Kamer krijgt nog deze week nota over gebruik cyclamaat Hasjiesj-bende in Den Haag gepakt Inspraak bij benoeming van burgemeester en commissaris STAKINGSGOLF IN ITALIË CocaCola neemt TEE uit handel EEG -commissie: voorstel'ovier regionaal beleid Minister Polak beantwoordt vragen drsLems WOONWAGENBEWONER GEDOOD IN KAMP TE HILVERSUM Twee Pvd A-kamerleden dienen initiatief-voorstellen in Interimregeling noodzakelijk VIJFHONDERD GEMEENTEN OP HET PUNT TE WORDEN OPGEHEVEN Dr L. de Jong: geen enkel bewijs voor Nazi-schuld aan Rijksdagbrand DINSDAG 21 OKTOBER 19Ó9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 VERBOD SCHEPT PROBLEMEN VOOR SUIKERPATIËNTEN (ADVERTENTIE) A DEN HAAG (GPD) Nog deze week zal staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) de tweede kamer een nota aan bieden over het onderzoek naar het gebruik van de zoetstof cycla maat in ons land. Daarin wordt ook ingegaan op het ï'ecente Ameri kaanse besluit om artikelen, waarin dit kunstmatige zoetmiddel is verwerkt, uit de handel te nemen omdat cyclamaat bij laboratorium proeven kanker heeft veroorzaakt bij ratten. ONDERZOEK In juli van het a('gelopen jaar hebben Je KVP-kamerleden niej. G. Kok en mr J. Th. BI. de Vreeze vragen gesteld over de zoetstof cyclamaat. In antwoord op hun vragen heeft staatssecretaris Krui singa een onderzoek door het rijksin stituut voor de volksgezondheid en een nota over dit onderwerp in het uitzicht gesteld. Die nota, waai resultaten van dit onderzoek zijn neer gelegd en waarin ook de laatste Ame rikaanse en Zweedse gegevens voor komen. zal nu aan de tweede kamer worden aangeboden, zo is maandagmor gen tijdens de wekelijkse bespreking van de staatssecretaris met deskundigen op het gebied van de gezondheidszorg besloten. Het Amerikaanse ministerie van ge zondheid heeft besloten cyclamaten ge leidelijk uit de handel te laten nemen Gebleken is, dat ratten na het nuttigen van voedsel waarin cyclamaten waren verwerkt, kanker kregen. Het Ameri kaanse ministerie heeft hierbij met na druk gesteld, dat er geen aanwijzingen zijn dat eenzelfde effect ook bij de mens zou optreden. grote hoeveelheid. De Nederlandse keu ringsdienst voor waren, die zich in het algemeen houdt aan de normen van de FDA. liet op deze basis het gebruik van cyclamaten toe. Aangetekend moet hierbij worden, dat oncontroleerbaar is, wat in frisdranken en in andere stoffen wordt gebruik met name door gro te groepen suikerpatiënten die van deze stof zeer afhankelijk zijn. HERKENBAAR DIABETICI In Nederland is de omzet van fris dranken die met cyclamaten zijn ge zoet, gering; het z'jn vaak dranken die bestemd zijn voor suikerziekte patiënten. Wel komen cyclamaten nogal eens voor in kunstmatige zoet stoffen die in tabletjes in de handel zijn. De voorlopige indruk van het departement van volksgezondheid in Den Haag is. dat het gevaar niet zozeer schuilt in het gebruik van produkten die op deze wijze zijn ge zoet als wel in het overmatige ge bruik ervan. De zoetende werking van cyclamaat werd in 1937 bij toeval aan de univer siteit van Illinois ontdekt. Bij de be reiding van zoetstoffen op cyclamaat- basis. wordt gebruik gemaakt van na trium- en van calciumcyclamaat; de laatste voor patiënten die geen natrium (zoals in keukenzout) mogen gebruiken. Cyclamaten hebben boven het oudere kunstmatige zoetmiddel saccharine het voordeel dat zij geen bittere nasmaak nalaten. Cyclamaten zijn sinds 1950 als zoetstoffen in de handel. Dierproeven met cyclamaten dateren eerst van vorig jaar. Daarbij werden verschijnselen waargenomen die totdan- toe niet bekend waren. In Japan, Oos tenrijk en ook in Nederland kwamen opzienbarende resultaten aan het licht. Zo vond men in Nederland dat voedsel met cylcmaten ratten dikker maakte. Argwaan was intussen ook gegroeid in Engeland en de Verenigde Staten; aan- léiding daartoe was het verschijnsel-dat deze zoetstofen soms diarrhee veroor zaakten. In feite komt het er op neer, dat in Nederland cyclamaat altijd her kenbaar is en men er zoveel of zo weinig van kan gebruiken als men zelf wil. Een woordvoerder van Che- t'aro in Rotterdam, één der twee gro te cyclamaat-proaucenten Sucrosa) zei, dat het Amerikaanse verbod in feite tot strekking heeft een derge lijke overzichtelijke situatie als in ons land ook voor de Verenigde Sta ten te scheppen. Het ministeriële besluit in Amerika heeft in de wereld tal van reacties ont ketend. De Engelse minister van land bouw heeft maandag Washington om een volledig verslag van het onderzoek gevraagd. De Zweedse bond van kruide niers heeft besloten de verkoop van cy- clamaat-bevattende goederen te staken. De Deense conservenfabrikanten hebben gisteren bekendgemaakt, dat zij voorlo pig althans geen cyclamaat meer zullen gebruiken. Volgens hen moet eerst dui- VEILIGE DOSIS Als gevolg hiervan stelde de FDA Amerika (de food and drugs admini stration) een beperking in voor wat liet gebruik van cyclamaten betrof. De veilige dosis per dag werd gesteld op 3,5 gram, later op 5 gram. Deze hoeveelheid vertegenwoordigt -10 tabletjes, een zeer Onze medische medewerker tekent hier-, bij aan, dat de jongste onderzoekingen in geen geval het ontstaan van kan ker hebben betroffen. Wel werd in Ja pan, toen men afbraakprodukten van zoetstoffen in de buikholten van Gui- nese biggetjes en van ratten inspoot, geconstateerd dat een klein percen tage van de mannelijke ratten afwij kingen kreeg in de chromosomen van I de zaadcellen. Deze onderzoekingen zijn in Frankrijk herhaald. Het percentage afwijkingen was toen echter zo gering, dal men het gebruik van zoetstoffen er niet om van de hand wees. De mededeling van het Amerikaanse mi nisterie van gezondheid over het optre den van kanker bij proefdieren, opent een geheel nieuw aspect. Wat Nederland nu zal doen. is de vraag. Hier zijn wel deskundigen die gehoor hebben voor het protest aat al van West- duitse wetenschappelijke zijde vernomen is tegen de dierproeven zoals die in Ame rika zijn uitgevoerd en dat bij de WHO l wereldgezondheidsorganisatieaanhan-i gig is gemaakt. Volgens de Westduit sers is hel onzin uit deze proeven met; ratten conclusies te trekken omdat men om tot dezelfde bevindingen te ko-, men bij de mens met doses moet gaan werken die duizendmaal zo groot zijn als die welke bij ratten zijn ge bruikt. Intussen schept het Amerikaanse ver- bod-in-fasen duidelijke problemen voor de suikerpatiënten, zo tekent onze me dische medewerker hier aan. Zij zijn namelijk in hoge mate afhankelijk van deze labletjes. Tot dusver echter zijn nog nooit kankergevallen bij dergelijke natiënten ontdekt. De praktijk in Ame rika leert, dat men slechts zelden meer dan 8 tabletjes per dag gebruikt, hetgeen gelijkwaardig is met 1 gram Suikerzieken: ,geen paniek' DEN HAAG (GPD) Vooral bij suikerzieken hebben de be richten uit Amerika over .gevaar lijke zoetstoffen' verontrusting gewekt. De Nederlandse ver eniging van suikerzieken werd overstroomd met verzoeken om inlichtingen, waarop de directeur, de heer J. Rotte, na overleg met de medische adviescommissie, slechts één antwoord kan geven: .geen paniek, voordat er meer bekend is over de achtergrond van die kreten. De Nederlandse warenwet staat gebruik van cy clamaten toe en ze zouden slechts bij onmatig gebruik 'schadelijk zijn. We wachten rustig nadere gegevens af'. VRAGEN Inmiddels heeft het tweede-kamerlid P. A. Al. Cornelissen van de KVP de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is het juist dat de Amerikaanse en Zweedse regeringen om gezondheidsre denen hebben besloten de verwerking van het zoetstof cyclamaat te doen staken en dranken, levens- en genot middelen, waarin dit zoetmiddel is ver werkt, uit de handel te nemen Kan de staatssecretaris mededelen welke overwegingen tot de in vraag 1 genoemde besluiten hebben geleid en of hij overweegt soortgelijke maatrege- in Nederland te treffen? PTT, trein, tram, bus en kranten ROMK (RTK) Itallë's postbeambten zijn maandag in sinking gegaan aan liet begin van een week van stakin gen in de openbare diensten, waarbij wellicht vierenhalf miljoen werkers de arbeid zullen neerleggen. Werkzaamheden in banken en kantoren ondervonden direct de gevolgen, toen brieven en pakketten zich voor de tweede maal binnen een week opsta pelden. De volgende zes dagen kun nen de ergste zijn in een serie stakin gen en arbeidsonrust, die het land reeds vijf weken lang geteisterd heb ben. Woensdag en donderdag zal de staking nog gecompliceerder worden, doordat: dan het gehele PTT-personeel op alle I postkantoren in staking zal gaan.i Venvacht wordt, dat dit de postkan toren tot sluiting zal brengen en dat de telegraafdiensten tot stilstand zullen komèn. De vrees dat de tele foondiensten ook ontwricht zullen worden in niet-automatische telefoon- districten, verminderde evenwel, na dat leden van twee van de dne voor naamste vakbonden bekend hadden gemaakt, niet aan de staking te zullen meedoen. DEN HAAG (ANP) Nadat liet be sluit van liet Amerikaanse ministerie van gezondheid bekend was geworden, heeft The Coca-Cola Export Corpora tion te Amsterdam, naar zij meedeelt, van de Amerikaanse moedermaatschap pij toestemming gekregen de produktie en distributie van Tel) stop te zetten, evenals dit liet geval is in Amerika zeil. Van de produkten die de Nederlandse Coca-Cola Organisatie op de markt brengt is uitsluitend de calorie-arme frisdrank Teb gezoet mt minimale hoe veelheden cyclamaten. aldus de maat schappij. Intussen ontwikkelt de Coca Cola Company in de VS reeds een nieu we formiuile voor het produkt Teb, waar in als zoetmiddel in het geheel geen cyclamaten voorkomen. (Van onze correspondent.) BRUSSEL. De Brusselse commissie van de EEG heeft aan de raad van ministers van de zes een ontwerp-be- sehikking en een memorandum gezonden betreffende de regionale ontwikkeling. De commissie stelt voorop dat de eigen competentie van de staten, de deelstaten en de lagere overheden voor het regio naal beleid niet mag worden aangetast. Dat opwekken van de verscheidene re gionale politieke impulsen op een ge- meenschappel(jk niveau ontstaat echter, onvermijdelijk, aldus de commissie, in dien de totale bevolking moet worden betrokken in het omhoog gaan naar het economisch optimum van een gemeen schappelijke markt. Niet andere woor den: de commissie wil dat de minister raad vastlegt dat bevordering van regio nale ontwikkeling in vele gebieden de voorwaarde is voor een harmonische vooruitgang op weg naar volledige inte gratie. Tijdens een persconferentie kreeg het lid van de Brusselse EEG-commissie Von der Groeben, onder wie de plannen ressorteren, gisteren onder meer de vraag gesteld of de EEG zich nu in de toekomst zou gaan bezighouden met zaken als de coördinatie van het haven- beleid van Nederland en België. Uit zijn antwoord kreeg men de indruk dat zo iets zeker niet het geval zal zijn omdat men in Brussel meent dat de hetrok- ken regeringen dergelijke kwesties best zelf kunnen regelen zonder inmenging van derden. NEGEN MANNEN IMPORTEERDEN HANDELSWAAR DEN HAAG (ANP) De groep bestrijding verdovende middelen van de Haagse zedenpolitie heeft negen mannen aangehouden, van wie er vijf Turken zijn, die ervan verdacht worden een partij van 10 kilo hasjiesj uit Turkije Nederland te hebben binnengebracht. MAASTRICHT Nelly van de Beek en Henny Barelds meer tlinis na in 10 maanden 20.000 km te hebben gefietst. De ietsmarathon is begonnen in Singapore en voert via Maastricht, waar Nelly woont, naar Staphorst. Beide jongelui zijn verloofd. Ruim negen kilo van de partij is in Den Haag gevonden.- nchteneenhalve kilo ha- sjiesjpoeder. in een boodschappentas ver borgen in de struiken langs de Pomp- stationsiveg in Scheveningen, en 540 gram, verstopt onder de vloer van een zolder van een huis aan de Prinsegracht. ADVERTENTIE Vijftig mille De hasjiesj heeft olgens de politie In Nederland een verkoopwaarde van rond 50.000.De partij zou in Ganziantep in Terkije gekocht zijn door twee van de aangehouden Turken, die eind deze zomèr de hasjiesj uit Turkije naar Ne derland hebben gebracht in een auto, waarin achter de achterbank een spe ciale geheime bergplaats was ingebouwd voor het vervoer van de hasjiesj. Acht van de aangehouden mannen wonen in Den Haag. één in Rotter dam. Het zijn de 33-jarige loswerk- man M. D., de even ouae loswerk- man C. A., de 29-jarige kok M. G., de 31-jarige barkeeper O. C. en de 28-jarige loswerkman H. S., die alle vijf afkomstig zijn uit Turkije, maar al enkele jaren in Nederland wonen, de 28-Jarige koopman H. K. R. en de 23-jarige colporteur K. P., die bei den uit Suriname afkomstig zijn, de 28-jarige P. van G. zonder beroep, uit Den Haag en de 20-jarige con structiebouwer E. K. uit Rotterdam. Acht van hen hebben bekend, alleen de kok M. G. ontkent. De koopman en de colporteur zijn na verhoor heengezonden. Dc politie betitelt hen als detaillisten, die hasjiesj van de anderen doorverkoch ten in Amsterdam en Den Haag. D( overige zeven mannen zijn, na te zijn voorgeleid aan de officier van justitie, ingesloten. De politie heeft de indruk, dat de Turken C. A, O. C en H. S. de leiders van de negen man sterke combi natie waren. hasjiesj-importeurs en -handelaren heeft een Haagse garagehouder gespeeld: hij tipte de politie dat er met de Pontiae, waarvan hij de schokbrekers moest her stellen, iets merkwaardigs aan de hand was. In de auto, eigendom van de loswerk man M. D., bleek achter de achterbank over de breedte van de wagen een plaat te zijn gelast, waardoor een geheime bergplaats was ontstaan, groot genoeg om er een tiental kilo's hasjiesj in op te bergen. Het opgelaste stuk staal was zo goed aan het profiel van bodem en bekle ding van de wagen aangepast, dat er niets opvallend aan te zien was. Ach teraf is gebleken, dat zelfs douane personeel aan de Turkse grens de wa gen .op de brug" heeft gehad, van binnen en van buiten grondig heeft doorzocht, maar de geheime bergplaats niet heeft gevonden. Aan de bovenkant van de bergplaats zaten twee luikjes, die nadat de hasjiesj verborgen was, zo handig werden gedicht en overgeschil derd dat er niets bijzonders meer aan te- zien was. De Haagse garagehouder ont dekte de bergplaats, doordat zich daar onder de schokbrekers bevonden, waar aan hij reparaties moest verrichten. De eigenaar van de wagen. M. D., zou de plaat in Turkije in zijn wagen hebben laten lassen, wat hem naar zijn zeggen 3000.- gekost heeft. De technische dienst van de Haagse po litie ontdekte in de garage bij het doorzoeken van de geheime bergplaats sporen van hasjiesj. Daarmee was weer een stukje van de puzzel gevonden. Turk an voornamelijk buitenlanders zier met de invoer van hasjiesj in Neder land bezig hield. Zo werd al langere tijd een Turk in de gaten gehouden, die hasjiesj verkocht zou hebben aan een landgenoot in Den Haag, die met 61 plukken hasjiesj in zijn bezit, was aangehouden en die door de rechtbank in Den Haag daarvoor is veroordeeld. Garagehouder Een zeer belangrijke rol bij het speur werk naar do complete combinatie van Trein, bus, Iram Verwacht wordt, dat vrijdag de ergste dag zal zijn, omdat dan een nationale staking van de spoorwegen (van 21.00 uur donderdagavond tot 21.00 uur vrijdagavond) zal samenvallen met een nationale bus- en tramsta king. Hoger personeel van de spoorwegen maakte bekend, dat het met de sta king van het lagere personeel zal meedoen als sympathiebetuigingen met hun eisen voor betere betalings- en arbeidsvoorwaarden. Bij dit alles kwam bovendien nog een mededeling van de typografenbonden, dat hun le den ook 24 uur het werk zullen neer leggen, hetgeen betekent dat er op donderdag in Italië geen ochtend- of avondbladen zullen verschijnen. Vijf kogels maakten eind aan 1,5 jaar ruzie HILVERSUM (ANP) Bij een schietpartij op het woonwagenkamp .Egels- hoek' aan de Franse Kampweg in Hilversum, is maandagmiddag rond halfyijf de 43-jarige Piet Baum door vjjf kogels getroffen en dodelijk gewond. De politie heeft twee andere bewoners van het kamp, de 44-jarige F. J. en zijn 22-jarige zoon R. J., gearresteerd. Eén van de wapens waarmee is geschoten, een stengun, is teruggevonden. Voor de politie staat echter vast dat zowel de vader als zijn zoon een wapen hebben gebruikt, maar het tweede is nog spoorloos. De familie Baum,die sinds anderhalf jaar op het woonwagenkamp in Hilversum staat, doch daar nauwelijks is geaccepteerd, en de familie J. leefden al geruime tijd in onmin met elkaar. Beide families hebben een handel in oude auto's en sloopmateriaal en dit leidde tot conflicten. Meerdere malen is het tot woordenwisselingen gekomen tussen de beide woonwagenfamilies. Zo ook maandagmiddag. Kort na de ruzie kwamen vader en zoon J. elk met een wapen en vanuit een andere richting op de woon wagen van de familie Baum af. Ze losten een groot aantal schoten dwars door de ramen en de houten wanden. De heer Baum werd door vijf kogels in zijn hoofd en borst getroffen. Hij is nog naar de achterzijde van zijn wagen gelopen, maar zakte daar in elkaar. Hij overleed vrijwel direct. De echtgenote van het slachtoffer bleef ongedeerd. Drie kleine kinderen van de familie Baum speelden op het moment van de schietpartij toevallig buiten. Een zoon van het slachtoffer woont samen met de dochter van de familie J. wikkelijke bijverschijnselen tot stand ïsi - gekomen. Zij wijzen op de benoemingen in Den Helder, Gouda, Den Haag, Haar lem, Arnhem en Zwolle. DEN HAAG (GPD) H. M. Franssen en drs Ed van Thijn beiden pvda) hebben gisteren bij de tweede kamer twee initiatief voorstellen ingediend, met de be doeling meer inspraak te geven aan gemeenteraden en provinciale staten bij benoemingen van resp. de burgemeesters en de commis sarissen der koningin. In de memorie van toelichting op het voorstel tot wijziging van de gemeen tewet, zeggen beide kamerleden van me ning te zijn dat een interim-regeling noodzakelijk is, omdat niet eerder dan in 1975 een herziening van de grondwet kan worden verwacht, waardoor een bin dende inspraak mogelijk wordt. Zij zou den namelijk zelf het liefst zien, dat de procedure van benoeming, herbenoe ming en ontslag van burgemeesters dezelfde is als die, die geldt voor wet houders. De heren Franssen en Van Thijn vinden het echter niet juist om te wachten op een wijziging van de grondwet, omdat ,in de periode tussen •andaag en 1975 alle burgemeesters posten in dit land, hetzij door benoe ming, het zij door herbenoeming, ten minste één keer zullen dienen te worden vervuld.' ,Aan een dergelijke interim-regeling is (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink van PT^en Tn dit land, hetzij binnenlandse zaken is nog steeds ziek: hij zal dan ook vandaag zelf niet de mondelinge vragen van het tweede-ka merlid drs A. J. Lems over de moeilijk heden in de gemeenteraad van Gorkum kunnen beantwoorden. Minister Polak van justitie, die ad interim minister van binnenlandse zaken is, zal nu de beant woording op zich nemen. Alleen aanbeveling Het wetsontwerp wil de raad in de gelegenheid stellen een aanbeveling van één of meer personen in te zen den volgens regels bij algemene maat regel van bestuur. .Gedacht is aan een aanbeveling' aldus de indieners. ,Niet aan een voordracht. Het be grip voordracht heeft een meer bin dend karakter, en zou derhalve in strijd kunnen worden geacht met art. 152, laatste lid, van de grond wet'. De indieners zijn van mening, dat een dergelijke aanbevelingsprocedure slechts goed kan werken, als de gemeenteraad inzage krijgt van de lijst van solici- tanten. Drs. Franssen en drs Van Thijn tillen niet zwaar aan het bezwaar, dat aan de solicitatie in bredere kring be kendheid wordt gegeven. ,Wie in een de mocratisch systeem als het onze naar een openbare functie solliciteert, dient van meet af aan ook de risico's aan die openbaarheid verbonden, te aanvaarden.' In de toelichting bij het voorstel tot wijziging van de provinciewet zeggen de heren Franssen en Van Thijn, dat het hun bedoeling is althans tot .enige inspraak' te komen bij de benoeming van de comissarissen der koningin van het provinciaal bestuur. Het thans reeds bestaande recht van de staten om een petitie in te dienen, wordt door de indieners te vrijblijvend gevonden. Zij menen dat een voorstel om te komen tot verkiezing van de commissarissen geen meerderheid in de volksvertegen woordiging zal krijgen, ofschoon hijzelf daarvan een voorstander zijn. de memorie van toelichting, ,nu gel ken is dat de ervaringen met de huidige, ongereglementeerde inspraamprocedure niet gunstig zijn'. De neren Franssen en Van Thijn herinneren eraan dat vrijwel geen enkele benoeming in grote of middelgrote gemeenten zonder onver- Von Hassel opnieuw Bondsdag voorzitter BONN (DPA) De nieuwe Wcstduïtse Bondsdag heeft maandag de 56-jarige christen-democraat Kai-Uwe von Has sel als voorzitter herkozen. Von Has sel, die deze functie al sinds februari van dit jaar vervulde, kreeg 411 van de 517 uitgebrachte stemmen. Er waren 72 tegenstemmen, en 34 af gevaardigden onthielden zich van stem ming. De 22 Westberlijnse afgevaardig den mochten ditmaal meestemmen. Von Hassel had een absolute meerderheid van 260 stemmen nodig. Zijn verkiezing stond eigenlijk al bij voorbaat vast, daar de sociaal-democraten geen tegen kandidaat hadden gesteld. Burgemeester klapte uit vertrouwelijk boekje: Gemeenten onder de 5000' samen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Bijna vijf honderd gemeenten staan op het punt te worden opgeheven, dat wil zeggen, dat van 216 gemeenten het opheffingsvoorstel thans in behandeling is bij de staten-gene- raal, terwijl voor 277 gemeenten het opheffingsvoorstel in voorbe reiding is bij de betrokken gede puteerde staten. Dat blijkt uit de richtlijnen voor gemeentelijke her indeling, die door minister Beer nink onlangs aan de vaste kamer commissie voor binnenlandse za ken ter beschikking zijn gesteld. In zijn oorspronkelijk opgestelde richt lijnen, die ter discussie naar gedeputeer de staten werden gezonden en die in middels ook door de commissies uit dc eerste en tweede kamer zijn behandeld, stelde minister Beernink dat gemeenten met minder dan duizend inwoners ii der geval moeten worden samengevoegd met andere gemeenten, terwijl gemeen- I ten met een inwonertal van duizend tot drieduizend zoveel mogelijk bij grotere gehelen moeten worden gevoegd. Het getal drieduizend is op advies van de raad van de territoriale decentralisatie inmiddels gewijzigd in vijfduizend. Misverstanden Over de openbaarheid van dit concept bestaan overigens ook bij kamerleden misverstanden, omdat de kamercommis sie met minister Beernink was overeen gekomen dat het concept vertrouwelijk zou blijven tot alle definitieve adviezen bij de minister binnen waren. Toch is dit stuk officiëel als bijlage verschenen bij de kamerstukken zodat ook niet- commissieleden de richtlijnen in him be zit kregen. Eind vorige week haalde bur gemeester mr L. A. van Splunder uit Hardenberg (oud-gemeentesecretaris in Koudekerke) tijdens een studiebijeen komst te Utrecht over bestuurlijke vormgeving van Nederland enkele gege vens uit deze richtlijnen aan. Burge meester W. M. Schakel van Noordeloos, die tevens lid van de vaste kamercom missie is, maakte zijn collega attent op het vertrouwelijke karakter van het stuk. ,Oh, sorry, ik wist het echt niet', verontschuldigde mr Van Splunder zich. Hij had het stuk gewoon ontvangen om dat hij een abonnement heeft op de kamerstukken. ,Ik wist echt niet dat het eea geheim otuk was,' zo zei hij. AMSTERDAM (ANP) Het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam en het Institut für Zeitge- schiehte te München hebben, zo deelt tie, mee, niet betrekking tot de Rijks dagbrand kennis kunnen nemen van en kele uit 1933 en 1934 daterende orgïne- le documenten die door het Europese Comité voor de Voorgeschiedenis van de Tweede Wereldoorlog vermeld zijn en die het comité, in tegenstelling tot pu bliekelijk gedane toezegging, jongstle den vrijdag in Parijs niet aan de we reldpers getoond heeft. Beide instituten zijn van mening dat de ze documenten geen enkel bewijs be vatten dat de Rijksdag te Berlijn op 27 februari 1933 met medeweten of met medehulp van nationaalsocialistische stanties in brand gestoken werd. Dat laatste zou een provocatie geweest z"~ waarvan beide instituten ménen dat machtshebbers van het derde rijk hier op zichzelf heel wel toe in staat waren. Ten aanzien van de eikaar op veel pi sen tegensprekende getuigenverklarin gen, die het comité verzameld heeft, zijn beide instituten, voorzover zij thans van die verklaringen kennis hebben kun nen nemen, al evenzeer van opvatting enkel overtuigend gegev pleit tegen de res uitat ran het grondige, door het Institut für Zeitgeschichte "geverifieerde onderzoek van de Duitser Frits Tobias. Deze kwam daarbij, gelijk bekend, tot de conclusie dat.de Rijksdag door de Nederlander Van der Lubbe uit ideologische overwe gingen, op eigen initiatief en zonder hulp van anderen in brand gestoken werd. FRIESE AR, CHU EN KVP WILLEN KRUISINGA ALS COMMISSARIS LEEUWARDEN (GPD) De provin ciale besturen van de AR, CHU en KVP in Friesland en de fracties van deze partijen in de staten hebben volledige overeenstemming bereikt om de staats secretaris van volksgezondheid dr ~t. J. H. Kruisinga (chu) aan te be- elen als commissaris der koningin in Friesland. De drie gewestelijke partij besturen hebben in verband hiermee, een audiëntie aangevraagd bij de minister van binnenlandse zaken over de opvol ging van mr H. P. Linthorst Homan, die op 1 juni met pensioen gaat. Dr Krui singa is provinciaal inspecteur van de volksgezondheid in Friesland geweest: voordien was hij oor-, neus- en keelarts in Leeuwarden. Hij werd 46 jaar geleden in Grijpskerk geboren. De fractievoorzitter van de PvdA in de Friese staten de heer G. J. Hageman toont zich zeer verbolgen over het feit, dat de confessionele partijen de naam van dr Kruisinga hebben genoemd. ,In het beraad van de fractievoorzit ters hadden wij afgesproken geen na men te noemen, als wij op 11 novem ber een onderhoud hebben met minister Beernink. Wij zullen dan de bewinds man enkel meedelen aan welke voor waarden de nieuwe commissaris volgens de fractievoorzitters moet voldoen'. Het commentaar van de fractievoorzitter van de CHU de heer A. Oosterhorf hierop is: .Wij houden ons als frac tievoorzitters ook aan die afspraak. Nie mand kan het de gewestelijke bestu ren van de drie partijen, die volgend jaar met een gemeenschappelijk pro gramma aan de statenverkiezing in Friesland mee zullen doen, echter kwa lijk nemen, dat zij actief zijn inzake de te benoemen commissaris, en dat zij daarbij' een naam noemen. D.it zij daar bij ook overleg plegen met hun staten fracties is duidelijk'. Kerkelijke mutaties NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Beusïchem Th. Oostenbru» ziekenhuispredikant te Rotterdam. Aangenomen naar Waddinxveen, D. v. Vliet te Zetten, die bedankte voor Ar.- del (N-Br), Haaften, Moerkapelle, Nuns- peet en voor Tholen. Aangenomen naar Heerde, P. Hoofd ta 's-Gravenhage. Beroepen te Amsterdam-Watergraafs- meer, G. C. Vijzelaar te Veenendaai. Beroepen te Oudshoorn, X. J. Maarten Hoogendijk te Winterwijk. Beroeoen ;e Westervoort, A. K. Ploeger, kandidaat te Wijchen. Benoemd tot hulpprediker te Hoogersmilde. J. Kiewiet, voorheen directeur van het bejaardencentrum .De Westeres' te Beilen. Aangenomen naar 's-Heer-Hendrikskinderen. drs b. Prakke. kandidaat te Wassenaar. Bedankt voor Rotterdam-Zuid. J. P. van P.oon te Kat- "•ijk aan Zee. GEREFORMEERDE KEKKEN Aangenomen te Murmerwoude, J. P. Ro- zendaal te Wilnis. Aangenomen naar Harderwijk, D. Postman te Alkmaar. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aan de theologische hogeschool te Kam pen slaagde voor het propaedcutisch examen theologie de heer J'. Jonkman, Paterswoldseweg 522 te Groningen. Be dankt voor Nijega-Opeinde. J. Poutsma te Nijkerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Klaaswaal, W. Hage te Krab- bendijke en H. Ligtenberg te Generrm:- aen. Bedankt voor Enschede, C. Wisse te Elspeet. Beroepen te Rotterdam-Cen trum J. C. Weststrate te Meliskerke. Be roepen te Slikkeveer A. Hoogerland te Werkendam. - DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Texel, R. S. Kuitse te Ghana (in dienst van de doopsgezinde zendings raad), die dit beroep heeft aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7