Verdedigers van mr R. concluderen vrijspraak Groep in ARP wenst intern beraad over partijsamenwerking Eis: drie maanden en twee jaar ontzegging ARJOS: NOTA- VÈRINGA IS DISCUSSIESTUK Studentenoproep tot ,Actie-001' od het Binnenhof GERECHTELIJK VOORONDERZOEK NAAR DOOD VAN HARTPATIËNTEN Groep van tien eens over IMF-bij dragen Gratie voor ter dood veroordeelde jonge Bask Gentleman-inbreker in Breda gepakt Kerk krijgt antiek voor veel geld van handelaar terug NOB-Wegtransport laakt het CMB Vragen over Dinteloord als plaats tweede luchthaven Nieuw gemeenteprogramma WD: OOK LEERLINGEN IN BESTUUR VAN DE MIDDELBARE SCHOLEN Uitbetaling aww in het buitenland Sloan's Liniment VERGOEDING DUITSE BOEREN GOEDGEKEURD Directeur wegens overtreding antibioticawet veroordeeld ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 DEN HAAG (GPD) Met geen woord hebben de verdedigers van de Haarlemse rechter mr. R. com mentaar geleverd op de hoogte van de door de officier van justi tie geëiste straf: 3 maanden ge vangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Zon der een zweem van twijfel conclu deerden mr. Van Empel en mr. Benno Stokvis dat mr. R. door de Haagse rechtbank alleen maar kan worden vrijgesproken. Systematisch ondergroef mr Van Em pel alle tegen de verdachte aangevoerde bewijzen. Het meest aanvechtbare punt. de drankinvlooed, boorde hij de grond in met de constatering dat geen van al le gehoorde deskundigen met zekerheid iets heeft kunnen zeggen over het al coholgehalte van verdachtes bloed op het moment van het ongeluk. De offi cier van justitie stelde zich te dien aan zien op het standpunt, dat de uitslag van de bloedproef op zichzelf al over tuigend is, omdat aangenomen moet worden dat men bij een promillage van 1,05 niet meer in staat is naar behoren een auto te besturen. Mr Rosingh voer de in dit verband aan, dat bij 0.5 pro mille een duidelijk ongunstige invloed begint op de rijvaardigheid. Maar, zo stelde mr Van Empel vast, dr Nele mans heeft gezegd dat ten tijde van het ongeluk verdachtes alcoholpromilla ge best nul kan zijn geweest. Drs Ver- burgt meent dat er wel iets van alcohol in verdachtes bloed aanwezig moet zijn feweest, maai- hij kan ook niet zeggen oeveel. Daarmee is elk bewijs van al coholinvloed ten tijde van het ongeluk vervallen, meende mr Van Empel, ,en dus is het betoog van meneer de of ficier over de 1,05 pro-mille niet ter zake dienende'. De verklaring van de buschauffeur van Maarse en Kroon deed mr Van Empel later in zijn pleidooi af als .pure fantasie'. De verklaringen der beide kantoorbediendes, wemelen van onwaarschijnlijldieden en ongeloof waardigheden, zei mr Van Empel, en de jongeman Van Huizen, die achter het slachtoffer gereden zou hebben maar die door niemand is gezien heeft in het vooronder zoek gezegd: ,er werd een vuile rot streek uitgehaald en toen besloot ik er iets aan te gaan doen', een uit gangspunt dat de geloofwaardigheid van zijn verklaring niet bevordert. Mr Van Empel benadrukte dat ver scheidene ooggetuigen helemaal geen bromfietser hebben gezien. De dagvaar ding stelt dat mr R. roekeloos heeft ge reden. maar over zijn wijze van rijden is niets bekend, dus van roekeloosheid kan geen sprake zijn. De toestand van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens de Arjos, de Antirevolutionaire jongeren, zal uitvoe ring van de nota-Veringa experimenten met. bestuursvormen aan universiteiten en hogescholen afremmen. De Arjos, die hierover een rapport aan de AR-ka nier- fractie heeft gestuurd, meent dat de nota-Veringa een discussiestuk moet zijn en niet beleidsbepalend. De AR-jongeren verzetten zich tegen de vijf geledingen die minister Veringa voorstelt. Volgens hen zijn drie voldoen de. UTRECHT (ANP) Het hoofd van ft arrondissementparket in Utrecht mr W. H. Overbeek heeft gistermiddag een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen drie functionarissen van de On derling Pharmaceutisehe Groothandel in Utrecht, teneinde definitief na te gaan welke strafrechtelijke fouten hen ten laste kunnen worden gelegd in verband met de dood van twee hartpatiënten in het Julianaziekenhuis in Veenendaal. De patiënten zijn in het begin van dit jaar vermoedelijk overleden tengevolge van de toediening van verkeerde digo- xine-tabletten. Deze tabletten waren af komstig van de OPG in Utrecht. Mo gelijk heeft in een bepaalde partij ver menging plaatsgevonden van digoxine en digitoxinetabletten, een verwisseling of mogelijk beide. Digitoxinetabletten zijn ook bestemd voor hartpatiënten, maar er wordt slechts een minimale dosering van gegeven. De verkeerde ta bletten bevatten een circa twee tot vier maal te hoog gehalte aan hartglyco- side per dosis. Bij 165 hartpatiënten werden verschijn selen van digitalis-intoxicatie geconsta teerd. De beide internisten en de cardi oloog van het Julianaziekenhuis in Vee nendaal hebben onlangs in een artikel in het Tijdschrift voor Geneeskunde la ten blijken, dat het gebruik van de ver keerde tabletten bij zet patiënten in dit ziekenhuis tot het overlijden heeft bijgedragen- Dood door sthuld Mr Overbeek verklaarde, dat dood door schuld niet ten laste is gelegd, aangezien als stellig kan worden aan genomen dat zulks niet is te bewij zen met de rapporten van deskundi gen. AMSTERDAM (GPD) In de univer siteit van Amsterdam werd vrijdag op geroepen tot een actie die ïn de nacht van maandag op dinsdag om 1 minuut na middernacht moet beginnen op liet Binnenhof in Den Haag. Men wil berei ken dat iedereen die óp een of andere wijze te maken heeft met de nota-Vi ringa daar bijeenkomt. In eerste instantie is de oproep voor deze 001-actie gericht aan de leden van de universitaire gemeenschappen in al hun verscheidenheid. Het is de bedoeling dat men zich na het nachtelijk samenzijn op het Binnenhof naar de universiteiten terug begeeft en daar de rest van de nacht en de dag door brengt met discussies. Die moeten uit monden in moties die op 6 november aan de tweede kamer zullen worden aan geboden. De kamer is dan bezig met de behandeling van de nota-Veringa. Geld gevraagd voor onderwijsorganisatie DEN HAAG (ANP) De rijksover-; beid knapt de onderwijsorganisaties met steeds meer taken op, maar komt niet over de brug, zodat deze organisaties hun laken niet naar behoren kunnen vervullen. De vaste commissie voor on derwijs uit de tweede kamer is hierop gisteravond gewezen, met het verzoek al het mogelijke te doen, opdat het rijk via de exploitatievergoeding aan de scholen vijf gulden per leerling be schikbaar stelt voor contributies aan hnn eigen organisaties. De vaste commissie werd dit gister avond per telegram verzocht door de Nederlandse Katholieke Schoolraad, het Protestants Christelijke Onderwijs en de Stichting Algemene Bond voor Bijzon der Onderwijs. Daarbij werd aangete kend, dat hét contactcentrum bevorde ring openbaar onderwijs nog niet: in de gelegenheid was zich over "zijn adhe sie aan het verzoek uit te spreken. MILIOENEN- ORDER VOOR THOMASSEN DE STEEG (ANP) De NV Moto renfahriel; Thomassen in De Steeg (lid van de Rijn-Schelde groep) heeft de Duitse contraetor Linde A G Münclien een opdracht ontvangen ter waarde van ongeveer vijf miljoen gul den voor het leveren van zes Elliott type-centrifugaal compressoren. Deze kraakglas- en koelcompressoren, zijn bestemd voor een nieuw te bouwen ethyleenfabrlek van de Staatsmijnen- DSM. De capacitiet van deze fabriek zal meer dan 300.000 ton per jaar be dragen en wordt in 1971 in gebruik nomen. de autobanden kan tot enig bewijs niets bijdragen zeker niet nu de of ficier in zijn gewijzigde tenlaste legging stelt dat zij ,van geheel on voldoende profilering waren voorzien' Want de autobanden, die ter terecht zitting getoond werden, zijn meer ver sleten dan zij waren op de dag van het ongeluk. De resultaten van het politie onderzoek ten aanzien van de gladde band achtte pleiter niet doorslaggevend. Mr Van Empel concludeerde tot vrij spraak, omdat de aicoholïnvloed niet bewezen is, omdat de botsing niet vast staat en omdat van de slechte toestand der banden evenmin zodanig bewijs is aangevoerd dat daarop een veroorde ling zou kunnen steunen. Mr Benno Stokvis getuigde van ver dachtes deernis voor de ouders van de jongeman. Te dien aanzien hebben in de pers volkomen onware berichten ge circuleerd, aldus pleiter. Ten aanzien van de alcoholvraag zei mr Stokvis dat de weduwe van officier van justitie mr Sikkel te Heemstede aan de rechter commissaris onder ede heeft verklaard dat mr Rambonnet maar één glas to matensap met wodka heeft gedronken. Tenslott liet mr Stokvis zijn licht schijnen over de persoonlijkheid van de Haarlemse rechter, die bijna twintig jaar lang een onkreukbaar en vol maakt eerlijk magistraat is geweest'. Pleiter vertelde dat mr R. zelf de pre sident van de Haarlemse rechtbank heeft voorgesteld dat hij niet meer aan berechting zou deelnemen zolang deze afschuwelijke verdenking op hem rust. In zijn repliek merkte officier van justitie mr Rosingh op dat mevrouw Sikkel onder ede bij de rechter-com- missaris heeft gezegd, niet precies meer te weten hoe het met de wodka en de tomatensap gegaan is. .In elk geval staat uit de verklaringen der deskundi gen onomstotelijk vast dat mr R. on geveer 250 kubieke centimeter wodka gedronken heeft, dat is dus veel meer dan de 80 cc die hij zelf opgeeft'. De huidige toestand van de versleten auto- bandèn vormt wel degelijk een onweer legbaar bewijs, zei mr Rosingh, omdat alle deskundigen het er over eens zijn dat door het verrijden van de auto na het ongeluk de banden niet meer noe menswaard gesleten zijn. In zijn laatste woord zei mr Rambon net: ,Ik kan alleen zeggen dat ik mü van niets onverantwoordelijks of onbe hoorlijks bewust ben'. De rechtbank zal op 14 november uitspraak doen. Tegen groothandel in Utrecht PARIJS (RTR) Afgevaardigden van de .groep van tien' (voornaamste wes terse industrielanden, waaronder Neder land) zijn het eens geworden over de verdeling van het bedrag waarmee de middelen van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) zullen worden ver hoogd. Dat is vrijdagavond bekendge maakt in Parijs, waar over de kwes tie besprekingen zijn gevoerd. De verhoging bedraagt ongeveer een derde van het huidige kapitaal van het fonds, te weten 21.234 min dollar. Dat bedrag Is bijeengebracht door de 114 landen die bij het IMP zijn aangeslo ten. De verdeling die de .groep van tien' op het oog heeft zal in de vorm van een advies worden voorgelegd aan het bestuur van het IMP dat moet uitmaken hoe de verdeling uiteindelijk zal worden. De rechter-commissaris zal zich nu met deze ingewikkelde zaak moeten gaan be zighouden, maar aangezien aan het on derzoek reeds zoveel deskundigen zijn te pas gekomen is te verwachten dat het gerechtelijk vooronderzoek niet zo lang hoeft te duren. Eind februari begon een gecoördineerd onderzoek naar de schuldvraag van de dood van de beide hartpatiënten in Vee nendaal. Het onderzoek in deze zaak kan wor den vergeleken met het zoeken naar de bekende speld in een hooiberg. Geruch ten, dat misschien, wel 20 tot 200 hart patiënten door het gebruik van de ver keerde tabletten versneld zouden zijn overleden, leverden de justitiële autori teiten onvoldoende houvast op voor een uitbreiding van het onderzoek. De grondstoffen voor de tabletten zijn door de Onderling Pharmaceutisehe Groothandel betrokken van de Amster damse chininefabriek in Maarssen. Deze fabriek kreeg de grondstoffen weer van een fabriek in Hongarije. Na korte tijd werd al duidelijk, dat de medische staf in het Julianaziekenhuis in Veenendaal geen enkele blaam treft. Integendeel zelfs. Aan deze medici is het zelfs te danken, dat de verkeerde samenstelling van de tabletten kon wor den ontdekt en meer onheil voorkomen. MADRID (AP) Van officiële zijde in Madrid is vernomen, dat het vonnis tegen de ter dood veroordeelde Arriza- balaga is veranderd in 30 jaar gevange nisstraf. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat zeven personen, die waren aangehouden tijdens een protestbetoging tegen liet doodvonnis voor Arrizabalaga gisteren zijn vrijgelaten. In het nabijgelegen Zarauz hielden honderden arbeidere nog een proteststaking, terwijl in San Se bastian technische studenten doorgingen met hun hongerstaking. Vrouw op slag dood na val uit raam RIJSSEN (ANP) Vrijdagmiddag is de 64-jarige mevrouw Poortman-Ulf- nian uit Rijssen, toen zij bezig was met het schoonmaken van de ramen, cüt het raam van haar bovenverdieping geval len, De vrouw stortte «eer voor de ogen haar man en was op slag dood. AMSTERDAM: Ter gelegenheid van het £5-jarig bestaan van de Marva, is vrijdag tijdens een hor- te plechtigheid op het marine etablissement hier een glas in loodraam overgedragen door oudr Marva-officier C. N. C. van Butse- laar uan de chef Marva Hoofd officier, Marva Se Iclasse mw Cor- tenraad. BREDA (ANP) Na een eerste voor lopig onderzoek is de Bredase politie tot de ontdekking gekomen, dat de 26- jarige Mohammed C. K. uit Marokko, die donderdagmiddag na een spectacu laire achtervolging door een slager en enkele agenten werd gegrepen, een in ternationaal beruchte gentlemen-inbre ker, -dief en -oplichter is- De Marokkaan, die opgeeft publieiteits- manager te zijn, kwam donderdag in de winkel bij slager De Bont te Breda, op een moment dat daar niemand was, Toen de slager even later binnenkwam, zag hij de man juist uit het kantoortje achter de winkel komen. Direct begon de bezoeker een verhaal af te steken over een partij lammeren, die hij wilde ko pen. De slager rook onraad en ging in het kantoor kijken. Daar zag hij, dat een geldkistje was opengebroken. Toen hij de winkel inrende bleek de bezoe ker al gevlucht. De slager zag de man nog net om een hoek verdwijnen en rende hem achterna roepend .Houdt de dief'. Passerende agenten arresteerden de man. Deze heeft tot nu toe in alle toonaarden ontkend, dat hij in de winkel is ge weest. In zijn broekzak en op de plaats waar hij werd aangehouden werd ech ter geld van de slager gevonden. De man gaf wel toe, dat hij in Den Haag een vriendin heeft. Bij onderzoek daar bleek, deze in grote rijkdom te le ven. Van de activiteiten van haar vriend zei zij echter niets af te weten. Het enige dat hij er ooit verteld zou heb ben, is dat hij In dienst zou zijn van de Canadese regering en per maand 20.000 dollar verdient. Donderdagmorgen was Mohammed weg gegaan om in Zürich enkele zaken te re gelen. De Bredase politie heeft echter aanwijzingen, dat liet hier een langge- zochte en uiterst geslepen boef gaat, die al enkele jaren in tal van Westeuro- pese landen grote bedragen op onregle mentaire wijze heeft weten te vergaren. In verband hiermee zijn vingerafdruk ken en foto's van de man aan Interpol doorgegeven. ARNHEM (ANP) Een antieke avondmaalstafel en twee al even oude kerkbanken, die de Arnhemse antiquair J. W. Driessen een jaar geleden kocht voor 1100 gulden van de Nederlands hervormde gemeente in IJsselmuiden, zijn weer terug in de kerk daar. Voor lopig nog in bruikleen, want de heer Driessen wil er ongeveer 30.000 gul den voor hebben. Avondmaalstafel en beide banken deed de kerkvoogdij eind vorig jaar van de hand, omdat zij in de consistorieka mer van de kerk toch maar in de weg stonden en daarbij was er geld nodig om de restauratie van de hervormde kerk in IJsselmuiden te kunnen bekos tigen. Niet alleen echter de kerk, maar ook de uit de ..-/e eeuw daterende avondmaalstafel en de beide kerkban ken stonden op de monumentenlijst. DEN HAAG (ANP) De NOB- wegtransport, de grootste be roepsvervoerdersorganisatie in ons land, is van mening, dat - volgens onlangs door staatssecretaris Grapperhaus verstrekte gegevens de in 1968 bijna 100.000 bij het centraal bureau voor de motor rijtuigenbelasting ïn Apeldoorn binnengekomen bezwaarschriften het resultaat zjjn van een wan prestatie, die met miljoenen wordt gehonoreerd, aldus deelde genoem de organisatie mee. Van een totaal van 176.072 na heffingsaanslagen, die tezamen bijna 45 miljoen gulden opbrach ten, maken de 100.000 bezwaar schriften 4/7 deel uit, daarmee een bedrag van ongeveer 26 mil joen vertegenwoordigend. Deze be zwaarschriften komen van perso- nenautomobilisten, van wie de CBM-computer de belastingbeta ling niet had onderkend en van beroepsgoederenvervoerders. die via een wat de NOB-wegtrans- port noemt niet-hanteerbaar sys teem van bewijsstukken voor de betaling van motorrijtuigen voor aanhangers en opleggers, even eens geconfronteerd werden met een naheffingsaanslag, .gelar deerd' met een forse boete. De beroepsvervoerdersorganisatie meent dan ook en zij zegt dit iro nisch te bedoelen, dat de staats secretaris het verschil van 26 mil joen, die door de opwaardering van de Duitse Mark meer moet worden betaald voor de Leopard- tanks (die via verhoging van de benzine accijns toch al door het wegvervoer zijn bekostigd) dan maar moet financieren met ver diensten uit de bovenbedoelde wan prestatie. DEN HAAG (GPD) Het tweede-ka merlid W. P. G. Assmann (kvp) infor meert in schriftelijke vragen aan mi nister Bakker (verkeer en waterstaat) of uit de suggestie van drs J. A. Bour- drez, hoofd van de afdeling transport van het Nederlands economisch insti tuut in Rotterdam, die het gebied van Dinteloord genoemd heelt als vesti gingsplaats van de tweede nationale luchthaven, zomede uit de omstandig heid dat noch door drs Bourdrez noch door prof. dr L. Klaassen, president-di recteur van het NEI enige andere plaats voor vestiging werd genoemd, mag wor den geconcludeerd dat het gebied van Dinteloord Inderdaad voor de vestiging van een tweede nationale luchthaven in aanmerking wordt genomen. Is er, zo vraagt de heer Assmann ver der, een samenhang tussen de nog niet omlijnde plannen voor de aanleg van een tweede luchthaven en het uitblij ven van een regeringsbeslissing over de Schiphollijn. De heer Assmann zegt in een toelich ting op zijn vraagstelling dat het NEI in 1968 belast is met de opstelling van een rapport over de verwachte toekom stige ontwikkeling van de verkeers- en vervoersstromen. Eveneens werkt het NEI in opdracht van de commissie vliegvelden van de Brabantse kamers van koophandel, aan een rapport over de economisch ge zien beste situering van de tweede na tionale luchthaven. Meer dan 1000 Palestijnen e»t Li banese» icoonden donderdag de be grafenis btj van een 15-jarige jon gen die bij een ongeluk werd ge dood. Hoewel demonstraties ver boden zijn, kicamen de Libanese regering niet tussen beide, toen de stoet door de Moslim-wijk van Beiroet trok. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het nieuwe gemeen teprogram van de VVD is een artikel opgenomen waarin wordt gesteld dat de mocratisering van het openbaar voort gezet onderwijs dient te worden bevor derd door het instellen van organen waarin leerlingen, technisch, admini stratief en onderwijzend personeel deel hebben aan het bestuur van de school. Een ander nieuw punt in het program is dat sexuele voorlichting en onderricht in hygiëne in het onderwijs moeten wor den opgenomen. Het gemeenteprogram Sexuele voorlichting en onderricht hygiëne DEN HAAG (ANP) Dezer dagen kan de publikatie worden verwacht van een koninklijk besluit tot uitbreiding van de mogelijkheid van uitbetaling van wedu wen- en wezenpensioen krachtens de al gemene weduwen- en wezenwet (aww) in het buitenland. Voorheen kon in beginsel slechts het Ïensioen van degenen die na 1 oktober 959 de datum van inwerkingtreding van de aww weduwe of wees zijn geworden, in het buitenland worden uit betaald. Naast de gevallen waarin dit reeds mogelijk was op grond van enkele internationale overeenkomsten, kan nu ook op grond van bedoeld koninklijk be sluit onder bepaalde voorwaarden het pensioen van degenen die voor 1 oktober 1959 weduwe of wees zijn geworden, in het buitenland worden uitbetaald. De ze voorwaarden zijn dat de betrokkene: a. Nederlanders is; b. hier te lande recht op pensioen heeft verkregen, en e. hetzij van 1 januari 1959 tot 1 okto ber 1959 onafgebroken in Nederland heeft gewoond; hetzij na 1 oktober 1953 al aan niet onafgebroken geduren de zes jaren daadwerkelijk ln Nederland heeft gewoond. Met Nederlandse weduwen en wezen zijn thans ook gelijkgesteld weduwen en wezen, die onderdaan zijn van Amerika, Israël, Italië. Polen, Spanje, Hongarije en Joegoslavië. De uitbetaling van het pensioen op grond van de in dit besluit getroffen re geling zal plaatsvinden over tijdvakken liggende na 31 oktober 1969. Degenen wier aww-pensioen is ingetrok ken, omdat zij zien in het buitenland hebben gevestigd, zullen met ingang van 1 november 1969 weer aanspraak op dit pensioen kunnen doen gelden, mits zij aan de hierbovengenoemde voorwaarden voldoen. Zij die in het buitenland wonen en van mening zijn, dat zij thans recht heb ben op aww-pensloen, kunnen zich hier omtrent wenden tot de Sociale Verzeke ringsbank, Apollolaan 15, te Amsterdam- Zuid, zo deelae het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid mee. van de WD is door een commissie on der voorzitterschap van prof. W. Simons opgesteld, na een hearing te hebben ge houden. Op een persconferentie in Den Haag verklaarde prof. Simons vrijdag morgen dat het niest zo maar een pro gram van een commissie ls, maar dat het echt een program is dat de algehele instemming van de WD heeft. Het is de bedoeling dat dit program vooral ge hanteerd zal worden door kandidaat- raadsleden in de verkiezingsstrijd vol gendjaar. In het VVD-prozram wordt gesteld dat gemeenten zoveel mogelijk moeten stre ven naar sluitende begrotingen, waarbij dan de centrale overheid zo nodig finan ciële steun moet verienen voor het goed functioneren van het openbaar vervoer. Prof. Simons vond het echter onjuist dat raadsleden in geval er tekort aan middelen zijn —het bijltje erbij neer leggen. zoals ïh kringen van de PvdA raadsleden wordt gedreigd. .Dan is een staking van bestuurders dicht bij en krijgen wij een chaos,' aldus de hoog leraar. (ADVERTENTIE) Voor onmiddellijke verlichting: Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. OVERLEG MET KVP EN CHU ALS AFGEROND BESCHOUWEN' AMSTERDAM (ANP) Een groep leden van de AR-Partij dringt er in een open brief bij het partij convent van de AR-Partij op aan de oriënterende besprekingen tussen de ARP, de CHU en KVP nu als afgerond te beschouwen en zich thans intern te beraden op de vraag of de ARP haar toekomst al of niet zal verhinden aan de CHU en KVP in één politiek ver band. ,Tot elke prijs', aldus de open brief, moet worden voorkomen dat onder de naam van een christelijke concentratie een centrumgroepe ring ontstaat. De motiveringen hiervoor zijn de vol gende: De ARP, de CHU en de KVP be vinden zich in een proces van heroriën tatie, de KVP met name ten aanzien van haar confessioneel karakter en de interpretatie daarvan. Het is van be lang dat eerst in elk deze partijen af zonderlijk de bezinning hierover en dus ooit het vinden van een nieuwe identi teit tot haar recht komt. Zonder vol doende interne bezinning een vernieu wing' zal elke heroriëntatie, zeker in dien gedirigeerd vanuit de gezamenlijke top der drie partijen een geforceerd karakter dragen. Hoe langer de samensprelcing tussen en de gezamenlijke presentatie van de ARP, CHU en KVP voortduren, des te meer ligt het in de lijn der ontwikke ling dat via halve stappen een hele CDU onvermijdelijk uit de bus komt. Alles wijst er op dat de leiding van de KVP, geïnspireerd door elders in Euro pa bestaande voorbeelden, deze richting uit wil. terwijl de AR niet als geheel die uiterste consequentie wenst te aan vaarden. Elke stap, die enigszins in de ze richting wijst moet dan ook worden afgewezen, zolang in de eigen partij niet op alle niveaus beraad heeft plaats fevonden over het al of niet aanvaar- en van zulk een consequentie. Zolang de KVP met de PvdA in een conflict is gewikkeld, dat de samen werking In regeringsverband tussen de ze twee uitsluit, kan tussen ARP en KVP geen band worden overwogen, om dat de ARP dan partij kiest in dit con flict. De ARP schakelt zich daarmee tevens uit als potentiële regeringspart ner van de PvdA. Een beleid gericht op de vernieu wing en herstructurering van de maat schappij kan alleen gerealiseerd wor den met die rich christelijk of niet christelijk noemende partijen die daar aan dezelfde gestalte willen geven. Over de vraag welke partijen dat zijn, dient de ARP zich afzonderlijk te bezinnen. Christelijke politiek is zo verplichtend en de uitvoering van het program staat dus zo centraal dat er niet priori van mag worden uitgegaan dat de CHU en de KVP hiervoor ae meest voor de hand liggende partijen zijn. (Denken wij overigens alleen maar aan de ietwat verschillende opstelling tegen over het kabinet-De Jong en de geheel uiteenlopende houding met betrekking tot het kabinet-Cals, toen bijvoorbeeld de CHU tot de oppositie behoorde en zich tijdens de nacht van Schmelzer ook tussen de AR en KVP evenals bin nen deze partijen een scheiding der openbaarde.) Dronten Juist omdat christelijke politiek onder getekenden ter harte gaat vragen wij u dringend elke stap die zou kunnen leiden tot een mogelijke herleving van de oude tegenstelling confessioneel en niet-confessioneel te verhinderen. Elke Eublieke demonstratie die zoals bijvoor- eeld onlangs in Dronten In de richting wijst van een polarisatie tussen ener zijds christelijk en anderzijds progres sief moet worden vermeden. Met name in de huidige situatie beho ren in bovengenomede zin geen beslui ten via partijconventresoluties te wor den genomen, waarop men in een later stadium fatsoenshalve moeilijk terug kan komen', aldus de open brief. Tot de 69 ondertekenaars van de open brief behoren onder andere prof. J. T. Bakker, drs B. Beumer, A. Borstlap, drs J, P. Feddema, prof. dr G. Kuiper Hzn, prof. dr H. M. Kuitert, prof. dr H. Linneman, drs H. %-an Ruller, drs J. Tamminga en prof. dr H. J. van Zuthem. Vrijhei d Met nadruk wordt in het WD-program het principe van de vrijheid gelegd. Zo is de VVD wel voorstander van vrijwil lige doorstroming bij de volkshuisves ting, maar wil dit alleen bereiken door een gedifferentieerde woningbouw en meer woningen in de vrije sector. Van gedwongen doorstromingen wordt niet gesproken. Bij de benoeming van burgemeesters blijft, de VVD op het standpunt staan dat burgemeesters door de kroon worden benoemd, waarbij .desgewenst' de ge meenteraad een aanbeveling moet kun nen doen ,ten aanzien van de vereisten waaraan de nieuwe burgemeester zal moeten voldoen.' Er wordt dus niet ge sproken over een advies of voordracht van de gemeenteraad. Wel wordt bij herhaling opgemerkt dat het gemeente bestuur zoveel mogelijk openheid moet betrachten. Met betrekking tot de winkelsluiting wordt opgemerkt dat het aanbeveling verdient speciale regelingen te treffen ter verruiming van de koopgelegenheid voor gemeenten met toeristenverkeer. Hoewel in het program niets wordt ge zegd over toeristenbelasting, werd des gevraagd gezegd dat de VVD geen be zwaar heart als deze belasting in specia le toeristengemeenten (bijvoorbeeld Val kenburg) wordt geheven. Schilleheeckx veroordeeld voor naaktloper BRUSSEL (GPD) Pater Ed Schil- lebeeckx, de befaamde theoloog die de Belgische nationaliteit bezit, maar die in Nederland woont, is tijdens een zit ting met gesloten deuren door de cor rectionele rechtbank van Veurne (B) wegens .openbare zedenschennis' ver oordeeld tót een voorwaardelijke boete van 26 Belgische frank (circa ƒ1,50). Naar de Antwerpse .Volksgazet' be richt was de pater afgelopen zomer door de rijkswacht bekeurd omdat hij - - - hij BRUSSEL (AP/ West-Duitsland zal toestemming krijgen de verliezen van zijn boeren, het gevolg van de revalu atie van de mark, goed te maken door nieuwe belastingen op de Invoer en het geven van subsidies bij uitvoer van landbouwprodukten naar leden van de EEG zowel als niet-leden. Dit besluit is vrijdag door de uitvoe rende commissie van de EEG bekend gemaakt. De maatregel zal van kracht zijn tot 7 december. Tussen nu en die datum zal de regering te Bonn een wetsvoor stel opstellen waarbij de Duitse boeren schadeloos worden gesteld in de komen de eerste drie jaren. Deze schadeloos stelling zal komen uit een verhoging van de btw. Prof. Romme heeft kritiek op rapport 18 LEIDEN (ANP) Prof. mr C. P. M. Romme, staatsraad, heeft ernstige kri tiek op het rapport duidelijkheid van do commissie van .achttien', het overleg orgaan van de KVP, ARP en CHU. Prof. mr Romme, die het rapport zelf niet zo duidelijk noemde, concludeerde dat wanneer de voorstellen daarin zul len worden verwezenlijkt het gehele par lementaire stelsel van thans overboord zal worden gegooid. Voortaan, zo zei hij, zal het parlement op de bok zitten. Hij ontwikkelde staatsrechtelijk be zwaren tegen opvattingen in het rapport als zouden toekomstige ministers altijd moeten doen en uitvoeren wat het par lement wil. Dat nog voor de verkiezingen samen werking zal worden gezocht van de drie confessionele partijen met een of meer andere partijen komt neer op een .uit holling' van de stem van de kiezer. WAGENENGEN (GPD) De kanton rechter in Wageningen. mr. A. C. van den Brand, heeft de ïn Oosterbeek wo nende T. van de B. directeur van een farmaceutische onderneming ln Arn hem, veroordeeld tot viermaal twee we ken hechtenis, en een geldboete van 5000 gulden. De directeur, die zich liet vertegenwoordigen door zijn advocaat, mr. D. P. Dirkzwager, werd schuldig geacht aan de verkoop van hormoon preparaten en antibiotica aan lieden, aan wie deze preparaten volgens de an tibioticawet van 1964 niet mogen wor den verkocht. De officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters, liad na een lang requisitoir driemaal twee weken hechtenis en twintig boetes van 500 gulden (totaal lien mille) geëist. Hij achtte de direc teur verantwoordelijk voor 23 van do 28 achterhaalde gevallen van illegale verkoop. De kantonrechter vond juist deze 23 gevallen niet bewezen, maar de vijf andere. De officier van justitie noemde deze zaak de grootste op dit gebied in ons land. Hij achtte de praktijken van de Arnhemse fabriek de bron van alle el lende in vroegere strafzaken tegen kal- vermesters, die hun dieren "clande stien hadden ingespoten m$- hormoon- preparaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11