Kransen bij het monument in Vlissingen ,Beat-retreat' van Britse bands Zonder inundatie nog meer slachtoffers5 In West kapel le en Gapinge kransen van oud-strijders KONINGIN BIJ EXPOSITIE Jhr De Casembroot werd herdacht VETERANEN BEKEKEN PLAATS VAN STRIJD AAN WALCHERSE KUSTEN OORLOGSVETERANEN GEBRUIKTEN AVONDMAALTIJD TE VLISSINGEN VLISSINGEN Weinig oudstrïj- ders en afgevaardigde officieren en manschappen van de internationale commando's lieten zaterdagavond op de avondmaaltijd, aangeboden door de provincie en de gemeenten Mid delburg en Vlissingen in het ,ScheI- dekwartier' te Ylissingen, verstek gaan. Alleen de stoelen aan de hoofd tafel waren nog onbezet, toen, voor afgegaan door vier doedelzakspelers, de hoge gasten binnenkwamen en plaatsnamen. Na gezamenlijk gebed stelde de com missaris der koningin mr. J. van Aartsen de tafelgangers voor het glas te heffen en een toast uit te brengen op koningin Elisabeth van Grooc-Britannië. Generaal Hakewill Smith beantwoordde deze geste op zijn beurt en bracht samen met de veteranen een dronk uit op konin gin Juliana. Tussen de gangen door hield mr. Van Aartsen nog een korte toespraak MIDDELBFRG .Moeder is toen direct naar Zeeland ge gaan. En ze was toch niet zo jong meer'. Het was een zeer persoonlijke herinnering van koningin Juliana, zaterdagmid dag bij de rondgang over de expositie ,25 jaar Zeeland' in de Vleeshal van het Middel burgse stadhuis. De vorstin haaid die op tegenover haar begeleiders, de heren M. I*. de Bruin en J. J. Tevel, toen zij voor het paneel met foto's van de watersnood in 1953 stond. Een moment van herkenning van wat Zeeland in de voorbije kwart eeuw heeft doorgemaakt en waarbij het koninklijk huis zo vaak betrokken is geweest. Het was ongeveer tien voor drie toen dé koningin in ge zelschap van haar commissaris in Zeeland, mr. J. van Aartsen en burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg het stadhuis betrad om een bezoek te bren gen aan de expositie ,25 jaar Zeeland' en daar bij de gelijk tijdige officiële opening de eer ste en hoogste gaste te zijn. In de hal van het stadhuis stond ap dat verantwoor- s voor de samenstelling, opzet en vormgeving van deze expositie: de heren M. P. de Bruin, adjunct-bibliothecaris van de provinciale bibliotheek, J. J. Tevel, hoofd bureau voor lichting van de provincie. J. W'igard en C. A. L. Kotvis, voorname medewerkers en N. A. van den Boezem en W. P. Buijs. ontwerpers en bouwers van de tentoonstelling. Achter eenvolgens werden zij aan de koningin voorgesteld. Binnendoor betrad de vorstin en haar gevolg de Vleeshal, waar de expositie tot 16 no vember aanstaande te bezich tigen is. Ongeveer 25 minuten duurde de rondgang tussen de panelen van de tentoonstelling. Speci aal ging de interesse van de vorstin uit naar de foto's en documenten over de landing van de geallieerden in 1944 op Walcheren. Uitvoerig gaven de heren De Bruin en Tevel een toelichting bij het geëxposeerde. Na afloop er bleek toen nog wat ruimte in het programma te zijn werden in de hal van het stadhuis aan de koningin voorgesteld de wethouders van Middelburg, gemeentesecreta ris mr. J. Hoorj. de fractievoor zitters uil de raad. de heer C. van Herwijnen, hoofd van het bureau ontwikkeling en voor lichting en de ereburgers van de stad Middelburg, mr, A. J. van der Weel en de heer W. L. Nauta. waarin hij de zware verliezen die .de verenigde strijdkrachten in de strijd om de bevrijding leden, in her innering bracht. Hij meende dat de ze brok wereldgeschiedenis niet al leen in boeken en op film zou moe ten voortleven maar nog in het le ven van alledaag. Burgemeester A. de Kam kwam nog met het voorstel vaker dit soort ontmoetingen tus sen Nederlandse oud-strijders en bui tenlandse veteranen te organiseren. Aan het eind van het diner liet mr. J. van Aartsen weten, dat elke oud- srtijder ter gelegenheid van de 25- jarige bevrijding van Zeeland een herdenkïngspenmng kreeg. De me daille droeg het opschrift: .Herden king bevrijding provincie Zeeland '44- 1 november '69'. Als contra-herinneringsgeschenk bood brigadier Leicester een houten wapenschild met de .commando dag ver' een stalen dolk, aan. Generaal Hakewill Smith overhandigde hem een schild met het St-Andrews cross van de 52ste Lowland divisie. De maaltijd werd uitgeluid zoals die be gonnen was, met doedelzakmuzlek. MIDDELBUKG/VLISSINGEN Duizenden zijn za terdagmiddag getuige geweest van .Beat Retreat', een Britse taptoe-ceremonie, die ter gelegenheid van «Ie 25ste verjaardag van de bevrijding van Wal cheren werd uitgevoerd door een viertal Britse mili taire bands. Reeds omstreeks half vier stond het publiek al dicht gedromd rond de Middelburgse Markt, waar de show om precies vier uur begon. Een grote gecombineerde doedelzak- en drumband, gevormd uit de bands van The Royal Scots, The King's Own Scottish Borderers en The 52 Lowland Volunteers gaf een indrukwekkende demonstratie van statige, beheerste exercitie, gecombineerd met indringende .pipemusic'. Het publiek kon verder ken nis -maken met één van de tien marinierskapellen, die Engeland rijk is: de band van de Royal Marines Commander m Chief Western Fleet; een harmonie orkest met een warme klankkleur en een uniform, dat opviel door de typische witte tropenhelm. Onmiddellijk na aankomst van de koningin, die met commissaris Van Aartsen, burgemeester Drijber en vele andere buitenlandse en Nederlandse burgerlijke en militaire autoriteiten de show bijwoonde, mar cheerden de gecombineerde Schotse pipebands vanuit de richting St-Joris de Markt op onder de doordrin gende tonen van de mars .Glendamel Highlanders'. De bands werden geleid door de drum-major van de Lowland Volunteers in groen uniform met bepluim- de berenmuts) en die van de KOSB, welke laatste het bevel voerde. De beroemde drum-major van de Royal Scots (.Pon tius Pilatus lijfgarde') was evenals enkele andere leden van deze band niet aanwezig. Ziekte, ver loven en dienstredenen waren de oorzaak, maar de gecombineerde pipe-bands wisten nochtans al door hun verschijning een kleurige combinatie van kilts, plaids en tartantrews de handjes op elkaar te krijgen. Al even indrukwekkend was de opkomst van de Royal Marines Band, die voorafgegaan door zijn tamboers in rjjen van zeven de Markt opkwam. Nadat de band master zich bij de officiële tribune had gepresenteerd, kon men genieten van een rustige klank- en kleur volle ceremonie, waarbij de pipe-bands en het har monieorkest afwisselend optraden. Boeiend was de uitvoering van Schotse volksdansen, gespeeld door de in de kring opgestelde pijpers, boeiend was de marinierskapel in ,By land and sea', een langzame mars. Het meest imponeerde het geza menlijke optreden van alle bands, waarbij de klanken van de pipes and drums zich mengden met die van de manniersband. Na de hymntune .Abide with Me' en het Sunset- signaal, klonken de volksliederen, waarna de bands die veel applaus hadden geoogst afmarcheerden onder de tonen van Sarie Marais en het machtige .Scotland the Brave', het tweede volkslied van Schotland. In Vlissingen was op het Stadhuisplein om half twee een zelfde programma uitgevoerd, aangehoord door naar schatting 1800 toehoorders. Loco-bnrgemeester Ch. Gillissen-Verschage, wethouder F. Smit en ge meentesecretaris J. Peters woonden hier namens het gemeentebestuur de .beat retreat'-eeremoiue bij. MAANDAG 3 NOVEMBER 196? PROVINCIALEZEEUWSECOURANT GENERAAL HAKEWILL SMITH: MIDDELBURG ,Als de inundatie van Walcheren er niet was geweest zouden er zowel aan de kant van de militairen als aan de zyde van de burgerij nog veel meer slachtoffers zijn gevallen'. Dat zei zaterdagmor gen de Engelse generaal sir Ed mund Hakewill Smith met eni ge nadruk in de Middelburgse schouwburg op een bijeenkomst met oudstrijders uit Groot-Brït- tannië, Noorwegen, Frankrijk. België en Nederland. Wanneer Walcheren niet onder watei was gezet was de bevrijding niet ze ven dagen, maar zeven weken of mis schien wel zeven maanden later geko men. Aldus deze ex-commandant van de 52e Lowland division, aan wiens naam Middelburg sinds vrijdag een straataanduiding heeft overgehouden. Aan de hand van een kaart van Zee land ging de generaal nog eens na hoe de gevechtshandelingen in deze laatste spannende weken waren ge weest. In dezelfde geest hield ook ko lonel P. R. Kav een uiteenzetting. Gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer had op deze bijeenkomst de gasten welkom geheten in plaats van commissaris der koningin mr J. van Aartsen, die de koningin tegemoet was gereisd tot Woensdrecht. Op de bijeenkomst in de schouwburg werd de nagedachtenis van oud-commissa ris der koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot geëerd met het betrach ten van een minuut stilte. ,We reali seren ons veel te weinig wat het bete kent om vrij te zijn', zo zei de heer Schorer in zijn toespraak. ,Dat wjj vaak vergeten ons te reali seren was vrijheid is wordt duidelijk aangetoond als we denken aan het ge- nis van vrijheid onder de dictatuur van links en rechts in zo menig an der land in de wereld. M ij betreuren het te moeten vaststellen dat de ont kenning van menselijke waarden en menselijke waardigheden niet ophield met de tweede wereldoorlog'. Jhr. Schorer sp/ak een speciaal wel komstwoord aan het adres van gene raai Hakewill Smith en brigadier Les ter van de commandogroep, die noor< Walcheren vrijmaakte. Dc gedepu teerde bracht ook dank voor het aan deel van brigadier Balharrie en kolo nel Kay in de voorbereidingen. Te vens sprak hij een dankwoord aan het adres ran de gemeentebesturen van Middelburg, Vlissingen en Westkapel- le en aan de Nederlandse militaire autoriteiten voor hun bijdrage aan de organisatie van de herdenking. dere verenigingen en organisaties. Tenslotte maakten alle genodigden een korte wandeling over de lan dingsplaats om een groet te brengen aan de gevallenen bij de landing in Vlissingen. De Britse deelnemers aan de daarop \olgende .battle-fïeldtour' door het zuidelijk deel van Walcheren en Zuid-Beveland troffen elkaar aan het eind van de morgen aan de lunch in de kantine Mission to Seamen bij de Scheldepoortwerf In Vlissingen-Oost. ....EN ,bATTLE-FIELD-TOUR' VLISSINGEN Het landingsmonument op ,Het Eiland' in VI! singen stond zaterdagmorgen aan de voet als het ware ingepal tussen de kransen, toen bevrijders en bevrijden van weleer di stukje historische grond na een korte plechtigheid verlieten. Ee- kwart eeuw was in de herinnering overbrugd en de ,old comrade stapten in de bus om het strijdtoneel langs de Westerschelde to aan het Bevclandse dorp Baarland toe nog eens te verkennen. D< strook grond, destijds meter voor meter op de vijand verovert waar Zeeland nu zijn nieuwe toekomst heeft opgebouwd. In gedachten knorden de oud-strijders van de Schotse 52ste Low laud Divi sion, van Z&AVR en van het No 4 Commando liet. trommelvuur weer bo ven hun hoofden en zagen zij zich op de landingsboten weer tegen de djjk lopen. Bij de sobere ceremonie stonden de momenten van toen de aanwezigen weer duidelijk voor ogen. En de ge voelens, die daarbij naar voren kwa men, bracht de beer F. van Sahben in een welkomstwoord aan de geno digden liet best onder woorden, toen Jiij sprak van .leedwezen, blijdschap en dankbaarheid'. Burgemeester drs D. Roemers var Vlissingen sloot zich daarbij met een korte toespraak aan. waarin hij onder meer dit stelde: .Er wordt tegen woordig nogal eens gesproken van een schijndemoeratie in Nederland. Mijn generatie durft dat woord niet zo in de mond te nemen. We weten maar al te goed wat het ontbreken ervan heeft betekend.' De bejaarde major-general Sir Ed mund Hakewill-Smifh, commandant van de 52ste Lowland Division, wens te Zeeland voor de toekomst veel succes en voorspoed toe. Een hoorn blazer en een doedelzakspeler van de Royal Scots lieten vervolgens de Last Post horen, waarna een minuut stilt in acht werd genomen. Zeeverken ners van de Vlissingse M. A. de Rui tertroep hesen onmiddellijk daarna df vlaggen. Het Souburgse muziekkorp' .Vlijt en Volharding" zette het Engp' se en het Nederlandse volkslied in Kransei Het was na deze opening van d< plechtigheid een komen en gaan var autoriteiten en vertegenwoordigers met kransen, die tegen de sokkel van het commandomonument en de ge denkplaat van de 52 Lowland Divi sion werden gevlijd. Een krans van de Britse marine-attaché, van de Ca nadese ambassadeur in ons land. de heer A. J. Pick, van genei-aal Hake- will-Smith, van luitenant-kolonel Dawson, commandant van het No 4 Commando van Vlissingens burge meester Roemers, van wethouder Ch. J. Gillissen Verschage (bij de gedenk steen), van de commandant maritie me middelen van de koninklijke ma rine in Vlissingen, kapitein ter zee J. W. van de Graaf, van de comman dant van de Nederlandse commando troepen, kolonel J. van Woerden, na mens KOSB, de Nederlandse Irene Brigade, de organisatie van Neder landse mariniers, verschillende an- ,Daar is hij gevallen INTERNATIONALE COMMANDO'S WEER IN ZEELAND MIDDELBURG Brigade-gene- GAPINGE WAS LAATSTE PLAATS MET MOFFEN' GAPINGE Westkapelle en Gapin ge waren twee van de vier plaatsen waar zaterdag ter herdenking van de 25-jarige bevrijding van Zeeland kransen en bloemen werden gelegd. In Westkapelle was. de kranslegging hjj het monument de tank op de zeedijk, de plek waar evenals in Vlissingen op 1 november 1944 de landing van commandotroepen werd uitgevoerd. In Gapinge, tijdens de in vasie op Walcheren bet laatst ontzet, werd eenzelfde plechtigheid op het kerkhof bjj het graf van jhr mr A. F. C. de Casembroot gehouden. Ver voor de tijd dut liet officiële eer betoon zaterdagmorgen in Westka pelle werd gebracht, vormden de Ne derlandse commando's een erewacht rond het monument. Boven hun hoof den wapperden de vlaggen van de ge allieerde strijdkrachten: de Engelse, de Noorse, de Franse, de Belgische en de Nederlandse vlag. Tegen half elf kwam een groot gezelschap waar onder talloze Britse en Nederlandse oorlogsveteranen, vertegenwoordigin gen van Britse. Noorse, Belgische en Franse commando's, over de dijk aanwandelen. Burgemeester F. A. Bulder van West kapelle, die namens het gemeentebe stuur en de bevolking een korte her denkingsrede uitsprak, greep in ge dachten terug naar het feit dat 25 jaar geleden het geallieerde opperbe vel instructies gaf de enorme Duitse bunker, die Walcheren in die dagen was. te vernietigen. .Het was nodig, was de enige mogelijkheid om de wa- het was de enige mogelijkheid om de waterweg naar de zo" belangrijke ha ven Antwerpen vrij te maken en zo doende de uiteindelijke bevrijdin" van Europa en liet onverwerpen van het Duitse nazi-regime t'e bewerk stelligen'. Doel Om het gewenste doel te kunnen be reiken moest een hoge prijs betaald worden en werden honderden dappere soldaten gedood en ver minkt, zo zei burgemeester Bul der verder: .Talloze onder hen werden voor de rest van hun leven uitgescha keld, in dat afschuwelijke gevecht op de kust van Walcheren'. ,En nu, na 25 jaar bent u hier weer en herdenken we de ogenblikken van de eerste november 1944. Zonder ge weren. zonder kogels en kanonnen, zonder het moordende effect van de Duitse bunkers. Nu om ons heen een vredige omgeving, een herbouwd dorp met een andere generatie, die niet het geringste idee heeft wat er precies is gebeurd. Laten we bidden dat deze dingen nooit weer zullen gebeuren'. i ij zijn laatste woorden verzensrde burgemeester Bulder, dat de gesneu velden eeuwig dankbaarheid ver schuldigd zal blijven. .Mogen zij in vrede rusten'. Kransen Na een gezamenlijk gebed, geleid door een Engelse vlootpredikant, leg de mej. Frieda M. Young, de Britse consul-generaal, uit naam van de Britse ambassade als eerste een bloe menkrans aan de voet van hel monu ment. .From Her Britannic Majesty's Ambassador'. De overige kransen die tijdens het korte eerbetoon weiden neergelegd waren van de .Stichting 1940-1945 en de Zeeuwse illegaliteit .Veleraennlegioen Nederland en de Bond Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers', de bevolking van West kapelle ,Wij vergeten niet,' de com mando's, Korps commando's, The Command Association en .48 Com mando Royal Marin"<-' Gapinge Een uur later trad een delegatie van de voormalige 52ste Lowland divisie aan om op de grafzerken van De Ca sembroot als eerste een krans te leg gen. Hier was het burgemeester A. de Kam van Veere die in zijn toe spraak ,de afschuwelijke ogenblikken' van de tweede wereldoorlog op Wal cheren aanhaalde. Terwijl burgemees ter De Kam zijn woorden uitsprak, stonden twee leden vat resp. de .Pi pes en drums' van het eerste bataljon van ,The Royal Scots' en van het 1ste bataljon .The King's Own Scottish Borderers' naast het graf in de hou ding: zij brachten met doedelzak en hoorn een laatste groet aan de geval lenen. Brigadier Leicester van de 4de brigade legde de eerste krans namens de 52ste Lowland divisie op het graf. Andere kransen waren van de Noorse commando's, .From all ranks of 4 commando brigade', en ,Uw verzets- vrienden'. Overgave Tussen de aanwezigen stond ook ma joor R. T. Wiltshire uit Plymouth, de Engelse commandant 'die met zijn divisie amfibievoertuigen Gapin ge innam en de laatste Duitsers tot overgave dwong. ,Ik geloof dat het de vierde dag na de landing was. Vanuit Veere staken we met de amfibieën over naar Gapinge. Het was de laatste plaats waar nog moffen zaten. Een vrouw had het ons verteld en wist precies waar ze za ten. Wij er op af. Het was allemaal water, alleen rond het kerkje was het droog. Daar zijn we toen geland... GAPINGE In Gapinge werden kransen gelegd, op het graf van jhr mr A. F. C. de Casembroot. Op de foto: brigade-generaal Lei- cester brengt namens de geallieer- oud-strijders het eerbetoon. f Foto PZC) WESTKAPELLE Er waaide nog een koude, gure wind, toen in Westkapelle na de kransleg ging bij bet monument op de zeedijk de ,battIefield-tour' be gon. De tocht naar het ge vechtsterrein bleef in Westka pelle beperkt tot een kleine wndelaing over de dijk en in de omgeving van het monument. Menig oudstrijder haalde herinne ringen op aan de landing hier. vijf entwintig jaar geleden. ,Het was toen ook zo kond en ook zo'n wind', ver telde majoor R. T. Wiltshire van het SO Assault squadron van de Royal Engineers. De majoor vond dat gezegd hadden we het te druk met vechtén om op de omgeving tc letten. Wat me wel is opgevallen, "dat er hier naast blonde meisjes ook veel don kere waren. Dat is zo gebleven', merkte de majoor lachend op. Een tweetal Belgische oud-comman do's onderging het weerzien met dc landingsplaats weer geheel anders: .Kijk, daar'. Daar is Henr: gevallen Ik hoor hem nog roepen: M'n hoofd. m'n hooft!De reactie van de oud-strij'ders bij de confrontatie met de landingsplaat-S was dus verschil lend. Sommige maakten groepsfoto's, zich heen, waarover zc 25 jaar ge- waren om Walcheren dikant, ds W. Oosthoek, het Onze Vader bad. Net op het moment, dat de hoornbla zers van dc Royal Marines de Last Post en dc Reveille bliezen, brak de zon even door. BIJ het grote kruis werden kransen gelegd namens de Royal Marines, de Commando-groep en"de bevolking van Westkapelle. Ook schoolkinderen legden er hun boeket je herfstbloemen neer. Ook hier waren aanwezig kolonel Kay, brigade-ge neraal Leicester DSO en kolonel Pugh. officieren die destijds het bevel voerden bij de landing op de Walcher- se kust. Burgemeester Bulder besloot de een voudige plechtigheid met een .Thank you all for coming'. De oudstrijders vertrokken daarna ;n groepjes naar de voormalige gerechtsplaatsen bil Zouteland" en Veere. Teruggekeerd daarvan nuttigden de veteranen een maaltijd hen aangeboden door het Westkapelse gemeentebestuur, waar na de terugtocht naar de plechtighe den in Middelburg werd aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7