PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse matrozen tussen kaai en schip Kunstmatige zoetstof in Amerika verboden Staatssecretaris in Zierikzee:Straks scholen zonder klassen en eindexamen' OOSTDUITSERS KAAPTEN POOLS LIJNVLIEGTUIG Politie jaagt op treinrover Biggs Vrouw in Australië gearresteerd SCHEPEN BLEKEN VERTROKKEN Vandaag in de krant... Mobiel Stropers CYCLAMAAT ZOU KANKERVERWEKKEND ZIJN BIJ EEUWFEEST RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP ,PROF. ZEEMAN' INDIVIDUEEL LESPROGRAM VLIEGERS IN DE LUCHT MET REVOLVERS BEDREIGD 212e jaargang - no. 246 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 oktober 1969 Goes? voetballers bekeren Wissingen er uit WEST-BERLIJN Een llyushin IS van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT is zondag gedwon gen naar Tegel te vliegen, het vliegveld in het Franse deel van West-Berlijn. Een woordvoerder van de Poolse militaire missie in Berlijn deelde meedat. de daders twee jonge Oostduitsers waren. Op de foto: het vliegtuig op het vliegveld van Tegel. LONDEN De Australische po-1 litie is een intensieve jacht begon- J nen op de 39-jarige Ronald MELBOURNE De politie van Melbourne, Australië, heeft vrijdag bij een inval in een wonin'g in een buitenwijk van de stad de vrotno van Ronald Biggs, de laatste voortvluchtige treinrover, aange houden. Biggs ontsnapte uit de gevangenis waar hij een straf van 30 jaar moest uitzitten. Op de foto: Mrs Biggs verlaat begeleid door twee rechercheurs het ge rechtsgebouw te Melbourne. het laatste voortvluchtige lid van j de bende, die in augustus 1963 de onsterfelijk geworden Grote Trein- roof pleegde, waarbij voor 26 mil joen gulden aan bankbiljetten werd buitgemaakt, waarvan tot nu toe slechts een fractie is terugge vonden. Biggs, die destijds tot 30 jaar gevange nisstraf was veroordeeld, slaagde er in 1965 na slechts vijftien maanden te heb ben gezeten, in samen met twee an deren op dramatische wijze uit de gevangenis van Wandsworth in Zuid- Londen te ontsnappen, met behulp van een tijdens het luchten over de gevan genismuur geworpen touwladder. Hij leefde, zoals enkele dagen geleden bekend werd, tot nu toe met zijn vrouw en dne kinderen Nicholas (9), Chris topher 3en Farley 2als een eer zaam burger in een voorstadje van Mel bourne. Biggs, die de naam Terry Cook had aangenomen, werkte als timmer man-meubelmaker, waardoor het er binnenshuis by hem piekfijn uitzag. Waarschuwing In juni werd de politie gewaarschuwd door een Australische vriend van Biggs. die bij de radio werkt, en door het lezen van een tijdschriftartikel' ontdekte dat de man. die zich toen Terry King noemde, Biggs moest zijn. .King" en diens vrouw hadden enige tijd een pension in Adelaide gedreven, maar waren later naar Melbourne verhuisd. De inlichtingen van de omroepfunctio- naris leidden echter tot niets, Maar Biggs werd donderdag gealarmeerd, toen hij in een plaatselijk blad een ver haal over de ontdekking van de vriend BERLIJN (DPA, AFP) Twee Oostduitse jongelui van 20 en 25 jaar hebben zondag een Pools passagiersvliegtuig gekaapt. Het toestel, een viermotorige turbo prop van het type 11-18, was met een bemanning van negen kop pen en 63 passagiers op weg van Warschau via het Oostduitse vliegveld Schoenefeld naar Brus sel. Voordat het toestel op Schoe nefeld kon landen, verschaften de twee Oostduitsers zich onder be dreiging met revolvers toegang tot de cockpit. Zij dwongen de piloot vliegveld Tegel in de Franse sec tor. Een van de vliegers is bij het te landen op het Westberlijnse incident gewond. Hij zou met een revolver op het hoofd zijn gesla gen. Ooggetuigen meenden te hebben gezien, dat twee Mig-straaljagers pogingen de den een landing in West-Berlijn te voor komen. De internationale, organisatie van vliegers heeft onlangs een beroep op regeringen gedaan om kapers van vliegtuigen streng te straffen. Dit was naar aanleiding van incidenten waarbij Arabische en pro-Cubaanse kapers be trokken waren. De twee Oostduitsers in dit geval hebben asiel gevraagd en zouden dit volgens Franse militaire1 woordvoerders in West-Berlijn hebben j gekregen. Zij zonden spoedig worden vrijgelaten. Het vliegtuig is met alle bemannings leden en passagiers gisteravond om 5 uur van Tegel opgestegen en vertrokken naar Schoenefeld. Blokkade Het vliegveld Tegel in de Franse sec tor van West-Berlijn werd tijdens de blokkade van Berlijn (juni 1948 - mei 1949) uitgebreid. Momenteel wordt er de langste landingsbaan van de stad aangelegd, waarop in de toekomst naar de wens van het stadsbestuur het vlieg verkeer niet West-Duitsland zal worden geconcentreerd. Het vliegveld wordt nu nog door de Franse luchtvaartmaat schappij Air France gebruikt en door de vliegtuigen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam die di rect naar New York vliegen. Tegel wik kelt ook een deel af van het charterver- keer. Het grootste deel van de vliegtuigen voor \Vest-BerI\jn landen nog steeds op het midden in de stad gelegen vlieg veld Tempelhof. Daar is een" gedeelte oor militaire doeleinden door de Ame rikanen in gehruik, zoals de Fransen een deel vun hel vliegveld Tegel voor militaire doeleinden hebben. ROTTERDAM, DEN HAAG (GPD) Het overhaaste vertrek van het Amerikaan se vliegdekschip York town' en het eskortevaartuig, de jager ,Ingraham', die aan vankelijk tot woensdag een beleefdheidsbezoek aan Rot terdam zouden brengen, heeft de bevolking van de Maasstad dit weekeinde in verwarring gebracht. Om streeks zes uur zaterdag avond werden via de politie- radio's in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Brus sel alle surveillerende agen ten opgeroepen, de opvaren den van de beide schepen in de vermaakcentra op te spo ren, en hen aan te raden zo spoedig mogelijk naar Rot terdam te gaan. Aanvankelijk zouden de York- town en de Ingraham reeds om half tien vertrekken. Omdat hon derden marinemannen niet op appèl verschenen, werd dit ver trek tot elf uur 's avonds uitge steld. Toen op dat tijdstip werd uitgevaren, ontbraken nog steeds tenminste tweehonderd matrozen van de in totaal 2700 opvarenden, die aan het passagieren waren in de warme buurten van de haven stad of zich laafden aan de Hol landse en Belgische cultuur. Tot diep in de nacht vroegen de Rotterdammers zich af. wat dit overhaaste vertrek kon betekenen. Het gonsde van geruchten. De Amerikanen zouden op de loop zijn gegaan voor twee Russische coasters, vol sonderingsappara- tuur, die ligplaats in de Rotter damse haven hadden gekozen. Russische onderzeeboten zouden in de Noordzee zijn gesignaleerd. Het zou opnieuw spannen in het Mid den-Oosten. Oefening Inmiddels was bekend geworden dat twee andere vliegdekschepen, die tezamen met de Yorbtown een eskader vormen, de Franklin D. Roosevelt en de Forrestal uit ha vens aan de Amerikaanse oost kust waren vertrokken. Om streeks middernacht, Nederlandse tjjd, verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse marinecom mando in Norfolk in Virginia te genover onze Amerikaanse cor respondent, dat het hier om een grootscheepse paraatheidsoefe ning ging voor een deel van de Amerikaanse marine. De woord voerder deelde mede, dat over dergelijke oefeningen geen com mentaar wordt gegeven. Vermoe delijk hebben de bij deze manoeu vres betrokken eenheden op dracht gekregen op te stomen naar de Caraïbische Zee. Dat deze oefening in het week einde is gehouden, wekt wel eni ge verbazing, daar het de ge woonte is paraatheidstests niet op zaterdag of zondag te hou den, teneinde de burgerbevolking niet te alarmeren. Lang nadat de beide oorlogsbo dems de Lekhaven hadden ver laten en reeds buitengaats wa ren, druppelden nog steeds Ame rikaanse marinemannen niets ver moedend met de trein en over de weg binnen. Zij zullen door Amerikaanse militaire politie en door Nederlandse mariniers wor den opgevangen en ondergebracht in de Van Ghent-kazerne in Rot terdam. Volgens de laatste berichten zijn van de 200 Amerikanen, nu 160 naar Engeland overgevlogen. Het wachten is nu op de rest. PRINSJE GAAT GOED VOORUIT DEN HAAG (ANP) De. gezondheids toestand van prinses Beatrix en pri Constantijn ontwikkelen zich zo guns tig, dat de rvd tot dinsdag geen t muniqué meer zal verstrekken, wa zondagmorgen meegedeeld. [N Goes is zaterdag een rijdende showroom verzegeld, die sinds de komst naar Goes dinsdagavond longstleden aanleiding was ge weest tot moeilijkheden (pagina 2) BIJ Kortgene lieten stropers, na gezeten door de politie, een auto ichter met drie dode hazen, 47 dode konijnen en één levend exem plaar. (pagina 2) Binnen- en buitenlands nieuwspagina 1 en 3 Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 7 Sport: pag. 9,10,11,12 en 13 Radio en tv: pagina 15 las. Biggs zou tegen zijn vrouw Cha- maine hebben gezegd dat hij terwille van haar en de drie kinderen zichzelf wilde aangeven, maar Chamaine stond er op dat hij een vrij man zou blijven. Daarom besloot hij te vluchten. Toen de politie vrijdagavond arriveerde was Biggs er reeds negen uur eerder vandoor" gegaan, waarop de politie me vrouw Biggs arresteerde en de drie kin deren meenann. Zij zal vandaag voor de rechter verschijnen op de aanklacht il legaal Australië te zijn binnengekomen. Het is echter de vraag of mevrouw Biggs en de kinderen, over wie de so- indirect als gijzelaars kunnen worden gebruikt om Biggs terug te lokken. Dit zou namelijk volgens enige Australische bladen de bedoeling zijm. Scotland Yard wist «lat Biggs en Eric Flowers, niet wie hjj samen Hit de ge vangenis ontsnapte, achttien maanden ,'eleden naar Australië waren gegaan, i|i0n hen jjjpf vinden. gcit-ue doch r PROF. VAN MARSEVEEN (KVP) LID VAN PAK OEGSTGEEST (ANP) Prof mr H. Th. J. F. van Maarseveen, hoogleraar het staatsrecht te Rotterdam, is toe getreden tot de werkgroep Progressief Akkoord (pak). Prof mr Van Maarse veen is lid van de commissie duidelijk heid van de KVP en lid van de commis sie concretisering samenwerking van de .Groep van 18' het overlegorgaan van de drie confessionele partijen KVP, ARP en CHU. Tot het PAK, ,het platform voor pro gressieven uit diverse partijen' is, even eens toegetreden de heer P. Beugéls, lid van de partijraad van de KVP en voor zitter van de werkgroep cultuur van deze partij. WASHINGTON (REUTER, ANP) De Amerikaanse minister van gezondheid, onderwijs en welzijn, Robert H. Finch, heeft zaterdag het uit de handel nemen in fasen van dranken, levensmiddelen en geneesmiddelen gelast waarin het kunstmatige zoetmiddel cyclamaat is verwerkt dat kanker heeft veroorzaakt bij ratten in laboratoria. De dranken moeten 1 januari uit de handel zijn. de levensmiddelen 1 februari en de geneesmiddelen vóór 1 juli. De verwerking van cy- clamate moet onmiddellijk worden gestaakt. Minister Finoh legde er de nadruk op diat zijn ministerie niet over aanwijzin- fen beschikt dat het zoetmiddel ook ij mensen kanker zou hebben veroor zaakt. Hij zei dat zijn verbod daar om is gebaseerd op een wet die het uit de handel nemen van consumptie-arti kelen gebiedt, welke kanker bij dieren veroorzaken. Volgens minister Finch wordt in 7 pet van de Amerikaanse huisgezinnen verwerkte cyclamate in een of andere vorm geconsumeerd. De grootste concentraties komen voor in diëten en met-alcohol houdende dran- Voorzon ZIERIKZEE Staatssecreta ris mr J. A. Grosheide is voor stander van een school zonder klassen en uiteindelijk ook ge heel zonder eindexamen. Hij heeft dat afgelopen zaterdag middag duidelijk laten weten, teen hij te Zierikzee een toe spraak hield in een herden kingsbijeenkomst ter gelegen heid van het eeuwfeest van rijksscholengemeenschap ,Prof. Zeeman'. Voor een werkelijke vernieuwing van het onderwijs in de nabije toekomst vindt de bewindsman de uiteindelijke re alisering van deze drastische veranderingen van eminent be- lang. Er zijn in Zierikzee plannen om de nog maar een jaar geleden ge formeerde rijksscholengemeen schap (atheneum, havo en mavo) uit te breiden met een aantal vormen van beroepsonderwijs. De staatssecretaris stelde zich daar tegenover bijzonder positief op. .Ik hoop dat deze school, die onme telijk veel voor de streek bete kent, ook In de komende eeuw zal blijven openstaan voor vernieu wing van hot onderwijs. In zijn toespraak zei de bewindsman dat een krit/isohe beschouwing van de huidige inhoud van het onder wijs nodig is. Zijn persoonlijke vi sie bracht hij in dit opzicht al graag even in het midden. Naast het hui dige streven om de categorale struc tuur van het onderwijs (de opsplit sing in verschillende schooltypen) te doorbreken hecht de heer Gros heide evenveel belang aan het ver vallen van de indeling van scholen in klassen. ,Door deze straks klassi kale indeling van het onderwijs is het immers onmogelijk om rekening te houden met de behoeften van el ke leerling afzonderlijk, zowel waar het gaat om de te onderwijzen vak ken als om het leertempo. Invoe ring van keuzevakken en afschaffen van het zittenblijven zijn factoren die ertoe kunnen leiden dat er straks voor elke leerling een geheel op hem afgestemd onderwijsprogramma bin nen de sohool wordt gecreëerd'. Volgens de staatssecretaris heeft dit alles logisch gevolgen voor de bete kenis en inriohting van het eind examen. ,Het eindexamen is in feite als het doel van het onderwijs be schouwd. Zeker in de hogere leer jaren waren de ieraren gedwongen hun onderwijs toe te spitsen op net eindexamen. Langzamerhand wen sen velen deze eindexamendwang te verminderen, zo niet geheel weg te nemen'. Als voordeel van deze ontwikkeling noemde de heer Grosheide de moge lijkheid voor de scholen om een eigen slagvaardig onderwijsbeleid te voe ren. Hij is er van overtuigd dat daar mee liet rendement van liet onderwijs kan worden vergroot. Deze maand nog zal staatssecretaris Grosheide moeten beslissen over de vorm van het mondeling eindexamen vanaf '71. Met zijn toespraak in de Gasthuis- kerk te Zierikzee heeft hij laten doorschemeren dat zijn keus zal val len op het zogenaamde .schoolonder zoek' door de scholen zelf. Letterlijk zei hij: ,De komende nieu we eindexamenrégeling zal in elk ge val zo moeten zijn dat de scholen voldoende ruimte overhouden om er varingen op te doen met een grote re vrijheid van inrichting van het onderwijs'. Dit kan alleen slaan op het veel ruimere .schoolonderzoek' en niet op het ouderwetse mondeling eindexamen met gecommitteerden er" bij. Van dat oude mondeling kan nooit worden beweerd dat het enige ruimte laat- Vertrouwen De heer Grosheide zag intussen wel als nadeel dat de buitenwereld ver trouwen in het onderwijs kan ver liezen door het ontbreken van het einddiploma. ,Er is een zeker risi co dat allerlei vormen van vervolg onderwijs specifiek toelatingsexa mens zullen willen afnemen. Het af richten op eindexamens wordt dan eenvoudigweg vervangen door trai nen op dit soort toelatingsexamens. De leerling is hiermee beslist nooit gebaat'. De staatssecretaris legde er dan ook de nadruk op dat een gro tere vrijheid bij het eindexamen niet mag leiden tot een verminde ring van de rechten die zijn verbon den aan de diverse einddiploma's. Hoewel het nog jaren kan duren al vorens totafschaffing van eindexa mens kan worden besloten, vond de bewindsman dat inmiddels moet wor den geprobeerd te voorkomen dat ook liet nieuwe onderwijs beklemd raakt in het keurslijf van het eindexamen. .Het eindexamenprobleem kan overi gens alleen worden opgelost als alle betrokkenen het wetenschappelijk onderwijs, het hoger- en middelbaar beroepsonderwijs en het bedrijfsle ven samen een uitspraak hier over hebben gedaan'. Zijn kritische kanttekeningen rondom de vraag waar in het onderwijs de accenten moeten komen liggen koppelde staatssecretaris Grosheide aan een felicitatie voor de jubilerende rijks- scholenemeenschap .Prof. Zeeman'. Er is alle rdeen om meer naar de toekomst dan naar het verleden te kijken', aldus de bewindsman. (Voor een verslag over de festi viteiten van het scholen-eeuw- feest in Zierikzee verwijzen wij naar pagina 2). regel is en dat het niet nodig is pro- dukten die het middel bevatten weg te gooien. Dr. Roger Egeberg, assi stent van Finch, zei dat cyclamate waarschijnlijk een groot aantal le vens heeft gered doordat het de men sen heeft geholpen hun gewicht op een gezond peil te houden. Het is mogelijk dat produkten met het zoet middel ter beschikking worden ge steld voor beperkt gebruik door men sen die dieet moeten houden. Maar er zal tevens worden gewerkt aan plannen om nieuwe en"veilige pro dukten zonder het zoetmiddel te ont wikkelen. Zweden heeft besloten van zijn binnen landse markt alle produkten terug te trekken waarin de kunstmatige zoet stof cyclamaat is verwerkt. Op een persconferentie deelden professor Frede- rik Berglund van het" Zweedse insti tuut voor gezondheid en Lars Ekman van de voedseladviesorganisatie mee dat het Amerikaanse voorbeeld zal worden gevolgd en dat het terugtrekken in etappes zal gebeuren. Alle dranken die het middel bevatten zullen op 1 januari moeten zijn ingeleverd en de overige produkten op 1 februari. Medicamenten vallen er niet onder. In Nederland In Nederland is het vei-werken van kunstmatige zoetstoffen niet verboden maar de Nederlandse keuringsdienst voor waren deelde mee. dat gebruik er van moet worden gemeld. Cyclamaat zou worden gebruikt in cola's' en poe ders voor kinderdranken. Inmiddels heef de Westduitse hoogleraar Helmuth Meh- nert het Amerikaanse verbod .onzinnig' genoemd. Ook in West-Duitsland is een onderzoek en zijn maatregelen aange kondigd. Finch heeft zijn maatregel in hoofdzaak genomen op grond van waar nemingen in een Frans laboratorium, waai zich bij muizen na het voeren van grote dosis cyclamaat blaaskanker zou hebben ontwikkeld, aan deze mui zen werd echter het honderdvoudige van de hoeveelheid cyclamaat toege diend van de portie die de gemiddelde verbruiker per dag binnen krijgt. .Zou den wij dergelijke dierproeven op men sen overbrengen, dan zou in dit ge val betekenen dat een persoon de gro teske hoeveelheid van dagelijks meer dan duizend zoetstoftabletten zou moe ten nuttigen', zegt prof. Mehnert. Daar bij wordt steeds weer vergeten dat de cyclamaten in meer dan 70 landen al langer dan 20 jaar in gebruik zijn. ,Een kankerverwekkende werking bij de mens zou voor de dokters over de hele wereld niet verborgen zijn gebleven'. ,1 it voedings-psysiologïseh standpunt zou het ongetwijfeld veel gevaarlijker zijn wanneer zwaarlijvigen en suiker zieken in plaats van cyclamaten sui ker zouden gaan gebruiken', aldus prof Mehnert, die West-Dnitsland vertegen woordigt in de diabetescommissie van de wereldgezondheidsorganisatie en hoofd is van de klinische afdeling van de .onderzoeksgroep diabetes' in München.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1