DUITSE BLOKKADE MAAKTE VAN LENINGRAD MASSAGRAF OVERWINNINGSPARADE BLEEF UIT STALIN WILDE NIET NAAR WAARSCHUWINGEN LUISTEREN ,DE 900 DAGEN' Zaterdag 18 oktober 1969 zaterdagnummer Terwijl de Duitsers in grote groepen als hongerige wolven de Baltische sta ten binnentrokken, kwam in Leningrad generaal Meretsov aan, die daar zou moeten optreden als verdedigingscom missaris, voor het geval dat de Duit sers zouden aanvallen. Toen Meretsov het nieuws hoorde van de Duitse aan val, keek hij erg bezorgd. Hij had in Spanje kennisgemaakt met de kracht van de nazi-legers, 's Middags om vier uur kwam Radio Moskou in de lucht. Molotov sprak. ,Onze zaak is rechtvaar dig. De vijand zal worden verslagen. Wij zullen overwinnen'. In de parken en op straat luisterde de menigte naai de koele stem van Molotov. Een enke ling vroeg zich af waarom Molotov de toespraak hield en niet Stalin. En nie mand durfde vermoeden dat Stalin, de ijzeren tiran van de grote zuiveringen van de jaren 1930, aan een zenuwin storting leed, die dagen en weken zou duren. Hij bleef in zijn kamer, onwil lig of niet in staat, zich met regerings zaken te bemoeien. Dagenlang was de Sowjet-Unie stuurloos. Stalin's kroon prins en uitvoerder van Ruslands vriendschapspolitiek tegenover Duits land, Zjadov, had aiie prestige verloren om zijn baas te kunnen vertegenwoor digen. Als revanche voor de slechte diensten die hij had bewezen werd hij uit Moskou weggestuurd, uitgerekend naar Leningrad. In enkele dagen meldden meer dan 300.000 vrijwilligers zich in Leningrad aan voor wat de Prawda reeds noem de ,De Grote Patriottische Oorlog'. De meeste mensen dachten bezorgd aan de Blitzkrieg tegen Londen. Er waren wel iswaar nog steeds geen Duitse vlieg tuigen in actie gekomen boven de stad, maar ze waren al enkele malen gezien. Op 23 juni was het eerste luchtalarm, toen een gevechtsgroep van twaalf JU-88's over de stad vlogen. Op 25 juni begonnen de enorme Kirov-fa- brieken de serieproduktie van KV- tanks. De omschakeling van de pro- duktie kostte niet meer dan tien uur. Op 27 juni kwam Zjadov in Leningrad aan, waar hij onmiddellijk 4.000 par tijleden naar het front stuurde om het militaire moreel te stimuleren. Daarna vormde Zjadov een burgerleger, dat Le ningrad moest verdedigen. In enkele dagen had men 200.000 vrijwilligers bijeen van 18 tot 50 jaar. Officieren haalde men uit de verslagen divisies. Uniformen waren er niet, wapens veel te weinig. Hoewei de inwoners van Leningrad schrokken van de Duitse invasie, wa ren ze niet in paniek geraakt. Jaren lange verhalen over de enorme macht van de Sowjet-legers hadden hen in slaap gewiegd. En iedereen was van mening dat de Duitsers na enkele da gen zouden worden teruggeslagen. Een enkele fabnekskrant behandelde de oor log zelfs als een goede grap. Maar intus sen trok het Rode Leger met grote snelheid terug onder de druk van de Duitse overmacht aan materiaal, men sen en plannen. In enkele maanden leek het machtige Sowjet-Rusland ka- put'. Op 31 augustus hadden dé Duitsers de Nevo bereikt en begonnen Leningrad te omsingelen. Het spoorwegknooppunt Mga viel. De Finnen drongen op uit liet noorden, waar de Russische defensie nog zwak ker was dan ten zuiden van Leningrad. Half september viel Shlisselburg in hun handen. De enige verbinding van Leningrad met de rest van Rusland was het Ladog-meer of de lucht. In de twee de week van september kon de Duitse commandant veldmaarschalk Von Leeb de prachtige gebouwen van Leningrad zien, het paleis van Catharina, het ge havende Hermitage paleis, de St-Isaac er het Peter en Paul Fort. Onder de leiders deed zich nu inmid dels de vraag voor of Leningrad ver dedigd zou worden of niet. Alleen de jongeren waren vast besloten. Zij be reidden de stad voor op straatgevechten. Straatnamen, huisnummers en richting aanwijzers werden verwijderd of over geschilderd De nazi's zouden, zo dach ten de jongeren, de weg kwijt raken in de wirwar van stegen, straten en boulevards. In de straten en op straat hoeken werden verdedigingsnesten ge bouwd, de bruggen werden ondermijnd en de stad werd verdeeld in gevechts zones. De fabrieken werden voorzien van springladingen en ook in de prach tige gebouwen lagen explosieven ge reed. De Duitsers begonnen intussen in sep tember een berichtenstroom, die sugge reerde dat Leningrad op het punt stond te vallen. De Führer had Von Leeb instructie gegeven dat een overgave van de stad niet geaccepteerd zou wor den. De bevolking moest sterven in de verdoemde stad. Hitier wilde geen overwinningsparade langs het Winterpaleis of een glorieus banket in het Astoriahotel. Alles wat gebouwd was, alles wat het glorieuze Rusland symboliseerde, het werk van Peter en Catharina, de Alexanders en de Nikolazen, alles dat was gebouwd door de helden van Lenin en de slaven van Stal in moest worden vernietigd in een twintigste-eeuwse godenschemering. Leningrad winter 191/1: Een vrouw vervoert een door honger verzwakte man op een kindersleetje. Tussen oktober 1941 en half april 1942 heeft zich één van de af schuwelijkste drama's uit de tweede wereldoorlog afgespeeld. In deze barre winter, met temperaturen van 20 tot 30 graden onder nul, stierf de helft van de drie miljoen inwoners van de Russische stad Leningrad aan de Oostzee, eens het luisterrijke verblijf van de Russische tsaren. In die strenge winter lag de stad maandenlang on der een moordend vuur van de Duitse troepen en dagelijks voerde de Luftwaffe genadeloze bombardementen uit op de stad en haar be volking. In de stad was geen water, geen licht, geen eten, geen ver warming. De altijd elegante bewoners van Ruslands meest Europe se' stad vervielen tot het ergste, dat beschaafde mensen kan over- komew kannibalisme. Het afschrikwekkende van dit beleg werd na de oorlog nog Verer gerd, toen Stalin, die Leningrad en zijn bewoners intens haatte, de leiders van het heldhaftige verzet van de stad de een na de ander om het leven bracht in enkele jaren durende politieke processen. In zijn boek ,De 900 dagen, het Beleg van Leningrad'dat binnen kort ook in een Nederlandse vertaling zal verschijnen bij J. J. Tijl in Zwolle, doet de Amerikaanse journalist Harrison Salisbury het koel- zakelijke verslag van het vreselijkste beleg aller tijden. Salisbury heeft daartoe een zich over 25 jaar uitstrekkend onderzoek ge daan, ook in tot dusver geheim gebleven Russische archieven. J« zag, dat je lichaam veranderde. Je benen werden zo dun als tandenstokers, je armen verdwe nen in je mouwen, je borsten werden lege holtes. Je broek zakte af. Je nek was te dik voor je kraag, je voeten te gezwollen voor je schoenen. Je had geen kracht. De ene helft van Leningrad schrompelde weg, het andere deel zwol op doo r het waterdrinken. In obtober-november Helen de eerste doden: oude men sen die er plotseling niet meer waren. Doordat het voedsel steeds meer onverteerbare elementen ging be vatten, kafstof, zaagsel, kalk, etc., kwamen de eerste gevallen van dysenterie voor. De jongeren van 16 tot 18 jaar gingen het eerst, want hun rantsoen was het kleinst: 200 gram per dag. ,Je gaat tegenwoor dig zo gemakkelijk dood', schreef een meisje. .Eerst be gin je interesse te verliezen, dan ga je op bed liggen en kom je er nooit meer uit. Op straat zag men steeds meer mensen zomaar, in elkaar zakken. De ratten wa ren brutaler. Die hadden ook honger. Er gingen ge ruchten dat op de markt worst te koop was van men senvlees. Andere geruchten wilden dat kinderen gelrid- hapt waren. Sex verdween bijna geheel. Geslachtsken merken werden onduidelijk. De menstruatie hield op. De vrouwen deden geen moeite er aardig uit te zien. Ze aten hun lipstick liever op dan het op hun uitge teerde gezichten te smeren. Het geboortegetal zakte. Het geboortecijfer was in 1940 2,5 per 100; in 1941 was het nog 1,8 en in 1942 was het nog maar 0,6 per 100. Do enige verbinding tussen Leningrad en de bewoon de wereld bestond uit het Ladoga-meer, een van de grootste binnenmeren van Europa, ten noordoosten van de stad. Maar half november vormde zich het eerste ijs en eind november kon er geen schip meer door. Per dag stierven 3.000 mensen van de honger. Katten, kraaien en spreeuwen waren er bijna niet meer: ze wa ren opgegeten. Op 12 oktober telegrafeerde Stalin dat de troepen rond Leningrad een tegenoffensief moes ten ontketenen. Vier dagen voordat de Russen hun of fensief zouden beginnen lanceerden de Duitsers lihn oigen aanval. In de laatste novemberdagen 1941, toen het om drie uur in de middag duister werd en het een graad of 20 vroor, ging het eerste transport over het ijs van het Ladoga-meer. De stad gebruikte in die tijd dage lijks 510 ton meel, net genoeg voor enkele boterham men per persoon. Over het meer kwam per dag tussen de 100 en- 200 ton. Net voldoende om het uitsterven van Leningrad iets te vertragen. In de eerste dagen zakten heel veel vraolitwagens door het ijs. Paa half december kwam de ijsweg redetijk op gang; Op het ijs stonden eerste-hulpposton, benzinestations en verkeers- controüestations met in totaal zo'n 19.000 man. De rant soenen waren 100 gram per dag. Bij de begraafplaatsen van de stad maar ook elders ontstonden bergen lijken, gewikkeld in een oud gordijn of zelfs in papier. De dichteres Vera Imber zag een lichaampje liggen, ken nelijk dat van een kind. gewikkeld in papier en wat touw. De wachtkamers van ziekenhuizen waren opslag plaatsen voor doden. De grond was zo hard bevroren dat op de begraafplaatsen greppels gegraven werden met behulp van dynamiet. De liahamon waren diepge vroren en maakten een metaalachtig geluid als ze op vrachtwagens werden geladen. De geur in de stad bogon te veranderen. Je rook niet langer bezine, ta bak, paarden en mensen. Jé rook alleen teipentijn, die gebruikt werd om de tijken te ontsmetten. Oude mensen, die in de rii stonden voor eten, werden plotse ling overvallen door bleke jongens, die het te doen was om bonkaarten of om een homp brood. De mensen veranderden in beesten. Ouders slachtten elkaar of hun kinderen om die op te eten. De waterleiding viel uit. Elektriciteit was er niet meer. Leningrad, eens de trot se parel aan de Oostzee werd een massagraf. STANK Aan het eind van de winter lagen de straten bezaaid met lichamen. Men nam niet meer de moeite de lijken te begraven van mensen, die thuis stierven. Men liet ze gewoon liggen op de vloer. De eerste voorjaarsdagen waren afschuwelijk van stank. Half maart werd de bevolking van de stad die nog was overgebleven op geroepen tot een grote schoonmaak. De rantsoenen kon den iets stijgen en langzaam kwam in april-mei 1942 het leven in de stad weer op gang. Een gevangengeno men Duitse korporaal zei dat hij het geloof in Hitter verloor, toen hij op 15 april de eerste tram in Lenin grad weer hoorde rijden. Maar inmiddels werd de ijs- weg over het Ladoga-meer steeds gevaarlijker. Tussen 22 januari en 12 april waren 539.000 mensen via de weg uit Leningrad geëvacueerd. Er was 356.000 ton vracht naar de stad gebraoht ondanks de helse Duitse be schietingen. De honger leek voorlopig geweken. Er waren 671.635 doden gevallen: meer dan tienmaal het aantal van Hirosjima of van de opstand in Warschau. Maar de blokkade ging door, hoewel niemand meer vreesde voor een aanval van de Duitsers op Leningrad. De Russen versterkten zich steeds meer en op 12 januari 1943 begon het Russische offensief, dat uiteindelijk de stad zou bevrijden. Op 18 januari lanceerden de Duitsers nog een zwak tegen-offensief, maar hun posi ties waren niet meer te handhaven. Na enkele uren moesten zij terugtrekken. BEVRIJDING In Leningrad werd op straat gedanst. De blokkade had 506 dagen geduurd. Na drie weken reed de eerste trien via een geïmproviseerde spoorlijn naar de rest van Rusland. Maar de Leningraders die dachten dat de blokkade nu geheel was opgeheven, vergisten zich. Hoewel de Duitsers bij Stalingrad verslagen waren stonden zij nog steeds op de heuvels bij Leningrad, waar zij met het blote oog de oude gebouwen van de stad konden zien. Het duurde nog tot 22 januari 1944, voordat de Duitsers verdreven konden worden. Maar toen g'ng het ook snel. Volgens sommige Russen had den de Sowjets moeite de vluchtende Duitsers bij te houden. Maar hiermee was het lijden van Leningrad GEEN GELD nog niet voorbij. Na de blokkade hoopten de jonge intellectuelen in Leningrad op een vernieuwde maat schappij. De honger, de saamhorigheid en de helden moed uit de oorlog werden geromantiseerd. Men nam gewoon aan dat het alledaagse leven van voor de oorlog niet meer zou terugkeren, maar dat in Leningrad een nieuw Rusland zou worden geboren, zoals dat in 1917 ook wa gebeurd. Partijsecretaris Zjdanov, eens de ge struikelde beschermeling van Stalin, nu het mikpunt van de haat van Berta en Molotov, hield op 11 april 1944 een twee uur durende rede. waarin hij zei dat Le ningrad niet herbouwd zou worden zoals de stad er vroe ger uitzag. ,Onze taak is een stad te bouwen die nog comfortabeler en schoner is dan zij was. In de stad zou geriefelijke woonruimte moeten komen voor 3,5 mil joen mensen, meer dan voor de oorlog. Hiervoor was een grandioos "plan ontworpen. Ook de historische ge bouwen, die nu grotendeels verwoest waren, zouden worden herbouwd (De totale schade in de stad werd geraamd op 162 miljard). Maar hoewel ook in Rusland steun bestond voor de ambitieuze herbouwplannen, kwam er nauwelijks geld voor. Stadsuitbreidingen moesten worden uitgesteld. In 1946 diende burgemeester Popkov bij Moskou een nieuw plan in voor de stad. Het duurde 15 jaar eer er ant woord kwam. Dat was geen toeval. De hele oorlog wils de machtsstrijd in het Kremlin doorgegaan. Later zou maarschalk Boelganin tegen Nikita Kroesjtsjev over deze tijd zeggen: Als je naar het Kremlin geroe pen werd, wist je niet of je er weer levend uit zou komen. Zjdanov was inmiddels weer teruggereisd naar Moskou om zijn carrière te hervatten. In 1946 had hij zijn "oude positie 'heroverd als tweede man na Stalin. In augustus van dat jaar vief. de eerste klap. De schrijvers van Leningrad moesten hun briljantste uit hun midden verwijderen. Zoals steeds begonnen de zui veringen het eerst met aanvallen op de schrijvers. Zjdanov begon steeds meer grond te verliezen. Stalin gaf hem de schuld van de breuk met maarschalk Tito. Op 31 augustus 1948 werd zijn dood bekendgemaakt. Nu begon de geschiedenis opnieuw. Stuk voor stuk verdwenen de helden van het verzet van Leningrad: burgemeester Popkov, alle partijsecretarissen, de lei ders van de industrie in de stad, aten, die in nauw contact met 2jdaneiv hadden gestaan .en "véle andërën, mogelijk zo'n 2000 mensen. Het oorlogsmuseum in Le ningrad werd gesloten. De directeur werd gearresteerd. Langzaam werd de heldhaftige geschiedenis van de stad uit de boekjes verwijderd. De heldhaftige blok kadeleiders van de stad werden beschuldigd. Leningrad aan de Duitsers te hebben willen overleveren. De stad werd pas als laatste herbouwd, na Moskou, Kiëv. Odes- sa, Minsk en uiteraard Stalingrad. Nu, 25 jaar na de bevrijding van Leningrad, is de bevolking het leed haar aangedaan door de Duitsers, maar ook door Stalin nog niet te boven. Weinig uiterlijke tekenen herinneren er meer aan. Vrijwel het enige zijn de blauw-witte borden op de Newski Prospokt: Burgers in geval van borbaa-dement is deze kant van de straat de gevaar lijkste. Sowjetsoldaat te paard voor het zwaar beschadigde Hermitagemuseum te Leningrad. Slachtoffers van een luchtaanval op het Litelny Prospekt in Leningrad. Talrijke spionnen, officiële vertegenwoordigers, diplomaten en par ticulieren bezwoeren in 1939. 1940 en 1941 in hun waarschuwin gen aan het Kremlin dat Hitler zich voorbereidde op de uitvoering van zijn grote droom: het vestigen van een rijk dat naa.r het oosten reikte tot de Oeral. Ai in september 1940 spraken Russische offi cieren aan de Russische westgrens over Hitiers Drang nach Osten en over zijn merkwaardige gewoonte een portret bij zich te dragen van Frederik Barbarossa. De communistische zendamateur Richard Sorge zond in 1939 en 1940 rapporten en met een totale lengte van 53.000 woorden naar Rus land, waarin hij de Russische leiders smeekte zich voor te bereiden op een grote aanval. De Duitse kranten schreven openlijk over de plannen om na de overwinning op Rusland de hele bevolking naar Siberië te deporteren en het vrijgekomen land te laten bevolken door blonde germanen. Op 18 december 1940 besloot Hitler tot de Operatie Barbarossa, de Blitzkrieg tegen de Sowjet-Unie. Diezelfde dag ontving hij de nieuwe Russische ambassadeur in Berlijn, Dekannozov, die al bijna een maand had moeten wachten om zijn geloofsbrieven te kunnen over handigen. Hitier ontving de ambassadeur zeer hoffelijk en opgewekt en verontschuldigde zich dat hij hem zolang had laten wachten om dat hij .bezig was met militaire zaken', Op 29 december had de Russische inlichtingendienst een gedetail leerd overzicht over het geheime Duitse oorlogsplan. Een Japanse diplomaat, die in januari 1941 uit Berlijn in Moskou aan kwam op doorreis naar Tokio voorspelde de Russische maarschalk Worosjilov dat Duitsland na .zijn teleurstellende ervaringen met Italië van plan was zich tegen de Sowjet-Unie te keren. LEVERANTIES Langzaam maar zeker kon niemand meer twijfelen aan Hitiers plan nen. Maar de Russische leider Stalin sloot zich af voor de zekerheid Natuurlijk, ook hij was bang voor een Duitse aanval. En hij zag uiteraard hoe die naderde. Maar hij hoopte tot het laatste moment op de mogelijkheid de aanval te kunnen voorkomen door de een of andere diplomatieke manoeuvre. Stalin wist dat hij te doen had met een uiterst gevaarlijke tegen stander. Daarom deed hij allies om te voorkomen dat Hitier tol een aanval geprovoceerd kon worden. In april 1941, toen het Kremlin al een maand of vier wist van de Duitse aanvalsplannen, stegen de contractuele graanverladingen aan Duitsland tot 208.000 ton. De Russen stuurden de Duitsers 99.000 Ion olie, 6.340 ton koper, nikkel, tin en andere meta'ien en 4000 ton rubber met speciale exprestreinen. Later werden deze goederen onder meer gebruikt voor de Operatie Barbarossa. Hel Russische legei werd intussen op vredesterkte gehouden. De enige oorlogsplannen die er waren behelsden een oorlog op het ge bied van de vijand. De staat van bewapening van de Russen was hopeloos. Ta nies waren sterk verouderd en moesten dringend worden gerepareerd vliegtuigen konden al jaren niet meer viiegen. Bun kers waren niet afgebouwd. Lichte wapens waren er te weinig. Het leger en zijn bevelvoerders waren ongeoefend- Toen de Duitse inval begon moesten sommige generaals, zoals maar schalk Rokossofski uit hun Siberische verbanningsoorden wordei. opgehaald om in actieve dienst te komen. Maar het Duitse leger had zich zorgvuldig voorbereid, toen het in juni 1941 in beweging kwam. In de nacht van 21 juni 1941 hoorden ie gienspo.itieinahneu van overste Golofkin in Taurage aan de Oera in Litauen in de verte het grommen van zware motoren, ver moedelijk tanks. Het was een kille nacht om vier uur 's ochtend.- sloeg een granaat in, de eerste. Over de veldteléfoon riep' een ner veuze uitkijkpost aan de grens: .Hier post Osaka, hier post Osaka. De Duitsers zijn de rivier overgestoken. Hier post Osaka. Eh- is oor- iOg. Ik zie tanks. Veel tanks'. De grenswachten bliezen de brug over de Oero op, maar konden varder geen tegenstand van beteke nis bieclen. Terwijl laagvliegende Duitse vliegtuigen met hun boord- wapens een hel van staal over hen uitstortten, vuurden zij terug met pistolen en machinegeweren. Luchtdoelgeschut hadden zij niet. Pas uren na de inval wisten ze contact te krijgen met het hoofd kwartier van het Rode Leger. Het hoofdkwartier droeg de grens wachters op ,de nazi-invallers te vernietigen en niet in paniek te raken'. De Russen deden hun best bij het .vernietigen', maar de Duitse aanval was zo zwaar en massaal dat verscheidene Russische posten gewoon overreden werden door de tanks. In een paar uur was de 125ste divisie van het Rode Leger ontdaan van zijn tanks en geschut. Er waren nauwe.ijks meer handgranaten. Hulpeloos sloeg de divisie op de vlucht. De 125ste divisie maakte deel uit van het elfde Sowjet-leger onder generaal Morozov, een bekwaam en er varen officier met een uitstekende staf. Het elfde leger vormde mee twee andere Sowjet-legers het Baltische commando onder generaal Koesnetsov een oudere officier, die echter geen gevechtservaring had. De Duitsers waren in hun infanterie ongeveer driemaal en in hun artillerie ongeveer tweemaal sterker dan Koesnetsov. De bewape ning van de twee strijdmachten was niet erg verschillend. Maar Koesnetsovs troepen lagen verspreid over een groot gebied. Sommi ge onderdelen lagen 150 tot 450 kilometer in het achterland. Slechts zeven divisies lagen langs de grens en de meesten hadden maar één regiment naar voren geschoven, terwijl de overige op een 40 kilometer afstand in kazernes lagen. Van de 170 Russische divi sies, die tegen Duitsland in het veld waren, lagen er op 22 juni slechts 56 in de eerste linie. Dat dit zo was, "kan niet Koesnetsov worden aangerekend. Stalin had verzoeken van Koesnetsov om zijn troepen aan de grens te mogen concentreven afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15