ZELANDICA Nieuwe marine-kazerne lijkt meer op een modern hotel' A. J. Kaland voor een snelle, volledige woonliberalisatie Herwaardering alle waarden op weerkundig gebied Bevrijdingsherden king ook in Mid delburgse Koorkerk te volgen RAAD CADZAND LAAT NIEUW BESTEMMINGSPLAN MAKEN OVERPEINZINGEN VAN EEN POLDERBEWONER Seizoenen zijn opgeschoven Goedkoop devwinter Bronchiletten O' DONDERDAG 30 OKTOBER 1RÓ? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DONDERDAG 20 NOVEMBER OVERDRACHT OOK KIJKDAG' VOOR PUBLIEK VLISSINGEN De nieuwe ka zerne van de koninklijke marine aan de Vlissingse buitenhaven na dert zijn voltooiing. De dagen van het oude wachtschip de Jacob van Heemskerck' zijn geteld. Donder dagmorgen 20 november wordt het schip met enig ceremonieel uit de dienst genomen. Om negen uur zullen vlag, wimpel en geus wor den gestreken om even later om half tien te worden gehesen aan de getuigde vlaggemast op het plein van de nieuwe kazerne. De commandant zeemacht zal dan het nieuwe gebouw hebben overgedra gen aan de commandant maritie me middelen Schelde. Dit officieel gebeuren betekent voor (Ie 370 marinemannen tlie (le kazerne zul len bevolken liet einde van het .ro mantische', maar weinig comfortabele verblijf aan boord van net wachtschip. Hun nieuwe Jiomc', dat tussen twee haakjes meer weg heeft van een modern hotel-in-de-toeristenklasse dan een sombere kazerne-oude-stijl is dan echt helemaal ,van hen'. Wat er met de oude vertrouwde Van Heemskerck gaat gebeuren weet nog niemand. Het zal wel een vaart' naar de sloper wor den... Bij sommige marinemannen zal dit wel even een gvoel van weemoed oproepen, maar dat:"zal waarschijnlijk niet lang duren. Het verblijf in de ruime, in hel dere kleuren gehouden kamers aan de wal, (kamers voor ten hoogste 16 man) zal heel wat aangenamer zijn dan het bivakkeren in wat benauwde ruimten' van het wachtschip. Vier var de vijf gebouwen, die het kazerneconv plex telt zijn al opgeleverd. Sommige diensten zijn ooit al overgebracht zo- ais de schoenmaker, de kleermaker, de kasofficier. Bind deze week verhuizen de commandant en de eerste officier en in de tweede week van november gaat de gehele bemanning over naar de kazerne". Allen de .ziekenboeg' moet. nog worden opgeleverd. En aan "de stof fering van de andere gebouwen moet hier én daar nog een en ander worden gedaan. Moderne kazernes- hebben ook op de manschappenverblijven vitrage en overgordijnen... Ook het kazerne plein moet nog verder gestoffeeerd wor den. Voor de gebouwen moeten de nu nog kale plantsoentjes van graszoden worden voorzien en er moeten nog hees ters worden ingeplant. Complex Vijf gebouwen dus telt het nieuwe ka zernecomplex. Wie het plein opkomt, ziet onmiddellijk rechts de flat waai de manschappen zullen logeren. Deze is drie verdiepingen hoog. 1-Iier zijn ook de leslokalen, was- én donchegele- genheid, linnenkamer, wachtlokaal en de bureaus en spreekkamers van de geestelijke verzoi-gers: de dominee en de aalmoezenier. Hier is ook de van comfortabele zitjes voorziene biblio theek. Aan de linkerkant, de noordkant va.n het terrein liggen de kantine en de kombuis. Gezien de moderne outillage zou het: .res taurant' (met terras) een beter woord zijn, Aan de stootkant van het: terrein ligt het hoofdkantoor waarin hel com mandantsbureau en de personeelsadmini stratie. Hier hebben de commandant, de officieren en onderofficieren hun werk kamers en .hutten'. Mocht er ooit een Marva-officiere in Vlissingen worden gestationeerd, dan is daarop gerekend. Het hoofdgebouw heeft een speciale lo geerkamer voor haar. Aan de uiterste grenzen van het ter rein staan noordwestelijk de nog niet voltooide ziekenboeg en helemaal zuid de dienstgarage en -werkplaats. Daar aan grenst op het terrein van de SHV een nog niet groen voetbalveld. We hebben van de eerste officier, de overste Vis, alvast een kijkje in het kazernecomplex mogen nemen. Op vallend zijn de ruimte, de frisse kleuren en het comfort. Geen .stro zak' op ,de krib', zoals .vroeger', maar een matras met binnenveving op een net bed. Op de manschappenkamers: zitjes van modern meubilair. De bar van de kor poraals verschilt: maar weinig van clie van de onderofficieren. De officiersbar en de messrooin zijn modern en gerie felijk, muur "niet overdreven luxueus. Van grote verschillen met accommoda tie voor onderofficieren en manseha.ppen is nauwelijks sprake, het is meer een kwestie van nuances. Overal vanuit de kazerne is er een riant uitzicht. Jam mer, dat dit uitzicht over de Walcherse polders aan de oostkant wat, aangetast wordt door een enorme schroothoop, die op het aangrenzende terrein ligt. Feestelijkheden november dus ,alle voor liet plechtig aan de zeemacht, uiteraard geschiedt dit in liet bijzijn van officiële genodigden. Afscheid dus van de oude luchtdoelkrui- ser Jacob van Heemskerck.' 's Avonds zal er voor ,alle hens' feest zijn in de nieuwe kantine aan de wal: een programma van cabaret en dans. Eén van de redenen om te fuiven is ge legen in het feit dat de kazerne die in maart 1970 moest worden opgeleverd al voor de winter klaar is. De feestelijkheden beginnen al op woensdag de 19e. Een compagnie vloot- personeel van het wachtschip zal dan mars door de stad maken, vooraf- _aan door de tamboers en pijpers van de Marinierskapel. De kapel zelf geeft 's avonds onder auspiciën van het Vlis- sings actiefonds een concert in de Sint- Jacobskerk. Vrijdag 21 november kun nen vanaf tien uur tot di-ie uur familie leden van de marinemensen hun zoons, vaders, broers, echtgenoten en verloof den bezoeken in hun ieuwe .home'. Het .nieuwe bedrijf' mag worden bezichtigd. Zaterdag 23 november is er van half tien tot 12 uur kijkdag' voor het pu bliek. Het uit het VAF ontsproten aan bevelingscomité .geschenk marinekazer ne' heeft inmiddels een beroep op de Vlissingse bevolking gedaan om bij te dragen voor een passend geschenkna mens de bevolking van de geboortestad ran Michiel A-zoon de Ruyter. MIDDELBURG Voor de zaterdag as in de Nieuwe Kerk te Middelburg te hou den bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding blijkt zeer grote belangstel ling te bestaan. In verband daarmede is besloten ook de Koorkerk open te stel len en deze via een geluidskabel met de Nieuwe Kerk te verbinden. Zoals gemeld zal prof dr L. de Jong, di recteur van het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie, in het bijzijn van de koningin, de herdenkingsrede uitspre ken. Belangstellenden, die niet tot de geno digden behoren, worden in de gelegen heid gesteld de bijeenkomst in de Koor kerk bij te wonen. Er zijn daar 350 tot 400 zitplaatsen. Het provinciaal bestuur verzoekt hen uiterlijk 11 uur aanwezig te zijn. Zaterdag zal van de openbare gebou- ■■■an in Middelburg en Vlissingen de vlag .pperen. De' beide gemeentebesturen illen het op prijs, als ook van de par ticuliere huizen de vlag wordt uitgesto ken. (ADVERTENTIE) de harde matras I met alle comfort I van een zachte... Met ruimte voor kampeerterreinen Kloetinge herdacht de bevrijding KLOETINGE Met een tocht door het dorp en een kransiegging bij het monu ment op de begraafplaats hebben het gemeentebestuur en de bevolking van Kloetinge woensdagmiddag de bevrrj- mensen vanaf het gemeentehuis in Kloe tinge. Onder klokgelui liep men naar de begraafplaats, waar burgemeester P. Daniëlse namens het gemeentebestuur een krans legde. Belangstellenden leg den bloemen bij het monument. Spreekbeurt YERSEKE Vrijdag 31 oktober spreekt prof. dr. J. C. Hooykaas, emeritus-pre dikant van de Nederlands herv. kerk 's avonds om half acht voor de evange lisatie in de zaal Nolet te Yerseke. In deze bijeenkomst worden de hervor ming en bevrijding herdacht. Ambtenaren krijgen 140 duurtetoeslag CADZAND De gemeenteraad van Cadzand besloot in haar vergadering van maandagavond de gemeentelijke stedebouwkundige opdracht te geven een- bestemmingsplan te ontwerpen voor Cadzand waarin kampeerterreinen zijn opgenomen. Eén en ander moet in over eenstemming zijn met het streekplan en liet basisplan, dat de Nederlandse Heide My voor het gehele kustgebied van West-Zeeuwsch-viaanderen aan het op zetten is. In dit verhand merkte burge meester J. A. Leenhouts op dat liet ge meentebestuur van Cadzand de Neder landse Heide Mij opdracht had gegeven een studie te maken van de mogelijkheid voor de aanleg van een toeristisch zwembad en een sportveldencomplex in Cadzand. Besloten werd de gemeenteambtenaren een duurtetoeslag van ƒ140,- te geven in plaats van de 1 procent, die het rijk heeft voorgesteld. De uitkering ineens in verband met de nacalculatie trend 1969 wordt berekend volgens de normen zoals die voor de rijksambtenaren gel den. De burgemeester deelde mee dat het col lege medewerking van gs had gevraagd voor de bouw van enkele bejaardenwo ningen. De vergoedingen voor de leden PLEIDOOI VOOR CONTACT ONROERENDE ZAKEN ,IN ZEELAND WEET NIEMAND MEER VAN DE INGREEP AF' SCHEVENINGEN Er is naar de mening van Zeeuwse gedepu teerde A. J. Kaland volkshuis vesting veel te zeggen voor een snelle doorvoering van een volledi ge liberalisatie op woongebied. Op een bijeenkomst van de contact commissie voor onroerende zaken Scheveningen betoogde hij woensdag, dat het straffe over' heidsingrijpen niet beeft geleid tot een snelle bevrediging van de be hoefte, niet tot een billijke verde- J_|erwaardering. Een wat won derlijke aanhef, beter ge schikt voor de financiële ru briek, zal de lezer geneigd zijn te denken. Ilt wil het echter al lerminst hebben over de revalu atie van de Duitse mark, al zweeft mij een ander Duits be grip uit mijn jeugdjaren voor ogen. ,Umwertung aller Werte', herwaardering van alle waar den, maar dan op weerkundig gebied. Nadat het voorjaar allerlei koude-re- cords had gebroken, het jaar als het ware was opgeschoven: nadat wij een redelijke zomer hadden gekregen afgezien van de tweede helft van augustus met een recordregencijfer nadat september droogte- en andere records in Vlissingen over de 'aat- ste honderd jaar had vertoond, mo gen wij intussen wel aannemen dat U straks over oktober nog groter recordverbeteringen in de bladen zal aantreffen. Het is werkelijk onge kend en jaren als 1921, 1947 en 1959 zullen in de oktober- en herfstglo- rie van 1969 waarlijk verbleken. Het dit jaar opgeschoven karakter van het weer heeft zich gehandhaafd. Zouden wij de lijn zo door mogen trekken, da.n valt de winter in 't bij zonder in februari aanstaande te verwachten. Maar dan schrijven we 1970 en heerst er misschien weer een ander regiem. In ieder geval zal een zware depressie de warme lucht binnenkort ver tot achter Moskou moeten verdrijven, willen wij niet van een mild in een vorstig klimaat straks rechtstreeks moeten over stappen. Zolang koesteren wij ons in het unieke voorbeeld wat, al weer de Duitsers, een Altweibersommer, een oude vrouwtjeszomer, noemen. Er bestaat tussen twee haakjes ook een Altherrensommer, maar 'dat be tekent heel iets anders, namelijk tweede jeugd. En op de veiling in Kapelle-Biezelinge regent het 2e pluk aardbeien. Zelden wandelen wij gaar ne in de regen. Deze week kwam liet op een avond voor, dat wij zon der jas met genoegen van twee mi- limeter regen (eindelijk) genoten. Ondertussen is ook de dierenwereld door deze verschuivingen geheel in de war geraakt. Wij lezen van een eend die zit te broeden op 16 eieren en nog geen maand geleden zat een jong broed zwaluwen voor het eerst 'op onze draad. En een jager die de ze wiek Polderman een fazant kwam aanbieden het vlees is duur zelfs voor een rundveemester vertel de dat hij vreesde dat in zijn jacht nog actieve moeder-hazen voorkwa men. Op een nieuw opkomende blok wintertarwe zagen wij liefst 13 jon ge waterhoentjes, die zich dit jaar geweldig vermeerderd hebben, rónd- trippelen. Een opslag 'vlas staat bo ven de wikken uil. voor de tweede maal wit te bloeien. Jachtmaand Oktober heet bij sommige foikloris- tisten jachtmaand. De jacht, door mij in persoon overigens niet bedre ven, is een sport. Spori is, als het goed is, voor de uitoefenaars een heilige zaait. Deze speciale sport leent zich zoals alle sporten voor uitwassen. Niet dat zij met harts tocht bedreven wordt, maar strope rij en broodjagcrij enerzijds bedrei gen een evenwichtige wildstand. Overdreven natuurliefde anderzijds bedreigt die evenzeer. In het eerste geval wordt het biolo gisch evenwicht verbroken naar het minimum toe, da.t wil zeggen er driegt volledige uitroeiing. In het tweede geval wordt het evenwicht over de kop gejaagd naar een ma ximum toe en deze abnormale dieren liefde leidt in de natuur tot overbe volking en al de rampen die daar aan gepaard gaande ae dierensoor- ten en plantenwereld bedreigen. De dieren sterven aan epidemieën of ver dringen elkaar of de plantenwereld, dus in de polder de gewassen, lijden onevenredig grote wildschade. is het met het polderwild in het algemeen niet zo best gegaan. Te veel vocht en koude hebben ziekten, verlaten nesten enz. veroorzaakt. Ha zen-, patrijzen en zelfs fazantenstand hadden veel te lijden. Het: is merk waardig hoe één goed jaar als dit 1969 daarin verbetering weet te bren gen naar mijn eigen ogen en thans vele jagers weten te getuigen. Het is gelukkig niet zo dat het spuiten van de gewassen met onkruidbestrij dingsmiddelen en andere giftige stof fen dit wild geen kansen meer heb ben gegeven. Ik laat daarbij dit keer andere gevaren buiten beschou- wi.ng.Laat ilt liet zo mogen zeggen: de moderne bestri jdings methoden zijn bij gunstig weer gelukkig niet zo agressief gebleken, dat zij dit ge deelte van de natuurlijke polderbe woners blijvend klein hebben kunnen krijgen. Daarmee kan een sport, de jacht, die aan strenge regels gebon den is, zich handhaven. De jacht is een sport die zelfs bij de' wet geregeld is. Doch de ongeschreven regels zijn waarschijnlijk nog de strengste. Wie die regels schendt, wordt met de nek aangezien en stelt zich buiten de ware jagersgemeen schap. Iic doel daarmee niet op het uiterste van stropen. De stropers en daartegenover de jachtopzieners, zij gaan zoals wij weten en dezer da gen nog konden lezen, zelfs om met liun leven. Wie een haas in zijn le ger schiet of een fazant te poot. krijgt een slechte reputatie. Evenzo de Zondagsjager ('s zondags jagen is in Nederland bij de wet verboeten, in .de zuidelijk van ons gelegen lan den echter niet) die van vlak bij wild aan flarden schiet of geregeld boven een afstand van 40 meter er op los schiet, om vervolgens aange schoten, gekwetst wild te verliezen, dat een armzalige dood tegemoet gaat. De ware jager is een hoffe lijk, een gedisciplineerd, een voor zichtig en ten opzichte van de om gang met zijn collega's en de pol- cterbewoners een toegeeflijk mam ling van de beschikbare woon ruimte en niet tot een verant woord huurpeil. De lieer Kaland: ,Na dit falen, van alle politieke partijen en alle kabinetten wordt hel zaak dit te erkennen en vrije maatschappelijke krachten in onderlinge concurrentie de kans te geven deze problematiek op te los sen. Een volledige liberalisatie met een verantwoord gebruik is daar toe noodzakelijk'. Hij bepleitte eer snelle optrekking van het huurniveau en vond, dat daarvoor een stuk van de reële welvaartsstijging dient te wor den besteed. Twijfel over de vraag of de loon- en prijspolitiek dit kan opvangen, wees hij van de hand. In dit verband attendeer de de Zeeuwse gedeputeerde op de bij zonder sterk gestegen kosten van de gezondheidszorg: de ziekenfondspremie was in 1954 4 procent van het loon, in 1969 7,5 procent van een veel hoger loon en is in die periode vervijfvoudigd. De heer Kaland: ,De huur steeg in die periode met slechts 250 procent'. Hij vond een verantwoord beleid slechts mo gelijk, als men bereid is de gestegen kosten van volkshuisvesting oolc uit de reële welvaartsstijging te laten betalen. ,En niet teveel modeleren met subsidies. Loon en sociale uitkeringen dienen op een niveau te liggen dat net als de kosten van de gezondheid, in het alge meen de kostprijs wordt betaald'. Hij meende, dait de contactcommissie als vertegenwoordiger van eenderde deel van liet nationale woningbezit- zich zou moeten invoegen in die alge mene doelstelling en gaf hen met name in overweging, richtlijnen overeen te komen voor het maximum-inkomen van huurders bij goedkopere huurwoningen. De 6oeiaal-zwakkeren moeten in de goed koopste woningen, de goedkopere pre miewoningen ook die van de beleggers dienen in principe ter beschikking te komen voor de onderlaag van de mid dengroepen en niet voor de meestdraag- krachtige huurder. ,Als uw achterban zich in dit beleid zou willen inpassen kan de liberalisatie in het gehele land nog worden ingevoerd tijdens de zit tingsperiode van het kabinet De Jong en zal een vrije markt veel sneller en afdoender in staat zijn te geraken tot een verantwoorde bouw- en huurpol: tiek', aldus de heer Kaland. Twee manieren maar op twee manieren gejaagd: voor de voet en als dnjfjaent. Voor de voet kan men alleen het veld in gaan met een hond en zodoende me nig haas bemachtigen. Ook kan men met meerdere jagers en staande hon den, eventueel nog met enkele drij vers (dus zonder geweren) daartus sen, op één lijn de voetjacht bedrij ven. Dit soort drijfjacht is uitste kend geschikt om patrijzen te jagen. De grotere gezelschappen die een polder of een groot stuk daarvan voor h>m rekening nemen, hebben niet alleen drijvers bij zich, doch de ze laatste functioneren tevens als dragers van geschoten wild, eventu eel tot de daarvoor dienende trans portwagen op de verharde weg. Dit drijven is meestal tegendrijveii. De geweren (men spreekt niet van zo veel jagers, maar van zoveel gewe ven) stellen zich bijvoorbeeld op ge paste afstanden op in een weg- of kavelsloot. De drijvers beginnen hun drift aan de tegenovergestelde zijde van een groot perceel of akker en bewegen zich loodrecht naar de ge weren toe. Het wild in feite liet haas laat zich in de richting van de schutters .opjagen', doch probeert soms evenzeer door de linie van drij vers heen te breken, die dat met roe manier van jagen is een relatief groot gebied nodig, groter dan de voorge schreven aaneengesloten eenheid van 40 ha, wil men er een dag van maken. Doch ook Iiij die geen sueees heeft op een bepaade dag, doch die het ware jagersbloed bezit, hy zal zich of troosten met zijn intense contact met de natuur of met het gezelschap van zijn vrienden. Hij zal vreugde be leven net als een visser trouwens aan de eerste zonnestraal die de nevel doorschïtlert, aan het ruisen van een blad, aan het kraken van de sneeuw, aan het aansuizen van een vlucht eenden, aan de gezellige kout 's-avonds bij liefst een haard- vuurtje en onvoorstelbaar veel meer, omdat de schepper en hei-schepper het de men9 te beleven gaf. Misschien klopt er toch nog enig waar jagersbloed in de aderen de vrijbuiter niet-jagersman vertegenwoordigd door Polderman ZEELAND De gedeputeerde hield zijn redè der de titel .Enkele ervaringen rond om en na de liberalisering van de woningbouw, huren en woonruimte. Daarbij ging liij nader in op de Zeeuwse reactie bij de opheffing van de Iiuurprijsbeheersing in 'oktober 1967. Met name noemde hij in dit verband het verzet van de grote ge meenten tegen dit voornemen, om dat men meende, dat nog geen even wicht op de woningmarkt was be reikt. De heer Kaland: ,Nu, twee jaar later, weet niemand meer dat er zo iets ingrijpends is gebeurd. Een enkel geval komt er nog wei eens beroerd af. Dat komt ook vooi met een miskoop van een tweede hands auto of een verregende vakan tie. Het leven is nu eenmaal niet zonder risico'. Hij liet weten, dat de huuradviescom missie in het ressort Middelburg in 1966 uim 500 kwesties behandelde, te gen de helft daarvan in 1967, terwijl tussen oktober en eind december 1967 bij de kantonrechter 36 ontruimingsge- vallen werden behandeld. In 1968 al dus de gedeputeerde werden slechts 180 adviezen uitgebracht, werden bij het kantongerecht 125 ontruimingsgevalien behandeld, waarvan in 14 gevallen moest worden geadviseerd omdat er geen over eenstemming was over de huurprijs. Van de 81 gevallen waarin kon wor den nagegaan wat er van 150 adviezen was geworden waren 25 woningen boven de adviesprijs verhuurd. 46 gelijk aan die adviesprijs, tien er onder. De geadvi seerde huurprijzen lagen gemiddeld 14 procent hoger dan het betaalde bedrag vóór het. advies en het werkelijk betaal de bedrag lag 17,8 procent hoger. De heer Kaland: ,Wat zegt dat nu? Wel, dat er bij de extreme gevallen, die bij de huuradviescommissie zijn geweest, een stijging van het. huurniveau is van 17,8 procent, dat dus slechts 3,8 procent uitgaat boven wat de huuradviescom- Bij de opheffing van de woonruimte- wet in Zeeland, in juli 1969. maakte de heer Kaland de kanttekening, dat het Zeeuwse woningbezit op die datum 69.820 woningen omvatte. Meer dan de helft is eigen woningbezit, 51.000. Ruim 21.000 woningen zijn woning wetwoningen, terwijl van de ruim 24.000 andere huurwoningen een deel toebe hoort aan gemeentelijke stichtingen. Hij meende, dat een gemeentelijke stichting geen bizarre maatregelen neemt en meende, dat de financieel zwakkere die geen eigen huis kan kopen door het overheidsbezit moet worden geholpen.: zonodig wordt daartoe een andere, financieel ster ke, de huur opgezegd van zo'n goed kope overheïdswoning'. De particu liere huurwoningen kunneu naar zijn mening niet worden misbruikt omdat er geen monopolie positie bestaat, de publieke opinie bij excessen corrige rend optreedt en de particuliere belegger een politiek voert, gericht op iange termijn, waarvoor excessen schadelijk zijn. Voorzitter nu- A. A. M. Struycken van de contactcommissie- had' in zijn ope ningswoord gewezen op de harde .nood zaak de vicieuze cirkel op het gebied van de huren in het belang van de hele huisvesting te doorbreken. Hij wees er op dat kosten en lasten sinds 1940 bijna driemaal zo sterk gestegen zijn als de huren, waardoor de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad te snel ach teruitgaat en het verkrottingsproces wordt versneld. Tengevolge van de lage huren van veel woningen is er ook onvoldoende belang stelling voor de nieuwbouw. Met de sub sidiëring in zijn huidige vorm kan men trachten de gevolgen zo goed mogelijk op te vangen, doch dit zijn lapmidde len die bovendien allerlei onbillijkheden opleveren. De heer Struycken bekritiseerde voor de zoveelste maal uitstellen van de huurverhoging en pleitte voor snellere huurliberalisatie en dusdanige jaarlijkse huurverhogingen dat de ontstane ach terstand nu ook eens werkelijk binnen een redelijke tijdsperiode zou kunnen worden ingelopen. Als ideale toestand zag hij een economisch verantwoord huurniveau gekoppeld aan een subsidie systeem waarbij alleen aan hen die dit ook werkelijk nodig hebben subsidie wordt verleend. t ADVERTENTIE) missie redelijk vond. Dat noem ik een uitstekend geslaagde operatie'. EIGEN BEZIT de brandweer weiden met ingang van 1 januari 1969 gewijzigd in een vaste vergoeding van 350,- en 150,- voor respectievelijk comman dant en ondercommandant en de vc-r- foeding bij oefening en brand werd epaald op 5,- per uur. Na een uitvoerige discussie besloot de raad tot de aanleg van een rijwielpad langs de Ringdijk-Noord overeenkomstig het ontwerp van het ingenieursbureau Van Hasselt De Koning. De raad ver zocht tevens aan b en w een eventuele reconstructie van de Badhuisweg nader in studie te nemen. Besloten werd tot het aankopen van een perceel grond in het bestemmingsplan West van de NV Holmundia tot een bedrag van 6.674,-, te vermeerderen met de pachtersvergoe- ding van gronden van mej. H. C. L. Fassaert, waarop betrekking heeft het raadsbesluit van 20 dec. 1968, inzake de onteigening van gronden aan de Retranchementseweg, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 23 juni 1969. In verband met verbetering van de Bou levard de Wielingen werd ongeveer 200 m2 grond aangekocht a 30,- per m2, terwijl werd besloten dit werk met in begrip van het herstraten van 600 ni2 trottoir onderhands aan te besteden aan de fa Wed. P. R. Toussaint Zn te Cadzand. De verordening op de heffing van reini gingsrechten werd zo gewijzigd dat met mgang van 1 januari 1970 ae tarieven voor de eerste emmer worden bepaald op 20,-, voor de tweede en volgende emmer op 17,50 en voor de zogenaam de zomeremmer 12,50, waarbij de over eenkomst met de aannemer eveneens werd gewijzigd per 1 januari 1970. De raad verstrekt een aanvullende kre diet voor herstel van de toren van de Nederlands hervormde kerk van 5.000,-, evenals een krediet van 2282,- voor de aanschaf van leer- en hulp middelen voor de openbare lagere school. Op een vraag van de heer J. C. Basting (chu) deelde de voorzitter mede. dat in opdracht van de samenwerkende kustgemeenten door het ingenieursbu reau Van Hasselt De Koning een na der onderzoek wordt ingesteld waarbij de verwachting bestaat dat bin nen korte tijd de voorlopige conclusies bekend zullen worden gemaakt. Aan de stichting Omloop Zeeuwsch- Vlaanderen werd een subsidie van 20,- gegeven als bijdrage in de kosten van een eerder dit jaar gehouden wieler ronde. De EHBO afdeling Cadzand krijgt voor het cursusjaar 1969-1970 een sub sidie van 100. Een verzoekschrift van de heer A. de Winter, betreffende kamperen op zijn terrein, werd voor kennisgeving aangenomen. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. f 1.- Begroting voor 1970 vrijdagavond in de raad Stavenisse STAVENISSE In de vrijdagavond te houden vergadering van de raad Sta venisse zullen de raadsleden zich bui gen over de gemeentebegroting voor '70 en de begroting voor het woningbedrijf voor '69 en '70. De agenda vermeldt verder de aanbieding van de gemeente rekening over '68, wijziging begroting '69, wijziging van de bouwverordening voor de gemeente Stavenisse, onbewoon- baarverkiaring van de woning Stoof- dijk 3 wijziging van de gemeenschap pelijke regeling inzake de vleeskeurings dienst kring Zeeland benoorden de Wes- terschelde en vaststelling van het kre diet in rekening-courant voor '70 bij de nv Bank voor Nederlandse Gemeenten. Voorts komt aan de orde het aangaan van een fusie door de nv Waterleiding maatschappij Midden-Zeeland met de nv Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen en de nv Industriewatervoor ziening Zeeuwsch-Vlaanderen, de toe kenning van een duurtetoeslag en da uitkering in verband met de nacalculatie trend '69 voor het gemeentepersoneel, een wijziging van de verordening be grafenisrechten en een wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van de reinigingsrechten. De ver gadering begint om half acht. mdat echter de bleekste inkt sterker is dan het sterkste geheugen, dachten we er goed aan te doen iets van de oude gewoonten en het vroegere uiterlijk van dit dorp aan de Grevelin- gen in een boekwerkje vast te leggen. Aan de- hand van oude prentbriefkaarten en foto's hebben vje getracht het dagelijks leven van ,toen' te doen herleven.' Deze zinnen zijn aangehaald uit het voorwoord van het boekje Drei- schor zoals het was., door J. L. Braber en O. P. Pols. Het wijkt enigs zins af van de serie waarin Middelburg en Vlissingen verschenen zijn, omdat de schrijvers meer tekst hebben gegeven. Men kan zich afvragen waarom juist in deze tijd dergelijke boekjes zo worden ge waardeerd. Een van de redenen is wel dat er in deze tijd zoveel ver andert dat men behoefte heeft het verleden terug te vinden en vast te houden. In deze tijd van schaalvergroting, omdat lelijke woord maar weer eens te gebruiken, herinnert men de veel kleinere wereld van vroeger, die knusser en gezelliger was. Naar de tijd dat een auto iets bijzonders was en het voor moedig gold een fiets te bestijgen. Met de prentbriefkaarten is het wat bijzonder gesteld. Nemen wij de prent op blz. 65, waar wij tussen twee rijksveldwachters de ge meenteveldwachter van Dreischor zien opgebracht met als onder schrift: ,De ontslagen gemeente-veldwachter van Dreischor, H. Th. KI., beschuldigd van moord op zijne Echtgenoote, wordt uit de ach terpoort dei' Gevangenis te Zierikzee getransporteerd naar de te rechtzitting der Rechtbank op 25 sept. 1906.' Het wordt een beetje luguber als men bedenkt dat op de achterkant van deze kaart de bes te wensen voor een familielid werden overgebracht. Wij zijn de auteurs dankbaar dat zij veel over de oude neringen heb ben bijeengebracht. .Dreischor en vlas zijn jaren lang onafscheide lijk met elkaar verbonden geweest. Men zag er dan ook ook in gro ten getale vlastollen staan.' Bij de afbeelding van een dergelijke vlastol staat een aantal met name genoemde dorpelingen. De vlas sen j was arbeidsintensief; heel het proces van bewerking wordt ge noemd. In 1920 nog werd in plaats van de oude manier van vlasro- ten onder de rook van Schuddebeurs de .Rooterij Dreischor' ge bouwd. waar door middel van warm water werd geroot. Een ander bedrijf als het bereiden van meekrap wordt in beeld gébracht door de meestoof .de Mol', maar men is deze in 1898 aan het afbreken als ondubbelzinnig teken dat het met de meekrap gedaan is. Jammer is het dat men op de afbeelding van de vorstperiode in 1929 niet mëër kan zien van het knechtenhuisje, dat bij de ramp van 1953 is ver dwenen. Een gezellige foto van de kermis brengt ons terug naar de tijd dat de .Reisterse mart' een begrip was; men sprak altijd van vóór en na de mart. Op de kermis van 1929 houden een aantal dames een mutsenshow, waarbij als commentaar wordt gegeven: .Binnen enkele jaren zal het met de munten gebeurd zijn want momenteel zijn er nog slechts zes over'. Als geheel is het een bijzonder plezie rig boekje, waaraan zeker de inwoners van Dreischor veel genoegen zullen beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9