we dus zijn waarmee we onopvallend probeerden te pralen, zijn we kwijt. We hebben ze trouwens nooit bezeten. Jlet is een faam, die zo maar doorsuddert.' In één mededeling, niet alleen een karaktertrek ontzegd worden waaroj. men fier mag zijn doch tegelijkertijd ook nog uiter lijk een degradatie te moeten accepteren is wel wat veel op een herfstige ochtend. Bescheiden en goedmoedig zijn we wel, zegt doctor Meertens, maai ook dat zal wel op een misvatting berusten. Het niel-rondborstig zijn, kunnen we nog wel een poosje verbergen, we hebben ons tenslotte al vanaf de ze ventiende eeuw beter voorgedaan dan we waren en het zou niet uitgekomen zijn als de geachte doctor het niet aan het licht had gebracht. Maar met onze hoofden ligt het anders. We torsten onze enorme bollen tussen onze schouders en wisten niet dat ze groter waren dan die van Neerlands overige bevol king. Grote ronde koppen hebben we, zo groot, dat er een gezegde is door ontstaan dat we in het voor deel van ons imago vertaalden. Walgelijk. Het woord dikkop zal dan ook wel uitsluitend voor Zeeuwen zijn bedoeld. Duidelijk herkenbaar zullen we voortaan door het leven gaan. Waar ter wereld we ons ook zullen be vinden, men zal direct zien uit welke hoek de komen. Brillen, baarden, lang haar en knevels sul len de omvang van ons hoofd niet verhullen maar wel accentueren. Als wij ons in een hoedenwinkel vertonen zal men henen snellen om de grootste maat. De politie zal haar voordeel niet de bekendmaking kunnen doen: voortvluchtige Zeeuwse boosdoeners kunnen onmoge lijk meer in een vreemde streek hun identiteit ver hullen. Even omtrek en middellijn van de bol bere kenen en de genetische en geografische afkomst is bekend. Toch moeten we verdpr, ontluisterd, zonder rond borstigheid en met een groot hoofd. Hier helpt geen worstelen om te ontkomen aan. Maar een klap is het weL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 25