Uitbreiding voor sportveld Kapelle biefstuk met champignons Nieuw clublokaal 10-jarig ,Accordeola in gebruik genomen Raad van kerken over rassenzaak Trouwen wordt in 1970 duurder in Krabbendijke NIEUW HOOFDKANTOOR VOOR RAIFFE1SENBANK WESTHOEK Bode Kloosterman op gemeentehuis Vlissingen herdacht 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 1969 VRIJDAG IN RAAD GYMNASTIEKLOKAAL BEHOEFT VERBETERING KAPELLE De gemeenteraad vi__. Kapelle krijgt vrijdagmiddag (31 okto ber) een voorstel te behandelen om een krediet van ƒ533.000 beschikbaar stellen voor uitbreiding van het bestaan de sportcomplex aan de Vroonlandse- weg. Het plan omvat de aanleg var twee nieuwe voetbalvelden, zodat de ca paciteit wordt uitgebreid tot drie speel velden, de aanpassing van de bouw van kleedlokalen met toebehoren, twee ten nisbanen alsmede de aanleg van par keerterreinen. In hun toelichting schrijven b en w, dat de bestaande toestand voor de veldsportbeoefenende verenigingen zonder meer ontoereikend is g den. Hoewel men de uitvoering van het plan in fasen wil laten plaats vinden. acht men vooral de uitbrei ding van de speelvelden primair. B en w zijn vooral van mening, dat niet opnieuw een seizoen verloren mag gaan. zodat zij de raad voorstellen allereeret met de aanleg van de velden te begm- nen en hiervoor ten laste van het lopen de dienstjaar een krediet beschikbaar stellen van 225.000. Het resterende bedrag wil het college ten laste bren gen van de dienst 1970. B en w stellen zich tevens voor na te gaan, op welke wijze de plaatselijke verenigingen wor den ingeschakeld bij de uitvoering van het project. De vloer van het gymna stieklokaal voldoet ook niet meer aan de eisen die hieraan worden gesteld. De vloer is niet vlak en splintervrij meer. B en w stellen voor er een nieuwe Twi- soft rubbervloer bovenop te leggen en hiervoor een krediet van ƒ12.860 te vo teren. Een krediet van ƒ19.225 wordt ook ge vraagd voor de aanschaf van een boek houdmachine en meubilair ten behoeve van de secretarie. Voorstellen zijn er verder om het presentiegeld voor de le den van de stembureaus van 20 te ver hogen tot ƒ30; het krediet in rekening courant voor 1970 onveranderd vast te stellen op 500.000; en aan twee inwo ners een premie toe te kennen voor wo ningverbetering. B en w adviseren voorts gunstig te beslissen op het verzoek van het bestuur van de hervormde christe lijke school te Biezelinge om nieuwe overgordijnen aan te schaffen en de ke tel van de centrale verwarming te ver nieuwen. Het bedrag dat hiervoor ten laste van de gemeente komt bedraagt VLISSINGEN Met onder meer enkele waarderende woorden voor de wijze waarop het bestuur van de accordeon vereniging .Accordeola' de zaak had op geknapt, opende Vlissings wethouder Cn. G. J. Gillissen-Verschage zaterdagavond het nieuwe clublokaal "van deze vereni ging in de voormalige Willem 3 kazer ne aan de Oranjestraat te Vlissingen. ,Ik kende het lokaal bijna niet meer te rug,' zei de wethouder, die memoreerde dat de vereniging het niet altijd even goed getroffen heeft met hun lokalitei ten. Zo begon de op 20 november 1959 op gerichte accordeonvereniging (binnen kort wordt het 10-jarig bestaan gevierd) in het verenigingsgebouw in de Noord straat. Na ongeveer een jaar vertrok men naar de Rioolstraat, waar op een zolder boven een pakhuis gerepeteerd moest worden. Ongeveer de laatste ze ven jaar heeft de vereniging gebruik kunnen maken van de voormalige pasto rie in de Wilhelminastraat. De heer Gillissen-Verschage wees er evenwel op dat .Accordeola' niet de enige is: .Er zijn vele verenigingen die behoefte heb ben aan lokaliteiten.' Gezien het vele dat men eraan gedaan had om van het lo kaal in de voormalige kazerne een ge zellige ruimte te maken, prees de wet houder de grote zelfwerkzaamheid van de vereniging. Hij meende voorts dat .Accordeola' in de vrijetijdsbesteding een belangrijke rol vervult: ,Het is een ac tieve vereniging met een actief be stuur'. De heer Gillissen-Verschage wees daarbij op de prijs die men onlangs op een concours te Brugge had behaald. Tot slot sprak hij de hoop uit dat men op de ingeslagen weg zou voortgaan. De voorzitter van „Accordeola', de heer H. Talmon, dankte, de gemeente voor het beschikbaar stellen van dit lokaal. De officiële opening werd afgerond door het A-orkest, dat onder leiding van de dirigent, de heer H. Gijsel, het vrije nummer (een Russische compositie) speelde waarmee in Brugge een prijs werd gewonnen. Tenslotte werden er nog enkele cadeaus aangedragen, zoals kopjes en schotels voor de bar. een elek trische klok en wandversiering. In het zaaltje stonden voorts een groot aantal bloemstukken. Onder de vele aanwezigen bevond zich ook de beschermvrouwe van de vereni ging, mevrouw E. Hupkes-Damme, die speciaal voor deze gelegenheid naar Vlissingen was overgekomen. De vereni ging telt momenteel ongeveer 70 leden, waarvan er zo'n 50 zitting hebben in de drie orkesten. .Accordeola' maakte er' zaterdagavond uiteraard een gezellige] avond van. waarbij een orkestje vanj tv.ee accordeons, een bas accordeon en- slagwerk voor de muzikale noot zorgde. 388,71. De agenda vermeldt verder het voorstel tot vaststelling van de grond exploitatie van het saneringsplan Bieze linge en verkoop van grond aan de chris telijke woningstichting .Zuid- en Noord- Beveland' te Goes voor de bouw van 15 keuzewoningen aan de Blaaspoort en omgeving te Biezelinge. De goedkeuring wordt tenslotte gevraagd 'voor de aan koop van een strook grond aan het Paardeweegje te Biezelinge van de heer A. Gijzel, welke grond de gemeente no dig heeft om over te kunnen gaan tot aanleg van een parallelstraat met de Lin- gestraat. De vergadering begint om half VLISSINGEN De Vlissingse raad van kerken heeft zich vrijdagavond bezigge houden met het rassenprobleem in Zuid- Afrika. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst in het wijkcentrum ,'t Anker1, waar de heer G. A. de Kok, hoofdredac teur van de PZC, een inleiding hield over deze problematiek naar aanleiding van de reis, die hij naar Zuid-Afrika heeft gemaakt. De inleider gaf een schets van de his torische ontwikkelingen in Zuid-Afrika en wees er daarbij op, dat de Hollandse kolonisten veelal streng Calvinistisch in hun opvattingen waren, in tegenstelling met latere Engelse inwoners, die zich soepeler opstelden ook ten opzichte van de inheemse gekleurde bevolking. Hoe wel de Hernhutters zich voorstander toonden van verbroedering, en tegenstan ders van strenge rassenscheiding, kwa men er steeds meer immigranten uit Europa vooral, en langzaam nam dt rassenscheiding toe, ook in de kerken, zo schetste de inleider zijn gehoor. De Hollandse kaapbewoners voelden zich steeds meer bedreigd in hun taal, sfeer en God- en wereldbeschouwing en zo ontstond er de rassen- en taalstrijd. De heer De Kok wees erop, dat de be volking van 18 miljoen zielen nu voor 3.5 miljoen uit blanken bestaat en dat deze door een streng n wicht willen handhaven: ding, apartheid, zijn en blijven tussen de rassen. De Bantoe mag zich vestigen op eigen terreinen, zich ontwikkelen in eigen scholen, maar er mag geen ver menging komen, geen gemeengde huwe lijken. kerken, woonwijken. De heer De Kok had bij zijn bezoek toch ook aan wijzingen van nieuwere stromingen on der de blanken ontdekt, een streven naar meer soepelheid. Maar hij voorzag, dat de strijd nog lang zal duren. Er volgde op de inleiding een geanimeerde discussie. KRABBENDIJKE - In de nieuwe ge meente Reimerswaal zal men 30 meer kwjjt zyn als men wil trouwen, dan wan neer men dat voor 1 januari 1970 doet in Krabbendijke. Tenminste, als de raad van Krabbendijke in de vergadering op donderdag 30 oktober akkoord gaat met een voorstel daartoe om te voorkomen, dat er na de herindeling een verwarde situatie ontstaat. De verschillende ge meenten, die Reimerswaal gaan vormen hebben nu geen uniforme legesverorde ning. Volgens de voorgestelde verordeing wor den de tarieven zo: ventvergunning van 1 naar 2, uittreksel bevolkingsregis ter van 0,50 naar 1,50 huwelijksvol trekking van 20 naar 50, paspoorten van 2 naar 5, toeristenk aarten van 1 naar ƒ5, ontheffing sluitingsuur van 2 naar 5 en hinderwetvergunningen van 7,50 naar 20. In de komende raadsvergadering zal de raad zich in meer voorstellen bezighou den met voorbereidingen voor de ko mende herindeling. Zo is er een voor stel tot wijziging van een aantal merswaal. Als de raad akkoord gaat, wordt de Beatrixstraat Poststraat, Boomdijk wrodt Bolwerk, Havenweg wordt gedeeltelijk Meiboom, Irer--*— -* wordt Baanstraat, Julianastraat Morlodestraat, Kerkhoekstraat wordt Nieuwlandestraat, Rijksweg wordt Oude Rijksweg, Stationsweg wrodt Spoorlaan. Gatdijk wordt Monnikendijk en Grote Dijk wrodt Gawege. B en w wijzen er bij hun voorstel oj dat aan de inwoners, die wonen in c. straten met wijzigende namen, zodani ge service wordt verleend, dat het wei nig kosten met zich zal brengen. Ook van de service van de PTT wordt ge bruik gemaakt bij de adreswijzigingen B en w stellen voor de heer H. A. Fon taine eervol ontslag te verlenen als ge meentebode en de heer J. Mallekote eervol te ontslaan als onbezoldigd amb tenaar in de burgerlijke stand. Verder komen voorstellen voor grondaankoop en onderwijszaken aan de orde. De ver gadering begint om half acht. Brandweer Terneazen bluste brandje aan boord van schip TERNEUZEN De Terneuzense brand weer heeft vrijdagmorgen bij de Ter neuzense Scheepsbouwmaatschappij een brand geblust in de stuurhut van het motorschip .Noroit' uit Gent. De brand brak uit toen de .Noroit', eigendom van NV Sonar uit Gent en met als schip per P. J. W. M. Dubbeldam, ter hoogte van de TSM naar de sluis voer. De oor zaak is niet bekend. De motor van het schip was juist een dag terug van visie. fADVERTENTIE lekker eten tips Biefstuk opz'n best! fijne doperwtjes Opdienen met champignons en frïten In de schaal, op de biefstuk en Of gewoon met brood een goed stuk vlees hoort erbij Fraai gebouw in Renesse Forse groei na fusie RENESSE Vrijdag wapperde in Re- nesse de vlag van het nieuwe hoofdkan toor van de Raiffeisenbank in de Schouwse Westhoek. Het fraaie gebouw werd, in aanwezigheid van talrijke ge nodigden, officieel in gebruik genomen. Zij waren er getuige van hoe voorzit ter K. J. K. van der Slikke een ver sierde sleutel aan de heer P. Boot voorzitter van de bouwcommissie overhandigde waarna deze de bank opende. In het dorpshuis stak na de be zichtiging een rij van sprekers de loftrompet over het nieuwe ge bouw. De secretaris van het bank- bestuur, de heer J. P. C. Boot. gaf na een welkomstwoord een overzicht van de voorgeschiedenis tot de bouw. Na de fusie van de banken Noord- welle. Haamstede en later ook Eiker zee zag men reeds snel, dat de Westhoek ten aanzien van bedrijfs leven en recreatie een goede toe komst tegemoet ging. Toen al ree* de gedachte om in Renesse een hoofd gebouw neer te zetten: sinds de fu sie van medio 1965 is die gedachte hoor voor. Ze werd ook door cijfers onderstreept. De heer Boot maakte melding van een toename van 71 pet vergeleken met de maanden, dat men in een noodgebouw- t.Je werkte. Hij richtte in dit verband ook een dankwoord tot het personeel. Namens de bank Schouwen bood hij de Groene Kruis verenigingen Burgh- Haamstede, Renesse-Noordwelle Se- rooskerke en Scharendïjke en Brou wershaven een waardebon van 250 Nadat de heer J. de Jonge namens het Groene Kruis voor deze gift had bedankt, sprak voorzitter P. Boot, die de geschiedenis van de bank nog eens in herinnering riep. Mr. dr. F. J. Jan sen onder-direoteur van de centrale bank belichtte daarna in zijn felici tatietoespraak een aantal facetten van de toenemende samenwerking in allerlei opzicht, ook in het raam van de raif- feisenorganisatie. Hij noemde in dit ver band de goede samenwerking tussen de centrale en lokale banken, waarmee hij ook de enorme groei van de raiffei- senorganlsatie in de laatste jaren ver klaarde. Als een pluspunt beschouwde hij, dat de basis van de Raiffeisen- banken is verbreed en niet alleen de agrariërs er hun geldzaken kunnen af wikkelen. De groei illustreerde hij met een aantal cijfers: 261 miljoen gul den in 1966, 1967: 391 miljoen, 1968: 412 miljoen en in 1969 tot nu toe 550 miljoen aan inleg. Als cadeua schonk de centrale bank een plaquette voor het gebouw. Burgemeester H. P. Ever- wijn van Westerschouwen zag in de oots kan komen' en hoopte vooral, at de bank voor woningbouw nog veel kredieten zal mogen geven. Er waren verder felicitaties van de heer J. van de Zande, voorzitter van de ring van Raiffeisenbanken op Schouwen-Duive- land die een klok aanbood, van notaris Van der Hoeve uit. Renesse kreeg de bank een plantenbak, van architect ir. J Boot en bankpersoneel werden foto's toegezegd, die nog zullen komen. Ook sprak voorzitter J. Krijnse Lokker van VLISSINGEN Het gemeentehuisper- soneel van Vlissingen heeft gisteren ln de eerste minuten van de nieuwe werk week de 56-jarlgc bode Jan Klooster man, die zaterdagmorgen aan een hart aanval is overleden, herdacht. Burge meester drs D. Roemers omschreef de heer Kloosterman in zijn gedenkwoord als ,een man op wie je aan kon', waar mee hij r 'Onde dat Kloosterman veel plichtsbetrachting aan de dag legde, hetgeen volgens hem de goede bode' typeert. Burgemeester Roemers bracht ook nog onder de aandacht welke 6ociale neven functies de heer Kloosterman in het ve renigingsleven vervulde: hij was wed strijdsecretaris en medewerker van het clubblad van .Zeeland Sport'. Gemeentesecretaris J. Peters trad als woordvoerder van het personeel op. In nioriam sprak hij over het .ge- zijn van de ambtelijke collega's van wijlen de heer Kloosterman door het zo onverwachte, zo plotselinge over lijden.' .Kloosterman ia nog veel te jong uit het volle leven weggerukt. Wij allen voelen het verscheiden van de heer Klooster man als een groot verlies. Hij was een bescheiden werker, met een grote plichtsbetrachting, zeer nauwgezet en voor een leder van ons behulpzaam en voorkomend.' In zijn woord betrok hij niet in de laatste plaats de moeder, met wie de heer Kloosterman samenwoonde en voor wie dit verlies helemaal een zware slag betekende. Voorzitter Van der Slikke richtte een dankwoord tot de sprekers, waarbij hij ook nog een indruk gaf van de omzet van de bank, na de fusie. Bij het begin Van de fusie was er een balans van 12 miljoen, nu van 19,6 miljoen, een kredietuitzetting van 5,6 miljoen tegen 10,5 miljoen, aan daghoe,kposten van 85.000 tegen 176.000, de aan de bank toe ver trouwde middelen groeiden van 11,9 miljoen tot 18,7 miljoen. T elef ooncentrale Goes uitgebreid GOES Vandaag (dinsdag) komt in de telefooncentrale te Goes een uit breiding gereed, waardoor het aantal aansluitmogelijkheden van 4000 4400 wordt gebracht. Dit betekent de triree en een halve maand oude wachtlijst, waarop een 50-tal gegadig den voor een telefoonaansluiting staan genoteerd, weer verdwijnt. Verdere uitbreidingen van de centrale zijn voorzien in 3970 en 1972. Voor hands zal aan verzoeken om. een tele foonaansluiting in het gebied van de te lefooncentrale Goes vlot kunnen worden voldaan. Slechts in incidentele gevallen zal het kunnen voorkomen dat door het ontbreken van voldoende kabelverbin dingen enige vertraging in de aanleg van een telefoonaansluiting ontstaat. NCB Zuid-Beveland zorgen fruitteelt Ter voorbereiding van de algemene le denvergadering op 19 november van de NCB kwam het kringbestuur te 's-Heerenhoek dezer dagen in vergade ring bijeen. Bij het bestuur heerste gro te bezorgdheid over de huidige situatie in de fruitteelt. Via het hoofdbestuur zal er dan ook worden aangedrongen op spoedige vaststelling en uitvoering van de door de overheid voorgestelde regelin gen. Verder zullen er door het kring- bestuur bij het hoofdbestuur van de NCB voorstellen worden Ingediend, die speciaal betrekking hebben op goede frultteeltbedrijvcn, want ook hieraan dient de nodige aandacht te worden be steed. Er zijn thans nog verschillende onderwerpen, betreffende fruitteelt, bij het bestuur In verdere uitwerking. Ook wat de toekomst van de landbouw betreft heerst er bij het kringbestuur be zorgdheid. Er zal dan ook onder meer worden aangedrongen op: een telerspre mie voor vlas, lagere waardering van landbouwgronden voor de vermogensbe lasting en een subsidieregeling voor lu- zernetcelt. Bijeenkomst van ZLM en NFO ZIERIKZEE Uitgaande van de Tuin- bouwcommissie van de ZLM en de af delingen Schouwen en Duiveland van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) wordt vanavond (dinsdag) in het .Huis van Nassau' te Zierikzee door de heer A. van Oosten, sociaal-econo misch voorlichter van de ZLM. een toe lichting gegeven betreffende de moge lijkheden die thans ter beschikking staan. Verder zal men op deze avond, die om half acht begint, geïnformeerd worden over de voorgenomen maatrege len en over het resultaat van de bespre kingen met de minister an landbouw. Streekbijeenkomst plattelandsvrouwen MIDDELBURG De afdeling Walche ren van de CPB kwam dezer dagen bij een in hotel ,De Brasserie' te Middel burg. onder voorzitterschap van de pre sidente, mevrouw Dekker-Maas. Spre ker van deze middag was dr A. J. Boom, zenuwarts te Vlissingen. Hij had als on derwerp .Ontwikkelingsfasen van de mens'. Uitvoerig ging hij op de verschil lende fasen, van het nog ongeboren kind tot de ouder wordende mens. in. De le zing werd aandachtig beluisterd, waar op een geanimeerde bespreking volgde. De volgende samenkomst is vastgesteld op 12 november. Filmavond van wijkvereniging In verband met de herdenking van de bevrijding van Walcheren, 25 jaar gele den, houdt de wijkvereniging ,Zuid' te Middelburg een filmavond op donder dag 30 oktober. Hoofdfilm is rlc Neder landse speelfilm ,De dijk is dicht'. Al* voorfilm wordt gedraaid .Recht zo die gaat', een kleurenfilm over de zeesleep vaart door de Nederlandse wateren. Bei de films worden vertoond in het wijk centrum .Het Zuiderbaken', in de Mar cus de la Palmastraat. Aanvang 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4