Dramatische ontknoping in meineedzaak voor rechtbank Verhouding politie- publiek Middelburg J. Weststrate Goes: Gouden medaille ON W. Thomassen wil een krachtiger orgaan voor delta KWJ Zeeland in actie tegen wantoestanden in bedrijven 7 HOOG SPEL OM BEDRAGJE VAN NOG GEEN DRIEËNVIJFTIG GULDEN Fatsoenlijk Zelf komen zeggen Niet, niet Vragen over tol Zeelandbrug GEDEPUTEERDE KALAND VOOR DE CHU-STATENKRING ZIERIKZEE Zonder dwang CV-plannen? Even bellen 91100 - 6995 zeeaws ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERDACHTE GAF NA 3 JAAR EINDELIJK TOE AANRIJDING VEROORZAAKT TE HEBBEN MIDDELBURG Met een brede glimlach van opluchting op het ge zicht verliet de Vlissinger J. v. d. W. vrijdagmorgen de strafzittings zaal van de Middelburgse rechtbank. Een zware druk was van hem afgevallen nadat hij op het laatste nippertje een enorme zelfoverwin ning behaald had. Voor het rechtbankcollege, gepresideerd door mr B. S. Sieperda, voor allen, die er bij betrokken waren en voor hen, die het deze morgen tot in details hoor den, was het onbegrijpelijk, dat de Vlissinger het spel om een luttig be dragje van nog geen 53 gulden, de schade van een aanrijding, die Van der W. veroorzaakte maar bijna drie jaar lang ontkende, zo hoog gespeeld had, dat het uitdraaide op een meineed. En daarvoor was liij vrijdag ter verantwoording geroepen. Verdachte: ,Dat weet ik ook niet'. ,Ik heb zelden een onbegrijpelijker zaak als deze meineedzaak moeten behandelen', liet officier van justi tie mr J. L. Andreae weten. ,ALs de eed niet zo belangrijk was, zou ik niet hebben overwogen om een vervolging in te stellen'. Mr Andreae wa3 van oordeel, dat in dit geval een onjuist waarnemen door Het begin van deze mysterieuze zaak speelde zich a.f op een dag in sep tember '66. Tegen de avond had Van der W., die toen nog in Hulst woon de, aangebeld bij mevr. A. v. d. W.- van der P.. die op dat moment haar schoondochter L. v. d. W.-M. uit Hon- tenisse op bezoek had. Hij vertelde toen de beide vrouwen, dat hij de wagen van de jonge mevrouw Van der W. aangereden had, maar dat hij zou zorgen, dat de zaak gere geld werd. Dat gebeurde niet, on danks het feit, dat de man yan de jonge mevrouw Van der W.-M. hem er in Graauw nog eens aan herin nerde. De geschiedenis kreeg een vervolg op 16 december van het vorige jaar, toen de Vlissinger voor de kantonrechter in een civiei-reehterlijk proces om het schadebedrag onder ede verklaarde de aanrijding niet te hebben veroorzaakt. Het ging hier om een beslissende die de Middelburgse kantonrechter Van der \V., die toen als getuige ge hoord werd, opgelegd had. Het openbaar ministerie beschuldigde de man daarop van meineed, menend, dat Van der M. een valse verklaring had afgelegd. Vrijdag ging dus het gordijn voor de volgende akte op. Ook deze morgen nog hield de verdachte vol de auto van de jonge mevrouw Van den W. niet be schadigd te hebben. Hij ontkende ook aangesproken te zijn door haar man, een tijd later in Graauw. de getuigen niet mee kan spelen. .De getuigen-verklaringen lenen zich niet tot misverstand. Van der W. is daar aan de deur ge weest. Hij is volmaakt fatsoenlijk op getreden. Daarom is zijn houding nu des te merkwaardiger', aldus de offi cier, due uitging van de goede trouw van de getuigen. Nog eens merkte mr Andreae op: ,Voor mij is het niet te begrijpen, ik ga er dan ook van uit, dat de eed vals is. Is het niet zo, dan zou den we vandaag drie meineden hebben gehad'. Mr Andreae wees er vervolgons op, dat het gaat om de waarde van de eed. het belang van de zaak is daarbij niet in het geding. ,Met de betrouwbaarheid van de eed valt of staat de recht spraak', aldus mr Andreae, die één maand onvoorwaardelijke gevangenis straf eiste. ,Ook voor mij is het onbegrijpelijk, dat mijn cliënt volhoudt het niet gedaan te hebben', sprak mr P. C. Adriaanse, de raadsman, Mr Adriaanse herinnerde er aan, dat in de loop van de drie jaar, waarin de zaak speelde, de vrouw van zijn cliënt gestorven is en dat zijn cliënt verzekerd neeft daardoor .dwars' te zijn geworden. ,Met vier jonge kinderen bleef m'n cliënt achter, inmiddels is hij her trouwd en kreeg er twee kleintjes bij' Mr Adriaanse hoopte, dat de rechtbank met deze omstandigheden rekening wil de houden. Ernstig probeerde mr Sieperda na requisitoir en pleidooi de Vlissinger nog eenmaal tot andere gedachten te brengen. Getuige mevrouw Van der W. verklaar de als bestuurster van de auto: ,Mijn auto stond voor het huis van mijn schoonmoeder geparkeerd. Op een gege ven moment Is Van der W. zelf komen zeggen dat hij achteruit tegen mijn au to gereden was. Mevrouw Van der W's schoonmoeder getuigde met dezelfde woorden. ,Ik stond in de deuropening, toen Van der W. met mijn schoondoch ter naar de auto Mep. Haj was het zelf komen zeggen'. De oude mevrouw Van der VV. voegde er aan toe: .Daarom ben ik hier geko men, om niet voor leugenaarster uitge maakt te worden. Wij zijn altijd goed met Van der W. en zijn vrouw ge weest'. De echtgenoot van mevrouw Van der W.-M. verklaarde van zijn vrouw ge hoord te hebben, dat Van der W. de aanrijding veroorzaakt had en be loofd had de zaak te zullen regelen. .Kort nadien ontmoette ik Van der W. in Graauw en ook daar verze kerde hij met nog eens, dat het alle maal in orde zou komen. Daarna heb ik er nooit meer iets van gehoord', aldus Van der W. uit Hontenisse. Verdachte bleef evenwel bij zijn verkla- - -.g. ,Ik heb de auto niet beschadigd, ben niet aan de deur komen zeg gen, dat ik het gedaan had, ik heb niet met de beide dames gesproken en ik heb Van der W. niet in Graauw ont moet', zo verzekerde hij. In de getuigenbank stond de oude mevrouw Van der W. op. ,Daar sta ik perplex van, dus ik bon de leu genaarster'. Haar zoon mompelde: ,'t Is verschrikkelijk'. President mr Siperda werd steeds ver baasder. ,Hoe kunt u dat nu verklaren tegenover drie mensen? Gezicht' CHU in discussie ZIERIKZEE ,Het lijkt wel of liet momenteel niet meer doende is om te zoeken naar wat bindt, maar wat scheidt. Men roept kunstmatige tegen stellingen op, waarbij men nogal licht vaardig denkt over een val van het kabinet. Daar is ons volk echter niet mee gediend.' Deze opmerkingen maakte de heer A. J. Kaland, lid van gedeputeerde staten op ergadering van de CHU-staten- kring donderdag in Zierikzee, naar aan leiding van de algemene beschouwingen in de tweede kamer. De heer Kaland ging voor de weinige belangstellenden uitvoerig in op het concept-verkiezingsprogram van de CHU. Bij sommige leden waren er nog wel wat vraagtekens gerezen over dit program. De heren J. L. van Duivendijk en L. C. Hoogerhuis toonden zich niet erg enthousiast over de invoering van de toeristenbelasting die de unie voor stelt: .Door de btw moeten de vakantie gangers toch al genoeg betalen'. De heer Kaland vond het echter een billijke zaak dat de recreanten, die vele kostba re voorzieningen vragen, er ook meebetalen, ij wees in dit band op de aanleg van de riolering in Westerschouwen, die minstens 12 mil joen gulden gaat kosten. ,Het is on juist om alles uit de algemene belasting- pot te betalen. De mensen die er direct van profiteren moeten ook maar finan cieel bijdragen, dat is een billijke zaak'. De vergadering was het er volkomen mee eens. De heer D. W. Kastelein had het prettig gevonden als er in het pro gram aandacht was besteed aan het Grevelingenbekken. .Vrij snel in 1971 zal de afsluiting een feit zyn. Het enige wat er tot nu toe gebeurd is. is het in leven roepen van een stich ting die eens per jaar vergadert en waar niets concreets uitkomt. Er is nog steeds geen uitspraak gedaan welke gemeente of Instantie nu ei genlijk het beheer moet voeren', al dus do heer Kastelein. De heer Kaland deelde mee, dat er bin nenkort waarschijnlijk een verbetering Slot van pagina 1 gerichte vragen. Verder is uit het on derzoek niet gebleken dat de jeug digen kritischer tegenover de poli tie staan dan zij zich in het alge meen in de maatschappij opstellen. Het sociaal-psychologische onder zoek is verricht dooi de heren G. Schmidt en F. Weynschenk van de rijkspsychologische dienst. Het ge beurde op verzoek van de Middel burgse commissaris van politie dr D. van Ooijen. De enquête vond plaats ter gelegenheid van de in ge bruikneming van het nieuwe politie bureau. Er zijn vijfhonderd perso nen geënquêteerd. De response was zeventig procent. Dit wordt voor een schriftelijke en quête uitzonderlijk hoog genoemd, ze ker als men (laarbij rekening houdt met bet grote aantal (75) vragen, die moesten worden beantwoord. De formulieren werden ingevuld door -04 mannelijke en lln vrouwelijke inwoners. .Middelburg telt 49 pro cent mannelijke en 51 procent vrou welijke inwoners. Als zodanig wordt de steekproef representatief genoemd. Alle gegevens werden door de com puter gedraaid'. In een nadere introductie van het rapport van de verhouding politie - 5ubi iele zei burgemeester mr J, Drij- er van Middelburg op de perscon ferentie dat de enquête past in het streven om de burgerij wat meer bij het beleid te betrekken. Er is in Middelburg niet passief gewacht tot er klachten zijn maar via deze enquête is er actief naar buiten ge treden door het publiek uit te lok ken tot het geven van een opinie. Er is. zo zei de burgemeester ver der, naar gestreefd om dc vragen in zoverre suggestief te stellen om degenen, die kritiek hebben als het ware uit te dagen op die kritiek te spuien. Het onderzoek heeft nu aangetoond, dat we op de goede weg zijn, zo stelde mr Drijber vast. Commissaris Van Ooijen wees erop dat de werksituatie van de politieambtenaar afhangt van de wijze waarop deze gewaardeerd of erkend wordt. Als hij alleen maar negatieve dingen zou horen, zou hij op de duur kunnen neigen tot een zekere ongeïnteresseerd heid. De commissaris meende ver der dat het in een democratie nuttig is dat de politie rekening houdt met een gefundeerde kri tiek. De heer Van Ooijen Lichtte nog eens enkele punteen uit het onderzoek, waarbij hij erop wees dat men over het algemeen meer gesteld is op de kwaliteit (goed gevormd politieper soneel) dan op de kwantiteit (een groot politiekorps). Volgens de en quête was de meerderheid van dc ondervraagden overigens van me ning dat er de laatste tijd veel on juiste kritiek wordt geleverd op de gïlitie. e heer Schmidt vestigde er de c dacht op dat de burger de politie waardeert op de functionele taak uitvoering. Dc onderzoeker van de rijkspsychologische dienst wilde de burgerij van Middelburg een compli ment maken voor het feit dat zeven tig procent van de geënquêteerden de rijstebrijberg van vragen gewe tensvol had ingevuld. Het rapport over de verhouding tus sen politie en publiek in Middelbars zal niet zomaar zonder meer in hel archief worden opgeborgen. Commis saris Van ooijen: .We gaan het met het personeel bespreken'. Daarbij zul len ongetwijfeld nog zaken tè be spreken zijn. Want de commissie had ook veel liever gehad dat er geen vijf procent van de geënquêteerden de mening zijn toegedaan dat de po litie onhebbelijk optreedt. .Wij had den ook liever gezien dat het nul Srocent was geweest.' >n nieuwe stop in het creëren van nog betere verhoudingen is het ge ven van voorlichting door de politie (>[i scholen. Er is thans al overleg gaande 0111 deze voorlichting in te liassen in het vale maatschappijleer. De Haagse politie heeft op dit punt al baanbrekend werk verricht, zo de commissaris. zal optreden. ,Men is bezig de stichting om te bouwen in een gemeenschappelij ke regeling waarin de besturen van de betrokken gemeenten van Zeeland en Zuid-Holland zitting zullen hebben'. Overigens was hij van mening dat dit miljoenenproject een nationale zaak is. Naar aanleiding van een vraag van de heer Kastelein of het niet mogelijk is om de tol voor de Zeelandbrug te ver lagen voor bewoners van Schouwen- Duiveland, antwoordde hij. dat het niet alleen niet mogelijk was. maar ook on billijk'. Tenslotte profiteren de mensen op Schouwen-Duiveland het meest van de brug, zij kunnen hun bestemming ten allen tijde bereiken. Een ander punt is dat de provincie elk jaar een miljoen gulden extra voor de brug uittrekt, ter- wijl bij de stichting ook nog eens 750.000 werd gevoteerd. Dan nog zal de brug in 1978, als de Oosterschelde dicht is, niet afbetaald zijn. De provin cie zal dan nog een aantal jaren moe ten aflossen,wait egn enorme financiële last is.' Geruime tijd werd er gediscussieerd over het gezicht van dë CHÜ: ,Is dat er wel'. Sommige leden toonden zich nogal onge rust over de slechte presentatie van de partij, onder meer op de televisie: .Het publiek krijgt het idee dat de CHU een welwillend clubje is', aldus één der le den. De verkiezingsbijeenkomst werd ge leid door waarnemend voorzitter L. C. Hoogerhuis. ,Is bet nu niet beter te zeggen, dat u het wel gedaan heeft?' vroeg de president overredend. Verdachte kon liet verlossende woord nog niet over (le lippen krijgen: ,Ik blijf bij m'n verklaring', liet hij we ten. ,En als ik gevangenisstraf krijg, ver speel ik alles', voegde hij er aan toe. Mr Sieperda wilde het nog niet op geven: ,Ik geef u de kans om schoon schip te maken'. Mr Adriaanse stak ook een helpende hand toe: .Maakt u (laar gebruik van. Geeft u het nu maar toe'. Het was het laatste stootje, dat V der VV. nodig had. ,Het is zo geweest', gaf hij tenslotte toe. President mr Sieperda wilde kennelijk een bekentenis zonder wrang smaakje. ,U staat niet onder dwang, hoor', hij te kennen. Verdachte: .Dan zeg ik het zonder dwang. Het is zo gebeurd'. Na dit dramatisch Slotdeel van de zaak verklaarde Van der W. nog: ,De dagvaarding in de civiele zaak kreeg ik in de week. dat mijn vrouw ge storven is. Het werd daarna van kwaad tot erger'. Opgelucht kon de Vlissinger het recht bankgebouw de rug toekeren, nu hij ein delijk na jaren tegen beter weten in gehandeld te hebben, het verlossende woord had gesproken. Over 14 dagen zal de rechtbank uit spraak doen. (ADVERTENTIE) ZAAGMOLENSTRAAT 1 - GOES Lezing over ontwikkelingshulp AXEL In ,De Halle' te Axel heeft ir F. B. Carbasius Weber vrijdagavond een lezing gehouden over ontwikkelings hulp. Hij vertelde daarbij over zijn eigen ervaringen als ontwikkelingsdeskundige bij de Verenigde Naties, met name wat betreft moeilijkheden en mogelijkheden in de praktijk. De lezing, die ir Car basius Weber illustreerde met licht beelden, stond onder auspiciën van de ZVU en het Cultureel Contact Axel. Er was een redelijke belangstelling. 40 JAAR BI] ,LA VITESSE' VEEL WAARDERING PROCURATIEHOUDER GOES De heer J. Weststrate Uit Goes is vrijdagmiddag onderscheiden met de gouden medaille in de orde van Oranje Nassau. De heer West strate ontving die medaille omdat hij 40 jaar heeft gewerkt bij de Goese NV ,La Vitesse', waar hij procuratie- onderscheiding uit tijdens een bijeen komst in jDe Korenbeurs'. De heer Huber herinnerde aan de vele acti viteiten, die de heer Weststrate ook buiten zijn eigenlijke werk heeft ont wikkeld voor de voetbalverenigingen in Goes en in 's-Heer-Hendrikskin- Ucren. ,U hebt twee bazen gehad. ,La Vitesse' en koning voetbal', vond bur gemeester Huber. II: heb u persoonlijk geweldig leren waarderen. U bent vergroeid met Goes. Iedere Goesenaar hoort u ei genlijk te kennen'. De heer C. F. van der Peijl, van de NV ,La Vitesse' toonde in een toespraak buitenge woon veel waardering voor het werk van de procuratiehouder. Hij wees erop. dat de heer Weststrate de over gang van de nv van fabricerend naar handelend bedrijf bijzonder goed heeft weten op te vangen. ,U hebt een grote verknochtheid ge toond aan de zaak en ook aan de familie Van der Peijl. De belangen van ons bedrijf gingen u boven uw liefhebberijen'. De heer Van der Peijl stelde, dat, nadat, hij in 1956 tfteedé kamerlid werd, de heer Weststrate het bedrijf .La Vitesse' voortreffelijk draaiende heeft gehouden. Hij herinnerde aan de beginperiode van de loopbaan van l horloge en een televisietoestel* voor in de caravan .om de ontspanning maximaal te la ten zijn'. De heer Weststrate sprak daarna een dankwoord. De heer Weststrate kwam op 14 oktober 1929 in dienst van de firma Van der Peijl, die later werd omge zet in de NV ,La Vitesse'. Hij door liep bij die zaak alle mogelijke ran- f;n en nu is hij procuratiehouder, a de bijeenkomst in besloten kring werd een drukbezochte receptie ge houden. Op de foto: burgemeester Huber speldt de medaille op. Deense coaster met schade naar haven Vlissingen VLISSINGEN De Deense coaster Janne Maria was vrijdagmiddag door machineschade genoodzaakt om voor de kust van Zoutelande voor anker te gaan. Door nog onbekende oorzaak viel de hoofdmotor van de coaster uit. Het schip is vroeg in de avond met assisten tie van de sleepboot Sealdis naar de buitenhaven van Vlissingen gebracht. Het schip was leeg op weg naar Gent. ROTTERDAMSE HAVENCOMMISSIE OVER BELEIDSNOTA ESSO NAAR HOEKSCHE WAARD? Over het voorstel Antwerpen aan een dergeMjk overleg te laten deel nemen merkte de heer Thomassen óp: .Antwerpen is een Scheldestad, Zeeland is Scheldegebied. Het past ons niet Antwerpen uit te nodigen zonder advies van Zeeland'. (Va: 1 één onzer redacteuren) de heer Weststrate en hij meende: ,U ROTTERDAM Burgemeester W. hebt een onbegrensde ^werkkracht in Thomassen van Rotterdam heeft vrij-1 dag tijdens de bespreking van zijn be-Opmerkingen u:t de commissie een be- leidsnota voor het havenbedrijf in de heerste expansie te voeren zei de burge ons bedrijf getoond. Bovendien bent een uitermate betrouwbaar man. )e nv en de familie Van der Peijl i heel veel aan u verschuldigd' ENQUETE SITUATIE WERKENDE JEUGD Arbeidswet wordt overtreden, geen mogelijkheden voor studie en vorming VLISSINGEN De KWJ Zeeland onderzoekt momenteel de werk-, studie- en ontwikke lingssituatie en -mogelijkheden voor de werkende jongeren in Zeeland. En nu al weet de dis trictsleiding van de Katholieke Werkende Jongeren dat er vol gens de wet wel mogelijkheden zijn voor werkende jongeren om bijvoorbeeld in de tijd van de baas persoonsvorming of be roepsonderwijs te ontvangen, maar dat die mogelijkheden niet voldoende worden toegepast. De KWJ weet ook van Zeeuwse misstanden mee te praten. De KWJ zul daartegen acties gaan voeren, die er niet om liegen. Dïs- trictslcidster Agnes Puyn: .Desnoods plakken we die bedrijven helemaal dicht met onze affiches over arti kel 12 van de arbeidswet'. De enquête wordt gevoerd onder de KWJ-leden (25), de 218 jongens en meisjes, die de katholieke levens scholen (vormingsonderwijs) in Hulst en Sluiskil en de meisjes-le vensschool in Terneuzen (neutraal) bezoeken, Er zijn plannen om ook een percentage van de- NKV-leden in Zee land bij het onderzoek te betrek ken. De KWJ Zeeland beperkt het onderzoek overigens niet tot rooms- katholieke jongeren tussen veertien en achttien jaar in Zeeland. Dis trictsleider Johan de Rijk (Boschka- pelle) zegt: .We willen er liefst zo veel mogelijk jonge mensen bij be trekken. daarom doen we bovendien onderzoek op verschillende bedrijven, om het beeld zo duidelijk en volle dig mogelijk te maken'. van vormingswerk voor werkende jongeren ontbreekt op Walcheren en Zuid-Beveland. De noodzaak van zo'n levensschool daar zullen Zeeuwse KWJ-afgevaar- digden ook ter berde brengen in Den Haag als Zeeuwse eis op zaterdag 1 november, de dag van de wei-kende jongeren. Op die dag zullen verte- 't egenwoordigers van de KW.T, van NVV-jongeren, van CNV-jongeren en van de overkoepelende raad van de werkende jongeren in Den Haag een speciaal gesprek hebben met rege ring onder andere de minister Ve- ringa, Klompé en Roolvink en poli tieke partijen over de huns inziens onhoudbare situatie rond artikel 12 van de arbeidswet, welke wet op 1 november precies vijftig jaar oud is. Rond dat artikel 12 is een hele ac tie op touw gezet, die wat Zeeland betreft niet alleen inhoudt de bij eenkomst in Den Haags parlementai re gebouwen, maar in ieaer geval de enquête en eventuele acties tegen be drijven, waar met artikel 12 van de arbeidswet de hand wordt gelicht. Artikel 12 zegt. dat werkende jon gens en meisjes beneden de achttien jaar het recht hebben om tijdens een hele werkdag of twee halve werkda gen per week lessen of een crusus Fe volgen ,in een inrichting voor godsdienst-, voortgezet-, herhalings- of vakonderwijs of enigerlei andere vorm van opleiding of verdere vor ming'. meewerken, omdat er die levens scholen zijn, maar in de rest van Zeeland niet. Dat is voor een deel de schuld van de bedrijven. Ik meen dat er wel eens geprobeerd is een le vensschool op Beveland of Walche ren te krijgen, de hedrijven wilden geen garantie geven. Zolang er in Nederland geen vormingsplieht komt heb ik er een zwaar hoold in'. Naar huis Niets Eisen Eind van het jaar hoopt de KWJ een rapport te hebben: Eén ding is al lang duidelijk het feit dat een le vensschool of een andere wijze Agnes Puyn vertelt: .Er zijn in Zee land ongeveer 7000 werkende jonge ren tussen de veertien en achttien jaar. Dat is dertig procent van het totaal aantal jongeren. (Er zijn in Zeeland zo'n ruim 12.000 jongens en bijna 12.000 meisjes van veertien tot achttien. Daarvan volgt 8500 dagon derwijs.) Van de 7000 werkende jon geren volgden op 1 oktober dit jaar 1560 jongens en maar twéé meisjes vormingsonderwijs. bedrijfsscholen of leerlingenstelsel. Tel daar nog de 218 leerlingen bij vaa de levensscho len in Hulst, Sluiskil en Terneuzen. dan blijven er nog zeker vijfduizend over, die niets hebben, geen part time of semi-part-time-onderwfls, he lemaal niets. Landelijk volgen 318.000 van de 466.500 geen onder wijs. Er mag dus wel iets aan wor den gedaan." en niet alleen door te praten in Den Haag met regering, parlementariërs, ambtenaren en werkgevers'. olgens de KWJ houden veel bedrij ven en particulieren ook in Zeeland zicli niet aan de één dag of twee maal een hnlvu dag vorming per week. Johan a Kijk: ,In Oost- Zeomvseh-V laan dei ui iiebben de jon geren een kans als de bedrijven Agnes: ,Ik weet van een warenhuis in Goes waar een meisje een dag per weelt naar huis werd gestuurd, de eigenaar wilde wel voldoen aan haar recht van één dag vrij voor studie of vorming, maar het meisje zelf bleef thuis en hielp daar haar moeder. Ze wilde eigenlijk veel liever werken en verdienen. We willen overigens niet alleen naar grote bedrijven en on dernemingen kijken, maar vooral ook naar kleine'. Agnes: ,Ik weet van winkelmeisjes, die zowel in de winkel als in het huis houden van hun baas moeten werken, van 's morgens half aebt tol 's avonds half acht en dan 14') bruto per maand verdienen. Ik weet ook van winkelmeisjes, die zater dagsmiddags en zondagsmiddags moe ten werken, die nog nooit van vrije dagen hebben gehoord. Dat gebeurt nogal eens in Huist en Sluis.' Johan: ,In ateliers in Kapellebrug werken meisjes in de huishouding maar als de arbeidsinspectie komt zitten ze opeens in de ateliers. We willen ook eens uitzoeken hoe het met de leerlingstelsels in Zeeland zit. In Goes bijvoorbeeld heb je het Ga- walo, (gas, water, lood) dat omvat een studie, één avond en een zater dagmorgen per week. Als het van een bedrijf uitgaat moeten de deel nemers een .leerovereenkomst' van twee jaar tekenen, dc praktijk is in de baas z'n tijd. maar de theorie dus in de eigen, vrije tijd. Ik vraag mij af of dat juist is. De werkende jongeren nemen dus gewoon deel aan het produktieproces, even lang als de volwaseenen, maar aan het eind van de week komen ze via hun loon zakje tot de ontdekking dat ze nog wel erg jong zijn.' Geen animo Maar Agnes en Jan moeten toegeven, dat aan de kant van de jongeren zelf niet alles klopt. ,Je snapt"niet, dat hun ouders dat allemaal maar toestaan. De jongeren zelf geloven het ook wel. Ze hebben zelf weinig of geen animo om er iets aan te doen. Hun mentaliteit is dikwijls: waar zullen we ons druk om maken. Het wordt tijd dat de werkende jon geren gaan inzien dat studenten op rijkskosten tot hun 25ste kunnen stu deren, maar dat ook zij rechten heb ben.' Hoeksche Waard commissie zeehaven overlegorgaan Zuid- West-Nederland ,een bescheiden corpo ratie' genoemd'. ,Het is een stippellijn, een stap naar een overlegcorporatie, die er krachtiger uitziet'. Burgemeester Thomassen zag voor een krachtiger orgaan een tweetal moge lijkheden: een soort super-havenschap, waarin de havenbeheerders van het del tagebied zouden samenwerken'. Dan kunnen de drie provincies en Rijnmond er uia en de havenschappen er in. Verte genwoordigers van gemeenten en pro vincie ontmoeten elkaar daar dan toch, maar dan als havenbeheerders', zo meen de de heer Thomassen. JDe tweede moge lijkheid is die van een krachtige nieu we provincie, zoals die onlangs door de heer Sidney van den Berg nog tijdens een tv-uitzending is bepleit. Aan die nieuwe proviinc-ie kan men dan taken toevertrouwen, die thans nog bi; de Zuid-Holland, Brabant en Ze elan c. en bij Rotterdam berusten'. Rotterdams burgemeester zei van het huidige over legorgaan te willen maken wat er van te maken is. Hij vertelde dat Rotter dam, Brabant had aangeboden om op te treden ais .timmerman-aannemer' bij de darmen voor industrievestiging aan de ifoerdijk. .Ook Zeeland heoben we dit aangeboden, maar het werd niet op prijs gesteld. Daar zijn ze overigens vrij in', aldus de heer Thomassen, die zei de integratie te zullen bevorderen via het gezamenlijke acquistiebureau. .Maar een eerste constatering is al, dat er weinig te bieden is, want ook Zee land heeft op kortere termijn geen in dustrie en haventerrein aan te bieden'. Rotterdams burgemeester vroeg de raadsleden in de commissie tot aan de begrotingsbehandeling in de raad in december er over na te denken of Rotterdam het initiatief moest nemen een grotere, algemene cor poratie voor te stellen en of dit in goede aarde zou vallen. De heer Lems (pvöa) had gesuggereerd dat Rotterdam hiertoe het initiatief zou nemen. Hij had kritiek geuit op het overlegorgaan voor zeehavenontwikke ling in Zuid-West-Nederland: ,Elke partner is bezig aan zijn eigen win keltje, zowel Noord-Brabant als Zee land met zijn ETI-rapport'. De heer Lems sloot aan bij hetgeen de heer C. Roozemond, geeeoinniitteerde de Rijmnondraad donderdag op het PvdA-Havenf'orum in Middelburg had ■oorgesteld: één openbaar lichaam voor Zuid-West-Nederland. .Een interessante suggestie', aldus de e? heer Lems. Burgemeester Thomassen s v" meester deze niet realistisch te achten: .De nadruk ligt op het ogenblik niet op de Maasvlakte, maar op de Hoeksche Waard. De Esso-raffinaderijen willen met een agglomererpnde industrie naar de Hoeksche Waard'komen. Deze vestiging is uit algemene en plan matige overwegingen te verdedigen, be ter nog dan de Shellvestiging bij Moer dijk, en ik zal deze zaak dan ook ver dedigen'. De heer Thomassen keerde zich tegen de kosten baten-analyses, zoals "die ook door enkele raadsleden ten aanzien van de expansieplannen weerden aan bevolen. „Voor het Nederlandse welzijn is een kosten baten-analyse levensge vaarlijk. Die ondergraaft iedere sprei- dingspolitiek. Als er van het Amster dam-Rijnkanaal ooit zo'n analyse was gemaakt was het nooit gegraven, maar nu wordt de deltafunctie van dit ka naal steeds belangrijker!', stelde de heer Thomassen. Republiek' Tijdens de tweede ronde noemde Rot terdams burgemeester ons land ,de re publiek der 14 onverenigde Nederlan den'. doelende op 14 departementen, waar Rotterdam by het lanceren van zijn plannen mee te maken heeft. Hij vertelde de vergadering dat het Har- ris-rapport over de expansie van Rot terdam thans ,uit handen van de tech nici is" en nu wordt bestudeerd door het bestuur van het overlegorgaan Zuid- West-Nederland. Later deelde de burgemeester nog mee, dat ook de Total-raffinaderij naar Hoeksche Waard wil. ,Wij vinden echter: alleen als de minister dit zegt. Rotter dam wil dan ook wel het .timmermans- en aannemerswerk' doen, maar aan de andere kant zijn wij bereid te verde digen dat dit bedrijf naar Amsterdam De heer Thomassen achtte zich kenne lijk niet gelukkig met de mededeling van minister Schut om voorlopig zich niet uit te spreken inzake de Rotter damse plannen. Tot de WD-er Vierssen, die dit aan de orde had gesteld, zei hij: ,Van mij mogen ze deze regering morgen naar huis sturen'. Het PvdA-raadslid, de arts Lamberts toonde zich weinig verheugd met de plannen voor Grevelingenstad een sa tellietstad van Rotterdam op Flakkea voor 500.000 inwoners. Hij meende dat de recreatieve ruimte in het Gre\e- n gevaar kwam en zag oostelijk van Rotterdam de avondvergadering ook naar|g p Jec .algemene corporatie in plaats van naar een corporatie van havenbeheer- den, alleen' te neigen'. LxOmeUS Clublokaal voor Accordeola In de PZC van vrijdag werd abusieve lijk vermeld dat wethouder Ch. G. J. Gillissen Verschage van daag (zater dag) het nieuwe clublokaal van de ac cordeonvereniging Accordeola in de voormalige Willem Hl kazerne te Vlis singen zal openen. Dit moet zijn: zater- 25 oktober. Spreekbeurt SINT-LAURENS Dinsdag 21 oktober spreekt de heer W. J. van der Kraats, Nederlands hervormd hulpprediker te Koudekerk aan de Rijn, s avonds om half «acht voor de evangelisatie in het vergaderlokaal van de gereformeerde kerk aan de Noordweg in Middelburg (Brigdamme). Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagden: voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer J. G. Treffers te Hansweert, voor het eerste kandi daatsexamen geneeskunde mejuffrouw C. A. Fraanje te Goes, voor het eerste doctoraalexamen tandheelkunde de heer A. Plaisier te Krabbendijke en voor het tweede doctoraalexamen tandheel kunde de heer F A. de Schipper te Middelburg. Te Rotterdam slaagde voor het examen apothekerassistente mej. M. A. Janse de Jonge te Middelburg. Bij het aan de rijksopleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg ge houden examen voor de akte B (hootd- leidster) slaagden: Greet Jansen, Kruiningen; Ineke Janse, Middelburg: Ankie Jobse, Vlissingen: Nelleke de Klerk, Kloetinge; Atie de Looff, Kruiningen; Annemieke Lucieer, Cadzand: Gerda Luitwieler, Sluis. Er werden geen kandidaten afgewezen- Het examen wordt voortgezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7