Zeeland doen - een klus van maanden n punt homma f Y'.ouumt lm ui 16 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 In Seven-Up zit nooit iets anders dan echte suiker! De Seven-Üp bottelaars overal ter wereld garanderen u dat Seven-Up uitsluitend echte suiker bevat. (Mag Seven-Up dan iets duurder zijn?!) Seven-Up de enige Heden ontvingen wij het ontstellende be richt, dat plotseling uit onze familiekring in Vreeswijk is weggeno men, onze geliefde zoon, broer, zwager en oom, de heer JAKOBUS WISSE echtgenoot van Suzanna Minderhoud, op de leeftijd van bijna 49 jaren ,Gods weg Is in de zee en Zijn pad in diepe wateren.' Moge God zijn vrouw en kinderen troosten uit de volheid van het evangelie. Aagtekerke: S. Wisse Pzn P. Wisse Middelburg: S. Wisse L. A. Wisse L. Wisse-Dekker en kinderen Heden overleed, op het alleronverwachtst, tot onze diepe droefheid, onze geliefde schoon zoon, zwager en oom JAKOBUS WISSE echtgenoot van Suzanna Minderhoud, op de leeftijd van bijna 49 jaar Heilige de Heere deze roepstem aan ons aller hart Fam. J. Minderhoud Aagtekerke, 21 okt. '69 Heden werd nog on verwachts uit onze fa miliekring weggeno men, onze lieve tante ELIZABETH HIJMAN op de leeftijd van 69 jaar Namens neven en nichten: E. van der Hiele- van de Kreeke Veere, 21 oktober 1969 Heden is onverwacht uit ons midden wegge nomen, onze lieve, zorg zame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoe der geboren Gillebaard, op de leeftijd van 70 Vlissingen, 22 okt. 1969 Jacob Marislaan 14 De teraardebestelling zal plaatshebben op za terdag 25 oktober, op de Noorderbegraaf plaats. Vertrek Jacob Marislaan 14, des voor middags 10 uur. Heden is, na een lang durige ziekte, van on3 heengegaan, onze lie ve, zorgzame vader, behuwd- en grootvader STEPHANUS MCD1>E weduwnnaar van Jacoinina Roolse, in de ouderdom van 81 jaar. Kinderen en kleinkinderen Koudeker-ke, 22 oktober 1969 Verpleeginrichting ,Der Boede' Correspondentieadres: Constantijn Huygens- laan 4, Vlissingen. De teraardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 25 oktober op de Noorderbegraaf plaats te Vlissingen. Vertrek Constantijn Huygenslaan 4 's voor middags 11 uur. Geen bloemen Geen bezoek LEES DE P.Z.C. Heden nam de Heere tot Zich, onze geliefde moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CATHAMNA GILDE sinds 23 Januari 1947 weduwe van Jan Wondergem, in de gezegende ouderdom van ruim 96 jaar. 1 Thess. 4 13 tot 18. Gorinchem: J. Wondergem J. M. Wondergem-Vroom Jan en Alice Henk, Adri Vrouwenpolder: P. Wondergem A. Wondergem-Cijvat Jan Corrle en Harry En achterkleinkinderen Vrouwenpolder, 22 oktober 1969 Liebertsweg 10 De begrafenis zal DV plaatsvinden op zaterdag 25 oktober, om 12.00 uur, op de begraafplaats te Vrouwenpolder. Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. ,In Zeeland telt alleen de toekomst. Wie conservatief van harte is, kan zijn heimwee en romantiek kwijt on der de Gotische gewelven van mid deleeuwse kerken, achter renaissan ce gevels van prachtige stadhuizen, bij trotse stadspoorten. De Zeeuwen zijn er heus gek genoeg mee om er zuinig op te zijn. Wie echter met beide benen in de twintigste-eeuwse werkelijkheid staat, kan niets ont gaan van de stroomversnelling waar in deze nu aaneengeregen eilanden- wereld wordt meegesleurd. Het Zee land van de veerboten is een gewest van dammen en bruggen geworden'. Citaat uit de nieuwste reisgids van de ANWB, gewijd aan Zeeland en de achtste in de serie .Eigen land met open ogen. .De ze week is-ie verschenen: meer dan twee honderd pagina's informatie over Zeeland. Informatie, waarin niet alles, maar wel veel over Zeeland ls gevangen. Niet alleen over de recratie, over kenmerkende facetten van Zeeuwse dorpen en steden, ook over het Zeeland-van-vroeger en het Zeeland-van- straks. Een toeristische gids is het gewor den, met royale doorkijkjes op industrie en op landbouw. Het is geen klusje geweest voor een stille achternamiddag. Negen maanden heeft Amsterdamse samen steller A. Roozendaal terzijde gestaan door de ANWB gegevens verzameld, sfeer geproefd, gegevens aangevuld en tek sten geschreven. Hij heeft bestaande lite ratuur over Zeeland doorgenomen en er uit geput, hij heeft de ontwikkelingsschets 1967 voor de provincie Zeeland erop nage slagen, de streekplannen voor Schouwen- Duiveland en Midden-Zeeland, het toekomst nummer 1965-1975 van het Zeeuws tijd schrift en rapporten over recreatie en over zeehavenontwikkeling. Er zijn met hulp van onder meer de twintig Zeeuwse ANWB-consuls en de pro vinciale Zeeuwse VW gegevens bijeen gebracht over vrijwel alle Zeeuwse steden en dorpen, over wat er te doen is en over de attracties die ze bezitten: of er een speeltuin is, een zwembad, een manege, een weekmarkt, of er gevist kan worden, of er een jachthaven is. Er zit in de gids ook een .toeristisch vademecum', waarvoor gegevens over het wegverkeer, over drukke routes, over busverbindingen, veerdiensten, boot tochten, excursies, permanente attracties, natuurreservaten en .nuttige adressen' no dig waren. En samensteller Roozendaal heeft Zeeland op zich af laten komen, eenmaal op eigen houtje, een andere keer in gezelschap van VW-directeur J. P. de Regt, een week lang. Hij is keer op keer uitgestapt en heeft met Zeeuwen gepraat. Van een jonge landbouwer in IJzendijke hoorde hij, dat-ie nooit naar ,de overkant' ging, naar Middel burg of Vlissingen: ,Wel reden ze soms naar Gent of Antwerpen, dat was eenvou diger.' In Heinkenszand maakte een boerin hem over de dracht duidelijk. ,Ik ben erin getrouwd en ik zal er wel in doodgaan' En ZLM-voorzitter Prins vertelde hem hoe de kronkelende wegen in het Zeeuwse land recht en functioneel zijn geworden. Roozendaal vroeger free lance journalist, nu aan de ANWB verbonden kent Zee land uit de tijd van de ramp, heeft er daar na in verschillende kranten over geschre ven. Hij schrijft alle elf gidsen in de ANWB-serie .Eigen land met open ogen' en zegt: ,Je hebt met de ene provincie meer affiniteit dan met de andere. Voor mij was Zeeland fijn. Ik ken het land, de bevolking spreekt me nogal aan, dat geeft onmiddellijk contact. De Zeeuwen zijn een rond volk en niet alleen in het gezicht'. Over de opzet van de gids: ,We wilden naar een informatiebron, die meer geeft dan bij een toeristische gids gebruikelijk is. Meer dan alleen maar een vermelding van evenementen, pittoreske plekjes of his torische gebouwen. We wilden de infor matie plaatsen tegen de achtergrond van wat er in zo'n provincie omgaat. Wat zie je in Zeeland, wat moet je zien, waar krijg je mee te maken? Er ligt eigenlijk een so ciale benadering aan ten grondslag'. Waarom deze serie provinciale ANWB-gid- sen, waarin de Zeeuwse nummer acht is? Drs D. J. Engelen, ANWB's adjunct-direc teur voor toerisme: .Meer dan de helft van de mensen, die met vakantie gaan, doen dat in eigen land. Ze gaan naar een hotel, een bungalowpark of een kampeerterrein er gens in een provincie. Wat is er logischer dan juist voor deze groep vakantiegangers een beschrijving te geven van de recreatie mogelijkheden? Die gedachte hebben we geplaatst tegen de achtergrond: .Eigen land zien met open ogen'. Het is een mid del om de mensen bewust te maken van wat er in eigen land omgaat. Daardoor kunnen deze gidsen voor een deel minder concreet zijn, en kun je er ook andere zaken bij betrekken. Je kunt een stuk al gemene informatie en sfeer geven. Voor wie zijn de gidsen bestemd? Niet in de eerste plaats voor de eigen proincie. De Zeeuw se gids moet een brug slaan naar Zuid- Holland, naar Rotterdam en omgeving. Vergeet niet Gelderland, Limburg en Brabant mogen de oude vakantieprovincies zijn Zeeland en Friesland bijvoorbeeld worden steeds belangrijker, nu de belang stelling voor de watersport toeneemt'. Eigen land met open ogen': informatie voor de toerist, maar voor hem niet alleen. Informatie over het verdronken land van Reimerswaal en over de uraniumvondst op Schouwen-Duiveland. Over de afdamming van het Sloe en de bouw van de kerncen trale, de wipschietingen en het beeld op de Veerse Gatdam, over het Zeeuwse paard en over de kerstexpositie van de Zeeuwse beeldende kunstenaars, over het Zeeland van vóór en het Zeeland van na de ramp. De tekst is geïllustreerd met plattegrond- jes tekeningen, gemoddelleerd naar foto's over Zeeland. De gids is informatief, leven dig. plezierig leesbaar. Voldoende voor de kwalificatie: een aanwinst in de litera tuurlijst over Zeeland niet excuses voo' het cliché.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 16