Winner. De milde Amerikaan. Inspraak voor oud-leerlingen De Ruyterschool Vlissingen Wesselo sportpark Kloetinge geopend Algem. woningbouwvereniging stukje functionele democratie 10 Steluvoor:'n shag van louter Amerikaanse tabakken. Mild en puur en echt en rijpbruin van kleur. De smaak is zacht, maar niet te licht. De geur is vol, maar niet te zwaar. De shag is Winner. Van Douwe Egberts. Shag voor genietende rokers. Uw shag. Bevrijdingsexpositie in Bergen op Zoom Reünie met ruim 500 deelnemers VIS WILDE NIET BIJTEN OP INTERNATONAAL CONCOURS Zeeuws Brassband Festival was in Breskens Veranderingen in samenwerking PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 OKTOBER 1969 Winner, 40 milde Amerikanen voor 1.45. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM (GPD) In het Markiezenhof in Bergen op Zoom heeft de Canadese ambassadeur, de heer A. J. Piek zaterdagmiddag in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten en ge-' nodigden de bevrijdingstentoonstelling, geopend die tot en met 28 oktober in1 het stadhuis wordt gehouden. De expositie, die een beeld geeft van de krijgsverrichtingen van de Canade se legereenheden vanaf de invasie in Normandië tot en met de bevrijding van ons land is aangeboden door de Canadese ambassade. In de grote benedenzaal van het ge meentemuseum, waar de eigenlijke openingsplechtigheid geschiedde, voerde eerst het tweede-kamerlid J. Jansen, algemeen bestuurslid van de stichting .Etcetera' het woord. Hij herinnerde aan de banden die ons volk met Candade heeft en de grote plaats die het land i in de harten van de Nederlanders in- neemt. Burgemeester drs L. J. M. van de Laar Was verheugd dat de ambassadeur on danks zijn drukke bezigheden naar Ber gen op Zoom had willen komen om de expositie, waarvan deze stad de Euro pese primeur heeft, te openen. Een bij- IN JÜUIL' VOOR ZITBANK IN KANTINE VLISSINGEN De zestiende reünie van oud-leerlingen van de De Ruyterschool, vrijdag en zater dag in Vlissingen, telde een aan zienlijk aantal deelnemers, in sportontmoetingen aan een diner en met als top zeker 500 feest gangers op een bal in de sporthal van internaat Onze Vloot. De school zelf hield aan deze reü nie een fraaie bank over in de kan tine van de nieuwbouw. De ba.nl? werd zaterdagmorgen symbo lisch aangeboden door het oudste lid van de vereniging, de S9-jarige oud- loods F. H. Jilleba uit Vlissingen. En de vereniging kreeg later op de dag aan het diner in .Britannia' van directeur G. Iv. Brouwer de belof te van inspraak: ,YVe hebben al in 1962 een schoolraad ingesteld voor de leerlingen, maar er is nog nooit aan gedacht aan inspraak van de oud-leerlingen. Maar we hebben die daadwerkelijk nodig voor de gang van zaken op school. Via deze bank kunnen we daartoe de eerste stappen nemen. Laat bovendien deze kanti ne en de bibliotheek in het nieuwe gebouw het centrum worden voor al le oud-leerlingen'. Veel gebruik maakten de reünisten van de mogelijkheid een foto-herinnerings expositie in de nieuwe school en dat ge bouw zelf te bekijken. Vrijdag stond op het programma de algemene ledenver gadering van de vereniging, die 1200 leden telt, en een gezellig avondje aan de bar van de internaatssporthal. Bank zonder woord van waardering richtte de burgemeester tot de stichting .Etce tera' die het initiatief voor de tentoon stelling had genomen ,en waaraan wij graag onze volle medewerking hebben gegeven'. Drs Van de Laar was er van overtuigd dat gezien de medewerking die men aller wegen had ondervonden de viering van de bevrijding op 27 okto ber waardig zal kunnen geschieden. Examens Voor het diploma ziekenverpleging A slaagde in het diaconeasenziekenhuis te Naarden, mej. E. Pak uit Biezelinge. Voor zaterdagmorgen stonden op het programma het begin van viswedstrij den en van een volleybaltoernooi en de overdracht van de nieuwe bank in het nieuwe schoolgebouw. De heer Jilleba (89) bood de bank aan. leerling Cees Castelijns, zeventig jaar jonger, schroef de een herdenkingsplaatje vast op de bank en de 82-jarige oud-leerling Bras ser kwam met een historische stalcel- pot aandragen. De heer Jilleba, telg uit een bekende Vlissingse zeevarende fa- millie, behoort tot de eerste vier leer lingen van De Ruyterschool. In 1940 deed hij examen. De school telde toen 20 leerlingen en drie leraren. Zelf had hij al vanaf zijn twaalfde jaar af geva ren, onder andere anderhalf jaar op een Noorse bark naar Afrika en Amerika. ,Ik sta te kijken van die nieuwe school, wij begonnen in een leeg staande woning van schoolhoofd Freiling in de Frans Naereboutstraat. En het verschil in het varen 't was toen gewoon werken geblazen, je had geen tijd iets te bekijken van de wal waar je kwam. Je hoefde niet gaan zitten kijken hoe een ander het deed, De heer Jilleba kwam later bij het loodswezen. De reünisten kregen tijdens een intiem diner in .Britannia" als tus- sengang een optreden van de zangeres Clara Zietse met pianobegeleiding van vader. Leen Zietse. Dit duo zorgde ook 's-avonds tijdens het bal in de sport hal van het internaat voor een sym pathiek intermezzo. Het orkest Klaas Adriaanse zorgde daar voor veel ge waardeerd entertainment. Tussendoor werden de uitslagen van de wedstrijden bekend gemaakt. De aanwezigen kwa men helemaal in Jazz-concertsfeer toen de oud-leerlingen Turry Thurnim (viool) en Peter van Leeuwen (trombone) zich tussen de orkestleden mengden. Het feest eindigde uurtjes. Het najaarsweer was te mooi Geselecteerd gezelschap van Cadzand naar Sloehaven CADZAND Voor de vierde achter eenvolgende keer vond dit weekeinde een internationale zeehengelwedstrijd plaats tussen Nederland en West-Duitsland, waarin aan beide zijden werd deelge nomen door een tiental geselecteerde zeevissers. De organisatie berustte bij de Nederlandse heugelaarsbond en van Nederlandse zijde nam een celectie deel die was samengesteld uit een driekamp tussen Noord-, Jlidden- en Zuid-Neder- Door het prachtige weer wilde de jauw niet bijten en het is juis' vis, die door zijn grote gewicht dige punten oplevert. Besloten werd toen om niet meer in volle zee te vissen. Met de boten .Brittenburg" en .Snoek' voer men naar jle Sloehaven om te vis sen op schar, paling, en tong. Toen zaterdagmiddag de beide boten afmeer den in de vissershaven van Breskens bleken de Nederlanders het eerste deel te hebben gewonnen met 2480 wed- strijdpunten. J. C. van Rijswijk uit Den KOSTEN BEDROEGEN ROND MILJOEN KLOETINGE Niet de heer H. Wesselo, de gewezen gemeente stedebouwkundige van Kloetinge, maar zijn vrouw opende zaterdag middag even na drie uur het Wes- selo-park in Kloetinge. Dit op spe ciaal verzoek van de lieer Wesse lo, omdat, zoals hij zei: ,ik al zc vaak aan de touwtjes thuis heb getrokken om op tijd in Kloetinge te zijn, dat ik me nu wil revanche ren, door mijn vrouw eens aan een touwtje te laten trekken'. Burge meester Daniëlse van Kloetinge ging met deze veranderde gang van zaken onmiddelijk akkoord. Daarvoor had de burgemeester de middag in het Kloetingse gemeente huis geopend met een rede, waarin hij aan de hand van cijfers wees op de grote lasten die een dergelijke sportpark, als nu geopend zou wor den, voor een kleine gemeente als Kloetinge met zich meebrengt. De kosten van een en ander bedroeg een miljoen, waarvan het rijk 24.300 als subsidie voor zijn rekening nam, zo dat de gemeente nog 946.000 gulden moest opbrengen. Maar aldus de heer Daniëlse: ,U kent mijn pessimistische kijk op de uitvoering van toekomstige kapitaalwerken. uitgaande van de nieuw te formeren gemeente Goes. Ik heb daar hopelijk ten onrechte voor Kloetinge een zwaar hoofd in. Daarom waardeer ik het des temeer, dat een en ander in zo korte spanne tijds gewrocht kon worden'. Hij bracht daarna de wethouder Smits van Maassluis hulde voor de hulp, die Kloetinge bij de bouw van het nieuwe gymnastiekgebouw van de dienst open bare werken van Maassluis en van de heer Smits persoonlijk heeft mogen on dervinden. Het gebouw in Kloetinge is namelijk een tweelingbroertje van dat in Maassluis. Na ook alle andere dames en lieren, die zic-li hadden beijverd voor de ver wezenlijking van liet sportpark, te heb ben bedankt richtte de burgemeester zich tot de heer Wesselo. Het memo reerde het werk dat de heer Wesselo oor de gemeente had gedaan, door aan te halen dat in de Hveede kamer Kloe tinge ,Hef Wassenaar van Zeeland' is noemd. .Dankzij uw voortvarendheid en doorzettingsvermogen is Kloetinge een kostbare briljant geworden', aldus burgemeester P. Daniëlse. De heer Wesselo zei in zijn ant- woord-rede, dat hij vereerd en geluk kig was, dat het sportpark zijn naam mocht dragen, ,mede door het feit, dat het hier een sportpark betreft, in ver band met mijn sportverleden', aldus de heer Wesselo. Hij keerde zich tegen de huidige samentrekking van gemeenten en zag in het huidige Kloetinge het bewijs, dat deze fusies niet noodzake lijk zijn. Hij sprak de hoop uit, dat de in het park opgedane sportieve opvattingen door de gebruikers ook in het dagelijks leven zouden worden toegepast. ,Als dat het doel is, en dat is het, dan is die één miljoen niet te veel. En één miljoen is maar eentwintigste deel van een Starfighter, die voor andere doeleinden wordt gebruikt', besloot de heer Wesselo zijn rede. Ook de heer Klaassen, inspecteur licha melijke opvoeding in Zeeland en de heer Smits voerden nog het woord. Eei- den wezen op het belang dat een sport park voor Kloetinge heeft. Na de bijeenkomst in het gemeente huis ging het gezelschap met de muziek vereniging .Excelsior' voorop, naar het park, waar mevrouw Wesselo de ope ning verrichtte door het naambord ,Wesselo-park' te onthullen. Daarna werd een rondwandeling ge maakt over de verschillende velden van het sport- en wandelpark, en tot slot werd een bezoek gebracht aan de gym nastiekzaal, waar jongens en meisjes van de Kloetingse gymnastiekvereniging van Tuvio een demonstratie gaven. Op het voetbalveld verichtte de heer Wesselo de aftrap van de voetbal wedstrijd Kloetinge - SV Wissenker- ke, een wedstrijd die door Kloetinge met 1-0 door een doelpunt van Jaap Jongejan werd gewonnen. Haag werd van dit deel winnaar met 1190 punten. A. Bakx uit het Brabantse Halsteren werd tweede met 1060 pun ten de Beste Duitse deelnemer was die dag G. H. Gorke uit Hildesheim met 370 punten. Het tweede deel van de wedstrijd werd zondag aan de paalhoofden van vóór en anderhalf uur na vloed. Deze tweede dag was de vangst zelfs nog minder dan de eerste dag. Acht deelnemers vingen totaal niets. Alles was 't gevolg, aldus de vissers, van het fraaie najaarsweer. Ook hier was de overwinning voor Ne derland, waardoor Fritz Kurzer uit Axel. voorzitter van de Duitse henge laarsvereniging, de wisselbeker onder ""et spelen van het Wilhelmus aan de [ederlandse équipe moest overdragen. Veel vriendelijke woorden werden daar na in hotel Zeebad over en weer ge sproken, waarbij hulde werd gebracht aan de jonge zeehengelclub De Wielin gen uit Cadzand voor het vele voorbe reidende werk, in het bijzonder aan de heer W. de Meijer uit Zuidzande. uitslagen van de tweede dag waren: 1 L. de Baare uit Delft, 467 punten: 2 W. Harteveld, Vlaardingen, 385 pun ten. De einduitslag werd: 1 L. de Baare, 1334 punten; 2 A. Vilijn, Vlaardingen, 1248, 3 J. A. van Rijswijk, Den Haag, 1209: 4 A. Bakx. Halsteren. 1074; 5 G. W. Endeveld, Schoorl, 948 punten. De hoogst geklasseerde Duitse deelne mer was A. Gorke met 870 punten. Het totaal aantal punten voor Neder land was 8762, West-Duitsland 5242 punten. Voordat de wedstrijd begon was er vrij dagsavonds op het gemeentehuis te Cad zand een officiële ontvangst waar bur gemeester J. A. Leenhouts de henge laarsclub toesprak, de heer M. van Lie- re, voorzitter van de VW, de gasten een gids van Cadzand en een haaietand aanbood en waar Fritz Kurzer namens de Duitse deelnemers bedankte voor de ontvangst. EXCURSIE PZEM- EN ZEGAMPERSONEEL MIDDELBURG De Personeelsver eniging van de NV PZEM en van de NV ZEGAM organiseren op zaterdag 15 november a.s. een bustocht naar Antwerpen, waar de leden naar eigen keuze een bezoek kunnen brengen aan de Wiener Eisrevue in het Sportpaleis; de première van de opera .De verkoch te bruid' in de Koninklijke Vlaamse Opera of de One-Man-Show van Toon Hermans in de Arenbergse schouwburg. INBRAAK LEVERT 700 OP 'S-HEER-ARENDSKERKE De rij wiel- en bromfietshandelaar J. van Oos ten te "s-Heer-Arendskerke mist sinds zondagavond na een inbraak /<6 a 700. De diefstal moet tussen vier uur 's mid dags en acht uur 's avonds zijn ge pleegd. Men heeft zich tot het pand aan de oude rijksweg toegang verschaft door het uitbreken van een klapraam aan de achterkant. Uit een bergmeubel werd het bedrag gehaald. Ook andere kasten zijn nog onderzocht. Puzzelrit van MAC De Zeeuwen VLISSINGEN Zaterdag 25 oktober organiseert MAC De Zeeuwen in sa menwerking met Groenleer's bestrij- diiigsuiiddefenhandel NV een puzzel- en gezelligheidsrit. Er wordt een dusdanige opzet aan gegeven, dat zij, die nog nim mer aan een oriënteringsrit hebben deel genomen, deze rit tot een goed einde kunnen brengen. Van belang is, dat de routebeschrijving goed wordt gelezen. De gemiddelde snelheid, waarmede de rit gereden moet worden, bedraagt 30 km per uur. De rit bestaat uit twee trajecten, namelijk van 's-Heerenhoek ten is een neutralisatie. De lengte van beide trajecten bedraagt ongeveer 32 ki lometer. De start van de eerste deelne mer vindt om 14.01 uur plaats. Tijdens eeD gezellige avond in de jeugdhoeve te 's-Heercnhoek zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Voor het inschrijfgeld a< 3,50 krijgt men tovens een toegangs kaart voor de feestelijke avondbijeen komst, Daar er aan de start slechts een beperkte inschrijving mogelijk is. kan er vooraf ingeschreven worden bij Groenleer NV, Postbus 23 te Kapelle- Biezelinge of telefonisch tussen 8 en 17 uur (01102-1349). BRESKENS Klanken uit zil ren blaasinstrumenten vulden zaterdag avond de Nederlands hervormde kerk Breskens. Ze waren afkomstig van drie Zeeuwse brassbands, die daar hun najaarsconcert in liet kader van het. Zeeuws Brassband Festival gaven. Het muziekkorps van liet Leger des Heils uit Goes, ,St-Caecilia' uit Vlissingen en ,Onda, uit Middelburg brachten een pro gramma van concertmuziek en religieu ze muziek. De drie dirigenten Peter Moens, Jan Meliefste en Cees Cevaal leidden be halve hun eigen orkest ook de drie ge combineerde bands bij de massale uit voering van Engelse hymtunes. Paul C. van Belzen, adjunct-direc teur van de Zeeuwse muziekschool te Goes, bracht met orgelbegelei ding van Jaap Boon een boeiende vertolking van de Sonata no. Vin van Corelli, in de bewerking door orgel en trompet. De band van het Leger des Heils ex celleerde in de air varié ,the Martial Hosts' van Kennyon, waarbij men goed kon kennismaken met de fraaie klank van dit kleine, maar pittige orkest. De Vlissingse brassband St-Caecilia, was weer goed op dreef in een markante uit voering van de Welshe traditional .tlie Men of Harlech' en Onda-Middelburg oogstte veel succes met de statige Scan dinavische mars .Jubilar'. Heilsmuzikant Ad Moens speelde een sonore trombone-solo .Bountful God'. De opkomst voor dit festival in Bres kens was niet zo groot als bij de vorige in Goes en Middelburg. Precies honderd belangstellenden vormden een overigens enthousiast publiek, dat zich tijdens de community-singing niet tot luisteren be perkte, maar zelf meedeed. De muzikan ten en hun dirigenten mochten een har telijk applaus in ontvangst nemen. De presentatie van het concert was in handen van de heer G. C. van Loo, de provinciale contactman van de .Brass bandclub Nederland'. Benoeming hoofdonderwijzer Aan de protestant christelijke school te Hoedekenskerke is tot hoofdonder wijzer benoemd de heer J. Roelse, thans werkzaam aan de christelijke school te Zevenbergen. De benoeming gaat in per 1 februari 1970. Autoradio van Goesenaar ontvreemd BERGEN OP ZOOM Uit de auto van P. J. uit Goes, wiens wagen zater dagnacht geparkeerd stond op de Koren markt te Bergen op Zoom werd een autoradio ontvreemd. J. had het por tierraampje iets open laten staan. Daardoor heeft men liet portier kunnen openen. Terneuzense Miriam in eindstrijd TERNEUZEN Miriam Clnes (10 jaar) uit de vijfde klas van de r-k school ,De Zeemeeuw' te Terneuzen, nam za terdagmiddag in het NV-huis te Utrecht ais enige vertegenwoordigster uit Zeeland deel aan de halve landelijke finale .voorlezen', georganiseerd door het actiecomité .Kinderboekenweek 1969'. Zij was vorige week de beste in de voorleeswedstrijd in Terneuzen, waar aan nog 27 andere kinderen van de la gere scholen in Terneuzen hebben deel genomen. Miriam las in Utrecht evenals in Terneuzen een stukje voor uit het boek ,Mieke op de balletclub' van A. de Man. Nu waren er echter 60 mede dingersisters) uit het gehele land, die ingedeeld waren in 4 groepen van 15 kinderen. Degenen die een eerste of tweede plaats behaalden, mogen zaterdag 25 oktober meedoen aan de landelijke finale in Bussum. waar de AVRO-televisie opna men gaat maken. Hoewel Miriam niet tot de gelukkigen behoorde, heeft zij met alle andere kin deren een leuke dag gehad. Na de voorleeswedstrijd die om half twaalf begon en om 1 uur afgelo pen was bood het actiecomité een .etentje' aan, waarna de musical ,Dc Boekenreis' werd opgevoerd door het Mavo-ballet uit Rotterdam. Hierin wer den fragmenten uit verschillende boe ken uitgebeeld. Tot slot mocht iedereen een boek uit kiezen. Deze voorleeswedstrijd behoort tot een van de activiteiten van het actiecomité .Kinderboekenweek 1969', die duur: van 15 tot en met 25 oktober. Men hoopt hierdoor weer wat meer belangstelling van de jeugd voor het Nederlandse boek te kweken. BURGEMEESTER DRIJBER BIJ JUBILEUM IN MIDDELBURG MIDDELBURG De woningbouwver enigingen hebben op het ogenblik de tijd mee. nu veel meer de wens naar voren Isomt om mee te spreken. Dat kan goed via een woningbouwvereni ging, want daarin zit een stukje func tionele democratie. Dat zei burgemees ter mr J. Drljber zaterdagmiddag in de schouwburg waar het feit werd her dacht dat de algemene woningbouw vereniging in Middelburg al vijftig jaar op de bres staat voor de sociale wo ningbouw. De burgemeester sprak zijn dank uit voor wat de algemene woningbouwver eniging in de afgelopen halve eeuw voor Middelburg heeft gedaan. Hij sprak met waardering over de werking van het samenwerkingsorgaan dat en kele jaren geleden ontstond uit de woningbouwverenigingen in Middel burg. De burgemeester toonde zich niet erg gelukkig over de woningtoewijzi- gingen. Het woningcontignent voor Zee land is nog altijd zeer mager, maar we kunnen toch nog wel ruim honderd woningwetwoningen per jaar bouwen, zo zei hij. Wethouder W. P. J. Baars, voorzitter van de stichting van samen werkende woningbouwverenigingen blikte terug op de korte periode van samengaan en concludeerde dat dit sa menwerkingsverband in de afgelopen tweeëneenhalf jaar al vele goede resul taten heeft gehad. Vaag De wethouder liet zich in vage be woordingen uit over het streven naar een andere samenwerkingsvorm. Daarop zinspeelde ook de burge meester in zijn inleiding. Voorzitter Kingmans van de stichting Volks belang, die even later het woord voerde sprak wijzend op de op til zijnde veranderingen zijn voorkeur uit voor een behoud van de eigen zelfstandigheid van de wo ningbouwverenigingen. Vóór het ontstaan van de algemene woningbouwvereniging in Middelburg waren er al bepaalde vormen van volks huisvesting, zo bleek uit de inleiding van voorzitter VV. de Ruyter van de jubilerende vereniging. Maar dat wa ren toch geen woonomstandigheden om over naar huis te schrijven. Dat bleek toeii de voorzitter repte over beruchte woonkazernes als ,hct hoge gebouw', ,dc vlucht van Egypte', en .het glazen kastje' zoals de oudere bevoidng zich misschien nog weet te herinneren. Na de eerste wereldoorlog is er pas werkelijk goed gebouwd, zo concludeer de de voorzitter. Het eerste complex van de nu jubilerende vereniging was derealisering van een complex van 149 woningen aan ,den stijfselweg'. De voorzitter maakte verder gewag van an dere complexen die onder supervisie van de woningbouwvereniging konden worden gerealiseerd. Daarbij wees de heer De Ruijter erop dat er op dit mo ment nog geen volle tevredenheid be staat over het zoutschadeherstel aan een aantal woningen. Getracht zal worden om nog een aantal kleine te kortkomingen weg te werken. Op het ogenblik heeft de vereniging 443 wo ningen in eigendom en 956 woningen in beheer. Op de receptie kwam de wens naar voren om straks ook de andere 956 woningen van de gemeente in eigen dom te kunnen verwerven. In aanbouw heeft de vereniging thans 374 flats en 44 bejaardenwoningen. De heer Dc Ruij ter wees op de góede contacten die ér bestaan met het gemeentebestuur cn de andere woningbouwverenigingen. In zijn inleiding zette dc voorzitter nog eens even uiteen hoe hij dc functie ziet van een woningbouwvereniging. Het gaat er, zo zei hij niet alleen om of er goede woningen worden neergezet, maar als woningbouwvereniging moeten we ook oog hebben voor de mensen die er in moeten wonen en voorts is van belang de plaats waar de complexen komen. Namens de nationale woningraad bood de heer De Kreek zijn gelukwensen aan. Verder werd het woord gevoerd door de heer Van Kempen van de nationale woningraad, afdeling Zeeland, namens de chr. woningbouwstichting Volksbe lang bracht voorzitter Kingmans zijn gelukwensen over. Woordvoerder van et personeel was dc heer W. Streef kerk het woord. Voorts sprak oud commissaris de heer Jobse sr en wet- kerk het woord, voorts sprak oud commissaris de heer Jobse sr en wet houder M. A. L. Hubregtse voerde het woord als lid van de raad van commis sarissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 10