BATTERIJEN MOEIZAAM TOT ZWIJGEN GEBRACHT NA DAGENLANGE STRIJD Expositie ,25 jaar Zeeland' wordt een doorlopend beeldverhaal Elke km sneller kost 2 gulden MAAR COMMANDO'S KONDEN MIDDELBURG NIET BEVRIJDEN Afwas- behang DE ZESDAAGSE STRIJD OM DE SCHELDEMOND (IV) Tournee door de provincie Rath Doodeheefver ,IK HEB HET NIET GEDAAN' Ds F. S. Kloosterman 20 jaar predikant in Vlissingen Wonder batterijen doen hun naam eer aan VRIJDAG 24 OKTOBER 19Ó9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Westkapelle was op de eerste november het doel van de speciaal gevormde commando brigade, die op de avond van de 31ste okto ber in Oostende was ingescheept. Deze bri gade bestond uit geharde commandogroepen, waaronder het beroemde tiende commando, dat ook wel hetInterallied Commando' werd genoemd. Het is vrij zeker, dat de geallieer den op ernstige tegenstand hebben gerekend, want in tegenstelling tot de commandogroe pen, die bij Baarland en Vlissingen landden, was de speciale brigade in Oostende terde ge op haar taak voorbereid en had zij zelfs de op handen zijnde landing nagebootst. De opzet van de operatie was, dat het 41ste comman do de dijk links van het door de bombardementen geslagen gat zou bezetten en het 48ste commando de dijk rechts. Bovendien moest het 41ste commando Westkapelle zelf bezetten en de twee Duitse batterij en W 22 en W 14 onschadelijk maken, waarna moest worden opgerukt in de richting Domburg, waar de kustbatterij W 17 stond opgesteld. Het 48ste commando moest de batterij W 13 uitschakelen en doorstoten dn de richting Zoutelande, waar het 47ste commando zou landen waardoor contact gemaakt zou kunnen worden met de groepen, die in Vlissingen aan land waren gegaan. De sterkte van de Duitse eenheden in dit gebied was zeer nauwkeurig bekend. Luchtverkenningen hadden de gegevens van de inlichtingendiensten van de OD bevestigd. Voor de commandogroepen tot de eigen lijke landing overgingen, hadden luchtstrijdkrachten het gehele gebied vrijwel omgeploegd, teneinde de Duitsers murw te maken en de landingstroepen ge legenheid te geven van de verwarring na het bom bardement gebruik te maken om hun eerste doelen te bereiken. De eerste aanval slaagde met vrij geringe verliezen voor de betrokken groep en om 11 uur 's morgens had het 41 ste commando Westkapelle al bezet, waar men in de vuurtoren een waarne mer van de Duitse artillerie ontdekte, die het vuur op de landingsplaats en de schepen had geleid, want hoewel de eerste landingsgroep dus niet zoveel ver liezen had geleden, hadden de groepen op de oost flank van de landingsplaats het zwaar te verduren gehad met name van de ondersteuningsschepen waren de meesten vernield, omdat zij binnen het bereik van de Duitse artillerie vielen, die vanuit de vuurtoren precies werd voorgelicht, waar het vuur moest wor den gericht. De tanks van het 41ste commando konden niet veel uitrichten. Ze liepen vast in tankversperringen en klei. Bij het ontschepen reeds begonnen de moei lijkheden en toen het vloed was, waren er nog slechts vier van de zestien gedebarkeerde tanks op het land. De rest was op de laagwaterlijn vastgelopen en moest worden achtergelaten. NOG MOEILIJKER Het 48ste commando had het nog moeilijker. De commando's hadden op weg naar batterij W 13 wei nig tegenstand ontmoet, maar plotseling moesten zij ervaren, dat de Duitsers niet van plan waren zich zonder meer over te geven. Zij gaven vanuit hun bunkers en geschutsstellingen zwaar afweervuur en de gelande eenheden moesten terug om zich te her groeperen en een nieuwe aanval voor te bereiden. Eerst tegen vier uur 's middags, de mannen hadden toen al twaalf uur gevochten, kon die aanval wor den ingezet. Met succes, maar de gehele nacht was nodig om het gebied van de Duitsers te 'zuiveren. Men maakte hier ongeveer zeventig krijgsgevange nen, een betrekkelijk klein aantal gezien de tegen stand. waarop de aanvallers gestoten waren. Op 2 november kon de actie tegen Zoutelande wor den voortgezet. Het werd omstreeks 11 uur bezet, waarna ten zuiden van het dorp contact werd ge maakt met het 47ste commando, dat daar was ge land. In de duinen had deze aanvalsgroep de batterij W 11 onschadelijk gemaakt, maar had toch nog ge durende vijf uur zware gevechten moeten leveren. Toen het 47ste commando na de zuiveringsoperaties bij Zoutelande zich had gereorganiseerd en men de mannen van het 48ste commando had ontmoet, deden de Duitsers een tegenaanval, die werd afgeslagen. Op weg naar Vlissingen lag alleen, nog de batterij W 3. Ook deze kon worden genomen en niets stond toen een vereniging met de in Vlissingen gelande eenheden meer in de weg. Het is opvallend, dat in de officiële rapporten vrijwel niets te vinden is over de verliezen van de comman dogroepen. Maar dat zij zwaar zijn geweest is na de oorlog door tal van officieren, die aan de gevechts handelingen hebben deelgenomen erkend. Men had zich na het bombardement: toch nog op de weerstand van de Duitsers misrekend. En de laatsten hebben dankbaar gebruik gemaakt van het terreinvoordeel, dat hen steeds weer de gelegenheid gaf de aanvallers te bestoken. DOMBURG BEVRIJD Het 41ste commando en het .Interallied Commando' hadden op 1 november Domburg bezet, dat eveneens van hel bombardement zwaar te lijden heeft ge had. Het hoofdkwartier van brigade-commandant Leicester had zich inmiddels bij Domburg geves tigd. Hoewel er in de officiële rapporten van de gewestelijke commandant van de OD, mr Bloemers niets over gezegd wordt, is het toch bekend, dat een aantal stafleden van de OD uit Middelburg met deze commandogroep contact heeft gezocht. Cor An- theunisse en Piet de Kam zijn er met een boot op uitgetrokken en hebben met de officieren van de ge lande troepen besprekingen gevoerd en hem de laatste kaart van de versterkingen bij Westhove gebracht. Een uur later werden deze gebombardeerd. Ook Adri de Kam en Dolf Fassaert zijn tussen 1 november en 5 november in Domburg geweest, ter wijl verschillende medici en rode-kruismensen van uit Middelburg naar Domburg vertrokken om assis tentie te verlenen bij de verzorging van de vele bij de gevechten gevallen gewonden onder de burgerbe volking. Wel heel tragisch was het gebeuren met de oudste dochter van de Vlissingse marine-arts Modderman, die op Gnjpskerke vertoefde en van daaruit met een kano meermalen naar Domburg is geweest om hulp te verlenen. Toen hij van één van die tochten terugkeerde, bleek, dat een verdwaalde granaat op Grijpskerke was ingeslagen en één der zwaar-ge- wonden was Sonja Modderman. Haar vader kwam te laat om haar het leven nog te redden. Tevergeefs hebben de commandogroepen, die bij Westkapelle landden, gewacht op de ondersteu ning van eenheden van een tankregiment. Van de oorspronkelijke Si tanks, die zouden worde*', ontscheept, konden er maar zestien het landingsschip verlaten. Van deze zestien liepen er twaalf vast op het strand, waar de Duitsers tankversperringen hadden aangebracht. De vier tankdie wel tot in Westkapelle doordrongen hebben later nog deelgenomen aan de strijd bij Westhove. Op de foto: het strand van Westkapelle kort na de landing. De OD-mensen, die contact met de geallieerden In Domburg zochten, kregen daar te horen, dat de be vrijding van Middelburg niet aan hen, maar aan de in Vlissingen gelande eenheden was opgedragen. De brigade van Leicester kreeg andere opdrachten. Het 41ste Commando werd uit Domburg terug naar Zoutelande gedirigeerd, waar het met het 47ste commando zuiveringsacties moest uitvoeren, omdat het Duitse verzet in de duinen nog herhaal delijk de kop opstak. Het .Interallied Commando' ging inmiddels verder met het zuiveren van Dom burg en omgeving. De zuiveringsoperaties bij Zoutelande verliepen vrij vlot. Spoedig kon het 41ste Commando naar Dom burg terugkeren en ook het 4e commando, dat bij Vlissingen was geland en oorspronkelijk eveneens bij de speciale brigade was ingedeeld, keerde in de rijen van de brigadier Leicester terug, hetgeen er ook al op wijst, dat de troepen bij Vlissingen een heel wat eenvoudiger taak hebben gehad dan die bij Westkapelle en Domburg. Toen de landingsgroep in Domburg opnieuw ge formeerd was de verliezen hadden de rijen aar dig gedund, hetgeen eveneens een reden geweest kan zijn om het 4e commando weer zo snel onder het commando van Leicester te brengen begon men de zuivering van het gebied ten noordoosten van Domburg. De vier tanks, die erin waren geslaagd aan land te komen, waren nog in tact en werden als ondersteuning aan de commando-infanteristen toegevoegd. Nog dagenlang hebben de troepen hier het gebied van kleine Duitse posten moeten zuive ren en het heeft tot 8 november geduurd voor bat terij W 19 capituleerde. Toen was Vrouwenpolder hett doelwit. Een parlementariër van het 4e Com mando maakte contact met de Duitse bevelvoerend officier, deelde hem de capitulatie-opdracht van ge neraal Daser mede en wist zo de laatste nog vech tende geïsoleerde groep Duitsers tot overgave te brengen. Toen was Walcheren eerst werkelijk ge heel bevrijd. Er is over het optreden van de OD in de dorpen langs Walchers Westkust weinig bekend, maar dat is niet verwonderlijk. Men moet niet vergeten, dat de bombardementen en de inundatie, met de daarop gevolgde evacuatie van vrijwel gehele dorpsbevol kingen ook de rijen van de OD niet is voorbijge gaan. Bekend is, dat de OD-ers in Domburg en Oostkapelle als leden van de luchtbescherming voor alles hulp zijn geweest voor de burgerbevolking. Natuurlijk hebben zij ook als gids gediend bij de talrijke zuiveringsoperaties. Noch in de rapporten van de heer Meursinge Reijnders, noch in dat van de heer Bloemers wordt hier speciaal melding van gemaakt. Bovendien zal het in die dorpen wel net zo geweest zijn als in Vlissingen en Middelburg, waar de OD vooral de eerste dagen van na de bevrij ding een beroep moest doen op goedwillende bur gers om te assisteren bij het bewaken der krijgs gevangenen, omdat voor dat doel te weinig mensen waren. VROUWENPOLDER Te weinig is ook bekend over de bevrijding van Vrouwenpolder en Veere. Dat er bij Vrouwenpolder nog tot de achtste november gevochten is, schreven wij reeds, maar de capitulatie van Veere, die door de Canadezen werd afgedwongen, schijnt geruisloos te zijn gegaan. Rest ons nu nog in een laatste artikel de capitulatie van Middelburg te bespreken. Koningin eerste bezoekster op 1 november MIDDELBURG Het comité dat zich bezig houdt met de vormgeving zich bezig houdt mot de vormgeving van de tentoonstelling 25 jaar Zee land heeft een strenge selectie moe ten maken uit liet grote aanbod van foto's kaarten en documenten. Het materiaal heeft betrekking op een viertal perioden in de naoorlogse geschiedenis van Zeeland: oorlog en bevrijding, herstel, nieuwe stimulan sen en uitbouw. Vanaf 1 november wanneer koningin Juliana de ten toonstelling zal bezoeken, zal men kunnen zien hoe het materiaal in de Vleeshal is opgesteld. Mede uit prak tische overwegingen is uitgegaan ian een strakke opbouw van de ten toonstelling. Wanneer de expositie een tournee door de provincie gaat maken is het namelijk zaak de pa nelen er is sprake van een door lopend beeldverhaal snel op te bouwen in de tentoonstellingsruimte. Zesendertig schotten (elk 2.40 bij 1 nieter) zijn gevuld met il lustraties en proclamaties, met kaarten, plannen, folders en bro chures. De zes gemeenten, die de expositie op bezoek krijgen, kunnen vier schotten vullen met materiaal, dat bij de komst van de tentoonstelling van belang kan zijn om aan de bevolking te to- nan. Naast de grafische vorming van de expositie kan men ook op andere wijze kennis nemen van de belang rijkste gebeurtenissen in 25 jaar Zee land. Drie onzichtbaar opgestelde bandrecorders zullen authentieke opnamen laten horen. Verder zal een automatische projecctor vijftig dia's tonen waarop de verschillende aspec ten van het huidige Zeeland zijn aangegeven. Ontwerpers van de ten toonstelling zijn beeldhouwer Nico van den Boezem en grafisch vorm gever W. F. Buijs. Het is opval lend, dat er op de tentoonstelling bijzonder scherpe afdrukken zijn te zien van in slechte staat verkerende oorspronkelijke foto's. Gratis Het materiaal voor de expositie kwam niet alleen van het rijksbu reau voor oorlogsdocumentatie maar ook uit diverse gemeente-archieven, van particulieren, van de Canadese ambassade en van het documentatie centrum Zeeuws Deltagebied. Bij de opzet van de tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, is men er van uit gegaan een zo groot moge lijk bezoek te krijgen van scholie ren. Daartoe zijn reeds geruime tijd geleden de eerste contacten gelegd met de scholen. Er zijn voor de tentoonstelling 25 jaar Zeeland speciale affiches en fol ders ontworpen. Op de folder komt, speciaal ter nadere informatie aan de schooljeugd, een aantal bijzonder heden te staan over hetgeen zich de afgelopen vijfentwintig jaar in Zee land neeft afgespeeld! Bij een be zoek aan de expositie heeft men geen gids nodig. Het tentoongestelde ma teriaal sprekt voor zichzelf. Van maandag 3 november aanstaan de tot en met vrijdag 7 november en van maandag 10 november aan staande tot en met vrijdag 14 no vember aanstaande worden in de lial van het stadhuis van 19.00-21.30 uur (tijdens de openingsuren van de tentoonstelling dus) films ver toond. Beschikt kan worden over deel 19 van de tv-serie ,De Bezetting', een filmpje van de Canadese ambassade over het aandeel van de Canadezen films van John in de bevrijding van Zeeland, de films van John Fernliout .Broken dikes', ,Tlie last shot', .Walcheren 1949'. Laatstgenoemde drie films worden ter beschikking gesteld door de heer W. Gast. Teneinde ook de jongeren zoveel mo gelijk te betrekken bij de herden king van de bevrijding worden op 28. 29 en 30 oktober aanstaande in het City-theater voor in totaal ruim 3200 scholieren in het kader van een filmvoorstelling van het aard rijkskundig jeugdcentrum de films .Broken dikes' en .The last shot', beide van de cineast J. Fernhout gedraaid. De films zijn eigendom van de heer W. Gast, die deze films ook vijf jaar geleden op vele plaat sen op Walcheren heeft doen verto nen. Scholen die niet aan de activiteit van het aardrijkskundig jeugdcen trum deelnemen zijn in de gelegen heid de desbetreffende films op school te vertonen of tc verzoeken Openstelling van de expositie: maandag tot en met vrijdag 9- 12 uur. 14-17 uur, 19-21.30 uur; zaterdag 10-17 uur: zondag 13.30- 17.00 uur. Aille lagere scholen en scholen waar voortgezet onderwijs wordt gegeven zijn aangeschreven om een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. Het gaat hier om de scholen van Mid delburg en enkele omringende ge meenten. De expositie komt in Middelburg van 1-16 november, in Axel (De Halle), van 19 november - 3 decem ber, in de Burgerzaal in Oostburg (6 december - 20 december), in stadhuishal te Vlissingen (6 janua ri - 20 januari) in Tholen (23 janu ari - 7 februari) en in het Burger weeshuis in Goes (11 februari- 25 februari). Mogelijk komt de positie ook in Zierikzce. Dat zal pas in mei van het volgend jaar zijn. Wellicht zal het tentoonstellings materiaal later worden benut om als deeltentoonstelling ergens worden opgesteld. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Was maar af, dat Radocota behang van R&D. Met water en zeep, v/as- benzine, terpentine, ammonia. Het blijft er even Iichtecht en mooi van. Bekijk het Radocota staalboek (uw vakman heeft het) goed. Zie noe mooi het is. Voor overal in huis. 53 cm breed f 1.28 per strekkende meter. maakt van een huis uw thuis. Kantonrechter Middelburg urgesteld reageerde 5. woensdag tijdens tting te Middelburg i MIDDELBURG ,Ik moet dus nu maar opdraaien voor iets wat ik niet heb'. Zeer teleurgesteld Vlissinger T. S. wc kantonrechterzitting de eis van 100,- van officier van"jus titie mr. II. Spreij, omdat hy op de rijks weg bij Krabbendjjke te snel (.130 km inpTaats van de toegestane 80 km) had gereden niet zijn auto. Al eerder was de zaak behandeld en toen had de Vlissinger gezegd: ,Ik was liet in elk geval niet, want ik was op dat moment aanwezig bij een onderwij zersdag in Goes'. De zaak was toen aangehouden om S. in de gelegenheid te stellen enkele getuigen-a-décharge op te sporen, die zijn bewering konden sta ven. Hij had die echter niet kunnen vin den. Woensdag bleef hij evenwel vol houden, dat hij niet degene geweest kon zijn, die zo snel had gereden. Maar evenals de officier achtte waarnemend kantonrechter mr. A. Mouwen het be wijs wettig en overtuigend geleverd: 50 km sneller dan toegestaan kostte de Vlissinger dan ook honderd gulden boe- Kenneljjk Iiad de BeJg I. S. uit Ant werpen geen ervaring met het ge bruik van invoegstroken op de Ne derlandse wegen. Want toen h\j op 17 mei op de rijksweg bjj Kapelle reed stopte hij zo plotseling voor een .invoeger'. die vanaf een zijweg kwam en op normale wijze aan het verkeer wilde gaan deelnemen, dat een ach- F. B. uit Goes, tegen hcui aanreed. Ook tegen B. was procesverbaal op gemaakt, omdat hy zijn snelheid niet goed geregeld zou hebben. B. verklaarde als getuige, dat de Belg eerst geremd en vervolgens weer oj trokken had. De eerste maal had op voldoende afstand gereden. Vervol gens remde de Belg weer en toen was de botsing gevolgd. Mr Spreij vond, dat de Goesenaar had mogen aannemen, dat de andere auto zou doorrijden. De of ficier vroeg dan ook tegen B. ontslag van rechtsvervolging, terwijl hij tegen de Belg een boete van ƒ60 eiste. Mr Nouwen vond het rijden van de Goe senaar toe-li nog niet helemaal je dat: B. u erd wel schuldig verklaard, maar hij kreeg geen straf opgelegd. De Belg werd met 40 beboet. J. R. uit 's-Heer-Arendskerke reed op 29 maart jl met zijn bromfiets aan de verkeerde kant van de Prins Hendrik- weg te Vlissingen. bovendien harder dan de toegestane snelheid van 40 km, ter wijl daarbij zijn brommer nog opgevoerd was. Mr Spreij eiste een boete van 100, van zijn vrachtautochauffeurs te lang laten rijden. Van der L. vertelde dat de chauffeur pas in dienst was, om ,12 uur 's nachts naar Winschoten was vertrok ken en pas de avond daarop om 8 uur zijn boekje had afgeschreven. En zo lang doe je er toch niet over om in Winschoten te komen', dacht hij. Wel of niet mogelijk, het kostte hem een boete van 100,- conform de eis. Verschillende weggebruikers waren door rode verkeerslichten in Vlissingen ge reden. J. R. uit Middelburg moest er een boete van f 20 voor betalen, W. v. d. V. uit Vlissingen f30 en W. H. uit Se- rooskerke f 40. Alle boetes waren con form de eis. VLISSINGEN Voor ds F. S. Kloos terman te Vlissingen was het donderdag precies twintig jaar geleden dat hij lot predikant van de hervormde gemeen te in de Scheldestad werd bevestigd. Ds Kloosterman (59), die in Alkmaar werd geboren en aanvankelijk predi kant in Opperdoes (NH) was, is niet alleen predikant van wijkgemeente II. In zijn Vlissingse periode heeft hij di verse functies vervuld en hij heeft er nog verscheidene, in het kerkelijk vlak als zowel in het openbare leven. Zo is hij tijdelijk voorzitter van het comité stadsherstel, dat zich beijvert voor een duidelijker woon-, leef- en winkelfunc tie van de Vlissingse binnenstad. Hij heeft, als sterk geïnteresseerd in de historie van kerk en wereld, met als bij zondere interesse archivalia, het kerke lijk archief van de hervormde gemeen te Vlissingen, dat aanzienlijk had gele den van ae watersnood, gerestaureerd. Tot een beschrijving van zijn archief studie is het nog niet gekomen. Door de bemoeiingen van ds Kloosterman werden het fotoarchief De Rijke, een vroegere Vlissingse fotograaf, en het archief-Dommisse, van de vroegere ge meentearchitect, voor het stedelijk ar chief verkregen. Ds Kloosterman moest er indertijd overigens eerst nog in sla- fen om deze archieven tot zijn .eigen- om te maken, voordat hij ze door kon geven aan de gemeente. Zijn doorwor stelen van de kerkelijke archieven leid de voorts tot een gidsje voor de St- Jacobskerk. De Vlissingse predikant is verder secre taris van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in Vlissin- ~zn en lid van het Vlissings studiefonds. 'at zijn kerkelijke functies betreft: hij is al achttien jaar, van de oprichting af, redacteur van Hervormd Vlissingen. was zeven jaar praeses van de provin ciale kerkvergadering, alsmede twaalf jaar PKV-lid, twee jaar synodelid, nu weer lid van de verdubbelde hervormse synode, die zich over enige tijd met enkele kerkordewijzigingen zal bezig houden, was voorzitter van de centrale kerkeraad, praesor van de ring, praeses van het ministerie van predikanten en hij zit in de raad van kerken en in de regionale commissie van opzicht in de zuidelijke provincies. Daarvoor was hij secretaris van de provinciale commissie van opzicht. ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9