Ja. Hij weet hoe efficiënt de AGO werkt. ago In toekomst minder snelle stijging van hoofdvakanties 18 Raad Stavenisse j VOORSTEL REINIGINGSRECHTEN BRACHT STEMMEN IN BEROERING zeeitm Marktpositie van Zeeland als toeristisch gebied Vakantie in Zeeland inferieur produkt? PRÖVINCïaiE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 F) J L J Li december 1969 ia het nodig voor het fxOCLu. neraaCrLl jaar 1970, een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Door de NV Bank voor Ne- IiotwtfWtnrf 7 r> r>l n-n A derlandse Gemeenten wordt een krediet oevnjaing jLiCCLUTlU. beschikbaar gesteld van ƒ150.000. Be- sloten wordt dit bedrag voor liet jaar STAVENISSE In de jongste raads-| 19yQ met deze (jank aan te gaan. De vergadering van Stavenisse, herdachtlNV Waterleiding Maatschappij Midden- loco-burgemeK.t,r C. J. Moerland de Jfl' "/"f'l" met d' v NV Waterleiding Maatschappij 35ste verjaardag van de bcxr.jcüng van Zeeuwsch-Vlaandertn en de NV Indus- Zeeland. De gemeenterekening van 1968 trie watervoorziening Zeeuwsch-Vlaan- deren. De heer C. Priem (pvda) vroeg of er kans bestaat dat door deze fusie het water duurder zal worden en of de kwaliteit van het water er minder door zal kunnen worden, met het oog op het Hiervan terug ontvangen zal worden, gebruilt voor de induatrie. De TOorait- 'ter meende dat dit geenszins het geval werd aangeboden, na door de onderzocht te zijn. Deze rekening sloot met een nadelig saldo van 24.995,24. Verwacht wordt dat een flink bedrag De wijziging in do begroting voor 1969, leverde geen bezwaren op, evenals de wijziging van de bouwverordening van de gemeente Stavenisse. De wijziging in de gemeenschappelijke regeling vlees keuringsdienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde vónd bij niemand be zwaar. Deze wijziging houdt in dat met ingang van 1 januari 1970, ook raads leden benoemd kunnen worden in de krin graad. In verband met het aflopen van de rekening-courantovereenkomst per 31 Als u een verzekering sluit, vindt u het normaal dat na enige tijd de polis in een keurig mapje bij u thuis wordt bezorgd. Uw verzekerings-adviseur doet dat zonder meer. Maar kan hij dat binnen één week? Ja. Want er is de AGO, de nieuwe naam waaronder de Algemeene Friesche, de Groot- Noordhollandsche en de Olveh samenwerken. Een samenwerking van specialisten, op élk verzekeringsgebied. Specialisten, die snel kunnen han delen en dat ook doén. Die zorgen dat u uw polis zonodig binnen één week bij u thuisbezorgd krijgt. Een nuttige service Voor moderne mensen, die snel beslissen kunnenmaar dan ook niet wéken willen wachten. A, G en O gerenommeerde verzekerings maatschappijen, die al een traditie van vlotheid hebben... en mede daardoor wellicht voor elkaar bestémd waren. De AGO heeft u sterke punten te bieden: snelle offertes, snelle toezending van polissen, grote deskundigheid op elk verzekeringsgebied, een complete verscheiden heid van alle verzekeringen. Dat de AGO snel uitbetaalt is vanzelfsprekend. Vraag er uw verzekerings-adviseur maar eens naar. Tussen haakjes, u weet toch wat het Latijnse woord "ago" betekent? "Ik doe". Dat is niet zo toevallig. Bij de AGO vindt u "doe-ers", geen praters of belovers. Provinciale bibliotheek Het boekenbezit van de provinciale bi bliotheek van Zeeland werd uitgebreid met de volgende werken: Aldred, C. - Akhenaten; pharaoh of Egypt; Aver- dunk, H, und J. Mülier-Heinhard - Ger hard Mercator und die Geographen un- ter seinen Nachlcommen; Braun, H. english houses; Brink, E. A. B. J. - De geschiedenis van het postver voer: Columbus Christophus - The journal of Christopher Columbus; Gel ling, P. and H. E. Davidson. - The Cha riot of the sun; Granel, G. - De sens du temps et de la perception chez E. Husserl; Hartog, J- de. - De kinderen; Hoeven, J. A. van der. - Mijn zwak zinnige kind; hoe ga ik er mee om?; Hudson, G. F. - Fifty years of com munism; theory and practice 1917-1967; Jong-Gierveld, J. de - De ongehuwden; Kalveen, C. A. van. - De archieven van de rijksuniversiteit te Utrecht Magnane, G. - Sociologie van de sport; "■'--son, R. - Nieuwe problematiek in verband met diefstal in grootwarenhui zen; Mulder, W. G. - De wereld van de prostitutie; Na Hitler en Hirosji- ma; kernproblemen van de hedendaagse geschiedenis; Nauwelaerts, M. A. - Eras mus; Noldus, W. J. M. - Ongeldigheid van besluiten in de naamloze vennoot schap; Nuchtelmans, G. - Overzicht van de analytische wijsbegeerteOldersma, A. - Het voortgezet leesonderwijs en het gebruik van de school- en klasse bibliotheek in de basisschool: Ozinga, C. - Kind en creatieve activiteit; Pen- die, G. - A Historie of Latin America; Perspectief van de kersenteelt in Ne derland; Popma, K. J. - Venster op de wereld; Randwijk, H. M. van, - Een onfatsoenlijke zaak; Roest, L. L. H. - Oude schilderkunst schilderkunst in Nederland; Schwoebel, J. - La presse, le pouvoir et l'argent; Snijders, L. A. - Jesaja, Dl I; Speyer. N. - Het zelf- moordvraagstuk; Sundquist, J. L. - Po litics and policy: the Eisenhower. Ken nedy and Johnson years; Veenhof, C. - Volk van God; enkele aspecten van Ba- vincks kerkbeschouwing; Wit, Y. B. de. - Arbeidsmarkt en economische ontwik keling in arme landen; Wolff, S. - Chil dren under stress. zal zijn. Wethouder A. J. Smits (sgp) wees op de prima kwaliteit van het water. Met algemene stemmen werd be sloten akkoord te gaan met deze fusie. De wijzjging verordening op de begra- fenisi'echten vond bij niemand bezwaar en werd vastgesteld op ƒ100 per be grafenis. De wijziging verordening op de reinigingsrechten, bracht de stem men nog al in beweging. Het voorstel van b en w was. wanneer één emmer beschikbaar gesteld wordt ƒ22, voor de tweede emmer ƒ20 en voor elke vol gende emmer 18 per kalenderjaar, thans respectievelijk 17,50, 12 en ƒ10. De heer C. Priem (pvda) meende dat de kosten van de stortplaats van 500 niet bij de ophaaldienst gerekend moeten worden, doch dat dit verhaald moet worden op diegenen, die van de stortplaats gebruik maken. Voor een vracht naar deze stortplaats wordt thans ƒ1 gerekend en dat is veel te laag. De heer A. Klipper (sgp) vond de stortplaats een smerige boet De voorzitter was het hiermee volkomen eens en zei meermalen zijn ongenoegen hiervan te hebben uitgesproken'. Om hiervoor een oplossing te vinden is niet eenvoudig. Alleen de inwoners kunnen er voor zorgen dat zij voortaan het vuil achterin de stortplaats neerwerpen', zo zei hij. De heer C. Priem bracht het voorstel van b en w in stemming, dat aangenomen werd met vijf tegen één stem (C. Priem). Tenslotte werd de gemeentebegroting 1970 aangeboden. Gewone dienst in ontvangsten en uitgaven met een be drag van ƒ1.261.266,85 met een post voor onvoorzien van 9.198,70. Kapi- taaldienst inkomsten 1.399.799,19 uit gaven ƒ1.587.740,57 nadelig slot ƒ187.941,38. Deze begroting werd vast gesteld na een opmerking van de heer A. Klippel (sgp) nmens zijn fractie ondersteund door de heer A. J. Priem (sgp) namelijk de subsidie van ƒ800 aan de sportclub Stavenisse en vroeg hiervan aantekening. De begroting 1969 van het woningbedrijf luidde gewone dienst in baten en lasten 50.749,67 en kapitaaldienst 16.168,42. De begroting 1970 van het woningbedrijf was gewone dienst 51.212,35 en kapitaaldienst 16.632,41. Amsterdam-Hooigracht 180-182 Den Haag-Hbrtenaerhidcl VERZEKERINGEN Algemeene Friesche Groot-Noordhollandsche Olveh AGO Raad Hontenisse vergadert vandaag KLOOSTER ZAND E De gemeente raad van Hontenisse behandelt vandaag woensdag een voorstel om rijwiel- rekken te plaatsen bij de r-k-lagere school te Lamswaarde en om de muur langs de speelplaats te veriagen. Dat laatste Is nodig omdat automobilisten kinderen die van de speelplaats de straat op willen lopen nu niet tijdig zien aankomen. Andere agendapunten hebben betrekking op het toekennen van een duurtetoeslag aan het gemeenteper- soneel, het aangaan van een rekening- courant en het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing van keurlonen. Het zou dienstig zijn de onderzoeken zoals dat van CBS jaarlijks uit te voeren en de gegevens sneller uit te werken, zodat al ongeveer in de na zomer de eerste resultaten bekend zijn. Dit zou ook een steun kunnen zijn voor het wervingsbeleid van de WV's. Getracht moet worden deze onderzoeken op uniforme wijze te doen geschieden in die landen die voor ons van belang zijn. Hoe zal nu de recreatie In Zeeland zich ontwikkelen, aannemende dat verschillende produkten uit ons assor timent inderdaad onder de inferieure betalen. Het antwoord op deze vraag is van bijzonder groot belang, omdat in het eerste geval de stappen die de toeristische exploitanten moeten nemen, andere zijn dan in het tweede geval. In het eerste geval is het denkbaar, dat men zijn prijzen zo laag moge lijk houdt en de accommodatie zo eenvoudig mogelijk. In het tweede geval is net juist denkbaar dat wordt gestreefd naar een luxere accommo datie die een vakantie een zekere Het toerisme in'Zeeland maakt de laatste jaren een moeilijke ontwikkeling door. De over- nachtingscijfers voor 1968 kon den slechts door een nieuwe be rekeningswijze boven het peil van het jaar daarvoor worden gebracht. Cijfers van het afge lopen seizoen zijn nog niet be kend, maar sombere kranten berichten doen het ergste ver moeden. Ook, of misschien daardoor, is er een sfeer van verwarring ontstaan in de toe ristische sector. Een WV-man op Schouwen Duiveland neemt de benen omdat het niet moge lijk blijkt ,in te grijpen in de woekerverhuur van ondeugde lijke appartementen en het ge brek aan gastheerschap bij sommige ondernemers'. Overigens had deze man dit al bij zijn benoeming kunnen weten. In de Veerse Meergids van 15 september 1969 wordt gewag gemaakt van de paniekstemming die alom heerst, maar de conclusie van het verhaal ,een herziening en verlaging van de prijzen in de gehele toeristische sec tor' getuigt, niet van veel inzicht in het fenomeen prijs en draagt bij tot een vergroting van de reeds be staande verwarring. De PZC veron derstelt dat een van de wortels van het kwaad wordt gevormd door de selectie van jongeren, op hun uiter lijk, aan de poort van de kampeer terreinen. Zo zijn er legio oorzaken te be denken voor de slechte gang van za ken. Maar steeds zijn het factoren die in hun totaliteit geen voldoende verklaring vormen. Worden er werke lijk woekerwinsten gemaakt door de logies-exploitanten Een onderzoek in deze richting zou volgens mij tot de conclusie leiden, dat meer dan de helft van de betrokken bedrijven met een negatief bedrijfseconomisch re sultaat werkt. Nu wordt er gezegd dat de obers met meer beleefd zijn, maar waren zij dat in de bloeitijd van het toerisme meer dan nu? Kan, door de vakantiegangers meer service te verlenen, het toerisme naar Zee land toenemen? Het is de vraag of de factoren die verantwoordelijk zijn voor een minder sneUe stijging van het Zeeuws toerisme, in of buiten Zeeland liggen. Nu zal men zeggen: ,ook buiten Zeeland, we hebben te veel concurrentie'. De laatste jaren is de concurrentie inderdaad sterk toegenomen. Om nu deze concurrentie het hoofd te kunnen bieden, is het nodig dat we ons afvragen, In welke verhou ding wij tot deze mededingers staan. Het zou namelijk kunnen blijken dat ons produkt' niet gelijkwaardig is aan dat van onze conenrrenten. In dat geval heeft het vrijwel geen zin om aoor prijsmanipulaties te trach ten hierin verandering te brengen. Een prijsverlaging zal namelijk vrij wel altijd ten koste, moeten gaan van service en-of kwaliteit. We zullen proberen aan de hand van een paar voorbeelden onze concurrentiepositie Iets beter te schetsen Inferieur produkt Er zijn bepaalde produkten die bij stijging van de welvaart het veld moeten ruimen voor vervangingsmid delen die wel duurder maar kwalita tief veel beter zijn. Zo heeft het welbekende balatum, dat vroeger toch zeker de helft van het aantal kamera in een woning bedekte, plaats moeten maken voor linoleum en nog later voor nylontapijt en andere soorten vaste vloerbedekking. Zo is de gewone gazeuse, een twin tigtal jaren geleden alleen op ver jaardagspartijtjes geschonken, een da gelijkse drank geworden waarvan de omzet in het niet valt bij de. omzetten van duurdere limonades en vruchten sappen. In deze geest kan het nu ook gaan met .Zeeland als streek voor een vakantie'. Het kan zijn dat de voorkeur wordt gegeven aan andere vakantie-oorden, niet omdat deze goedkoper zijn 1, maar omdat de vakantiegangers de ze gebieden kwalitatief beter beoor delen. Of dit oordeel juist is en wat deze kwaliteiten zijn, kunnen wij in het midden laten. De vraagt drmgt zich op: wil men Zeeland niet meer, omdat men liever naar een andere vakantieplaats gaat waar men het meerdere vakantiegeld graag voor over heeft omdat men het ook kan het verliezend terrein kan terugwin nen. Het is duidelijk dat de beant woording van deze vraag niet een kwestieus van of-of maar van en-en- In dit probleem spelen vele factoren een rol. Eelangrijk is echter of er een tendens is waar te nemen van; Zeeland is prachtig, maar ik ga toch naar het buitenland. In iets ingewikkelder bewoording zou den wij het probleem zo kunnen stel len: in hoeverre is een vakantie in Zeeland een inferieur produkt 2). De vraag die hier direct na komt is: hoe zal zich het toerisme ontwikke len als dit inderdaad zo is. Om een antwoord te vinden op de vraag of een vakantie in Zeeland inderdaad een inferieur produkt is, dienen wij- ons af te vragen of wij het totale toeristisch verblijf in Zeeland kunnen beschouwen als een homogeen pro dukt. Dit is niet het geval. Een splitsing zal nodig zijn naar het soort van de vakantie bijvoorbeeld: hoofdvakantie, weekendvakantie, tweede vakantie en watersportvakan tie. Ook moeten we in dit verband aandacht aan de vraagzijde beste den. In 1954 gingen, volgens het vakantiebestedingsonderzoek 1965- '66 van het CBS, 40 procent van de ondervraagden met vakantie. Voor de jaren I960 en 1966 was Uit res pectievelijk 43 en 59 procent. Op den duur zal dit percentage onder een zeker niveau, onder de 100 pro cent, constant blijven. Er blijft na melijk altijd een bepaalde categorie die niet met vakantie wil of om be- Saaide redenen niet kan. Als we nu ijvoorbeeld een hoofdvakantie in Nederland als een inferieur produkt beschouwen betekent dit dat, zodra het bedoelde percentage zijn hoog tepunt heeft bereikt, alleen maar ca tegorieën Nederlandse vakantiegan- blijft kunnen natuurlijk ver schuivingen in de vraag naar be- optreden. Zo boekte de vakantie bij familie en kennissen in de periode 1954-1966 een relatieve achteruit- fang; als we 1954 op 100 stellen is et cijfer voor 1966 166 tegen 189 voor het totaal van de vakanties. Ook kan bijvoorbeeld het aantal wa tersportvakanties toenemen ten kos te van het aantal kustvakanties. De voorkeur van de vakantiegangers voor bepaalde soorten vakanties wor den niet alleen verklaard uit de na tuurlijke omstandigheden van het ge bied. Onder andere spelen hier fac toren als mode en reclame ook een rol. Cijfermatige gegevens die onze ver onderstelling.'als zou een kust-hoofd vakantie in onze provincie een infe rieur produkt zijn, versterken zijn er nauwelijks. Enige steun vinden wij bij de gastenstatistieken van de ver eniging voor Nederlandse gemeenten, over de laatste jaren. In ten Groede, Valkenisse, Westl en Westersehouwen wordt een da ling van de gemiddelde verblijfs duur geconstateerd van tussen 6 en 11 procent. Dit kan, zeker met een gelijkblijvend of dalend aantal en het aantal tweede vakanties is tóegenomen. Dat Domburg geen mutatie in de verblijfsduur te zien geeft en ook nog een stijging van het aantal over nachtingen noteerde, kan zijn veroor zaakt door het feit dat dit dorp een tamelijk luxueuze accommodatie neeft die door een zekere standing minder gevoelig is voor concurrentie. Dat in Veere de gemiddelde verblijfsduur nog is toegenomen kan wijzen op de oriëntatie op het Veerse meer. 3). Tevens vinden wij enige steun in liet genoemde onderzoek van CBS onder deel zomervakantie 1966 H, staat 2: Aantal vakanties in 1954, 1960 en 1966 doorgebracht in binnen - en bui tenland (mei tot en met september). Wat betreft de verdeling over de verschillende landen, is een groter wordende spreiding opgevallen. In 1954 werden nog 50 procent van de buitenlandse vakanties doorgebracht in de buurlanden België, Luxemburg en Duitsland, in 1960 was dit per centage 47 en in 1966 nog slechts 34. Latere cijfers dan die van 1966 zijn niet bekend. In deze cijfers is een tendens waar te nemen die wijst op een oriëntatie op verder gelegen ge bieden. Deze tena'ens zal door de toe nemende welvaart worden versterkt. Kust-hoofdvakantie Do kust-hoofdvakantie kan worden gerangschikt onder do inferieure pro dukten, althans in haar huidige vorm. Dit betekent dat het aantal van deze valcanties niet veel meer zal stijgen en op den duur zelfs een afname zal kunnen vertonen. Deze afname zal sterker worden op het moment dat alle potentiële vakan tiegangers in Nederland ook inder daad met vakantie gaan. Getracht kan worden door een betere accom modatie de standing van een bepaal de plaats te verhogen. Dat dit mo gelijk is blijkt uit het feit dat de motels in Zeeland, die toch tot de duurdere verblijfsyormen moeten worden gerekend, over het algemeen do beste bezetting liebben. Ook is het de moeite waard te onder zoeken in hoeverre het mogelijk is vakantiegangers aan te trekken uit die gebieden waaruit wij tot nu toe weinig bezoekers ontvangen. Het is voorstelbaar dat bij een toename van de welvaart in die landen, een va kantie in Nederland tot de mogelijk heden gaat behoren. We moeten wel eens bedenken dat wij, minder dan onze concurrenten begunstigd zijn met die factoren die, op dit moment, in het oog van het publiek, het sla gen van een hoofdvakantie beïnvloe den. In de toekomst zullen wij voor wat de hoofdvakanties betreft aan gewezen zijn op mensen die een vakantie dicht bij huis belangrijk vinden (en dat zijn er niet zo veel), en voor de vakantiegangers die hier een tweede woning hebben. Deze laatste categorie is echter commer cieel gezien een minder interessante groep. 3WEEK END - TWEEDE VA- KANTIE Voor de toekomst kan een stijging (1) KUST-HOOFDVAKANTIE worden verwacht van bet aantal weckend- en tweede vakanties. Deze tweede vakantie zal in de toekomst steeds langer kunnen worden door de toename van het aantal vakantioda- f;cn. Voor deze soort vakantie ver- angt men over het algemeen ook niet dezelfde weersomstandigheden als voor een hoofdvakantie. De ge dachte van eventjes eruit speelt hier een grotere rol. Juist daarom kan deze vorm van vakantiehonden voor Zeeland belangrijk worden. Op den duur kan bij een toename van het aantal vakantiedagen de tweede vakantie ook weer in het bui tenland worden doorgebracht. Dit zou du3 weer een dalende tendens zijn. Een onderzoek van de NV v/h Nederlandse stichting voor statistiek heeft volgens De Stem van 17 maart 1969, uitgewezen dat momenteel één op de acht gezinnen in Nederland 'n tweede vakantie houdt die in 68 pet van de gevallen in het eigen land wordt doorgebracht. Een weekend vakantie is voor de exploitanten al leen interessant in het voor en na seizoen omdat tussen de weekends in de accommodatie leeg staat. (3) WATERSPORTVAKANTIE Voor de watersportvakantie kan een belangrijke stijging van de oe- langstellïng worden verwacht. Deze belangstelling zal ook bestendiger kunnen zijn clan die voor een kust- hoofdvakantie, omdat juist voor de Een voorwaarde is dan natuurlijk wel dat de belangstelling voor de watersport in het algemeen zal blij ven stijgen. Conclusie Voor de toekomst moet rekening worden gehouden met een minder snelle stijging, en op den duur zelfs met een afname, van het aantal hoofdvakanties in Zeeland. Deze af name wordt veroorzaakt doordat bij een stijgend inkomen de vakantie gangers de voorkeur zullen geven aan verder gelegen gebieden die een hoger waardering genieten. Als het percentage Nederlanders dat met va kantie gaat zijn hoogste punt heeft bereikt, zal de afname het duidelijkst merkbaar worden. Een prijsverla ging zou slechts de winstpositie ver slechteren en een uitstel van de ach teruitgang betekenen. Dit neemt na tuurlijk niet weg dat in vele geval len de kostprijs nog kan worden ver laagd door een betere organisatie en een juistere bedrijf s-grootte." Getracht kan worden door verbetering van de accommodatie en voorzieningen de standing van bepaalde verblijfsvor- men of gemeenten te verhogen. (Hier bij denk ik niet in de eerste plaats aan Vlissingen). Ook de reclame is een goed middel om de voorkeuren van de vakantiegangers te beïnvloe den. Compensatie kan worden gevon den in de weekend- en tweede va kanties. £7a verloop van tijd kan ook het aantal tweede vakanties een dalende tendenr vertonen. De belangstelling voor een watersport vakantie in Zeeland zal toenemen omdat de primaire factoren hiervoor gunstig zijn. Een watersport valcan- tie is echter, evenals een vakantie in een tweede woning, uit commer cieel oogpunt minder aantrekkelijk dan verblijfstoerisme in de traditi onele categorieën. Een zorgvuldig onderzoek in deze materie zal een aanzet kunnen vormen tot een ge nuanceerder wijze van prognostise- ren van het aantal overnachtingen in de toekomst, De huidige prog noses zijn namelijk niet veel meer dan het doortrekken van lijnen. Met invloeden die een daling' van het aantal overnachtingen tot gev»>lg kunnen hebben wordt vrijwel geen rekening gehouden. T„ WOUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 18