FRANK GO VERS: VOOR CONFECTIE Modieuze explosie in lakleer: CULINAIR AVONTUUR VAN EN VOOR HAAR ~Voop deVmvw Fabery de Jonge DE HOLLANDSE MARY QUANT IS EEN MAN: Zaterdag 18 oktober 1969 zaterdagnummer Mode-ontwerper Frank Covers, die wat zijn ambi ties betreft, in modekringen wel eens vergeleken wordt met de Engelse Mary Quant, heeft sinds kort een boutique in Amsterdam. Voor Frank Go- vers was dit het begin van een volgende fase in zijn stormachtige carrière als mode-ontwerp er. Frank Govers is de eerste mode-ontwerper in ons land ge weest, die uitsluitend modellen voor de confectie ontwierp. Net als Mary Quant in Engeland en later in de hele wèreld, heeft hij voor een doorbraak in de confectiemode van eigen bodem gezorgd. in de hoge, donkere kamer, waar de gordijnen zwaar naar beneden hangen, heerst een welkome rust. Een paar stijlvol le meubels, een enorme spiegelwand en spaarzame verlich ting, verlenen Frank Govers (36) precies het cachet dat je van een succesvol mode-ontwerper verwacht. Terwijl hij be drijvig heen en weer "loopt om glazen en limonade op tafel te zetten, wjjst hij ons op een paar beoordelingen van zijn werk van de laatste jaren. LAAG PEIL ,Het werd tijd, dat er dets met de Nederlandse confectie ge beurde, dat lees je wel', zegt hij. Frank Govers, gekleed in een strakke zwarte broek met zeer wijd uitlopende pijpen en smal, dito kleurige blouse, vindt dat de Nederlandse confec tie, internationaal gezien, op een Gaag peil staat. ,De inkoop wordt nog steeds door een aantal oudere men sen verzorgd. Zij kopen echt in met het idee, dat iemand jaren met zijn kleren wil doen. Ze durven geen risico's te nemen. Ze zullen ook nooit vlotte kleren kopen. Daardoor gaat het bij ons altijd erg langzaam imet de mode-nieuw tjes'. .Mijn vader, die graag wilde dat ik ook in zaken' ging, zorgde ervoor, dat ik na mijn schooltijd bij een tapijten- handélaar kon werken. Maar ik had als kind al andere ideeën over later, dan de meeste kinderen van mijn leeftijd. Ik wilde mode ontwerpen'. De etalages, die hij dan maakte, voor een klein exclusief modezaakje in Den Bosch, trokken de aandacht van een confectionair ter plaatse. ,Ik kon bij die firma komen. Ik had niets met .kleren' te maken, maar ik dacht, dat komt straks wet'. Hij nam het initiatief later zelf in handen. ,Ik maakte zomaar eens een paar ontwerpen en liet dit zien. Toen mocht ik een serie .boutique modellen' maken, die verkochten ze dan onder de naam van de oudste zoon. Op den duur kwam het uit, het werd een schandaal. Ik ben er toen maar weggegaan'. AMSTERDAM ,ik ging naar Amsterdam. De mensen waren hier veel avant-gardistischer ingesteld. Ik vond het zalig. Ik maakte toen etalages voor een grote modezaak in de Kalverstraat. De etalages zagen er echt te gek uit voor die tijd. Er ston den altijd groepjes mensen te kijken'. ,Ik Geerde snel een aantal mensen uit de modewereld ken nen. En iemand, die al jaren in het vak zat, wilde in sa menwerking met mij ik het creatieve en hij het zakelijke gedeelte een salon beginnen. Natuurlijk liep het mis, ik ben helemaal niet zakelijk en daar werd ik er de dupe van'. .Toen kreeg ik het aanbod van Niicky-Trend. Een kans, die ik met beide handen gegrepen heb. Ik kon toen die dingen maken, waar ik anders financieel gezien nooit toe in staat was geweest. Natuurlijk waren er beperkingen. Ik kan niet met een of ander extravagant kledingstuk, dat on draagbaar is, te voorschijn komen. Ik realiseer me erg goed, dat ik rekening met de smaak van. het publiek moet hou den'. GEEN COUTURE ,in mijn boutique komen natuurlijk eigen ontwerpen te hangen. Maar echte couture? Nee, daar is tegenwoordig geen plaats meer voor. Geen enkele vrouw wil nog weken wachten, voor zij een jurkje in haar bezit heeft. Bovendien, in de winkels kan ze de leukste kleren kopen. Waarom zal ze dan zoveel geld moeten betalen, voor iets, dat misschien alweer uit de mode is, als ze het aan kan trekken. Als ik de Parijse couture zie, schrik ik gewoon. De kleding wordt zo onnatuurlijk en ingewikkeld, dat er van de vrouw zelf niets meer overblijft. En dat is de bedoeling van .kleding' he lemaal niet. De werkelijke mode zie je op straat'. ,Je moet het momenteel dn de prét a porter zoeken. Mode, die .een actuele en een beetje futuristische tendens weer spiegelt. Ik maak zelf een serie avondjurken. De rest is inkoop'. Het is zijn bedoeling om in de toekomst meer boutiques op te zetten. ,Ik vind het erg prettig om veel mensen in mijn kleren te zien. Ze moeten dan ook de gelegenheid hebben om het te kopen. Het lijkt me erg nuttig, dat er straks, overal verspreid in het land, boutiques zijn. Zodra het hier een beetje goed loopt, komen er nog een paar bij, drie of vier'. ÊÊN VAN ZIJN ONTWERPEN Zoetzuur Lakleer is dit najaar mode. Hoogmode, en zelfs in die mate dat insiders ietwat onthutst spreken over ,cen ware explosie' ir. dc schoenonmode. ,Ruim driekwart, van de totale verkoop aan dames schoenen bestaat dit najaar uit lakschoenen. En er zou ongetwijfeld nog veel meer lak worden verkocht als het er was,' aldus het modecentrum voor de schoen- en lederbranche. ,In heel West-Europa is de vraag naar lakleer enorm groot. De twee of drie fa brieken in Nederland die lakleer maken, kunnen de vraag nauwelijks hijbenen'. De modebewusten die er dit najaar vroeg bij waren met het kopen van lakschoenen zijn dus goed af. Over kopen gesproken: er zijn lakschoenen en lak- sohoenen. Er is echt lakleer (dat als bewijs van au thenticiteit wel eens barstjes kan gaan vertonen, al wordt de kwaliteit steeds beter) en dat uit leer be staat waarop een laagje lak is aangebracht. Daar naast is er een lakprodukt van kunststoffen niet een laagje plasticlak. Misschien wist u dit al, maar kunt u ook het ver schil zien? Waarschijnlijk niet, want dat is zelfs voor de vakman een moeilijke opgave. Het verschil in prijs is voor de consument in ieder geval wel dui delijk: tussen echt lakleer en de .naniaaklak' is een prijsverschil van minima.nl zo'n zeven gulden per paar schoenen. Het echte lakleer wordt bovendien in diverse kwaliteiten gemaakt en ook dat verklaart de grote variëteit aan prijzen in de sector lakschoe nen. We hoeven tegenwoordig niet meer in te maken en te wecken, maar het is toch leuk eens iets eel persoonlijks op dit gebied zelf te doen, zeker als we volstaan kunnen met kleine hoeveelheden, zoals potjes zoetzuur. Om te beginnen kookt u een stroopje van 500 gr. suiker, Va liter azijn, een stukje pijpkaneel en 10 a 12 kruidnageltjes. Deze hoeveelheden zijn voldoende voor ongeveer 1 kg vruchten of groenten. Heel geschikt zijn bijvoorbeeld meloen, komkommer, kwe-sen, stoofperen, kweeperen en tomaten. Schil de vruchten, snijd ze in stukken en laat ze zachtjes in het stroopje sudderen tot ze zacht en doorschijnend zijn geworden. Neem de vruchten er uit en laat het sap tien minuten, zonder deksel, inkoken. Leg de vruchten weer in het sap terug en Gaat het geheel afkoelen. Spoel potten, bijvoor beeld jamipotjes, goed om met sodawater en spoel ze na met schoon, warm water. Schep de vruchten met het sap er in en sluit de potjes af met aluminiumfolie. Bind er een touwtje om en laat de vruchten drie weken staan alvorens ze te gebruiken. Als u door het stroopje een paar theelepeltjes mosterd roert verkrijgt u een geraffineerd hapje dat lijkt op de in Italië zo populaire .frutta mostarda.' kruimel er 250 gr. gehakt in en roer met een vork om te voorkomen dat het gehakt samenklont. Ais het gehakt kleur heeft aangenomen en praktisch gaar is (enkele j. minuten zijn op deze wijze voldoende) fcntf6C0t6 voegt u er de inhoud van een potje gare uitgelekte bruine bonen, reepjes gesneden paprika-ln-het-zuur uit een potje en een af gestreken eetlepel chilipoeder aan toe. Dit bruine, geurige poeder is niet zo scherp als de naam doet vermoeden.' Schud alles door elkaar en roer er niet meer in. De bonen moeten vooral heel blijven. leer hete oven. Even laten afkoelen alvo- ens het aan te snijden. Antipasio Chili con Carne ONDERHOUD: OLIE Lakschoenen moeten, evenals gc-woon schoeisel, on derhouden worden, ai is het een wijdverbreid misver stand dat lakleer in goede conditie blijft door liet af en toe alleen maar met een wollen lap op te poetsen. Als ouderwetse huismiddeltjes voor hot onderhoud van lakleer worden slaolie en olijfolie genoemd, maar er is tegenwoordig een modern.omlerhoudspreparaat: een speciale ,lakolie' die het lakleer soepel houdt. Een Mexicaans gerecht, waarvan veie va riaties in omloop zijn. Het is pikant, zon der echt scherp te zijn en bovendien nog heel snel te maken. Fruit een gesnipperde ui in twee eetlepels olie licht goudgeel. Ver- Een Italiaanse ,hors d'oeuvre', die eigenlijk veel geschikter is als voorgerecht dan onze te zware, met mayonaise overgoten ouder wetse hors d' oeuvres. Natuurlijk kunt u bij een dergelijk voorgerecht fantaseren en variëren, ik geef slechts een voorbeeld van ingrediënten die u zoudt kunnen kiezen: to nijn met groenten uit een blikje, de zoge naamde tonijn a la provencale. een dikke plak tiisiter kaas, een paar plakken rauwe ham, een bergje geraspte rauwe wortel, aangemaakt met olie, citroensap en een snufje suiker, plakken tomaat, bestrooid met fijngehakte peterselie en eventueel bies look als u dat kunt krijgen, en een selde rijslaatje. U maakt dit als volgt: snijd een halve geschilde selderijknol in luciferdunne reepjes. Maak ze aan met olie, citroensap, zout en peper, een mespuntje mosterd en een snufje suiker. Geef bij deze antipasto knapperig stokbrood. Als uw stokbrood slap is geworden (of nooit knapperig is ge weest) legt u het enkele minuten in een We konden best eens wat meer entrecöte (lendebiefstuk met een randje vet) eten in plaats van biefstuk. Het is goedkoper en bovendien leent entrecöte zich heet goed voor allerhande variat-.es. Met een biefstuk vinden wij het, geloof ik, altijd een beetje .zonde' er iets mee te doen. Voor vier per sonen kunnen wij rekenen op twee entre- cötes van ongeveer 300 gr elk. Wereldbe roemd is de Wiener Rostbraten. Snijd twee uien in dunne schijven en bak die in boter op een laag vuur zachtjes gaar en licht goudbruin. Roer er eerst dan een afgestre ken eetlepel paprikapoeder door (de niet- scherpe .Edelsuess''.eg een deksel op de pan en laat uit met paprika nog even door sudderen. Bak intussen de met zout en pe per ingewreven entrecötes in hete boter zo snel mogelijk op een hoog vuur bruin. De b.nnenkant behoort, net als bij biefstuk, saignant'. mooi rood dus, te blijven. Leg de entrecötes op een warme schaal en schep de uien er overheen. Geef er gebakken aard appelen of pommes frites bij. Al even een voudig maakt u een .entrecöte au poivre'. Bestrooi de entrecötes overvloedig met vers gemalen peper Gebruik hiervoor vooral geen peper uit een strooibusje. Deze heeft allang zijn fijne geur verloren. Koffie maalt u toch ook liever op het allerlaatste moment.' Bak de entrecötes weer als bief stuk, dus zo kort mogelijk, boven een fel Wina Born. Vrouwen en hun belangen' heet voortaan het maandblad van de Neder landse Vereniging voor Vrouwenbelan- gen, vrouwenarbeid en gelijk staatsbur gerschap. De vijfenzeventig jaar oude vereniging wil met deze verjongde uit gave' ook die vrouvjen bereiken die zichniet geroepen voelen tot meemar- cheren in de gelederen van de vereni ging, maar wel op de hoogte willen blij ven van alles wat de belangen van de moderne vrouw betreft. Dit eerste num mer in nieuw jasje is grotendeeld ge wijd aan de herziening van het echt scheidingsrecht. Soms lykt hel heel eenvoudig om beroemd te worden. De Franse roman- schrijster Michele Saint-Lo was nog vol slagen onbekend toen ze haar eerste ma nuscript in een enveloppe deed en het (,op de manier waarop men een fles met een briefje in zee gooit') toezond aan Julien Green. De schrijver die ze hel meest bewondert. Ze was op dat mo ment veertig jaar en ervan overtuigd dat haar werk nooit de literaire wereld sou halen. Binnen een week belde de schrijver haar op om te vertellen dat het manuscript hem zeer beviel en dat hij het. bij een bekende uitgeverij zou aan bevelen. Sindsdien heeft ze veel geschre ven: gedichten, hoorspelen, novellen. En elke twee jaar komt er, vertelt Marie France, een roman van haar hand uil. De achtste, JJes Inseparables', is pas verschenen. Blikvangers in de ruimste zin van het woord waren de creaties waarin de afgevaardigden van vrouwenverenigin gen in de Amerikaanse staat Ohio ver schenen op een congres van Amerikaan se vrouwenclubs. Ze droegen jurken die bedrukt waren met- het opschrift onder schat nooit de macht van een vrouw'. Een slogan die de dames geleend' had den van het grote Amerikaanse maand blad Ladies' Home Journaal, dat deze kreet elke maand boven zijn inhoudsop gave afdrukt. Kelners, koks, diensters en kassiers schitteren door afwezigheid in een au tomaten-restaurant' in New York dat weer een stap verder op de weg naar to tale zelfbediening betekent. Hotel Reveu vertelt dat men in dit etablissement, net als in een ,echt' restaurant, zittend aan een tafeltje een warme maaltijd kan ge bruiken. Voor verwarming van het voed sel moet men zelf zorgen: de bijna vier honderd schotels die over drie automa ten zijn verdeeld, komen pas op tempe ratuur als de bezoeker een knop indrukt waardoor de bijbehorende infra-rood ovens gaan werken. Naar eigen smaak kan de klant zijn eten verwarmen tot gloeiend heet, middelmatig warm of een kamertemperatuurtje. Deze nieuwste versie van de automatiek heet ,towwer- o-matic.' De Belgische mannen dragen graag een pet: meer dan tweederde van de to tale Belgische produktie aan petten werd in 1968 in eigen land verkocht, weet Elle te vertellen. De rest werd ge ëxporteerd, voornamelijk naar Frank rijk. Komende vjinter kunnen de lief hebbers van dit hoofddeksel petten in heldere en warme kleuren verwachten. Vooral veelkleurige ruiten zullen ,in' zijn. Elizabeth Taylor moest voor een scè- het Ve gas. en knoopte er meteen een uurtje winkelen aan vast. Tot verbazing van de vele toekijkers bleek ze een geoefend oog te hebben voor koopjes, speciaal op voedselgebied. De eigenaar van een En gels warenhuis was er niet verbaasd over en zei tegen Woman: JJe rijkste klanten zijn gewoonlijk de beste koopjes jagers. Ze durven ook rustig af te din gen. Waarschijnlijk zijn ze daardoor zo rijk geivorden'. Ander nieuwtje over Liz: ze speelt een mini-rolletje in de nieuwste film van haar echtgenoot. Voor hem de (hoofd)- rol van eHnri de Achtste, voor haar een figurantenrolletje waarin ze nog geen halve minuut op het doek verschijnt. Volgens een oud spreekwoord ligt het geld op straat, maar een zekere me vrouw Edna Lemble in New York vindt dat het op de vloer moet liggen. Zij heeft (blijkens een berichtje en een plaatje in Woman) de vloeren van alle liften in een woonblok in Manhattan met Britse pennies gestoffeerd. Ze werden met een krachtige kleefstof aan de vloeren gehecht en het resultaat is ,een prachtig bronzen mozaïek.' Kos ten per vloertje van ruim één bij twee meter: een kleine driehonderd gulden. Mag dat zo maar van de overheidHet- mag zolang de munten maar niet worden gebroken, vervormd of gesmol ten. (ADVERTENTIE) ENTOURAGE RINGEN Prachtige zettingen van diep- flonkerende granaat, of koele oesterparels cultivé. Ook vaak in kombinatie met briljant. Prijzen variëren van f 60.- tot f 250.- JUWELIERS - H0RL0GERS - SINDS 1834 LANGE KERKSTR. 30 - TEL 5005 GOES FRANK GOVERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19