,Schelde'-directie: weer bespreking in Rusland BILT Expositie ,25 jaar Zeeland': suggestief, sober tijdsbeeld Kind bij brand gedood TBR voor slikker Nieuw Goes over de toekomst Maagdenfilm mag niet in Groede Voldoende waarborgen voor veiligheid Pechiney' 2 Uitnodiging aan J. W. Hupkes en ir J. Bout Mèt Russen ALMANAK Ir. H. C. Wesseling in Wassenaar overleden Mr. Huber vóór open sollicitatie naar mrgemeestersposten Concert Amsterdams Philharmonisch Orkest Soos Experimental is niet besloten Wel lucht-, maar geen water verontreiniging hotoBACKl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 MEDEDELING BIJ OVERDRACHT VISFABRIEKSCHIP: zeeuws (ADVERTENTIE) urin Ae^rs p or A —dmmmam*W ROOVERSl - **-■ VLISSINGEN Bij de overdracht van het laatste in een serie van tien door ,De Schelde' gebouw de visfabriekschepen voor Rus land heeft de handelsvertegen woordiger van de Sowjet-Unie in Nederland, de heer A. G. Tik- honov, aangekondigd, dat de ,Schelde-directie' zeer binnen kort naar de Sowjet-Unie zal gaan ,om belangrijke bespre kingen voort te zetten'. Het overleg over mogelijke nieuwe opdrachten zal worden gevoerd door oud-president-directeur J. -W>Hupkes en zijn opvolger ir. J. Bout. De heer Tikhonov verklaarde, desge vraagd in' de allereerste plaats te denken aan reparaties en nieuwbouw van de scheepstypen, zoals de USSR die reeds heeft gekocht van ,De Schelde'. Dat waren dus de afgelopen jaren ijsbrekende vrachtschepen en visverwerkende koelschepen. Hij ver- hlaai-de ervan overtuigd te zijn dat ,De Schelde' overigens alle mogelijke schepen zou kunnen bouwen, die de Sowjet-Unie nodig zou kunnen heb ben. Een zeer belangrijke reDaratie-order voor indertijd bij" ,De Schelde' ge bouwde schepen, de Zodiak en "de ADVERTENTIE ■v. wonen' met allure... lid t#l gabriëlse langeviele 23-29, middelburg lange vorststfaal.42-44, goes bellamypark 50-52, vlissingen De Russische handelsvertegenwoordiger kwam met die mededeling in het ge- houw van de .Missions to Seamen' op de Scheldepoortwerf, nadat aan boord van het tiende schip, de ,Ge- roi Eltigena', onder de klanken van het Russische volkslied de vlag was gehesen. ,Het is wat droevig, aat ik hier al verschillende malen het woord ex-president-directeur heb ge hoord. Dat doet niet zo prettig aan. Ib ben ervan overtuigd, dat de beer Hupkes nog veel werk zal doen voor de verbetering van de betrekkingen tussen Rusland en Nederland', zei de heer Rikhonov, die eraan toevoegde, dat de Sowjet-Nederlandse betrek kingen niet alleen een periode van tsaar Peter 1, maar ook een periode- Hupkes hebben gekend. Eerder had de heer Hupkes de hoop uit gesproken. dat het slot van deze se rie visfabriekschepen niet het slot zou zijn van de contacten van de Rïjn-Scheldegroep met de Sowjet- Unie. In het persbericht bij de over dracht van de .Geroi Eltigena' had •De Schelde' laten weten, dat het niet in de verwachting ligt, dat met de overdracht van dit schip ,de goe de technische samenwerking met oostelijke handelspartners beëindigd is.' Daarbij werd herinnerd aan de verkla ring van de Nederlandse regering, dat men niet afwijzend staat ten aanzien van onderhandelingen, die ertoe zouden moeten leiden dat in Benelux-verband nieuwe handelsver dragen op nationaal niveau met de USSR, Hongarije. Polen, Tsjecho- Slowakije, Bulgarije en Roemenië zouden worden gesloten. Deze toekomstige vernieuwde ver dragen zouden niet alleen een voort zetting. maar mogelijk ook een uit breiding van de bestaande relaties kunnen inhouden. ,In dit kader is ,De Schelde' als producent van ka pitaalgoederen geïnteresseerd om als leverancier te hliiven optreden', aldus het persbericht." Oj) de Scheldepoortwerf is donder dag het tiende en laatste schip van de serie visfabriekschepen, die .De Schelde' voor Russische rekening heeft 'gebouwd, overge dragen. Op de foto wordt de Ne derlandse driekleur op de Geroi EltiganeA vervangen door de Rus- sische vlag. (Foto PZC) schap genodigden: daarbij waren be halve de Schel de-directie en Russi sche autoriteiten ook de bemannin gen van twee Russische schepen, die momenteel in Scheldepoort een grote onderhoüdsbeurt krijgen, de .Zodiak' eveneens een door ,De Schelde' febouwd visverwerkingsschip en et ijsbrekende vrachtschip Baikal, eveneens door ,De Schelde' geleverd. Er werden over en weer vriendelijke opmerkingen gemaakt over 't weder zijdse vertrouwen en de heer Hup kes onderstreepte nog eens de lang durige contacten, die in Rusland zijn gelegd. .Internationaal zakendoen is vaak niet eenvoudig. Maar over weer is er ook steeds de wens we est om tot zaken te komen', zei hij, daarbij de bijzondere relaties met Rusland ,als een kostbaar klei nood' overdragend aan zijn opvol gers bij ,De Schelde'. De kapitein van de ,Geroi Eltigena' kreeg uit de handen van de heer Hupkes het certificaat eh de Neder landse vlag. Gezagvoerder J. M. Mat- sevicb sprak daarop een dankwoord namens de bemanning en beklom even later voor nóg een dankwoord het podium, toen de doopster van het schip, mevrouw Roepers-Hupkes, de bemanning een bandrecorder aan bood, mede .als een groet van de Ne derlandse voor de Russische jeugd'. Zoals gezegd: het gold ditmaal op de Scheldepoortwerf de overdracht van het laatste visfabriekseliip in de se rie van tien stuks, die ,De Schelde' voor Russische rekening V-O Su- doimport te Moskou heeft ge bouwd in de periode tussen 1964 en 1969. Daaraan vooraf tussen 1952 en 1957 ging de bouw van zes. identieke ijsbrekende vrachtschepen.! De overdracht van donderdag werd mee i gemaakt door een uitgebreid gezel- Leeuwse Bus Een gewoon, alledaags woonhuis in het Vlissingse Paauwenburg is sinds kort gepromoveerd tot school. Een school voor Franse kinderen. Jlet schooltje Pechiney' zegt men in de buurt. Tot voor kort arriveerden er iedere morgen en middag zo'n tien kinderen per taxi. Keurig gebracht en ook weer keurig gehaald. Eet vervoer geschiedt thans per autobus. Maar een taxi is toch handiger. Gistermorgen bijvoor beeld is het schooltje tien minu ten te laat begonnen. Het ligt ,in een nogal autorijk deel van Paau wenburg en de bus reed klem. Links stond een auto geparkeerd en, enkele meters verder, rechts, iwg één. De chauffeur deed wat hij kon, maar er was geen door komen aan. Dat gaf nogal wat opschudding, want de man liet van vijf voor negen tot tien over negen aan één stuk door de claxon loeien. Zonder effect, want beide auto's bleken te behoren aan een loods beiden nachtdienst hadden verricht en vermoedelijk met geen misthoorn wakker waren te krijgen. Maar de chauffeur behoorde tot een vasthoudend slag mensen. En zo kon men, na een kwartier, toch de loods op pantoffels uit z'n huis zien komen. Hij begroette de dag geheel verdwaasd, morrelde even aan het portier van z'n auto en aing toen v;eer naar binnen, ken nelijk om verder te slapen, zo dat er aan de situatie in het ge heel niets veranderde. Opnieuw begon de bus te loeien. Opnieuw verscheen de loods, «w al wat hechter in de kleren en ge wapend met een autosleuteltje. Jlet euvel was toen snel verhol pen' heet dat onder stadsnieuws. En zo ging men ook In Paauwen burg weer over tot de orde van de dag. De Schelde oud-directeur VLISSINGEN - WASSENAAR li H. C. Wesseling, oud-directeur van de NV Kon. Mij. ,De Schelde' te Vlissin gen, is deze week in Wassenaar, zijn woonplaats, overleden. Vandaag, zater dag, zal in alle stilte de teraardebestel ling plaatshebben op de begraafplaats Westerveld te Velsen. Hendrik Carel Wesseling werd 24 de- boren. Hij behaalde in 1901 te Delft het ingenieursdiploma. Hierna trad hij terdam, waar onder-directeur. Op 1 mei 1919 werd hij benoemd tot directeur van ,De Schelde' in Vlissingen. bij gemeentewerken Rot' ar hij laatstelijk werkte als ingang van 15 juli 1948 reeds onder directeur van de KMS was. volgde ii Wesseling juli 1949 als KMS-directeur op. Ir Wesseling werd bij zijn aftreden :ls directeur benoemd tot commissaris debedrijf stond, kwamen grote verande ringen tot stand en werd zeer belang rijk werk verricht. GOES ,Ik hel» geen bezwaar tegen een open sollicitatie naar <le nieuwe burgemeestersposten in Znid-Beveland'. Dit zei vrijdag avond burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes. Hij sprak op een door de drie Goese vakcentra les belegde forum-bijeenkomst over de toekomst van Nieuw-Goes. Burgemeester D. M. Vermet van 's-H.-Arendskerke, die ook in bet forum zat, toonde zich een uitge sproken fegenslander van 't opén- stellen van de sollicitatie. Hij kon er naar zijn zeggen ob jectief tegenover staan, omdat hij niet zal dmgen naar de nieuwe burgemeestersposten. .Destijds is de keus op de nu aanwezige bur gemeesters gevallen. Bij hen wor den nu verwachtingen gewekt. Zij moeten ook voor hun gezin zorgen, destijds hebben ze vastig heid gekregen, nu moeten ze de eerste keus hebben'. Burgemeester Huber vond het een moelijke zaak om de raad in spraak te geven bij het benoemen van een burgemeesttr, een moei lijke zaak zolang het over perso nen gaat. Wel leek het hem nut tig, als de raad zich kan uitspre ken over de kwaliteiten en poli tieke kleur, die een nieuwe burge meester moet hebben. Zowel de heer Vermet als de heer Huber voelden weinig voor een ge kozen burgemeester. .Voorstanders van 'n gekozen burgemeester heb ben een heel ander type burge meester dan wij nu kennen voor ogen', meende mr. Huber. Volgens burgemeester Vermet is het mee doen aan burgemeestersverkiezin gen voor de zittende burgemees ters in Zuid-Beveland een handi cap. ,Zij hebben uit hoofd van hun functie bij vele bewoners weerstanden opgewekt, geheel bui ten hun schuld, overigens'. De heer Vermet noemde een voorbeeld: ,Als je één huis kan toewijzen voor 50 woningzoekenden, heb je één vriend en 49 vijanden'. In Oud-Vossemeer OUD VOSSEMEER Een korte felle brand in een bovenverdie ping van een huis heeft vrijdag middag tussen drie uur en half vier het leven gekost aan het anderhalf-jaar oude doch tertje Marijke Jolanda van de familie Van Galen te Oud-Vos semeer. Het slachtoffertje was de jongste uit een gezin van vyf kinderen. De vier andere kinderen waren op het moment van de brand op school. De moeder heeft het kind nog uit de bo venverdieping van het brandende huis gehaald en men heeft zich nog redden. De bovenverdieping van de woninj in de Bou Ivooymanstraat te Out Vossemeer, brandde bijna volledig uit. De moeder en de vier kinderen zijn bij de buren ondergebracht. MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft de Vlissingse messen en andere scherpe voorwerpenslikker J. van de V. (28) vrijdag veroordeeld tot ter beschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had twee we ken geleden, toen de rechtbank tever geefs op Van der V. wachtte, hetzelfr J~ "eëist. Omdat de Vlissinger gewei- had uit- Vught naar Middelburg te reizen, omdat hij pas weer voor de 28e slikkerij was geopereerd, werd zijn zaak bij verstek gehandeld. Nu was Van der V. wél naar de rechtbank gekomen om het vonnis te horen voor zijn in Middelburg gepleegde flessentrekkerij. Hij had in verschillende winkels aller lei voorwerpen gekocht zonder te beta len: zijn voorliefde ging vooral uit naar foto- en elektrische apparatuur. Bij het verlaten van de zittingszaal, begeleid door 2 parketwachten, wenste de messenshkker de rechtbank enkele onverstaanbare woorden toe, maar veel MIDDELBURG Strak, sober, mkelijk en bijzonder informatief. Met deze vier kwalificaties zou den wij de tentoonstelling '25 jaar óeeland', opgezet en ingericht ter gelegenheid van de hevrydings- lierdenking van dit gewest, wil len karakteriseren. De komende weken is deze expositie voor het eerst te zien in de Vleeshal van liet Middelburgse stadhuis. Konin gin Juliana zal vanmiddag (za terdag) om drie üur eregaste zijn bij «ie officiële opening. Een kwart eeuw historie van Zee land. een periode waarin onnoeme lijk veel is gebeurd, is hier visueel gestalte gegeven en als het ware in hoofdstukken verdeeld. Het il lustratie-materiaal, dat daarvoor is gebruikt is min of meer sym bolisch voor een afgeronde reeks gebeurtenissen en een ontwikke ling op voor Zeeland vitale ter reinen. De folder, die bezoekers van de expositie mogen meenemen naar huis, spreekt van slagwoor den. Het lijkt ons een raak ge troffen term, want Zeeland, zoals het zich sinds 1944 heeft ontwik keld, heeft die periode eigenlijk via slagwoorden doorlopen. Om er een paar te noemen: de weder opbouw. de ramp, de herverkave ling, het deltaplan, de verbindin gen, de industrialisatie, de recre atie, welzijn, leefbaarheid. Het comité, belast met de voor bereiding van deze expositie heeft gepoogd die slagwoorden in spre kende beelden om te zetten. En toen kwam het voor de taak een selectie te maken uit enorme hoe veelheden documentatiemateriaal. De selectie is bijzonder scherp ge weest met als uitgangspunt, dat het op te zetten beeldverhaal zo suggestief mogelijk moest zijn. De samenstelling is aldus g;oed geslaagd. Op zesendertig schotten, in blokken verdeeld, krijgt de be zoeker via de schok van de her innering of (voor wie het niet heeft meegemaakt) door de type ring alleen al een helder beeld van wat er allemaal ligt tussen toen en nu. Een voorbeeld: de oproep van de gevolmachtigde van de Duitse rijkscommissaris voor Zeeland. Münzer,.( oktober 1944) aan de bevolking om de .invasie van de geallieerden te helpen ver hinderen' en even verderop het een dag later uitgegeven .bevel, dat alle mannen boven 15 jaar zich moeten melden om een nood- dijlt rond Walcheren aan te leg gen'. Foto's van de ruïnes van Westkapelle, foto's van een straat vol vlaggen in Middelburg bij de intocht van de bevrijders. Het materiaal is afkomstig van het rijksbureau voor oorlogsdocu mentatie, uit gemeente-archieven, van particulieren, van de Cana dese ambassade, van het docu- mentatie-centrum Zeeuws delta gebied. In bepaald opzicht is de expositie ook audiovisueel. Want wie bij voorbeeld documenten van de be vrijding, illegale kranten en foto's van toen staat te bekijken hoort plotseling naast zich door een luidspreker de stem van de En gelse radioverslaggever bij de in tocht van koningin Wilhelmina op 15 niaart 1945 in Middelburg. En zo is er op een andere, plaats weer liet radioverslag te horen van de afsluiting van het Veerse Gat met doorlaatèaissons (1961). Er worden grote sprongen in de Lijd gemaakt. Sprongen van de droogmaking Walcheren naar de bouw van de Zeelandbrug en de voltooiing van de deltaroute. Sprongen van de ellende uit de llatste oorlogsdagen naar de ruim telijke plannen voor het jaar 2000. Een trekkertje tussen de panelen is ook de vertoning van een serie kleurendia's van het Zeeland van vandaag. Vooral voor de jeugd is de expositie bijzonder instructief. Een bezoek in schoolklasverband is beslist de moeite waard. Na 16 november maakt de expo sitie een rondreis door Zeeland, waarin achtereenvolgens zullen worden bezocht: Axel. Oostburg, Vlissingen, Tholen en Goes. Moge lijk komt de expositie in de loop van volgend jaar nog in Zierïk- zee. Van der M. (Slot van pagina 1) mende samenvoeging. Iemand vroeg zich af, hoe de liuisvuii-ophaalaïenst in Nieuw-Goes zal worden geregeld. Forumlid D. M. Vermet, burgemees ter van 's-Heer-Arendskerke, wees er op. dat bestaande gemeenschappelijke regelingen na 1 januari nog een half jaar door mogen blijven draaien. De heer Vermet toonde zich voorstander van het gebruik van plastic zakken voor het ophalen van het huisvuil, ,11c heb', aldus de burgemeester, ,ln mijn vakantie met de plastic zak mogen wericeh. Ik zou ih ihijri: gemeéntè zo over willen schakelen'. ,Ik heb de indruk', meende een aan wezige, ,dat de Zuld-Bevelandse ge meentebesturen nu denken: we zien wel hoe het over twee maanden gaat'. .Neen', aldus mr Huber, .de diensten zijn samen al de praktische zaken aan het bespreken. Niet alles kan gere geld worden, over beleidszaken moet de raad beslissen'. geroerd. Hij vertelde dat een commis sie momenteel zoekt naar de juiste wyze, waarop het gebouw door de jeugd gebruikt kan worden. ,Bent u niet bang', vroeg iemand, ,dat het bij al die plannen blijft. Het is al 35 jaar zo. er is nog nooit iets uit de bus gekomen'. .Het is een probleem', gaf burgem ter Huber toe. .zowel vanuit de jeugd als vanuit de gemeente worden de wensen onduidelijk geformuleerd. Er is in Zeeland een tekort aan. góede leiding'. Een goed openbaar vervoer tussen to zes kernen, die. Goes gaan vormen,, bleek ook een.wens,. ,Het is een beetje zot, dat Kattendijke nog steeds niet met openbaar vervoer kan worden be reikt', aldus mr. Huber, .daar moet eens met de vervoersondernemingen over worden gesproken'. Om het ver voer goed te krijgen, zal de gemeente financieel moeten bijspringen en daarmee kwam de financiële positie van de gemeenten aan de orde. i CONCERT- EN GEHOORZAAL MIDDELBURG Na in de middaguren een jeugdconcert voor leerlingen van het voortgezet on derwijs te hebben verzorgd, concerteer de in de avonduren hel Amsterdams Philharmonisch Orkest onder auspi ciën van cle ZVU in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. Het program ma voor de pauze was vrij traditioneel met de ouverture ,Le nozze di Figaro' van Mozart en I-Iaydn's bekende cello concert, waarbij het concert werd ge completeerd met de vijfde symfonie van Sjostakovich. In deze symfonie heeft do componist in zekere zin revanche ge nomen voor zijn voorgaande symfo nieën. waarvan de tweede en derde geen waardering vonden en de vierde zelfs nooit werd uitgevoerd. Sjostakovich gaat h-er van een programmatisch idee uit, waarbij naast strijd, overwinning, vreugde en triomf hoogtij vieren. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest, dat deze compositie voor de tweed® maal speelde, gaf er een geacheveerd® uitvoering van. Het derde deel heeft ons nog het minst kunnen boeien, het was wat langdradig en er was te wei nig contrastvorming., Het Allegretto bleek een speelse, deels spottende wal» te zijn, briljant uitgevoerd. De finale (Allegro non troppo) muntte in de slot fase uit in een fanfare-achtig geheel, waarbij het orkest op volle sterkt.® aantreedt. Anton Kersjes (en we kunnen het voor de zoveelste keer weer getuigen) gaf blijk zich 'in de partituur goed inge leefd te hebben. Alle inzetten werden hij terecht al zijn orkestleden in liet delen, was dan ook een meer dan ver diende hulde. Het programma van het Amsterdam» Philharmonisch Orkest onder directie van Anton Kersjes was deze avond, di» in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg plaatsvond, begonnen met één van Mozart's bekende ouverturen, namelijk .Le nozze di Figaro'. Geïnspireerd wer den de kleine notenwaarden met zuiver heid de zaal .ingeworpen', duidelijk ge accentueerd waar nodig en met een geestdrift, het orkest waardig. De rou tine speelde hier een aardig woordj® mee, zonder dat die routine in sleur veranderde. Het was met recht een feestelijke ouverture, die terecht bij de bezoekers in de smaak viel, getuige het warme applaus dat Kersjes en de zij nen mocht ontvangen van de en thousiaste zaal. De 21-jarige Hongaar se cellist Miklós Perenyi vertolkt® Haydn's bekende celloconcert in D- groot. Hoewel niet zo'n briljant con cert misschien, is er voor de toehoor der toch veel te genieten vanwege de melodieuze schoonheid, <lie dit werk ongetwijfeld bezit. Anton Kersjes nain het eerste deel wel in een wat gezapig tempo, waarbij de solist (wanneer hij cTë kans kreeg) het tempo graag een beetje opvoerde, maar door dirigent en orkest in het samen spel enigszins aan banden werd gelegd. Miklós Perenyi is een jong talent dat zeker nog veel van zich zal doen spre ken. Trefzekerheid (vooral ook ln de voor een cello zeer hoge regionen) en een warme toon stonden borg voor een uitvoering, die de in grote getale aan- .wezige toehoorders aan het slot in een zeer langdurig applaus uitten. De (be scheiden) solist liet applaus en bloemen hulde met zichtbaar genoegen over zich .lcomen. Op zaterdag 8 november concerteert het Amsterdams Philharmonisch Orkest ln Terneuzen. A. L. Jeugdbeleid Rampzalig Veel kritiek was er op het Goese jeugdbeleid, toen burgemeester Huber liet onderwerp Schuttershof had aan- BURGEMEESTER EVERAARS WIL KEURINGSBEWIJS GROEDE De film over de be zetting van het Maagdenhuis, die zondagavond in Groede door de jeugdsoos .Experimental' zou wor den vertoond, mag niet worden gedraaid op grond van artikel 16 in de politieverordening van Groe de, die vermeldt dat films niet mo gen worden vertoond zonder toe stemming van b en w. Deze toe stemming is niet verleend. De reden zou zijn dat de film niet vol doet aan de bioscoopwet die eist dat een film door de in Nederland bevoegde in stanties moet worden gekeurd voor ver toning in het openbaar en voor het vaststellen van de toelaatbare leeftijd. Burgemeester J. C. Everaars zou een aanvraag van de soos om vergunning voor het draaien van de film dan ook van de hand hebben gewezen, omdat -een keuringsbewijs werd overlegd. )e waarnemend postcommandant van Urocac, cie neer Kramer uit Nieuwvliel deelde mede tial de soos .Experimental' geen besloten karakter draagt. Zij treedt namelijk niet op als een stichting en heeft daarom geen vaste ledenlijst. Zou de vertoning zondagavond in beslo ten verband plaatsvinden, dan valt de eis van keuring door bevoegde instan ties weg. Nu de voorstelling echter als openbaar moet worden beschouwd en de vergun ning niet met een keuringsbewijs is aangevraagd, zou burgemeester Eve raars besloten hebben, pas goedkeuring te verlenen zodra men dit bewijs over legt. Volgens de heer Kramer zou hij hierover gezegd hebben: .Als het keu ringsbewijs erDij is, waarom zou ik dan geen vergunning geven?' Vertoning van de Maagdenhuisfilm zal zondagavond in Groede dus achterwege blijven. Of de film later wordt gedraaid, is nog niet bekend. Toen de heer Kramer vernam dat in de PZC van gisteren toch een aankon diging stond van de voorstelling nam hij contact op met de gemeentesecreta ris van Groede, die daarna de heer J. Oosterveld (jeugdwerkadviseur) hier over heeft benaderd. Het schijnt dat de kwestie binnen de gelederen van de soos nogal wat stof heeft doen opwaaien. Burgemeester Everaars zelf was gister avond niet bereikbaar om enige inlich tingen hierover te verschaffen. Burgemeester Vermet was daarmee uiterst tevreden. Hy wees er op, dat 's-Heer-Arendskerke geld genoeg hoeft. Zijn opponent was mr Huber: .«Ie huidige finaciële situatie is ramp zalig. Je leunt haast geen beleid meer voeren. Ik hel» de hoop gevestigd op de welvarende kernen, die bij Goes komen', merkte hy onder algemene hilariteit op. Bij het begin van de discussie had toehoorder er al op gewezen dat de .Club van 8', de groep van acht Mid den-Zeeuwse grote werkgevers niet in het forum vertegenwoordigd was. De club kwam tegen het einde van de vergadering nogmaals ter sprake. Uit de zaal werd de angst geventileerd, dat de club van 8 een gezamenlijke politiek zal gaan voeren op het gebied van het aantrekken van werknemers. Ook forumvoorzitter Hoek bekeek de club met wantrouwen: wat zij wil len, het aan de orde stellen van het Zeeuws woonklimaat en leefklimaat in verband met de personeelswerving, doorkruist de plannen, die er zijn voor het opzetten van een regionale raad voor de arbeidsvoorziening. Deze raad zal bestaan uit werkgevers en werknemers, die met hetzelfde doel als de club van 8 rond de tafel willen gaan zitten. Uitslag van ballonnenjacht .Smurfenland' Tijdens de kindervakantieweek in het .Smurfenland' in Terneuzen waar dage lijks enkele honderden kinderen zich vermaakt hebben in hun zelfgebouwde huttendorp, werden ook ballonnen o] gelaten. Tot eind oktober konden c.„ vinders van deze ballonnen de kaart te rugsturen naar Terneuzen. De uitslag is nu bekend geworden. Niet de groep van 19 in elkaar verwarde ballonnen won de hoofdprijs (deze ballonnen kwa men namelijk iets verder dan Oost burg) maar wel cle volgende kinderen: 1 Ellen van Lare, ballon gevonden te Bambrugge (B.) 46 m; 2 Bob van Laero ballon gevonden te Aarden burg 27li km; 3 Truus Smilde, ballon gevonden te Waarschoot 26 km. MINISTERS ANTWOORDEN: DEN HAAG (GPD) Staatssecreta ris Kruisinga (sociale zaken en volks gezondheid) is, mede namens minister De Block (economische zaken) van oor deel dat als geviilg van de tussen het rijk, «Ie provincie Zeeland en de gemeen te Vlissingen gesloten overeenkomst vol doende waarborg bestaat dat aan Pechi ney die eisen gesteld zullen worden, de uit een oogpunt van milieu-hygiëne noodzakelijk worden geacht. D® staatssecretaris zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het pacifistische tweede kamerlid dra. B. van der Lek in verband met de aan de vestiging van Pechiney gestelde ed- op het gebied van mllieu-hyglëne. De staatssecretaris zegt verder dat ln de overeenkomst tot verkoop van gron den aan Pechiney clausules ten aanzien van de luchtverontreiniging zijn opge nomen. Daarmee, aldus dr. Kruisinga, heeft Pechiney zich verbonden om mee te werken aan het tot stand komen van een uit een oogpunt van milieu hygiëne verantwoorde oplossing. Deze clausules zijn ook neergelegd ln het convenant (overeenkomst), die de sa menwerking, tussen rijk, provincie en gemeente regelt. In deze overeenkomst vormen zij de basis, waarvan de convenantspartnera zullen uitgaan bij het in gemeenschap pelijk overleg opstellen van de voor waarden die aan Pechiney zullen wor den gesteld. De overgrote meerderheid van de voorwaarden zullen te zijner tijd aan de hinderwetvergunning r~ bonden worden. Geen afvalwater zaken uitgesproken mening, dat het probleem van «le waterverontreini ging zich bij deze vestiging niet zal voordoen, berust oi> liet technologi sche feit, dat bij net produktiepro- ces geen water wordt gevormd en geen proceswater wor«lt. gebruikt. Er komt dus ook geen afvalwater vrij. Het water dat wordt gebruikt voor het zuiveren van de lucht bevat slechts in zo geringe mate verontreinigende be standdelen, dat dientengevolge bij lozing op het oppervlaktewater evenmin een verontreinigingsprobleem optreedt- Goese agent haalt anti-NATO-pamflet van kerkgebouw GOES Een Goese politieagent heeft vrijdagmorgen omstreeks zeven uur op de weg naar het bureau van de her vormde Maria Magdalenakerk in Goes enkele anti-Navo-pamfletten verwijderd. De ,91 stellingen tegen de NATO' wa ren daar, zoals gisteren gemeld, neer gehangen door leden van socialistische jeugd, Zeeuws vredescomitè .en CPN in het leader van een landelijke actie, een initiatief van de Nederlandse studenten raad. De Goese politie had de papieren al 's nachts opgemerkt tijdens de patrouil le, maar men meende dat ze er waren opgehangen vanwege de kerk zelve. De vroege politieagent dacht er ander» ADVERTENTIE VOOR UW BRUIDSFOTO'S St-Jacobsstraat 27, Vlissingen VERWACHT. In bet algemeen veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige westelijke wind en ongeveer «lezelfde temperaturen als gisteren. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Vrij zacht voor de tyd van het jaar en geleidclyk op meer plaatsen regen of motregen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon 0-3. Min. temp. 3 tot 7 graden boven normaal. Max. temp. 1. tot 5 graden boven normaal. Kans op een geheel droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: Aantal uren zon 0-4. Min. temp. 3 tot 8 graden boven normaal. Max. temp. 1 tot 5 graden boven normaal. Ka.ns op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Normalen voor 2 tot 6 november min temp. max. temp. Den Helder 6 11 Eelde 4 io De Bilt Vlissingen ami Zuid Limburg 11 10 1 november Zon op Maan op ZON EN MAAN 2 november Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2