PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPOEDIG GESPREK BONN-WARSCHAU Nieuw-Goes wil meebeslissen bij vestiging van grote industrieën Nieuwe stappen Nixon Gekaapte Boeing naar Ierland Bij Carp Helmond ontslag 250 man Vandaag in de krant... Oost-Eurova: VEILIGHEIDS CONFERENTIE IN HELSINKI Treinmachinist moest overweg- wachter van het toilet halen GASEXPL0SIE ASSENDELFT: 1 GEWONDE FORUM OVER GOESE TOEKOMST Cyclamaten Weinig vertrouwen in ,cluh van 8' Maandag lagere benzineprijzen 212e jaargang - no. 257 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 01186-534 «XP 2751). Pagtar. Hoofdrad.. G. A. da Kok. 9 Abonn.prij» f 1,10 PM iu«k, t 14.25 par hwi I. tol. 7651 (bgg red. 2078/3169, «du. 8248). Gon, Grot* Markl 2, tal. 6140 tarief. Kleine adv. (max 8 regels) 37 at per regel (min. t 1.85) .Brieven bur. i Zaterdag 1 november '69 Maagdenhuis mag niet Pagina 2 HAARLEM He, wacht even, de koningin is aan de beurt! De- se uitroep Monlc gistermorgen op in de feestelijk versierde kermis tent op kets portveldje van het 575-jarige Ooen Guserhuis, dat gisteren koninklijke belangstelling kreeg. De vorstin bozoolit alle stands. Met batlengooien kreeg ze als prijs badget met, de tekst am a tigerti bij het spijkerslaan boden de öuserhuis-bewonertjea haar een rol zuurtjes aan en op een andere plaats gooide ze met groot elan drie schoteltjes stuk. De jeugd glunderde. Aan het eind van haar rondgang over het ker misterrein kreeg de vorstin, bela den met prijsjes, twee poppen aan geboden die waren aangekleed als xoeesjes uit vroeger tijd. SAIGON (AFP) President Ni xon zal in zijn aangekondigde re de op 3 november eën nieuw, ini tiatief bekendmaken, waarover de regeringen van Amerika Zuid-Vietnam het eens zijn ge worden. Dit heeft de Zuidvietna- mese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Lam, vrijdag in Saigon verklaard. Nadere bijzon derheden wilde hij niet geven. Sinds de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Ellsworth Bunker, op 14 oktober van vakantie in Saigon is te ruggekeerd, heeft hij tweemaal met mi nister Lam en vijfmaal met president Thieu van gedachten gewisseld. Presi dent Thieu verklaarde woensdag jongst leden nog dat hij nog niet op de hoog te was gesteld van hetgeen de Ameri kaanse president op 3 november gaat zeggen. President Nixon heeft vrijdagavond de lang verwachte aankondging gedaan dat de Verenigde Staten de hulp en steun aan Zuid-Amerika gaan uitbreiden. Nixon maakte b.ekend dat vanaf 1 no vember iedere Amerikaanse dollar, die bedoeld is als steun voor Latijns-Ameri- ka, ook in de Latijns-Amerikaanse lan den kan worden uitgegeven. Tot nu toe is het zo dat elke dollar die een Latijns- Amerikaans land van de VS krijgt ook in de VS moet worden uitgegeven. BONN (DPA, AP) Binnen afzienbare tijd' is een Westduitse ini tiatief te verwachten voor inleidende besprekingen met Warschau, zo heeft de Westduitse regeringswoordvoerder Ahlers vrijdag mee gedeeld. Sprekend over de activiteit van het ministerie van buiten landse zaken onder Walter Scheel in de naaste toekomst zei hij, dat de regering de betrekkingen met alle Oosteuropese staten wil verbete ren. Ahlers liet echter doorschemeren dat er nog geen overleg met Tjechoslowakije op handen is. Donderdag heeft minister Scheel een gesprek gehad met de Sowjet-ambassa- deur Tsarapkin. In hét begin van de ko mende week ontmoet hij de ambassa deurs van 'Engeland en Amerika. Op 14 november wordt de Britse minister Van buitenlandse zéken, Stewart, in Bonn Verwacht. Naar Ahlers meedeelde, hoopt Scheel nog vóór de Haagse topconfe rentie van de EEG van 17 en 18 novem ber een ontmoeting te hebben met zijn Franse ambtgenoot Maurice Schumann. De Sowjet-Unie ziet in de regerings verklaring die de Westduitse bondskan selier Willy Brandt deze week in de bondsdag aflegde, zowel positieve elementen als .bepalingen die gericht zijn op bestendiging van de dogma's uit het verleden'; Op een persconferentie in Moskou wees vrijdag de Russische re geringswoordvoerder Zamjatin er met Orders DE Schelde-directie zal binnen kort weer naar de USSR gaan voor besprekingen over nieuwe orders, (pagina 2). Veront-Rijn-iging DE REGERINGEN van West- Dmtsland en Frankrijk hebben toegezegd te zullen waken voor een verdere verontreiniging van de Rijn..... (pag 11 Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5, 7 en 9 Sport: pagina 13 Financieel nieuws: pagina 29 Radio en tv: pagina 27 En in het pag. 17 Oud-topsporter (schaat sen en wielrennen) Ger Beste- breurtje (nu sportjournalist schreef samen met Kees Verkerk een boek: ,Heya Keesie'. pag. w Mevrouw Vaas uit Yer- selce: huisvrouw - biologe in de politiek, letterkundige kroniek door Hans Warren, pag. 23: Reacties op de bevrijding pag. 31/: Paater Leopold Verhagen (bekend van tv) weet alles over de relekwieën in de R-K Kerk, voorts: Stemmen uit. de kerken. RUSSEN REAGEREN POSITIEF OP VERKLARING VAN BRANDT NEW YORK (RTR, AFP) Een boven California gekaapt lijnvliegtuig van de Amerikaanse maatschap pij .Trans World Airlines' bevond zich vrijdagavond op een spookvlucht boven de Atlantische Oceaan, op weg naar Shannon in Ierland, met als mogelyk einddoel Egypte. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrij dagavond meegedeeld, dat de kaper vermoedelijk een Amerikaanse marinier eerste klasse is, die ontsnapte terwijl hij op weg was om voor een krijgsraad te ver schijnen. Hy werd geïdentificeerd als de Vietnam- veteraan Raphaël Minichiello. Na de koerswijziging begon een dramatische vlucht van de Amerikaanse west- naar de oostkust. Omdat het toestel geregeld bij moest tanken, maakte het drie tussenlandingen. Eerst in Denver, waar de 39 passa giers en drie stewardessen mochten uitstappen. Daar na op de internationale luchthaven Kennedy brj New York, waar twee verse' piloten met grote ervaring op internationale lijnen aan boord mochten komen. De kaper vond daar de toestand kennelijk te gevaar lijk, lostte een waarschuwingsschot, toen het toestel omsingeld werd door politieauto's en liet het weer vertrekken zonder dat het bijgetankt had. Als laatste ,halte' voor de oversteek van de oceaan deed de Boeing het vliegveld van Bangor aan, waar brandstof werd ingenomen voor een vlucht naar Ierland. Een lucht- vaartdeskundige zei, dat het vliegtuig niet met sterke tegenwind te kampen moest krijgen, wilde het met de brandstof uitkomen. Russen WENEN (AP) In een verklaring, vrijdag afgegeven na het eind van de conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de landen van het oostblok, in Praag, is gezegd, dat wordt voorgesteld de Europese velllgheidscon- ferentie in de eerste helft van 1970 in Helsinki te houden. Namens hun regeringen hebben de mi nisters voorgesteld, dat de volgende pun ten op die conferentie moeten worden behandeld: Het scheppen van een veilig Europa en het verbannen van geweld en bedrei ging van geweld in de ïnter-Europese strekkingen. De uitbreiding van de onderlinge dom- merciële, economische en technische-we- tenschappelijke betrekkingen, gegrond vest op het beginsel van gelijke rechten van allen en met als bedoeling de ont wikkeling vande politieke samenwer king tussen alle landen van Europa. klem op, dat hij slechts zijn eerete indrukken van het regeringsprogram weergaf. ,Er zijn enkele passages die de aan dacht waard zijn in de eerste plaats het door de bondsrepubliek geuite voornemen om het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens te ondertekenen. Eveneens posi tief..is hét plan van- de' regering van de bondsrepubliek, deel te nemen aan voorbereidingen voor een algemeen- Europese veiligheidsconferentie', zei Zamjatin'. Walter Scheel, heeft in een exclusief interview met Associated Press ver klaard, dat de Westuitse regering al les zal doen opdat met de Sowjet-Unie besprekingen kunnen worden gehouden over een verklaring waarin het gebrui ken van geweld wordt verworpen. Hij zal ,zeer spoedig' Moskou een da tum voorstellen waarop men de bespre kingen, in Moskou, zouden kunnen be ginnen. DORDRECHT (GPD) De over wegwachter van de spoorovergang aan de Reeweg-Oost in Dordrecht zat donderdagavond op het toilet. Dat is niets bijzonders. Wel bij- Konder is dat op dat moment de trein nit Geldernialsen naderde. De machinist ontdèkte dat de overweg, - niet was gesloten en stopte ae trein. Hij haalde de overwegwachter uit zijn retraite. Prof. Van Praag overleden AMSTERDAM (ANP) Vrijdag is Amsterdam op 74-jarige leeftijd overle den prof. mr dr J. A. van Praag, oud- hoogleraar in de Spaanse taal en letter kunde aan de universiteit van Amster dam. j^AKtlïjK ASSENDELFT In de M. Sijpe- steynstïaal heeft zich vrijdag mid dag een gasontploffing voorgedaan Op de foto de ravage in het huis, icaar de ontploffing plaatsvond. HAARLEM (GPD) Bij Carp's Garenfabrieken in Helmond zal 250 man personeel worden ontslagen. Maandag wordt met de vak bonden het overleg over wat de directie noemt, goede afvloeiings- voorstellen op gang gebracht. Het hele produktiepersoneel (al verminderd tot 157 man) en 100 kantoormensen zullen naar ander werk moeten gaan uitkijken. Daarbij heeft de direcie alle steun toe- Zoals bekend heeft het Schotse Coatconcern dat al 73 procent van de Carp- aandelen in handen had, een bod van 120 procent gedaan op het restant. De produktie-afdelingen van Helmond zullen naar fabrieken van dit concern in België, Duitsland en Engeland worden overgeveld. Alleen de verkoopafdeling blijft in Helmond werken, Oorzaken van de sluiting, aldus het communiqué van de directie, zijn toenemende personeelslasten en stijgende concurrentie in de EEG. De laatste vier jaar was de winst steeds verder teruggelopen. Voor 1970 voorzag de directie zelfs een verlies. ZACHT BEGIN NOVEMBER (Van onze weerkundige medewerker) Ons la.nd zal dit eerste november- weekeidde aan de rand van een hogedruhgebied liggen, waarvan het centrum boven Frankrijk wordt aangetroffen. Aan ae noordflank hiervan staat boven de Britse eilanden en de Noord zee een krachtige westelijke stro ming met aanvoer van vrij zach te oceaanlucht. Demiddagtenpe- ratuur ligt in de buurt van 12 d 13 graden. Verleden jaar had no vember een zeer warme start waarbij in het uiterste zuiden ■van Limburg nog 20 graden werd bereikt. Een week daarna bibber den wij bij 2 a. 1) graden boven het vriespunt. Finland ligt gro tendeels onder de sneeuw met ook overdag lichte vorst. Bij ons een gunstig begin van deze derde herfstmaand met weinig of geen regen, nu en dan een zonnetje en nog steeds een. redelijke tempera tuur. ZAANDAM (GPD) Twee gasexplo- sïes vlak na elkaar verstoorden vrijdag middag de rust in de Willem Sijpesteijn- straat te Assendelft. In de daarop vol gende seconden weerklonken glasge rinkel an angstige kreten. In drie wo ningen was een enorme ravage ont staan. Een binnenmuur stortte geheel in. Een groot aantal ruiten sneuvelden, huisraad an kasten werden verwoest. Vooral de woning van de op het mo ment van de explosie aanwezige heer J. L. Scheerman werd zwaar getroffen. Mensenlevens kostte de explosie echter niet. Alleen de echtgenote *van de heer Scheerman werd licht gewond. De gehele dag hadden de bewoners een gaslucht geroken. Personeel van gasbedrijf Zaanstreek-Waterland bezig met het repareren van een leiding, maar schonk geen aandacht aan de klachten over gaslucht van de bewo ners. In de afgelopen dagen moeten grote hoeveelheden gas zich hebben opgehoopt onder het huis en op onbekende wijze tot ontploffing zijn gekomen. In de twee woningen naast het huis van de heer Scheerman was de schade aanmerkelijk kleiner. Een brandweerman: ,je snapt niet dat die mensen er levend zijn uitgekomen'. De cyclamatenaffalre om de hele verwarde discussie v/yg; roncj tje kunstmatige zoetstof 7.0 maar eens aan te duiden 'S één van die zaken, waarbij !=L de gewone burger zich ver- twijfeld afvraagt: hoe zit het nu eigenlijk, De Verenigde Staten van Amerika zijn ermee begonnen, daar is onverwacht een verbod van kracht ge worden om deze zoetstoffen in etens- en dranken te verwerken, waar op Engeland is gevolgd. Nederland bleef niet achter: staatssecretaris Kruisinga heeft vorige week meegedeeld, dat hij stappen heeft ondernomen om te bevor deren, dat het gebruik van cyclamaten stringente bepalingen zal worden onderworpen. Zo zal gebruik niet meer worden toegestaan in eet- en drinkwa ren na 1 januari 1970. Dat is één kant van de medaille. De andere kant heeft te maken met het hoongelach, dat in deskundige kring is opgegaan nadat Amerika zijn eerste maatregelen be kendmaakte. Een Nederlands deskundi ge zei ons onverbloemd: ,Een lachertje, deze hele zaak. Ik ben benieuwd welke pressiegroep daar achter zit...' De gewone burger weet het dan niet meer. Hij probeert zich te verdie pen in deze niet zo eenvoudige stof en werkt daartoe het rapport door, dat in opdracht van staatssecretaris Kruisinga is opgesteld door het rijksinstituut voor de volksgezondheid. Daaruit blijkt dan, dat bij ratten kanker is vastgesteld na dat men deze dieren hoge doseringen cyclamaat had toegediend. Doseringen, die echter in geen verhouding staan tot wat een mens even tueel via voedings stoffen tot zich neemt. Bovendien het staat allemaal in het rapport geven deze proeven geen enkele zeker heid. dat de bewuste stof ook kanker verwekkend voor de mens is. Er zijn bovendien nog allerlei opmerkingen in het stuk terug te vinden, die duidelijk maken, dat er nog heel wat onderzoek moet worden verricht voordat er ook maar enige zekerheid over deze affaire kan worden gegeven. En er is dan voor de buitenstaander maar één conclusie mogelijk: uit een oogpunt van voorzorg worden maatregelen genomen zonder dat men exact weet of ze wel nodig Een zelfde tendens is af te leiden uit een artikel, dat opgenomen in de International Herald Tribune, ont leend aan het Britse tijdschrift Nature. In dit artikel wordt schamper vastge steld, dat de bewijzen als zouden cycla maten kankerverwekkend zijn, aller minst waterdicht zijn. En met een bij tende spot wordt opgemerkt, dat het publiek gelukkig vertrouwen kan heb ben in zijn wetenschappelijke en poli tieke wachters, voor wie géén inspan ning te veel is om de volksgezondheid te beschermen, mits dat maar niet on aangenaam is voor datzelfde publiek. Deze week maakten we een discussie bijeenkomst mee, waar onder meer over de industriële luchtverontreiniging werd gesproken. Thema: de spanning tussen welvaart en welzijn. Op zeker moment stond een arts op, die zich met enig schouderophalen afvroeg of derge lijke debatten wel enige zin hadden. Zo lang ze nog worden gehouden in zaal tjes, waar men elkaar niet kan zien van de sigarettenrook, moet men maar niet te veel verwijten tot de. industrie richten, meende hij. Eigenlijk werd in deze woorden dezelfde inconsequentie vastgesteld als bij deze cyclamaten- affaire valt te registreren. Er wordt nu plotseling met veel tam-tam een verbod bekendgemaakt en de publiciteitsmedia staan er vol van, maar tegelijkertijd weet iedereen dat er geen wetgever is die zich bezighoudt met dwingende voorschriften bijvoorbeeld inzake het roken. Dat mag ieder voor zich weten, al leidt dat soms tot vreemde conse quenties. Zo hoorden we een maand of wat geleden tijdens een bijeenkomst van jongelui met veel pathos vaststellen, dat industrie in Zeeland maar weg moest blijven. Een meisje van een jaar of twintig riep bewogen uit: ,Ik wil niet dat mijn kinderen opgroeien in een streek, waar ze kanker krijgen'. Na deze cri de coeur inhaleerde ze diep. Er wordt intensief gedebatteerd over .inspraak' en er wordt betoogd dat we moeten meedenken. Iedereen doet op gezette tijden aan dit debat mee. Maar het trieste is, dat men steeds weer op ontwikkelingen stuit, waarover al leen een oordeel mogelijk is met ge specialiseerde kennis, waarbij bovendien blijkt dat de specialisten lijnrecht tegen over elkaar staan. Zoals in deze cycla- niatenzaak. Terwijl tegelijkertijd soort gelijke gevaren ongemoeid worden ge laten. Om Nature nog eens te citeren: ,Na de afkondiging van het cyclamaten- verbod kan het dankbare publiek ziek troosten met een welverdiende siga ret...' GOES De na 1 januari te vormen nieuwe gemeente Goes moet beslist geen grote in dustriestad worden. Dat bleek vrijdagavond duidelijk de wens op een forumbijeenkomst over- de mogelijkheden voor nieuw- Goes. De bijeenkomst was be legd door het gezamenlijk over legorgaan van de drie plaatselij ke vakcentrales in de ,De Prins van Oranje' te Goes. vrij grote aantal aanwezigen bleken nogal wat bezwaren te bestaan tegen de wijze van industrialisatie van Mid den-Zeeland. Forumlid en burgemees ter van Goes, mr F, G. A. Huber, zou het een logische zaak vinden, als ook de betrokken genieenton van Zuid- Beveland konden meepraten by de vestiging van bedryven. Hij vroeg zich af, of de situatie in Amsterdam, waar de bevolking heeft kunnen meepraten over het al of niet vestigen van Pechiney, geen navol ging behoeft. Als verkeerde voorbeel den noemde burgemeester Huber Arnhem en Breda: .Dat zijn mooie woonsteden, maar als ik er de stank van AKU ruik denk ik: is dat geen fout beleid geweest?' Mr Huber was niet gelukkig inet de wyze van vestiging van Pechiney: men wordt plotseling gesteld voor het feit, dat de fabriek gaat komen en pas veel later kan men in de krant lezen, dat er wel degelyk nadelen aan oen aluminiumfabriek zyn verbonden. De lieer A. P. Bos. in het forum als directeur van het gewestelijk arbeids bureau Göes, noemde de industriali satie eën noodzakelijke ontwikkeling. Hij wees er op dat er uit Midden-Zee land nog steeds mensen naar Brabant moeten voor hun werk. ,Wat is erger, pendelen of in de stank zitten', vroeg forumlid en PZC-joürnalist G. C. van Loo zich daarop af. Het stinken bleef volgens de heer Bos het grootste be zwaar. ,De vestiging van Pechiney is plano logisch gezien een verkeerde beslis sing geweest,' meende Van Loo, ,het bedrijf had in Ossenisse moeten ko men. Dat fluor moeten we niet hebben aan de kant, waar fruitteelt is en waar woonkernen zijn. Ik ben bang, dat men tegen Pechiney geen nee heeft durven zeggen'. Forumvoorzitter en NW-districtsbe- stuurder C. Hoek wees erop, dat Goes recht heeft op een adviserende stem in het havenschap Vlissingen, zodra het schap op het terrein van Goes gaat werken. Een dergelijke uitzonde ring is er indertijd ook voor Middel burg gemaakt en die uitzondering zal ook voor Nieuw-Borsele gemaakt moeten worden, Rotterdam Bij enkele vragenstellers leefde de angst, dat Zeeland door de luchtver ontreiniging in de toekomst een soort Rotterdam gaat worden. Niet alleen vragenstellers vreesden dat: ,ik zie wat dat betreft de toekomst somber in voor Zeeland', zei forumlid P. Nie- wenhuyze, districtebestuurder van de Nederlandse christelijke hond van overheidspersoneel. .Als er inderdaad groengordels komen tussen Pechiney en de woonkernen valt het wel mee', meende de heer Van Loo. Hij vreesde vooral voor luchtverontreiniging, veroorzaakt door auto's, kolenkachels en land- bouwbestrydingsmiddelen. De raad voor de luchtverontreiniging, die het provinciebestuur enige jaren geleden heeft ingesteld, werd door een aanwezige in dit verband uiterst positief beoordeeld. Mr Huber, die zelf zitting heeft in de raad, stelde vast, dat dit lichaam alleen maar de reeds veroorzaakte luchtverontreini ging kan constateren. Goes moet volgens burgemeester Huber in de toekomst een woon-, werk-, recreatie- en verzorgings gemeente worden, Mr Huber zei dit in antwoord op een vraag, wat de toekomstige taak voor Goes zal zijn. Industrie moet er wel komen, maar het mag niet overheersen. Er zal geen plaats zijn voor basis- of grootindustrie. Huisvuil (Zie slot pag. 2 kol. 5) DEN HAAG (ANP) De grote olie maatschappijen Esso, Shell en Chevron delen mee dat met ingang van maan dag 3 november de prijzen voor super en gewone benzine met 1,3 cent per li ter worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk geworden door marktomstan digheden zoals seizoenshwloedcn en con- eurrentieo verwegingen. Bij deze olie maatschappijen is men van mening dat de kleinere' maatschappijen spoedig met een soortgelijke prijsverlaging zullen volgen. Algemeen wordt aangenomen dat ook de zogenaamde .uitte pompen' een overeenkomstige prijsdaling zullen af kondigen. NEDERLANDER VERMIST OP DE ETNAVULKAAN ROME (DPA) De 49-jarige Amster dammer J. G. is tijdens een uitstapje op de vulkaan de Etna op Sicilië ver dwenen. -Hij had zich reeds woensdag van een groep toeristen afgescheiden teneinde de noordoostelijke krater, die thans werkt, te bezichtigen. Vermoed wordt, dat hij in een lavaspleet gestort en om het leven gekomen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1