Merkwaardige vergiftiging doodt paarden op Schouwen Geen luchtvervuilers aan kanaal Terneuzen ,Cult. dienstencentrum spoedig verwezenlijken' Eis tegen slikker was tbr NACHT VAN SCHELDEGOUWEN' NOG NIET EERDER VERTOOND ALMANAK Nog geen nieuwe voorschriften voor boomkorvisserij Geschenken Bellamypark Y DE VEY MESTDAGH VIJF INBRAKEN IN MIDDELBURG MR J. DRIJBER NAAR ZWOLLE ZEEUWSE STATEN DEDEN DAGJE Z.-VLAANDEREN MOOIE HERFST ZORGT VOOR LATE AARDBEIEN OP VEILING KAPELLE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER 196? ACHTMAAL TOEGESLAGEN IN TWEE MANEGES. HAAMSTEDE De rijks politie van Burgh-Haamste- de en de districtsrecherche uit Middelburg zitten (voor lopig) voor een groot raad sel in Haamstede vraagt een merkwaardige vergiftigings zaak om een oplossing. In enkele maanden tijds vonden acht paarden van twee mane ges een verschrikkelijke ver- giftigingsdood. Het onder zoek heeft tot nu toe nog niet uitgewezen dat hier van opzettelijke vergiftiging sprake is of dat men eerder aan een toeval moet denken. Vastgesteld is wel dat de ver schijnselen in alle gevallen dezelfde zijn. In april van dit jaar stierf het eerste rijpaard van de manege houder J. House na drie dagen van hevige krampen. Daarna vond de heer Hanse met tussenpozen van telkens enkele weken nog vier van zijn rijpaarden en een pony dood in de wei. Dierenarts T. van Roon uit Zie- rikzee Cret de wed afzoeken naar vergiftigde plantengroei maar die werd met gevonden. Het advies van de veeartsenijkundige dienst in Utrecht in het toen nog strikt medische onderzoek te betrekken, werd opgevolgd toen zich bij twee paarden dezelfde verschijnselen voordeden. De die ren werden in ijltempo overge bracht, maar konden niet worden gered. Een team onder leiding van professor dr G. Wagenaair houdt zich met de zaak bezig. Professor Wagenaar is gewoon hoogleraar in de inwendige ge neeskunde en de klinisch diagno stiek der grote diergeneeskunde en wat voor deze zaak mede van belang is de gerechtelij ke diergeneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht). Als doodsoorzaak is vergiftiging vastgesteld. Er bestaat weten schappelijk echter nog geen zekerheid omtrent de aard der vergiftiging. Inmiddels is ook een laboratorium in Rotterdam In het ondei-zoek betrokken. Volbloeden Afgelopen zaterdag werd er in de manege van de heer Hanse nog gereden. Eén van de paar den, het zesde slachtoffer, werd de volgende dag zondag dood in de wei aangetroffen. Vastge steld werden dezelfde vergifti gingsverschijnselen. maar merk waardig genoeg viel (Ie klap nu ineens: de drie dagen met ver schijnselen van .vreselijke pijn hie ven uit. Inmiddels is gebleken dat de ma nege .S'hiiba' van de heer Hui- bregtse uit Zwdjndrecht door het vergif geteisterd is. Hier stier ven kort na elkaar twee zoge naamde Arabische volbloeden. Ook liier dezelfde verschijnselen. Het raadsel werd door deze twee laatste gevallen aanzienlijk klei ner. Stierven a lie dieren van üe heer Hanse in de wei, de volbloe den van de heer Huibregtse had den geen loopwei en stierven op stal. Daarmee lijkt de moge lijkheid van vergiftigde planten groei praktisch uitgesloten, se westhoek de laatste jaren ver schillende maneges opgericht, die daar een welkome aanvulling zijn van de recreatieve voorzieningen. De maneges krijgen vooral in de zomermaanden veel bezoe kers. De manege van de heer Han se ligt tussen de campings Duin hoeve' en Maiire', de manege ,Shi- ba' )n Westersohouwen bij de duinovergang. Beide bedrijven staan goed aangeschreven. Kwaadwilligheid en nijd worden in deze vergiftigingszaak dan ook bepaald niet uitgesloten geacht. Beide manegehouders zijn verze kerd. De paarden van de heer Hanse kosten tussen de 1700 en de 2000 per hoofd, de volbloeden vari ,Shiba' zijn aanzienlijk duur der. Hoe dan ook: ondanks de door de verzekering gereduceerde strop blijft een wrange nasmaak en voor de politie een moeilijke zaak. Rijkspolitie Haamstede en dis trictsrécherche Middelburg doen een dringend beroep op personen die inlichtingen kunnen geven. (ADVERTENTIE) MAISON VAN DALEN dameshoeden-speciaalzaak Wolstraat 97 - Vlissingen PRUIKEN EN HAARSTUKKEN Geïmporteerd zuiver haar in alle kleuren. Naar wens vakkundige coupe gesneden. service voor reinigen en modelleren. Zeer billijke prijzen. MIDDELBURG ,Nog nooit eerder in Zeeland vertoond.' Dat zeggen de Scheldegouwenorganisatoren van de oriëntatierit door Walcheren en de beide Bevelanden over een afstand van 150 km, die vanavond (zaterdag) om half negen onder de naam ,De nacht van Scheldegouwen' van start gaat. Elders wordt aan dergelijke nachtelijke oriëntatieritten grote waarde gehecht. Als men deze monsterrit, waarvoor in Middelburg gestart (bij de frisdranken centrale op het grote industrieterrein) en gefinisht wordt met een neutrali satie in de AKF-fabriek te Goes, in een tijdsduur van 6 uur kan afleggen, mag men zich rekenen tot de bollebozen op oriëntatieritgebied. Maar men mag ra ook veel meer tjjd voor gebruiken. De organisatoren verzekerden, dat ieder, die van start gaat ook de finish kan bereiken, hetzij door de route correct te rijden, hetzü via herstel met oriën tatiepunten, die voor dergelijke nachttochten onmisbaar kunnen zijn. Iedere deelnemer ontvangt behalve enige versterking van de inwendige mens ook een vuurpeil, die men bij eventuele moeilijkheden kan afschieten. Dan komt er hulp opdagen, die op verschillende punten in de route is opgesteld. De prijsuitreiking geschiedt zondag as om 3 uur in het restaurant van de stadsschouwburg te Middelburg. (ADVERTENTIE) wonen met iid a»ure... gabriëlse langeviele 23-29, middelburg lange vorststraat 42-44, goes bellamypark 50-52, vlissingen leeuwse Leven Een drietal zalven vandaag die een vreemd licht werpen op het Teven in Zierikzee, Westkapelle en Goes. In Zierikzee komt deze week op de lijst van gevonden voorwer pen een krielkip voor. Dat lijkt een heel normale zaakmaar als je er wat langer over nadenkt is het toch een beetje gênant. Een kriélkip. Het heeft zo'n schriele schraperige klank en dan te be denken dat er in Zierikzee toch een nobel, gul slag mensen woont. De bond van pluimveehouders moest toch maar eens over een andere naam gaan denken voor dit owuitgegroeide slag kippen. Gevonden een mini-kip' klinkt al heel anders. Dat men in Westkapelle weinig aanhangers van het nudisme vindt is ons bekend, maar het geeft toch te denken in een officieel, ge meentelijk stuk te stuiten op de vólgende omschrijving van het begrip exploitant: ,de eigenaar of, zo deze alleen blote eigenaar is, de vruchtgebruiker van de grond, welke als bouwterrein in exploita tie wordt gebracht of zijn recht verkrijgende (n)'t Is uit artikel één van de verordening,houdende voorvjaarden waaronder de ge meente medewerking zal verlenen aan het als bouwterrein in exploi tatie brengen van gronden in de gemeente Westkapelle.' Het zal ongetwijfeld een vmterdichte om schrijving zijn. En dat mag dan ook wel, onder deze omstandighe den. Het meest verontrustende bericht, komt uit Goes. Daar ijvert de voor de gemeenschap altijd ijve rige heer C. W. Verveat om de Apollo-8 capsule één dag naar zijn stad te krijgen. Gisteren la zen viij daarover in deze krant, /lat het er voor de komst van de Apollo naar Goes maar somber uitziet' Er moesten toen nog en kele duizenden guldens ,op tafel komen' en, aldus de initiatiefne mer, .als dit niet kan dan go, ik mijn idealen op een ander gebied uitleven, dan moet Goes maar een klein provinciestadje worden' Wij kermen de heer Vervest te goed om hem dit als een capri- cieuze vorm van zelfoverschatting aan te rekenen. Laat Goes op z'n tellen passen. Men is gewaar schuwd. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De ministers Bakker (verkeer en waterstaat). Lardi- nois (landbouw en visserij) en Veringa (onderwijs en wetenschappen) zijn van mening, dat de huidige voorschriften voor het uitoefenen van de boomkorvis serij, waarhjj voldaan moet worden aan bepaalde normen ten aanzien van de stabiliteit en aan de veiligheidsmaatre gelen Aan de scheepvaart, voorshands geen herziening behoeven. Daarnaast blijven zij diligent ten aanzien van onderzoeken van nieuwe inrichtingen constructies welke deze visserij veiliger zouden kunnen maken. Ten aanzien van de bemanning merken zij op, dat maat regelen worden genomen om de vissers meer begrip bij te brengen van stabili teit. Omtrent de wenselijkheid tot een eventuele uitbreiding van de werkings sfeer van de wet op de zeevisvaartdiplo- ma's is overleg gaande'. De bewindslieden antwoorden dit op vra gen van het lid van de' eerste kamer, mr J. H„ Wijk (pep) over de omstan digheden waaronder de viskotter TH 38 in de nacht van 21 augustus jl is ver gaan. De bewindslieden achten het niet juist vooruit te lopen op de resultaten van het vooronderzoek naar de scheeps ramp, dat door de scheepvaartinspectie ten behoeve van de raad voor de scheep vaart wordt ingesteld. Slechts ltan wor den gemeld, dat de ramp plaats vond bij westelijke tot noordwestelijke wind, kracht 4 tot 5 en dat het schip niet vis sende was maar bezig met het scheep- halen van haar netten. (ADVERTENTIE) voor elke gelegenheid Kijk ook even op het 8 0£K H A N DE L KUNSTHANDEL Bellamypark 'a5-5 8 -. Vlissingen RECHTBANK MIDDELBURG MIDDELBURG De Middel burgse rechtbank zou vrijdag een oude bekende ontmoet hebben als die maar niet geweigerd had om de reis naar de strafzittingszaal in het gebouw aan het Hofplein te maken. Het betrof hier de Vlis- singse messen- en andere scherpe voorwerpenslikker J. v. d. V. (38), die zich verantwoorden moest voor flessentrekkerij in Middelburg. Bjj verschillende zaken in de Zeeuwse hoofdstad had lilj aller lei voorwe-pen gekocht zonder te betalen, waarbij zijn voorliefde vooral uitging naar foto- en elek trische apparatuur. President mr B. S. Sieperda en zjjn rechters wachtten verfeefs op de .slikkeri. Deze weigerde vanuit Vught de reis naar Middelbnrg in een politieauto te ondernemen, na dat hij pas weer voor de ongeveer 28e sllkkerij van scherpe voor werpen was geopereerd. Zijn zaak werd nu bij verstek be handeld. De officier van justitie, mr T. Lebret, achtte de flessen trekkerij bewezen en eiste ter beschikkingstelling van de rege ring. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. MIDDELBURG De stilte op liet in brekersfront blijkt een stilte voor de storm te zijn geweest. Nadat de po litie onlangs een aantal verdachten nad aangehouden was het even rustig maar ken. De totale buit bedroeg echter slechts een bedrag van iets meer dan vijftig gulden. Via een niet afgesloten kelderluik aan de Rouaanse Kaai drongen onbeken den een kantoorgebouw binnen. Er werd niets vermist. Wel lieten de insluipers een chaos achter. De buit bij een in braak in een pakhuis aan de Kinderdijk was ook nihil. Uit een kantoor aan het Hofplein werd een bedrag van omstreeks ƒ25 inge 'ikt. Uit een woning aan de Pennin- loeksingel werd uit een als kantoor ingerichte kamer een bedrag van 30 weggehaald. En verder werd een bestel auto opengebroken. Er wordt echter niets vermist. Op een ander vlak lag het openbreken van een sigarettenautomaat aan da Schuijtvlotstraat. Daar verdwenen der tig pakjes sigaretten uit. DEN HAAG aansluiting op het bericht van vorige weck, dat burge meester J. Drïjber kandidaat was voor het burgemeesterschap van Zwolle, is thans bekend geworden, dat na de ver gadering van de ministerraad van vrij dag, de benoeming vaststaat. In Haagse kringen wordt verwacht, (lat de benoe ming van de heer Drijber volgende week afkomt. Het wachten is nu nog op het koninklijk besluit. BURGEMEESTER ASCHOFF: TERNEUZEN Het gemeente bestuur van Terneuzen wil aan het kanaal naar Gent geen bedrijven die stankverwekkend zijn. Poten tiële luchtvervuilers zullen worden verwezen naar het gebied ten oos ten van Terneuzen. Burgemeester J. C. Aschoff zei dit gisteren tegen de Zeeuwse staten leden, toen clie in het kader van een excursie door Zeeuwscli- Vlaanderen Terneuzen aandeden. Zowel voor de industrieterreinen aan het kanaal als die tussen Ter neuzen en Osscnïsse wordt ge dacht aan chemische en petroche mische bedrijven. Voor beide ge bieden, zo verzekerde burgemees ter Aschoff, hebben bekende maatschappijen op dit moment grote belangstelling. Aan het uitstapje door Zeeuwsch- Vlaanderen begonnen de staten gis teren in Breskens, waar de gechar terde ZVTM-bussen verontrustend lang op zich lieten wachten. Eerste pleisterplaats was Aardenburg, waar burgemeester M. G. M. van Berckel iets vertelde over functie en ontwik keling van zijn, nog steeds overwe gend agrarische gemeente en waar ir J. A. Trimpe Burger van de rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek de statenleden mee nam naar het gemeentemuseum SCHOUWBURG In Terneuzen kregen do staten gele genheid het gloednieuwe Zuidlandthea- fer te bezichtigen. Tijdens de tocht van Aardenburg naar Terneuzen werd een ommetje gemaakt door het recreatiege bied ,De Braakman' en langs Dow'Cue- OVERLEGCOMMISSIE OP EERSTE VERGADERING: HULPVERLENING BIJ PROJECTONTWIKKELING CREATIVITEITSCENTRA MIDDELBURG ,Een Zeeuwse cultu reel dienstencentrum dient op zo kor te termijn verwezenlijkt te worden'. Tot dit besluit is deze week een commissie gekomen, gevormd uit vertegenwoor digers van de Zeeuwse jeugdraad, de Zeeuwse culturele raad, de Zeeuwse mu ziekschool, het Zeeuwse centrum voor amateurtoneel. (1e stichting cultuur spreiding Zeeland, de Zeeuwse kunst kring, het Zeeuwse museum en het Zeeuwse instituut voor kunstzinnige vorming. Het staat, de geachte afge vaardigden, bijeen op initiatief van de Zeeuwse culturele raad, echter nog niet duidelijk voor de ogen hoe de algemene taakstelling van een dergelijk dienst- centrum zal moeten zijn. Het secreta riaat van de ZCR zal deze voor een naamde creativiteitscentra in Zeeland. Informatie over de verschillende subsi dieregelingen. die momenteel voor dit weerk van kracht zijn, zal overzichte lijk worden samengesteld. De creativiteitscentra vormden het eni- je punt van bespreking op deze eerste vergadering. Uitgangspunt was de no ta inzake gewestelijke cultuur. De ver gadering was het er over eens dat deze nota een bruikbaar model is, maar dat de verwezenlijking van de plannen die er in zijn vastgelegd, alleen mogelijk zal zijn in grotere bevolkingscentra. In Zeeland zal een pragmatische pak gewenst zijn, die aansluit bij wat op plaatselijk vlak reeds door één of meerdere bjj het overleg betrokken par- ners tot stand is gebracht. In sommige plaatsen zou dit, volgens de vergadering Kunnen gebeuren door uitbreiding van het voorzieningspakket van de Zeeuw se muziekschool, in andere plaatsen kan al meteen worden gedacht aan een bredere opzet. De vergadering wees het ADVERTENTIE Als één van de eerste punten werd ech-1 ter al wel genoemd de hulpverlening bij de projectontwikkeling van de zo ge-11 KAPELLE Het is lialf oktober, tijd voor najaars stormen, maar het zomert nog fraai na. Al weken. Het is hier en daar te merken op de stranden, waar een enkele zonnebader nog nageniet. Het is deze week ook te merken geweest op de veiling Kapelle: de na tuur gul met zon heeft liïer en daar voor de tweede maal rijpe aardbeien afgeleverd. Er zijn zoals gemeld de laatste dagen regelmatig aardbeien van de tweede oogst op de veiling aange voerd. Het gaat niet om grote hoeveelheden, maar de kwaliteit mag er zijn. Een ander voorbeeld, dat het bijzonder fraaie herfsweer illustreert: op de proeftuin voor kleinfruit in Kapelle zijn deze week frambozen geoogst. Vrijdag werden op de Kappelse veiling dertig doosjes aardbeien aangevoerd. Ze brachten ƒ1,25 per doos op. Op deze foto laat 16-jarige Yvonne de Vos de late aard beien met gerechtvaardigde trots zien. mica! en. de PZEM-waterfabriek. In res taurant Vijverhof', waar de lunch werd gebruikt, vertelden de burgemeesters van Terneuzen en Sas van Gent in kort bestek iets over hun respectieve gemeenten. Burgemeester Aschoff liep '1 aar bij vooruit op de herindeling. Hij ertelde, dat in liet toekomstige Groot- Terneuzen woongebieden zijn gedacht bij Biervliet, Hoek en Zaa,inslag, terwijl het huidige woongebied Terneuzen verder zal worden vergroot. In de dorpen zal geen hoogbouw worden toegestaan. Het is de bedoeling een duidelijk onderscheid te behouden tussen liet woongebied met een stedelijk karakter (Terneuzen- Zaamslag) en dat met een landelijk ka rakter (Hoek-Biervliet). Over de omvang van de toekomstige woongebieden valt op dit moment nog niets te zeggen, aldus burgemeester Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent vroeg vooral aandacht voor de moeilijkheden die zijn ge meente heeft om uitbreidingen to realiseren. Sas van Gent ligt name lijk in gekneld tussen de Belgische grens aan de ene en het kanaal met bestaande industrieën aan de andere kant. De enige mogelijkheid ligt in stadsuitbreiding naar het noorden, maar stedeboüwkundig, zo liet bur gemeester Den Boer op een kaart zien, ontstaat dan wel een 1 vreemd geval. Bij een rit langs het kanaal kregen d« statenleden volop de gelegenheid een neusje' S'.uiskal-luchit op te snuiven. Via Sas van. Gent en Westdorpe beland de men tenslotte in Hulst, waar' bur- jemeester P. J. G. Moltlhoff aandacht vroeg voor de problematiek van zijn ge meente. D:e bestaat, behalve uit het plannen van nieuwe woongebieden, ook uit het geven van een nieuwe vorm aan de oude binnenstad. Het gedeelte bin nen de wallen zal binnenkort worJ~ aangewezen als beschermd stadsdeel zei burgemeester Moltlhoff. Er zu in de binnenstad weliswaar maatrege len worden getroffen om de verkeers- congestde op te lossen, maar de speciale sfeer van dit stukje Hiulst zal er in ieder geval niet aan worden opgeofferd. Het gemeentebestuur van Hulst, aldus burgemeester Moltlioff, wenst in die binnenstad overigens wel het winkel apparaat te handhaven. Bij wijze - beschermingsmaatregel wil men super- marlets en grote Cash and Carry be drijven op terreinen buiten Hulst weren. De heer Molthoff vroeg verder aandacht voor enkele gemeentelijke plannen: een multi-purpose gebouw voor sport- en Reizigers De vergadering achtte de aanstelling van .ambulante krachten' wenselijk. De ze zullen in de verschillende dorpshui zen algemeen kunstzinnig basisonder wijs dienen te geven. Behalve dit onderwijs met cursus ka rakter vroeg het gezelschap uitdrukkc- ieder vrjjelijk onder de door hem ge wenste deskundige leiding zyn creativi teit vorm kan geven en verder ontwik kelen. Het betrekken in het overleg van en de samenwerking mét de Zeeuwse jeugd raad werd door de vergadering op ho ge prijs gesteld, ook al maar niet alleen omdat de concept-subsidie- regelingen voor het jeugd- en jongeren werk uitstekende mogelijkheden bieden De deelname van de stichting cultuur spreiding Zeeland in het eerste overleg lijkt wat vreemd maar is niettemin van groot belang. Deze organisatie be schikt over een grote ervaring op het gebied van de culturele dienstverlening, hoewel deze zich tot nu toe vrijwel beperkte tot het gebied van do passieve, de ontvangende cultuurbeoefening. ,Maar', aldus de adjunct-directeur van de Zeeuwse culturele raad, de heer J. Toledo, .gezien de ook in het cultuur plan gesignaleerde verschuiving der grenzen tussen passieve en actieve cul tuurbeoefening kan met medewerking van de SCZ het cultureel dienstencen trum, waar we in deze vergadering over hebben gesproken, uitgroeien tot een dienstencentrum zoals in het cul tuurplan is aangeduid: eeh culturele ANWB'. Met deze vergadering heeft de Zeeuw se culturele raad een eerste inhoud willen geven aan zijn verklaring, afgegeven ter gelegenheid van dc eerste openbare vergadering (8 ok tober). Deze luidde: .Omtrent de vorm van een cultureel dienstencen trum staan de raad nog geen defini tieve plannen voor ogen. De part ners die in een dergelijk centrum tot samenwerking dienen te komen ten behoeve van een efficiënte dienstverlening op cultureel gebied zijn echter allen betrokken in het overleg rond de creativiteits centra. Te verwachten is dan ook dat binnenkort nadere voorstellen worden gedaa n'. Aan de dringende wens van het ZCR- lid, mr J. P. Boersma, tijdens die ver gadering uitgesproken, om toch ook vooral ae belangrijke groep niet-geor- ganiseerden in het overleg te betrek ken is, gezien de samenstelling van het overleg, (nog) niet voldaan. De Ingebruikname is bepaald op december. De plannen voor liet bijbe horende culturele gedeelte (een cultu reel centrum van 1,3 miljoen) zijn uitgewerkt. Een andere Hulsterse wens is een overdekt zwembad, aansluitend bij liet bestaande openluchtbad. ADVERTENTIE DIA-VIEWERS vanaf 2,70. toto back| St.-Jacobsstraat 27 VLISSINGEN Telefoon 2336 DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig weer. Overwegend ma tige iviiid uit oostelijke richtingen, lel' lagere iuiddagtemperaturen dan teren. Vooruitizehten voor zondag en maan dag: Aanhoudend droog en plaatselijk i nig- Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. tennp: omstreeks normaal; max, temp: van ongeveer normaal tot 5 gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. teimp: omstreeks normaal; max, t'eimp: van ongeveer normaal tot 5 gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent- Normalen voor 18-22 oktober, respec tievelijk min. temp. en max. temp: Den Helder 9 1' De Bilt 7 14 Vlissingen 9 1* ZON EN MAAN 18 oktober Zon op 07.09 onder 17.40 Maan op 15.22 onder 23.01 19 oktober Zon op 07.11 onder 17.38 Maan op 15.46 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2