D'66: namen sollicitanten bekendmaken Enorm geldtekort voor bouw Zeeuwse scholen Jan Haas zegt bestuurszetel kunstkring op Dr Meertens: ,een historisch document over de volksaard' De Bree over de Zeeuwen: boekje dat prettiger titel verdient Koreaanse meisjes in Middelburgs gezin BILT 2 POLITIE ZOEKT INBREKENDE AUTODIEF VOORZITTER: TEGENDEEL IS WAAR...: Leeuwse ALMANAK BIJ AANBIEDING BOEKJE ,LEER MIJ ZE KENNEN.: Braad uw braadkuiken ...in een Braat-keuken AL ACHTER STAND IN MIDDELBURG Besteksklaar 'n tip voor uw vrije dag! J. D. J. Martens (kvp) Hulst statenlid Procedure PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER 19Ó9 Kandidaat-burgemeesters Middelburg Verzoek aan de commissaris van de koningin VLISSINGEN De afdeling Noord- en Midden-Zeeeland van Democraten '66 en het bestuur van de werkgroep gemeen tepolitiek Middelburg van deze partij hebben zich in een brief aan de com missaris van de koningin in Zeeland uitgesproken voor het bekend maken van de sollicitanten naar het burge meestersambt van Middelburg. In de brief wordt herinnerd aan het programma van D'66, waarin staat, dat het wenselijk is, dat de burgemeester rechtstreeks wordt gekozen en dat zo spoedig mogelijk dient te worden TERNE'UZEN De gemeentepolitie van Terneuzen heeft woensdag een Amsterdammer aangehouden, die be trokken is geweest bij een serie in braken in ae nacht van dinsdag op woensdag. De inbraken werden ge pleegd in een drukkerij-boekbinderij, een opslagplaats en de werkplaats voor geestelijk gehandicapten aan de Haarmanweg. Een medeplichtige van de Amsterdammer wist aan ar restatie te ontkomen. Het tweetal werd door een politiepa trouille gesnapt toen ze op het punt stonden met hun auto weg te rijden van het terrein van de druk kerij. De politie brengt de ontsnap ping van de tweede man in verband met de diefstal van een auto in de Geraniumstraat, die korte tijd later werd gepleegd. Bij de plaats waar de auto, een Ami 6, stond werd een fiets gevonden. In Biervliet werd woensdag een auto van hetzelfde merk ontvreemd. Vol gens de politie is verband tussen beide autodiefstallen niet uitgeslo ten. De in Terneuzen gestolen auto, eigendom van J. L. de Troye, is overigens niet teruggevonden. streefd naar een regeling, waarbij de burgemeester door de kroon wordt be noemd uit een voordracht van drie kan didaten, opgesteld door de gemeente raad. De brief luidt voorts: ,Ook in andere politieke partiju. den de eisen van openheid en inspraak der bevolking bij de benoeming van een burgemeester steeds meer gehoord. Wij mogen hierbij wijzen op acties in die zin in talrijke gemeenten, waar men voor een burgemeestersvacature stond en op het onlangs ingediende wetsont werp van de tweede-kamerleden Van Thijn en Franssen. In de Middelburg se gemeenteraad is door verschillende raadsleden eveneens op inspraak aan gedrongen. Blijvende binnen het raam van de huidige wettelijke mogelijkhe den willen wij u ernstig in overwe ging geven eén lijst van de binnenge komen sollicitaties voor bovengenoemde vacature toe te zenden aan de gemeen teraad van Middelburg en deze raad te verzoeken een aanbeveling van drie per sonen op te stellen. Met de heren Van Thijn en Franssen zijn wij van me ning, dat aan het bezwaar, dat daar mee aan een sollicitatie in bredere kring bekendheid wordt gegeven, niet zwaar behoeft te worden getild. Wie in een democratisch systeem als het onze naar een openbare functie solliciteert, dient van meet af aan ook de risico's aan die openbaarheid verbonden, te aan vaarden. De hiervoor geschetste gang van zaken is, zoals u uit ons program mapunt zult begrijpen, slechts een tus senfase op weg naar de rechtstreekse verkiezing van een burgemeester, doch; zou, gezien de mogelijkheden in het huidige systeem, tegemoetkomen aan de wens van een groeiend deel der bevol king". Exemplaren van deze brief werden ge zonden naar de minister van binnen landse zaken, de gemeenteraad van Mid delburg, de fractie van D'66 in de twee de kamer en het hoofdbestuur van MIDDELBURG Dr P. J. Meertens Zeelandkenner bij uitstek, heeft woens dagavond het fabeltje de wereld uitge holpen dat Bij het ten Brees bc Zeeuwen' plaar naar commissaris der koningin mr J. van Aartsen ging betoogde hij dat men al in de zeventiende eeuw over holpen dat goed Zeeuws, goed rond doop houden van L. W. de Eervol ontslag notaris R. Batten MIDDELBURG Aan de heer R. Bat ten, notaris te Middelburg is met in gang van de datum van beëdiging van ,goed Zeeuws, goed rond' sprak. Maar de Zeeuwen zijn helemaal nïe' borstig, onthulde dr Meertens. Een stuk uit het begin van eeuw zegt dat dit gez slaat op de omvang van de doorsnee Zeeuw of op de ronding van de Zeeuwse rijksdaalder. De spreuk vol ontslag verleend. Die datum zal niet vallen vóór 1 april 1970. BESTUUR HANDELDE ONDER DRUK' VLISSINGEN Naar aanleiding van zijn aandeel In de wirwar waarin de Zeeuwse Kunstkring vorige week is komen te verkeren na een con flict tussen een aantal leden en het bestuur wil het bestuurslid Jan Haas zijn zetel beschikbaar stellen. Jan Haas had zowel het bestuursbesluit dat voorzag in opschorting van en kele verenigingsbesluiten als het pro test daartegen ondertekend. In een brief deelt Jan Haas nu mee: ,Naar aanleiding van het terugkomen door mij op een aantal bestuursbe- mij geroepen af te treden als be stuurslid. Op bovengenoemde bijeenkomst heeft het bestuur onder druk van de aan kondiging van de voorzitter om af te treden, een aantal besluiten opge schort. De voorzitter achtte op grond van een tweetal besluiten, genomen Tijd Een Oostburgs gezin telt een bij zonder leergierige Kleuter, die al in de luiers belangstelling toonde voor aTlerlei techni-sclie zaken. Eenmaal werd liet ventje in zin wiegje aangetroffen met een weklcer, die hij wie hij zal zeggen hoe van een belendend nachtkastje had gegrist. Dit eer ste contact met een instrument, waarmee volwassenen de tijd me ten, verliep weinig bevredigend. Op een gegeven moment slinger de hij het uurwerk de wieg uit. In de verste hoek van het ver trek spetterde het instrument in honderden radertjes uiteen. Intussen is het ventje vier jaar geworden. En omdat het verhaal van de wieg en de wekker nog altijd in de familie de ronde doet, besloten enkele oudere neefjes het ventjeals een revanche op zijn verleden, zeer vroeg te leren klokkijken. Het mislukte. Maar omdat de neefjes tegenover hun oom niet helemaal met lege handen wilden staan, instrueerden ze het kerel tje bij de thuiskomst van z'n va der, als die zou vragen hoe laat het was, op de klok te kijken en dan te zeggen kwart over twaalf. Dat zou wel ongeveer kloppen. De man zou om twaalf uur de arbeid van de ochtend neerleggen en zich dan, ouderge woonte, om kwart over twaalf thuis mélden. fin', betrad hij het vertrek, suc ces gehad jongens?' En zich tot tin zoontje wendend: fiou zeg es, hoe laat het is' fiwart over twaalf pa'. De lach van vader vulde dreu nend het vertrek. Het ventje was naar de barometer gelopen. op de ledenvergadering van 13 ok tober jl, niet meer mogelijk zijn voorzitterschap voort te zetten. Het betrof hier in de eerste plaats het besluit tot openbaarheid van le denvergaderingen en in de tweede plaats de brief, die de kunstkring zou doen uitgaan naar de gemet Oostburg betreffende de zaak Bru Ik moest, helaas achteraf, conclude ren dat deze bezwaren bij de rest van het bestuur niet in zodanig vorm leefden vóór bovengenoemde bijeen komst. Bi meen namelijk opgemerkt te hebben op de ledenvergadering, dat het bestuur met uitzondering van de voorzitter vóór openbaarheid van ledenvergadering had gestemd. Bij de behandeling van de boven genoemde brief aan de gemeente Oostburg was ik helaas niet meer aanwezig op de ledenvergadering. De secretaris had evenwel die brief ter ondertekening bij zich op de be stuursvergadering. Ik moet eerlijkheidshalve stellen, dat dit conclusies achteraf geweest zijn. Mijn voornaamste punt op bovenge- kring beland is, door enerzijds positievereniging anderzijds vakver eniging te zijn. Het standpunt van het bestuur dat de leden zich daarover dienen te be ramen deel ik volkomen. Ik moet helaas stellen dat wij als bestuur uit het oog verloren hebben dat wij een diende taak hebben bin nen de vereniging en geen heersende. "Voorts dat wij ons een aantal rech ten toegemeten hebben, die wij niet bezitten. Dit om de voorzitter te behouden voor de vereniging. Nogmaals dit zijn helaas allemaal conclusies achteraf, maar beter ten naive gekeerd dan ten hele gedwaald. Jan Haas'. Voorzitter drs J. R. Glaubitz: ,Jan Haas draait de zaken in zoverre oir dat niet ik door een inderdaad aan gekondigd aftreden de bestuursver gadering onder druk heb gezet, maar de bestuursvergadering mij. Ze heb ben mij met klem verzocht aan te blijven om de vereniging de tijd te geven op de genomen besluiten terug te komen. Dat heb ik gedaan. De voorwaarde is deze: als de vereniging anders besluit ga ik weg. Ik was het met de besluitvorming van de leden vergadering helemaal niet eens. Het bestuur, naar later nog eens bleek, ook niet. We hebben gezamenlijk ook Jan Haas een bestuursstand- punt geformuleerd. Tijdens de be stuursvergadering heeft Jan Haas met geen woord gerept'. De heer Glaubitz zegt ook waarom hjj het niet eens is met de besluiten. .Allereerst de openbaarheid. We zijn een vereniging waar van_ oudsher e worut ballotage v m toegepast. Dat bete van tijd tot tijd ook deballo- tages. Als de gedeballoteerden straks ook ter vergadering komen geeft dat ,lk zet mjjn handtekening evenmin onder het besluit een brief naar de gemeente Oostburg te sturen waarin wordt gezegd dat de beeldende kuns tenaarsregeling niet spoed van toe passing moet worden verklaard voor Jan Bruëns. Bruëns ls geen lid om de doodeenvoudige reden dat hij bij ons is gedeballoteerd omdat zijn werk volgens onze commissie artis tieke tekorten zou hebben. Dan goed Zeeuws goed rond berust nergens op, stelde dr Meertens vast. Het is een faam die zo maar voorteuddert'. Do Zeeuwen hebben wel een zekere goed moedigheid en bescheidenheid. De Zeeuw wil graag de minste zijn. Dat is hem aangeboren. Hij wil een ander in zijn waarde laten'. De zuinigheid schijnt vooral een Walchers trekje te zijn. Volgens dr Meertens heeft de heer De Bree met zijn geesteskind bijzonder werk gedaan. Geen deel in de bekende serie zal zoveel moeilijkheden hebben opgeleverd als het boekje over Zeeland. De volksaard wordt namelijk bepaald door de geschiedenis. En die geschiede nis kent zeven Zeelanden. Naar dr Meertens liet weten hebben het geloofswezen en de strijd tegen het water sterk ingewerkt op de Zeeuw se volksaard. Dit boek legt vast wat is en is geweest. Het is een histo risch document, aldus dr Meertens. Wat hem was opgevallen bij liet lezen van liet boekje was het enthousiasme, waar mee de lieer De Bree aan de totstand koming beeft gewerkt. .Misschien is ook dat wel een Zeeuwse eigenschap. ADVERTENTIE GOES-ZUID Industrieweg 13 Showroom ook 's zaterdags geopend van 10.00 tot 13.00 u.; overige dagen van 8.30 tot Dat wij zo van ons land houden', zo constateerde dr Meertens. De auteur, die vertelde hoe zijn geesteskind is verwekt, wees ter loops nog even op de nuchtere vro me aard die de Zeeuw eigen is. En hij haalde een tekst uit een slagers advertentie, waarin werd verkondigd .wegens dankdag geen gehaktdag'. Fotograaf C. A. L. Kotvis die het werkje illustreerde was volgens de neer De Bree voor hem een bron van inspiratie en stimulansen. Niet zonder zorg ziet de heer De Bree naar bleek bij de aan bieding en dat komt ooit in zijn boekje naar voren de industriële ont wikkelingen in Zeeland aan. De Zeeuwen van morgen zullen andere mensen zijn, zo stelde hij woensdag vast. Hij sprak de wens uit dat het provinciaal be stuur over vijftien jaar nog even fier zal kunnen zeggen: wij hebben de ruim telijke ordening nog steeds in de hand. Commissaris der koningin mr Van Aart sen stelde de schrijver gerust: ,Wij zul len heus niet de Westerschelde-oevers volzetten met industrieën, met rokende schooi'stenen. Wij denken aan een con centratie van bedrijven, gespreid over de provincie. Mr Van Aartsen zei voorts ïn antwoord op een opmerking van dr Meertens over de mogelijke vorming van een deltaprovincie dat Zeeland als pro vincie nooit zal verdwijnen en dat er altijd iets zal blijven bestaan van het Zeeuwse eigene. Óp deze, in de studie zaal van de provinciale bibliotheek ge houden doopplechtigheid sprak biblio thecaris mr W. de Bruine mede na mens de uitgever een welkomstwoord tot de genodigden, die later een ex positie kregen te zien van het illustra tiemateriaal, dat fotograaf Kotvis voor het boekje maakte. Het werkje is nu al bijna uitverkocht. Jk ga liet snel lezen', zei. mr Van Aartsen toen hij het boekje kreeg aangereikt van de heer De Bree. Foto PZC) INSPECTEUR: 37 PROJECTEN NAAR 1970 OVERHEVELEN MIDDELBURG ,Was het vroeger moeilijk om de rijks- goedkeuring voor de bouw van scholen los te krijgen, thans zitten we met een ge weldig tekort aan financiële middelen om ze te bouwen'. Deze opmerking maakte bur gemeester mr J. Drijber van Middelburg woensdagmorgen tijdens de opening van de Oosterburch-school, de eerste lagere school in Dauwen- daele. ,We maken ons wel be zorgd hoe het in de toekomst moet', voegde de burgemees ter er aan toe. Onderwijsin- specteur J. Gelijns liet na de toespraak van de burgemees ter weten, dat het op provin ciaal vlak van hetzelfde la ken een pak is. Mr Drijber had verklaard, dat Middelburg voor liet volgend jaar de bouw van zes kleuterscholen, twee lagere scholen en vier gym nastieklokalen op het programma heeft slaan. ,Het zal verre van eenvoudig zijn om die houw te verwezenlijken', meende de heer Drijber. ,VVe zijn eigenlijk al een beetje achter, omdat liet gymna stieklokaal bij de Oosterburch al lang de raad gepasseerd is, ter wijl nu nóg aan de bouw begon nen moet worden. Weinig gelukltig wae de burge- meeste.r ook met de gang van za ken voor de prot-chr. lagere school, die in de omgeving van de Oosterburch gebouwd zal worden, maar die nog steeds niet op gang gekomen is. De heer Gelijns was overigens nog pessimistischer over de Zeeuwse scholenbouw dan de burgemeester over de Middel burgse. Voor 1969 is er, zo zette de in specteur uiteen, een lijst van Jl bouwobjecten, waarvan er thans drie zijn afgevoerd, zodat er 37 overgeheveld moesten worden naar 1970. ,De verwezenlijking van de bouwplannen zal dan ook veel energie en overredingskracht tebesturen', meende de heer Ge lijns. De heer J. Verstelle, vice-voor- zitter van de vereniging voor prol-chr. onderwijs in Middelburg merkte op, dal het niet de schuld van het bestuur van de prot-chr. school is, dat dit gebouw er nog niet is. ,Het plan is besteksklaar, het enige waar we op wachten is de bijdrage van de gemeente', ver klaarde de heer Verstelle. ,Als de gemeente zegt de centen zijn 61- dan gaan we volgende maand aanbesteden', voegde bij er nog aan toe. Wethouder M. A. I- Hubregtse van onderwijs zei hierover: .On langs is een voorstel in de raad aangenomen om een bijdrage voor deze prot-chr. school te verlenen. We moeten nu nog de goedkeuring nog zijn intrek moeten nemen in de Oosterburch, een samenwer king, waarover de heer Verstelle overigens zeer te spreken was. Hij had er verder nog op gewe zen, dat de totstandkoming van bijzondere scholen in de zuide lijke Middelburgse uitbreiding ge remd is door het feit, dat voor de bouw een waarborgsom van 15 pet van de bouwkosten ge stort moest worden. In de serie ,Leer mij ze ken nen...' (uitgeverij Sijthof) is nu ook Zeeland aan bod ge komen. De Vlissinger L. W. de Bree, bekend van zijn his torische romans als .Pleidooi voor Polderman' en .Papie ren zolder' schreef de tekst voor ,Leer mij ze kermen... de Zeeuwen', dat verlucht werd met foto's van de Mid delburger C. A. L. Kotvis. En daar ligt het dan: een weinig belovend, erg alle daags omslag en een titel, die in staat is de meest ge harde provinciale patriot op de vlucht te doen slaan. Men kan de auteur die la mentabele titel maar moeilijk aanwrijvenin eerder versche nen deeltjes van de serie para deerden onder meer al de Amster dammers, de Brabanders, de Drenten alles onder de Leer- mij-ze-kennen noemer. En dus nu ,Leer mij ze kennende Zeeu wen'. Men opent het boek en dan moet men opnieuw over een drem pel. In de inleiding en het eerste hoofdstuk komt De Bree traag op gang, wekt de auteur hoe an ders pakt dit later uit weinig verwachtingen. De vlag schijnt de lading te dek ken. Dit wordt een goedaardig ge keuvel over boterbabbelaars en andere lokale frustraties, waar de honden geen brood van lusten. Maar men leest verder en plotse ling is men geboeid door de ver teltrant, het gemak waarmee De Bree een schat aan informatie heeft verwerkt tot een zeer lees baar verhaal, dat naarmate men in het boek vordert aan kracht wint. Die kracht schuilt in de aan dacht voor het individu. De Bree heeft, op zijn talloze zwerftochten door Zeeland, uit de mond van de enkeling opgetekend, wat karak teristiek is, bepalend voor het ge zicht van het ganse stamverband. De Bree is thuis in het Zeeuwse stamverband. Hij vertelt char mant over de trekjes van de ,z\va- ren' en de .bevindelijken', zonder te kwetsen, hij spreekt met even?, vëèl kennis óver dé eigenaardig heden van de Westkappëlaar als over' die van de 'mensen van St- Philipsland, eed land van .zware grond en zware geest'. En tussen die karakteristiek door vertelt hij over de laatste ontwik kelingen, die hij met gevoel voor actualiteit tot in 1969 heeft ver werkt. De Bree is in staat om met een enkel zinnetje, het leggen van een klemtoon, een karakter aan te duiden, het gezicht van de Zeeuw niet van de gemiddelde Zeeuw, zoals hij erkent, die bestaat niet, elk eiland, elke streek, heeft an dere mensen, andere eigenaardig heden voortgebracht in enkele contouren te schetsen. Het is on doenlijk in het bestek van deze korte bespreking samen te vatten wat De Bree in zijn ,Leer mij ze kennenaan historische gege vens, aan informatie over de ste den, achtergronden, standen en klassen en religieuze merkwaar digheden heeft samengebracht. Het is frappant hem het ene mo ment over Zeeland als het land van de Nadere Reformatie te be luisteren, terwijl een luttel aantal bladzijden verder onze kampioene op de weg Keetie Hage wordt be handeld. Nog een paar steeds terloops behandelde onderwer pen om de enorm verscheidenen inhoud enigszins tot z'n recht te laten komen: de ramp, met cita ten van ooggetuigen, de Geerse's van Van Schagen om het karak ter van de vroegere Walcherse landarbeider aan te duiden, de dood in de pot van het negentien de eeuwse Zierikzee, de Hugeno ten in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Goesenaars (,stad van midden standers, degelijk en betrouw baar'), Onder de Brabantse wal' (Tholen), de mensen van de over kant (over Zeeuwsch-Vlaande ren). Dan is nog maar een gering deel van de inhoud genoemd. Bij zo'n opsomming en de manier, waarop De Bree van het ene in het andere onderwerp buitelt, dreigt het boek enigszins als een van de hak op de tak geschreven werkje uit de verf te komen. Dat is niet waar: juist die enorme be weeglijkheid en inventiviteit, waarmee De Bree zijn onderwer pen tot een verhaal heeft gecom poneerd maakt, dat men deze ,Leer mij ze kennenals men eenmaal de wat trage aanloop heeft genomen, in één ruk uit leest. In zijn inleiding waarschuwt hij nog: .Verwacht geen scherpe ka rakteristiek van de Zeeuwen'. Val se bescheidenheid of wat het ook is: De Bree is erin geslaagd uit een enorm divertissement spe lenderwijs een vrij compleet beeld van Zeeland en zijn bewo ners op te roepen, dat ik met bij zonder veel genoegen gelezen heb. De auteur heeft zich uitstekend gedocumenteerd en zo bevat het boekje ook in gelukkig prettig verwerkte cijfers een schat aan informatie. De auteur komt uit dit boekje vooral naar voren als een man, die achtergronden leent, vertrouwd is met de bijzon dere sfeer van het land en de ste den en vanuit die kennis allerlei i situaties en verhoudingen genuan ceerd en vaardig weet te beschrij ven, vaak met een kostelijke on dertoon, maar men moet wel enigszins adept zijn om die ge heel te proeven. Een bijzonder woord van waarde ring tenslotte voor de foto's van Kotvis, sobere, eerlijke prenten, die zonder artistiekerige hoogdra- verij liet verhaal begeleiden al» een nuchtere, eerlijke registratie: reportage in de beste zin van het woord. Het boekje had een pretti ger titel verdiend, maar in het verband van de serie was dit uiteraard niet te verwezenlijken. H. H. ADVERTENTIEI gezellig 3 etages fijne meubels kijken in m«wb»l-centrum SCHOONDIJKE TEL (01173) 309 BIJ PARKEERTERREIN ROTONDE BRESKENS/OOSTBURG/IJZENDIJKE, VLISSINGEN De heer J. D. J. Mar tens (kvp) uit Hulst is benoemd tot lid van provinciale staten van Zeeland. Dit gebeurde bij besluit van de voor zitter van het centrtaal stembureau. De heer Martens volgt de heer P. H. M. Adrfaansens uit Middelburg op. De heer Adriaansens heeft als statenlid bedankt wegens vertrek naar Dordrecht. De heer R. Keizer te Brouwershaven slaagde te Den Haag voor het examen mo-a wiskunde. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaats-examen wiskundig ingenieur de heer G. E. F. Weemaes uit Hulst. MIDDELBURG Twee Zuidko- reaanse zusjes, Linda en Donna Kim, vijf en drie jaar oud, zijn woensdag opgenomen in het gezin van dr H. T. Planteydt aan de Seislaan in Middelburg. Na de ge bruikelijke proefperiode van een jaar zal de definitieve adoptie van dit tweetal plaatsvinden. Maar nu al zijn zij als zusjes opgenomen in het gezin van de familie Planteydt Witmana, dat vier meisjes, van 7, 9, 11 en 13 jaar telt. Linda en Donna maken deel uit van «en groepje van tien ZuJdkoreaansa kin deren (moeder: een Koreaanse, vader: een Amerikaanse militair, blank of kleurling) dat woensdag op Schiphol arriveerde en werd opgenomen in di verse gezinnen in ons land. Linda Kim was de oudste van het stel, de jongste was een meisje van een half jaar oud. De kinderen waren eerst van Seoel naar Tokio gevlogen en vervolgens naar Ca nada. In Seoel en omgeving zijn ze ker 82.000 gemengdbloedige kinderen, die geen vader hebben. De Koreaanse meisjes, die na hun verhouding met Amerikaanse militairen in de Bteek wer den gelaten, hebben geen enkele kans hun kinderen behoorlijk op te voeden. Dr Planteydt, patholoog-anatoom, zegt: ,Het Amerikaanse gouvernement legt wél vreemde maatstaven voor adoptie aan. Kinderen, die uit 'k ew.meogaan van een neger en een Koreaanse vrouw wor den geboren worden niet geaccepteerd bij de adoptie in de VS, maar wel kin deren van een blanke en een Koreaan se. Dat is alleen te begrijpen tegen de achtergrond van de Amerikaanse" situa tie.' Er zijn heel wat instanties bij deze adoptie te pas gekomen. Zoals de Ne derlandse stichting voor interlandelijke adoptie, SIA, de afdeling Nederland van de International social service en de Ko rea Social Service, de organisatie waar mee dr Planteydt al twee jaar contact had. Twee jaar geleden besloten hij en zijn vrouw, mevrouw planteijdt-Wat- mans, via de stichting .Help een kind in Korea' een Koreaans kind financieel) te adopteren. ,Een goede vriend besloot toen het zusje van dit kind financieel te helpen. Daarmee kwam deze adoptie op ons pad, omdat na enige tijd bleek, dat officiële adoptie tóch mogelijk zou zijn. We hebben er met onze kennissen over gepraat en zij stemden er meteen mee Sn. Daarom heb ben we nu de meisjes samen. Het is onze bedoeling de meisjes als onze eigen kinderen in ons gezin op te nemen. We hebben geen contact met de moeder in Korea, die trouwens of ficieel afstand heeft gedaan van haar kinderen, wél met de Koreaanse orga nisatie en met de Nederlandse instel ling, die zich bezighoudt met de adop tie. De procedure is dat wij de kinderen een jaar op proef hebben, dan volgt de definitieve adoptie. Hoe het met de scholen moet gaan? De oudste moet in de eerste plaats Nederlands leren en kinderen leren een vreemde taal gauw dan hopen we dat ze naar school kan. De 1deine waarschijnlijk over een jaar. Maar het kan net zo goed zijn dat ze beter samen naar school kunnen gaan'. Examens OPKLARINGEN Opklaringen, maar plaatselijk ook enke le buien. Matige tot krachtige wind tussen noordwest cn west. In liet alge meen iets lagere temperaturen dan gis teren. Vooruitzichten voor vrijdag cn zat er- ftfj've., ij veel bewolking met pluatselijli re gen of motregen. weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp: 0 tot 4 graden boven nor maal: max. temp: 0 tot 4 graden bo ven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp: 0 tot 5 graden bo ven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans Dog etmaal; 60 procent. 28 okt. tot 1 nov. res pectievelijk min. temp. en max. temp: Den Helder 7 11 Eelde 4 10 De Bilt 5 11 Vlissingen 7 .11 ZON EN MAAN 30 oktolber Zon op 07.31 onder 17.16 Maam op 20.00 onder 13,28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2