boze tongen, open brieven en dichte vergaderingen n 9 Uniek gebouw in Kapelle geopend xeeuws 7 Afwijzend SCHULD ONBEHAGEN LIGT NIET ALLEEN BIJ DE INDUSTRIEËN Ir D. v. d. ZAKEN BENOEMD IN OVERIJSEL Studenten spelen ,De knop' in Goes, Sluis en Middelburg Lees de PZC punt homma pututd DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slot van pagina 1) goed belangstelling voor eikaars ac tiviteiten te hebben'. Voor de vrou wenverenigingen en de bejaarden sprak mevrouw N. A. Huisman- Griep: ,Het is te wensen, dat veel bejaarden de weg naar dit centrum zullen vinden, waardoor het gevoel van eenzaamheid, dat er vaak is ten dele kan worden weggenomen' gemaakt door de cursisten bloem- sierkunst aan de tuinbouwschool in Kapelle. Bij de opening was ook de echtgenote van de commissaris der koningin aanwezig. Mr J. van Aartsen, commissa ris der koningin in Zeeland, lieeft ivoensdagmiddag in Ka pelle het nieuwe gemeenscha.ps- en dienstencentrum geopend: een voor Zeeland uniek ge bouw door de combinatie van verschillende functies. De heer Van Aartsen knipte wat tak ken weg, waardoor men de gro te zaal van het centrum kon binnengaan. (Foto PZC) De heer J. Groenleer zei namens de jeugdorganisaties: ,Van de kant van de jeugd wordt hier en daar wel een wat afwijzende houding aangenomen. Men meent wel eens, dat het ge bouw te mooi is, waardoor de jeugd zich er niet in zal mogen uitleven en men meent, dat het te duur voor de jongeren zal zijn. Dat is een voorbarige houding, maar dat ge beurt ook wel van de kant van de ouderen ten opzichte van de jonge ren. Het is zo goed als zeker, dat de tijd zal leren, dat de zwartkijkers, ook onder de jongeren, ongelijk zul len krijgen'. Ds E. P. J. Jebbink sprak namens de verschillende ker ken: ,Wij willen u graag van dienst zijn als gemeenschap in Christus' De heer W. J. Bierens sprak na mens de gemeenschap van Schore en voor het bedrijfsleven. ,In Schore hebben we al een tijd een gebouw en we zijn blij, dat Kapelle nu de achterstand ten opzichte van Schore heeft ingehaald'. Verder spraken woensdag de architect, de heer ,,TVL J. Ie Clercq uit Kruiningen, de aan nemer, de heer A. M. de Jong uit Biezelinge ook namens aannemer A. J. Ledjs uit Kapelle, die de on derbouw maakte en de directeur van het dienstencentrum voor be jaarden, de heer J. C. van Hartings- veldt, die aankondigde wat .ondeu gende opmerkingen' te zullen ma ken. De heer Hartingsveldt drong erop aan, dat ook de bejaarden uit Biezelinge naar het centrum komen en dat de bejaarden een enquêtefor mulier inleveren, waardoor hij een idee kan krijgen van de wensen van de gebruikers van de sociëteit. Het nieuwe gemeenschaps- en diensten centrum in Kapelle heeft tegen de 6 ton gekost. De gemeente en de in stelling voor maatschappelijke zorg en het ministerie van CRM hebben belangrijke bijdragen geleverd in de kosten. Het gebouw heeft een be- jaardencooiëteit met een keuken, een grote zaal voor ongeveer 400 mensen en een aantal kleinere ver gaderruimten. Bij de opening was het gebouw woensdag afgeladen met zeer fraaie bloemstukken, die waren Ds H. M. Strating voor CNV-Walcheren Gelukkig met selectie provinciaal bestuur MIDDELBURG ,Wat is welzijn Dit begrip kunnen we terugvinden in het woord (Sjalöm- uit het Oude Testament. Het betekent vrede. Hiermee wordt be doeld, de vrede van het zich wél be vinden in de genade des Heren. In de gehele bijbelse gedachten gang wordt de mens altijd gezien in zijn totaliteit van materie en geest. Wjj mensen zijn mo menteel met alle macht bezig, deze to taliteit uit elkaar te trekken en de ma teriële welvaart verre te verheffen bo ven het geestelijke welzijn.' Dit onder meer zei ds H. M. Strating uit Goes, directeur maatschappelijk werk bij het provinciaal kerkcentrum ten overstaan van bestuursleden van de christelijke vakorganisaties op Walcheren, dinsdag avond op eem bijeenkomst in restaurant Suisse te Middelburg. Sprekend over het evenwicht in de verhouding tussen wel- en met-mate riële ontwikkelingen, meende ds Stra ting, dat deze zaak eerst de laatste jaren in de aandacht is gekomen. In allerlei kringen, met name ook in de christelijke vakbeweging zijn er lang zamerhand twijfels ontstaan, of we met onze jacht naar meer geld en welvaart, wel op de goede weg zijn. Die onge rustheid is uitgegroeid tot een duide lijk gevoel van onbehagen, dat aller- wege in de Westeuropese samenle ving aan de deur klopt. Het gaat hier om het toekomstbeeld van deze samen leving en het is geen wonder, dat met name juist de jongeren dit gevoel van onbehagen het duidelijkst tot uitdruk king brengen. Volgens ds Strating mogen we de steeds verder om zich heengrijpende industrie niet als de enige schuldige aanwijzen, als het om geldverdienen en winstmaken gaat. De vermaterialisering zit van hoog tot laag diep ingevreten in de hele mo derne Europese maatschappij en het is de vraag, of we straks niet een reke ning gepresenteerd krijgen, waar we allen schuldig aan zijn. Met betrekking tot de vakbeweging meende ds Stra ting, dat ook daar te lang is gespeeld met de gedachte: ,Als we zorgen, dat we allemaal een goed inkomen hebben dan zijn we er'. Het voortdurende touw trekken om meer geld, om hogere lo nen, is op zich gelijk aan het streven van het kapitalisme naar grotere win sten. Dit niet- aflatende streven naar ,het goed hebben' gaat helaas ten koste van ,het goed zijn', van het zich wel bevinden, van een innerlijke vrede met zichzelf. Volgens ds Strating zal geen zinnig mens ooit terugverlangen naar de ellen de van de crisisjaren, waaruit in we zen deze verbetenheid om tot grotere materiële welstand te komen, is voort gesproten. Nu echter is de weegschaal volledig naar de andere kant uitgesla gen en is met die toenemende wel vaart, de geestelijke nood tot ongeken de hoogten ge-tegen. De jongeren, die deze economische crises niet hebben meegemaakt stuiiten op onbegrip en wor den opstandig. ,Wat zit er achter hun heftige de monstraties?' vroeg ds Strating. De veie kwesties, met name in de stu dentenwereld zijn niet schouderop halend af te doen met de zo dik wijls aangehaalde term: langha rige, arbeidsschuwe elementen de jeugd een stsuk wantrouwen te gen de gevestigde orde, het esta blishment en hun verzet ertegen w laat zich vangen in de woorden; ,Dit is het niet'. In de moderne westerse wereld is de -als ik het maar heb-houding een van zelfsprekendheid geworden. Die -ik eerst-instelling kunnen we dagelijks on- derandere in het verkeer ondervinden. We zien de rijke landen steeds rijker worden en de arme landen steeds ar mer en de jeugd zegt: ,Dit Is het niet' Het vestigen van industrieën in na tuurgebieden met als argument: ,Het brengt meer geld op tussen schoorste nen te lopen dan tussen bomen', geeft GOES Ir D. van der Zaken, hoofdingenieur-directeur van de cultuurtechnische dienst in Zee land zal Goes verwisselen voor Zwolle: hij is benoemd tot hid van de cultuurtechnische dienst in Overijssel. Ir Van der Zaken ver trekt medio volgend jaar uit Zee land. In Overijssel wordt hij de opvolger van ir A. J. Markvoort, die niet pensioen gaat. De nieuwe hid van de Zeeuwse cultuurtechnische dienst wordt ir H. E. Heringa, nu in de zelfde functie werkzaam in Drente. Ir Van der Zaken werkt sinds maart 1957 in Zeeland als hid. In de eerste periode had hij vooral bemoeienis met de verschillende herverkavelingen als gevolg van de ramp van 1953, welke werkzaamheden op Schouwen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Waarde in die tijd op hun hoogtepunt waren. Later viel het accent op de ruil verkavelingen, waarvan ir Van der Za ken die van Stoppeldijk, Walsoorden, Canisvliet, Koewacht, Noord-Beveland en De Poel-Heinkenszand heeft helpen voor bereide c.q. uitvoeren. Buiten zijn ambtsterrein is ir Van der Zaken in Zeeland vooral in verschillen de functies op onderwijsgebied en in het bibliotheekwezen actief. Zo is hij onge veer acht jaar voorzitter van Volkson derwijs in Goes, voorzitter van de Goese schoolraad en heeft zitting in het be stuur van de stichting voor lom-scho len in Zeeland. In Goes is hij voorts voorzitter van de openbare leeszaal bibliotheek en penningmeester van Alliance Francaise. In provinciaal verband is de heer Van der Zaken penningmeester van de plat telandsbibliotheek, voorzitter van de stichting federatieve provinciale bibli- othekencentrale Zeeland en bestuurslid van de Zeeuwse muziekbibliotheek, VLISSINGEN Een tiental studenten van de vrije universiteit uit Amster dam zullen in Zeeland drie voorstel lingen geven van het toneelstuk ,De knop' van Harry Mulisch. Vanavond donderdag om halfacht is er een voorstelling in het katholiek militair tehuis in Middelburg. Vrijdagavond om acht uur treden deze studenten op in het hervormd jeugdwerkcentrum te Sluis en zaterdag wordt er een voorstel ling gegeven in ,De Veste' in Goes, aanvang acht uur. In het spel staat ,De knop', die een maal ingedrukt een ramp kan veroor zaken, doordat op die manier een atoom oorlog wordt ontketend. Na het spel zullen de spelers in discussie gaan met de toeschouwers. blijk van een geesteshouding die voor bijgaat aan elk gevoel voor menselijk welzijn. ,We mogen ons gelukkig prijzen', al dus ds Strating, ,dat in Zeeland dë §rovinciale overheid heeft geleerd van e fouten, die er in het Europoortge- bied zijn gemaakt en het heeft aange durfd, duidelijke selecties toe te pas sen bij aanvragen om industrievesti ging, met name in het Sloegebied'. Daarnaast zal echter bij ieder van ons het begrip .verdienen' in evenwicht ge bracht moeten worden met het begrip .dienen'. In deze verwarde maatschappij zal de mens zijn bijbelse totaliteit, zijn harmonie tussen materie en geest, moe ten hervinden, ook al gaat ait gepaard met het prijsgeven van een stuk ma teriële welvaart. ,Het zich welbevinden en de wijze van geloven wordt door God niet gemeten in geld, maar naar de wijze waarop wij met onze medemens omgaan', aldus ds Strating. GEBOREN: NICOLETTE JACKY MIRIAM (COLETTE) P. N. de Regt M. C. de Regt- N ieu wenhuyse Esther Terneuzen, 28 oktober 1969. Jan Steenstraat 10. Heden overleed te IJs- selmonde, zacht en kalm, onze geliefde broeder, zwager en in de ouderdom van 72 jaar. Namens de families FranchimonL Heden werd uit ons midden weggenomen onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader JOHANNES GEORGE LÜBSEN op de leeftijd van 64 jaar. Middelburg: A. Lubsen-Schoolmeester Kinderen en kleinkinderen Middelburg, 29 oktober 1969. Karei Doormanplein 10. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 31 ok tober 1969 op de algemene begraafplaats om plm. 14.00 uur. Heden overleed onze beste zwager en oom JOHANNES GEORGE LUBSEN op de leeftijd van 64 jaar. Middelburg: A. Schoolmeester C. S. Schoolmeester- Meijers Goes: W. A. de Vos T. J. de Vos- Schoolmeester Aketi (Rep. du Congo): J. Schoolmeester L. M. Schoolmeester- Guilmot Neven en nichten Heden overleed, tot ons diep leedwezen, onze geliefde collega, de heer J. G. LUBSEN Heden overleed onze geliefde medewerker J. G. LUBSEN Wil en André Prins. Hiermede geven wij kennis van het overlij den van mijn zorgza me man, onze vader, behuwd- en grootva der op de leeftijd van 58 jaar. Uit aller naam, Mevr. W. J. Lam- brechtse-Kuijpers. Rilland-Bath, De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 31 oktober om 13.00 uur te Rilland- Bath. Heden overleed, geheel onverwachts, mijn lie ve, zorgzame man AARNOUD MELIEFSTE in de ouderdom van bijna 73 jaar. N. Meliefste-Mabilot. West-Souburg, 29 oktober 1969. Weststraat 15. De overledene is opge baard in de rouwka mer van Bethesda. Be zoekuren van 14.30- 15.30 en van 19.00- 20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben za terdag 1 november 1969 op de algemene begraafplaats te Sou burg. Vertrek van huis om 11.00 uur. Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. Heden is nog vrjj on verwachts van ons heengegaan, onze ge liefde broer, zwager en oom JAN HUISSEN in de ouderdom van 54 jaar. Krabbendijke: A. Huissen- Waterman Oostdrjk: C. Luteyn-Huissen J. Luteyn Krabbendijke: A. Huissen L. Huissen-Luteyn B. Hage-Huissen W. M. Hage C. van Pagee- Huissen K. van Pagee Lelystad: B. Huissen D. Huissen-Lilipaly Spijkenisse: C. van Eck-Huissen M. van Eek Stampersgat: A. Paauwe-Huissen M. Paauwe Krabbendijke: C. B. Huissen J. M. Hulssen- Engelse Neven en nichten Heden nam de Heere tot Zich, na een lang durig lijden, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder MAATJE JOHANNA WISSE wed. van B. Wattel, in de ouderdom van 91 jaar. Fam. Wattel. St-Laurens, 28 oktober 1969. Noordweg 361. De teraardebestelling vindt DV plaats za terdag 1 november 1969. Vertrek vanuit de geref. kerk om 11.30 uur. PLAATS UW FAMILIE BERICHTEN IN DE PZC Heden overleed in het rusthuis ,Ter Valcke' te Goes, zacht en kalm, na een langdurig lijden, mijn geliefde man, on ze vader, groot- en overgrootvader ADRLAAN BAUER in de ouderdom van 86 jaar. Goes: A. Bauer-Sinke Kruiningen: P. Bauer J. Bauer-de Bel F. Bauer M. Bauer-Ogier Yerseke: J. Verschuure-Bauer J. Verschuure Rilland: P. Hamelink-Bauer J. Hamelink Kruiningen: B. M. Bauer T. Bauer- van de Berge J. M. Bauer C. Bauer-Westveer M, Bauer M. Bauer-Dubidam Rhoon: C. Bauer Chr. Bauer-Stevense Kruiningen: A. Bauer M. Bauer-Maaa Oud-Beijerland A. Schaalje-Bauer M. J. Schaalje Klein- en achter kleinkinderen Kruiningen, 29 okt. '69, Beatrixstraat 10. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 1 november aan staande te 12.00 uur, vanuit het gerefor meerd jeugdgebouw, op de algemene begraaf plaats te Kruiningen. Gelegenheid tot condo leren in het jeugdge bouw van 13.30 14.00 uur. Apeldoorn: Na een korte ongesteldheid nam God, voor ons on verwachts, van ons weg, onze geliefde vrouw, moeder, behuwdmoeder, grootmoeder en over grootmoeder JOHANNA BOSSELAAR echtgenote van J. J. Boon. Zij mocht de hoge leeftijd van 81 jaar bereiken eö ruim 51 jaar waren wij door het huwelijk verbon den. Op grond van haar eigen getuigenis en haar ge lovige levenswandel troost het ons, dat wij weten mogen, dat zij thans leeft bij haar Heer. Bergen op Zoom: J. J. Boon Wingham (N.S.W.) Australia: E. Rooimans-Boon N. C. Rooi mans kinderen en achterkleinkind Boon J. N. Boon-van der Weele en kinderen Vlissingen: P. Boon M. C. Boon-Rakers en kinderen Halsteren: W. J. Boon R. P. Boon-de Jager Halsteren: C. Vermaas-Boon G. A. Vermaas en kinderen De begrafenis is vastgesteld op zaterdag 1 no vember 1969, op de bijzondere begraafplaats op .Vrederust' om 1 uur n.m. Vooraf wordt om 12 uur een rouwdienst gehouden in de gereformeerde kerk te Bergen op Zoom. Gelegenheid tot condoleren in de aula bij de be graafplaats op .Vrederust', na afloop van de be grafenis. Liever geen bezoek en geen bloemen Er wordt de laatste tijd in Zeeland opvallend weinig geschilderd. Boze tongen beweren dat het geen enkel verschil met vroeger maakt; het ver schil zit hem eerder in het feit dat het clubjesgepraat omgeslagen is in protestvergaderingen die aandringen op een ingrijpende herverkaveling der .bestaande structuren'. En, gelet op de omstandigheid dat vergade ringen die het karakter dragen van een .pro test' met enige graagte de doem der beslo tenheid wordt opgelegd, voorts gelet op de omstandigheid dat de protesterende par tij graag met luider stemme van zich doet horen, tevens gelet op de omstandigheid dat de beslotenheid het stemgeluid dienten gevolge alleen maar kan aanwakkeren, dient met spoed gezocht te worden naar uitings mogelijkheden. Men heeft die gevonden in het postpapier, een simpele oplossing, maar minstens zo doeltreffend als simpel. Papier is geduldig: de ene partij zegt wat de andere niet wil dat zij wil en omgekeerd en zo gaan er de laatste weken niet veel dagen voorbij of er ligt wel weer een ,open brief' op vele bu reaus. De inhoud lijkt in de meeste geval len zo nadrukkelijk als een uitspraak van het standrecht: Er moet op gestudeerd zijn, breed, diep maar niet lang. Zo komt het dat er in Zeeland de laatste tijd opval lend weinig geschilderd wordt. De kunste naar stuurt zijn heilig vuur niet meer in de richting van de ezel, hij zit aan de schrijf tafel en likt na zijn wonden een post zegeltje. Later bij de rode PTT-bus zal hij zuchten ,weer een kwartje.' Terecht, het gaat tenslotte om zijn positie en zal dit spierinkje wel de lang verbeide kabel- jouw opleveren? Een vraagteken lijkt niet mi3plaat3t al hoeft de punt-komma in dit verband niet uit te blijven. We lijken name lijk nog lang niet toe aan het eind van de brievenschrijverij. De stencilmachines staan op scheip. Conflicten over en weer zullen ze wel draaiend houden. Want, wat is dui delijker dan dit: een algemeen geluid ont breekt, de clubjes spreken. In deze wirwar bewijst de open brief haar functie als dienstbaar middel voor de nieuwe liturgie der openbaarheid. Wat besloten moest blij ven komt op straat, van twee of meerdere kanten tegelijk. Het probleem der besloten heid is niet meer. Nihil nisi bene. Kunstkring Nog tijdeus het lopende protest van de actiegroep Zeeland van de Beroepsvereni ging Beeldende Kunstenaars (hierna in al le eenvoud en voor de duidelijkheid BBK te noemen) is de Zeeuwse Kunstkring, aan vankelijk in een (blijkens de berichten wat stommelige) vergadei-ing, later via de pos terijen aan de beurt gekomen. Het gaat hier niet om verbetering van droe ve zaken als de contraprestatieregeling, zelfs niet om de Zeeuwse toepassing daar van, waar men overigens danig mee in de maag zit, aldus lijnrecht aansturend op een flinke indigestie. Het gaat veel eerder om opbouw en functie van de Kunstkring, waar bij zaken als openbaarheid van de verga deringen en ja of nee zeggen op de vraag of deze kring nu een expositievereniging of een vakvereniging (of beide of geen beide) moet zijn. Er is een (besloten) vergadering. Daar worden langs democratische weg besluiten genomen. Het bestuur, dat nadien de moei lijkheden overziet, besluit voltallig op een volgende bijeenkomst de zaken die direct te maken hebben met het karakter van de Kunstkring nog eens aan de orde te stellen alvorens tot uitvoering van de be sluiten over te gaan. Een tiental leden ,pikt' dit niet. Waarom zouden we nog vergade ren als de besluiten toch niet uitgevoerd worden? Waar blijft op die manier de ge wone verenigingsdemocratie? De groep ziet het bestuur als de. instantie die de alge mene herverkaveling van de vereniging in de weg staat. Wat krom is dient rechtge trokken te worden. De weg van het aloude bestuur, langs lijnen van geleidelijkheid en over de sierlijke bochtige wegen van de ambtenaar en zijn politiek lopend, valt in het verkavelingsplan. Het bestuur wil hem zelf niet gaan. Hetzelfde bestuur denkt daar natuurlijk anders over. Men wil wat overhouden. Eerst zal gesproken moe ten worden over het karakter van de vere niging dan pas over zaken die daar al dan niet mee in overeenstemming zijn. Duideijkheid Terwille van de onduidelijkheid besluit het bestuurslid Jan Haas om achtereenvolgens in te stemmen met het bestuursbeleid en tevens zijn handtekening te plaatsen onder het rondschrijven der .rebellen' dat het met dit beleid falikant oneens is. Haas gaat op twee stoelen tegelijk zitten en valt er tus sen in. Hij bevordert daarmee de verwar ring in niet onaanzienlijke mate. Wat wordt er gedacht? De kunstenaars in bet bestuur zijn het met hun collega's niet-kunstenaars volledig oneens. En welks geschiedt? Er rolt een open brief in en uit de rode PTT- bus waarin zeer duidelijk staat dat het te gendeel waar is. De bestuursleden, wel- lcunstenaars LiesbeBli Binkhorst, Antoine Mes en Peter de Jong brengen dit aan het hoog Zeeuwse licht door middel van de vol gende zinsconstructies: ,We hebben verant woordelijkheid voor het bestuursbesluit ge nomen omdat we weigeren onze vereniging, de Zeeuwse Kunstkring uit te leveren aan een kleine groep onruststokers, die een ernstig gebrek aan inzicht toont in wat re delijk en onredelijk is.' Hum, hum is men dan geneigd te zeggen. Jan Haas wordt bo vendien .kwalijke nonchalance' verweten. Het liegt er niet om. Een aantal leden komt dan sine nomine met de kwalificatie ,een rechtstreekse aantijging ten opzichte van de integriteit van een aantal leden' en eist vervolgens alsnog en spoedige uitvoe ring van de verenlgingsbesluiten, waarbij men .grote solidariteit' boven, verdachtma kingen, verkiest. De PZC, vrij dikwijls be zocht door Tante Pos, zet boven dit leesge not dan .Verwijten over en weer in de Zeeuwse Kunstenaarskring.' Over en weer Enkele stemmen over de stemming: Jan Haas: ,Goed ik ben op twee stoelen gaan zitten. Waarom? Omdat ik achteraf van mening veranderd ben. Ik heb dat in derdaad niet aan de overige bestuursleden meegedeeld. Overigens kon ik me niet aan de indruk onttrekken dat de besluitvorming van de bestuursvergadering mede is bepaald door de dreiging van de voorzitter dat hij af zou treden als men niet naar zijn wens zou beslissen. Het zal duidelijk zijn dat we op dit moment een voorzitter niet kunnen missen.' ,Als de hele zaak echter door mijn optreden dubieus is geworden, denk ik er over om mijn bestuurszetel beschikbaar te stellen.' Peter de Jong: ,Dat moet Jan niet doen. Hij is een goeie, weet je. Ik geloof dat we samen moeten praten. Er valt een hoop op te lossen.' Peter de Jong, lid van de BBK, bestuurs lid van de Zeeuwse Kunstkring en de enige beeldend kunstenaar die zitting heeft in de Zeeuwse Culturele Raad, lijkt voorlopig nog het meest reële standpunt te vertegenwoor digen. ,Het is natunrljk duidelijk dat heel deze beweging mede is geïnspireerd door alle ge beurtenissen rond de BBK. Wat ik graag zou willen is dat ieder van ons die beroeps matig bezig is, lid zou worden van de BBK. Dat is tenslotte etln vakvereniging. We kunnen en moeten de Zeeuwse Kunstkring- gewoon als expositievereniging door laten bestaan en de vaktechnische en financiële aspecten over laten aan de BBK. Daar ho ren ze ook thuis. Ik zit nu voor de kring in de culturele raad, zonder boodschap en zon der verantwoording. Er moeten natuurlijk BBK-ers in de raad. Daar zouden we iets mee opschieten.' ,De rest geeft geen problemen. Over die openbaarheid zijn we het in principe eens geworden, dat is het punt niet. Het punt is wel hoe we dat organisatorisch in de praktijk brengen. Er moet zoals de situ atie nu nog ligt in de kring gesproken worden over ballotage en deballotage, over opdrachten, mensen die ze uitvoeren en de Peter de Jong: ,We kunnen tijd en energie wel beter gebruiken'. financiële kanten daarvan. Het zal duide lijk zijn dat er op dat punt gevoeligheden zijn zodra er openbaarheid bij te pas komt. Het bestuur is er wel voor, maar we wil den nog eens rustig met alle leden overleg gen hoe het nou precies in het vat gego ten dient te worden. Als iedereen dat nou weet, hoeven er verder geen brieven ge schreven te worden. We kunnen elkaar best vinden. Er is eigenlijk niets aan de hand, maar dat moet je willen zien.' ,Het kost allemaal reuze veel energie en tijd, Ik dacht dat we die anders konden gebruiken.' Brief Terwijl dit artikeltje geschreven wordt brengt de post geheel toevallig een brief die zegt dat op het verzoek van Lies- beth Binkhorst, Antoine Mes en Peter de Jong om adhesie voor hun standpunt tot nu toe vijftien positieve reacties zijn bin nengekomen. .Hieruit blijkt dat een groot aantal van de leden der Zeeuwse Kunst kring zich schaart achter het bestuursbe sluit om de uitvoering van de besluiten van de ledenvergadering voorlopig op te chorten'. De groep clie het er niet zo mee eens was, heeft zich altijd beroepen op de meerderheidsbesluiten. Nu blijkt dat diezelfde meerderheid met het bestuur eni ge momenten van diepdoorleefde bezinning nodig acht. Het .nearer to thee' kan van weerskanten beginnen AI bij al weinig eensluidendheid. Wie zal de beeldende kunstenaars straks in een ge herstructureerde Culturele Raad moeten vertegenwoordigen? BBK of ZK, of alle bei? De clubjes blijven praten, de stencil machines naar alle waarschijnlijkheid ooka Intussen blijft de onenigheid. Het zal alle maal nog wel steeds iets te maken hebben met de zonnen, waarvan Nietszche zei dat ze geen andere zonnen in hun stelsel dulden. Het levert ons in elk geval weer enige post op, want in Zeeland bloeit de epistolaire kunt op sinds Wolff en Deken ofegekende hoogte. Voor de nijvere schrijvers breekt de volheid der tijden aan. De tijd dat men hen met eerbied zal noemen kan nie* ver meer zijn. Er wordt bovendien binnen kort weer geschilderd. (Men zie ook pagina 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7