Kin deren hebben schrik nog in de benen... Toenemende haat en verzet tegen apartheidspolitiek Concentratie opleiding voor zending kerken in Oegstgeest Kerknieuws MOTIE RAAD KAPE! IE OVER NOODSITUATIE FRUITTEELT BRITSE ONTVANGST IN niSSINGS STADHUIS STUDIE PLATTELANDSVROUWEN OVER SLAAPKAMERINRICHTING Modeshow DECANAAL BERAAD HULST OVER AMBTSBEDIENING EN CELIBAAT VRAGEN ROND FUNCTIE VAN DE BELIJDENIS IN DE GEREF. SYNODE BIOLOOG B0DDEKE VINDT DE BIJBEL VISTECHN1SCH GOED ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 WILD-WEST IN SAS VAN GENT MIDDELBUF ,Mijn gezin met drie kleine kinderen heeft heel wat afgezien. De kinderen heb ben nu nog de schrik in de be nen en mijn jongste zoontje van 2 jaar, die voorheen altijd zoet naar bed ging, huilt nu elke avond voordat hij slaapt' Middelburgs politierechter mr P. van Empel kon zich de consternatie in het gezin W. te Sas van Gent wel voorstel len na het bezoek van twee dorpsbewo- - R. van H, en W. M. - op de avond van de 8e juli. Met gillende remmen waren ze met hun auto op het erf van W. gestopt en hadden de fruitkweker daarop verzekerd, dat ze hem wel eens even een kopje kleiner zouden maken. ,Ga van mijn erf af. dat is mijn eigen dom', probeerde VV. nog, maar de twee razende maamen joegen hem de bijkeu ken in en toen W. er in slaagde om de dear van de woonkamer op slot te doen, sloegen de beide verdachten alles in de bijkeuken kort en klein. Van achter de woonkamerdeur riepen W. en zijn vronw, dat de beide mannen moesten weggaan .Ondertussen liepen onze kin deren te huilen. Ze hebben nu nog de schrik te pakken', vertelde mevrouw VV., nog danig onder de indruk van het ge beurde. De beide verdachten waren dat overi gens niet. ,Wij zijn daar niet geweest', beweerden ze, en ze bleven net ont kennen, ondanks de stellige getuigen verklaringen van het echtpaar W. ,'t Is meer dan erg geweest', vond of ficier van justitie mr T. Lebret, die gehoopt had, dat de beide verdachten op het laatste moment wel erkend zou den hebben. .In dat geval had ik een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist, maar nu ze het niet toegeven, moet er maar een onvoorwaardelijke straf vol gen'. vond mr Lebret. die twee weken opgelegd wilde zien. Mr Van Empel: .Wat hier gebeurd loopt de spuigaten uit'. Hij veroordeel de beide mannen elk tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 2 weken KAPELLE Met algemene stem men heeft de gemeenteraad van Kapelle vrijdagmiddag een motie aangenomen met betrekking tot de noodtoestand in de fruitteelt. Deze motie zal worden gezonden aan minister Lardinois van land bouw en visserij en de vaste com missie voor de landbouw uit de tweede kamer. In de motie zegt de gemeenteraad van Kapelle, dat ten gevolge van niet-be- drijfstechnische oorzaken vele fruitte lers worden geconfronteerd met zeer slechte bedrijfsuitkomsten. De raad van Kapelle heeft met instemming kennis genomen van de bereidheid van de mi nister van landbouw en visserij tot het treffen van ondersteuningsmaatregelen voor de bedrijfstak fruitteelt, maar zegt van mening te zijn dat de thans afge kondigde maatregelen onvoldoende effect zullen sorteren, te meer daar deze ten dele in de sfeer van de algemene bijstandswet zijn getrokken. Daarom verzoekt de raad van Kapelle de minis ter te bevorderen, dat met financiële gelijkstelling ten aanzien van de jonge fruitteeltbedrijven in de IJsselmeerpol- ders voor de ondersteuningsmaatre gelen beschikbare gelden worden uitge keerd in de vorm van een toeslag per ha of wel in een toeslag per be drijf. Burgemeester H. G. van Suijlekom zette uiteen, dat er van tevoren over deze door b en w voorgestelde motie overleg heeft ■*--! met de standsorganisa- Vooral raadslid Iz. Slabbekoorn (ar) bleek een groot voorstander van actie. Volgens hem ligt het op de weg van de gemeente om hierin voor te gaan, omdat de gemeente Kapelle altijd een centrumgemeente voor de Bevelandse fruitteelt is geweest. Hij vond dat er geen tenachterstelling mag komen tus sen jonge en oude fruitteeltgebieden, waarmee de raad het roerend eens was. -Met zijn arm nog iu liet gips eu in draagverband kwam getuige P. L. Terneiizen de zittingszaal binnen gebroken arm was het pijnlijke gevolg geweest van een uitbarsting tijdens een kennelijk al maandenlang durende ru zie tussen L. en D. T. uit Hoek over een erfafscheidingskwestie. Toen L. op een dag de spullen, die T. op zijn erf had gezet, kwam terugzetten op het ter rein van T. had deze laatste zijn oppo nent met een ijzeren staaf op de arm geslagen. ,Ze, L. en zijn ../roer, vielen me op mijn eigen terrein aan en ik laat me daar niet aftuigen', verzekerde T„ die er bij vertelde, dat de broers eerst waren be gonnen. Die ontkenden dat. ,De klap van T was de eerste', verzekerde L. Mr Lebret had weinig moeite met het bewijs te leveren en eiste een boete van 200 tegen T. Mr E. H. A. Schute, de raadsman, merkte op, dat de verkla ringen nogal uiteen lopen. ,Een reden voor een beroep op noodweer is er niet', aldus mr Schute, ,maar er is wel twij-i fel'. Mr Van Empel bepaalde de boete tenslotte ook op ƒ200. RODE KRUIS IN ZAAMSLAG VERGADERT De afdeling Zaamslag van het Neder lands Roode Kruis houdt vrijdag 7 no vember een algemene vergadering in ,De Poort', die om 7.30 uur begint. Na enkele huishoudelijke zaken worden ver schillende rode-krufsfilms vertoond, waaronder ook de nieuwste: .Wat er al lemaal gebeurt'. De afdeling organiseert ook een cursus .Eerste hulp in en rond het huis', te ge ven in een serie van acht lessen door dr C. Verboom. De eerste les is op don derdag 6 november des avonds 7.30 in het gemeentehuis. De deelname is koste loos. In .Prins van Oranje' Goes .Éénderde leven in het bed' GOES De afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van platte landsvrouwen heeft zich donder dag in de Goese Prins van Oranje' op praktische en plezierige wijze over .slaapkamergeheimen' gebo gen. De presidente, mevrouw M. S. Evers- Pauw deed tijdens haar openingswoord overigens onmiddellijk uit de doeken ie bond zich niet geroepen zag hier aan seksuele voorlichting te doen, maar dat men diverse aspecten van de inrich ting van de slaapkamer wilde belichten. Men brengt tenslotte éénderde van zijn leven in bed door. Dat gebeurde dan even later aan de hand van mejuffrouw Z. J. H. Ed- zes, economisch sociaal voorlichtster. Zij hield een inleiding over de in richting en de functie van de slaap kamer, vroeger en nu. Ze besprak de eisen waaraan een bed, een ma- RILLAND-BATH —Kleuters van de hervormde school ,de Antvink" uit Rilland-Bath liehhen de trouw dag van hun juf, mejuffrouw S- A. Hol, vrijdag een extra feeste lijk tintje gegeven. Toen mejuf frouw TIol met bruidegom B. van Gorssel wit Riüland de hervormde kerk verlietstonden ze klaar met erehagen ter huldiging van het bruidspaar. Na de lunchpauze was een show van nachtkleding, gedeeltelijk door eigen le den gemaakt, gedeeltelijk afkomstig van de firma Meulbroek uit Goes, Vrijwel alle geshowde modellen waren gemaakt van nylon en veelal in lichte tintjes. Felrood was er echter ook, zoals in een modern liansoppnk. Bij de zelfgemaakte modellen viel de leuke afwerking en verrassend mooie tras, een ondermatras, lakens, dekens en dergelijke moeten voldoen Vooral de combinatie matras en onder- matras bepaalt in hoge mate of men comfortabel kan slapen. Mejuffrouw Edzes wees erop dat ondermatras voor voldoende ventilatie moet kunnen zorgen. Matrassen die niet genoeg gelucht worden en waardoor een slechte ondermatras het lichaams vocht niet weg kan, gaan gauw schim melen. Voorts besprak zij een tiental materialen die voor matrassen gebruikt worden en waarschuwde zij de afdelin gen voor Belgische fabrikanten die vrouwengroepen uitnodigen om te pro beren hen inferieure en vaak duurdere elektrische dekens te verkopen. Elektri sche dekens en elektrisch verwarmde matrassen moeten van een vertrouwd merk zijn en bij een vertrouwde vak man gekocht worden', aldus mejuffrouw Edzes. Na haar inleiding verzorgde de firma Jaap de Jonge, woninginrichting te Goes en 's-Heerenhoek voor twee film pjes over ondermatrassen. In de pauze was er gelegenheid een tentoonstelling over de inrichting van de slaapkamer in de foyer van ae Prins' te bezichti gen. De tentoonstelling was door Jaap ae Jonge en de woningcommissie van de bond samengesteld. VLISSINGEN Vele handen werden er vrijdagavond geschud in het stadhuis te Vlissingen, waar de Britse gasten oud-strijders die ter gelegenheid van de herden king van de bevrijding naar Wal cheren zijn gekomen een ont vangst aanboden. Gastheren wa ren major-general sir Edmund Hakewill-Smith en brigade-gene raal W. B. Lester. Zij drukten onder meer de handen van de commissaris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, burgemeester drs D. Roemers van Vlissingen, burgemees ter mr J. Drijber van Middelburg, oud-bnrgemeester B. Kolff van Vlissin gen, leden van gedeputeerde staten, raadsleden en verzetsstrijders. Nagenoeg elke vierkante centimeter van de L-vormige zaal in het stadhuis, waar de ontvangst werd gehouden, was bezet. Aanvankelijk in de hail en later op de overloop zorgde een strijk- en blaasen- semble van de Royal Marine, onder lei ding van director of music captain peter Summer, voor een sfeervolle entourage. De foto laat een aantal van de meest prominente aanwezigen zien: vlnr brigade-generaal W. B. Lester, neraal F. Coutss, majör-general Sit mund Hakewill-Smith, jhr mr T. A. J. W. Schorer, mr J. van Aartsen, drs D. Roemers, mrs Turner, kapitein ter zee J. W. van de Graaf, mr J. Drijber en Sir William Turner. (Foto PZC) Verontruste r.k.'s in Delft stichten eigen parochie DELFT (GPD) Een groep gelijkge richte katholieken in Delft beziet de mogelijkheid om tot een eigen' paro chie te komen. Het voor dit doel ge vormde comité wil een positieve eigen geloofsbeleving, zoals Rome die voor schrijft. Men meent dat dit niet meer in de bestaande Delftse parochies mo- Als^voorlopige plaats van samenkomst voor de eucharistieviering, heeft het comité de kapel van het congregatiege bouw aan de Brabantse Turfmarkt ge kozen. Hier zal iedere zondag de heilige mis worden opgedragen Als geestelijk leidsman is aangetrokken pater Krekel- berg S. J., leraar aan het Sint-Stanis- lascollege. De groepering wil zich niet afzetten tegen de huidige kerk, noch afschei den. Men wil die katholieke verenigin- die volledige en onvoorwaardelijke trouw aan de kerk en de paus voor staan en het niet eens zijn met alle veranderingen in de kerk, die na het concilie zijn doorgevoerd. combinaties van duster en nachthemd jes op. Spontaan applaus was er voor een lang roze gewaad in prinsessenlijn en voor de secretaresse mejuffrouw A van de Leede die met twee nichtjes romanti sche mode door de nacht in groot en klein toonde. Mevrouw Evers besloot deze praktische studiedag met een dankwoord aan alle medewerkenden. De studiedag werd weer opmerkelijk goed bezocht. Inleiding door P. Boeren Concept-aanbevelingen diocesaan beraad in behandeling HULST In liet klein-patronaat te Hulst komt maandagavond aanstaande om kwart voor acht voor de zesde maal het dccanaal pastoraal beraad van het decanaat Hulst bijeen. Het gesprekson derwerp is ,Naar een vruchtbaar en ver nieuwd functioneren van de ambtsbe diening', dat zal worden ingeleid door de heer V. Boeren, lid van het diocesaan pastoraal beraad, van het bisdom Bre da. De heer Boeren Ls rector van het Janseniuslyceum. Het decanaal beraad zal zich uitspre ken over de conceptaanbevelingen van het diocesaan pastoraal beraad met be trekking tot wegen om de ambtsbedie ning in het bisdom Breda vruchtbaar en vernieuwd te laten functioneren. De concept-aanbevelingen gaan over een ge ïnspireerde ambtsbediening, een deskun dige ambtsbediening en over een groeien de verscheidenheid van mensen in ker kelijke ambten en functies. Bij het laatste punt wordt aanbevolen dat het diocesaan pastoraal beraad aan dringt oj) een verdere uitbouw van een benoemingenbeleid, waardoor naast de ongehuwde priester ook andere mannen rouwen aangesteld worden, die zich een opleiding bereid verklaren te tot pastorale arbeid; en eveneens per sonen die hun ambt ter beschikking stel len omdat ze besloten ontheffing te vragen van de celibaatsverplichting. Het beraad realiseert zich daarbij, vol gens de concept-verklaring, dat de be leving van het celibaat vele priesters voor nieuwe problemen stelt. Het spreekt zijn waardering uit voor allen, die desondanks aan deze levensstaat vasthouden omwille van een getrouwe ambtsvervulling. Daarbij wordt gecon stateerd dat een groeiend aantal pries ters in een gewetensvolle beslissing te rugkomen op hun aanvankelijke bereid verklaring tot het ongehuwd leven; daarbij wordt betreurd dat dit in vele f;evallen het beëindigen van het kerke- ijk dienstwerk moet betekenen. Bisschop H. Ernst van Breda schreef over de zaak van het celibaat onlangs in .Overweg', het bisdomblad, onder an dere dat het wettelijke verplichte pries tercelibaat ter discussie is gesteld en in feite veel aan overtuigingskracht blijkt te hebben verloren. .Dit heeft dui delijk zichtbare gevolgen voor de beman- is niet eenvoudig, het moet meervou dig zijn; tegemoetkoming aan de per soonlijke nood van de priesters die uit het ambtscelibaat voorkomt: de kerkor de opnieuw toetsen aan het evangelie en de pastorale situatie, in de bereid heid de kerkorde daaraan ook door her vorming dienstbaar te maken: nu als wij het kunnen de taak vervullen die ons is opgedragen in de omstandig heden die ons in feite gegeven zijn'. DS BEYERS NAUDÊ OVER ZUID-AF RIKA: Chr. instituut krijgt geld van Gerei. Kerken LUNTEREN (ANP) In de ge- reformeerde synode heeft de Zuid- af rikaanse predikant C. F. Beyers Naudé donderdag gezegd, dat de haat en het verzet tegen de apart heidspolitiek onder de j°nge Ban toes en kleurlingen in de steden van Zuid-Afrika sterk toenemen. Ook zei ds Beyers Naudé, dat de propaganda voor een totale af scheiding van de blanken steeds meer weerklank vindt onder de gekleurde bevolking. Anderzijds zijn er ook grote groepen Bantoes die hopen op erkenning en een volwaardige plaats in de samenleving.omdat het niet erkend wordt door de langs vreedzame weg. Ds Beyers Naudé officiële kerken en vanuit de kerkellij- is directeur van hel christelijk instl- ke kring zelfs hevig bestreden wordt, tuut voor zuidelijk Afrika, da', het Ook de gereformeerde kerk van Zu.a- contact tussen blanken en niet-blanken. Afrika staat afzijdig, maar wel is daar kerken en christenen probeert te bevor- een begin van belangstelling voor dit deren. Het instituut wordt onder andc-iwerk. re gesteund door het gereformeerde we- relddiaconaat van Nederland. AikOODSOTTI Ds Beyers Naudé was naar de gerefor- meerde synode gekomen om voorlich- De synode oordeelde gunstig over de ting te geven over het werk van zijn'tweede kamer en de regering inzake instituut. In sommige kerken van Zuid-|het voorstel van de commissie-Van Wal- Afrika bestaat geen enkel contact tus- sen christenen van verschillende huids kleur en het christelijk instituut is daarom een omstreden instelling. Voor de komende drie jaar zullen de gereformeerde kerken, zo werd beslo ten, 50.000 beschikbaar stellen voor het vormingswerk, dat het instituut ver richt voor predikanten van de talloze afgescheiden Bantoekerkjes in Zuid- uaiiLunncinjM ui t/uiu- -i rxr 1 Afrika. Tezamen tellen die kerken meer mee te delen. De commissie-Van al- dan drie miljoen leden, dat is ruim 25 sum wil de kerken een jaarlijkse tege- procent van de totale Bantoebevolking, jmoetkoming geven als vergoeding voor Ds Beyers Naudé vroeg de gereformeer-, de goederen, die in vroeger eeuwen de synode eraan mee te werken, dat i door de staat werden overgenomen van ook de gereformeerde kerk van Zuid- de kerken. Minister itteveen echter Afrika zich gaat inzetten voor de ver-wil. In afwijking van dit advies, een betering van de rassenverhoudingen eenmalige uitker.ng geven en daarmee Zijn instituut kan hier weinig aan doen, de kerkelijke rechten voorgoed afkopen. betreffende de financiële betrek kingen tussen de staat en de kerken. Dit betekent evenwel niet, dat de ge reformeerde kerken een eventuele uit kering ook zullen aanvaarden. De sy node besloot zich daarover nader te be raden. De deputaten voor het con tact met de overheid zijn opgedragen het standpunt van de synode aan de overheid en het parlement schriftelijk Dreigende taal prof. Ridderhos tegen wensen collega Augustijn 13 Lx reformatie geen nieuwe belijdenisformu- öeWOQen OCtOOQ lieren zijn ontstaan een betreurenswaar- dig teken van verstarring. Hij vroeg van prof. Nauta Aufpistf)ii (V U Amsterdam) eloot LUNTEREN (GPD, - I» d, schriften. In de kerken liin de beïij- catechismus ken", niemand m de gere. denis-geschriften langaamefhand besig mrmeerdc.kerker, re meer Inhetjur- hun vreezere effect als aferenzïp" van 'eden, zei kerk-histoncus August-jn, 3 "oT »el "S ».t 3TÏS alsIontstond een n,e r.ee belijdenis als da rechtgelovig kon worden beschouwd tc verliezen. De kwestie betrof de vraag hoe men de oude geschriften moest zien in hun verhouding tot het moderne leven in de kerken. Dr. A. Kruyswïjk (Enschede) vond dat de kerken in elk geval een ondertekeningsformulier nodig hebben. Ds. D. N. Wouters (Pijnacker) vond de oude formulieren echter niet meer pas send. Hij vond het feit dat er sinds de IJMUIDEN (GPD) Twaalf jaar geleden kwam de heer R. Boddeke, thans als bioloog ver bonden aan het rijksinstituut voor visserij-onderzoek IJmuiden, tot de conclusie dat Johannes de apostel dezelfde is als de evangelist die de vis vangst op het meer van Galilea heeft geschreven. De vis, waar van sprake is, is volgens de heer Boddeke .Tilapia-Galilea'. Dit was één van zijn stellingen in het proefschrift, waarop hij in 1961 pro moveerde tot doctor in de biologie aan de gemeentelijke universiteit In een boek, waarin hij een biologische kijk op de beroeps- en sportvisserij geeft "en dat in het voorjaar van 1970 bij Elsevier verschijnt, komen deze en nog andere conclusies ter sprake. omstandigheden waarin het geloof werd beleden daartoe dwongen Zo ontstonden in Nazi-Duitsland de Banner Thesen, waarin de kerk haar houding bepaalde ten aanzien van het Nationaal-Socia- lisme. Augustijn verwachtte niet dat nu in de Gereformeerde Kerken de omstan digheden dwingen tot het ontstaan van een nieuwe belijdenis, maar wel zou men kunnen beginnen met het doen van uitspraken die slaan op de situatie waar in tegenwoordig het geloof beleden wordt. De kerk zou bijvoorbeeld kunnen uitspreken dat een christen in de hui dige situatie minstens een bepaald per centage van zijn inkomen voor ontwik kelingshulp moet afstaan. De Kamper hoogleraar Nauta zei. na een lang hi storisch relaas, dat hij het zakelijk wel eens was met de .jongere' professor Au gustijn. Maar hij voerde tegelijk een bewogen betoog voor de kern van de oude belijdenis-geschriften. ,Dïe mogen je om Christus-wil niet koud laten'. Een nieuw belijden is nodig, maar een nieuwe belijdenis lever je niet zo maar op bestelling. Eerst zal de kerk in geestelijke nood moeten komen en dan zal de Heer in onze verlegenheid ons Israëusch visserijdeskundige die' z!ch!d|' volledig kon verenigen met de be vindingen van de bioloog. ,Ik ben nooit in Israël of zelfs maar in de buurt daar geweest. Maar ik heb thuis een bijbel, waar ik veel en graag in lees. Als je van de visserij iets afweet, dan ontdek je dat er in de bijbel veel interessante dingen staan daarover, Daar hoef je niet. voor ter plaatse te zijn gewee de kachel gaat dat ook wel', aldus' wens van Augustijn het belijden te- rus te brengen tot Christus eh diens kruisiging. We moeten het ook eens zijn over wie Christus ia. Als we ge lijk gaan praten over waar hij ons toe inspireert, dan verliezen we onze eenheid. We moeten samen een funda ment hebben. Als Augustijn dat niet wil, dan hebben we een verschillend kerkbegrip. Daar moeten we over pra- jten, anders komt er een moment waar over ik nu liever met spreek, voegde Ridderbos hier dreigend aan toe. Tenslot- Wie er wel bij is geweest, bij die won-1te aanvaardde de synodevergadering derbare visvangst, moet Johannes de het voorstel van de praeees, ar. Kunst, evangelist zijn geweest, die zoveel later in de novembervergadering op de details zo vistecnnisch in zijn evan- omstreden functie van dé belijdenis-ge- gelie vertelt, meent dr Boddeke. schriften terug te komen. NAJAAR 1971 WEER ,KOM OVER DE BRUG' ZORGEN OM 100.000 POLITIEKE GEVANGENEN IN INDONESIË OEGSTGEEST (GPDj Nu in begin sel is besloten om de opleiding van hen, die uit de protestantse kerken straks beschikbaar komen voor het werk van zending en het werelddiaconaat, te Uitstel invoering nieuwe misliturgie VATICAANSTAD (AP) Paus Pau- lus heeft donderdag de datum voor de verplichte invoering van de nieuwe rooms-kathoiieke misliturgie twee jaar verschoven, nadat twee conservatieve kardinalen, Obtaviani en Bacci, om in trekking van de veranderingen hadden gevraagd. Met het uitstel bevestigt de paus echter de geldigheid van de hervorming en stelt hij voorts de oudere priesters in de gelegenheid de veranderingen niet op te volgen. In een .instructie' van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer staat dat de nationale bisschoppen inplaats van tot 30 november van dit jaar nu tot 28 november 1971 de tijd hebben om m de liturgie van het latijn op de landstaal over te schakelen. Oudere priesters, mo eren permissie vragen om vast te hou- ien aan de huidige riten en teksten.' centraliseren, zijn de curatoria vaai Nederlandse zendingshogeschool Oegstgeest (hervormd) en het zendings centrum van de Gereformeerde Kerken in Nederland, gevestigd te Baarn, druk bezig met het uitwerken van concrete Slannen. Het ligt in de bedoeling on: eze plannen in het voorjaar ter goed keuring voor te leggen aan de syno des van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dit vertelde ons dr G. P. H. Locher, zendingssecretaris der Nederlands Her vormde Kerk. Hoewel dr Locher daarover geen woord losliet, is het ons bekend dat er ernstig over wordt gedacht om deze opleiding in Oegstgeest te concentreren, waar voor nieuwbouw noodzakelijk zal zijn. Dominee J. Hoekstra belichtte in een persbijeenkomst de problematiek rond het islam-Afrika-project, waarbij het niet alleen om een dienstverlening, doch ook om een dienstontmoeting gaat. Drs H. Bootsma, die meer de blik naar het werk van de kerk in Indonesië richtte, merkte op, dat de vraag zich toespitst op hetgeen de moslims en de christenen samen kunnen doen, waar van de verwachting is dat daaruit een vermindering van de spanning tussen beide religieuze groeperingen zal voort vloeien. Indonesië bij de positie van de kerken in West- Inan, zei dat het hem uit gesprekken met leidinggevende figuren was opge vallen, dat men daar aan de grote ker- :en grote ruimte wil geven. Besprekin gen zijn op gang gekomen over het opstellen van projecten in West-Irian, die van de kerken zullen uitgaan. Han gende de resultaten van dit onderzoek zijn hiervoor reeds gelden uitgetrokken. Dominee P. J. Mackaay, maakte bekend dat in het najaar van 1971 wederom een ,Kom over de brug-actie' zal wor den gevoerd. Volgende maand zal een inmiddels gevormd (nieuw) bestuur hierover de eerste besprekingen voeren. De eerste actie geeft momenteel een eindbedrag van ruim 29 miljoen gulden Een commissie nieuw leven, zo wilde drs Bootsma nog wel kwijt, bestudeert momenteel het probleem van de poli tieke gevangenen waarvan er in Indo-- rca 100.000 zijn. die de aandacht bepaalde' KARDINAAL KOENIG WIL EEN SPECIALE SYNODE VOOR OOST-EUROPA wENENDPA) De Weense aarts bisschop kardinaal Koenig heeft zich na zijn terugkeer uit Rome uitgespro ken voor een Europese .speciale syno de' in de Oostenrijkse hoofdstad." De kardinaal zei dat de bisschoppen uit Oost-Europa zich reeds bereid verklaard hebben aan een dergelijke synode deel te nemen. Vanwege ae geogravische lig ging en de neutrale houding van Oos tenrijk vond hij Wenen de meest ge schikte plaats om contacten met de Oosteuropese landen te onderhouden en voor het beleggen van internationale bijeenkomsten. ,West Irian... geen kolonie' Het comité West-Irian geen kolonie' heeft donderdag op de Middelburgse weekmarkt een kraam ingericht met do cumentatiemateriaal. Tevens had men daar de gelegenheid een handtekening te plaatsen op lijsten. Zoals bekend pro testeert deze actiegroep tegen de wijze waarop West-Irian bij Indonesië wordt gevoegd. Reisverslag voor reisvereniging Voor de Nederlandse reisvereniging gaf dr. G. J. M. de Greef uit Veere donder dagavond in gebouw ,De Schakel' te Middelburg een verslag van zijn tweede reis naar Zuid-Afrika in mei van dit jaar. In gezelschap van zijn echtgeno te en zijn aldaar wonende zoon trok hij vanuit de havenstad Durban de Indische oceaan, via de Vallei van de 1000 heuvels. Oost-Transvaal en het beroemde Krügerpark tot aan de grens var. Rhodesia en Mozambique. Een tweede trip bracht hem in zuidweste lijke richting door de Transkei. Van deze 10.000 km lange- en zes weken in be slag nemende reis bracht dr De Greef als enthousiast amateur-fotograaf, een schat aan kleurendia's mee naar huis, die de vele aanwezigen een indruk ga ven van de uitzonderlijke flora en fauna en de leefwijze van de verschillende volken in dit deel van de wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9