Seven-üp de enige Jap D0NNEN OP RECHTE LIJNEN n f Jongens vernielden jonge aanplant te Middelburg Brommerdiefjes punt komma PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 In Seven-Up zit nooit iets anders dan echte suiker! De Seven-Up bottelaars overal ter wereld garanderen u dat Seven-Up uitsluitend echte suiker bevat. (Mag Seven-Up dan iets duurder zijn?!) fnN Door God werd geheel onverwacht thuis gehaald, mijn lieve man, onze lieve papa TEDNIS HENDRIK VAN 'T VERLAAT Hij is 49 jaar geworden. Zijn diepbedroefde: C. van 't Verlaat-Swets Cora Sonja Teo Twello, 21 oktober 1969 J. van Ruysdaelstraat 21. De teraardebestelling zal plaatshebben zaterdag 25 oktober a.s. om 2 uur op de algemene be graafplaats .Wenum' te Apeldoorn, aan de Zwol- seweg. Vertrek vangf de aula, Loolaan 67 te Apeldoorn, om 1.30 uur. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in de aula te Twello, Oude Rijks straatweg 4a en na de teraardebestelling op de begraafplaats. Geen toespraken. Tot ons groot verdriet overleed, na ernstige ziek te, mijn beste man, onze zorgzame vader en grootvader MARIOS MEULENBERG op de leeftijd van 61 jaar. Middelburg: A. J. Meulenberg-Leenaars Leiden: A. Westendorp-Meulenberg T. A. Westendorp en kleinkinderen Vlissingen: M. Meulenberg M. M. L. Meulenberg-Haagen Middelburg, 22 oktober 1969. Rouaansekaai 61. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis, Bezoekuren van 10.00-11.00 uur en van 18.00-19.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 27 oktober 1969 om 14.00 uur op de algemene be graafplaats. Na afloop gelegenheid tot condoleren in de aula op de begraafplaats. Diever geen toespraken. Met grote verslagenheid berichten wij, dat na ernstige ziekte op woensdag 22 oktober is overle den, onze directeur, de heer M. MEULENBERG op de leeftijd van 61 jaar. De gedachtenis aan zijn onvermoeibare energie en stuwkracht zal blijven voortleven in het be drijf. Het personeel Drukkerij Meulenberg Middelburg, 22 oktober 1969. Rouaansekaai 61. De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 27 oktober 1969, om 14.00 uur op de algemene be graafplaats te Middelburg. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na voor zien te zijn van het Sacrament der Zieken, mijn in nig geliefde man en onze zorgzame vader, schoon- en grootvader, de heer MARTINCS STEIJN echtgenote van mevrouw Jobina Goense, in leven ridder in de orde van Oranje-Nassau en drager van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice, in de ouderdom van 74 jaar. Kwadendamme: mevr. J. Steijn-Goense Lewedorp: M. Steijn A. C. B. Steijn-Raas Blijham (Gr.): J. Goense-Steijn A. Goense Schore: Joz. Smits-Steijn C. Smits 's-Gravenpolder: Joh. Steijn J. M. Steijn-Boonman Heinkenszand: A. Huizen-Steijn W. Pluizen Kattendijke: L. Steijn M. Steijn-Nijsten Hoedekenskerke: Jac. Steijn M. P. Steijn-Remijn Dronten (Oost-Flevo): J. Steijn J. Steijn-Boonman Poppel (Belg.): C. Goense-Steijn C. Goense En kleinkinderen Kwadendamme, 23 oktober 1969 Langeweegje 53 De plechtige uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben maandag 27 oktober, om 2 uur. in de parochiekerk van de H. Bonifatius te Kwadendamme, waarna de begra fenis op het r-k kerkhof aldaar. Rozenkransgebd zondagmiddag om 2 uur in de kerk. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief ontvingen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschou- Na een kortstondige ziekte heeft God tot Zich genomen, onze lieve, zorgzame man, vader, be huwd- en grootvader ADRIAAN JANNIS VAN HOLTE in de ouderdom van 79 jaar. Vlissingen: A. C. van Houte-Tak Eindhoven: J. I. van Houte L. van Houte-Wijbenga Adri West-Duitstand: I. A. van Houte G. van Houte-Ulhaas Vlissingen, 23 oktober 1969 Bejaardencentrum ,Ter Reede' De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 27 oktober, op de Noorderbegraafplaats. Ver trek Ter Reede, des namiddags 13.30 uur. "T Hierbij geven wij met leedwezen kennis van het overlijden van de heer MARTINUS STEIJN in leven voorzitter van de weegbrug te Kwa dendamme. Het bestuur. Kwadendamme, 23 oktober 1969 MIDDELBURG Twaalf jongens van omstreeks elf jaar hebben pogingen on dernomen de jonge aanplant in het com plex Vijvervreugd ,uit te dunnen'. Met een hakmes en een bikhamer gingen ze een stuk of twintig jonge boompjes te lijf. Het vergoeden van de aangerichte schade zal nu via de diverse spaarpotten worden geregeld. Nieuwe opzichters gemeente Breskens BRESKENS In de vergadering van de gemeenteraad van Breskens (maan dag 27 oktober) zal de heer J. Meijaard te Breskens worden voorgedragen voor benoeming tot gemeente-opzichter. Voor deze betrekking hadden zich acht solli citanten gemeld. NCVB Vrouwen polder bijeen De NCVB, afdeling Vrouwenpolder, hield dezer dagen haar maandelijkse vergadering onder leiding van de pre sidente mevrouw A. Kodde-Louwerse. Mevrouw Van Boven uit Scheveningen hiel een lezing over haar arbeid, na melijk .maatschappelijk werk'. De volgende vergadering, een jaarver gadering is vastgesteld op 19 november aanstaande. Forumavond gezinsweek In het kader van de landelijke gezins week 1969 wordt vanavond (vrijdag) in Domburg een forumavond gehouden over het onderwerp .Ouders en opgroei ende kinderen'. Als leden van het forum treden op de heer N. Verboon, pedagoog te Middelburg, mevrouw N. C. Lamai- son-van de Berg, schoolarts te Middel burg, de heer J. Donker, hoofdonder wijzer te Domburg, mej. B. A. van der Linde, maatschappelijk werkster te Mid delburg en mevrouw L. P. Janse-Franc- ke, huisvrouw. De leiding berust bij ds N. H. J. E. Boomer, hervormd predi kant te Domburg. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het her vormd kerkcentrum .Marezate' aan de Badhuisweg. Na een korte inleiding zal iedereen in de gelegenheid worden ge steld schriftelijk of mondeling vragen te stellen. Zeeuwse collecte De onlangs in Westkapelle gehouden Zeeuwse collecte heeft een bedrag van 285 opgeleverd. Ds R. D. H. Naber verlaat Souburg SOUBURG Ds R. D. H. Naber zal zondagavond 26 oktober om zeven uur afscheid nemen van de hei-vormde ge meente van Oost- en West Souburg en 9 november om drie uur in de kerk in de Williamstraat te Bergen op Zoom, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds P. Simoons uit Ber- fen op Zoom, intrede doen als predi- ant van de hervormde gemeenten van Bergen op Zoom, Nieuw Vossemeer en Halsteren. Hij is daar beroepen in de vacature van ds J. C. Wisse, die 11 januari van dit jaar is overleden. Roelof Dirk Hendrik Naber werd 15 december 1914 uit een hoofdonderwij zersgezin te Epe. Hij bezocht een ulo school te Groningen en haalde daarna het hbs B-diploma te Groningen. Na derhand deed hij staatsexamen gym nasium A. Hij studeerde aan de rijks universiteit te Groningen, waar hij in 1950 zijn kandidaatsexamen aflegde, Nadat de heer Naber eerst enige ti;J te Noorddijk in de provincie Groni: gen werkzaam was geweest als hulp prediker, in 1952 na een gehouden col loquium was toegelaten tot de evange liebediening in de Nederlandse hervorm de kerk en vervolgens nog enige tijd in Groningen wekzaam was geweest als vicaris werd hij 7 december 1952 be vestigd als predikant van de hervorm- 25 januari 1959 verwisselde ds Naber deze gemeente met die van Emmer- compascuum. Sinds 20 september 1964 dient hij de hervormde gemeente van Souburg. Rijvereniging Fortius' hield ledenvergadering verenigingsleven, zo bleek op de on langs gehouden algemene ledenvergade ring. De voorzitter memoreerde dat de jonge ruitervereniging reeds aan ver schillende activiteiten kon deelnemen. Hij schreef dit onder meer toe aan het feit dat de koninklijke Nederlandse fe deratie van landelijke rijverenigingen .Fortius' als lid heeft geaccepteerd. Er werd onder andere deelgenomen aan een bloesemrit, ponykampioenschappen te Kamperland en aan een streekwedstrijd in Nieuwland. .Fortius' beschikt over een fraaie ma nege en een eigen instructeur. Er be staat veel belangstelling voor de vereni ging. want het bestuur heeft al een wachtlijst van spirantleden moeten sa menstellen. MIDDELBURG De politie te Middel burg hield een dertienjarig Middelburgs jongetje aan dat op een bromfiets reed. Hij bleek de bromfiets samen met zijn vriendje te hebben gestolen. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. En weer kwam Don in het nieuws. Dinsdag stond het met grote letters in de PZC: Don feliciteert mr Drij- ber; ,Raad was er ontsteld over*. Een wat raadselachtig krantekopje zo op het eerste gezicht. Ontsteld over een gelukwens? De heer W(im) Don (41) had als fractievoorzitter in de Middelburgse gemeenteraad burge Y%oiimvcf meester Drrjber gelukgewenst met zijn aanstaande benoeming tot bur gemeester van Zwolle. Hij doorbrak daarmee de traditie, dat zoiets pas gebeurt als de benoeming door de koningin met haar handtekening een feit is geworden. WD -fractievoorzi tter A. C. Kammeraad had als oudste raadslid met loco-burgemees- ter Baars afgesproken, dat er nog niet over zou worden gesproken. De PvdA-fractie- voorzitter deed het toch en zorgde meteen voor de nodige opschudding. Hij is niet de enige Don, die regelmatig de koppen van de PZC haalt. De Oostkapelse A(lewijn) Don (48) ziet zijn naam zo mo gelijk nog vaker in de koppen van de PZC afgedrukt. Dat is niet helemaal toevallig. Ook deze Don is raadslid (van Domburg) en ook hij weigert nogal eens zijn mond te houden als hij iets op het hart heeft. En meestal zijn dat dan wel zaken, die de aan dacht trekken. Er zijn niet zo bar veel raadsleden, die met naam en toenaam regelmatig uit de ge meenteraadsvergaderingen ,naar voren springen'. De gebroeders Don lukt dat wel. De Middelburgse Don van beroep assu radeur formuleert het zo: ,Wij zijn rechtlijnig. Bovendien hebben ze van huis uit geleerd, dat als er een beroep op je wordt gedaan zeer zwaarwegende argumen ten moet hebben om te weigeren'. Hij spreekt het blijkt terecht wat dit be treft ook namens zijn broer. In de gesprek ken met deze broers blijkt steeds weer, dat er sprake is van een bijzonder sterke va derbinding. Het leven en denken van hun vader heeft hun levenshouding voor een be langrijk deel bepaald. Dat hun manier van optreden in het openbaar dikwijls aanlei ding geeft tot heftige debatten, verklaart Alewijn met: ,We zijn opgevoed in een sfeer, die afgezien van de sterke familie band, werd bepaald door een geest van praktisch christendom. We hebben een gru welijke hekel aan taboe's en dat stuit in het openbare leven nogal eens op weerstan den. Dat werd deze week nog weer eens bewe zen met de opmerking van Wim Don in de raad van Middelburg. Zelf zegt hij er van: ,In de fractievergadering was dit punt naai voren gebracht. We besloten, dat we pas over de burgemeestersbenoeming zouden spreken, als er meer bekend was. En dat was het geval: zaterdag stond in de PZC te lezen, dat burgemeester Drijber op de voordracht stond, die aan de koningin was gestuurd. Dan is de officiële benoeming nog slechts een formaliteit. Nu zijn burgemees tersbenoemingen in Nederland een politieke zaak. En ik ben toevallig voorzitter van een politieke fractie, die direct te maken heeft met die benoeming. Wat is er dan lo gischer dan dat ik er ook iets over zeg in de gemeenteraad. Ik heb bij die gelukwen sen ingehaakt op het algemene aspect van WIM DON de inspraak. Daarbij heb ik duidelijk ge steld: wanneer de benoeming definitief en de vacature bekend is. Ik wil de gemeente raad graag zien als een team en als zoda nig heb ik er geen bezwaar tegen, dat bij speciale gelegenheden het oudste raadslid jptreedt als woordvoerder namens de gehe le raad. Daarnaast ben ik echter ook een politieke figuur en politiek vind ik het juist, dat er namens onze fractie iets gezegd is. Van die afspraak tussen Kammeraad en de loco-burgemeester was ik niet op de hoogte gesteld'. De broers kunnen af en toe in een debat, emotioneel uit de hoek komen. Alewijn gaat altijd recht op zijn doel af, terwijl broer Wim weieens een tactische omweg maakt. Dat komt, aldus het Middelburgse raads lid, doordat ik me vaak emotioneel bij de zaak betrokken voel en dat wordt niet al tijd gewaardeerd. Bij zijn Oostkapelse broer is dat al niet anders: ,We hebben een klein hartje en wellicht ben ik wel tè rechtlijnig. Politiek is dat namelijk niet al tijd even verstandig. Met name in de Dom- burgse raad niet. Wat dat betreft ben ik jaloers op mijn broer, omdat in de Middel burgse raad men veel meer van elkaar kan verdragen. Ik probeer altijd over zaken en niet over personen te spreken. In wezen ben ik veel coulanter dan de mensen wel denken'. Dat rechtlijnige hebben ze niet van een vreemde. Ook hun vader was een man, die langs rechte lijnen dacht en aldus handel de. Wim Don zegt er van: Vader was een man la Beckers. Van hem heb ik meege kregen, dat de grote opdracht van de bijbel is: de Ander. Hij was een principieel man, die in zijn jeugd samen met een Fedde Schurer een groot voorvechter was van de vredesbeweging. Die daarna toen hij de Koning van de Vrede ontmoette de con sequenties niet uit de weg ging, de wapen uitrusting opnam en predikant werd, toen hij al een gezin met tien kinderen had (vier van de acht zoons werden predikant). Hij moest toen nog de middelbare en universi taire opleiding volbrengen. Ik herinner me nog hoe verheugd hij was met de oprichting van de Partij van de Arbeid. Daardoor werden de door hem gevoelde belemmerin gen van het beginselprogramma van de SDAP weggenomen. Ongetwijfeld is in de crisisjaren zijn sympathie aan die zijde ge weest. Deze man gaf ons het voorbeeld dat persoonlijke belangen moeten wijken vooi gemeenschapsbelangen'. .Het plaatsen van de C van christelijk voo; alle soorten werk en met name op politiek gebied, waarbij het toch om politieke machtsvorming gaat, ervoer hij als een spe len met vuur, omdat Christus daarbij in het geding is. Want juist Christus stelt de naas tenliefde op gelijk niveau met het eerste gebod. Wat wij ook van hem leerden was, dat een christen overal, in elke kring, zijn inbreng kan hebben, wanneer in die omge ving het respect bstaat voor Iemands chris telijke overtuiging'. Dat deze dominee Don (van '36 tot '45 in Oostkapelle en daarna tot '57 in Middel burg) zijn mening niet onder stoelen of- banken stak blijkt uit een voorbeeld, dat zijn Oostkapelse zoon geeft: .Vader zei een ALEWIJN DON Keer tijdens een preek, terwijl hij naar de ouderlingenbank keek: wat doe ik nu eigen lijk nog? Als ik naar u kijk kan ik wel stoppen Dat deed hij toen ook. hij ging zit ten, een minuut lang. Toen zei hij: Maar goddank, ik heb hoger leren zien'. Ook de Oostkapelse Don voelt zich heftig oij de zaken, waarover hij spreekt, betrok ken: ,Het is dan teleurstellend, dat goed voorbereide suggesties en voorstellen het in de raad niet halen. Ook als er van te voren met anderen afspraken zijn gemaakt. De burgemeester zei daarover een keer tegen me: Dat is toch logisch, je kunt toch veel gemakkelijker Don afvallen dan de burge meester? Dan zeg ik op mijn beurt maar, dat als we een burgemeester hebben, die het met ons eens is, al onze plannen wor den aangenomen, omdat de kudde toch volg zaam is. Alewijn Don kreeg eens te horen, dat hij bepaalde feiten over een zaak .toch maar al lemaal van een ander wist'. Zelf vond hij dat allerminst een schande: ,Hebt u mis schien zichzelf leren lezen en schrijven?'. Alewijn Don begon als raadslid zonder veel notie van gemeentelijke zaken. Contacten met de Wiardi Beekman-stichting en scho lingsbijeenkomsten van de PvdA brachten daar grondig verandering in. En ook nu nog hij zit sinds 1953 in de gemeente raad geneert hij zich er niet voor, om her en der adviezen in te winnen. ,Het euvel van kleine gemeenten is, dat de wethouders te weinig vat hebben op de burgemeester en de ambtenaren. Maar daar hoef je je na tuurlijk niet bij neer te leggen. Dat ligt nu eenmaal niet in m'n aard'. Beide broers voelen zich emotioneel bij ge meenschapszaken betrokken. Beide roepen weerstanden op. doordat ze rechtlijnig den ken. Die weerstanden ontstaan in geheel verschillende gezelschappen: de Domburgse en de Middelhurgse gemeenteraad. Beiden zeggen, dat het voor hen persoonlijk ge makkelijker zou zijn om de verantwoor delijkheid van het raads-raadlidmaatschap niet langer op zich te nemen. Beiden zien de politiek niet ais een spel. maar als een serieus middel om gestalte te geven aan hun idealen. De Oostkapelse Don: ,We stre ven niet naar ere-baantjes. Van m'n broer is wel bekend, dat hij kans maakte om wet houder van Middelburg te worden. Tenslot te stond hij nummer twee op de lijst van de PvdA. En wat mij betreft: als raadslid be keken zou ik graag wethouder zijn, maar zeker niet als tuinder en vader van een ge zin. Wat dat betreft voel ik me overigens door de raad hier wel bij herhaling ten on rechte gepasseerd. Ik vecht voor meer open heid en daarover zijn van mijn kant binnen kort wel voorstellen te -erwachten. Ik kan die feodale instelling hier absoluut niet ver dragen, een instelling, die men niet erkent, maar wel onderkent. Het gaat mij er om, dat Domburg grote mogelijkheden heeft, maar dat er voor de plaatselijke bevolking praktisch niets wordt gedaan. Met name is er behoefte aan initiatieven op sportge bied en op cultureel vlak. De raad is daar voor verantwoordelijk. En de raad kiest b en w. Ambtenaren moeten niet meer zijn dan uitvoerders van het door de raad vast gestelde beleid. Wat mgzelf betreft kan ik wel zeggen dat als men doorgaat binnens kamers iemands capaciteiten te erkennen, maar daar de consequenties wat betreft het beleid niet aan te verbinden, de strijd hier alleen nog maar feller kan worden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 28