Briël Heijboer 25 jaar nieuwsmaker op Tholen ZELANDICA U mag deze man best op z'n over de Fiat 238 Tholen brengt particuliere bouw binnen bereik velen JUBILEUM EENDRACHTBODE Proef op Middelburgse school GEEN SCHOOLREISJES MEER MAAR KLASSEFEESTEN Ouderavond Dunenburch M&tÊWS KAPELLE DOET MEE AAN P00LSYSTEEM SINT-ANN AL AND Over 'g, 'r.i.v n De Eendrachbbode. zoals de krant SINT-ANNALAND Over het algemeen werkt Gabriël Heijboer (49) uit Sint-Anna- land 's zaterdags niet .Die dag besteedt hij aan zijn eni ge hobby: voetballen. Omdat Heijboer zaterdags niet werkt, is het op die dag door gaans rustig op Tholen en Sint-Philipsland. Er wordt niet of nauwelijks vergaderd, want men weet, dat Heijboer dan toch niet komt en als Heijboer niet komt, komt er geen verslag in de krant. Want Heijboer is de enige re dacteur van de Eendraeht- bode en de Eendrachtbode is het nieuwsblad, dat iedereen op Tholen en Sint-Philips land wekelijks leest. ,De dek king is meer dan 90 procent' heet dat in vaktaal. De eendrachtbode bestaat volgende maand 25 jaar. Op vrijdag 14 no vember zal dat worden gevierd in het dorpshuis van Sint-Annalamd. Met de krant jubileert ook Briël Heijboer, die van het begin af redacteur is geweest. ,Hoe is dat allemaal gekomen', lijkt een rede lijke vraag. In zijn ruim, zakelijk ingericht redactiekantoor geeft Heijboer de antwoorden. Het begon eigenlijk a! in 193S. In november van dat jaar verscheen in Sint-Annaland een gestencild velletje papier on der de naam Het Advertentie blad. Uitgever was de toen IS-ja- rige Heijboer. Het blad was be doeld voor advertenties, maar er werden ook nieuwtjes, verhaaltjes en zelfs gedichten van de uitgever in opgenomen. In een toelichting in het eerste nummer schreef Heij boer. dat advertenties, die ande- Geen NSB-advertenties In de praktijk dreef Heijboer de ze beperking verder door: hij wei gerde ook politieke advertenties van de NSB en verwante bewegin gen. Deze houding werd het ad vertentieblad in 1942, toen het ook al in andere plaatsen op het eiland verscheen, noodlottig. Er kwam in april van dat jaar een verschijn'-- motto natuurlijk niet de werkelijke re den, Heijboer had zelf nog ge noeg papier liggen, maar het was de reden, die hij van de bezetter in het blad moest noemen. Alles gaat voorbij', schreef Heijboer aan het slot van zijn laatste stuk. Hij kreeg gelijk, want in oktober 1944 werd Tholen bevrijd. De Thoolse courant, die de hele oorlog was blijven verschijnen, kreeg in afwachting van de pers zuivering een verschijningsverbod opgelegd. De toenmalige mïlitaare commandant van Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. vond, dat de nieuwsvoorziening op Tho len g-"—1 Hij 1 uitgave te verzorgen. Daarvoor mocht de pers van de Thoolse courant gebruikt worden. Heij boer, toen oorlogsvrijwilliger, aar zelde even, maar startte met een compagnon in november 1944 toch de uitgave van het .Mededelin genblad voor het eiland Tholen'. De krant groeit De eerste oplage van liet blad was 500. Meer was niet nodig, omdat toen vrijwel het hele eiland was geëvacueerd. Het mededelin genblad werd hoofdzakelijk in de plaats Tholen verspreid. Op het ogenblik zijn er ruim 5000 beta lende abonnees. De groei is zo'n 100 per jaar: dat loopt gelijk op met de bevolkings toename. Vertrekkende bewoners nemen de krant doorgaans mee. Er zijn nu zo'n 500 postabonnees buiten het eiland. De Eendrachbbode, zoals de krant na een paar jaar is gaan heten, onderwindt geen concurrentie van dagbladen. Heijboer heeft daar be wust naar gestreefd. Zijn iedere donderdag verschijnend blad geeft alleen maar nieuws uit Tholen en Sint-Philipsland. ,Wie meer wel streeknieuws, wekelijks zes pagi na's, verzorgt Heijboer voor het grootste deel zelf. Het drukken gebeurt tegenwoordig in Bergen op Zoom. Enkele jaren geleden as ook de compagnon uit de krant gestapt, zodat Heijboer ook de zorg over de directie heeft. ,Het wordt langzamerhand te druk', zegt hij. Volgend jaar zal dat be- ogenfbllk doet Wirn zijn laatste jaar aan de nog jonge school voor de journalistiek in Utrecht. In 1946 begon de Thoolse Courant weer te versciiijnen. Dat werd voor Heijboer geen concurrent. Het blad kreeg geen voet meer aan de grond. In 1948 nam Heij boer de 460 abonnees van de Thoolse Courant over. Geen notulering meer De Eendrachtbode is in de loop der jaren wel veranderd. ,In het begin leken onze berichten meer op notulering. Nu is het wat le vendiger', zegt Heijboer. Belang rijke gebeurtenissen op de eilan den worden soms voorzien van commentaar. Dat heeft wel een3 moeilijkheden c in de bijd van ,Het was onverteerbaar voor de mensen hier, dat dat van boven af werd opgelegd. Ik heb veel moeten doen aan de voorlichting toen. Ik probeerde uit te leggen, dat het echt nodig was'. Nu is iedereen tevreden met de gevol gen van de herverkaveling, maar toen de zaak nog speelde, zagen velen Heijboer als een boosdoener. Heijboer herinnert zich nog een herverkavelingsvergadering, waar de hele volle zaal zich plotseling tegen hem keerde. .Ik zat achter in, als verslaggever. Ik heb het toen wel even benauwd gehad'. Minder interessant Een probleem van (leze tijd is <le herindeling. ,Ik zie', zegt Heij boer, .daarin wel een verbetering naar buiten, maar niet voor dè burger zelf. Het is hetzelfde als je Ajax en Feïjenoord zou samen voegen. Je krijgt wel een beter elftal, maar de competitie wordt minder interessant'. wil de mensen bewust niet sto ten, maar ze moeten zich ook niet aan ieder dingetje storen'. LUCHTBUKSSCHIETCLUBS ZEEUWSCH-VLAANDEREN KRIJGEN COMPETITIE Na een voorafgaande oriënterende be spreking kwamen dezer dagan acht luchtbuksschietverenigingen uit Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen in .De vier emmers' te Oostburg bijeen om on derling te komen tot een competitie- schietihg. In principe kon elke vereni ging akkoord gaan "met dc bedoelingen en er werd een bestuur geformeerd van het Zeeuwsen-Vlaams schuttersverbond. De heer J. J. Ocké uit Axel werd met algemene stemmen als voorzitter geko zen. vice-voorzitter werd de heer C. Ek- kenbus uit Sluis, terwijl de heer W. Koe- voets uit Axel als secretaris-penning meester, tevens competitieleider, werd aangesteld. In een volgende vergadering zal het bestuur nog worden uitgebreid met vertegenwoordigers _van alle deel nemende verer'" leider zal een ma samenstellen. Op 3 november zal met de competitie worden gestart. MIDDELBURG Mevrouw H. van den Broecke-Heester, voorzitster van ondercommissie van de openbare lagere school De Dunenburch, kon slechts ter zijde gestaan door de secretaresse me vrouw W. A. C. Adriaansens-Poule\jn en de tijdelijk penningmeesteresse, me-, vrouw P. Hottentot-Kbk, een groot aan tal ouders welkom heten op de jaarlijk se ouderavond in de hal van .de school aan de Griffioenstraat. De drie schei- Uit deze bijdrage blijkt weerdat het ge meente-archief en het museum een functie hebben. Het is belangrijk om stukken van enige waarde (dus ook de eenvoudige •prentbriefkaar ten) te behouden voor het nageslacht'. Met deze bijdrage wordt het boekje bedoeld: Vlissingen in oude ansichten, van commentaar voorzien door gemeente-archiva ris N. Veldhuis. Z'jn opmerking over stukken van enige waarde, zoals eenvoudige prentbriefkaarten, zou ik willen onderstrepen. Prentbriefkaarten kunnen belangrijke stukken zijn om een oude situatie te reconstrueren of een stuk sociale geschiedenis te be studeren. Ook voor restauratie van oude gevels hebben ue prenten meermalen waarde. Het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, dat beeldmateriaal voor de gehele provincie verzamelt, staat op het standpunt dat ieder stuk van belang kan zijn of worden. Een afbeelding kan ogenschijnlijk thans zonder waarde zijn, maar later van betekenis worden, omdat het een situatie weergeeft die ver dwenen is. En er verandert zoveel op het ogenblik in onze pro vincie. Vlissingen in prentbriefkaarten maakt een rondgang door de stad, te beginnen met het standbeeld van De Ruyter dat toen op het De Ruyterplein stond, het gelaat naar de stad gekeerd. In 1894 werd het naar de huidige plaats gebracht op de Eoulevard de Ruyter met het gelaat naar de zee gericht. Over dit beeld gesproken. Het is een schepping van de beeld houwer L. Royer. Deze kunstenaar werd in Mechelen geboren op 1 augustus 1793. In de jaren twintig vestigde hij zich te Am sterdam om mee te dingen naar de Pr.x de Rome, die hier voor het eerst werd uitgeloofd. Hij krijgt deze prijs in 1823 en ver trekt hetzelfde jaar naar Rome. Na een vierjarig verblijf keert hij naar Nederland terug om er voorgoed te blijven. In 1836 wordt hij benoemd tot directeur m de beeldhouwkunst aan de Amster damse academie, na korte tijd de functie van 's konings beeldhou wer te hebben bekleed. Dr P K. van Daalen zegt in zijn disser tatie over Nederlandse beeldhouwers in de negentiende eeuw het volgende over het standbeeld van De Ruyter: .Dit monument kan men, in de forse wijze waarop de figuur is opgevat en uitgebeeld, beschouwen aüs één der hoofdwerken van Royer. Het Is met het standbeeld van Willem de Zwijger in Den Haag een typl9ch voor beeld van historisch realisme. Voor de treffende gelijkenis van het gelaat werkte Royer mede naar een masker van het grafmonu ment in Amsterdam door R. Verhulst'. Het besluit tot oprichting van een standbeeld in 1830 is een initiatief van de Vlissingse afde ling van Maatschappij tot nut van 't algemeen, ongetwijfeld be- invloed door een prijsvraag van de academie van Gent voor een standbeeld van de zeeheld een jaar tevoren. De Vlissingers hebben stug volgehouden, zodat in oktober 1839 de som vrijwel bijeen was. Op 25 augustus 1841 werd het beeld vplegtig ontbloot'. Het beeld is tevens een monument voor 't Nut. dende oudereommissieleden, de heren J. Ch. Warneke, J. J. G. Scholten en F. C. Melsê, konden door uilsledigheid of ziek te niet aanwezig zijn voor een meer per soonlijk afscheid. In liet. bijzonder ten behoeve van de voor de eerste keer aa wezige ouders vertelde mevrouw V den Broecke in haar openingswoord ii over de taak van de oudercommissie, de ouderraad en de schoolraad en over de bijzondere plaats welke bij de bev> dering en belangenbehartiging van het openbaar onderwijs wordt ingenomen door de Vereniging voor openbaar derwijs VOO. Tot nieuwe leden van de oudercomimiis- sie wei-den benoemd de her eh mr A. J. M. Visser. H. C. van der Vossen en J. J. de Reij. De gebruikelijke zaken als no tulen, jaarverslagen secretaresse en pen ningmeesteresse passeerden de revue, waarna het voorstel tot het vervangen van de schoolreisjes door een klassefeest aan de orde werd gesteld en aanleiding gaf tot uitvoerige discussies. Mevrouw Van den Broecke leidde de discussie in met een uitvoerige uit eenzetting van de motieven, welke in het verleden hebben gegolden voor het houden van de schoolreisjes. Die motieven zijn, zij het voor een be langrijk deel verzwakt, nog wel aan wezig, maar de risico's worden steeds groter. Het gevaar op (le weg neemt jaarlijks toe en het toezicht kan on voldoende worden uitgeoefend door de toenemende drukte. Recente krantebcrichten wijzen op de realiteit van die gevaren. Het (Hij is Fiat-verkoper) Als hij begint te praten over de Fiat 238 Bestel, dan kunt u er zelf ook beter even 'n stoel bij nemen! Want er valt heel wat te vertellen over deze meest rationele bestelwagen voor elke branche. Te beginnen met die vlakke lage laad vloer van de Fiat 238 (op maar 41 cèntimetertjes boven 't wegdek!). Enne, 6V2 kuub inhoud, me neer! Natuurlijk maximaal grote deuren opzij èn achter. Voorwielaandrijving met de geweldige wegligging vandien. En dan komt die Fiat-ver koper pas uit z'n praatstoel om met u plaats te nemen in de royaal bemeten cabine met z'n vele komfortabele en fraaie extra's. Hij start de motor voor 'n proefrit Vertelt intussen verder over de 8 verschillende uitvoeringen waaruit u de Fiat 238 kunt kiezen. En over de opmerkelijke prijs, (f 6496,„Met BTW?" Jawel hoor, met BTW. Enfin, hij zal u zeer duidelijk maken dat de Fiat 238 de beste bestelwagen is die u voor uw zaak kunt kiezen. En was 't u daar niet om begonnen? Laat die Fiat-ver koper dus maar niet staan met z'n enthou siasme. Hier mag u ook over vragen: al die andere uitvoeringen, zoals b.v. de bedrijfsbus de motor: 4 oil., 5 x gelagerd, 46 DIN PK, dwars voorin: extra ruimte besparend de wisselstroom-dynamo de hydraulisch bekrachtigde koppeling en vacuumbekrachtigde remmen met remkrachtregelaar Prijs f 5800,- incl. BTW f 6496, - Imp. Leonard Lang N.V., Stadhouderskade 113, Amsterdam. Tel. 020-730867. Alle orljzen zijn Oplossing voor woningnood Privé-bouwstroom volgend jaar klaar THOLEN De gemeente Tholen gaat proberen de plaatselijke wo- nignood wat te lenigen door het stimuleren van de particuliere bouw. Hiertoe wil het gemeentebe stuur een aantal woningzoekenden verzamelen, die bereid zijn een huis in een rij te kopen. Op deze wijze kan men goedkoop premie woningen laten bouwen, extra merendeel van de aanwezige onders bleek de bezwaren te delen en gafgoedkoop zelfs, omdat Cr momen- de oudercommissie machtiging, inteel in de gemeente wordt begon- dit schooljaar een proef te nemen in klassefees- rejd in dezelfde bouwstroom een rie premiewoningen te bouwen! dat de kosten aanmerkelijk gedrukt kunnen worden. De premiewoningen worden van hetzelfde type als de wo- nmgwethuizen, alleen zal de uitvoe ring luxueuzer worden. Door onder meer het toepassen van een ander soort bouwstenen krijgen de huizen een heel eigen uiteiüjk. Op een persconferentie vertelde Tholens burgemeester J. E. van Eoeijen vrijdag middag, waarom Tholen met het plan OOSTENRIJKS SKILERAAR SPRAK VOOR NEDERLANDSE SKIVERENIGING met het organiseren ten ter vervanging van de schoolreis jes. Aangedrongen werd daarbij op het scheppen van inspraakmogelijk heid voor de leerlingei De groei van het leerlingental vormde ook punt van discussie. Aan de hand van duidelijke grafieken gaf het hoofd van de school de heer G. J. Zeef inzicht in de ontwikkeling en groeimo den in de toekomst. Helaas kon de zesde leerkracht vereiste leerlingen aantal nog niet worden bereikt, ondanks de uitbreiding van het woningareaal met name in de Griffioen-wijk. Er z:jn na melijk ook enkele tegenwerkende facto ren, voornamelijk verhuizingen naar an dere stadsgedeelten en bu-.ten Middel burg. Hopelijk zal ook de geleidelijke verlaging van de leerüngenschaal, die overigens veel te langzaam verloopt^er aan medewerken, dat op den duur elke klas haar eigen leerkracht krijgt. Door de uitvoerige discussies kon de uit genodigde spreker, de dierenarts E. P. Oldenkamp uit Meliskerke, pas rond 10 uur aan het woord komen om de ouders in een bekort maar boeiend betoog iets te vertellen over het onderwerp kind en dier. De heer Oldenkamp gaf In zijn in leiding een groot aantal goede raadge vingen vooral voor hen, die van plan zijn in het bijzonder voor de kinderen een huisdier aan te schaffen. Hij besloot zijn voordracht met het vertonen van een aantal fraaie dia's uit zijn praktijk. nmm„n(n-nninffon I ser, directeur van de Innsbrüeker ningwetwoningen. Ipïnschule, heeft dezer dagen tijdens De aannemer van deze huizen is be-, een bijeenkomst in ,Het Anker' te Vlis- I singen enkele tientallen skiliefhehbers van tips en nuttige wenken voorzien. De bijeenkomst werd georganiseerd door de Nederlandse skiverenigmg in samen werking met de Oostenrqksc Alpenver- eniging van de koninklijke Nederlandse Alpenvereniging. De here Gasser. niet alleen directeur van de bergbeklimmers- school. die ook de Nederlandse skiver- reniging van gidsen voorziet, maar ook zelf een zeer ervaren alpinist is. die eens een expeditie naar Zuid-Amerika heeft geleid, sprak tijdens zijn lezing onder meer over de gevaren die de skiër be sluipen en de wijze waarop men die kan ontlopen. Het aantal ongelukken met skiërs komt. aldus de skileraar, Oostenrijk, direct na de verkeersonge lukken. Men begeve zich nooit zonder ervaren gids op de lange latten de bergen in en men lette vooral op borden zoals waarop gewaarschuwd tegen lawinegevaar, was een van zijn adviezen. De Nederlandse skivereniging was, aldus de heer Gas ser een gunstige uitzondering, omdat die veel aandacht besteed aan juist deze vei ligheidsoverwegingen. De heer Gasser illustreerde zijn beloog met een dia-serie. Behalve die dia's kon men onder andere ook kijken naar een verfilming van een internationale ski demonstratie, die de kijkers diverse staaltjes van ski-acrobatlek toonde. Benzinestation te Sluis mag blijven Naar aanleiding van bezwaarschriften van A. J. van Gurp en J. P. Louwagie te Sluis tegen een besluit van b en w waarbij aan E. van den Bosche een voor waardelijke vergunning werd verleend tot de bouw van een benzinestation aan de Nieuwstraat te Sluis, heeft de kroon in een koninklijk besluit nog een aantal bepalingen aan de vergunning verbon den. Uit het daarover verschenen ko ninklijk besluit blijkt, dat de gestelde voorwaarden voortkomen uit alleen ambtelijke overwegingen. De adressan ten hadden onder meer geklaagd dat in de toekomst het verkeer hinder zou on dervinden van het station, doch de kroon meent, dat dit niet het geval zal zijn.1 is gekomen. De voornaamste oorzaak is de grote woningnood. Tholen telt mo menteel 145 woningzoekenden, een aan tal dat nog steeds toeneemt. Om die nood te lenigen, hoeft de gemeente voor lopig nog niet op flinke toewijzingen van woningwetwoningen te rekenen. Huizen moeten er toch komen, vooral ook omdat het merendeel van de wonin gen in het oude centrum van Tholen hard aan vervanging toe is. Donderdagavond heeft de gemeente een bijeenkomst belegd met woningzoeken den. Op die bijeenkomst vertelde de bur gemeester, dat woningzoekenden er niet op kunnen rekenen, dat de gemeente hen op korte termijn een huis kan aan bieden. Als oplossing legde hij de be langstellenden het eigen-huis plan voor. Iedereen, ook mensen van buiten Tho len, mag er aan meedoen. De huizen KAPELLE Onder voorzittorscliap va de heer B. Leys te Kriiiningen werd dezer dagen in de kantine van het vei linggebouw in Kapelle een goed bezoch te bijeenkomst gehouden van leden va de veiling in Kapelle die hun fruit uit d_ koelhuizen willen verkopen door middel van poolvorning. Op deze bijeenkomst gaf de heer F. v Diepen, medewerker van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen, een uiteenzetting over het nieuwe afzetsy- steem van het Centraal Bureau van de veilingen waarmede dit seizoen wordt gestart. Er wordt daarbij onderscheid gemaakt tussen de zogenaamde korte termijn- transacties en lange termijn transacties, Voor de korte termgntrunsucties kun nen de veilingen wekelijks voor maan dag 3 uur hun opgaven van de leden bij het Centraal Bureau indienen die tot en met vrijdag probeert liet aange boden fruit te verkopen. Dit fruit wordt in de twee daarop volgende weken ge- zullen worden gebouwd in het uitbrei-i levérd. dingsplan Dalempolder, in rijtjes van vier; Een deskundige commissie stelt de prij zen vast waar beneden niet verkocht wordt. De handel kan inschrijven op het gehele quantum of een deel daar van. Op 1 september is dit systeem ge start met Cox's Orange Pippin. Negentig procent van dut bedrug kan: Het zal In de komende maanden wor- onder gemeentegarantie worden geleend,; den uitgebreid met de rassen Golden verige tien procent nioet de aan- Delicious, Goudreinette, Jonathan, vijf en zes. De goedkoopste mogelijk heid is een tussenwoning: die gaat in clusief grond en bijkomende kosten, 34.814 gulden kosten. ing va I de kc sLaaiide eigenaar "zelf betalen. Op de af betaling is de rijkspreniieregelin) toepassing. Dat wil zeggen, dal per van het huis gedurende hel eerste jaar maandelijks 150 guldon moet be talen, dut bedrag loopt .jaarlijks iet: op: in het ell'de jaar betaalt men maan delijks 295 gulden. Na dertig jaar e het huis betaald. Ter vergelijking: de nieuwe woningwet-j Bramley Seedling, Winston en Laxto Superbe bij de appels en Conference, Legipont, Beurre Hardy en Beurre Alexandre Lucas bij de peren. Bij de lange termijn transactie staat de teler bij het begin van het seizoen de beschikkingsmacht over zijn fruit af aan het Centraal Bureau van de veilin gen. Hij krijgt direct een voorschot en «n» ae nieuwe wuuuarwei-i aan h?1 emd van het scizoen 'lo afreke- womingen in Tholen gaan maandelijks'd'et deveLUngprHs 140 eiïlden aan huur kósten Dat be- van hct betreffende ras en maat b:j draf stii"t leder iaar met zes nrocent een aanta- van de belangrijkste frul tv el- 'gSStï Sl fweei «S» <»a. «f volte»® "eTwSSfdom'IS' ooi He' CiSlSl Bureau orongt aan dr tf Di gemeente Tholen belangstelling van de zijde van "bewo ners-eigenaars van krollen, woonwa gens, woonarken en salonwagens. Voor hen is de door de overheid betaalde premie namelijk 50 procent hoger. .We zijn er wel van overtuigd', aldus burgemeester Van Boeijen', dat. dit de goedkoopste manier is om een eigen huis te bouwen'. De huizen, die men op deze manier wil laten bouwen, zullen1 voor dc vakantie van 1970 klaar zijn. poolfruit in Kapelle mee te doen 'acht vooral wel de korte als de lange termijn trans acties. Wel word er de nadruk op ge legd dat er ook steeds voldoende fruit voor de handel beschikbaar dient te zijn maar gezien de omvang van de oogst komt dat met in gevaar, Er werd een commissie gevormd die samen met de directie de afzet van het pootfruit in Kapelle zal regelen, Hierin hebben zitting de heren Jb. de Jager, Kapelle: Jos de Jager, Lewedorp: M. Wisse, Kapelle: D. de Jonge, Kapelle en C. Traas, Schore. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 OKTOBER 1968

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 18