Spaarpotje maken? 5% 5Vz% 6% 7% Algemene Bank Nederland Staten over artikel-4-lijn Gs: aandacht voor industriegroen 4V2% Staten gaven f 50.000 voor diepkoelproject melk op Walcheren 7 Akkoord, maar dan met rente, bij de AJBN Jeugdsparen met de Zilvervloot: 5% U bent welkom bij de STEEN-SPELER BREEKT BEEN UNIEK IN EUROPA Garantie voor geldleningen: bijna 7 miljoen ....EN WAT ZE ZEIDEN! Staten berusten: geen hts voor Kanaalzone P. ADRIAANSENS NAM AFSCHEID DINSDAG 28 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDELBURG Schetsmatig is op deze kaart van het Sloegebied (Vlissingen-Oost) en zijn toekomstige uitbreidingen met daar omheen de zogenaamde ,artikel-4-Iijn' van het streekplan Midden-Zeeland. De lijn dus (op grond van artikel 4 van de wet op de ruimte lijke ordening) waarbinnen aan het college van gs van Zeeland machtiging is verleend om aan de grond een andere bestemming te geven. In dit geval dus een industriële be stemming. Gs hebben intussen uitvoerig aan dit besluit ge geven en het gebied binnen die ,artikel-4-lijn' in grove trekken men zou kunnen zeegen ver kaveld. Zoals de plannen op het ogenblik liggen zal het toekomstige industriegebied van Vlissingen-Oost de veel besproken lijn met uitstulpingen hier en daar ongeveer 150 ha overschrijden. Op deze kaart is ge arceerd aangegeven waar de huidige industriege bieden voor de bedrijven van de koninklijke maat schappij ,Dê Schelde', Hoechst-Vlissingen NV, Pechiney-Nederland NV, Billiton M T en de NV PZEM (kerncentrale en conventionele centrale) liggen. Met stippellijnen omrand en met pijlen is aangeduid in welke richting de uitbreidingen van Hoechst, Pechiney en PZEM zullen worden gere aliseerd en waar de bestaande havens zullen wor den doorgetrokken. Het is bekend dat er een nieuwe Sloeweg rond Vlissingen-Oost zal moeten komen met een veel bre dere boog en aansluitingen in de richtingen rijks weg 58, Middelburg en Zuid-Beveland. Die nieuwe Sloeweg en de bestaande zijn eveneens op deze glo bale kaart te vinden. Slot van pagina 1) uidustrie rond de plaats te vermin deren door opschuiving naar het oos ten en wilde weten, waar Borssele aan toe is als er een raffinaderij in het Sloe komt. Soortgelijke in formaties wilden ook de heer E. Dekker (ch) en C. Boender (sg), die nog stelde: .Middelburg zegt al be vreesd te zijn voor de industrie, op een afstand van 3,5 kilometer. Hoe moet Borssele zich dan voelen?' Speculatief Gedeputeerde Schorer maakte eerste instantie duidelijk, dat de po sitieve kanten van de ontwikkeling voor Borssele even speculatief zijn als de negatieve kanten. Wel at tendeerde hij op de omlegging van de Monsterweg, die een betere bereik baarheid voor het dorp tot gevolg zal hebben. Hij maakte gewag van de industriële vormgeving ten oosten van Borssele, die .relateren aan de gedachte Borssele te sparen. Er zijn ook mogelijkheden toe. Duidelijker kan ik het nu niet zeggen'. Interruptie mr J. F. G. Schlingemann (vvd): Bedoelt u nu sparen of ver der activeren?' Schorer: ,een active rende uitbreiding hoort niet tot de mogelijkheden'. Interruptie J. A. van Bennekom (ar),Kan Borssele nieuwe hebben?' Schorer: .De bestaande situ atie geeft weinig kans op territoriale uitbreiding. Er is alle reden aan te nemen, dat Borssele op de juiste wijze zal kunnen functioneren. De algemene beduchtheid op verontreiniging zal bij nieuwe industrieën minder spelen dan bij de oude, mede door de technische ontwikkeling en de wetgevende maat regelen.' Een ander concreet punt in de arti- kel-4-discu'ssie gold maandag het op rukken van het industriegebied naar het noorden, w~arover algemeen be duchtheid werd uitgesproken. In dit kader werd ook geïnformeerd naar de eventuele achterwaartse vaarverbin- ding vanaf het Sloe. De heer Schorer: .We oegeren een verder opdringen naar het noorden allerminst. We komen dan dicht bij stedelijke complexen en bij het recreatiegebied van het Veerse Meer.' Hij wees erop, dat bij een der gelijke achterwaartse verbinding slui- zencomplexen de exploitatie zeer zou den bemoeilijken en zei desge vraagd een waarborg te zien in de omstandigheden dat voor een verdere noordelijke ontwikkeling een streek planwijziging door de staten nodig zou zijn. Od de vraag welke achterwaartse verbinding er dan zal kunnen ko men, had de gedeputeerde .nog wei nig te zeggen'. Hij maakte gewag van de studie van rijkswaterstaat in overleg met de provincie en bena drukte nog eens: .Het Veerse Meer speelt er geen rol in'. Protest VVV-Sluis bij PZEM heeft enig succes Het protest van de VW-Sluis bij de PZEM tegen de nieuwe methode van vaststelling van de vastrechtbedragen voor woningen annex bedrijven heeft ge leid tot een gedeeltelijk succes, zo staat Ln ,Het Sluisje' het contactorgaan van de plaatselijke VVV dat op gezette tijden verschijnt te lezen. Men heeft bij de PZEM namelijk afgezien van het plaatsen van zogenaamde piekme- ters. De VW heeft bovendien geschre ven nimmer akkoord te gaan met een prijsverhoging met terugwerkende kracht en bovendien laten weten dat de leden het recht hebben om globaal te weten wat ze in 1970 verschuldigd zullen zijn. Men wil van PZEM-zijde in 1970 namelijk wel gebruik maken van piekmeters. Verder wordt in het contact orgaan nogal wat aandacht besteed aan de veranderingen bij de PTT wat betreft de bestelling en aan het voor nemen om in Sluis het kantoor een- manskantoor te maken. Dit zou leiden tot een onmogelijke situatie. Inmiddels is reeds nu begonnen met het samen stellen van de hotel en pensionlijsten voor 1970. Voor de Belgische Schoolte levisie werden beelden opgenomen bij Sluis (Franse Taal). Evenals het vorig seizoen zal het Totetrekkersgarde uit Brugge, waarvan verschillende Sluize- naars lid zijn, weer een carnavalszit ting houden in de raadskelder en wel op 29 november aanstaande. Spaarboekje/Spaarrekening Direct beschikbaar 2.500,— een maand opzegging voor hogere bedragen Spaardeposito Drie maanden opzegging Spaardeposito Zes maanden opzegging Spaardeposito Twaalf maanden opzegging Spaardeposito Twee jaren vast Zo'n hoge rente is goed spaarnieuws. Profiteer daarvan! Selectief Van het statenlid Verdonk (kvp) kwam de aandrang te streven naar .een vrij scherp selectief industriali satiebeleid. ,Als de zorg van Mid delburg- over verontreiniging nu ai zo groot is, aanvaardt aan ook de grote zorgen van Borssele en 's-Heer- Arendskerke, waar het probleem de mensen elke dag bezighoudt'. Uit al le fracties wera de positieve instel ling ten aanzien van de industriali satie nog eens naar voren gebracht. De heren Lukaart en Huson bepleit ten onder meer met ir Landheer (vvd) een industrialisatie in meer oostelijke richting, naar Ellewouts- dijk, waarbij de heer W. Landheer nog de kanttekening maakte, dat Borssele met groenstroken en der gelijke aantrekkelijker moet worden gemaakt als woongebied, anders zie ik liet toch ten onder gaan'. Bepa lend voor het standpunt van de ch-statenfractie was zo liet de heer Dekker weten de omstandig heid. dat de Westerschelde nautisch p slechts enkele plaatsen geschikt JHR. T. SCHORER is voor een havenmond. ,We hebben gekozen voor industrialisatie en we dienen nu ook de geschikste plaatsen uit te kiezen', vond hij. In antwoord op deze opmerkingen betoogde de heer Schorer. dat het zaak is tot een steeds selectievere industrialisa tie te geraken. .Simultaan aan een welvaartsbeleid moet een welzijnsbe leid zijn. We moeten precies weten wat we willem Dat is de bepalende vraag voor de komende jaren. We moeten de leefbaarheid de allereer ste prioriteit geven. We zullen dit beleid zo krachtig en zo zorgvuldig mogelijk voortzetten'. De gedepu teerde attendeerde erop. dat de na tuur, de loop van de Schelde in dustriële lintbebouwing onmogelijk maakt en dat na de haven ten oosten van Borssele .die ligt al zo oos telijk mogelijk' Ellewoutsdijk de volgende stap is. Ten aanzien van de berichten over de mogelijke vesti ging van een raffinaderij zei hij nog: .Ik heb niet de mogelijkheid me daarover uit te laten. Wel is Vlissingen-Oost in Zeeland niet de enige vestigingsmogelijkheid te dien aanzien. Voor de staten besloten de mededeling over de artikel-4-lijn voor kennisgeving aan te nemen, liet de heer C. Verdonk nog weten er bezwaar tegen aan te tekenen, dat een deel van de Quarlespolder aan de industrie wordt opgeofferd. ,DE KOELE MELKWEG SINT-JANSTEEN De voetballer H. van den Boogert van de voetbalvere- enlging .Steen' te Sint-Jansteen heeft in de wedstrijd Steen - Dosko, zondag middag een been gebroken. De voetbal ler liep zijn beenbreuk op bij een bot sing met de Dosko-keeper. Hij moest uit het veld gedragen worden en is, na dat dokter L. Adriaansens uit Sint- Jansteen een beenbreuk had vast gesteld, naar het St-Liduanaziekenhuïs te Hulst overgebracht. MIDDELBURG Om een nieuw, experimenteel initiatief in de vee houderij een duidelijke steun in de rug te geven hebben de staten van Zeeland gistermiddag con amore 50.000,- a fonds perdu verstrekt aan het diepkoelproject Walcheren: het systeem waarbij op den duur de melk in teruggekoelde toestand van koe. naar consument wordt gebracht. De zogenaamde .koele melkweg' dus \an de Coöp. Melkinrichting .Wal cheren', waarop straks 61 landbouw bedrijven zullen zijn aangesloten. .Het is een mooi staaltje van onder nemingsgeest van jonge veehouders', zo typeerde de heer J. A. van Ben- nekom (ar) het project. En daarmee gaf hij eigenlijk de opvatting van de gehele statenvergadering weer, toen net voorstel van gs in behandeling- kwam om ten lastè van het ontwik kelingsfonds var, de provincie een halve ton als bijdrage in de kosten op tafel te leggen. Woordvoerders van de andere fracties de heren Van Westen (chu). Van Ruymbeke (kvp), Van de Zande (vvd) ên Luk aart (pvda) sloten zich tenminste volledig bij hem aan. De heer Van Bennekom toonde zich bovendien ge ïnteresseerd in het verdere verloop van het project en hij zag daarvan graag eens een rapport tegemoet. Na urenlang praten over industrie en recreatie aan liet eind van deze statenzitting nu dus ook nog een landbouwonderw erp. Gedeputeerde J. van den Bos was er erkentelijk voor dat de staten zich zo positief tegen over het diepkoelproject opstelden. ,I-Ict experimentele karakter wettigt dit subsidie volledig', zei hij en hij vond de nieuwe ontwikkeling (dé huisvrouw straks gekoelde melk aan de deur) van groot belang. Duide lijk wilde hij nog wel even vaststel len dat er natuurlijk aan een derge lijk project een aanlooprisico ver bonden is. En daarin w il de provincie nu bijdragen. Het Walcherse project is uniek in Europa en verwacht wordt dat het EEG-subsidie van 400.000,- er vast en zeker zal ko men. Restrictie De staten vroegen zich overigens wel even af wat gs nu eigenlijk be doelden met de aan het voorstel ver bonden restrictie van de volgende in houd: ,Dit impliceert, dat wij deze bijdrage beschouwen als incidenteel, als een stimulans voor verdere ont wikkeling, maar dat wij daarmee in geen enkel opzicht een (morele) ver plichting aanvaarden om eventueel nog volgende diepkoelprojecten in de provincie eveneens te subsidiëren' De heer Van Bennekom: ,We moe ten natuurlijk niet al bij voorbaat de mogelijkheid uitsluiten om andere projecten te subsidiëren, die onder gelijke omstandigheden tot stand ko men en als gelijkwaardig kunnen worden beschouwd Gedeputeerde Van den Bos legde uit dat het eenmalig karakter van het subsidie zo niet moest worden opge vat. Hij noemde het .rechtvaardig' dat zal worden bezien of de omstan digheden en het experimentele ka rakter eveneens een subsidie wettigen bij projecten in andere delen van de provincie. .We moeten tenslotte mee werken als het gaat om nieuwe ont wikkelingen in de landbouw en finan ciële nvrel'lkbcden om die van de kinderboekenweek TERNEUZEN In het kader van de kinderboekenweek had het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Terneuzen zaterdag een wandeltocht georganiseerd voor de schooljeugd. Er was voor deze tocht Trote belangstelling. Ook de Terneuzen- e wandelsportvereniging De Jonge Zwervers nam met drie groepen deel. De af te leggen route ging hoofdza kelijk door de nieuwe wijken van Ter- neuzen. De afstand bedroeg zes en een halve kilometer. De kinderen die de tocht goed volbrachten, ontvingen een medail- MIDDELBURG Voor een bedrag van bijna 7 miljoen aan geldlenin gen hebben de staten van Zeeland gisteren de rente en aflossing gega randeerd. Het ging hier om een tv tal verzoeken. Van de stichting tot christelijke ver zorging van neurosepatiënten in Zee land wras een verzoek binnenge komen om een lening groot ƒ800.000 te garanderen. Dit bedrag is nodig voor de financiering van de kosten van herbouw van het door brand verwoeste therapiegebouw van Viersprong' in Halsteren. Het stuur van de stichting .Verpleeg- en rusthuizen Zeeland' had de garantie gevraagd voor een of meer geldle ningen tot een bedrag van ƒ6 mil joen, bestemd voor de financiering van de kosten van vervangende nieuwbouw van ,Ter Hooge' en uit breiding van het zusterhuis bij ,Der Boede'. De staten stelden zich positief tegen over beide verzoeken op. Men uitte waardering voor het werk van de beide stichtingen en gedeputeerde A. J. Kaland vond het prettig dat op deze wijze een bijdrage aan het wel zijnsaspect van de nieuwe ontwikke lingen in Zeeland kan worden ge geven. De heer J. Stenvert (pvda) wilde nog weten of gs in de toe komst ook de verpleegprijzen van ,De Viersprong* moet toetsen of dat deze onder de landelijke controle val len. Het was de heer Kaland niet duidelijk hoe de zaak op het ogen blik ligt. De algemene wet ziektekos ten AWWZ) heeft een verandering in de controle meegebracht en gs zul len nu nagaan of de verpleegprijzen van ,De Viersprong' daar ook onder vallen. Zo niet, aan zal zoals vroeger materiële en formele toet sing worden toegepast. MIDDELBURG De zittingen van Zeelands staten leveren soms merkwaardige uitspraken op. Gis teren tijdens de marathondebatten over de .artikel 4 lijn' en de ,nota openluchtrecreatie voor Zeeland' noteerden we er weer een aantal: Mr J. F. G. Schlingemann (wd) wilde bjj de behandeling van de nota over de openluchtrecreatie een duidelijke uitspraak van het college over ,de stedelijke bad plaats Vlissingen' en zei: ,Ik weet wel, bewindslieden zijn mensen, die niet zeggen wat ze moeten zeggen, maar waarvan wij dan toch wél weten wat ze bedoelen'. Dezelfde woordvoerder deed de suggestie eens in de stedelijke badplaatsen op bezoek te gaan. Stem uit de staten: .Misschien iets voor een statenexcursie Schlingemann: Dat hoeft voor mij niet. Ik kan dan toch nooit Opnieuw Schlingemann, in dezelf de discussie: ,Ik ben geen kenner van het horecabedrijf, nou ja Intern natuurlijk wel'. G. J. J. de Waal (bp): ,We moe ten toch zakelijk zijn. Zo'n toeris tenbelasting maakt het allemaal alleen maar duurder. Je koopt toch geen sigaretten in België om dat ze daar duurder zijn'. D. Geuze (ar) over de recreatie in Zeeland: ,We moeten voorko men dat de kip met de gouden eieren niet wordt afgeslacht'. Wat moet er nou eigenlijk met die kip MIDDELBURG Provinciale sta ten van Zeeland hebben er maan dag in berust, dat er in Terneuzen (kanaalzone) nog geen hts wordt ge vestigd. Het voorstel om dit niet te doen, ontmoette bij alle fracties be grip. De heer P. A. Roels (pvda): ,Het is voor Zeeuwsch-Vlaanderen met een snel ontwikkelende indus trie natuurlijk een beetje zuur dat de bevolking nog niet zo groot is, dat de inspectie een gunstig advies uitbrengt.' Mèt verschillende andere sprekers achtte hij een dependance In Terneu zen van de Vlissingse hts ook geen goede oplossing. Hij deed wel een andere suggestie, die door de andere fracties werd onderstreept: laat het ETI over vijf jaar nog eens een on-' MIDDELBURG Bij zjjn vertrek naar Dordrecht hebben de staten van Zeeland gisteren aan het eind van de zitting afscheid genomen van de heer P. H. M. Adriaansens, sinds 1962 statenlid voor de KVP. Hij ver wisselt binnenkort zijn functie als adjunct-directeur van Focus-Veilig NV te Middelburg voor een nieuwe positie. De commissaris der konin gin, mr J. van Aartsen richtte zich met waarderende woorden tot het statenlid en de vergadering onder streepte dat met een applaus. ,U heeft in de periode 1962-1969 een werkzaam aandeel gehad in de sta ten. Vooral toen u van 1966 tot 1968 als fractievoorzitter van de KVP op trad. Daarbij heeft u steeds blijk ge- feven over de onderwerpen, die aan e orde waren met kennis van za ken te kunnen spreken. We willen u graag bedanken voor de manier waarop u dat heeft gedaan. We wen sen u veel geluk met de nieuwe func tie, maar net spijt ons dat u weg gaat', aldus mr Van Aartsen. In zijn antwoord reageerde de heer Adriaan sens met de opmerking dat hij zich ervan bewust was dat zijn aandeel bescheiden is geweest. .Ergens ben ik tekort geschoten, want ik had meer willen doen. Maar de combina tie van een mobiele werkkring en een statenlidmaatschap is daar van de oorzaak'. Het vertrekkende statenlid noemde het een verontrus tend verschijnsel dat een functie in het bedrijfsleven en een politieke functie zo moeilijk kunnen samen gaan. .Een inbreng van het bedrijfs leven in de politiek is namelijk hard nodig. Er is veel voor te zeggen'. De KVP-er in de staten realiseerde zich dat hij Zeeland verlaat op een mo ment dat de provincie in de escalatie van de industrialisatie is terechtge komen. ,Ik hoop dat het gs gegeven zal zijn de spanningsvelden die daar door ontstaan te beheersen'. derzoek naar de noodzaak van een hts instellen. De heer Roels wees er op. dat men dan ook wat meer in zicht zal hebben in het havo en ma vo-onderwijs en de ontwikkelingen daarin. Ook de heer F. M. Berbers (k,vp) drong er op aan, als het nood zakelijk is wel alle medewerking voor een hts in Terneuzen te verlenen. De heer C. Buurman (ch) meende ook: .Beter één bloeiende school in Zeeland an verbrokkeling. VVD- woordvoerder ir W. Landheer was bang, dat een dependance onvoldoen de apparatuur zou krijgen en meen de: .Men beseft te weinig, dat voor een hts kostbare laboratoria en lo kalen. 'dure leraren en veel leerlin gen met voldoende hersens nodig zijn'. Ook de heer J. A. van Benne kom (ar) drong erop aan te zijner tijd opnieuw een onderzoek naar de noodzaak van een hts in te stellen, wat gedeputeerde J. van den Bos in een korte reactie toezegde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7