Renteverhoging! Bij de NMB nu al 4/2% op gewoon spaartegoed! 51% 7% voor de echte zware-shagroker 0% i Plan tot rijksdagbrand ontsproot aan de brein van hoge nazi's De nieu weïransit 1000 m Ford Opzegtermijn 1 maand: rente 414% Opzegtermijn 3 maanden: rente 5% Plaats uw familie berichten in de PZC Ernstige kritiek op geschiedschrijvers PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 OKTOBER 1969, Voor u nu nog hogere rente bij de NMB. De 4% spaar rekening wordt nu 41/2%. Praktisch vrij sparen: 2500,- direct opvraagbaar. Voor rest 1 maand opzegtermijn. De rente op de spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden nu 5°/o in plaats van 4%%. De NMB heeft jr/ nog veel meer aantrekkelijke spaarvormen waaruit u een I keus kunt maken. Voorts is er nóg een belangrijke reden voor u om naar de NMB te stappen: k de prettige, vlotte behandeling, M de deskundige voorlichting, ■a kortom de Eerste inleg ten minste 10,-. Tot 2500,- per maand direct opvraagbaar. Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 3 maanden. Opzegtermijn 6 maanden: rente 5}% Eerste inleg ten minste 100,—. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 6 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, Opzegtermijn 24 maanden: rente 7% Eerste inleg ten minste 100,—. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 24 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, 0pzegtermijn12 maanden: rente 6% Eerste inleg ten minste 100,—. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 12 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,—. Looptijd 5 jaar en 6 maandenrente 8% Spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank groot 1.000,-, waarvoor u na 5 jaar en 6 maanden 1.510,- terugontvangt. Bovendien in speciale gevallen fiscale voordelen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar ook zich thuis voelt Bergen op Zoom: Zuivelplein 5. Goes: Wijngaardstraat 19. Middelburg: Markt 43a Oostburg: Nieuwstraat 24. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Vlissingen: Badhuisstraat 25. Zierikzee: Lange Nobelstraat 6. Voorts bijkantoren te Bres- kens, Hulst, Yerseke, Sas van Gent en Zaamslag. Onze nieuwste Honderd Procenter van Ford is uw geld 100% waard. Geen enkele andere bestelwagen kan, voor deze prijs dit allemaal leveren: 1000 kg LaadcapaciteitLage, vlakke laadruimte - over de gehele lengte. 23 Nieuwe veiligheidsattributen - o.a. een gescheiden remsysteem en waarschuwingsknipper lichten voor en achter. Grote, ruime deuren. 18 Verschillende deurcombinaties.* Cabine speciaal ontworpen voor de bestuurder - met een maximum aan comfort Motor voorin - betekent meer ruimte, minder lawaai, een veilige cabine en gemakkelijker bereikbaar* Uitgebreide reeks van economische motoren. Doorloop ontwerp, voer gemakkelijk bereik van laadruimte vanuit de jabine. 100% Doel matigheid (net als alle andere 45 Transits). Ford's 100% service staat achter u. M. DE DREU CO S NV Middelburg - Zusterstraat 34 - Telefoon 2972 en 4261 KT HUIS VAN DE FORD TRANSIT 100 PROCENTERS- EN VAN 100% FORD SERVICE. Lekker zittende, comfortabele sportcolberts. Ideaal in herfst en winter. Koop een Sturka- eolbert met een fijne Wecotex- pantalon er bij. Kom v "pin: Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, ais de krant Logisch want die kunt f u niet missen, geen dag. Dat is nieuw. Eindelijk de zware shag, die niet scherp is. Shag voor de echte zware-shagroker. Til 'm naar de lip, u zult wat beleven! GARANTIE proberen kost niks! Koop SAMSON ZWAAR van Niemeyer. Als u vindt dat de shag, die u tot nu toe rookt zwaarder is, stuur dan uw aan gebroken pak maar naar Niemeyer Groningen en u krijgt uw geld terug! SAMSON ZWAAR van Niemeyer die leeuw zR er weer achter Gevraagd: allround timmerman-voorman met ervaring inzake moderne bouwtechnieken. Event, binnen afzienbare tijd bedrijfswoning beschikbaar. Bouwbedrijf Prince Haamstede TeL 01115-203. DEN HAAG (GPD) Slechts enige dagen nadat de Europese commissie voor wetenschappe lijk onderzoek naar de oor sprong en gevolgen van de tweede wereldoorlog bekend heeft gemaakt tot de conclusie te zijn gekomen dat de Neder lander Marinus van der Lubbe slechts een pion is geweest in zake de brandstichting in de Rijksdag (op 27 februari 1933), is bij Elsevier het boek ,De Rijksdag brandt' verschenen. De auteur, dr Edouard Calic erkend specialist in de geschie denis van Hitler-Duitsland komt tot dezelfde conclusies als de hierboven genoemde com missie: het plan tot de brand stichting ontsproot aan de brei nen van hoge nazi-functionaris sen met de bedoeling in Duits land het juiste klimaat te scheppen voor Hitiers greep naar de absolute macht. Zowel de uitspraak van de commis sie, waarin onder meer d© toekom stige kanselier van de bondsrepu bliek Willy Brandt, en de Franse oud-minister van cultuur André Malraux zitting hebben, als het bock van Calic zijn met name interessant te noemen in verband met het feit dat de Amerikaanse jurist van Duit se afkomst Robert M. W. Kenipner bij het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe een proces aanhangig zal maken om eerherstel te krijgen voor Van der Lubbe. Overigens, Kenipner, die in ons land vooral be kendheid kreeg door zijn optreden als mede-aanklager in de processen van Neurenberg en in dat tegen oud- SD-chef Hars ter en zijn medewer kers Zocpf en Slottke, zal woensdag in het Anne Frank-huis zijn boek .Twee uit de honderdduizend Anne Frank en Edith Stein' (een uitgave van H. Nelissenintroduceren. Het boek van dr Calic is één van de basis-stukken voor de heropening van het proces. Heeft de wetenschappelijke commis sie nog slechts bekend gemaakt dat de chef van de Gestapo, Heinrich Himmler, en zijn staf waarschijn lijk op bevel van Hitier de brand stichting hebben beraamd (het com missie-rapport van zeshonderd blad zijden historische criminologische be wijzen zal zo spoedig mogelijk wor den gepubliceerd, zo heeft rappor teur Jacques Delarue bekend ge maakt), dr Calic gaat nog een stap verder. In het laatste hoofdstuk schrijft hij: .Terwijl hij (Van der Lubbe) een klein vuurtje moest aanleggen als afleidingsmanoeuvre, stichtte ,een stoottroep van leden van de SS en SA onder leiding van Erwin Vil lain. een arts uit Köpenick, de brand in de grote vergaderzaal. De stoot troep kwam in de Rijksdag via de onderaardse gang die dit gebouw ver bond met het paleis van de rijks president. Twee als agenten ver momde mannen dekten de brand stichters tijdens hun tocht in de rug. Buiten stonden waarnemers in bur ger. Villain en de mannen die Hit- Iers bevel hadden uitgevoerd, wer den op 30 juni 1934 omgebracht'. Calic valt in zijn boek bitter uit tegen de geschiedschrijvers die ach ter de Rijksdagbrand geen nazi-kom- plot hebben ontdekt en ervan over tuigd zijn dat Van der Lubbe de enige dader is geweest. De belang rijkste verkondiger van deze theorie is de Westduitse historicus Fritz To bias, op wiens standpunten bijvoor beeld ook een dr L. de Jong zich be roept in zijn .Voorspel'. De Franse historicus verwijt de aanhangers van de Tobias-theorie, dat zij afgaan onderzoekingen en publikaties v< een man die zijn standaardboek over de zaak Van der Lubbe schreef in samenwerking met dr Paul Schmidt, een vriend van Heydrich, die zelf een z-ol speelde bij het uitroeien van de joden. Maar behalve dat Calic duidelijk zegt geen vertrouwen te hebben in de persoon van Tobias, werpt hij hem ook voor de voeten zijn vak niet te verstaan. Hij ver wijt hem dat zijn onderzoekingen van de .voor ieder toegankelijke do cumenten' onvoldoende is geweest. Calic: ,Tobia.s zegt zelf op bladzijde 707 van zijn boek dat hij slechts zes rechtbankverslagen heeft gele zen, terwijl er vierenvijftig zijn'. Duidelijk geërgerd constateert dr Ca lic dat Tobias en de zijnen zich ba seren op verklaringen van mannen, die bq het onderzoek naar de Rijks dagbrand en tijdens het proces een sleutelpositie innamen: SS-Oberfüh- rer Rudolf Diels. eerste chef van de Gestapo, SS-Obersturmbannführer Walter Zlrpint, SS-Sturmbahnführer Rudolf Braschwitz en SS-Sturmbahn- fuhrer Helmut Heisig. Deze politiemannen en commissaris sen droegen de .feiten' aan op de grond waarvan over Van der Lubbe en zijn .medeplichtigen' de Bulgaren Georgi Dimitroff, Bla- goj Popoff, Wassili Taneff en de Duitser Ernst Togler .recht' werd gesproken. Zij ook brachten 171 ge tuigen (waaronder misdadigers) voor het gerecht om te kunnen bewijzen dat Van der Lubbe in opdracht van de communisten had gehandeld. Ivortoni zij hadden de taak met alle mogelijke middelen de ware toe dracht te verheimelijken en Villain en zijn mannen huiten schot te hou den. Braschwitz, de toenmalige voor zitter van de commissie van onder zoek naar Rijksdagbrand, legde in 1960 de verklaring af dat hij Göring van het begin af de raad had gege ven alleen Van der Lubbe aan te klagen. Göring zou daarop geant woord hebben dat dat onmogelijk was omdat geen mens dat zou geloven. Tobias vond deze verklaring van Braschwitz heel belangrijk, want hij trok daaruit de conclusie dat Göring de Bulgaarse communisten onschul dig op de beklaagdenbank had ge bracht. .Historici ala Tobias, die blinde lings de leugens van Braschwitz overnemen, hebben zich helaas niet de moeite gegeven een onderzoek naar het verleden van de commissa rissen in te stellen en evenmin heb ben zij hun huidige speculaties aan een onderzoek onderworpen. Als zij ook maar een beetje moeite gedaan hadden, zou het hun zijn opgevallen dat de latere SS-Sturmbannführer Braschwitz op 11 november 1933 met zijn politiespionnen tijdens het on derzoek in het Rijksdaggebouw ver scheen met een plattegrond van Ber lijn. Op deze plattegrond waren de Rijksdag, het paleis en het Neder landse gezantschap van een kruis voorzien. Dat moest volgens diezelfde Braschwitz toen het bewijs zijn dat Dimitroff, die de eigenaar van de plattegrond zou zijn geweest, de ob jecten nauwkeurig aan zijn hand langer Van der Lubbe had opgege ven. Uitgerekend die ontdekking van Braschwitz leverde radio en pers de slagzinnen op aan de vooravond van de verkiezingen'. Aldus schampert dr Calic over zijn collega Tobias. Maar niet alleen zijn mede-htstorici maakt hij verwijten. .Waarom is er nooit een onderzoek ingesteld in Ne derland en Bulgarije, twee landen waarvan de ingezetenen direct bij het drama van de Rijksdagbrand be trokken zijn geweest, en ook de enige twee landen waar nog familieleden wonen, bij wie de herinnering aan de beschuldigingen, het lijden en het martelaarschap v/h naaste verwan ten nog sterk leeft?'. In é.én van die landen woont de laatste overle vende van de vijf beschuldigden, de Bulgaar Blagoj Popoff. Calic heef; twee lange gesprekken gevoerd me' Popoff, aie .sedert vijfendertig jaai piekert over het raadsel van zijn ar restatie op 9 maart 1933'. Ook ver werkte de schrijver een onuitgege ven manuscript van Popoff over de Rijksdagbrand in zyn boek. Met Jan van der Lubbe, de oudere broer en vriend van Rinus, heeft Calic voornamelijk gesproken over het plotselinge verdwijnen van communistische brandstichter' Leiden, kort nadat hij voor de derde maal een zware oogoperatie had on dergaan en zijn gezichtsvermogen nog slechts vijfentwintig procent was Men is volkomen vergeten, aldus dr Calic, om in Leiden bij de familie Van der Lubbe te gaan informeren naar de omstandigheden van dezo verdwijning. Ook heeft men zich onvoldoende verdiept in de persoon van de geheimzinnige .Friti', de .com munist' uit Berlijn, met wie Van der Lubbe bevriend raakte, en die vol gens Calic niet anders dan een spion van de nazi's kan zijn geweest. Meer dan dertigduizend pagina's do cumenten en processen-verbaal heeft de schrijver voor zijn boek gecom pileerd; de correspondentie met. een honderdtal getuigen en deskundigen is erin veriverla. Het resultaat is een boek, dat de leek zeer betrouw baar toeschijnt. Maar dr Calic richt zich met zijn werk niet in de eerste plaats tot de geiteresseerde leek. ,De Rijksdagbrand' is vooral 'n antwoord op de theorieën van de ,Tobias-his- torici' en cynisch merkt de schrijver aan het einde van zijn boek op: ,'Het is niet uitgesloten dat, bij een her opening van het proces tegen de po- tiemannen van Heydrich en Göring, deze schrijvers (Tobias c. s.) door de moordenaars van de joden te hulp zullen worden geroepen'. Want, schrijft Calic, het Nederlandse leverde Hitier op het beslissende mo ment de herostratus van de twintig ste eeuw, maar Tobias bewees oe echte daders een even grote dienst door hun beweringen als vaststaan de waarheden te boek te stellen. Calic: .Historici als Mommsen en To bias zuilen in hun fouten volharden. Zij moeten hun reputatie verdedigen. Einstein heeft al eens gezegd dat het eenvoudiger is het atoom te splitsen dan de mens van een vooroordeel bevrijden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 16