PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER VERMOEDELIJK TEGEN VRIJLATING ,DRIE VAN BREDA' Willy Brandt bondskanselier Programma viering bevrijding Zeeland Meeste fracties zijn verdeeld, maar: Motie-Van Schaik maakt weinig kans Libanon contra El Fatah Zeker vijf mensen dood door kolendamp Prins Constantijn uit de couveuse Verlegenheid SPD-leider kreeg in Bondsdag 2 stemmen meer dan nodig Normale betrekkingen met Polen en ondertekening non-proliferatieverdrag' Weer Amerikaans vliegtuig gekaapt Vandaag in de krant... b: 212e jaargang - no. 248 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrrctla N V leb. MIJ. vin do C U Provincial! «ur. Vlln., Wnlsfr. 56-60, tal. 514* (b 3 Ziirilrcae red lel 3346. adm tel 2034 0 I int: f. V. d. Velde, t. B. dan Boer I. 01186-584. exp. 2751). Middelbur per mm Min per odv S.S5 lna« i. 6248). Gooe, Grol t (Inel. 4 ft bin) inat 22, tel. 44S7. 0. PZC, Middelburg Woensdag 22 okt. 1969 Tv-ploeg krijgsgevangene Pagina 2 DEN HAAG Een meerderheid in de tweede kamer is vermoede lijk tegen de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers Fischer, Kotalla en Aus der Fünten uit de Bredase strafgevangenis. Een motie van de KVP'er dr Van Schaik, die het voorwaardelijk in vrij heidstellen van de drie mogelijk moet maken, maakt weinig kans. Van Schaik wil hiertoe artikel 15 van het wetboek van strafrecht wijzigen. Tijdens het debat over de begroting van justitie, waarbij de brief van minis ter Polak aan de orde was, liep gis teren de scheidslijn tussen voor en tegen vrijlating dwars door de meeste partijen heen. Alleen de kleinere fracties PSP, CPN, SGP en GPV spraken zich unaniem tegen vrijlating uit. De stemverhouding in de grote fracties van KVP en PvdA moet de doorslag geven. KVP Een meerderheid in de KVP staat ach ter de motie-Van Schaik. Daar tegen over staat dat van de PvdA-fractie hoog uit acht of negen leden voor zullen stemmen. Bij de anti-revolutionairen is het aantal voor- en tegenstanders onge veer evengroot, terwijl bij de CHU de meerderheid (waarschijnlijk zeven tegen vier) voor zal stemmen. Ook de liberalen zijn verdeeld, al zei fractie voorzitter mr. Geertsema dat een meer derheid tegen zal stemmen. Dit laatste geldt ook voor D'66. Dr. Van Schaik appelleerde aan het rechtvaardigheidsgevoel van het Neder landse volk. Wanneer wij in 1940-1945 hebben gestreden voor een betere en meer rechtvaardige wereld dan zijn wij aan deze doelstellingen ontrouw, indien wij berusten in een wrede, uitzichtloze en daardoor zinloos geworden straf,' zei de KVP-er, die verder vond dat langer vasthouden in feite neerkomt op een doodstraf op termijn. De heer Van Schalk zei dat hij er rekening mee had gehouden dat het door hem voorgestelde wetsontwerp, dat het voorwaardelijk in vrijheid stellen van levenslang gestraften mo gelijk moet maken, niet voor 1971 de eindstreep zal halen. Hij vond dat maar gelukkig, omdat anders de her denking van de doden volgend jaar gefrustreerd zou worden. Incident Het emotionele betoog van de heer Van Schaik veroorzaakte op de publieke tri bune een even emotioneel geladen inci dent. Er werd geroepen en enkele vrou wen (voormalige gevangenen uit het concentratiekamp Ravensbriick) hielden borden omhoog met het opschrift Nazi- moordenaars nooit vrij'. Kamervoorzit ter mr. Van Thiel schorste de verga dering, de borden werden door de politie in beslag genomen en een fel interrum perende toehoorder, een oud-verzetstrij der, werd van de tribune verwijderd. Mr. Van Thiel ging zelf naar boven en kreeg van de opposanten de belofte dat ze zich verder rustig zouden houden. Levenslang Namens de meerderheid van de PvdA- fractie die tegen vrijlating is, zei drs. Voogd dat vrijlating duizenden in het diepst van hun gevoelens zou treffen. .Ook die mensen hebben levenslang: een lege plaats, een verminking, een frustra tie. Vrijlating zou hun levenslange straf nog eens verzwaren en dat in een perio de waarin zij kwetsbaarder zijn dan ooit', zei de heer Voogd. De PvdA betreurde in haar geheel de motie - Van Schaik, waarin de vrijla ting van de drie van Breda is inge-: kapseld in een wetsontweip. Drs. Voogd meende wel dat levenslange gevangenis straf voor .normale' misdaden onaan vaardbaar is en dat zo'n straf nooit de terugkeer in de maatschappij doel van de moderne rechtsopvatting be vordert. Het leed dat aan de nabestaan den van oorlogsslachtoffers wordt ver oorzaakt, was ook voor de heren Wie- benga (psp), Geerstsema (wd) en me juffrouw Goudsmit (d'66) een doorslag gevend argument om tegen vrijlating te zijn. Mr. Geertsema, die sprak na- (Zie slot pagina 9 kolom 4) DEN HAAG (ANP) - Prof. Has pels, dr Drukker en mej. dr King- nia, kinderarts van de couveuse- Rfdeling van 't academisch zieken huis te Utrecht, deelden dinsdag- ïehtend mee dat het herstel van prins Constantijn zo ver is gevor derd, dat hij niet meer in een couveuse wordt verpleegd. De rijksvoorlichtingsdienst zal donderdag aanstaande het volgen de communiqué verstrekken. DEN HAAG: Tijdens de behan deling van de motie Van Schaik ontstond er rumoer op de publieke tribune van de ticeede kamer. Er werd gedemonstreerd tegen het vrijlaten van de drie van Breda. AANVALLEN LEGER OP BASES IN ZUIDEN DAMASCUS (AP) Syrië heeft dins dagavond zijn grenzen met Libanon ge sloten en gedreigd met krachtige maat regelen om de Libanise autoreiteiten te dwingen hun strijd tegen de Palestijnse commandotroepen in het zuiden van Li banon te staken. De Syrische maatregel werd bekendgemaakt door het politieke bureau van de aan de macht zijnde cialistisehe Baath-partij. In een verklaring van het politieke bureau wordt de sluiting een prelude voor .krachtiger en meer afdoende maat regelen' genoemd. ,De Libanese autori teiten moeten bewogen worden hun maatregelen tegen de Palestijnse gueril- lastrijders af te gelasten'. Onmiddellijk na de bekendmaking heeft het Syrische ministerie van binnenlandse zaken be vel gegeven de gehele grens met Liba non te sluiten en reizen tussen de twee landen verboden. De verklaring beschreef aanvallen van het Libanese leger in het afgelopen et maal op guerilla-bases in net zuiden van Libanon als een onderdeel ,van een samenzwering van het Amerikaanse im perialisme en het zionisme om de Pa lestijnse revolutie te verpletteren'. Vol gens de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie zijn 14 guerillastrijders bij de aan vallen gedood, 25 gewond en werden er 30 tot 40 gearresteerd. De gevechten, welke maandagavond zijn jgonnen, duurden "24 uur later nog steeds voort bij het don» Kafr Sjam. de Israëlische grens ligt. (Van onze correspondent) BONN. Willy Brandt is gisteren beëdigd als de nieuwe bondskan selier van West-Duitsland. Hij heeft gistermiddag reeds twee onder werpen genoemd, waarop zijn regering zich in haar buitenlandse beleid zal concentreren. Zo spoedig mogelijk zullen de betrekkingen met Polen worden verbeterd, hetgeen moet leiden tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met dat land. Vooi-ts zullen onmid- lijk de voorwaarden worden vastgesteld waaronder de bondsrepu bliek het verdrag tegen verder verspreiden van kernwapens kan on dertekenen. MIAMI (AFP) De gezagvoerder va oen Boeing 720 van dc ,Pan American Airways' die met 28 passagiers van de stad Mexico op weg was naar Miami in Florida is dinsdag gedwongen naar vanna te vliegeu. Het toestel werd zonder ongelukken op de luchthaven van de Cubaanse hoofd stad aan de grond gezet. Kunstkring heeft conflict met zijn bestuur over het uitvoeren van door de ledenvergadering genomen be sluiten. De leden wensen dat de ledenvergaderingen openbaar wor den. (pag. 2). Vliegprijzen DOOR EEN initiatief, buiten lATA-afspraken om, van Alitalia om voor 290 dollar retourreizen Amerika te gaan verkopen, is het hek van de vliegtarleven-dam. (pag. 3) Staatsgreep HET LEGER van Somalië heeft na een staatsgreep de hele rege ring gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. (pag. 9) Opperrechter PRESIDENT Nixon heeft nu zeer duidelijk standpunt genomen vóór benoeming van de omstreden rech ter Haynsworth als opperrechter. (pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9 Zeeuws nieuwspag. 2, 5, 7 Sport: pag. 11 Radio en tv: pag. 12 Financieel nieuwspag. 13 In twee woningen in Terheyden (N.-Br.) werd gistermorgen een bejaarde dood aangetroffen. De technische recherche van de rijkspolitie heeft vastgesteld dat beide bejaarden overleden zijn aan Icoolinonoxydevergiftiging. Om half ne gen zag een passerende schilder de al leenstaande mevrouw Catharina Köne- mann-Ootjers, 75 jaar oud, op de grond in de voorkamer liggen. Hij waarschuw de de rijkspolitie, die de voordeur open brak en binnenging. De vrouw bleek dood te zijn. Vijf kwartier later waarschuwde buren van het echtpaar Kop-De Ridder dat de rolluiken daar nog steeds gesloten wa- Ook hier drong de rijkspolitie IN TERh^/DEN, ROTTERDAM, BREDA EN FRANEKER DEN HAAG (ANP) Zeker vijf mensen zijn gisteren om het leven gekomen als gevolg van kolendampvergiftiging. binnen. De heer J. Kop lag dood naast zijn bed. Zijn vrouw lag in bed en toon de nog levenstekenen, Zij is in allerijl naar een ziekenhuis in Breda gebracht. In Rotterdam is de 39-jarige operator H. M. .1. Quinze door koolmonoxyde- vergiftiging om het leven gekomen. De man is gisteravond levenloos in zijn kamer aangetroffen. Hij was maandag avond naar bed gegaan en had voordien de kachel in zijn huurkamer aangesto ken. In Breda kwam gisteren voorts de 81- jarige mevrouw L. van Betting door ko lendamp om en in Franeker de 64-jarige mejuffrouw E. Huitinga. Het knelpunt in de betrekkingen tussen'het verdrag als over asDecten van vei- Bonn en Warschau was tot dusver liet!liefheid en politiek. niet erkennen door de Westduitsers van Oo\c over zijn binnenlandse politiek gaf Brandt gisteren, een week voordat hij de Oder - Neisse-lijn, de grens tussen Polen en de DDR. Een sociaal-demo cratisch parlementslid zei ons gisteren dat een officiële erkenning van die grens ook onder het regiem-Brandt niet mag worden verwacht. Formeel zal echter worden verklaard dat de grens wordt gerespecteerd in afwachting van een vredesverdrag dat de naoorlogse situa tie in Miduen-Europa definitief re gelt. Voorts zou een verdrag over het wederzijds afzien van geweld tot de mo gelijkheden behoren, naast uiteraard het verbeteren van de economische samen werking tussen Westduitsers en Polen waarover reeds wordt onderhandeld. Co ede wil Dat Brandt zo spoedig mogelijk het verdrag tegen verdere verspreiding van kernwapens (het non-proliferatiever drag) wil ondertekenen, wordt in Bonn vooral gezien als een blijk van goede wil tegenover de buitenwereld, waar de nieuwe regering blijkens tal van reac ties algemeen zeer goed is ontvangen. De CDU-oppositie heeft echter al aan gekondigd dat zij de regering over dit onderwerp tal van dringende vragen zal voorleggen, zowel over de vermeende bedreiging van het wetenschappelijk kernonderzoek door ondertekening van zijn regeringsverklaring aflegt, al enke le aanwijzingen. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat de problematiek van de medezeggenschap geen breuk tussen de coalitie-partners SPD en FDP zal ver oorzaken. Het zal integendeel mogelijk zijn bepaalde wetsveranderingen in het belang van de medezeggenschap tot stand te brengen. Zijn regering zal zich voorts ondermeer inspannen voor her vormingen op het gebied van onderwijs en wetenschap. Bondsdag Brandt werd gisterochtend door de Bondsdag, de Westduitse tweede ka mer, met een meerderheid van slechts twee stemmen gekozen, hetgeen be tekent dat drie leden van de liberale coalitiepartner FDP tegen hadden gestemd. De regeringspartijen heb ben in het parlement samen 254 stemmen (de Berlijnse afgevaardig den, wier stemmen in dit verband niet meetelden, daargelaten), Brandt kreeg er 251. Hij had de absolute meerderheid van 249 nodig om geko zen te worden. De geweldige opluchting in socialisti sche kring over het goede verloop van (Zie slot pag. 3 kol. 7) BONN: De nieuwe Duitse bonds kanselier Willy Brandt legt de eed af tegenover de president van het parlement, Von Hassel Koekoek wenst strafvervolging tegen mr Van Doorn Boerenpartij in de tweede kamer, heeft verzocht om een strafvervolging van mr H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO. Aanleiding hiertoe vormen de uitlatin gen van mr Van Doorn die in een (vara) radio-uitzending van jongstleden zater dag over opmerkingen van minister Beeraink (binnenlandse zaken) gezegd zou hebben dat deze laatste opmerking ,gave nonsens zijn, waarvoor iemanc van de Boerenpartij zich niet zou hoe ven schamen'. De heer Koekoek acht zich door deze wat hij noemt .zeer mis plaatste uitlating' van de heer Van Doorn, gegriefd en duidelijk in het open baar beledigd en in eer en goede naam aangetast. Bovendien is hij van oordeel, dat het optreden van de KRO-voorzit- ter zowel de Boerenpartij als hemzelf schade zou kunnen berokkenen. KONINGIN JULIANA, PREMIER DE JONG EN MINISTER DEN TOOM NAAR MIDDELBURG MIDDELBURG Het is onze plicht de bevrijding te herden ken. Het is een zaak van bezin ning en van vooruitzien. Be zinning op de noodzaak van de landing bij Westkapelle en Vlis- singen, op de strijd om elke steen in Zeeuwsch-Vlaanderen, op de doodsverachting waar mee de illegaliteit de vijand af breuk deed. Het ging en gaat niet om de feiten en gebeurte nissen op zichzelf, maar om het geen nodig was om een geeste lijk juk af te schudden. Om de waarde van het mens-zijn in ere te- herstellen. Dat zegt Zeelands commissaris der Koningin nir .J. van Anrtsen in een inleiding van het boekje waarin het programma van de herdenking van dc bevrijding van Zeeland is uitge werkt. Zoals bekend wordt op 1 no vember dit feit uitgebreid herdacht in Middelburg. Koningin Juliana maakt een belangrijk deel van de gebeurtenissen mee. Mr Van Aartsen zegt daarover in de inleiding: Dat hare majesteit de ko ningin op 1 november in ons midden zal zijn verheugt ons in hoge mate. Wij denken in deze dagen aan haar moeder die voor ons volk in de oorlog zulk een lichtend voorbeeld was. Nooit zullen de Zeeuwen vergeten hoe zij in grote bewogenheid mee leefde in tijden dat rampen van oor log en watersnood Zeeland troffen. Wij welen dat koningin Juliana in de voetstappen van haar moeder voortgaat.' Het programma rond de viering van de bevrijding van Zeeland ziet er nu als volgt uit: Vrijdag 31 oktober: 16-19 uur: aankomst oudstrijders te Oostende. De gasten (totaal worden er 265 oudstrijders verwacht) wor den ondergebracht bij particulieren in Middelburg, Vlissingen en Westkap- pelle. In Middelburg komen aan de bands .Pipes and Drums of 1st Bn The Royal Scots' en ,lst Bn The King's Own Scottish Borderers. Met HMS .Ulster' arriveren in Vlissingen de leden van de Royal Marines Band and T en AVR Party. 21.30 uur: ontvangst in het stadhuis van Vlissingen. Zaterdag 1 november: S.45 uur: In de schouwburg in Mid delburg vindt een officieel welkom plaats aan de buitenlandse gasten door nu- J. van Aartsen. Zeelands commissaris der Koningin. 9.55 uur: Koningin Juliana arriveert per Friendship op de vliegbasis Woensdrecht. Ter begroeting is aan wezig Zeelands commissaris der Ko ningin, de commandant van de vlieg basis en de burgemeester van Woens drecht. 10-10.45 uur: kranslegging in Vlis singen en Middelburg respectievelijk bij het monument voor het vierde commando op ,'net eiland' en bij het monument op de zeedijk van West kapelle. 10.45-12.30 uur: voor de Britse deel nemers: battlefield tour van Vlis singen naar Baarland en omgeving en battle-fieldtour van Westkapelle naar Zoutelande en Veere. 11 uur: Aankomst koningin Juliana op het Abdijplein. De hofauto komt. Middelburg binnenrijden via Stations- brug - Stationsstraat - Segeerstraat, links de Lange Delft in, Nieuwe Burg, Groenmarkt, Korte Burg, Balans. Ter begroeting zijn aanwezig me vrouw C. van Aartsen-Stap, echtge note van de commissaris der Konin gin, voorts burgemeester mr J. Drij- ber en commissaris van politie dr D. van Ooijen. In de ontvangsthal van de gouver neurswoning zullen verschillende per sonen aan de koningin worden voor gesteld. Na het voorstellen gaat de koningin via kloostergangen en wan- delkerk naar de Nieuwe kerk, waar haar bloemen worden aangeboden. Bij de ingang zullen de president-kerk voogd en de praeses van het kerkbe stuur aan haar worden voorgesteld. Dit zijn respectievelijk mr F. W. M. van Oppen en ds G. J. van Emden. 11.30 uur: Aanvang van de herden kingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk. Mr van Aartsen spreekt een wel komstwoord. Daarna zal prof dr L. de Jong, directeur van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie een rede uitspreken. Tot de vele autoriteiten die er worden verwacht behoren naast minister president De Jong en mi nister Den Toom. ook de Engelse, de Canadese, de Franse, de Noorse en de Belgische ambassadeur. Ook wordt een aantal buitenlandse militaire autoriteiten verwacht. 11.30 uur: Op het tijdstip dat in Middelburg de herdinkingsbijeen- komst wordt gehouden legt een dele gatie van de voormalige 52nd Low land Division een krans op het graf van jhr mr A. F. C. de Casembroot, op het kerkhof van Gapinge. 12.30 uur: ontvangst van hare maje steit de Koningin cn genodigden door het provinciaal bestuur in de kloos tergangen van het Abdijcomplex. Bij die gelegenheid is er nader contact mogelijk met oud-illigalen. vertegen woordigers van de stichting 40-45, de geallieerde oudstrijders en mili taire oorlogsslachtoffers. Daarna vindt de lunch plaats In de Staten zaal. 13.30 'uur: Optreden van de Britse bands op het stadhuisplein van Vlis singen. 14.30 uur: kranslegging bij het ver- zetsmonument op de Groenmarkt door koningin Juliana, de commissaris der Koningin, de burgemeester van Mid delburg en namens de geallieerde strijdkrachten en het voormalig ver zet. 11.45 uur: Wandeling van het gezel schap naar de Markt via Nieuwe Burg en Markt naar het stadhuis. 14.50 uur: In de stadhuishal zal'de koningin kennis maken met het co mité tentoonstelling 25 jaar Zeeland. Dat zijn de heren M. P. de Bruin, J. Tevel. J. Wigard, C. A. Kotuis. N. A. van den Boezem en W. F. Buys. 15-16 uur bezoek koningin Juliana aan de tentoonstelling in de Vlees hal. 1*6-17 uur: Optreden Britse bands op de markt, in annwezigheid van ko- (Zie slot pag. 2 kol. 1 eter te vroeg dan te laat, moet het Middelburgse PvdA-raadslid Don maandag hebben gedacht, toen hij de raadsvoorzitter gelukwenste met diens te verwachten be noeming in Zwolle. Het kwam goed aan: ,De raad was er ontsteld over', meldde onze raadsverslaggever gisteren. Een ontsteltenis, waarvoor begrip is op te brengen, het is namelijk hoogst onge bruikelijk om over een op handen zijnde benoeming in een officiële raadsvergade ring te spreken. Er staat weliswaar ner gens, dat zoiets niet zou zijn toegestaan, maar ,men doet het nu eenmaal niet'. Het gaat hier orn een van die moeilijk te definiëren normen, die men ook wel als fatsoen' aanduidt. Overigens hebben dergelijke ongeschreven regels aller minst eeuwigheidswaarde: ze zijn afhan kelijk van de opvattingen, die op een be paald ogenblik in het algemeen worden gehuldigd. Wat gisteren onfatsoenlijk was behoeft dat vandaag niet te zijn. In dit verband lijkt het zin te hebben na te gaan of cr sprake is van veranderende praktijken rond de burgemeestersbenoe ming. Sinds enige jaren is dat inderdaad het geval. Gemeenteraden pogen vooraf een vinger in de pap te krijgen, fracties gaan op bezoek bij de commissaris der koningin, er lopen verbindingslijnen naar kamerfracties, van waaruit weer de mi nister wordt benaderd. Voordat de be noeming een feit is, wordt een omvang rijk spel gespeeld met vrij veel mensen aan de speeltafel. In zulke gevallen is het onvermijdelijk dat de publiciteits media daarvan melding maken: er komt veel meer naar buiten dan vroeger. Voor al als enkele kandidaten als .kansheb ber' overblijven moet met vermelding van him namen in de pers rekening worden y» i I gehouden. In de laat- I fjantlijn I ste fase, voorafgaan- I 1 J belangrijke burgemeestersbenoe mingen wordt - indien gevraagd - zelfs enige officiële voorlichting gegeven, bij voorbeeld of het punt al dan niet is be sproken in de kabinetsvergadering. Alles bijeengenomen moet men erkennen: bur gemeestersbenoemingen spelen zich de laatste jaren minder achter de gesloten deuren af dan vroeger. Formeel zijn de deuren nog altijd wel dicht, maar ze gaan nogal eens open om mensen in en uit te laten die vooraf worden gehoord. Bij dit alles moet nog worden opgeteld, dat in bepaalde politieke kringen sterk wordt geijverd voor de gekozen burge meester: diegenen die daarvan voorstan der zijn. zullen over het algemeen snel ler geneigd zijn in het openbaar te spre ken over een te verwachten benoeming dan de tegenstanders. Er zijn dus veranderingen te signaleren in het klimaat rond de benoeming van burgemeesters. Leidt dit er nu te vens toe. dat een raad maar gelukwen- aan een burgemeester moet over brengen vóórdat diens benoeming naar een grotere gemeente formeel een feit is? We menen dat wanneer dit inderdaad wordt gedaan, de grens van het moge lijke, van het toelaatbare zo men wil, wordt overschreden. Dat ontoelaatbare heeft in onze opvatting niets te maken met wat wel .respect voor hoger gezag' wordt genoemd en evenmin met de func tie van het staatshoofd, het heeft voor namelijk van doen met de plaats en po sitie van de burgemeester, die hier in het jeding is: hij verkeert in een delicate positie. Zolang namelijk het formele be sluit niet is getekend kan er altijd nog van alles gebeuren. Daarvan heeft de praktijk in de loop der jaren enkele op vallende voorbeelden geleverd, bijvoor beeld doordat een onverwachte kabinets crisis een spaak in het wiel stak: het demissionaire kabinet werkte de benoe ming niet af en een nieuwe regering koos een ander. In de periode kort voor de feitelijke benoeming is de bewuste bur gemeester een uiterst kwetsbare figuur: hijzelf moet het zwijgen eraan toedoen. Voor hem gaat het embargo er pas af op het moment van de officiële benoe ming. Een raad moet, menen wij, daar mee rekening houden, hij moet zijn voor zitter niet in verlegenheid brengen, ook al is men het niet eens met het benoe mingsbeleid. In dit opzicht is maandag in Middelburg een norm overschreden. De heer Don had naar ons gevoel er inderdaad beter aan gedaan over deze kwestie te zwijgen: hij bracht de heer Drijber in een moeilijke positie. Nu had echter de PvdA-woordvoerder ken nelijk de bedoeling vooral te attenderen op een verlangen van zijn fractie om - te zijner tijd en eventueel vooraf - mee te mogen praten ten aanzien van een bur gemeestersbenoeming. Afgezien van de omstandigheid dat in dit geval er nog tijd genoeg is om die wens naar voren te brengen- een dergelijk verlangen had ook in abstracto geformuleerd kunnen worden en dan zonder de voortijdige ge lukwens. Bijvoorbeeld: ,Wij hebben be grepen. dat het niet is uitgesloten dat Middelburg op korte termijn te maken krijgt met een burgemeestersvacature. Mocht die zich inderdaad dezer dagen voordoen, dan zou ik het college wel wil len verzoeken ons te willen inlichten over de mogelijkheden te worden gehoord voordat in de vacature wordt voorzien'. Niemand zou zich aan een dergelijke op merking hebben gestoord. In de raad is van andere zijde nog het begrip .waardigheid' rond de benoe- mingsDrocedure in het gesprek gebracht. Was dat relevant? Weineen. Het is nu eenmaal een feit. dat de procedure meer naar buiten komt dan vroeger, met alle consequenties vandien; de benoeming zelf is tegenwoordig een puur-nolitieke zaak. Wat wil men met waardigheid? Is aardig dat op allerlei bijeenkom sten en recepties vaak heel vrijmoedig over te verwachten benoemingen wordt gesproken, compleet met antecedenten van de kandidaten Soms ook wordt er rond een benoeming flinke slag geleverd, waarbij ook niet altijd waardig wordt gedaan. Laten we niet te hypocritisch doen: de feiten geven geen aanleiding ->m zo nadrukkelijk over .waardigheid' te raan praten. In het onderhavige geval is llepn een raadsvoorzitter onnodig in •erlegenheid gebracht. Dat is alles. Het had beter vermeden kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1