Akkoord verwacht over optrekking van AOW DE PLOEG VAN WILLY BRANDT Onderzoek naar huurkoop woningen Actie van Israël in Libanon? Rijkssubsidie voor toeristengemeenten 3 speculaas VERKIEZINGEN DRONTEN KANDIDATEN RECHTERLIJKE MACHT WORDEN GETEST Motie-Van Schaik ingetrokken Goedkoop de^winter in. Boer na weigering uitkering weer aan het werk PHILIPS DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN STICHTING VAN DE ARBEID: OPTREKKING TOT HET MINIMUMLOON, VAKANTIE BIJSLAG EN HOGERE PENSIOENEN DEN HAAG (GPD) Binnen afzienbare tijd is in de Stichting van de Arbeid, het topoverlegor- gaan van het bedrijfsleven voor sociale aangelegenheden, een ak koord te verwachten over een geleidelijke optrekking van de AOW tot het minimumloon, toe kenning van een vakantiebijslag aan AOW- en AWW-trekkers en optrekking van alle pensioenen in het bedrijfsleven. In de commissie van de Stichting: van do Arbeid, die zich al geruime tijd met de ze materie bezighoudt, begint zich thans een zekere mate van overeenstemming tussen werkgevers en werknemers op (leze hoofdpunten af te tekenen. De com missie komt; de volgende week opnieuw bijeen. Nadien zal het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich moeten uitspreken. SER Ook al is thans een akkoord op de hoofdpunten in zicht, het is duidelijk dat de uitwerking van het totale plan. waarbij er met name op het gebied van de pensioenen nog tal van problemen rijzen, nog geruime tijd zal vergen. Na het beginselakkoord zal de praktische problematiek, verbonden aan de uitvoe ring van het plan in studie komen. Het advies van de Stichting van de Arbeid zal bovendien nog moeten worden inge bracht in het door de Sociaal-Economi sche Raad uit te brengen advies over de programmering van de sociale ver zekeringen. Zoals gemeld werd in de commissie de stichting reeds enige tijd onderhan deld over een optrekking van de AOW tot het minimumloon (nu rond 6500) in vijf jaar tijds, toekenning van een vakantiebijslag van 6 procent aan AOW- en AWW-trekkers. te beginnen met 3 procent hijslag in het komende jaar, en een regeling van de pensioenproblema- tiek in die zin. dat over tien tot vijf tien jaar gepensioneerden 70 procent van het laatst verdiende loon ontvan gen via pensioenen plus AOW. Realise ring van deze plannen, waarmee zeer veel geld is gemoeid, zal voor een be-' langnjk deel afhangen van de econo mische groei in de komende tien tot vijftien jaar. MINISTERS SCHUT EN POLAK: ROTTERDAM De zilversmid Klaus Pechstein (28) uit Linz am Rhein die als eerste de hele Rijn wil afzwemmen is woens dag op zijn voorlaatste dagetappe in Rotterdam aangekomen. Hij hoopt vandaag zijn doel, Hoek van- - Holland, te bereiken. Pecfhstein heeft dan in dertig op eenvolgende dag-zwemreizeh de afstand Illanz (Zwitserland) - Hoek van Holland, circa 1280 km, afgelegd. De zwemmer is in de Rijn gekleed in een duikerspak »n ontvangt regelmatig speciaal vloeibaar voedsel. Slot van pagina 1 tegenover een Libanese troepenmacht van bijna tweeduizend man, die pant serwagens, artillerie en mortieren ge bruikte tegen de mortieren en ra ketten van de Palestijnen, die ver sterkt worden. Onder de commando strijders waren tot dusver veertien doden en veertig gewonden gevallen. DEN HAAG Er is op het ogen blik een uitgebreid onderzoek gaande naar het vooral in Den ig veel voorkomende verschijn sel van huurkoop van woningen. Samen met minister Schut heeft minister Polak hierover reeds een groot aantal besprekingen gehad met onder andere makelaars, no tarissen, bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de Nationale Woning raad en het gemeentebestuur van Den Haag. Minister Polak (justi tie) verklaarde woensdagmiddag in de tweede kamer dat hij nog niet weet of er een wettelijke re geling moet komen, omdat het on derzoek nog niet is afgesloten. In middels is door de publiciteit en door de voorlichting van notaris sen het aantal huurkoop-contrac ten snel afgenomen. Het onder zoek zal nog een week of zes in be slag nemen. Met betrekking tot verspreiding van pornografie merkte minister Polak op dat de rechter in de gelegenheid wordt gesteld om de term .aanstotelijk voor de eerbaarheid' te toetsen aan de hui dige maatstaven. Toch blijven- er gren zen. aldus de bewindsman. Hij wees er op dat er in ons land nog geen sprake is van een sexuele revolutie, maar van een evolutie. Bovendien heeft ons land met 15 lan den. die allen lid zijn van de Raad van Europa, een verdrag gesloten over de verspreiding van pornogra fie. Alleen Denemarken heeft dit ver drag opgezegd. Vooralsnog vond de minister hef een hele stap om het verdrag eenzijdig op te zeggen. Mi nister Polak is overigens van plan het Drobleem ter sprake te brengen op de twee-jaarlijkse vergadering van ministers van justitie van deze landen, die in het voorjaar in Den Haag zal worden gehouden. Met name wil hij dan van zijn Deense collega horen wat zijn ervaringen zijn. Abortus p' ovocatus Met betrekking tot enkele verzoeken uit de kamer om abortus provocatus te Tegenspraak Een Israëlische militaire woordvoerder heeft met nadruk tegengesproken, dat Israëlische troepen de grens met Libanon hebben overschreden. President Nasser heeft woensdag een halt toe te roepen aan de gevechten tussen Libanese troepen en Palestijn se commando-strijders voordat de toestand erger wordt. Geen snert op hete dagen in de oenangenis DEN HAAG (GPD) In de toe komst zal er geen erwtensoep op hete dagen meer worden opge diend in de gevangenissen. De di recties van deze inrichtingen mo gen namelijk nu, wat betreft do samenstelling van de middag maaltijden, afwijken van de zoge naamde zomer- en winterperioden. Dit heeft minister Polak van ju stitie bepaald naai1 aanleiding (arp). over do ongeregeldheden in de Scheveningse gevangenis in verband met de samenstelling der middagmaaltijd. De winterperio de loopt van oktober tot en met april maar ons klimaat is zo gril lig, dat de bewindsman hiertoe is overgegaan. Voorts vroeg de heer Diepenhorst of het geen aanbeveling verdient aan inrichtingenkoks ruime in spraak te geven in de keuze der gerechten, uiteraard met inachtne ming van voorschriften omtrent prijzen en caloriën. De minister blijkt daar niet voor te voelen .Een goed opgezet voedingsschc ma waarborgt, dat op een bepaak prijsniveau maaltijden, die aan c' eisen van de gezondheidszorg vol :loen, worden verstrekt. Daarto s een algemene regeling noodza kelijk. meent hij. legaliseren, wees de minister erop dat in artsenkringen zelfs nog steeds wordt vastgehouden aan de huidige regeling. Bovendien vond hij dit probleem meer liggen op het terrein van de volksge zondheid. Er zal overigens een com missie van artsen en juristen worden ingesteld die een onderzoek hiernaar zal instellen. Nederland laat personen uit onderdruk te landen, die rechtstreeks als vluchte ling naar ons land komen, toe. verze kerde minister Polak. Hij betreurde het dat het Angola-comité, dat zich vooral inzet voor Portugese vluchtelingen, te veel alleen de publiciteit zoekt. .Maar de deur van hét ministerie blijft voor hen open staan', zei minister Polak. Voor amnestie voor de tijdens het Maagdenhuis-proces veroordeelde jonge lui, waar de heren Wiebenga (psp) en Wolff (cpn) om gevraagd hadden, voelde, minister Polak niets. De bewindsman meende, dat er sprake van klasse justitie zou zijn, wanneer" bij de berechting po litieke motieven niet mee zouden heb ben gespeeld. Verder wees minister Po-I lak er nog op, dat het verschil in de uitspraken tussen de rechtbank en hetj gerechtshof in Amsterdam minder groot] is dan velen wel aannemen. ADVERTENTIE vandaag 250 gram van 65 voor 55 niet te geloven voor die prijs! JAMIN Slot van pagina 1 adviesraadsverkiezingen in Ooste lijk Flevoland. De KVP-voorzit- ter meende dat de felle verkie zingscampagne van het progres sief akkoord kennelijk eén grote aanhang tot gevolg heeft gehad. Naar zijn mening boekte'de "VVD stemmenwinst ten koste van. D'66. -et'? Drs Den Uyl, fractieleider van de Partij van de Arbeid in de tweede kamer, kon moeilijk een conclusie trekken uit twee zo verschillende uitslagen als in Dronten en Lely stad. Toch zag hij in de uitslag een aanmoediging om ook elders in ons land na te gaan hoe de kiezer reageert op de progressie ve concentratie. Mr B. Biesheuvel, fractievoorzit ter van de Anti-Revolutionaire Rartjj in de tweede, kamer, vond de uitslag bemoedigend voor de CCP, de concentratie van chris telijke partijen. ,De aanval van het PAK is mislukt', aldus mr Biesheuvel. De woordvoerder voor de CHU concludeerde dat de landelijke groei van Demokraten '66 zich in Oostelijk Flevoland niet tot uit drukking heeft gebracht. Minister Polak: DEN HAAG Kandidaten voor functies bij de rechterlijke macht worden sedert een jaar ongeveer psychologisch getest bij de rijks- psychologische dienst. ,Alle kan didaten hebben dus gelijke kan sen', aldus zei gistermiddag mi nister Polak van justitie tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement in de tweede kamer. De rechterlijke macht is volgens de be windsman enthousiast over deze selectie. Hij verwierp dan erk de stelling van de KVP-er Van Schaik dat er in ons land een selectieve justitie is. en dat slechts uit een bepaalde groep juristen kandi daten voor de rechterlijke macht naar voren komen. Hoewel hij zelf de term establish- mentjustitie niet wilde gebruiken, wees de minister erop dat inderdaad veel le den van de rechterlijke macht afkoms- stig is uit hogere en middelbare milieus. Hij weet dit verschijnsel echter niet aan de rechterlijke macht zelf, maar aan het feit dat het aantal studenten bij het we tenschappelijk onderwijs, dat uit een laag milieu komt, zeer klein is. Minister Polak vond het voorstel van mevrouw Singer-Dekker (pvda) om de toga's voor rechters, advocaten en offi cieren van justitie af te schaffen erg belangrijk. Volgens de minister stellen de leden van de rechterlijke macht er zelf prijs op de toga's te dragen. In dit verband haalde hij het verschijnsel naar voren waarbij ambtenaren van de burge- lijke stand uit zichzelf een toga gaan aantrekken, hoewel er geen wettelijke regeling opereren. Gesloten brieven zijn be schermd volgens de grondwet en het verdrag van Rome. Toch wordt er een onderzoek ingesteld of het mogelijk is op te treden aan de hand van het wetboek van strafrecht. ,Wij blijven attent,'. aldus minister,. Pplak... Hij kondigde aan dat volgende week een "circulaire naar alle .gemeenten ver stuurd zal worden met. een uniforme regeling voor het plaatsen van speel automaten. WD'er Geurtsen toonde zich verheugd dat er nu ook in het CHU-kamp stem men opkomen voor uitbreiding van de speel mogelijkheden in ons land. Hij vond dat mr Scholten blijk gaf van een gezond reëel standpunt. r ADVERTENTIE ,SMOKKEL'-ZAAK TAST POSITIE BEERN1NK AAN Slot van pagina 1) gulden voor 300 teveel ingevoerde si garetten) plus de gebruikelijke boete voldaan. De overtreding van de minister, die door loslippigheid van de douane in de publiciteit schijnt te zijn geko men, is vooral in de kring van de CHU nogal hoog opgenomen. Jonk vrouw Ut te waal van Stoetwegen liet zich in een eerste reactie ontvallen, dat als haar zoiets was overkomen, zij zou zijn afgetreden. Later, toen de minister zijn lezing van het ge val had gegeven, trok zij haar woor den weer in en verklaarde, dat wat haar betrof de zaak als afgedaan kon worden beschouwd. Hoogst onplezierig' CH-fractielelder Mellema liet namens zijn fractie weten dat hij de zaak hoogst onplezierig vond maar van de goede trouw van de minister overtuigd was. De anti-revolutionaire fractieleider mr. Biesheuvel vond het optreden van de minister onverstandig, maar niet om zich over op te winden. Zowel Melle ma als Biesheuvel stelden gisteravond het verdere lot van de minister nog af hankelijk van de buitenparlementaire reacties op het gebeurde. De kwestie, waar gisteravond na de verklaring van minister Beernink nog een antwoord op moest worden gege ven. was of de minister tegenover de douane van zijn positie (hij is als minis ter van binnenlandse zaken tevens hoofd van de politie) misbruik had gemaakt. Om elk misverstand hierover uit te sluiten stelden de liberale fractieleider mr. Geertsema en de Christelijk Histo rische mr. Scholten de ministers van financiën en van justitie schriftelijk de vraag of mr. Beernink anders was be handeld dan een gewone burger. Nog -isteravond lieten de ministers weten at dit niet het geval is geweest. Volgens de ministers heeft de douane mr. Beernink na het tonen van zijn paspoort laten passeren, overeenkom stig de instructie, die voorschrijft, dat leden van het koninklijk huis, ministers, staatssecretarissen en am bassadeurs aan de grens ongemoeid moeten worden gelaten. Zijn zij in overtreding, dan wordt de zaak niet ter plaatse, maar langs administra tieve weg afgewikkeld. Normaal wordt in ait soort zaken niet alleen een boete opgelegd, maar ook de ge-' smokkelde waar in beslag genomen, tenzij men van de goede trouw van hoewel hij nog door 'griep wordt ge kweld, voor de radio het voorval toege licht en ook zijn uitspraken in het in terview In de Telegraaf over de harde lijn, wat gerelativeerd. Volgens ae minister heeft hij in het in terview alleen maar willen beklemto nen dat in het komende .oogstjaar' het kabinet een aantal zaken zal moe ten afdoen, waarbij het wel eens no dig kan zijn dat van regeringszijde een duidelijk standpunt wordt ingenomen. Dat de regering het gebrek aan een alternatief voor dit kabinet zou uitbui ten om het parlement onder druk te zetten, wierp ae minister verre van zich. Beraadsgroep stichting recreatie: nHNT HAAG (GPD) De ODen-i.Het invoeren van toeristenbelasting zal IJIMN IlAAtj lijt-iJ) ue open |nauwelijks een oplossing bieden, zo luchtrecreatie en het toerismeconcludeert men in het rapport. Het j aantal toeristische overnachtingen Is in brengen veel gemeenten, die tOcnide meeste gemeenten te klein om er al in financiële nood verkeren, zware kosten met zich mee, die tlng noemt de groep hel feit, dat alleen de overnachters worden belast, terwijl slechts voor een klein deel worden juist veel meer dagjesmensen van de gecompenseerd door de inkom- sten uit recreatie en toerisme. Op verzoek van staatssecretaris Van van de toeristen zou dus betalen voor v j de kosten, die alle toeristen en dagjes- de Poel (erm) heeft een beraads- mertsen veroorzaken groep van de stichting recreatie WcCrstüTld nu een aantal aanbevelingen ge-! daan om de gemeenten financieel bij te springen in hun kosten voor het toerisme. Die suggesties zijn: De financiële verhouding tussen rijk en gemeenten moet zo worden herzien, dat bij de uitkeringen uit het gemeentefonds rekening wordt gehouden met het aantal .toeristen- inwoners', dat een gemeente jaarlijks heeft. Bij recreatievoorzieningen, niet van de grond komen omdat de gemeenten hun aandeel in de kosten niet kunnen voldoen, zou het rijk het gehele of een deel van het ge meentelijk aandeel in de kosten van die voorzieningen moeten overnemen. 0 Er zou een redelijk stelsel van entreegelden, contributies en par- keergelden (retributies) moeten wor den ingevoerd, waardoor in elk ge val een deel van de beheers- en onderhoudskosten wordt gedekt. Het overige deel zou in geval van grote financiële problemen sub sidiabel moeten zijn. Exlra-i Tenslotte zal de toeristenbelasting op grote weerstand bij het publiek stuiten. Meer heil ziet de beraadsgroep Sn een verruiming van het retributiestelsel: inkomsten in de vorm van entrees, par- keergelden, huren en pachten. Maar dit zou uitsluitend een bijdrage zijn in de kosten van beheer en onderhoud. Voor investeringen van formaat moet toch het rijk by springen. Slot van pagina 1 Minister Polak verdedigde zijn handel wijze door eerst de kamer te polsen over de kansen van een eventueel wets ontwerp. Het had hem onjuist en on behoorlijk geleken om het wetsontwerp zonder ruggespraak in te dienen. De minister had de zaak vertrouwelijk wil len afdoen en betreurde het dat de dis cussie In de openbaarheid is gekomen. Een voiksreferendum, waar de boeren om hadden gevraagd, vond minister Po- l-inwoners lak een ondeugdelijk middel. Ten aanzien van de eerste aanbeveling >Ir Polak noemde het gratieverzoek van «Ijst de beraadsgroep van de stichting de. oorlogsmisdadigers de moeilijkste be- recreatie erop, dat veel gemeenten in] sbssing in mijn loopbaanHij meende de zomermaanden een groot aantal ,ex-]°at.Jlji het gratierecht zou hebben inis- tra-inwoners' hebben, die extra kosten bruikt. wanneer hij het verzoek had veroorzaken. Bij de uitkeringen uit het toegestaan. gemeentefonds wordt geen rekening ge-|Dr Van Schaik stelde vast dat als de houden met deze niet te verwaarlozen minister een eventueel aanvaarde motie last voor de gemeenten. niet zou uitvoeren, een initiatiefwet van De beraadsgroep geeft met betrekking zijn kant ook weinig kans zou hebben, tot het tweede punt graag toe, dat heti Mevrouw Singer-Dekker (pvda) en de rijk al aanzienlijke subsidies geeft voor'heren Geertsema (vvd) en Wiebenga recreatie-voorzieningen. Maar een deel ipsp) zeiden blij te zijn dat de motie de ADVERTENTIE komt toch steeds voor rekening gemeente. ,Aan die verplichting kunnen weinig gemeenten voldoen. Gevolg is, dat de voorzieningen uitblijven', aldus de beraadsgroep. Toeristenbelasting Veel gemeenten hebben de afgelopen maanden gepleit voor invoering van een toeristenbelasting, als tegemoet-, koming in de kosten. Per overnach ting zou de gemeente dan een be- Saald bedrag aan belasting mc effen. De beraadsgroep wijst i suggestie echter van de hand. BONN Het kabinet van Willy Brandt is woensdag beëedigd door Bündestagprésident Von Hassel. Op de voorste rij vlnr: vice-kanse- lier Scheel, bondskanselier Brandt, minister van huisvesting Laurit- zen, Leber van transport, Kaethe Strobel, gezin en gezondheid. Achterste rij vlnr: Franke, bin nenlandse zaken, Eppler. econo mische samenwerking. Leussink, wetenschappen, Emke, financiën, Arendt, arbeid en Schmidt van defensie. s ingetrokken. GRONINGEN (GPD) De 58-jarige landbouwer J. T. Mellema uit Winscho ten die tegen de beslissing van het W'in- schoter gemeentebestuur om hem geen uitkering krachtens de wwv te geven in beroep kwam, staat niet meer bij het gewestelijk arbeidsbureau in Win schoten als werkzoekende ingeschreven. Volgens mevrouw G. van Deklen-Fol- kringa, wethouder van Winschoten, werkt hij weer bij zijn zoon. De" landlvwer kwam enkele maanden geleden Vinschoten wonen nadat Bij in oktobc van het vorig jaar zijn boer derij in -.erta, rond 117 hectare groot, had verkocht aan zijn zoon. In verband met ziekte van deze zoon werd hij op diens vérzoek bedrijfsleider tegen een loon van 400 gulden per week. .Dat be drag", aldus mevrouw Van Delden .was net voldoende om hem, als hij werkloos zou worden de hoogste daguitkering te verschaffen'. Na elf weken en drie dagen te hebben ~e werkt werd hij ontslagen en kreeg iij 26 weken een uitkering krachtens de werkloosheidswet. Daarna vroeg hij een uitkering volgens de wettelijke werkloosheidsverzekering. Dit werd hem geweigerd. De handelwijze van de heer Mellema wordt vooral in de landbouwkringen zeer gewraakt. Men stelt dat hij de hele boerenstand er mee in discrëdiet brengt. Een broer van de heer Mellema ver klaarde dat het niet mogelijk zou moe ten zijn om op deze manier een uitke ring te krijgen. De heer Mellema zelf was gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. Een uitpuilende brievenbus wees op een langdurige afwezigheid. Da telefoon bij zijn zoon in Beerta werd niet opgenomen. Volgens geruchten zijn er in Beerta nog twee van dergelijke gevallen. Zij het dan dat het daar alleen maar om een werkloosheidsuitkering gaat. Het tweed3-kamerlid Sake van der Ploeg (pvda) zal de zaak bij de bevoegde instanties aanhangig maken. ADVERTENTIE J (Van onze correspondent in Bonn) .J^inderen jullie krijgen een regering, die jullie eigenlek niet verdienen'. Met die enthousiaste kreet kondigde de socia listische minister Horst Ehmke in de ver kiezingsnacht van 28 september de komen de regering onder leiding van Willy Brandt aan. In haai' verkiezingscampagne had de SPD verkondigd: ,Wij hebben de juiste mannen'. Wel, of het zo'n bijzonder team is, zal moeten worden afgewacht. Op enkele punten na zijn echter de eerste re acties voor de nieuwe bondskanselier in ieder geval bevredigend. Zo ziet het nieu we Westduitse kabinet er uit: Bondskanselier: Willy Brandt (55 jaar. voorzit ter van de sociaal-democratische SPD. Hij kreeg grote bekendheid als burgemeester van Wesl- Berlijn, leek later een .eeuwige verliezer' als SPD-tegcnstander van bondskanselier Adenau er en kwam ln de regeringspolitiek als minister van buitenlandse zaken in Kiesingers .grote coa litie'. Hij was een zeer bekwaam en vakkundig minister Minister van buitenlandse zaken: Walter Scheel I 50. voorzitter van de liberale vrije democrati sche partij FDP). Hij deed een regeringserva ring op als minister voor ontwikkelingshulp in Erhards CDU-FDP-coalitie, was onder de grote coalitie de leider van de piepkleine liberale oppo sitie en door zijn toedoen vooral deed zich in die I periode de koersverandering naar links voor in de FDP, die het tenslotte mogelijk maakte dat IsPD en FDP elkaar gemakkelijk vonden voor de vorming van epn nieuwe regering. Scheel is in het nieuwe kabinet bovendien vice-kanselier. Economische zaken: Karl Schiller (58, SPD). De ze professor in de economie beheerde in de grote coalitie dezelfde portefeuille en kreeg de naam de man te zijn die West-Duitsland uit de in 1967 onder kanselier Erhard begonnen recessie haalde. In de laatste maanden was Schiller de gro te voorvechter voor herwaardering van de mark. een streven waarin hij tijdelijk het onderspi moest delven tegen de door Kiesinger gesteund- minister van financiën Strauss. Defensie: Helmut Schmidt (50, SPD), al lang socialistisch defensiedeskundige, schrijver van en kele knappe boeken over militaire strategie en reserve-officier (in de oorlog bracht hij het tot batterijcommandant bij de artillerie). Schmidt heeft zich na lang aarzelen laten overhalen het ministerschap op zich te nemen. Hij voelde er aanvankelijk voor zijn post uit de periode van de grote coalitie te behouden: SPD-fractieleidei in de bondsdag. Financiën: Alex Möller (65, SPD). Deze finan ciële expert van de socialistische partij zal d- plaats innemen van Strauss en nu op zijn beurt met de ongemakkelijke Schiller zaken zal moe ten doen. Möller; tot dusver directeur-generaal van een grote verzekeringsmaatschappij, kon met een populaire mededeling beginnen: de Duitsers behoeven niet onmiddellijk bang te zijn voor een forse belastingverhoging nu de socialisten aan de macht zijn gekomen. Binnenlandse zaken: Hans Dietrich Genscher (42 FDP), plaatsvervangend voorzitter van zijn par tij en een politicus van wie in de bondsrepu bliek veel wordt verwacht. De voormalige advo caat krijgt een omvangrijke taak. omdat het ipheffen van enkele ministeries vooral verzwa ring van .binnenlandse zaken' met zich brengt. Jok valt de sport onder zijn beheer, hetgeen zijn bijzondere aandacht zal krijgen nu de bondsre publiek zich voorbereid op de Olympische Spe len van 1972 in München. Landbouw: Josef Ertl (44, FDP), een landbouw deskundige uit Beiëren wiens benoeming wordt beschouwd als een concessie van Brandt en Scheel aan de conservatieve vleugel van de FDP. Hij krijgt de zware taak de belangen van de Duitse boeren ln de Europese gemeenschap te beharti gen, wat des te zwaarder zal vallen omdat de sterke .boerenlobby' practlsch geheel haar plaats heeft in de gelederen van de oppositie. CDU er CSU, /erkeer: Georg Leber (49, SPD), een oud-vak bondsleider die grote bekendheid kreeg door zijr imstreden Leber-plan voor reorganisatie van he vervoer per auto en per trein. Hij was een ooi door Kiesinger en zijn CDU-collega's zeer ge waardeerd bewindsman in de grote coalitie, waar li hij dezelfde portefeuille beheerde. Sociale zaken: Walter Arendt (44, SPD), tol dusver voorzitter van de vakbond voor mijn bouw en industrie en naast Leber de tweede vakbondsman in het kabinet. Arendt is sinds 196 lid van de bondsdag en neemt de portefeuille var •.vat officieel het bondsministerie voor arbe' heet over van de bekwame en .rode' CDU-m lister Katzer. WERELDGEBEUREN Justitie: Gerhard Jahn (42, SPD), de opvolgi van de socialistische professor Horst Ehmki die justitie in handen kreeg nadat in het voor jaar de toenmalige bewindsman Heinemann to Westduitslands president was gekozen. Jahn was sinds 1967 staatssecretaris op het departemen van buitenlandse zaken. Woningbouw: Lauritz Lauritzen (59 SPD), eei man die zijn positie dankt aan een massaal pro test van verschillende gemeentebesturen tege. het voornemen van Brandt en Scheel om dit ministerie te laten vervallen Hij beheerde in Kiesingers kabinet hetzelfde departement. Gezondheid: Kate Strobel (62, SPD), de enige vrouw in het kabinet. Zij maakte al deel uit van de vorige regering. Via de socialistische jeugdbeweging kwam ze van Neurenberg naar Bonn om aan het parlementaire werk te gaan deelnemen. Zij geldt voor een groot deskundige met name in de actuele milieu-problematiek. Ontwikkelingshulp: Erhard Eppler (43, SPD) die ook in de grote coalitie deze post bezet U Hij zal mogelijk de komende tijd meer plezier aan dit ministerschap beleven omdat Brandt en Schee vastbesloten zijn de terreinen der verschillende ministeries duidelijker af te bakenen. Tot dus ver hielden 12 ministeries zich naast dat van Eppler bezig met een of ander aspect van het ontwikkelingswerk. Vragen die de beide Duitslanden betreffen: Egon Francke (56, SPD), een man die deze proble matiek door en door kent. Hij was namelijk sinds het voorjaar van 1967 voorzitter van de jondsdagcommïssie voor .gesamt Deutsche fra- ren'. Francke neemt de plaats in van de socialist Terbert Wehner. die tot fractieleider van de 1PD in de bondsdag is gekozen. 1 Ainister tn de bondskanselanjHorst Ehmke iVl (42. SPD), de voormalige minister van ju- ititie. Hij krijgt een functie, die er op neerkomt lat de politieke coördinatie binnen het kabinet! oor een belangrijk deel in zijn handen ligt. De jenoerning van deze ambitieuze en voortvaren- le jongere op zo'n sleutelpositie zou enige wre vel hebben verwekt bij andere kabinetsleden wier' imbities met bij hel ministerschap -indigen. Wetenschap: Hans Leussink: (57, partijloos), een ninister wiens aanwezigheid in het kabinet tot het laatste moment onzeker is geweest. Tegen Ie benoeming van deze professor-ingenieur uit Karlsrrühe, voorzitter van de Westduitse raad .oor wetenschap, was namelijk uit verschillende kringën geprotesteerd. Leussink is volgens zijn critici te conservatief op het terrein van de uni versitaire hervormingen en andere onderwijs hervormingen om een goed lid van Brandt's team te kunnen zijn. méér licht op tafel.. ...voor dezelfde slroomkosten 7VRGENTA SUPER LUX de lamp met het speciale lichtvenster aan de onderzijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3