PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BENELUXLANDEN ZULLEN NIET REVALUEREN Gs: aandacht voor industrie-groen' Twintig mensen na aardschok gedood GELEIDELIJK ONTSLAG VOOR 750 WERKNEMERS Vandaag in de krant... Bondsspeldje ging vóór ridderorde Kabbelen Brezjnei bedankt Tsjechoslowaken voor waardering van interventie JHR. SCH0RER: B0RSSELE GESPAARD Artikel 4 Tinbergen 212e jaargang - no. 253 WAARIN OPGENOMEN DE M ID DELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN V. d. fagttr. Hoofdrad.i Q. A. da Kok. Abonn.prln 1,10 par «ech. I «rl:I BI, lal. 76S1 (b 9 9 red. 2073/3169, adv. 6243). Goal, Grote Markt 2 d 214 Kleine adv (m»« 8 regels) 37 ct per 'e«el (min, t 1,85) lp 5213]Oostburg, li Dinsdag 28 oktober 1969 Ontsnapte arrestant deed hel voor Pagina 2 o 359300, PZC. Middelt NA VERKLARING WITTEVEEN IN LUXEMBURG: BANJALVKA (JOEGOSLAVIË: Beddera en bergers zoeken in het puin van een ingestort huis naar mogelijke slachtoffers: 20 mensen souden om liet leven zijn gekomen en meer dan 200 gewonil bij een zware aardbeving, die de stad Banja Lulca heeft getroffen. (Van onze correspondent) LUXEMBURG Nederland, België en Luxemburg zullen het West- duitse voorbeeld niet volgen. De Beneluxlanden zullen niet revalue ren. De Belgische minister van financiën, baron Snoy en de minister president van Luxemburg, deelden maandag mee, dat deze beide landen hun valuta's niet zullen revalueren, nadat eerder de Neder landse minister van financiën, prof. Witteveen in Luxemburg zijn collega's in de ministerraad van de EEG had meegedeeld dat het Ne derlandse besluit om niet te revalueren onherroepelijk vaststaat. worden afgewenteld op de consumen ten. Deze laatsten zouden dan in marken dezelfde prijzen blijven be talen. De boeren hebben bovendien nog andere voordelen, omdat zij bij voorbeeld hun voedergranen goedko per zouden kunnen inkopen. De Brusselse commissie van de EEG heeft daarbij dan weer een ander ele ment gebracht: namelijk dat een deel van de subsidie voor de boeren ten laste van de gemeenschap zon moeten komen. Zij schatten dat fiscale maatregelen on- ?eveer 700.000 miljoen mark van de ,7 miljard mark zouden opbrengen. Blij ven 1 miljard mark. En omdat West- Duitsland in de betaling van die lasten volgens de bestaande verdeelsleutel van het Europese landbouwfonds zou bij dragen zou tenslotte tweederde van de 1,7 miljard voor rekening van West- Duitsland komen en eendérde voor reke- uing van de gemeenschap. De Nederlandse minister had niet zijn mededeling een einde gemaakt aan ge ruchten die waren ontstaan als gevolg van verklaringen van de Belgische mi nister-president Eyskens zaterdag, die op Benelux-samenwerking had gezin speeld en die een mogelijke revaluatie van de Belgische frank, van de Luxem burgse frank en ook van de gulden niet a priori als een onmogelijkheid had gezien. Aanvankelijk hielden zowel de Belgi sche als de Luxemburgse minister van financiën maandagochtend een slag om de arm. Ze zeiden dat de economieën van hun landen zo met elkander en met de Duitse waren verweven dat de Duitse revaluatie, een diepgaande invloed daar op zou hebben. Met name België wil dan ook eerst afwachten wat er ten aanzien van de gemeenschappelijke land bouwprijzen zou worden besloten alvo rens verdere besluiten inzake een reva luatie van de frank te nemen. Het be sluit om niet te revalueren formuleerde baron Snoy gisteravond als volgt: ,lk zal na hetgeen ik hier vandaag heb gehoord mijn regering adviseren niet te revalueren'. Daar hij dit zei enige ogen blikken nadat hij een telefonisch on derhoud had gehad met minister-presi dent Eyskens was het wel duidelijk dat zijn mededeling kon worden beschouwd als een definitieve beslissing van de Belgische regering. De minister-presi dent van Luxemburg, Pierre Werner, deelde het besluit maandagavond in toespraak voor de televisie mee. Duitse boeren Joegoslavische stad tweemaal getroffen waarop de schade voor de Duitse boeren als gevolg van de revaluatie, begroot op 1,7 miljard Dm per jaar, zou moeten worden vergoed. De ministers van financiën waren van oordeel dat er gerust een hef fing aan de grenzen, zoals die ook in de overgangsperiode van de zwe vende mark van kracht is geweest en dan thans van 4,5 pet, gehand haafd zou kunnen blijven. De minis ters van landbouw gaven de voor keur aan een manipulatie met de btw als gevolg waarvan de druk van de revaluatie voor een groot deel zou BANJA LUKA, JOEGOSLAVIË, (RTR.AFP) De hevige aard beving van gistermorgen heeft slechts een 20-tal doden geëist, of schoon naar schatting 60 pet van de gebouwen in deze industriestad van 65.000 inwoners is vernield of beschadigd. De schok heeft mid den op de morgen weinig mensen in hun huizen en op hun werk ver raste, omdat de meeste inwoners na de aardschokken van zondag middag in de open luchte gekam peerd hebben. de Mercalli schaal, die tot tien loopt, heeft de stad beroofd van water en elektriciteit, terwijl er een tekort! aan levensmiddelen, medicijnen cn de kens is. Duizenden bewoners zijn reeds in au to's en bussen gevlucht en het Joego slavische leger heeft helikopters ge- Nobelprijs DE NOBELPRIJS voor economie is dit jaar mede toegekend aan de Nederlandse hoogleraar Jan Tinbergen(Pag- 3) Specialisten NA de hulsartsen hebben thans ook de specialisten richtlijnen voor de vaststelling van hun honoraria. (Pag. 11) Samenwerking fN de Zeeuwse staten is erop ge wezen, dat de samenwerking tus sen recreatiegemeenten in de toe komst bijzonder belangrijk zal worden. In het vervolg zal alleen op regionale ontwikkelingsplannen rijkssubsidie mogelijk zijn. (Pag. 2). Binnen- en buitenlands nieuwspagina 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pagina 2, 5, 7 en 9 Sport: pagina 13 Financieel nieuws: pagina 19 Radio en tv: pagina 17 bij de evacuatie te helpen. die in de stad zijn achter gebleven, zoeken hun heil in de parken of de met puin bedekte straten. Zondag had 'een aardschok reeds één dode en ongeveer 100 gewonden geëist. Bij de zware schok van gisteren zijn in praktisch iedere wijk van Banja Lu- ka, dat irf de provincie Bosnië onge veer 260 kilometer ten westen van Bel grado ligt, huizen, winkels en bedrijfs panden ingestort. Alleen de bebouwing rond het grote Plein van de Republiek in het centrum van de stad scheen in tact. Maar langs de hoofdstraat, de Maarschalk Tito Avenue, is ieder ge bouw of vernield of zwaar beschadigd. De 400 jaar oude moskee die daar staat, bleef, evenals de minaret overeind, maar beide zijn zwaar beschadigd. grado aan te komen, terwijl uit de om liggende gemeenten tankauto's met wa ter arriveerden. Militairen patrouille ren in de stad om plundering te v( komen. Eén van de eerste functionarissen, die hier is aangekomen was Blagoje Po pov, de burgemeester van Skopje, wiens stad zes jaar geleden vrijwel geheel door een aardbeving werd weggevaagd. Ook uit Valjevo (Servië) en vele an dere steden in Centraal en Noord-oost- zuid-Slnvië komen berichten over aard bevingen. Een middelgrote beving is ge- rigïstreerd in Zagreb, de hoofdstad van Kroatië. FTet was de derde binnen 24 DELFT (GPD) - De NV Waddinx- veense Meubelfabriek Van Schaik en Berghuis heeft geen koninklij ke onderscheidingen aangevraagd voor gehuldigde, jubilarissen. Het bedrijf gaf de voorkeur aan de nieuwe onderscheiding van de Cen trale Bond van Meubelfabrikan ten. ,In het systeem van koninklijke onderscheidingen zitten elementen die ons niet aanspreken', verklaar de directeur Schaap. Zijn nadere toelichting na de huldiging: .Laat jk vooropstellen dat noch de di rectie noch de jubilarissen tegen het koningshuis zijn. Maar wij vonden een koninklijke onderschei ding wat onpersoonlik. Deze zegt zo weinig over waardering, toe wijding én vakmanschap. Boven dien zit er een rangorde in het systeem die ons niet aanspreekt'. Over de vakonderscheidingen die zijn uitgereikt zei hij: ,De onder scheiding van de bond staat dich ter bij het vak. Onze keuze is in tern grondig doorgepraat. Een !>unt van overweging was ook dat iet in de meubelindustrie over het: algemeen niet best gaat, al valt het bij ons wel mee. Door de moeilijke tijden is er vooral op de technische scholen weinig belangstelling voor ons vakgebied. Dat is op zich al reden om met name waardering voor vakman schap aan de dag te leggen.' H' ftantliji Achter hermetisch gesloten deu ren hield Toon Hermans in Maas tricht de generale repetitie voor zijn show die dinsdag in Gënt in première gaat. Op de fto: niet voor de eerste maal betrekt hij een stoel in zijn conférence. RAYON AFDELINGEN NYMA DICHT NIJMEGEN (ANP) Zevenhon-; derdvijftig van de circa 900 werk nemers van de NV Kunstzijdespin nerij Nyma in Nijmegen zullen ge leidelijk ontslag krijgen. Dit blijkt uit een mededeling van bestuur en bewindvoerders van de Nyma, waarin wordt vastgesteld, dat ge zien de slechte exploitatieresulta- en (het verlies bedroeg per 4 ok tober 1969 ongeveer 1.400.00 gul den), niet langer een beroep mag worden gedaan op het geduld van crediteuren en werknemers. Dit besluit is maandag ter kennis ge bracht van de vakorganisaties, de ondernemingsraad en het stafper soneel. Meegedeeld wordt dat is besloten tot opheffing van de rayonafdelingen van de onderneming. Dit betekent dat gelei delijk ontslag zal worden gegeven aan 750 werknemers. Het voortzetten van de afdelingen chemische produkten, Nymcel, Nymplex en Nymbrands be oogt het behoud van werkgelegenheid voor een beperkt aantal werknemers (ongeveer 150) en schept voor de nv de mogelijkheid een betalingsakkoord aan krediteuren aan te bieden. Overname De bewindvoerder van de onder sur seance van betaling werkende NV Ny ma verklaren, dat in de afgelopen ja ren wel is gebleken, hoe ongunstig de gang van zaken bij de kunstzijdespin nerij, zowel conjunctureel als structu reel, is geweest. In hun adviezen aan de rechtbank hebben de bewindvoer ders erop gewezen dat weliswaar sane ring van het bedrijf noodzakelijk was, doch dat de mogelijkheid van overname door derden de doorslaggevend factor voor het verlenen van surseance van be taling zal moeten zijn. Het uitstel van betaling zou allereerst de Nyma in de gelegenheid moeten stellen de conjuncturele moeilijkheden te over winnen. Gezien het resultaat over 1968 is dit grotendeels gelukt. Aan het be reiken daarvan hebben zowel de credi teuren als de werknemers meegewerkt die matiging hebben betracht bij hun verlangen naar verbetering van de ar beidsvoorwaarden. Het jaar 1969, aldus (Zie slot pag. 3 kol. 6) De protestvergadering van Nyma- 1 personeel in Nijmegen. Op de voor grond vakbondsleiders, op de ach tergrond de werknemers. De slin gers waren niet speciaal opge hangen ter gelegenheid van deze vergadering, ze hangen daar al tijd, MOSKOU AFP-RTR) Op een bij eenkomst van Russisch-Tsjechoslowaak- se vriendschap in Moskou heeft de Rus sische partijleider Leonid Brezjnev de Tsjechoslowaakee leiders bedankt voor wat hij noemde, de hoge waardering die zij hebben gegeven aan de invasie van de landen van het Warschaupact tij dens de plenaire vergadering van het centraal comité in september. De Sow- jet-Unie en Tsjecho-Slowakije zullen schouder aan schouder opmarcheren naar hun gezamenlijke toekomst, aldus Brezjnev. De Tsjechoslowaakse delegatie, waarin onder meer partijleider Husak, presi dent Svoboda en premier Cernik, die maandag hun bezoek aan de Sowjet- Unie afsluiten, was op de bijeenkomst aanwezig. In het Kremlin was 's mor gens een belangrijk Russisch-Tsjecho- slowaaks document getekend, zo is van welingelichte zijde in Moskou verno men. EURATOM-PLAN MINISTER DE BLOCK IN EEG- MINISTERRAAD (Van onze correspondent) LUXEMBURG Dinsdagochtend geeft minister De Block in de zitting van de raad van EEG-minïsters een toelichting op het Nederlandse plan tot redding van "Turatom. Het is een programma _rie jaar, dat voorziet in het te schikking stellen van 154 miljoen dol lar voor gemeenschappelijke projecten en afzonderlijke opdrachten, tegenover het 5-jarenpIan van de Brusselse com missie, dat 390 miljoen dollar vesteringen zou eisen. Het Nederlandse plan zou tot gevolg hebben dat ongeveer 350 man perso neel overcompleet zou worden op een totaal van ongeveer 2400, dat tewerk- resteld zou blijven volgens het plan van Ie commissie. Voor Petten betekent het een vermindering van 50 op de 170 werkkrachten. Deze zouden eventueel kunnen worden ondergebracht bij een Euratom-kantoor voor inlichtingen op het gebied van de kern-energie. Men dichtte gisteravond minister De Block toe, dat hij in zijn toelichtin gen bijna een pathetisch beroep op de ministers zou doen dit plan niet te be-1 knollen en, zoals bijvoorbeeld Frank rijk en België wensen, er een over gangsplan van een jaar van te maken. Volgens Nederlandse opvattingen en ook die van de commissie zou dit prak tisch het einde van Euratom betekenen. ARTIKEL 4-LIJN WEER IN ZEEUWSE STATEN MIDDELBURG Bij de be handeling van ,artikeI-4-Iijn' in het streekplan Midden-Zeeland heeft liet college van gedepu teerde staten hij monde van jlir. mr. T. A. J. W. Schorer de Zeeuwse staten maandagmor gen laten weten: Er 7,al ernstig aandacht worden besteed aan de aanleg van groen- singels lot 1,5 kilometer vanaf de Industrieën, om zo de luchtveront reiniging zoveel mogelijk te beper ken. Borssele zal worden gespaard en er is aldus de gedeputeerde .alle reden aan te nemen dat het op (le juiste wijze zal kunnen func tioneren', al behoort territoriale uit breiding niet tot de mogelijkheden. Gs willen het Industriegebied van het Sloe niet verder naar het noor den uitbreiden dan in de artikel-4- lijn is aangegeven en voelen niet voor een achterwaartse verbinding rechtstreeks naar liet noorden, naar het Veerse Meer. Het industrialisatiebeleid zal zo krachtig en zo zorgvuldig mogelijk worden voortgezet, waarbij de selec tie van aan te trekken industrieën nog belangrijker zal worden dan in liet verleden. Gedeputeerde Schorer kwam tot de ze opmerkingen naar aanleiding van kanttekeningen over deze punten, die uit vrijwel alle fracties werden gemaakt. Dat gebeurde, toen de ar- tilcel-4-lijn als mededeling aan de orde werd gesteld, nadat het punt in een vorige statenvergadering was terugverwezen naar de afdelingen voor een nadere bespreking. De ge deputeerde wees erop, dat gs heb ben aangedrongen op voldoende slag vaardigheid bij de gronduitgifte en vond het juist, dat gs met de sta ten in overleg treden over de wijze waarop de aan gs verleende bevoegd heid binnen de artikel-4-lijn wordt gehanteerd. Het KVP-statenlid C. Verdonk die de discussie opende had de mogelijkheid aan de orde gesteld om ,de aanleg van vrij brede groenstro ken' in de bestemmingsplannen van de gemeenten op te nemen. Hij ci teerde daarbij een brief van ZLM- voorzitter ir J. Prins, geschreven naar aanleiding van een bezoek aan een Amerikaans aluminiumbedrijf, waaruit duidelijk werd, dat de filtre rende werking van dergelijke bos- complexen de schade door luchtver ontreiniging beperkt. ,Zou men tot de conclusie komen, dat dergelijke groenvoorzieningen ook hier gewenst zouden zijn wie moet ze dan be talen wilde de heer Verdonk weten een vraag die ook uit de andere fracties werd ge Betalen De heer Schorer liet weten, dat het college de brief van ir Prins niet kent, maar dat gs bij de goedkeu ring van bestemmingsplannen in rui me mate rekening zullen houden met de groenvoorzieningen, met het oog ook op de beperking van de lucht verontreiniging. Veruonk: ,Wie moe ten die dan betalen"? Schorer: .Dat is te regelen bij het uitgiftebèleid van <le grond. Dergelijke voorzienin gen zullen niet voor rekening van de gemeenten kunnen komen. Bfj de verrekening wordt het een kwestie van lite havenschap. De toekomstkansen van Borssele kregen opnieuw een accent. De heer Verdonk vreesde een langzame ach teruitgang van bedrijven en woonge not. .Misschien kan één van de pu bliciteitsmedia eens een enquête on der de inwoners houden', suggereer de hij en gaf als zijn indruk, dat men algemeen een schadevergoeding en verplaatsing zal kiezen. ,Voor Nieuwaorp is de situatie nog veel ernstiger', aldus dit KVP-statenlid. PvdA-woordvoerder J. L. Lukaart meende, dat het dorpseigene van Borssele misschien verloren gaat, maar dat het dorp ook nieuwe kan sen krijgt: ,En daar wordt weinig overgepraat'. Ik weet nog goed, dat 80, 90 landarbeiders uit Borssele geen werk konden vinden en met bus jes naar de WP moesten worden ver voerd. Dat is nu al veranderd'. AR- woordvoerder Huson voorzag, dat de leefbaarheid van Borssele enigszins achteruit zal gaan, vroeg naar mo gelijkheden de tangwerking' van de Zie slot pag. 7 kol. 1 et kabbelde maar voort, gisteren in de staten van Ifivvg,. Zeeland: het debat over de re- creatienota- Een grijze stroom van woorden en nog eens T-\ woorden, waarmee niemand was gediend. Op die manier be hoeft toch geen provinciaal beleid tot stand te komen. Eigenlijk was de aan leiding tot de discussie al fout: een on voldragen werkstuk van een commissie uit de provinciale recreatleraad. In het stuk zelf wordt enige malen verzekerd, dat het hier om een globale nota gaat, waarop nog een vervolg moet komen in de vorm van een recreatierapport. ,Dit werkstuk is bedoeld als een voorlopig advies aan gedeputeerde staten', zo staat in de inleiding. Na de woordenstroom van gisteren kan men zich eens te meer afvragen waarom gedeputeerden het stuk niet bij zich hebben gehouden. Over een .voorlopig' stuk als dit behoefde niet zo omstandig te worden gepraat. Alles bijeengenomen was het een ver loren middag, gisteren in de staten. Nu zou er geen reden zijn om daar nog weer op in te gaan, ware het niet dat volgende week weer een nota-debat op de agenda staat, namelijk over het zo langzamerhand befaamd geworden .ver geten hoofdstuk', de sociaal-culturele schets van het provinciaal bestuur. Een onderwerp met nog heel wat meer mo gelijkheden tot oeverloze debatten dan dit recreatiestuk. De statenleden ken nend mogen we een gretig gebruik v Het is niettemin te hopen dat zowel aan de kant van de staten als bij gedeputeerden een wijze zelfbeper king zal worden toe gepast. Misschien zou het nog het beste zijn de spreektijd te rantsoeneren, opdat de heren de kunst van het weglaten ook eens kunnen beoefenen. Zou het boven dien niet aan te bevelen zijn de verga dering te schorsen nadat de staten in eerste instantie het woord hebben ge voerd? Tijdens een dergelijke schorsing zou namelijk bij het college enige be zinning op het antwoord mogelijk zijn, hetgeen uiterst praktisch kan werken. Bij het recreatiedebat (of wat er dan voor door moest gaan) kwam de gedeputeerde Van Geesbergen namelijk onmiddellijk aan het woord en dat had tijdvergende consequenties. De gedepu teerde ging minutieus in op allerlei op merkingen van de statenleden en paste daarbij meestal een chronologische volg orde toe. Gevolg: bij dit betoog werd eigenlijk alles nog eens dunnetjes over gedaan als inleiding tot het antwoord. En dat werd zelfs de lankmoedigste luis teraar te veel. Misschien ook ware het te overwegen om de sociaal-culturele nota volgende week in onderdelen te behan delen, opdat de levendigheid enigermate wordt bevorderd. In de eerste plaats zal het echter op de statenleden zelf aan komen: een nota over het sociaal-cul turele beleid behoeft immers niet te wor den behandeld in monotone (meestal voorgelezen) detailverhalen, het gaat om de grote lijnen. Als de statenleden zich daaraan eens zouden houden, zou er spanning in het debat blijven. Daar was gisteren geen sprake van en dat was in de zaal drommels goed te merken- Zoals was te verwachten is de artikel- 4-lijn van het streekplan Midden- Zeeland voor kennisgeving aangenomen. Dat wil zeggen dat de lijn precies zo wordt uitgewerkt als gedeputeerde sta ten zich dat hadden voorgesteld. Nu lie ten de staten gisteren niet na er op te wijzen, dat het afdelingsonderzoek door hen een vorige vergadering onver wacht gevraagd wel degelijk nut heeft gehad. Zij zouden dus terecht om dit onderzoek hebben gevraagd. We zou den dat niet graag nazeggen: de be handeling heeft weinig nieuws opge leverd. Er is alleen nu bij de openbare behandeling nog een reeks opmerkingen gemaakt over de wenselijkheid van groenstroken, waarop gedeputeerde Schorer studie toezegde. Eigenlijk is dat alles. In dit verband menen wij er goed aan te doen nog eens op de urgentie te wijzen: de groenstrook moet er zrjn op het moment, waarop Pechiney begint te draaien. Gisteren is ook nog gewezen op het uitgiftebeleid: er zal geselecteerd moeten worden. Maar hoe? Mogen er naast fluoruitstotende bedrijven ook zwavelverspreidende industrieën ko men? In concreto is er echter niet over gesproken. We zijn benieuwd wanneer deze vragen dan wel In de staten zullen komen. Bij de begroting, als over het havenschap Vlissingen wordt gespro ken? Afwachten maar. liet enige wat nu definitief is, is de artikel-4-lijn. Het afdelingsonderzoek heeft daaraan niets toegevoegd or veranderd. Tinbergen heeft de Nobelprijs gekre gen: een indrukwekkende onder scheiding voor een eminent geleerde. Hij is meer dan alleen wetenschapsman, hij voelt zich vooral medemens: zijn werk staat in dienst van menselijke verhou dingen. Zijn vroegere medewerker dr H. M. de Lange heeft het eens zó geformu leerd: .Tinbergen is één van de aller- eersten geweest, die heeft begrepen dat onze houding ten opzichte van de arme volken de geloofwaardigheid van onze Europese cultuur tot uitdrukking brengt'. In dit opzicht is Tinbergen inderdaad een gelovige' iemand die door weten en kennen de ander dient en daarmee zijn eigen cultuur bevestigt. Zijn werk is te vens een oproep om mee te denken en mee te werken. De hem verleende prijs vestigt ook daarop de aandacht. Vier mijnwerkers ingesloten DiiSSELDORP (DPA) Vier mijn werkers zijn maandag op 850 me ter diepte van de buitenwereld afge sloten door een instorting ïn de ,Ros- senray'mijn van Krupp in Kamp-Lint fort Noordri jn-Westfalen Met een van de ingeslotenen kon een mondelinge verbinding tot stand wor- I den gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1