PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAASVLAKTE MAG VERDER ZEE IN De Middelburgse politie staat bij het publiek in een goed blaadje Parijs handhaaft oude standpunt Venezolaans schip zinkt na aanvaring op Nieuwe Waterweg Vandaag in de krant... Prinsje gaat verder vooruit GEËNQUÊTEERDEN STELDEN ZICH POSITIEF OP JONGELUI NIET NEGATIEF Scherp of niet scherp 212e jaargang - no. 245 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrectlo N V Beh. Mil. wn do C V Provincial* Zeeuw» Couranh P. v. d. 0 Bur. Vil»., Walslr. 56-60, UI. 5144 (bil red. 3508, *dv. 01186-584 ZIerlkae red. UI. 3346. «dm. UI. 2094 Adv. »ri|9 37 rf per mm. Min. eld*, P. B. 4*n Boer en W. 4e Pester, sp. 2751). Middelburg, Merkt 51. UI. I ler *dv. f 5,55. Injez. med. Urle loofdred.r C. A. de Kok. A >51 (b s 9 red. 2078/3169, ad Kleine adv. {ma*. S resale) 3 ie 1,10 per week, t 14,25 p Coca, Grote Markt 2. tel. 6 regel (min. f 1,85). .Brieven mmer» 25 cent (Ind. 4 btw) !Uten. Nieuwilraet 22. tel. 4457. l. Giro 359300, PZC, Middelburg Zaterdag 18 oktober 1969 REGERING: ,NIET VOOR KUST VAN VOORNE-PUTTEN' THOMASSEN: ROTTERDAM DOOR MINISTER STEVIG ONDER DRUK GEZET' ROTTERDAM (ANP) Rotterdam heeft van de regering toestemming gekregen de Maasvlakte een nieuw stuk Nederland van 1520 ha uit te breiden met nog eens 1215 ha, mits de uitbreiding plaatsvindt in zuid-zuidwestelijke richting, dus verder in zee en niet zuidwaarts voor de kust van Voorne-Putten. Dit heeft burgemeester Thomas- ,De beslissing: van de regering plaatst ons voor grote moeilijkheden', aldus burgemeester Thomassen. De door de regering toegestane uitbreiding bete kent dat de grondprijs op de maasvlakte 68,- per vierkante meter moet gaan bedragen. Een oplossing zoals steeds door Rotterdam bepleit zal een kost prijs van f 29,- - per vierkante nieter opleveren. Burgemeester Thomassen zei vrijdagavond tot de raadsleden dat b en iv niet mot een voorstel tot uitbrei ding van de Maasvlakte in deze geest zullen komen als de regering niet wil bijdragen in de onrendabele top. ,Deze havenbeheerder is niet bereid een on rendabel voorstel in te dienen'. De beslissing van het kabinet-De Jong betekent dat Rotterdam zich over de diverse consequenties gaat bezinnen. De technici van het havenbedrijf moeten studeren op de mogelijkheden omdat in verband met de aanleg van een kanaal en een dam de uitgifte van gronden op Maasvlakte I in het gedrang komt. Het ia nu bijvoorbeeld niet zeker of de Hoog ovens over de aangevraagde 640 ha. voor een nieuwe staalfabriek zullen kunnen beschikken. sen vrijdagavond meegedeeld in een openbare ver gadering van de raadscommissie voor de haven. Als Rotterdam gegadigden vindt voor vestiging op deze Maasvlakte n en binnen het aangegeven stramien wil werken, dan zal de regering toestem ming geven. Voorne-Putten Duidelijk werd gisteravond dat de regering rekening heeft gehouden met de demarkatielijn, jaren geleden vastgesteld ter bescherming van het duinlandschap op de kust van Voorne-Putten. Rotterdam zal de Maasvlakte verder zeewaarts moeten uitbreiden. Deze Maasvlakte n moet in verband met de zeestromingen beschermd worden met een stenen wal. die de kostprijs van de grond zo drastisch omhoog doet gaan. Burgemeester Thomassen wees er op dat deze stenen wal geen enkele mogelijk heid tot recreatie zal geven, in tegen stelling tot de Rotterdamse conceptie, een uitbreiding in de vorm van een lan ge staart van acht kilometer, voorzien van een zandstrand. De belangen van de natuurbeschermers, als goed georga niseerde pressiegroep, leggen meer ge wicht in de schaal dan de belangen van de recreanten, zo zei de burgemeester spijtig. Onder druk De regering heeft Rotterdam stevig on der druk gezet. ,U mag de Maasvlakte I niet uitgeven als u niet aantoont dat u Maasvlakte n uitbreidt zoals ik het wil', zo moest de Rotterdamse delega tie dinsdag jongstleden horen uit de VREES VOOR MISLUKKEN EEG-TOP IN DEN HAAG (Van noze Brusselse correspondent) LUXEMBURG Uit de uiteenzettingen van de Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schuman, gisteren tegenover zijn col lega's uit de andere EEG-landen, is duidelijk gebleken, dat. er in het starre Franse standpunt met betrekking tot de uitbreiding van de gemeenschap, stammend uit het tijdperk van,Charles de Gaulle, onder het bewind-Pompidou tot nu toe geen wijziging is gekomen. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat het heel goed mogelijk is, zelfs \vs schljnlijk wordt geacht, dat tegen oorspronkelijk bij velen heersende o misme in, de aanstaande Haagse conferentie op 17 en 18 november geen datum voor hot begin van onderliandelin- Vervuilers Burgemeester Aschoff van Ter- neuzen heeft de Zeeuwse staten leden laten weten, dat men geen vervullende industrieën langs het kanaal Gent - Terneuzen wil (pag. 2) Vergiftigd IN DE WESTHOEK van Schou wen zijn op twee manéges in en kele maanden tijd acht paarden door een merkwaardige vergifti ging om het 'leven gekomen (pag. 2) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 7. Sport: pag. 11. Radio-tv: pag. 25. Financieel nieuws: pag. 27. zaterdagnummer pa ff. 15: .De 000 (la (jen nan le ningrad', boek van Harrison Sa lisbury over het beleg van Rus- lands meest JSuropese' stad m de strenge winter 10.'/I-IOI/S. De helft van de drie miljoen inwoners kwam tijdens het beleg om het le ven. pag. 16: letterkundige kroniek door Hans Warren; Marnix Gij- sen 70 jaar; ,De ruit rond Rotter dam.' pag. i~: derde artikel i» de serie ,De strijd om de Scheldemond.' Voorts: luchtopnamen van het ha ven- en industriegebied Zuid-SIoe. pag. 10: Frank Govers, de Mary Quant.' van Nederland, Van en voor Haar, Culinair Avontuur. pag. 21: Dialoog met- en zonder angst, het vierde deel in een reeks over Christendom in Oost-Europa van onze kerkenieuwsredacteur. Voorts: Stemmen uit de kerken, pag. 23: dammen, schaleen, bridge, puzzel en prijsplual. gen tussen de zes en kandidaat-leden zal kunnen vaststellen. De Franse bewindsman heeft, evenals de andere ministers, de positieve kanten van het nieuwe rapport van de Brussel se EEG-commissie over het toetreden van nieuwe leden, erkend. Minister Luns heeft het, namens de ministerraad, een rapport genoemd, dat ,op het eerste ge- ziciht zeer waardevol is, constructief er posiblef' en hij dee&de mee, dat tot nu toe ,nog geen land er een woord van detailkritiek op heeft gehad'. De problemen die zich voordoen, zo zei hij, zijn echter zo omvangrijk, dat de ministers hebben besloten 10 november opnieuw sa.men te lunchen, weer op uitnodiging van Nederland, maar dan niet, zoals gisteren, op de Nederlandse ambassade te Luxemburg maar te Brus sel. Voorwaarden Maurice Schuman heeft meegedeeld, dat de Franse regering, evenals de regeringen van de andere vijf landen, graag zo spoedig mogetiik met kandidaat-leden wil onderhandelen. Zij meent echter, dat aan twee voor waarden moet worden voldaan: eerst (Zie slot pag. 3 kol. 5) Burgemeester Thomassen stelde gister avond met nadruk dat dit een moeilijk te verteren situatie is. ,Een maximale Maasvlakte is tevens een optimale Maasvlakte. De duinen van Voorne wor den toch aangetast door de natuurlijke wijziging van de kustlijn die het gevolg zal zijn van de deltawerken. Zie verder pagina 7. Foto: De bemanning van de Soy- oez 7, na de veilige landing van dit Russische ruimteschip, 195 lcm van Karaganda van links naar rechts V. Volkov, .4. Filipi- chenko, V. Gorbatko. ROTTERDAM (ANP) Op de Nieuwe Waterweg te Rotterdam-Schiedam is vrijdagavond de vrachtvaarder Peria (3370 brt) uit Venezuela na een aan varing gedeeltelijk gezonken. Het schip had als deklading enkele vaten metha- mol, een zeer brandbaar chemisch pro- DEN HAAG (ANP) ,De geneeshe ren deelden gistermorgen mee, dat het herstel van prinses Beatrix bijzonder goed verloopt. Zij is donderdag naar de couveuse gelopen om haar zoon te zien. Prins Constantijn heeft wederom een goede nacht gehad. qué per dag kan worden vc de rijksvoorlichtingsdienst. volstaan', aldus •aartuig van de haveni De Peria had tevoren vrij zware averij opgelopen bij een aanvaring in de mon ding van de Eemhaven, waarbij in to taal drie schepen waren betrokken. Het ongeluk gebeurde doordat een tros het Nederlandse vrachtschip Oldekerk (7132 brt) tijdens het verhalen var schip door een sleepboot knapte. Oldekerk liep uit het roer en raakte de Peria en ook het Belgische vracht schip Anvers (4975 brt). De Oldekerk en de Anvers liepen bij dit ongeluk lichte schade op. De Ol dekerk werd later volgens plan naar de werf van Wilton-Feijenoord in Schiedam gebracht. De Anvers meerde af in de Waalhaven. Door de vaten methamol ontstond brand aan boord van een havendienstboot: het vuur kon snel worden geblust. Een deel van de 16 koppen tellende beman ning van de Peria is van boord ge haald en in Schiedam aan wal gezet. Voor zover bekend hebben zich bij de aanvaring en bij het zinken van de Peria geen persoonlijke ongelukken v gedaan Minister Bakker naar Antillen SCHIPHOL (ANP) De minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, is vrijdagmorgen van Schiphol naar de Antillen vertrokken, waar hij bespre kingen zal voeren met gouverneur De- brot en de Antilliaanse regering. ten en versnelling van de voorzieningen op het sociale vlak. De minister zal on geveer twee weken op de Antillen blij ven, waai-van enige dagen als vakantie, want die heeft hij nog niet genoten. OOK SOJOEZ-7 WEER GELAND MOSKOU (RTR) Het zag er gisteravond naar uit, dat de Sow- jet-Russische ruimte-onderneming zo goed als voorbij is, met de semi-officiële Sowjet-kringen en westelijke deskundigen, nog on vervuld. Het tweede ruimteschip, de So- joez-7, keerde gistermiddag kort na het middaguur plaatselijke tijd op de aarde terug, waarmee een einde kwam aan specualties, dat het schip een koppeling tot stand zou brengen met zijn zusterschip Sojoez-8, dat nog in de ruimte is als een eerste stap tot de con structie van een permanent be mand ruimtestation. Sojoez-6 is reeds donderdag met zijn twee koppige bemanning op de aarde teruggekeerd. Gemeld werd, dat de drie mannen van de vlucht van de Sojoez-7 zich in goede con ditie bevinden, na hun gelaagde landing in Centraal Azië. Het officiële dagblad .Izvestia' zei gisteravond, dat het doel van de drievoudige vlucht was ,al het mogelijke te doen, om de tijd dichterbij te brengen, waarin het mogelijk zal zijn permanente ruimtestations in werking te heb ben'. De bemanning van Sojoez-7 land de in goede weMand op een plaats ongeveer 155 km ten noord westen van Karaganda in Cen- als waar de Sojoez-6 gisteren is geland. Verwacht wordt thans dat het laatste ruimteschip, Sojoez-8, morgen eveneens omstreeks het middaguur Moskouse tijd zal landen. Gemeld werd dat de bemanning, bestaande uit kolonel Vladimir Sjatalove en Alexei Yeliseyev die dit jaar hun tweede ruimte- vlucht maken in goede ge zondheid verkeert en haar werk programma voortzet. STERRENWACHT IN RIJSWIJK DEN HAAG (GPDj Rijswijk krijgt een sterrenwacht, met een telescoop die met een spiegel van 30 cm diameter tot de grootste van Nederland kan wor den gerekend. De koepel met instru mentarium wordt gebouwd op een flat gebouw op een hoogte van 42 meter. De hoogte van de sterrenwacht (42 me ter) is voldoende om bij waarnemingen niet te worden gehinderd door grond mist en stadslichten. De stichting hoopt de beschikking te krijgen over-een kwartsklok voor onder meer het waarnemen vavn sterbedekkin gen. Met foto-elektrische apparatuur, die aan de telescoop wordt gekoppeld, kunnen ook aan zeer zwakke sterren herlderheidmetingen worden verricht. Fotografische opnamen van de hemel lichamen zullen in een eigen donkere kamer onmiddellijk kunnen worden ont wikkeld. De spiegel van de telescoop heeft een brandpuntsafstand van 180 cm, waarmee een lichtwinst wordt ge boekt ten opzichte van het blote oog van ongevever 3600 keer. Vergrotingen zijn mogelijk tot 500 maal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Middelburg se politie staat in een goed blaadje bij de bevolking. Dat blijkt uit een enquête over de verhouding politie en publiek in Middelburg. In het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag zijn vrijdagmiddag de resultaten be kend gemaakt van het onder zoek dat dit jaar is ingesteld door de rijkspsychologische dienst in Den Haag. De enquête is zodanig opgezet dat ook el ders in het land de mogelijkheid bestaat de inwoners hun me ning over de politie in hun stad te laten geven. Dat in Middelburg de politie niet on middellijk met het .opschrijfboekje loopt te zwaaien als er een verkeers- zondaar wordt, ontdekt zou kunnen worden afgeleid uit het feit dat zeventig procent van de verkeers- overtreders wel eens een waarschu wing heeft gehad zonder dat er een proces-verbaal op volgde. Onge veer tachtig procent van de geënquê teerden meent dat er met de Middel burgse politie wel valt te praten, dat zij redelijk is uitgerust en dat zij snel en doeltreffend kan optTe- den. Extreem afwijzend Op een aantal negatieve vragen werd vrij extreem afwijzend gereageerd. Het waren hier vragen in de trant van: .De politie in Middelburg is star en werkt alleen maar volgens het boekje; de Middelburgse politie is lui; de Middelburgse politie treedt te bruut op: de Middelburgse politie is kleinzielig en legt op alle slak ken zout. Dat de verhoudingen tus sen politie en publiek over het alge meen wel prettig zijn in Middelburg concludeert de rijkspsychologische dienst uit het feit dat positief ge richte vragen over het algemeen een duidelijk bevestigende reactie kre gen. Hier betrof het vragen in de geest van: ,de Middelburgse politie is grootmoedig en houdt rekening met de omstandigheden', de politie is als er iets aan de hand is snel ter plaatse, over het algemeen treedt de politie beleefd, voorkomend en correct op en ,door haar optreden laat de politie merken dat zij de burgers goed gezind is'. Meer dan de helft van de geënquê teerden was wel een eens voor een of ander strafbaar feit met de politie in aanraking geweest. In de meeste gevallen ging het om verkeersover tredingen. Slechts een van de tien bekeurden vond dat hij onverdiend op de bon was gegaan. De rest vond de bekeuring zeer. of iets minder ver diend. Een op de vijf inwoners wendt zich met een zekere schroom tot de politie. De rest bedenkt zich geen ogenblik. Mannen lopen harder naar de politie dan vrouwen. Van de geënquêteerden vindt 36 procent dat de politie in Middelburg de orde en rust heel goed handhaaft, 4 procent meent dat dit op de normale wijze gebeurt, 4 procent vindt dat het niet zo best is. Niemand gebruikt het woord slecht. Vijftien procent van dc geënquêteerden heeft over dit punt geen mening. De bewering als zou de politie bevooroordeeld zijn wordt door 35 procent van de geënquêteerden geheel of gedeeltelijk positief be antwoord. Speciaal omdat in de huidige tijd zoveel over de .kritische jeugd' wordt gesproken is een afzonderlijk onder zoek ingesteld naar de enquêteresul taten van dc jongelui in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar. Zij zijn hel vooral die vinden dat de Mid delburgse politie de Ambonezen voor trekt. Onderzoeker Schmidt: dat kwam er spontaan uit in de enquête. Commis saris Van Ooijen van de Middelburg se politie op een vraag tijdens de persconferentie: .Er zijn geen andere instructies ten opzichte van de be handeling van Ambonezen'. Dat de politie rekening houdt met de leeftijd kan worden afgeleid uit het feit, dat deze categorie jonge lui eerder gewaarschuwd worden dan dat ze meteen een proces krijgen. De jongelui staat over het algemeen op een grotere afstand van de "politie. Zij zien de ambtenaar vooral als een persoon die corrigerend optreedt. De jongelui zijn minder tevreden over het eenrichtingsverkeer (om rijden met fiets of brommer). De rijkspsychologische dienst zegt over de minder positieve waardering van de politie door de jeugd: de houding van de jeugdigen tegenover de Middelburgse politie is zeker niet negatief te noemen. Mogelijk kan beter over een maatschappelijk nog niet volledig geëngageerd zijn wor den gesproken. De niet negatieve houding .blijkt onder meer uit de afwijzende reacties op de negatief CZie slot pag. 7 kol. 1 tw\ ft nullijn rat toch zijn de diepste ge dachten van mr Barend Biesheuvel, de voorzitter van de antirevolutionairen in de tweede kamer? Hij en de 2Ë3 zijnen hebben geweigerd de re- gering te volgen in haar voor stel de loon- en inkomstenbelasting op 1 januari aanstaande te verlagen met een bedrag van zeshonderd miljoen. Zij lieten het echter niet op een conflict aankomen met hun liberale vrienden de VVD wenst de verlaging in ieder geval tot stand te brengen maar schortten hun uiteindelijke beslissing tot de derde week november op. Dan komt namelijk het eigenlijke wetsontwerp aan de orde, dat deze belastingcorrectie regelt en pas op dat moment zullen de antirevo lutionairen hun definitieve houding be palen. In feite ligt er nu een tijdbom in politiek Den Haag met als gevolg, dat het gonst van speculaties over de vraag of deze bom al dan niet op scherp staat. Vandaar: wat toch zijn de diepste ge dachten van mr Barend Eiesheuvel? Men kan de mogelijke antwoorden on der elkaar zetten om daarna te po gen tot een keus te komen. Moge lijkheid nummer één: mr Biesheuvel heeft uitsluitend de waarheid en niets dan de waarheid verteld, hij is inderdaad bezorgd over de begroting, met name over de dekking, die minister Witteveen heeft aangegeven voor het ,gat' dat ont staat door de opschorting van de btw- verhoging. Tweede mogelijkheid: de heer Biesheuvel wenst vooral de eenheid in eigen huis te bewaren en wil de radica len uit zijn partij niet van zich ver vreemden. Die radica len zien geen reden belastingverla ging, zij vinden dat de overheid eerder over te weinig dan te veel middelen beschikt, gelet op de uitdagin gen van deze tijd. Uitstel van de belas tingverlaging zou mr Biesheuvel in eigen partij zonder meer te stade komen. Der de mogelijkheid: electorale overwegin gen. Sommige politici hebben een extra zintuig voor de stemming van het kie zersvolk, een intuïtie die misschien in dit geval mr Biesheuvel toestaat te spe len met de gedachte dat er ook andere coalities dan de huidige mogelijk zijn. West-Duitsland zou er in dit opzicht op kunnen duiden dat de weegschaal ook de andere kant op kan. Bovendien zijn er enkele tendenties naar buiten geko men bij recente opinie-onderzoekingen. Welke van de drie mogelijkheden nu heeft de heer Biesheuvel voor ogen ge zweefd We hebben de indruk dat het vooral een combinatie van de eerste twee is en dat de laatste vrijwel geen rol heeft gespeeld. Er is immers inder daad reden tot enige bezorgdheid rond de nieuwe begroting: het is geen geheim dat de financiële specialisten van diverse partijen nogal wat vraagtekens zetten achter de recente verschuivingen van Witteveen. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen, dat de kamer zelf die ver schuivingen nodig heeft gemaakt door vrijwel algemeen te verlangen dat de verhoging van de btw wordt opgeschort. Er heerst helaas in Nederland een soort btw-angst, die yelen heeft aangetast werkgevers, werknemers, politici, ieder een is bang voor btw-verhoging. Voor deze psychose is toch eigenlijk geen re den: bij de verhoging, onlangs door Wit teveen in de miljoenennota voorgesteld, ging het om betrekkelijk geringe per centages, bovendien werden op bestaan de heffingen nog correcties aangebracht. Te bedenken valt ook nog, dat thans iedereen aan de btw gewoon is, hetgeen vanzelfsprekend niet het geval was bij de invoering. Het nogal tumultueuze ef fect van toen zou zich vermoedelijk dit maal niet hebben voorgedaan. Maar blijkbaar durfde niemand er aan. met als gevolg dat nu de (aanvankelijk wel aangekondigde) verhoging moet worden opgeschort. Witteveen komt daardoor met een gat in de begroting te zitten, dat nu moet worden opgevuld. In feite gaat het om de boemerang van De Block: deze minister liet immers het prrjzenbeleid uit de hand lopen met een zodanig schrikeffect als gevolg, dat nu een redelijke btw-verhoging wordt uit gesteld, Een uitstel, dat in zijn gevolgen voor de begroting reden tot bezorgdheid geeft, met tevens als politieke conse quentie de .tijdbom' van Biesheuvel. We nemen aan, dat Biesheuvels diep ste gedachten ditmaal inderdaad van financiële aard zjjn. Maar dat neemt niet weg. dat de jongste ontwik keling hem toch wel goed uitkomt bij het bewaren van de eenheid binnen zijn partij. Het merkwaardige is overigens, dat door dit alles de AR-fractieleider in precies dezelfde nogal dubieuze situatie is gekomen tegenover het kabi net-De Jong als destijds Schmelzer in zijn beroemde nacht tegenover het kabi- net-Cals. Schmelzer had (verklaarde hij toen) ook moeilijkheden met een .begro tingsgat', maar iedereen ging er van uit, dat de werkelijke motieven op an der terrein lagen: de rechtse vleugel van de KVP wenste met meer mee te wer ken aan een kabinet met een PvdA-sig- natuur. Wat ziet men nu? Biesheuvel is evenmin tevreden met een dekkingsplan en nu vermoedt iedereen, dat één van de oorzaken bij de AR-linkervleugel ligt. omdat die nee zou willen zeggen tegen een kabinet met een WD-karakter. Er is echter één verschil: Schmelzer liet de |bom onmiddellijk ontploffen, Biesheuvel zette er eerst een uurwerk in. Staat de bom op scherp of niet? Dat zal de politieke mijnopruimings- dienst de komende dagen wel mer- |ken. De opruimers hebben het politieke weer mee: de politiek-klimatologische omstandigheden zijn namelijk van dien aard. dat een eventuele ontploffing toch nog met een sisser kan aflopen. Ondanks alle verzekeringen van sommige fractie leiders. dat men niet bang is van ver kiezingen, kan immers niet worden ont kend dat eigenlijk alleen maar de VVD en D '66 zonder veel interne moeilijkhe den een campagne zouden kunnen star ten. Nee, het klimaat is voor de verkie zingen niet zo gunstig: de tijdbom zou daardoor wel eens een ongevaarlijke blindganger kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1