Commandowisseling bij mijnenschool Oostende Bezetting van Maagdenhuis onderwerp forum Arjos-CPJ Zeeuwse bijeenkomsten voor hervormde kerkvergadering xeeum LEVEN IN ZEELAND - BUITEN OOSTKAPELLE OOK OORWORMEN? NIEUW HERVORMD KERKGEBOUW TE WISSENKERKE IN GEBRUIK Avond Jeugd en Muziek weer daverend succes 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 NEDERLANDER NIEUWE DIRECTEUR BIJGEWOOND DOOR VICE-ADMIRAAL EN BELGISCHE COMMODORE OOSTENDE Het bestuur v de mijnbestrijdingssebool te Oost ende (een Nederlands-Belgische stichting) is sinds maandag in handen van een Nederlands hoofd officier. In aanwezigheid van on der anderen vice-admiraal J. B. M. J. Maas, chef marinestaf (Neder land), commodore L. L. J. Lur- quin, stafchef Belgische zeemacht, commander Mac Coy en captain Munnikhuysen (Verenigde Staten) droeg maandagmorgen de Belgi sche kapitein ter zee P. van Schoonbeek op het plein voor de school te Oostende het directeur schap van de school over aan kapi tein ter zee van speciale diensten A. Lok. Tot de overdracht was de heer Lok als kapitein-luitenant ter zee van speciale diensten aan deze school verbonden. Kapitein Van Schoonbeek zal deel uitmaken van een Belgische commissie, die tot taak heeft de ver nieuwing van de vloot te bestude ren. Speciaal voor deze gelegenheid waren de Nederlandse mijnenvegers Borne, Bla- ricum, Beemster, Bruinisse en Brou wershaven, onder commando van luite nant ter zee eerste klas P. L. Bakker, van Vlissingen overgestoken naar Oost ende (bij windkracht acht). Behalve de Belgische marine gaven bij deze plechtigheid de daar aanwezige Franse en Duitse marine acte de presence. Zowel de scheidende directeur Van Schoonbeek als de nieuwe directeur Lok legden in hun toespraak de nadruk op het belang van de mïjnenbestrijdings- sehool voor de Nato-partners. Deze school wordt namelijk niet alleen door België en Nederland de eigenaars de belangen in gevaar zou kunnen bren gen, blijkt zich te hebben ontwikkeld tot een doelmatige instelling". Evenals kapi tein Van Schoonbeek sprak hij de hoop uit dat de samenwerking tussen de beide zeemachten zich verder zal uitbreiden. Onder het spelen van de Brabanconne, werd na de overdracht, het vaandel var de Belgische mijnopruirndienst afgemar cheerd. Omdat de Nederlandse mijnop ruirndienst als enige Nederlands mari ne-onderdeel geen vaandel heeft, kon het Wilhelmus niet worden gespeeld. Als compensatie hiervoor werd toen de Bra banconne vier keer gespeeld. De plech tigheden werden bijgewoond door de Ne derlandse consul te Oostende, de heer Nieod en de schepen De Houck Oostende. ZEEUWSE SUCCESSEN OP TENTOONSTELLING MIDDELBURG Aan de tentoonstel ling .Gallinova' welke van 29 oktober tot en met 1 november te Bameveld is gehouden, hebben ook leden van de pluimvee-, konijnen-, cavia- en sierdui- venfokkers vereniging .Walcheren' te Middelburg deelgenomen. Er werden de volgende successen behaald: In de af deling hoenders: A. Fliers met Ned. Sabefpootkrielen ZG - 2xGG - 2xG; M. Maljaars met Sussex krielen 2xGG - G; A. Fliers met Faverolle krielen ZG - G. In de afdeling sierduiven: A.J. van Wel met Hollandse Kroppers ZZG - 3xZG - 4x GG; M. Quist met Saksische krop pers 2xZZZG - 2xZG - GG met Silezische kroppers 4xZ2KJ - ZG: A. Maranus met Voorburgse schildkroppers ZZG - 3xZG - G; F. J. Minneboo met Steiger krop pers 3xZZG - 2xZG - G; M. C. Domi- nicus met Sileziche kroppers 2xZG - 4xGG - G; met Beierse kroppers 4xZZG - 2xZG - GG; M. Maljaars met Silezi sche kroppers ZZG - 2xZG; Comb. Ra- gut met Akener bandkroppers 2xZZG - 2xZG: met Zuiduitse witstaarten 3xZG - GG; met Zuidduitse monnikduiven ZG - 2xGG; B. Mulder met raadsheren 2xGG; met Engelse ekster G: P. Sim pelaar met oud-Hollandse meeuwen 5x ZG; H. van Doorn met Tunische meeu wen 2xZZG: met Italiaanse meeuwen ZZG - 3xZG; met Antwerpse smierels ZZG - 3xZG - 3x GG. In de afdeling Cavia's: P. Simpelaar ,De Krabbe' hield jaarvergadering Bazaar te Oosterland Vooral de trots van de school, de OOSTERLANP Dezer dagen werd te mijnenveegsimulator, heeft de be- Oosterland een bazaar gehouden, waar- langstelling van alle Navo-eenheden.| aan vele Oosterlandse middenstanders Met deze simulator kunnen de leer lingen ,op het droge' de techniek van het mijnenvegen tot in finesses worden bijgebracht. Verder beschikt de school, die in 1965 is ontstaan uit de Belgische en Neder landse scholen, over een unieke mijnen- museum waar dit soort produkten van de eerste houten mijnen tot de allermo dernste mijn, te zien zijn. Samenwerking De nieuwe directeur Lok wees in zijn toespraak op de goede samenwerking bij deze school tussen de Belgische en Nederlandse marine. .Hetgeen aanvan kelijk door sommigen werd gezien als een kwetsbaar experiment, dat gevestig- De nieuwe directeur, kapitem ter zee in buitengewone dienst A. Lok. Foto PZC). Gestolen combi terecht TERNEUZEN De vw-eombi die vrij dagnacht in Terneeuzen is gestolen is te recht. Maandagmiddag werd de wagen aangetroffen in de Beliamystraat. Van de da der (a) ontbreekt elk spoor. hun medewerking verleenden. Het ba zaar-comité, leden van de christelijke vrouwenvereniging Martha' en vele an deren hielpen de bazaar in richten in de bedrijfsruimte van garagehouder P.; Vaane te Oosterland. Burgemeester J. D. de Kam van Duive- land opende de bazaar vrijdagmiddag. Hij deed dat met het doorknippen van een lint nadat de presidente van de vrouwenvereniging, mevrouw Omme- ring-Korpel hem daartoe een versierde schaar had aangeboden. Op de bazaar kon men vele dingen aantreffen, die daar thuishoren zoals een schiettent, een rad van avontuur en een grabbelton. Ds Ommering toon de zijn tekenvaardigheid met een teke ning van de kerk van Oosterland. Na afloop sprak hij een dankwoord tot al len, die hun medewerking aan de ba zaar hebben verleend. Schieting te Ovezande Bij gebrek aan een eigen lokaal en daarbij een liggende wip, hield de hand boogvereniging Zorgvliet uit Ellewouts- dijk een schieting op de liggende wïp- ipen van Spes-Nostra te Ovezande, bij jde wed. C. Verbeek. Er namen 72 sehut- jters van 16 sociëteiten aan deze schie- 'ting deel. De uitslagen van de eerste wip: Hoofd vogel: J. Bongers van Zeelandia te Ove zande: 1ste zijvogel: A. v. Loo yan Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk; 2e zij vogel: mevr. V. Loo van dezelfde ver eniging; 1ste bovenkal: A. de Jonge- Rijk van Willem-Teil te Ovezande; 2e bovenkal: A. v. 't Westeinde van Wil lem-Teil te Ovezande: 1ste onderkal: P. Oostdijk van Willem-Teil te Ove zande; 2e onderkal: Jac. Vermuë van Jacoba van Beieren te Goes; 1ste klep: Jac. Doene van Victoria te Kwaden- damme; 2e klep: J. Bongers van Zee landia te Ovezande; 3e klep: Jac. Ver muë van Jacoba van Beieren te Goes. Meeste kleine vogels: L. de Kraker van Willem-Teil te Kapelle 7 stuks. Uitslag van de tweede wip: 1ste hoofd vogel: P. Vermuë van Jacoba van Beie ren te Goes; 2e hoofdvogel: A. de Jonge van Soranus te Heinkenszand: 1ste zij vogel: J. Rijk van Jacoba van Beieren te Goes; 2e zijvogel: J. v. Doorn van Spes-Nostra te Ovezande; 3e zijvogel: Jac. Vermuë van Jacoba le Goes; 4e zij vogel: P. Vermuë van Jacoba van Beieren te Goes. Beiden bij loting 1ste- kal: P. Daalman van ADLM te Kwa- dendamme; 2e kal: Jac Lous van Ons- Genoegen te Ouöeiande; 3e kal: P. ISehreurs van Zeelandia te Ovezande: 4e kalC. Remijn van Spes-Nostra te Ove zande, de laatste drie bij loting. Meeste kleine vogels: G. v. d. Gue'nte van Spes- Nostra te Ovezande, 7 stuks. De vlie- gende-vogelprijs was voor A. de Jon ge van Soranus te Heinkenszand, als eerste, en mevrouw Steenaert van Voor uitgang te Kwadendamme als tweede. Spreekbeurt YERSEKE Ds H. J. Hegger uit Velp. directeur van de stichting ,De Rechte Weg' en ex-priester za.l donderdag 6 november een spreekbeurt houden in de gereformeerde kerk te Yerseke. Het on derwerp is: ,Mijn weg naar het licht'. Aanvang 8 uur. Sluis herdacht bevrijding Zeeland In de Nederlands hei-vormde kerk te Sluis werd een oecumenische herden kingsdienst gehouden ter gelegenheid van de bevrijding van Sluis op 1 novem ber 1944. Na samenzang: Wilt heden nu treden' volgde een schriftlezing van ds C. Balk. Burgemeester P. F. van Hoote- gem sprak namens het gemeentebestuur van Sluis en herinnerde daarbij aan de bange dagen van de beschietingen er bombardementen, die, naast ontzagge lijke verwoestingen, bijna 100 mensen levens kostten. De toespraak van de burgemeesterwerd gevolgd door één minuut stilte. De koorzang werd verzorgd door het r-k zangkoor: ,Sint-Caecilia' in samen- werrking met de muziekvereniging: ,Apolio'. Pastoor W. Holleman leidde de gebeden uit het eucbaristiegebed voor de vrede. Na het gezamenlijk gebeden .Onze Vader' zongen de aanwezigen staande twee coupletten van het Wilhel mus. DOKTER A. VOORHOEVE OVER OOST-AFRIKA IN DRIEWEGEN DRIEWEGEN In het dorpshuis te Driwegen spreekt vrijdagavond as om acht uur dokter A. M. Voorhoeve over haar reis door Oost-Afrika. Dokter Voorhoeve, dochter van ds G. F. Voorhoeve, hervormd predikant in Ove- zande-Driewegen, was drie jaar werk zaam als arts in Biafra samen met de Nederlandse arts H. Middelkoop, die thans de leiding heeft van het hulpwerk van het eilandje Sao Tomé af en met zuster Bregje Folkerts, die inmiddels ook in ons land is teruggekeerd. Dokter Voorhoeve stond in dienst van de We reldraad van Kerken, die samenwerkt met andere kerkelijke organisaties in de Joint Church Aid. De lezing in Drie wegen betreft vooral een reis die dokter Voorhoeve direct nadat zij Biafra ver liet door Oost-Afrika heeft gemaakt. Zij zal kleurendia's vertonen. De bijeen komst, die uitgaat van de hervomde ge meente, begint om acht uur. Fundering gelegd voor gymzaal OOSTERLAND - De fundering voor de turnzaal aan de Van den Abeelestraat te Oosterland is gestort. Het bouwbedrijf Boogcrt, dat aanvankelijk alleen de on derbouw zou neerzetten, zal de zaal ook verder afbouwen. Men stuurt er op aan dat de zaal op 1 januari reeds te gebruiken zal zijn. VOLKSTUINDERS IN TERNEUZEN WILLEN OPEN VOLKSTUINENCOMPLEX TERNEUZEN De vereniging va: volkstuinders .Tuinderslust' te Temen zen hield een ledenvergadering in d kantine van het Zuidersportpark. D belangstelling was zeer groot. De voor zitter, de heer J. Beket, kon mededelen, dat vanwege het gemeentebestuur en ook van het bouwfonds van Nederland se gemeenten bericht is ontvangen, dat de pacht van gronden, die bij de ver eniging in gebruik zijn, weer voor een jaar is verlengd. De heer Belcet herin nerde er aan, dat evenals voorheen, de grond tussentijds binnen veertien da gen na aanzegging moet worden ont ruimd. Teleurstelling wekte de medede ling van het gemeentebestuur, dat in het recreatieplan Otheense Kreek geen plaats is voor een definitief volkstuinen complex. De voorzitter was van mening, dat het houden van een volkstuin toch als een voornaam stuk vrijetijdsbeste ding moet worden beschouwd en dat het de taak van de overheid is even als ook met de sport gebeurd vooi deze liefhebberij een definitieve oplos sing te vinden. Van de zijde van .Tuin derslust' heeft men reeds een plan ont worpen om te komen tot een open volks tuinencomplex, doorkruist met wan delpaden voor het publiek en een vast gebouw, waar de leden bijeen kunnen komen. Een oplossing dringt te meer, omdat het ledental van de vereniging zich sterk uitbreidt. Vooral is er inte resse onder de van elders komende be woners van flatwoningen. Besloten werd dan ook contact met het gemeen tebestuur te blijven houden. Aangezien meermalen is geconstateerd, dat ae op slagplaatsen voor afval van groente en bloemen door bewoners van de nieuwe wijken worden gebruikt voor het storten van vuil, ging men er mede akkoord, dat deze bergplaatsen worden opge ruimd en vervangen door containers. Ook werd een commissie benoemd om toezicht te houden op het netjes houden van de tuinen. Na verkiezing werd het bestuur als volgt samengesteld; J. Be ket, voorzitter, D. van Wijck, secreta ris, J. de Bokx, penningmeester, J. Kiel, M. Meerten3, J. Meeu3en en B. van de Bospoort, technisch adviseur. Na de pauze, gedurende welke een groot aan tal tuinartikelen werd verloot, hield de heer C. Riemslag, boswachter in hel recreatiegebied De Braakman, een le zing over het natuurschoon in dit ge bied, een en ander toegelicht met dia's Belastingambtenaar 25 jaar in dienst TERNEUZEN Maandagmorgen jubi leerde in het belastingkantoor te Ter- neuzen de heer H. L. de Meyer, adjunct commies A bij de directe belastingen, die 25 jaar In dienst was. De heer De Meyer is in 1944 als hulp- commies bij de belastingen in IJzendij- ke begonnen en is daarna ondermeer werkzaam geweest in Axel, Koewacht, in Hulst en Honbenisse. De hoofdinspecteur-titulair van de di recte belastingen, mr Hamelink, i de heer De Meyer toe, terwijl de J. E. Hubbeling hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. Chef de bureau P. A.. Tieleman sprak namens het personeel van de inspectie en bood een bureaulamp aan. Hierna sprak tenslotte nog de heer C. A- Rooden - hoofdcontroleur van de directe belastingen, namens het aanslagregelend personeel en de afdeling controle. Ook pressiegroepen en werkende jeugd kwamen aan de orde ii poli- genoucien. ccucn va-a het forum waren ilr ir C. \V. C. van Beekoni, lid hoofdbestuur van de VVD, Hans de Boer, voorzitter van Arjos, J. Hendriks, leider van de stuurgroep plan ning van D'66 en Hans Kombrink, hoofd bestuurslid van de federatie vriri jonge rengroepen (FJG) van de PvdA te vens Maagdenhnisbe/.etter en leider van de actie Mozambique. Als leider van dit forum trad op drs G. IVI. Kerkhof uit Middelburg. In zijn openingswoord stelde de zitter van de Arjos-Zeeland, de heer C. Gideonse, dat gezien de vele politieke groeperingen in ons land, een willekeu rige keuze was gemaakt betreffende de .zetelverdeling' achter de forumtafeL De heer Van Beekom stelde als eerste in leider de wezenskenmerken van de TOD voor: vrijheid, verantwoordelijkheid, erantwoordelijkheid en gerechtigheid. Arjos-voorzitter De Boer stelde onder andere dat als men oplossing wil brengen in de huidige partijensituatie, dat radicaal moet worden gedaan. Volgens de heer Hendriks (D'66) is de politieke besluitvorming voor de door snee-burger te ondoorzichtig. In politiek opzicht spreken de verouderde methoden deze burger niet meer aan. FJG-voorzitter Hans Kombrink perkte zich in zijn inleiding tot het vraagstuk van het verzet van de jonge ren tegen de gevestigde orde. De heer Kombrink vond de arbeidsvoorwaarden voor de jongeren bepaald slecht en met Oorwormen zijn geen dieren waar veel men sen op zijn gesteld, of die als zeer nuttig be kend staan. Ten eerste leiden zij een verborgen leven als nachtdier, die zich op de dag schuil houden en ten tweede vreten zij gedurende de nacht aan allerlei plan ten, in het bijzonder in het najaar aan dahlia's. Zij zijn te vangen, onder andere in omgekeerde bloempotjes met houtwol en als die houtwol dan uitgeschud wordt, is het een griezelig gewemel van dieren, die zo gauw mogelijk weer de duis ternis proberen op te zoeken. Veel mensen zijn bang voor oorwormen. Hoewel bijtende monddelen hebben, bijten zij de mens niet, maar vooral de mannelijke dieren hebben een paar krom me, gevaarlijke grijp- tangen aan him achter lijf, waarmee ze werke lijk pijnlijk kunnen knij pen, als je ze aanpakt. Er is dus niet veel goeds over dit insekt te zeg gen. Toch schijnen ze nog zo interessant te zijn, dat er een wetenschappelijke mededeling in boekvorm zal verschijnen in de se rie van de Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging. Deze zal worden bewerkt door dr G. Kru- seman van de universi teit van Amsterdam. Hij schrijft mij, dat hij tot de .ontstellende' ontdek king is gekomen, dat volgens bestaande gege vens in Zeeland alleen te Oostkapelle oorwor men voorkomen. Hij vraagt mij of ik mi., dere plaatsen weet. Ik heb er nooit naar omge zien of gevraagd en zou dus ontkennend moeten antwoorden. Dan zou Zeeland als een witte vlek op het versprei dingskaartje van de soort voorkomen en dat willen we niet, ook al betreft het een griezel- dier. Wie wil mij een brief kaartje zenden één uit elke gemeente is ge noeg dat hij in zijn tuin of ergens anders oorwormen heeft aange troffen. Ik zorg voor de doorzending aan dr Kru- seman. U weet mijn adres: Noordweg 410 St- Laurens. Bij voorbaat dank voor uw medewer king. A. de Visser IN GETUIGENISKERK, MIDDELBURG name het toegepaste jeugdloon tot 23 jaar kon in zijn ogen geen genade vin den. De eerste vragensteller kon zich niet verenigen met het inzicht van Hans Kombrink betreffende het jeugdloon. .Indien men als werkende jongere eisen stelt aangaande voortgezet vaktechnisch onderwijs, dan is dit tevens een ont kenning van het bezit van het volledig vakmanschap.' In dit licht bezien vond hij het momenteel toegepaste jeugdloon wel juist. IFerfeende jongeren De heer Kombrink repliceerde, dat het recht van vorming geldt tot de leeftijd van 18 jaar. Het probleem doet zich voor in de leeftijdsgroep van 18-23 jaar. Hier wordt veelal een volwaardige ar beidsprestatie geleverd tegen een belo ning ver beneden het minimum. Op de vraag naar de doelstelling van deze ene dag onderwijs en of hiervoor voldoende kaaer aanwezig was, meende hij dat het aceent gelegd diende te worden op het algemeen vormende onderwijs, met name in verband met het toekomstbeeld van veelvuldige beroepsveranderingen, kennis op brede basis vereisen. Het aanwezige kader zal dan ook dras tisch moeten worden uitgebreid. De heer Van Beekom vroeg zich af welke ondernemer zo dom zou zijn, zich binnen het raam van zijn onder neming te verzetten tegen verder on derwijs aan jeugdige employés. ,De onderneming doet zichzelf schade, wanneer zij In dit opzicht niet voor een juiste begeleiding zorgdraagt'. Arjos-voorzïtter De Boer kon hierom trent echter voorbeelden aanhalen, met name uit de probleemgebieden, waar ontslag dreigde voor jongere werkne mers die hadden aangedrongen op voort- gïzet onderwijs via het bedrijf, e heer Hendriks vond, dat vooral in de grotere bedrijven wel degelijk aan dacht aan de verdere scholing werd ge geven. Hij was van mening dal. als onderdeel van de algemene vorming, het inzicht in de politieke problemen een ruime plaats moest krijgen, zulks om verdere vervreemding tussen volk cn parlement tegen te gaan. Naar aanleiding van de demonstrates van werkende jongeren, wees een der vraagstellers met een beschuldigende vinger naar de politieke partijen, d.e tot nu toe in dit opzicht nauwelijks iets van zich hebben laten horen. In antwoord op deze beschuldiging ver wees de heer Van Beekom dc vraagstel ler naai' het regeringsprogramma van de WD uit 1967, waarin volgens hem dui delijke aandacht aan de problemen van de werkende jongeren is besteed. D'06 stak deemoedig de hand in eigen boezem en kwam bij monde van de heer Hendriks er rond voor uit, dat men te laat met de neus op de feiten is ge drukt. Hans Kombrink ging in zeker op zicht met de vorige spreker mee door te verklaren dat de werkende jonge ren ten opzichte van de studenten- groepen in een moeilijke positie ver keren. Hun ontbrak, door .allerlei oorzaken, de mogelijkheid openlijk naar buiten te treden waardoor de politieke partijen te laat werden ge ïnformeerd. In Arjos-kringen waren er echter vol gens Hans de Boer wel degelijk ge sprekken met andere jongerengroepen gevoerd. In een recente radio-uitzending is er ruime aandacht aan dit probleem gewijd, waarbij tevens moest worden opgemerkt, dat het AR-kamerlid mejuf frouw Van Leeuwen voor haar arbeid op dit gebied, door de werkende jonge ren openlijk is geprezen. Onder grote belangstelling Dorpshuis en kerk onder één dak WISSEN KEKKE Vrijdagavond vond in Wissenkerke de ingebruikname plaats van het nieuwe Nederlands hervormde kerkgebouw. Hoewel deze moderne kerk over 260 zitplaatsen beschikt, kon er niet voor alle belangstellenden een plaatsje gevonden worden. Zodoende kon tevens de aangebouwde zaal van het dorpshuis haar nut bewijzen tij dens deze dienst. Zij die geen plaati luidden in de zaal konden de ingebruik- zien door de ramen en volgen via de geluidsinstallatie. Onder de ve le genodigden bevonden zich de laatste iredikant van W'issenkerke, ds B. C. Ie Gelder, thans te Maasdijk, ds Lou- werse, emeritus-predikant te Hoogeveem, oud-burgemeester Geuze uit Aagteker- ke, de neer H. L. de Nie uit De Kaag, vroeger hoofd van de christelijke school en voorlezer in de kerk to Wïssenkerke, de heer K. Lankliorst te Lisse en vele anderen die in enig verband stonden met de kerk. Voorts waren er de predikanten van Noord-Beveland en kerkeraadsleden, be nevens de hervormde vrouwenvereni ging en afgevaardigden van de plaat selijke verenigingen. Aan de dienst werd medewerking verleend door het harmo niegezelschap .Apollo' uit Wissenkerke, dat achter in de kerk had plaatsgeno men. Het speelde koraalmuziek en begf leidde de gemeentezang. De vooraitter van de kerkeraad, de heer J. Gillisse heette iedereen welkom, in het bijzonder burgemeester P. Wisse en de beide wethouders. ,Wij zijn blij en dankbaar dit kerkgebouw in gebruik te kunnen nemen', aldus de heer Gillisse. die terugging in de geschiedenis van de kerk van Wissenkerke tot 1532. .Een endertig predikanten zijn gekomen en bouw. De financiële problemen waren en zijn nog groot, maar dankzij vele bijdragen kon er toch gebouwd worden'. Namens de hervormde vrouwenvereni ging bood mevrouw M. Heyboer-Meu- ienberg symbolisch een bedrag van ƒ7182 aan, dat was besteed aan het liturgisch centrum, de preekstoel, het zandstenen doopvont en de avondmaals tafel. Mattie Hoogerheide overhandigde een bedrag dat door vele acties bijeen was gebracht en waarvoor zij in dicht vorm alle inwoners van Wissenkerke dankte. Dit bedrag, bestemd voor de kerkbanken, bedroeg ƒ13.102. Bij alle fiften was ƒ11.0000 bij testament aan le kerk overgemaakt. De heer Gillisse bracht dank voor al deze grote finan ciële bijdragen. .Het is algemeen bekend dat teriële voorzieningen op het platte land, waaronder ook kerken, moei lijk tot stand komen', meende bur gemeester Wisse, die vervolgens aan het woord kwam. ,De kerk was ver sleten en viel niet onder monumen tenzorg. Dat gemeente en kerk el kaar hebben gevonden en zo dit mooie project tot stand hebben mo gen brengen, stemt ons tot grote vreugde'. Van dit gemeenschapshuis AKV: NIEUWE VORM VAN INSPRAAK Basisdocument synodemo der amen als handreiking VLISSINGEN In vijf regionale ver gaderingen -/al hervormd Zeeland zich voorbereiden op liet .pastoraal concilie' van de Nederlands hervormde kerk, de algemene kerkvergadering, (AKV) die van november dit jaar tot Pinksteren volgend jaar wordt gehouden. Op de Zeeuwse regionale bijeenkomsten zullen zoals ook elders in ons land voor de betrokken provincies gebeurt, de agen da-punten worden besproken en vast gesteld. Het materiaal, dat op deze wijze wordt verkregen, wordt daarna plaatselijk doorgepraat. Daarna pas wordt de uit eindelijke agenda voor de driedaagse landelijke slótzitting, 16 tot en met 18 mei in 1970 (Pinksteren) in Driebergen vastgesteld. Doel: een nieuwe vorm van inspraak en van daar uit een soort koersbepaling ten aanzien van christen-zijn en kerk-zijn. De regionale avondbijeenkomsten in Zee land zijn: 11 november Terneuzen, Goede Herder kerk. acht uur; Veel belangstelling voor dienstencentrum ,De Vroone', Kapelle KAPELLE De inwoners van Kapelle- Biezelinge en Schore hebben donderdag van de gelegenheid gebruik gemaakt om het dc dag daarvoor geopende gemeen- schaps- en dienstencentrum ,De Vroone' te bezichtigen. Zowel 's middags als 's avonds kwamen velen het nieuwe ge bouw bekijken. 12 november Oostburg, hervormd vere nigingsgebouw, acht uur; 13 november Goes, Prins van Oranje, acht uur; 18 november Zierikzec, hervormd vere nigingsgebouw, acht uur. 20 november Middelburg, Ontmoetings- kerk, half acht. Behalve de regionale bijeenkomsten zul len ook in de diverse gemeenten ver gaderingen worden georganiseerd in ver band met de AKV. Dat. gebeurt in de maanden december en januari aanstaan de. Op deze bijeenkomsten, daarvoor en ook op andere wijze is ieder gemeente lid in de gelegenheid, wat ds P. S!derlu3 van Nieuw en St-Joosland in zijn kerk blad noemt .wensen' en verlangens idee- en en klachten over het gevoerde be leid' in te dienen. Dat betekent zoals diens collega uit Kamperland ds Alb. v. d. Ban het for muleert ,een unieke gelegenheid tot Inspraak bij de komende ontwikkeling in net kerkelijk leveri'. en deze kerk is een tv-reportage gemaakt, die donderdag in het pro gramma ,Van gewest tot zal worden uitgezonden. Overdracht De heer Gillisse droeg vervolgens het kerkgebouw over aan de consulent, drs Alb. van den Ban. Met de schriftlezing 2 Kronieken 6 vers 18-21 nam drs Van den Ban het kerkgebouw in gebruik. Het kerkeraadslid C. Kouwer las uit de aangeboden bijbel Lucas 4 vers 16- 20. In het bijzijn van drie kinderen werd het doopvont overgedragen met de woorden uit 1 Corinthe 10 vers 16 en Lucas 22 vers 19. De praeses van de provinciale kerlcvergadering Zeeland, d3 J. Kwast, zei hierna: ,De vreugde van het ingebruiknemen van deze kerk is niet beperkt tot Wissenkerke. Het samengaan van kerk en gemeente dat hier tot uitdrukking is gebracht en waaraan jong en oud hebben meege werkt, stemt dankbaar en blij'. Drs Van den Ban dankte voor de geluk wensen en ging voor in dankgebed. Met begeleiding van Apollo' zong de ge meente staande Gezang 96, ,Een vaste burg is onze God'. De genodigden begaven zich vervolgens naar de zaal van de aangrenzende dorps huis. Na een koffiepauze sprak daar als eerste ds Van den Bos namens de sy node en de classis zijn gelukwensen uit. Ds Ytsma deed dat namens de grote ring en de subring. De voorzitter van de diaconie, de heer J. J. van den Ber ge, bracht namens de diaconie en als lid van Apollo* zijn gelukwensen over. Na mens de gereformeerde kerken van Co- lijnsplaat, Geersdijk en Wissenkerke werd het woord gevoerd door ds Blok land, die een vaas aanbood, zodat er el ke zondag bloemen in de kerk kunnen staan. Ook ds De Gelder, die op 6 ja nuari van dit jaar Wissenkerke verliet, sprak zijn felicitaties uit. Zondag leid de hij de eerste morgendienst in het nieuwe kerkgebouw. Ds Louwerse, oud- Eredikant te Wissenkerke, memoreerde oe hij veertig jaar geleden naar Wis senkerke kwam. Hij hoopte dat het nieuwe kerkgebouw tot zegen mag zijn van allen die er binnentreden. De heer De Nie, die 22 jaar geleden uit Wissenkerke vertrok, overhandigde een geschenk onder cou vert. De aannemer, de heer R. Slotema, dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en bood een klok aan voor de consistoriekamer. Namens het architec tenbureau Rothuisen en 't Hooft sprak ir Poley. Dit bureau had een zwart houten kruis geschonken. De heer Gil lisse sprak tenslotte een woord van dank, waarin hij ook de heer M. Geel hoed betrok. Voor de dames Gillisse Geelhoed waren er bloemen. DEZE WINTER GEZELLIGER OP MIDDEBURGSE IJSBAAN MIDDELBURG Vrijdagavond werd in De Brasserie te Middelburg de jaar vergadering gehouden van de Middel burgse IJsclub te Middelburg. Op deze vergadering, in het veertigste jaar van het bestaan van de ijsclub was slechts één trouw lid aanwezig. Datzelfde lid be zoekt trouwens al vanaf 1929 regelma tig de vergaderingen. Hij treft er zel den of nooit een medelid aan. De schaat sers lijken alleen maar interesse te heb ben om te kunnen schaatsen, maar schij nen zich niet te bekommeren om de or ganisatorische beslommeringen. Zoals ook bekend, was de exploitatie van de ijsclub voornamelijk mogelijk door de exploitatie van de camping, het geen op den duur te grote beslommerin gen met zich meebracht. Daarom is er in het afgelopen jaar een scheiding tot- stand gebracht door de stichting .Hen drik Avercamp' in het leven te roepen. De naam H. Avercamp werd gekozen om de vele schilderingen van .winter- gezichten' door deze schilder. De ijsclub kan zich nu dus geheel aan de schaats sport wijden. Dat kwam in het afgelopen jaar tot ui ting door de bouw van kleedaccommo daties en de restauratieruimte die plaats biedt aan tenminste 100 personen. Na de bouw van deze accommodaties die op de aanleg van de cv en de vloer na ge heel voltooid is, heeft de directie van de Vitrite haar waardering getoond voor een dergelijk initiatief, door de schen king van een 4-sporen bandrecorder. De vereniging zelf schafte zich een ver sterker aan. Het bestuur hoopt met "3:l" alles de gezelligheid en sfeer Ie ijsbaan te kunnen bevorde ren. Het wachten is natuurlijk nog op het ijs. In verband met de ophanden zijnde verhuizing van mr Peek, secreta ris van de vereniging is traditie ge trouw weer een meester ln de rechten aangesteld in de persoon van mr C. van Nievelt als 2e secretaris. Het ledental dat na 1966 een sterke daling te zien De gaf is weer iets gegroeid en bedraagt - welgeteld 812 leden. Pressiegroepen Na de pauze werd de mening van het forum gevraagd over de handelwijze van de pressiegroepen. De vraagsteller vond het ondemocratisch, om op kosten van de samenleving de beschikbare tijd te misbruiken voor allerlei wilde acties en vernieling van gemeenschappelijk eigendom. Ook de voorbarige en nega tieve houding van het NTO ten opzichte van de loonwet-Roolvink vond hij, van uit democratisch oogpunt gezien, mis plaatst. Hans De Boer zag als woordvoerder van de Arjos geen kwaad in buitenparle mentaire acties, zolang deze niet leiden tot anti-parlementaire acties. De metho des die met name bij de bezetting van het Maagdenhuis zijn gebruikt vond hij verwerpelijk. Het gezag ging volgens hem hierbij ook niet vrijuit. .Gezag is Ejeen macht. Gezag is dienst', meende Ook de heer Van Beekom vond acties, waarvan men meent dat ze goed zijn, niet verwerpelijk. Wat hem als demo craat bevredigt, is het feit dat het hier tot op zekere hoogte allemaal kan. Wanneer men echter, zoals bij de Slaag- - denhuisbezetting, binnen het raam van de bestaande wetgeving foutief handelt en lokaalvredebreuk pleegt, dan moet men de consequenties van die overtre ding aanvaarden. Hij achtte een buiten parlementaire actie eerst dan gerecht vaardigd, indien een zaak langs parle mentaire weg niet gelukt. Bij Maagdenhuisbezetter Kombrink lag de zaak aanvankelijk niet an ders. Een vrij kleine groep meende tot deze actie te moeten overgaan, maar er rezen twijfels omtrent het eventuele anti-effect hiervan op de andere studenten. Tijdens de bezetting is men echter tot andere conclusies gekomen. Uit gevon den notulen bleek de wil tot vernieu wing bij de bestuursautoriteiten nauwe lijks aanwezig. Volgens Kombrink zijn de studenten voorgelogen over de wér- keljjlce bedoelingen van prof._Beluifante en anderen. Nu blijkt ook dé meerder heid van de hoogleraren geschrokken van dit vreemdsoortig beleid. In de loonwet-Roolvink zag hij de mo gelijkheid- tot ingrijpen van de over heid in lagere inkomens, waarbij de ho gere inkomens zonder meer over het hoofd worden gezien. .Indien de vakbe weging het met deze loonwet niet eens is, kan niemand hen verplichten hun fiat eraan te geven', aldus Hans Kom brink. Positief Ook de heer Hendriks zag de buiten parlementaire acties als middel om de noodzakelyke politieke hervormingen te bereiken en stond hier als zodanig po sitief tegenover. Het politieke gesprek heeft zich, volgens hem, tot dusver te veel in een enge kring afgespeeld. Ge zag1 is het controleapparaat van de over heid. Voorschriften en regels van een verouderd bestel worden echter niet meer als vanzelfsprekend ervaren. Nadat de beantwoording van enlcolo vragBn betreffende voorgenomen belas tingverlaging door tijdnood niet geheel tot hun recht waren gekomen, sloot forumleider Kerkhof de discussie en dankte CPJ-voorzitter W. de Jager het forum en de aanwezigen voor hun werk cn belangstelling. MIDDELBURG - De avonden van jeugd en muziek Walcheren lopen als een trein. Zaterdagavond was er in de schouwburg weer een programma dat er in ging als koek. Voor een vol huis er moesten zelfs mensen worden te leurgesteld was het optreden van de Liviii' Blues het onverbiddellijke hoog tepunt. Maar er was meer om te ge nieten. Johnny de Selfkicker venvaar digde zich naar Middelburg te komen om daar onder meer voor te dragen uit: onder meer zijn bundel ,de heilige hui chelaar'. Voor de afsluiting van deze bijzondere avond zorgde 'de Kosmos Light.show. Pers.verenigingen Terneuzen houden oriëntatieril TERNEUZEN Zaterdag 15 novem ber organiseert liet bestuur van dc sa menwerkende personeelsverenigingen lo Terneuzen zijn jaarlijkse herfstrit voor automobilisten. De start vindt om 1 uur 's middags plaafs in de Ambachtatraat te Driewegen. De rit is ditmaal eenvoudig van opzet, om iedereen de kans te geven zonder al te veel hoofdbrekens de finish te berei ken. De lengte van het parcours be draagt zestig kilometer. Aan de rit kan ook worden deelgenomen door niet-le- den. Naast de persoonlijke prijzen zijn er dit jaar voor het eerst ook drie verenigings- prijzen beschikbaar, namelijk een wis selbeker plus gouden medaille, een zil veren medaille en een bronzen plaquette. prijsuitreiking wordt 's avonds ge iden in de foyer van hot Zuldland-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 6