Gs geven beleidsfout Veluwerandmeer toe Cyclamaat wordt in Engeland verboden Ondanks alle tekortkomingen heeft EEG toch veel bereikt KOFFIE HflGV spaart hart en zenuwen Laatste dag hearing nota-Veringa PROF. KOOLEN (DELFT)TEVREDEN MET HUIDIGE BESTUURSREGELING Knap helemaal op in een paar minuten! Wiesenthal klaagt ,oberstaatsaanwalt' aan Man vergiftigd Jaarverslag in Kerkdriel g„fffi MzS !S WD beklaagt zich bij NOS IFOR informeert naar liouidatie van indianen AR-STANDPUNT BELASTINGEN NOG HETZELFDE OKTOBER OOK NOG EXTREEM IN ROOSENDAAL R-K PASTOR VOOR PROTESTANTSE JEUGD Gemeen schappelijke politiek moet van de f>rond komen Zaak Volkskrant contra Hiltermann dient 3 november Kerkeliike mutaties Beroep Nederlandse priesters op de hisschovnen echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ VRIJDAG 26 OKTOBER 196? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 WEINIG REKENING GEHOUDEN MET RECREATIE ARNHEM (GPD) ,Er zijn be paalde plaatsen in het Veluwe randmeer, die bepaald moet wor den afgeraden om er te zwemmer!. Er zijn ook plaatsen, die steeds ge vaarlijker worden om er te zwem men', aldus gedeputeerde mr O. W. A. baron Van Verschuer tij dens de woensdag in Arnhem ge houden zitting van het provinciaal bestuur van Gelderland. Hij er kende ruiterlijk dat er ernstige be leidsfouten zijn gemaakt: achter af bezien is er bij het inrichten van het Veluwerandmeer voor re creatie waarschijnlijk weinig reke ning gehouden met de explosie van het recreatieve gebruik van het meer. Er is een duidelijke bot sing ontstaan tussen de recreatie ve belangen en de steeds voort schrijdende vervuiling. De recrea tie had pas goed op gang mogen komen als alles klaar was ge weest. De heer Van Verschuer kondigde aan dat op korte termijn zal worden begon nen met chloring van het water dat de zuiveringsinstallaties van Nijkerk, Har derwijk en Elburg verlaat. Op langere termijn zullen er andere maatregelen moeten worden genomen, waarbij ik denk aan uitdieping van het meer' De verontreiniging van het Veluwerand meer en de op dit meer uitkomende be ken, en het nog steeds niet volledig func tioneren van het rioolwaterzuiveringsin stallatie in Harderwijk, blijven de ge moederen van het provinciaal bestuur van Gelderland bezighouden. Zoals be kend kwam men nauwelijks twee maan den geleden in actie, nadat wij op de levensgevaarlijke toestand van het wa ter in het Veluwerandmeer hadden ge attendeerd, mede een gevolg van de di recte lozing van de kalvergier, eenden en kippenmest en ander vuil in de be ken en in het meer. Artsen, biologen en andere deskundigen verzekerden ons toen dat de toestand rond Harderwijk, en op verschillende andere plaatsen in het meer, inderdaad onhoudbaar was. Daar na gingen de molens draaien: vragen aan gedeputeerde staten, vragen aan de minister. varingcii van Wageiiingsr onder-zoel met oxydatiesloten. De KVP-er G. den Hartog voerde de problemen rond hel Veluwerandmeer terug lol technische onvolkomenheden: ,ik zou graag op twee dingen willen wijzen: Een nieuwe installatie moet altijd aan zijn omgeving worden aangepast. De aansluiting van de vervuiler op de riolering moet zo zijn geconstrueerd dat de vervuiler alleen aansprakelijk kan worden gesteld'. Mr S. J. Wynperle, eveneens PvdA, kwam terug op zijn vragen en de daarop van gedeputeerde staten ontvan gen antwoorden over de vervuiling van het Veluwerandmeer. ,Ts het niet een toestand die al veel langer heeft bestaan?' Volgens hem zijn er drie oor zaken, die tot de moeilijkheden hebben geleid: De onvoldoende gezuiverde effluenten van de zuiveringsinstallaties. De afvalstoffen van agrarische be drijven. Zijn voornaamste probleem: ,Op welke wijze we moeten voorzien in de bestaan de toestand? Het niet functioneren van de installatie in Harderwijk moet min of meer een voorziene toestand zijn ge weest. Het is daarom niet alleen belang rijk hoe de gemeenten op maatregelen zullen reageren, maar ook de bedrijven. Een beroep bij de bedrijven op het ge zonde verstand alleen zal niet veel soe laas brengen. Er is een betere controle en toezicht nodig.' Kortom, de heer Wynperle drong aan op duidelijkheid en snelheid in de besluitvorming omdat het bestaan van de recreatie in net Veluwe randmeer op het spel staat. De gemeenschappelijke regeling van de verschillende gemeenten. De individuele gemeenten, die het beheer en de aanleg van de huidige rio lering hebben. Er is met name koit- sluiting ontstaan tussen de individuele gemeenten en gemeenschappelijke rege ling. Daardoor is er lange tijd effluent geloosd via een niet-wer':ende installa tie in Harderwijk. De provincie, ,die toezicht hoort te houden en een zekere verantwoordelijk heid heeft'. Belangrijk is volgens de gedeputeerde, het vraagstuk van de vervuiling van agrarische bedrijven, en de vuilafvoer van deze bedrijven: .op het ogenblik zijn er allerlei activiteiten gaande tot grootscheepse aanüak om tot een oplos sing van de problematiek te komen'. Tot die activiteiten zal de chlorering vin de effluenten (het door installaties ge reinigde water) behoren. Ir Clement zei later dat er voorts wordt gedacht 0111 ir alle beken en rivieren, die lozen op liet Veluwemeer, biezenvelden aan te leggen. (Van onze parlementaire redactie) terdam.se «tafconvent, was het op.dit DEN HAAG - .Gelukkig, einde. lijk eens een conservatief geluid' jzei gisteren dr K. van Dijk (wd) tijdens de hearing van de vaste kamercommissie over de nota- magnlficus. Hij wilde juist v naamde paritaire vertegenwoordiging. taire vertegenwoordiging in het bestuur en in de wet wordt geregeld', zo zei hij. De student F. Schot, lid van het be stuur van de Algemene Rotterdamse Studentenvereniging, zei boos te zijn op Verinera. nadat de Delftse hoog- minister Veringa. ómdat deze met zijn nota is gekomen voordat de studenten leraar ir A. A. Kooien had ver- hlin rnenynj; j^r voren hadden kunnen klaard tevreden te zijn met de hui-l>™n|jnnoüi_venn!,a wordt ,le ntolwe diee bestuursstructuur van het god .bestuurskracht' aanbeden, maar de 6 democratie vermeden, aldus vatte hij hoger onderwijs. ,Het medebeshs- zjjn mening over de nota samen. singsrecht', aldus prof. Kooien, ,is ChüOS voor mij een vreemde zaak. Ik kan |)p I tTecht*e hoogleraar, prof. dr \v. van mening dat een chaos als de universiteiten vol- mee beslissen op hoog niveau'.ledige vrijheid wordt gelaten om te ex- Van de eerstejaars studenten zei fn'enkele Harderwijk Gedeputeerde Van Verschuer ver wees technische problemen naar een inleiding van ir M. Clement van de provinciale waterstaat, later op de dag. De heer Clement toonde de ver schillende zuiveringsmethodes en wees aan de hand van kaartjes en tekeningen op de problematiek rond Harderwijk. De bestuurlijke aspecten nam baron Van Verschuer wel vooi zijn rekening. Hij somde de instan ties op, die met het Veluwemeer te maken hebben Het rijk, eigenaar van het meer en de rijksdienst IJsselmeerpolders, beheer der. Deze dienst moet de vergunnings eisen stellen, maar die zijn nog niet aanwezig. Er is uitgesproken dat alle lozingen moeten wordenJ Woensdag kwam de zaak opnieuw ter sprake bij de behandeling van het jaar verslag 1968 van de provinciale water staat. Allereerst wilde de lieer H. J. Manders (pvda) weten of de te nemen maatregelen het de varkens- en kalver- mesters niet onmogelijk wordt ge maakt hun bedrijf uit te oefenen. Hij vestigde «Ie aandacht op de gunstige er- t ADVERTENTIE) Trek In Iets waar u van opkikkert? Maar koffie bekomt u niet goed en n hebt bovendien weinig tijd Daarvoor Is er een ideale oplossing: Hag-Oploskoffie. Dat is oploskoffie van de beste koffie bonen, maar dan «Tij van coffcine en van andere schadelijke stoffen. Hag-Oplos koffie spaart hart, zenuwen, bloedsom loop en maag, lever en gal. Lekkere, geurige koffie, maar dan zonder nadelen voor uw gezondheid. U knapt er hele maal van op. Hag-Oploskoffie kunt u gerust drinken vlak voor u slapen gaat. WENEN (AI') Simon Wiesenthal,j de leider van het joodse doenmenlatie- centruni in Wenen, heeft donderdag ge- Ne derlandse student ter dood zou hebben veroordeeld. De lieer Wiesenthal deelde AP over de telefoon mee dat hij de Oberstaatsanwalt dr Franz Schumacher uit Limburg an der Lahn ervan had be schuldigd dat deze de Nederlandse stu dent ter dood luid veroordeeld omdat hij in 1948 met een pistool in de zak had rondgelopen. De naam van deze student, aldus Wie senthal, luidde Frank Smits. In verband met een en ander is er een brief ge zonden naar de minister van justitie van de staat Hessen, dr Johannes Stre- litz, maar omdat hij, Wiesenthal, na tien dagen nog geen antwoord daarop hadj ontvangen had hij de zaak wer ldkundlg gemaakt door de pers in te lichten. In 1943, aldus Wiesen thai, was Frank Smits door de bezettingsautoriteiten in Nederland gearresteerd, omdat, hij een pistool gedragen had. Hij werd hierop tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar de aanklager van de krijgsraad, de .Oberkriegsgerichtsrat' Schumacher, ging in hoger beroep en eiste de dood straf. Dit werd ongedaan gemankt dooi gene raal Christiansen en de zaak tegen Smits kwam ten tweede male voor. i-lij' werd wederom veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Opnieuw ging Schumacher hiertegen ini beroep en door de krijgsraad waarvan hij toen zelf voorzitter was werd de zaak herzien met als resultaat: de dood-, straf. Deze werd uitgesproken op 7, maart 1944. Een maand later, aldus de] heer Wiesenthal, werd Smits terechtge steld. In 1946 werd de zaak bekend en werd de naam van Schumacher door de Ne derlandse regering op de lijst van oor logsmisdadigers geplaatst, die onder aus piciën van de Verenigde Naties was op gesteld. DEN BOSCH (GPD) In liet Bom- melerwaardse dorp Kerkdriel is het stoffelijk overschot opgegraven van de op 27 september jongstleden onverwacht in een Bosch' ziekenhuis overleden heer M. Pompen. Dit is gebeurd in opdracht van de officier van justitie in Den Bosch, mr J. Booster, die rekening houdt met de mogelijkheid van vergiftiging. Er is nog geen arrestatie verricht. De officier zal het onderzoek pas voortzet ten als hij een sectierapport heeft ont vangen van het gerechterlijk laborato rium in Den Haag. indien daaruit al thans een niet-natuurlijke dood zou blij ken. HOUSTON Waaraan sou de kosmonaut Konstantin Feoktistov gedacht hebben, toen hij in het centrum voor bemande ruimte- vluchten naar enkele maanstenen keek Hij bracht hier een bezoek te zamen met zijn collega Georgiy Berelcovoij. PER 1 JANUARI A.S. VOORZICHTIGHEIDSHALVE LONDEN De Britse regering heeft het gebrujk van cyclamaat, een zoetstof voor voedsel en fris dranken van 1 januari af verbo den. Bestaande voorraden van voedsel en dranken, welke cycla maat bevatten, zullen echter tot genoemde datum vrij mogen wor den verkocht. De Britse minister van landbouw, Cled- wyn Hughes, heeft uitdrukkelijk ver klaard dat er geen reden voor alarm bestaat, want er is geen enkel bewijs dat cyclamaat kanker bij mensen heeft veroorzaakt. Hij herinnerde er aan dat de autoriteiten in de Verenigde Staten juist hierop de klemtoon hebben gelegd. Bij het Amerikaanse experiment kre gen de ratten gedurende een lange pe riode enorme doses cyclamaat toege diend. Het resultaat van de proeven zal moeten worden bekeken samen met dat van andere onderzoekingen op dit gebied in Engeland en eldersT welke tot nu toe nog geen grond voor bezorgd heid hebben opgeleverd. Niettemin zijn de Britse deskundigen van oordeel dat er in het licht van de Amerikaanse bevindingen zonder verder onderzoek geen zekerheid ban bestaan over de veiligheid van cycla maat. In deze omstandigheid achtte zij het voorzichtigheidshalve gebo den om het gebruik van cyclamaat stop te zetten totdat de resultaten van het nader onderzoek beschik- haai zijn. SCHIPHOL Met een toestel van Martins Air Charter uit Sao Tomé arriveerden gisteren twee Biafruanse kinderen op Schiphol. Zij gingen meteen door naar Mun ster in Duitsland, waar de beide verlamde kinderen op kosten txin een Duitse kerkelijke hulporgani satie zullen worden geopereerd. Foto: de 6-jarige Michael Otiri wordt in de auto gelegd, waarin hij naar Munster zal worden vi voerd. jesties zei prof. Van Gooi: hij verder: ,Zij zijn nog zo jong nog zo weinig gepres-«el tatjjcw v» teerd'. Hil' wees er voorts op dat vast. Op die wijze kunnen experlmen- 1 ten op faculteitsniveau plaatsvinden het grootste gedeelte van de stu- Prof Van Gooi vertelde de commissie denten volgens hem ook niet dal er aan z'Jn faculteit, 'scheikunde) aenten voitoens nun uun. mei. i Q stnlctuurcomrnIssie is vastgesteld, vraagt om medebeslissingsrechtwaarin de verschillende groeperingen paritair vertegenwoordigd zijn. op alle niveaus. 'zijn ervaringen tot nu toe waren met Het was gisteren de derde en laatste dag waarop de kamercommissie perso- 'nacht ontstaat bij een kin nen hoorde over de nota-Veringa. Na,Sr?eP> terwijl de groten.et prof. Kooien werd prof. dr D J. Kü-j geïnteresseerd is. HijJtuncfemdtdat nen. die tot oktober pro-rector rijksuniversiteit te Leiden was, in de 1 gelegenheid gesteld zijn mening naar voren te brengen. Officiële vertegen-1 woordigers van zijn universiteit vonden het op dit moment nog niet verantwoord te verschijnen, omdat de Leidse struc tuurcommissie nog niet gereed is metl haar studie over het bestuur van de universiteit. Prof. Künen verklaarde blij te zijn met de nota-Veringa. maar voeg-, v -*•- Md en Democratie heelt de voonlttcr q aan bijvoorbeeld verkiezingen. DEN HAAG (ANP) De Internatio nal Fellowship of Reconciliation (ifor) waartoe in Nederland Kerk en Vrede en de Doopsgezinde Vredesgroep beho- heeft zich gericht tot de secre- j gezwicht zij^n (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Anti-Revolutionaire tweede kamerfractie staat, wat de ver laging van de loon- en inkomstenbe lasting betreft, nog steeds op hetzelfde standpunt als tijdens de algemene be schouwingen van vorige week. Fractie leider mr B. YV. Biesheuvel deelde dit gisterochtend mee naar aanleiding van berichten als zou de AR-fractie de argumenten j t ADVERTENTIE) taris-generaal van de Verenigde Naties! «'«"tater dr H. J. Witte veen (financiën) niet het verzoek een onderzoek in tejVolgens fractie-specialist drs B. Goud stellen naar de juistheid van berichten,]"-waard bepaalt de AR-fractie haar dat in Brazilië en verschillende anderej standpunt over de belastingverlaging Zuidamerikaanse landen plannen zouden'pas vlak voor de behandeling van het worden beraamd en uitgevoerd, die zou-,wetsontwerp op 18 en 19 november a.s. den leiden tot de .liquidatie' van 500.000 Zoata bekend heeft de AR-fractie in tot 1.000.000 Indianen in de binnenlan-, eerste instantie aangedrongen op een den van Brazilië, Peru, Bolivia en Equa-I belastingverlaging in twee gelijke par- 'ten van 450 miljoen gulden. Minister Witteveen daarentegen houdt vast aan verlaging van tweederde 600 mil- GPD Oktober heeft nog een week voor de boeg en is tot van daag in De Bilt met een gemid delde maximumtemperatuur van 18.6 celcius met oktober 1921 nog de warmste van de laatste 120 jaar. Er is gisteren hier en daar wat lichte regen gevallen maar de neerslag blijft nog abnormaal gering. Van de oceaan heeft een storm- depressie, met aan de Schotse westkust windkracht 10 een door braak boven het noordelijke deel van de oceaan geforceerd. Er zul len in de komende dagen een paar zwakke frontjes passeren, met wat meer wind, maar er zijn nog geen aanwijzingen voor een de- pressiedoorbraak met regen en wind naar het vaste land. Ook de computerberekening tot en met zondag wijst nog niet op een de- pressiedoorbraak. De mistkansen zijn wat kleiner geworden en de middagtemperatuur blijft normaal namelijk 15 tot 16 graden. wikkeld wordt, er bijzonder grote scha de wordt aangericht'. Prof. Künen hoop te, dat het mogelijk zal zijn in een nieu we wet ruimte te laten voor experimen ten gedurende ongeveer vijf jaar. Hij meende verder, dat de huidige structuur snel veranderd moet wor den. zodat bijvoorbeeld niet meer de gehele senaat bijeen behoeft te wor den geroepen, zoals nu nog steeds verplicht is. Overigens voelde prof. Künen er niet veel voor om de stu denten op het hoogste niveau be slissingsrecht te geven over onder wijszaken. wel op de laagste ni veaus. Hij voegde eraan toe van me ning te zijn dat onder de studenten er zeker bij zijn die bekwame be stuurders zijn, .anders hadden wij allang een janboel gehad'. Verder zei prof, Künen tegenstander te zijn van het one-man-one-vote systeem, omdat het aantal hoogleraren veel klei ner is dan het aantal studenten en per soneelsleden. De rector-magnificus van de economi sche hogeschool in Rotterdam, pref. W. J. Slagter, verklaarde desge-acht nemen, vraagd wel het wetenschappelijk corps (hoogleraren en wetenschappelijke stal) als een geheel te willen zie maar toch niet in het bestuur van de universiteit. Dat zou betekenen, volgens prof. Slag- ter, dat de invloed van de hoogleraren te klein wordt. Hij meende dan ook dat het wetenschappelijk corps bijvoor beeld de helft van ae beslissingsbevoegd heid zou moeten hebben. Drs E. de Leede, voorzitter van het Rot- de Nederlandse Omroep Stichting. E. A. Schüttenhelm, schriftelijk op de hoogte gesteld van de in VVD bestaande verwondering over het feit dat in de. dnnr de NOS gedurende de laatste week aan de verkiezingen in Oostelijk Flevo land gewijde tv-zendtijd aan leden van de VVD niet de gelegenheid is gegeven hun standpunt over deze verkiezingen en "de uitslagen kenbaar te maken. De algemene secretaris van de WD, F. Korthals Altes, staaft dit met enkele voorbeelden waaruit door het WD-be- stuur de veronderstelling wordt gemaakt dat hier sprake is geweest van een van boven af aan de programmamakers ge geven indicatie of wenk, dat de WD :n deze uitzending niet met eigen woord voerders vertegenwoordigd behoefde te zijn. Het VVD-bestuur vraagt dan ook een verklaring voor deze. zijns inziens vreemde, gedragslijn, .die indruist tegen de objectiviteit die de NOS behoort te betrachten en die de redacteuren en verslaggevers van de NOS anders ook in Service-instituut raad van \er\en Een reden voor deze uitroeiing zou hier meer zijn gelegen in het argument, dat deze groepen niet tot een behoorlijk be schavingspeil te ontwikkelen zouden zijn en daardoor een werktuig in handen van communisten zouden worden. De Ver enigde Naties vormen naar de mening van de IFOR de meest aangewezen in stantie om een onderzoek "ter plaatse te verrichten en om druk uit. te oefe nen op de regeringen van de verschil lende betrokken Zuidamerikaanse lan den. joen gulden) per 1 januari a.s. en nog eenderde (300 miljoen gulden) met in gang van 1 januari 1971. Mr ROOSENDAAL (GPD) Protestantse de heer Hommel de zielzorg jongeren onder een rooms-katholieke pastoor. Deze nog niet lang geleden ondenkbare situatie is sinds kort in Roo sendaal realiteit. Er is onlangs een in stituut voor jeugd en jongerenservice opgericht onder leiding van de 28-jari- ge rooms-katholieke priester A. Hom mel, die wordt bijgestaan door een psychiater, een socioloog en een arts. esheuvel heeft jl maandag in Fle- He't idee tot oprichting van een der voland nog eens verklaard dat de AR- ijjk instituut is afkomstig van een fractie grote waarde hecht aan een za- a-..-. kelijke discussie over dit punt, en dat het twistpunt over de belastingverla ging geen aanleiding kan zijn voor po litieke verschillen tussen de vier rege ringspartijen. van kerken, waartoe de r-k kerk, de ge reformeerde kerk en de hervormde kerk van Roosendaal behoren. Deze twee laat ste kerken hebben erin toegestemd, dat MINISTER LARDINOIS MEENT: DEN HAAG (ANP) De EEG-topconferentie, die volgende maand in Den Haag wordt gehouden, zou niet nodig zijn geweest als alles in de EEG volgens het boekje was verlopen. Maar al is die EEG op bepaalde punten vrijwel vastgelopen, ze heeft met ondermeer haar douane-unie toch veel meer bereikt dan welke groep van nationale staten voordien ook. Dit betoogde de minister van landbouw en visserij, ir P. J. Lardinnis, donder dagmiddag in Scheveningen, waar hij sprak voor het .Algemeen Orgaan Voed selvoorziening'. Als -en van de deelge bieden waar de gemeenschap geen vor deringen heeft gemaakt, in de agrarische noch ia de industriële sector, noemde hij het afstemmen van de onderlinge concur rentieverhoudingen. De lid-staten heb- ben nog te veel ruimte voor eigen natio nale 'mantregelen als ze in de knoei komen. De minister hoopte dat vooral ook dit punt de plaats zal krijgen die liet toekomt bjj de besprekingen over verdieping van de gemeenschappelijke markt, een van de hoofdonderwerpen voor de topconferentie. Gemeenschappelijk tiek. Er heerst in West-Europa in er buiten de EEG een bijna chaotische si tuatie. De Franse regering kan bezield zijn met de beste wil om tot een gemeen schappelijke monetaire of conjunctuur- politiek te komen, het is niet mogelijk gebleken dit te verwezenlijken. Ook de Italiaanse regering heeft nau welijks meer een greep op het econo mische gebeuren in eigen land. En wi' aldus de minister, kunnen ook niet zej gen dat we de loon- en prijspolitiek m de hand hebben als we graag zouden wensen. l Op de vraag of de huidige EEG in staat zou zijn deze dingen in de ver eiste mate te beheersen kon de mi nister op dit moment geen antwoord geven, maar in ieder geval achtte hij een uitsluitend economische samen werking onvoldoende om de gemeen schap in de komende jaren meer sta biliteit te geven. Een veel verder gaande politieke samenwerking bin nen de EEG of binnen de uitgebrei de EEG is naar zijn mening beslist nodig Steeds meer blijkt volgens ir Lardinois, I dat de EEG stuk kan lopen door het niet van de grond komen van een gemeen schappelijke conjunctuurpolitiek, werk- I gelegenheidspolitiek en monetaire poli- De- en revaluatie Sprekend over de devaluatie in Frank rijk en de revaluatie in West-Duitsland betoogde de minister, dat we nu moe ten vechten voor de gemeenschappelijke markt zoals die tot augustus jongstle den was gegroeid. Het grijpen niet naar interne maatregelen maar naar grens- maatregelen een formule die Frank rijk na zijn devaluatie toepaste en waar bij Nederland zich in de EEG-minister- raad voorlopig neerlegde kan vol gens de bewindsman de kiem in zich dragen van een afbraak van de gemeen schappelijke markt. Nederlands houding heeft, hoewel het niet in alles zijn zin kreeg, toch wel invloed gehad op de in Frankrijk genomen maatregelen. Door die houding is het bijvoorbeeld gelukt de gemeenschappelijke markt in tuin- bouwprodukten en in oliën en vetten (koolzaad uitgezonderd) overeind te hou den. De minister achtte het toch zeer wel mogelijk dat de gemeenschappelijke markt ten aanzien van Frankrijk eerder hersteld zal zijn dan men twee maanden geleden in dat land zelf geloofde. Gulden Televisiedebat tussen Lems en Van Rappart punt, zal het tweede-kamerlid drs A. -J. Lems (pvda) en de burgemeester van Gorinchem, mr L. R. J. ridder van Rap- pard, in de gelegenheid stellen met elk aar te debateren op het scherm over de bestuurlijke situatie in Gorinchem. De kans is uiterst gering dat het debat reeds vanavond, als Brandpunt in de ether is. zal worden gevoerd. De KRO zelf kon ons hieromtrent niets defini tiefs meedelen. Van Rappard zal binnen kort in een ziekenhuis worden opge nomen voor een operatie, Volgens ge ruchten zou de oud-burgemeester van Den Haag. mr H. A. M. T. Kolfscho ten, tijdelijk het burgemeesterschap van Gorinchem waarnemen. De heer Kolfschoten ontkent echter. ,ik weet niets, de heer Van Rappard heeft volgens mij zijn operatie uitgesteld, dus van een eventuele waarneming is geen sprake'. Een woordvoerder van provinciale staten van Zuid-Holland ver klaarde: ,Deze geruchten zijn voor ons een raadsel, van een waarnemend bur gemeesterschap door mr Kolfschoten weten wij niets af'. uit- oefenen onder de tot hun kerken beno- rende jongeren, hetgeen waarschijnlijk een unicum is in ons land. Volgens het c curatorium van de Raad van kerken in Roosendaal is het de bedoeling de jeugdpastor in samenwerking met t een deskundige staf op eigentijdse wijze gestalte geeft aan de religieuze dimen sie onder de jongeren. Het ziet het in stituut als een stuk geestelijke volks- gezondheid. Voorts ziet het curatorium de mogelijkheid, dat de jeugdpastor bij- drazen zal leveren tot levensbeschou-1 welijke vorming, de 'problematiek van de seksualiteit, vormen van christelijk geloof, mondiaal denken enz. Het cura torium heeft bij de gemeenteraad een subsidie aangevraagd omdat het werk van het instituut belangrijk verder reikt dan louter zielzorg onder de jongeren. ïtJifÜ AMSTERDAM (ANP) Het kort ge- c o on on on o .,o..on tjat <je Volkskrant heeft aange- stellen b en w echter, dat vele van de door het curatorium gestelde taken als geheel of gedeeltelijk bij andere ge subsidieerde instellingen zijn onderge bracht. Het accent komt volgens het college te liggen op de zielzorg, het geen in eerste instantie tot de taak van de kerkgenootschappen behoort. Met een soannen tegen radio-commentator G. J. B. Hiltermann, dient maandag 3 november voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Als raadsman van de Volkskrant treedt op mr. H. M. Voetelink. Inzet van het kort geding is de term .anti-semitisch'. -wijzing naar de standpuntsbepaling <jje de heer Hiltermann ten opzichte deze door het rijk, adviseren b en w van de Volkskrant in een recent radio- dan ook de subsidie met te verlenen, praatje heeft gebruikt. De raad beslist volgende week. Als de raad het advies van b en w overneemt, zal naar een andere vorm van finan ciering moeten worden gezocht. Verwer ping; van de subsidieaanvrage betekent echter niet dat het instituut zijn werk zaamheden zal stopzetten. Wat betreft de Duitse revaluatie, waarover de beslissing nu op korte termijn verwacht wordt: als die blijft tussen de 6,5 en 8,5 procent hoeft men volgens de minister niet te ver wachten dat er met de Nederlandse gulden iets gebeurt. De bewindsman ried de in het Algemeen Or gaan Voedselvoorziening' verenigde handelaren dan ook aan: .Exporteer zo veel mogelijk naar Duitsland, ker als het zuivelprodukten zijn'. De minister geloofde, dat binnenkort onderhandelingen met Engeland en an dere kandidaatleden van de EEG zullen kunnen beginnen, als een formule wordt gevonden voor het voltooien van de ge meenschappelijke landbouwmarkt en voor de definitieve regeling van de ge meenschappelijke financiering, punten, waarop Frankrijk zoals bekend zeer veel nadruk legt. Nederland is geïnteresseerd bij uitbreiding van de EEG. maar hetft toch ook grote belangen bij voltooiing en verdieping van de gemeenschappelij ke inarkL RO.ME (RTR) Een groep van pro-! gressieve Nederlandse priesters heeft I donderdag een beroep gedaan op de his- schoppen, die de synode in Vaticaan stad bijwonen, vrijelijk in eigen diocees te experimenteren bij het oplossen van de grote vraagstukken van de kerk. Deze oproep was vervat in een verkla ring, die is uitgegeven door de Neder-, landse delegatie naar de Europese ver-1 gadering van rebellerende priesters die de vorige week de eerste week van de bisschoppensynode in Rome is ge houden. Op deze vergadering zijn voor stellen besproken om de paus en het Vaticaan te ontheffen van vele van hun bevoegdheden. De Nederlandse priesters steunen de voorstellen die naar voren zijn gebracht door de werkgroep van Duitssprekende' bisschoppen op de synode, die hebben gevraagd aan de plaatselijke kerken het recht te geven zelf te beslissen over za ken. die niet strikt het geloof raken. De bisschoppensynode heeft donderdag geen plenaire zitting gehouden, maar negen werkgroepen hebben voorstellen besproken om te komen tot nauwere be trekkingen tussen de nationale kerkeni in de gehele wereld. NED. HERVORMDE KERK Rernepen te Haren (Groningen) A. J. Bijl te Twisk c. a.: te Lunteren J. den Besten te Huizen (N-H); te 's-Herto- genbosch J. Walstra te Jorwerd c. a. Aangenomen naar Westervoort A. K. Ploeger kandidaat te Wychen. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal T. Fenverda te Watergraafsmeer (Amsterdam-O). GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te IJsselmuiden K. H. de Groot te Winterswijk-Aalten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sheboygan (VS) C. Hege man te Unionville Ontario Canada, voor heen predikant te Genemuiden. f ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13