Nieuwe Sint-Jorisdoelen 8 BRANDARIS KRITIEK OP EXAMENREGELING VOOR KOOPVAARDIJ-OFFICIEREN Xêmms Bescheiden viering van bevrijding dorp Kruiningen RAAD ST-JANSTEEN KEURDE BEGROTING VOOR 1970 GOED RAAD PHILIPPINE HERZAG STRAATBELASTING Zware shag! 1.45 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 1969 Excellent _.^V DOUWE I ZWARE SHAG SELECTED DARK SHAG TOBACCO Hoog rijst aan de rustieke Ba lans in Middelburg op een nieuw- bouwwerk naar de historische St- Jorisdoélen. Aan dit doelengebouw herinnert alleen het gedeelte links een witte topgevel. In l9JjO werd de oude Doelen bij de bombar dementen verwoest. Dat witte gedeelte is herbouwd naar een gra vure uit de zeventiende eeuw. Aan beide kanten wordt dit stuk geflankeerd door een aan de stijl aangepast bouw. Verwacht wordt dat het gebouw volgend najaar gereed is. Dan is een complex verrezen om een bin nenplein. Erin worden onderge bracht het gewestelijk arbeidsbu reauhet districtsarbeidsbureau de geneeskundige iTispectie voor de volksgezondheid en de farmaceu tische inspectie. Dan is deze nieu we St-Jorisdoelen met aanhang ge worden een rijkskantorenpand ten behoeve van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid. Foto PZC) Kapelaan Verhagen naar Gilze-Rijen De bisschop van Breda heeft kapelaan A. Verhaegen van St-Jansteen overge plaatst naar Gilze-Rijen. Deze over plaatsing gaat in op 15 november. Jaarvergadering leraren zeevaartonderwijs Voorzitter mr Verhoeven uit Vlissingen weg INBRAAK IN KAPELLE KAPELLE Dit weekeinde is inge broken in de villa .Inter Nos' aan de Goeaestraat te Kapelle. Eerst is gepro beerd om door het inslaan van een ruit de serre binnen te komen. Toen dit niet gelukte heeft men een raampje in de achterkamer ingedrukt en vervol- opgeschoven. Veel werd in de vil- >vernoop gehaald, maar blijkbaar was er niet veel naar de gading van de inbreker te vinden. Er worden enkele kleine bezittingen vermist waaronder een radio. De eigenaar, de heer A„ ontdekte de inbraak 's avonds om half elf, toen het jezln na van 'n dag weg te zijn geweest, terugkwam. Test en katholieke lagere scholen MIDDELBURG In het artikel over de schoolvorderingtoets in de PZC van zaterdag slaat geschreven dat alle ka tholieke" scholen in Z eeland en West- Brabant geen medewerking zouden wil len verlenen aan een psychotechnische test. Deze zinsnede blijkt achteraf even wel onjuist te zijn. éKRUININGEN Op bescheiden wijze is in Kruiningen maandagavond de be vrijding de dorpen Hansweert en lü-t' tisge herdacht. Dat gebeurde met lampionoptocht voor de kinderen en muzikale rondwandeling, waarbij de muziekvereniging ,EMM' te Kruininge en .Sqheldegalm' uit Hansweert aantr? den. De lange stoet defileerde langs het gemeentehuis, waar burgemeester A. Schipper vanaf het bordes in een korte toespraak herinnerde aan de bevrijding. De heer Schipper herdacht in zijn speech de gevallenen. Na de toespraak zorgden de twee muziekkorpsen nog voor wat muziek op het plein voor het gemeentehuis, Geldt ook na herindeling In de raad van de gemeente Sint-Jan steen werd de begroting der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1969 goedgekeurd. De gewone dienst sloot met een geraamde inkomsten- en uitga venpost van ƒ946.478,24 terwijl als on voorziene uitgaven een post voorkwam van f 8.076,96. De kapitaaldienst gaf een inkomstencijfer van 5.027.426,21 en een uitgavencïjfer van 5.460.411.86, waar door een nadelig saldo ontstond van 432,985.65. Burgemeester nu- J. I. M. Reuser las een stuk voor uit een streek-weekblad, w Vastgesteldvoor twee jaar AMERSFOORT Tijdens de jaarver gadering van de vereniging van leraren bij het hoger lucht- en zeevaartonderwijs werd geconstateerd dat de wijze van exa mineren van stuurlieden en werktuig kundigen veel kritiek oplevert. De exa minators hebben voor een groot deel géén bevoegdheid. Voorzitter mr Ch. A. Verhoeven uit Vlis singen stelde in zijn openings toespraak voor: examens, afgenomen door bevoeg de examinatoren onder toezicht van daartoe opgeleide gecommitteerden uit de praktijk. Deze laatsten dienen bo vendien een duidelijke instructie te 1 gen. Van de zijde van het onder wordt geen enkele aandrang uitgeoe fend om de rijksexamens te vervangen door schoolexamens. Alleen dient de kwaliteit van de eerstgenoemde verbe terd te worden. En dit is onmogelijk zon der een grote inbreng van de zijde van het onderwijs. .ezeggenschap van de leraren is op de zeevaartscholen een succes ge worden doordat binnen het raam van de wet en van de huidige structuur van het onderwijs een organisatie tot stand werd gebracht, waarin een team van leidinggevende en adviserende mede werkers werd opgebouwd, dat op zake lijke en loyale wijze de belangen van het onderwijs behartigt. Op enkele meest kleinere scholen wordt de le rarenvergadering door een patriarchaal ingestelde directeur ,tot een farce ge maakt'. ,Deze mensen zijn er nog niet achter aldus de voorzitter dat door een gezonde inspraak de beslissingsbe voegdheid en de verantwoordelijkheid van de directie niet wordt aangetast'. Mr. Verhoeven wees er op dat de verde ling van de leidinggevende functies in het zeevaartonderwijs van een ander standpunt moet worden bezien en dat moet worden onderzocht welke belangen door de verschillende organen worden verdedigd. De opleiding tot koopvaardij- officier is in de loop van de laatste tien tallen jaren geheel van karakter veran derd, vond hij. En de versnelde evolutie is nog met tot stilstand gekomen. De ontwikkeling vervaagt steeds meer de grens tussen de verschillende specialis tische koopvaardij-opleidingen. De geïn tegreerde koopvaardij-officier is of wordt binnenkort een economische noodzaak van de hoogste prioriteit. Dit onder scheidt de koopvaardij-opleiding van de opleiding bij de Koninklijke Marine en van het Marine-systeem, dat streeft naar een hoge graad van specialisme, onontbeerlijk voor de moderne oorlogs voering. Specialisme leidt de koopvaar dij naar een zeker bankroet. Een snelle afwikkeling is een eis van deze tijd. De staatssecretaris van o w heeft bevestigd dat een grondige herzie ning van het zeevaartonderwijs zeer ge wenst is en in studie zou zijn welke in stituten moeten worden opgeheven. De ze bewindsman is eöhter niet alléén verantwoordelijk voor de lange termijn problemen. Volgens het bestuur van de vereniging van leraren bij het hoger lucht- en zeevaartonderwijs moet men niet de fout begaan te veronderstellen, dat het koopvaardijbedrijf geen hoge technische eisen stelt. Verdere integra tie met het hoger technisch onderwijs zal worden nagestreefd, aldus de voor zitter. De heer Verhoeven deelde mede dat hij na afloop van zijn zittingsperio de wenste af te treden als voorzit ter van de vereniging. Hij verwacht te in de komende jaren geen tijd te zullen hebben om de problematiek grondig te kunnen volgen en bedank te voor de grote steun en medewer king die hij uit het hele land in de afgelopen jaren mocht ondervinden. Mr Verhoeven stelde voor om in de loop van het verenigingsjaar bij re ferendum, over zijn opvolging te Ia- ten beslissen. Het vaststellen van een alsmede een nieuwe post van 20.000 welke aan .reserves' wordt toegevoegd en is bestemd om te worden aange wend voor openbare werken. De heer E. van Hecke vroeg tijdens de rondvraag of er al was geïnformeerd naar de mogelijkheid tot plaatsen van een openbare telefooncel. De voorzitter, burgemeester van Ootghem, antwoordde hierop, dat in verband met de lange wachtlijst hierop voorlopig geen kans is. De heer Van Hecke vestigde ook de aandacht van de raad op de beplanting bij de begraafplaats. Destijds zijn de grote populieren verwijderd en nu heeft men zonder dat van gemeentewege hiertoe opdracht werd verstrekt weer hoogbeplanting aangebracht, waardoor eigenaars van aangrenzende gronden worden benadeeld. PHILIPPINE nieuwe straatbelastingverordening en het verkopen van enkele percelen grond waren vrijdagavond de belangrijkste agendapunten van de gemeenteraadsver gadering van Philippine. Na vergelij king met andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten bleek dat de straatbelasting in Philippine één der laagste was. De be lasting werd vastgesteld volgens de verhouding 6 (bebouwd) -3 (niet be bouwd). B en w stelden voor een nieu we verhouding vast te stellen van 15- 71-2 hetgeen door de raad werd over genomen. Deze belastingnorm geldt voor twee jaar en blijft ook van kracht na de herindeling. Er werd opnieuw bouwgrond verkocht en wel voor een waarde van circa vijf enzeventig duizend gulden. De aanvra gen waren van W. Speussens (520 m2 in het bestemmingsplan .Noord') en van het aannemingsbedrijf J. Kaas, (2100 m2 in plan .Noord' en 1500 m2 in ,de Spuikom'). De raad hechtte hieraan haar goedkeu ring. De vierkantemeterprijzen voor Noord' en .Spuikom zijn respec- jk 18.00 en 18,80. In de .Spuikom', dat 30 percelen bevat, zijn nu 9 percelen van de hand gedaan. Op voorstel van b en w besloot ae raac' voor 1970 een rekening-courantovereen komst aan te gaan met de bank voor Nederlandse gemeenten, groot 125.000. In verband met kapitaalwerken waar nog niet direct voldoende opbrengsten tegenover staan, dient dit bedrag aan zienlijk hoger te zijn, dan voorgaande jaren. Men besloot ook financiële mede werking te verlenen bij de aanschaf fing van leermiddelen voor de lage re school. Gevraagd werd onder meer bepaalde leermiddelen voor handen arbeid, een tv-toestel en een projec tiescherm, In verband met het vijftigjarig bestaan van de NKV-afdeling Philippine op 22-ll-'69 werd gevraagd om een subsi die van vijfhonderd gulden voor het te organiseren feest, hetgeen met algeme ne stemmen werd goedgekeurd. De gemeentebegroting 1968 onderging de slotwijziging, welke grotendeels be stond In administratieve overboekingen, De Brandaris-slepers. Ook het stukje weg Kanaalpolder - provinciale weg kwam tjjdens de rond vraag nog even aan de orde. Na as faltering van de Kanaalpolder, is ge noemd stukje met zijn kasseien als een doorn in het oog blijven liggen'. Aan vankelijk had men dit ook willen asfal teren, maar dit zou te duur zijn. Te zijner tijd zal er met klinkers wor den herstraat. Tot slot had burgemees ter Van Ooteghem, de mededeling, dat men in de .Spuikom' een tijdelijk sport veld wil aanleggen, een veld, dat uit sluitend zal worden bestemd als oefen terrein. Er is momenteel slechts één veld en gezien de voetbalvereniging met drie senior- en twee juniorelftallen speelt, is dit bepaald te weinig. Men hoopt zodoende het belang van de club te dienen en ook de levensduur van het wedstrijdterrein te verlengen. Men zal ook de aanleg van een verlichting bij het oefenterrein overwegen. inhoud kennelijk aldus d« j burgemeester op Sint-Jansteen be doeld was. 't Ging over een raadszitting, die om zeven uur 's morgens gehouden was. i waarna de raad een excursie ge maakt had. Hij fulmineerde tegen de voorstelling van zaken als zouden op de agenda een paar vrij onbenullige punten geplaatst zijn en dat men nergens anders voor dan voor het toucheren van het presentiegeld bij eengekomen was. De raad kon zijn uiteenzetting onderschrijven. Na een vraag van de heer G. Engels i i lijst Blommaert) keurde de raad het voorstel goed tot medewerking in ge- i volge art. 72 der 1. o.-wet voor de aan- schaffing van. de benodigde materialen en leermiddele'n voor de vakken nuttig j handwerken en handenarbeid voor d® r-k school aan de Wilhelminastraat. De raad ging ook akkoord met het voor stel om van de tennisclub .Smash' L® I Sint-Jansteen voor 7 achtereenvolgende jaren opnieuw onderhands te vernureu voor de som van ƒ250 per jaar, de l twee tennisbanen met toebehoren aan d® Sportlaan. Zonder hoofdelijke stemming werd het bestemmingsplan .west' vast gesteld,Hetzelfde gebeurde met de vast stelling van de bebouwdekommen, zoals bedoeld in de boswet. Het voorstel tot uitkering van de .trend' aan secretai j ris en ontvanger werden eveneens goed- gekeurd. Bij het agendapunt: vaststel ling van een nieuwe verordening op d® heffing en invordering van keurlonen in de kring Hulst wees de heer R. Eeman (lijst Stevens) erop, dat een volamble- lijke dienst voor de streek waartoe Sint>- Jansteen behoort niet meer te betalen is. Hij meende, dat men moest zoeken naar een grotere kring. Diezelfde ge- dachte werd ook gedeeld door de heer F. Pleunis (lijst Blommaert) en R. van Acker (lijst Van Acker). Bij het punt mededelingen zei de bur gemeester, dat hij op 1 november aan staande te Middelburg in de Nieuwe Kerk de herdenkingsbijeenkomst zou bijwonen en dat er nog twee uitnodi gingskaarten voor de raadsleden ter be schikking lagen. Examens Te Breda slaagde voor het diploma zwemmeester van de KNZB, de heer D. Coomans te Kapelle. Aan de Katholieke Hogeschool te Til burg slaagden: voor doctoraal examen economische wetenschappenW. J. A. Mangus te Vogelwaarde, voor het doc toraal examen sociale wetenschappen: H. P. M. Adriaansens te Middelburg en mejuffrouw E. M. Wessels te Hulst, voor het kandidaatseamen economi sche wetenschappen: P. A. M. Michiel- sen te Vogelwaarde, voor het kandi daatsexamen sociale wetensch.: J. A. M, Bouchaut te Vogelwaarde: J. A. M. Kerckhaert te Westdorpe, Z. C. M. S. A. van de Poel te Goes, J. M. A. de Smet te IJzendijke en J. A. M. A. Aertssen te Goes. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden: voor het kandidaats examen wiskundig ingenieur: G. P. Leendertse te Kortgene en J. E. F. Weemaes te Hulst, voor het doctoraal examen werktuigkundig ingenieur: C. M. Elenbaas te Sint-Annaland. Heden is nog vrij onverwacht van ons heenge gaan, onze lieve man, vader, behuwd- en groot vader PIETER ADRIAAN GILLISSEN in de ouderdom van 79 jaar. Namens de familie, H. Gillissen - Daamen Vlissingen, 27 oktober 1969 Coosje Buskenstraat 126 De teraardebestelling zal plaatshebben op woens dag 29 oktober op de Noorderbegraafplaats. Ver trek Coosje Buskenstraat 126 des namiddags 14.00 uur. Heden is nog vrjj onverwacht van ons heenge gaan, onze geliefde broer, zwager en oom PIETER ADRLAAN GILLISSEN in de ouderdom van 79 Jaar. Familie Gillissen Familie Daamen Vlissingen, 27 oktober 1969 Bij de behandeling der begroting zei de heer Van Acker, dat er een misnoegen geconstateerd werd over de salarissen in het algemeen en de procentuele toeslagen voor de ambtenaren. Hij meende, dat de overheid daarop attent gemaakt moest worden. Burgemeester Reuser antwoordde daarop, dat de bona fide ambtenarenorganisaties attent ge noeg op de gang van zaken In het ge organiseerd overleg letten. De heer G. Engels had waardering voor i de centrale post van de BB te Oostburg I waarvoor de gemeente Sint-Jansteen 60 I cent per inwoner of 2383,20 bijdraagt, i Gezien de geringe activiteit ter plaatse meende hij te moeten voorstellen om de Sost van 2000 die aan het plaatselijk iB-hoofd wordt uitbetaald van de be- i groting te moeten afvoeren. Burgemees- 1 ter Reuser ontraadde dit omdat de ge ringe plaatselijke activiteiten hun oor zaak vinden in het feit, dat er ter plaat- se geen belangstelling is voor cursussen en dat de post wellicht nog maar één keer op de begroting zal voorkomen. T Voorstel van de heer Engels werd niet I gesteund en kwam dus niet in behande ling. De heer P. Stevens (lijst Stevens) meerde de post: .ruimen van sneeuw" te moeten verhogen. Burgemeester Reu ser merkte op dat de gemeente doet wat zij moet doen, doch dat de ingezetenen meestal verzuimen het trottoir voor hun huizen schoon te vegen. Hij meende daar ernstig tegen te moeten waarschuwen. In de rondvraag wees de heer F. Dobbe- laer (lijst De Kerf) op de achteruitgang in het bezoeken van feestelijkheden in het verenigingsgebouw aan de Wilhel- minastraat. De jeugd trekt naar de Belgische dancings, die gratis toeganke- lijk zijn. Zijn suggestie om dat gebouw van het kerkbestuur over te nemen wee» burgemeester Reuser van de hand. Op een vraag van de heer Van Acker hoe ver het stond met de voorberei dingen voor de bouw van een nieuw® lagere school, antwoordde de burge meester, dat de zaak in een slop ge lopen was. De nieuwe inspcctrice van het lager onderwijs heeft schijnbaar een andere gedachten over scholen bouw dan haar voorganger. De heer Van Acker informeerde ook naar het onderhoud van b en w met de vaste commissie uit de eerste kamer aan gaande de voorgenomen gemeentelijke herindeling. Burgemeester zei het stand punt van de raad te hebben overge bracht met de mededeling zo onverhoopt Sint-Jansteen bij de herindeling zou be trokken zijn, de samenvoeging dan ook maar zo spoedig mogelijk te doen ge schieden. De heer Engels wees tenslotte op de brug over de rondweg om Hulst. Ook Sint-Jansteen had voor de nodige herstelwerkzaamheden geld uitgetrok ken, maar er was nog niets gebeurd. Gezien het losliggen van balken op deze brug meende hij dat ongelukken niet zouden uitblijven. Ook burgemeester Reuser betreurde het niet uitvoeren van deze werkzaamheden. Daarna ging de raad in besloten zitting over. Heden overleed plotseling, onze geachte collega, de heer J. KLOOSTERMAN In leven bode ten genieentehuize. Wij zullen aan hem de beste herinneringen be waren. Secretaris en personeel van secretarie en ontvangerskantoor van Vlissingen. Vlissingen, 25 oktober 1969 Heden ging van ons heen, onze lieve moe der, groot- en over grootmoeder ADRIANA BLOMAARD weduwe van M. Krombeen, op de leeftijd van 84 jaar. Amsterdam: J. van Marls- Krombeen J. van Maris Wilhelminadorp: L. de Bourgraaf- Krombeen J. J. de Bourgraaf Alblasserdam: P. Nauta-Krombeen C. Nauta Kleinkinderen en achterkleinkind Goes, 26 oktober 1969, huize Randwljck. Correspondentieadres Hankenstraat IA, Wilhelminadorp. De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag 30 oktober 1969, op de algemene begraafplaats te Goes om 2 uur. Gelegenheid tot condo leren na de begrafenis in huize Randwijck. Op 25 oktober overleed door een noodlottig onge val, onze geachte medewerker, de heer J. LOOIJMANS In zijn werk en daarbuiten was hij een prettig man, waardoor wij veel aan hem verliezen. J. Th. Borghstijn en personeel. Vlissingen, Lange Zelke 16 Heden behaagde het de Heere, na een geduldig gedragen lijden, van onze zijde weg te nemen, on ze innig geliefde, zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader JAN I'AARDEKOOPER sedert 1945 weduwnaar van Maria Verhe(jbe, in de ouderdom van 88 jaar. Ps. 90 10 (onber.) Borssele: J. Paardelcooper M. Paardekooper-Bras Borssele: J. Paardekooper M. Paardekooper-Kerkhove Oostkapelle: J. Paardekooper J. Paardekooper-Vermerris Borssele: J. Paardekooper J. Paardekooper J. Paardekooper Klein- en achterkleinkinderen Borssele, 26 oktober 1969 Westerscheldestraat 7 De begrafenis zal plaatshebben DV op 29 oktober 1969 om 2.00 uur vanuit het vergaderlokaal der geref. gemeente, Oostsingcl 16, Borssele. In verband met het over lijden van de heer J. Loolj- mans zijn wij woensdag 29 oktober de gehele dag GESLOTEN. HEMA Vlissingen, Lange Zelke 16 PLAATS UW FAMILIE BERICHTEN IN DE PZC Mannen op een sleepboot. Kerels open als de zee. Vaak maandenlange reizen: een baggermolen naar Bermuda, een 30° slagzij onder de Azoren. Mannen op een sleepboot. Maats onder elkaar. Mijn pakje shag is jouw pakje shag. Natuurlijk roken ze zo zwaar als het maar kan: Brandaris. Zeur deze mannen niet aan het hoofd met iets anders. Tegen Brandaris valt toch niet op te boksen. De Bratxlario-slapea>tJo¥akfcMtcfc.>J|»ilwwt«ii®«oc^Wei>lt.te®»lifi<b«<iwiBnaw; tal B»<,tu<wmi;MwteSc»«bo>B.cteide stuurman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8