Raden straks meer dan informatief bijeenkomen 2 Parol ZAAK VAN OVERLEG ALMANAK ,Loons' verhoging van 50 pet voor raad Terneuzen Schilderijen uit het Stedelijk: 3000 bezoekers Voor kom Sint- Philipsland is bestemmingsplan in voorbereiding DUBBELSTADS- GELUKWENS AAN MR DRIJBER DEVENTER AANNEMER DAGVAART GEMEENTE TERNEUZEN IN RECHTEN MARIHUANA IN BEZIT: 150 BOETE GEWRAAL HAKEWELL ONTHULT ,ZIJN' MIDDELBURGSE STRAAT ONJUISTHEDEN IN RAPPORT ZIERIKZEESE MIDDENSTAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE houdt— smetteloos zuiver VLISSINGSE RAAD OP BEZOEK BIJ MIDDELBURGSE MIDDELBURG. De Vlis- sïngse raad heeft gister avond zijn tegenbezoek aan de Middelburgse collega's ge bracht, nadat er eerder een gezamenlijke bijeenkomst in Vlissïngen gehouden was. Beide bijeenkomsten waren zuiver informatief en hadden tot doel de raadsleden te in formeren over bepaalde pro blemen in de beide steden. ,Hoe nu door te gaan zal een punt van overleg moeten zijn in de fracties of in de raden', verklaarde burgemeester nir J. Drijber van Middelburg aan het eind van de bijeen komst in de maquettekamer van het stadhuis. Diverse zaken kwamen er deze avond aan de orde. Zo vertelden mr. Drijber en wethouder W. P. J. Baars iets over de bestemmings plannen en het restauratieplan. Mr. Drijber verklaarde, dat bij de opbouw van de stadswijken het silhouet van de stad een belang rijke rol speelt: bijna overal ziet men het stadhuis en het Abdij complex. Mr. Drijber herinnerde er nog eens aan, dat nu men over de eerste aanzet van Dauwen- daele niet zo tevreden was voor dit plan nieuwe ideeën gebo ren zijn. Men wil hier stroken- bouw realiseren (gescheiden loop- en rljverkeer) alsmede een win kelcentra. dat het hart van de wijk moet zijn met aansluitend daarop een speelgebied met sport hal en een kerkcentrum. Wethouder Baars constateerde na de verschijning van de restaura tienota een toenemende belangstel ling voor huisvesting (in de bin nenstad) met een bijzonder ka rakter. De wethouder verzekerde voorts, dat Middelburg niet bang is voor een woningoverschot in de toekomst, zoals een Vlissings raadslid dacht. ,Als men alles op telt wat we plannen is dat min der dan de behoefte, vermenigvul digd met 10 jaar', gaf, de wet houder als denkertje mee. Wethouder A. J. vaii Bennekom verklaarde, dat evenals in Vlis- sit/jen de aanvragen om bij- standssteun in Middelburg stij gen. ,Men overwint de drempel vrees. het besef dringt door, dat het ontvangen van bijstand een recht is, is er een goede voorlich ting en ook de ontheemde en ont wortelde jongeren doen een be roep op bijstand', aldus de wet houder. De heer Van Bennekom verzeker de desgevraagd dat het hoog tijd wordt, dat in Midden-Zeeland een terrein voor woonwagenbewoners wordt aangewezen; in de periode van 15 november tot 1 januari ranstaande moet het zijn beslag krijgen. Wethouder mr. J. J.van der Weel werd gevraagd naar de concert zaalplannen. ,We moeten vriende lijk blijven, maar een feit is, dat deze concertzaal uit de vorige eeuw niet meer voldoet aan de eisen, die de akoestiek en arties tenruimten stellen', verklaarde de wethouder. Men zou volgens de wethouder de volgende mogelijk heden onderzoeken: concerten ge ven in andere ruimten (burger zaal stadhuis of kerken), de schouwburg geschikt maken, maar dat kost zeer veel geld, of de concertzaal geheel verbouwen. Wat er werkelijk gebeurt, kon de wethouder niet zeggen, maar hij verzekerde wel: .Middelburg moet over concertmogelijkheden "blijven beschïkkén'. Op de foto: de raadsleden bekij ken een maqüëte van de Middel burgse uitbreidingsplannen. (Foto PZC) - STRANDHUISJES VERNIELD 's-HEERENHOEK De heer J. B. 's-Heerenhoek heeft viermaal moeten constateren dat aan zijn strandcabines, aan het strand te Borssele, de Kaloot, vernielingen waren toegebracht. De laat ste maal werd een voetrooster gedeel telijk verbrand, een dak afgebroken en een vloer vernield. Eén dezer dagen betrapte de eigenaar op heterdaad vijf jongens in de leeftijd van 10 tot 12 jaar die zich bij de cabines ophielden. Zij gaven toe dat zij voor de vernielingen aansprakelijk waren. De rijkspolitie te Borssele werd door een ander in kennis gesteld. (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer J. Kusse, Sloehaven- straat 5, Nw- en St-Joosland. Telefoon 01182-506. Leeuwse Auto's Na de onthullingen van begin de- se week over een Middelburgse man, die tussen avondmaaltijd en fabeltjeskrant zich altijd v:at bij z'n auto ophoudt om de af was te ontlopen zonden twee le zers ons andere autoverhalen, die een schril licht werpen op de plaats van de auto in onze hui dige samenleving. Uit Goes zond men ons het. ver haal van een man, voor wie de au to een nog onbereikbaar maar zo fel begeerd bezit is, dat hij er regelmatig een huurt, het voer tuig voor zijn woning opstelt en hei dan, in samenwerking met z'n echtgenote begint te wassen, Ren sfatusovenoeging' schrijft men er bij, ,die waspartij moet d indruk van het bezit verhevigen'. Maar 't is toch wel een tikje aandoenlijk. Een Vlissinger is vorige week in hei bezit gekomen van zijn eerste auto. Een geheel nieuw exemplaar dat voor zijn deur glimmend de droom staat waar te maken. Zo doende kan hij er een oogje op houden, waarmee hij vrijwel on afgebroken bezig is. Vrijwel on afgebroken, want er zijn momen ten, dat hij er even uit moet, enkele keren rond het voertuig loopt om dan zacht de metalen flanken te strelen. Op een avond heeft men hem uren achtereen in de auto waarge nomen. De binnenverlichting was ontstoken. Hij ging er 's avonds in zitten lezen. TERNEUZEN Burgemeester en wet houders van Terneuzen zullen in de raad van die gemeente die op donderdag 30 oktober in openbare vergadering bij een komt voorstellen de presentie- vergoedingen voor het bijwonen van ver gaderingen met 50 procent te verbogen. Als de raad met dit voorstel instemt, zal het presentiegeld voor raadsverga deringen worden verhoogd van 30 tot 45 en voor commïsievergadcringen van ƒ15 tot ƒ22.50. B en w van Terneuzen menen dat de toename van de gemeen telijke activiteiten van raadsleden steeds meer tijd vergt; voor ernstige voorbe reiding en studie. Met het oog daarop achten zij de huidige bedragen lage kant. Van de raad wordt verder medewerking gevraagd voor herstel van de r-k Jo zefkleuterschool aan de Anna Bijn- straat. Volgens de toelichting zouden diverse constructiefouten aan de nog vrij nieuwe school de oorzaak zijn van lekkages en van de slechte toestand van het dak. Voorgesteld wordt aan de heer A. J. Snoeren te Terneuzen een per ceel grond aan de mr Haarmanweg ter grootte van 4750 m2 te verkopen voor de bouw van een magazijn met werk- Elaats en twee dienstwoningen. Voorts evat de agenda diverse voorstellen tot verkoop van grond bestemd voor wo- ning-bungalo%vbouw. De raad wordt ver- der'een aantal nieuwe verordeningen op het gebied van de financiële administra tie ter goedkeuring aangeboden. Ten slotte zullen de raad de ontwerp-begro- tingen voor 1970 worden aangeboden. Raad Wissenkerke over bouw zestien bej aarden woningen WISSENKERKE De raad van Wis senkerke krijgt in zijn vergadering van 27 oktober een voorstel te behandelen grond te verkopen aan de stichting pro testantse bejaardenzorg. Aan de Nieuw- straat in Kamperland wil de stichting namelijk zestien bejaardenwoningen bouwen, op een perceel van 1800vier- kante meter tussen ratio-woningen en dorpshuis. B en w stellen voor de grond prijs te bepalen op 22,50 per vierkante meter. Voorts stelt het college voor geen bezwaar te maken tegen de ontwerp-sta- tuten van de waterlsjdingmij. .Zeeland'. VLISSÏNGEN De expositie .Schil derijen uit het stedelijk museum Am sterdam' in het stadhuis van Vlissin- gen, die tot en inet zondagavond a.s. negen uur nog te zien is, heeft al ruim drieduizend bezoekers getrokken. Met ingang van 15 oktober is benoemd tot brandwacht bij de vrijwillige brand weer te Axel de heren B. D. van den Berg; A. P. M. de Diicker en A. D rle Hulster. In verband met ziekteverlof van me vrouw L. A. Sameel-Antheunïs, onder wijzeres aan de openbare hogere school te Axel, is als tijdelijk vervanger aan gesteld de heer M. H. O. Schonis Middelburg. SINT-PIIILIPSLAXD Voor de be bouwde kom \an Sint-Philipsland is een bestemmingsplan in voorbereiding. De hele bebouwde kom. voorzover die niet is opgenomen in het bestemmings plan .Sint-Philipsland 1966'. zal een stc- debouwkundige studie worden gemaakt. De raad heeft daar woensdagavond toe besloten. Men wil voorkomen, dat mid den in de woonwijken andere bouwsels verrijzen dan woningen. Burgemeester G. van Velzen maakte in antwoord op een vraag van de heer W. Beiirkens (chu) duidelijk, dat iner door te verklaren, dat een bestenimïngs- 'plan in voorbereiding is, bouwvergun ning niet hoeft te worden gegeven. Men kan de beslissing aanhouden, tot een bestemming aan het terrein is gegeven, i De heer Van Velzen wees erop, dat er niet veel remmingen zullen optre den, omdat voor kleine bouwwerken niet steeds de goedkeuring van gedeputeerde staten nodig is. Hoeveel de studie zal gaan kosten kon de burgemeester niet zeggen. ,Maar'. zo meende hij, ,de kos ten zullen ruimschoots opwegen tegen het voordeel van een dergelijk plan. iHet is moeilijk in geld uit te drukken, wat het waard is als het aanzien van de woonwijken niet wordt geschaad, jln een zeer vlotte vergadering besloot I de raad de beplanting rond de Neder lands hervormde kerk in onderhoud over te nemen. De kerk zal zelf ver nieuwingen aanbrengen als dat nodig is. De raad gaf 712 voor aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor de open bare school. De burgemeester deelde mee. dat de slechte toestand van de rio lering van de ondenvijzerswoning in An- na-Jacobapolder is veroorzakt door de wijze waarop het schoolbestuur heeft laten bouwen. Hij zei dat in antwoord op een brief van het schoolbestuur, waarin wordt gevraagd de situatie te verbeteren als ae riolering in Anna-Ja- cobapolder wordt verbetera. Dat gebeurt automatisch, zo werd duidelijk. B en w zullen de Brabantse Buurt Autobus dienst vragen bussen door het dorp An na- Jacobapolder te laten rijden, nu de Sluisweg en de Lageweg daar zijn ver beterd. De burgemeester deelde dat mee in antwoord op een vraag van de heren J. den Boer en L. den Engelsman (bei den sgp VRACHTAUTO MET SCHROOT GEKANTELD GROEDE Op rijksweg 58 tussen Schoondijlce en Breskens is woensdag morgen een vrachtauto, geladen met schroot, bij een inhaalmanoeuvre, om gekanteld. De heer J. H. uit Veere reed in de richting van het Veerplein. en haalde e'en tractor met twee bieten wagens in. Tóen hij ook de daarvoor rijdende traetor met wagens wilde in halen kwam er een tegenligger. H. voeg de zich wéér op zijn eigen rijstrook in en kwam daarbij rechts in de berm te recht. waar de vrachtauto kantelde. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De vrachtauto werd, nadat de lading op een andere vrachtwagen was overgeladen, met twee kraanwagens weer op het rechte spoor gezet. De auto liep lichte materiële schade op. Bij de foto: de situatie bij de West- kapelse zeewering zoals die nu is: straks komt de openbare weg voor een deel onder aan de dijk te lig gen. Maar er komt een aftakking voor een toeristische route op de Tijk, Er wordt in ieder geval voor geijverd. (Zie ook pagina i) MIDDELBURG. Een dub- belstadsgelukwens kreeg burgemeester mr J. Drijber van Middelburg in verband met zijn benoeming tot bur gemeester van Zwolle, gister avond in ontvangst te nemen tijdens de gezamenlijke bij eenkomst van de Middelburg se en Vlissingse raden in het stadhuis van Middelburg. Nadat wethouder W. P. J. Baars de per 16 november aanstaande van stad omwisselende burgemees ter zijn gelukwensen namens de raad had aangeboden deed burge meester drs. D. Roemers dat na mens de Vlissingse raadsleden. .Van dichtbij', aldus drs. Roemers .hebben wij wel iets gezien van uw activiteiten en daai-bij zijn we onder de indruk gekomen van uw inventie en werkkracht'. Drs. Roemers vond het .voor een na- buurstad niet eens zo vooi-dehg zo'n goeie burgemeester naast zien te hebben' Evenals mr. Drijber in een ge- sprek met een Middelburgse PZC- redacleur verzekerde, ter gelegen heid van zijn benoeming verklaar de ook burgemeester Roemers, dat bij zieli meer bad voorgesteld van de dnbbelstadssamenwerkïng. ,Het is voor twee autonome be stuurslichamen van gelijke kraeht ook wel moeilijk', vond drs. Roe mers. .In dit verband vond mr. Drijber het niet zo erg voor Middelburg om z'n burgemeester te verliezen. .Want de ervaring leert toch al tijd, dat de nieuwe eerste bur ger vol enthousiasme begint met te werken voor de dubbelstadsge- dachle'. Jaarvergadering Oranje-Groene Kruis Zeeland MIDDELBURG Het Zeeuwse Oranje- Groene Kruis houdt dinsdag 4 novem ber in het. gebouw ,De Schakel' te Mid delburg de algemene jaarvergadering. Periodiek aftredend zijn van het be stuur de lieren A. Meulbroek en P. L. den Hollander. De heer Den Hollander heeft zich niet opnieuw verkiesbaar ge steld. Na bet huishoudelijk gedeelte van de vergadering, waarbij onder an de de jaarstukken aan de orde komen, er een film over liet werk van de reva datie, met als titel .Helpers bij de drei pel'. De heer mr C. A. Erdnmn, voor zitter van de Zeeuwse stichting voor revalidatie houdt bij de film een inlei ding. In het jaarverslag wordt de heer A. J. Leenhoufs, oud-secretaris van de vere niging herdacht, Verder staat in het jaarboekje onder andere aandacht be steed aan de kinderhygiëne. Wat betreft de financiën van de vereni ging: op 31 december van het jaar 1968 was het totaal bedrag van de van alle afdelingen binnen gekomen contributie 133.899,50 bij een totaal aantal leden van 12.267. De totaal cijfers aan lasten zijn voor 1968, 1969 en 1970 respectie velijk. 50.739,94, 53.700 en 68.800. Voor de baten zijn de totaalbedragen voor de zelfde jaren lc respectievelijk 50.739,94, 53.700 en 68.800. (ADVERTENTIE) Gemeente wil verweer voeren TERNEUZEN De gemeente Terneu zen gaat verweer voeren in ver-band met een eis in rechten, door de bouwmaat schappij Vermeulen NV te Deventer in gesteld tegen de gemeente Terneuzen. Het gemeentebestuur van Terneuzen deelde de maatschappij op 13 februari jongstleden mede dat bet bereid was bij de raad een voorstel aanhangig te n1»- ken tot verkoop van percelen grond de Serlïppenspolder voor tie bouw van flats. De aanbieding gold tot 1 mei 1969 waarna zij vrijblijvend zou zijn. Een soortgelijke toezegging werd gedaan ten Politierechter Middelburg MIDDELBURG Voor bet in voorraad hebben van een kilo marihuana heeft de Middelburgse politierechter mr J. H. Mulder de Veerenaar K. K. donderdag morgen veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 1 maand met epn "proeftijd van 2 jaar, een boete van 150 en verbeurdverklaring van (Ie verdovende middelen. IC. was, zoals men dat noemt, een klein gebruikertje: hij meende slechts de kilo marihuana te moeten bewaren voor een relatie uit Rotterdam, die hem voor ei gen gpbruik regelmatig kleine hoeveel heden stuf toezond. Op een dag was die relatie K. in Veere komen opzoeken. ,Ik ga met vakantie naar Spanje en van daar uit stuur ik je wel een pakje', ver telde de Rotterdammer. Verdachte had er uit begrepen, dat hij het pak moest bewaren voor zijn rela tie. Dat deed hij dan ook toen het pak met boeken en tijdschriften en onderin de kilo marihuana arriveerde. Ondertus sen was de relatie in Spanje gesnord en het onderzoek bracht de Rotterdamse recherche ook op het spoor van IC. Mr J. L. Andreae, de officier van justi tie, eiste een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. met een proeftijd van 2 jaar, een boete van 250 en verbeurd verklaring van de verdovende middelen. Tevens zai IC. contact moeten onderhou den met het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. Mr F. K. Adriaanse, de Taadsman van K. merkte op, dat de rechter ui teraard niet onder een veroordeling uitkomt, omdat het in voorraad heb ben van verdovende middelen straf baar is, maar hij wees er tevens op, dat de mening van insiders toch lang zaam maar zeker in die richting gaai, dat soortgelijke verdovende middelen op één lijn gesteld kunnen worden met tabak en alcohol. MIDDELBURG Generaal J. H. Hakewell Smith, de commandant van de voormalige 52ste Lowlanddivïsie - de geallieerde strijdmacht, die een belangrijk aandeel bad in de bevrijding van Zeeland, met name op Walche ren, zal volgende week vrijdag in Middelburg een naar hem genoemde straat in liet Klarebeckplan (achter dc Nadorst) onthullen. Omstreeks hair vier zal de generaal de Hakewell Smitlilaan, een zijstraat van de Churcliillaaii, in deze nu al genoemde .veclitjassenbuurt' - en dat wordt dan met alle respect bedoeld - officieel van een naai opzichte van grond voor de bouw van een winkelcentrum op dezelfde gronden. De NV Vermeulen vroeg op 23 april verlenging van de termijn aan. Maar op 3 mei 1969 kreeg de gemeente Terneuzen een schriftelijk aanbod van het aannemingsbedrijf gebroe ders Van der Poel NV te Terneuzen voor aankoop van de grond voor da flats Terneuzen ging daarmee akkoord, deel de op 7 mei aan Vermeulen NV mee dat het met verantwoord v.-as de ge vraagde verlenging toe te staan, waar na de raad van Terneuzen op 26 juni de grond aan Van der Poel verkocht. Vermeulen uit Deventer nam dat niet en heeft op 29 september de gemeente Terneuzen in rechten gedagvaard, waar bij de eis van schadevergoeding is ge steld. De gemeente Terneuzen meent nu dat voldoende gronden aanwezig zijn om zich in dit geval te verweren en stelt de raad die op donderdag 30 oktober in vergadering bijeen komt voor om in dit geval verweer te voeren. Terneuzen wordt in deze zaak vertegenwoordigd door de procureur, mr J. J. van der Weel te Middelburg. Burgemeester Kastelein: ZIERIKZEE Het rapport, dat de Zierikzeese middenstands centrale over haar toekomst heeft laten uitbrengen, is te weinig constructief. In het rap port staan diverse onjuistheden en er worden stellingen in ge poneerd. die niet worden aange toond. Dit is de mening van burgemeester D. D. Kastelein van Zierikzee. De burgemeester aelit een gesprek met de plaatselijke middenstand op ba sis van het rapport niet mogelijk. Hij wil wel spreken naar aanleiding van het rapport, et middenstandsrapport is reeds ge ruime tijd geleden verschenen. Hot gemeentebestuur van Zierikzee heeft behalve in. het kort In een raads vergadering op het stuk nooit commentaar willen geven. ,We zou den de zaak liever eerst met do mid denstandscentrale willen bespreken in een besloten vergadering,' zei de burgemeester onlangs in een openba re middenstandsvergadering. Vela middenstanders waren daar bijeen gekomen, om het standpunt van de burgemeester te horen. Zij kwamen voor niets., ,Ik ben niet van plan over het rapport te discussiëren,' zei de burgemeester toen. Deze week besteedde de burgemeester via de NOS-radio aandacht aan het rapport. Daarna wilde hij ook de Zeeuwse pers te woord staan. In het rapport wordt opgemerkt, dat er een communicatiegebrek bestaat lussen het gemeentebestuur en de middenstand. ,Waar ligt de ooi-zaak.' aldus burgemeester Kastelein, ,de middenstand heeft zich nooit met ons in verbinding gesteld.' De op merking van de rapporteurs, dat de watersport wordt afgezogen door het Veerse Meer acht de burgemeester onjuist. ,Het aantal jachten, dat Zie rikzee aandoet, stijgt jaarlijks sterk.' In tegenstelling tot het rapport ziet de burgemeester een duidelijke sa menhang tussen de nieuwbouw in Zierikzee en het stijgen van het aan tal inwoners. Burgemeester Kastelein is het geheel met de rapporteurs eens. als zij schrijven, dat de Zierikzeese midden standscentrale niet op de hele mid denstand steunt. ,Dat is zwak voor de middenstand zelf,' aldus de bur gemeester. De vakantiegangers in de Westhoek zijn wel belangrijk voor Zierikzee, meent de burgemeester in tegenstelling tot het rapport. De burgemeester legt ook uit waarom: ,kijk maar naar de vele vernieuwingen en uitbreidingen van de Zierikzeese zaken de laatste jaren. Dat komt niet alleen door de (ADVERTENTIE) VERANDERLIJK MET VOORAL AAN VANKELIJK OPKLARINGEN EN VRIJ ZACHT. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot fi; Min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden bo ven normaal; Max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: Kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: nul tot 5; Min. temp: omstreeks normaal; Max. temp: van ongeveer normaal tot 4 gra den boven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent: Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 24- oktober Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2