PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEL UITSTEL BTW-VERHOGING GEEN NIEUW BELASTINGPLAN Sojoez-6 veilig geland ,Er moet wettelijke basis komen voor openbaar lichaam zuidwest-Nederland' Biesheuvel stelt krachtmeting uit Meerderheid kamer laat zich door regering overtuigen VOGELSTERFTE BIJ ENGELAND Onzekerheid over verraad jegens GEEN KOPPELING UITGEVOERD Papoea's Vandaag in de krant... PZEM Mr Daams verlaat de tweede kamer DEN UYL ZIET ALTERNATIEF KABINET OPENHARTIGE VRAGEN EN ANTWOORDEN Vragenvaur Vastigheid' Tussen acht en elf WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN NAAR GOES? icuws* Courant: F. v. d Velde, F. B. den Boer en W. de Pxglw. Hooldred.i C. A. de Kok. Abonn.prije 1,10 per vreek, ƒ14,25 per kwerteel, «reneo per poel ƒ15,25 per kwartaal. Loeie nummere 25 eent (Intl. 4 Uw) I. 3508, adv. 01186-584. exp. 2751). Middelburg, Markt SI, tol. 7651 (b a red. 2078/3169, adv. 6248). Coee, Grote Markt 2, tel. 6140 Ibu red, 7853, adv 5213). Oottburg, tel. 2395. Terneuten, Nleuwetreat 22, tel. 4457. prlle 37 et per mm Min per adv. ƒ5,55 Ingei. med. 214 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 37 ct per regel (min. 1,85). .Brieven bur. v. d. blad' 50 ct meer (alle adv. prilten exel. 4 Giro 359300, PZC, Middelburg Pagina 2 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De antirevolutionairen hebben gisteravond in de tweede kamer nog geweigerd hun medewerking te geven aan de ver laging van de loon- en inkomstenbelsting met 600 miljoen, die de re gering heeft voorgesteld, maar het nog niet op een treffen met de liberalen laten aankomen. Fractieleider mr Biesheuvel zei nog niet door de argumenten van de regering te zijn overtuigd. Hij wil het kabinet nog voor de behandeling van het betreffende wetsontwerp, dat pas op 18 november aan de orde komt, tot andere gedachten brengen en liet weten dat voor de antirevolutionairen de situatie nog geheel open ligt. Mr Biesheuvel verschoof daarmee de krachtmeting met de liberalen tot de tweede helft van november. De AR-fractieleider hield staande dat het verstandiger is de belas tingverlaging niet voor tweederde, maar slechts de helft uit te voe ren. Hij was met de fractieleiders Zie.slot pagina 11 kolom 3) van de drie andere regeringspar tijen tevreden met het uitstel van de btw-verhoging naar 1 januari 1971, waartoe de regering heeft dena zijn antwoord »w de alge mene beschouwingen In de twee de kamer. Onder: minister Witte- veen verdedigt zijn financieel be leid. LOM DEN (RTR) Aan de westkust van Engeland en Ierland spoelen sinds enkele weken duizenden dode zeevogels aan. Tot dusver heeft men op de zuid westkust van Schotland ongeveer acht duizend dode vogels van verschillende soorten geteld en op het eiland Augol- sey duizend. Deskundigen kunnen do oorzaak van deze vogelsterfte op grote schaal niet verklaren. Aan de kadavers is wel te zien, dat olieverontreiniging niet de oorzaak is. Een van de theorieën luidt, dat de vogels van honger zijn omgekomen, doordat om onbekende reden de vis in hun jacht gebied schaars is geworden. Een aan wijzing hiervoor i6, dat de dode vogels er sterk vermagerd uitzien. Een vogel expert noemde de vogelsterfte daarom ■io verontrustend omdat deze in een zeer uitgestrekt gebied voorkomt. MOSKOU (RTR) Twee van de zeven Russische kosmonauten, die bij het hui dige Sojoez-experinient zijn betrokken, zijn donderdag naar de aarde terugge keerd. Hun Sojoez-6, die zaterdagoch tend jongstleden met luitenant-kolonel Gêorgy Sjuniii en ingenieur «Ir Valery Itoebasov was gelanceerd, kwam om 10.52 uur (Ned tijd) op 180 km ten noordwesten van Karanganda in Cen- traal-Azië aan een valscherm in de Op de foto: de bemanning van het Rus sische ruimteschip Sojoez-6, Georgy Sjonin (links) en Valery Koebasov na hiin veilige landing in een sneeuwveld 180 km ten noordwesten van Karan ganda. (Zie slot pag. 3 kol. 2) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong heeft gisteren in de kamer de recente uitlating van minister Luns voor het radiostation .Voice of America' verdedigd noch be kritiseerd. Luns zou gezegd hebben dat Nederland hij het accoord van New York in '62 verraad jegens de Papoea's gepleegd heeft. Drs Den Uvl (pvda) wilde van de minis ter van buitenlandse zaken weten, of deze er destijds ook zo over dacht en hoe het dan mogelijk was dat hij zich voor het accoord verantwoordelijk stelde. Een duidelijk rechtstreeks antwoord kreeg Den Uyl niet. 's Middags deelde premier De Jong alleen mee, dat de Ne derlandse regering de overeenkomst al tijd een slecht akkoord gevonden heeft. Minister Luns was gisteravond afwezig. Voor 1970 verwacht de PZEM een sterke omzetstijging, zo blijkt uit de brief bij de begroting voor volgend jaar (pag. 2) Kamer HET KABINET heeft er in toe gestemd de btw-verhoging uit te stellen tot 1971. Premier De Jong deelde dit mee in zijn antwoord in eerste instantie op de algemene beschouwingen in ae tweede ka mer...(pag 11) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pag. 2, 5, 7 en 9 Sport: pag. 13 Radio-tv: pag. 15 Financieel nieuws: pag. 17 - DEN HAAG (GPD) Mr F. H. J. M. Daams (pvda) legt met ingang van l november zijn functie van tweede-ka merlid neer. Hij is dertien jaar kamer lid geweest. Eesste opvolger op de lijst is dr H. J.l Roethof (47) te Voorburg. Dr Roethof I is parlementair redacteur van de NRC! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verhoging van de btw per 1 juli 1970 wordt ver schoven naar 1 januari 1971. Dat is de voornaamste toezegging, die de regering gisteren bij de voortgezette begrotingsdebatten aan de tweede kamer heeft gedaan. Ondanks het verzet van de oppositie en van de anti-revolutionairen bleek minister Witteveen (financiën) niet bereid de voorgestelde correctie op de loon- en inkomstenbelas ting van 600 miljoen gulden te herzien. De PvdA had in 'n motie, die ook door PSP en PPR werd gesteund, gevraagd geheel af te zien van de belastingverlaging, terwijl de anti-revolutionairen de correctie wilden beperken tot 450 miljoen gulden. De PvdA-motie werd, evenals alle andere oppositiemoties, bij zitten en opstaan verworpen. Voor stemden slechts PvdA, PPR en PSP. Het gat van 100 miljoen gulden, dat door de opschorting van de btw-verhoging in de begroting ontstaat, wil de regering dekken door de teruggave van de omzet belasting op voorraden verder te vertragen, dan reeds was voorge steld. De btw-verhoging zal in 1971 waarschijnlijk groter zijn dan de oorspronkelijk voorgestelde verhoging, omdat zij tevens moet dienen om de structurele tekorten van de afgelopen jaren te dekken. Het tarief zal dan waarschijnlijk in één keer van twaalf tot vijftieD procent worden opgevoerd. Minister Witteveen hield de anti-revo lutionairen voor. dat beperking van de belastingverlaging tot de helft van de operatie de reële inkomensverbetering volgend jaar met een kwart procent teniet zou doen. Daarmee zou de doel stelling van de SER, een verbetering van het reëel besteedbare inkomen met 2,5 procent, niet worden gehaald. De minister noemde een verdere beperking van de uitgaven, waarom de liberalen vroegen, eveneens ,een moeilijk begaan bare weg', omdat daarmee het beleid op essentiële onderdelen zal worden aan getast. Gistermiddag arriveerde op Schip hol deminee Ambrose Macauly nit Belfast. Hij zal in de Amster damse Westerkerk een protestante kerkdienst bijwonen, en gesprek ken voeren over de situatie in Noord-Ierland. De enige oplossing om de honderd miljoen te vinden zag de minister in de verdere vertraging van de res titutie van omzetbelasting over oude voorradén tot een bedrag van 400 miljoen gulden. Hoewel het toch al] zwaar belaste bedrijfsleven daarmee! Zie slot pagina 11 kolom 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-fractieleider drs Den Uyl ziet mogelijkheden voor een progressieve regeringscombinatie die be staat uit PvdA, D '66- en bijvoorbeeld ARP of CHU. Hij zei dit gisteravond in de kamer, toen de KVP-er drs Sehmelzer hem uitdaagde een alterna tief voor het kabinet-De Jong te noe- i. De heer Sehmelzer betwistte, even- premier De Jong dat voor de radio gedaan, dat er een alternatief he it. Drs Den Uyl, die zich eerder al bereid had verklaard tot vervroegde ver kiezingen, meende dat .velen in het land' ndere regering willen. Hij zag de de kiezers een geheel ander pro gram voor te leggen en betoogde dat de KVP best eens een poosje in de oppo sitie zou kunnen. Drs Sehmelzer zen in bedekte termen, dat hij niet bang was voor verkiezin gen. ,We hebben nog voldoende kiezers achter ons om het kabinet te laten zit ten', zei hij. De drie fractievoorzitters van de chris telijke partijen, de heren Sehmelzer, Biesheuvel en Mellema, zullen maan dagavond over de actuele situatie in df Nederlandse politiek spreken op een ver kiezingsbijeenkomst in Dronten (Flevo land). De PvdA kondigde gisteravond aan dat het partijbestuur de bijeenkomst zal bijwonen. D '66 gelooft niet in christelijke par tijen en fractieleider mr Van Mierlo zei gisteravond het niet waarschijnlijk te achten dat D '66 in een volgend ka binet gaat zitten met één of meer con- fessioneCe partijen. Het partijcongres zal tijdig voor de verkiezingen uitmaken met welke partner de democraten zou den willen regeren. Mr Van Mierlo was het oneens met de PSP-er drs Wiebenga, die zich fel had uitgesproken tegen de gekozen minister president. Volgens Van Mierlo zouden partijen gezamenlijk een kandidaat moe ten- stellen. Drs Wiebenga herinnerde aan de uitslag van de GPD-enquête. waarbij NW-voorzitter Kloos als ge kozen premier uit de bus kwam, maar tegelijkertijd een regeerbare meerder heid (met de KVP bijvoorbeeld), die niet zou stroken met zijn politieke RIJNMOND-GECOMMITTEERDE C. ROOZEMOND OP HAVENFORUM PVDA TE MIDDELBURG MIDDELBURG ,Het over legorgaan zeehavenontwikke ling zuidwest-Nederland moet worden gereconstrueerd. Niet de havenontwikkeling alleen, maar de gehele toekomstige in richting van de delta behoort op dit interregionale platform te worden bestudeerd en vervol gens aangegeven'. De oplossing van de heer C. Roozemond te Rotterdam, gecommitteerde van de Rijnmondraad: een openbaar lichaam voor zuidwest-Neder land, dat belast wordt met de ruimtelijke ordening, de daarin te plaatsen regionale havenont wikkeling en het havenbeheer. Hij omschreef die donderdag avond op een druk bezocht ha venforum van het gewest Zee land van de Partij van de Ar beid in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. De Rijnmond-gecommitteerde signa leerde nogal wat mankementen aan het overlegorgaan, zoals het op liet ogenblik functioneert: IHet wortelt onvoldoende in de bestaande lokale, regionale en provinciale besturen en in de regio als totaliteit, 2 het opereert zonder dat de be staande bestuurlijke organen er voortdurend bij betrokken wor den doordat de discussies niet openbaar zijn; 3 de bestaande bestuursorganen kunnen niet voldoende naar elkaar toegroeien en samenwer ken, ook al omdat ze intussen hun eigen weg blijven gaan. .Voortsukkelen zoals we nu doen leidt óf tot niets óf tot een explosie. Zowel het een als het ander zou de ze delta, ook het prestige van de partners in het overlegorgaan (Zuid- Holland, Zeeland, Brabant, Rotter dam en Rijnmond) grote schade be rokkenen. Wie daarvan overtuigd is kan maar voor één weg kiezen: de samenwerking die men sinds maart 1967 heeft gepropageerd werkelijk gaan belijden en de belangen van elk deel van de delta ondergeschikt maken aan die van het geheel'. De heer Roozemond was de inleider aan het begin van de avond, die met een toespraak van een dik half uur een vragenvuur op het forum onder leiding van burgemeester R. Laan van Zaandam (vroeger fractievoor zitter van de PvdA in de Rotter damse raad) moest ontketenen. En dat lukte hem aardig, want de pro blematiek die er ligt tussen welvaart en welzijn in het zuidwesten van het land werd vanuit de meest uiteen lopende gezichtshoeken benaderd. Het ging daarbij om vragen als: moei de werkgelegenheid bij de industri alisatie 'en havenontwikkeling nu centraal staan of op een ander ni veau? Hoe zit het met de verant woording van de bestuurders tegen over de bevolking Wordt er voldoen de selectief gewerkt bij het aantrek ken van industrieën Is de milieu hygiëne wel verzekerd? Als generale conclusie uit de dis cussie tussen het forum en de be zoekers van deze bezinningsbijeen komst m Middelburg (de commissa ris van de koningin, gedeputeerden, provinciebestuurders, burgemeesters, vertegenwoordigers van andere poli tieke partijen, economen, planologen, havendeskundigen, kortom een breed gezelschap van mensen die dagelijks met de ontwikkeling van het zuid westen te maken hebben) kon voor zitter Laan trekken: .Waar het aan ontbreekt is vastigheid op nationaal niveau als het om de inrichting van de delta gaat. De rijkszeehaven- commissie onder leiding van ir S. A. Posthumus zal zo snel mogelijk tot een uitspraak moeten komen. Nodig is een gecoördineerde aanpak van de problemen. richtingsbeleid en de behartiging van belangen als cultuur en milieu-hygië- ne. En bij de verdere uitbouw zal vooral het aspect van de voorlichting niet mogen worden vergeten. Wat in liet Waterweggebied is gebeurd kwam op een overrompelende ma nier vanuit een onevenwichtige si tuatie. Vooral het inrichtingsbeleid heeft men daar niet goed onder de loep kunnen nemen'. Zoais gezegd, de heer Roozemond pleitte voor een wettelijke basis on der het overlegorgaan Zuidwest-Ne derland. Om te voorkomen dat het nog langer afhankelijk zal zijn van de bereidheid tot medewerking van de samenstellende delen. En ook om de nationale overheid uit te dagen met een voor alle regio's omvattende visie voor de dag te komen. De fout, die volgens deze Rijnmond-vertegen woordiger in 1967 is gemaakt bij de geboorte van het overlegorgaan is deze: ,Wij dachten te kunnen vol staan met een orgaan, waarin de vijl partners elkaar af en toe zeer vrij blijvend gingen ontmoeten. Wij dach ten dat het orgaan iets zinvols zou Zie slot pag. 2 kol. 2) li 7e hebben niet de Indruk \M4/ VV dat de PvdA-bijeenkomst I over vraagstukken van Zuidwest-Nederland gister- feègsH avond in de Middelburgse Bur- pggg] gerzaal deze ingewikkelde problematiek helder heeft kun nen doorlichten. Eigenlijk werd hoofd zakelijk aangetoond dat zaken als deze niet zomaar op een avond tussen acht en elf kunnen worden afgedaan. Voor een redelijke bestudering plus zinnige conclusies moet een geheel andere metho diek worden gevolgd. Aanvankelijk zag het er echter zo hoopvol uit: Rijnmond gecommitteerde Roozemond hield een duidelijk en overzichtelijk betoog, dat uitmondde in een voorstel tot bestuurs- herziening van het zuidwesten, namelijk door de instelling van een openbaar li chaam Zuidwest-Nederland. Men hoefde het niet eens te zijn met dit pleidooi er zijn heel wat kanttekeningen moge lijk! om toch te kunnen vaststellen, dat Roozemonds inleiding qua vorm en inhoud echt wel de moeite waard was. Er zat voldoende discussiestof in, waar bij het hele vraagstuk van het meeden ken over de inrichting van dit landsdeel aan de orde kon komen. De vergadering ging er echter aan voorbij: de inleiding kwam bij de discussie nauwelijks in be spreking. Jammer. De discussie verliep als geheel teleur stellend: er werden links en rechts v/at opmerkingen en vragen gesteld zonder dat de kern van de zaak werd benaderd. Een typerende opmerking in dit verband kwam van forumlid profes sor Klein. Hij wees er op, dat de gemeen schap eerst eens moet vaststellen wat met het oog op de toekomst zinvol ls. Als we hem goed hebben begrepen, zou dat vooral een vraag kunnen zijn voor de bevolking van het zuidwesten, een vraag die dan echter moet worden be antwoord in veel breder verband dan alleen Zeeland met omgeving. Factoren als automatisering, vrije tijd, het crea- tief-bezig-zijn, zouden daarbij eveneens aan de orde moeten komen, hetgeen iets geheel anders is dan een door het ver leden gedicteerde lijn naar de toekomst pogen door te trekken. In een dergelijke benadering zitten inderdaad grote mo gelijkheden, maar als men die wil be nutten moet er een totaal andere be handelingsmethodiek worden gevolgd dan gisteren het geval was. Men zou in dat geval eens de moed dienen op te brengen om eens enkele dagen bijeen te blijven om systematisch van het begin af de problematiek te verkennen. Dan zou men misschien kunnen vaststellen wat werkelijk zinvol is. Een dergelijke benadering eist echter een grondige voorbereiding om vooral te vermijden, dat men het probleem van zo'n grote afstand gaat benaderen, dat men het In feite uit het oog verliest...- Het ontbreken van een duidelijke sys tematiek in de discussies bracht met zich mee, dat er nogal eens een on juiste indruk werd gewekt. Zo af en toe suggereerde het debat, dat er hier in het zuidwesten maar wat wordt aange rommeld. Wat Zeeland betreft werden er bijvoorbeeld voortdurend vergelijkin gen met het Waterweggebied gemaakt, alsof een dergelijke vergelijking ook maar even opgaat: het gaat hier om volstrekt ongelijke grootheden. Er werd bovendien gesuggereerd alsof de hele industrialisatie hier op haar beloop werd gelaten, zodat Zeeland op den duur on bewoonbaar zou wor den. Gelukkig nam met name het forum lid Van Poelje ge deputeerde van Zee land duidelijk stel ling tegen deze opvatting. Terecht stel de hij, dat het provinciaal bestuur ten aanzien van de industrialisatie in Zee land nooit een onduidelijk beleid heeft gevoerd, dat bovendien dit beleid steeds istemming heeft gehad van provin ciale staten. De politieke partijen in dit gewest hebben zich evenmin tegen de Industrialisatie verzet, integendeel, er is altijd om geroepen. Terecht ook wees de gedeputeerde op het streekplanwerkdit deel van het ruimtelijke beleid wordt in alle openheid besproken en er wordt ruimschoots voorlichting over gegeven. Het gaat niet aan, steeds weer te sug- dat Zeeland zonder dat de be volking er iets aan kan doen, gevangen raakt in de netten van een industrie moloch. Zo is het niet: er is hier (ge lukkig) een goed-functionerende, for mele democratie. De heer Van Poelje had gelijk: de ontwikkelingen van van daag zijn hier gisteren gewild. Heel na drukkelijk. Dat wil overigens niet zeggen dat niet vandaag opnieuw kan en moet wor den nagegaan wat er morgen dient gebeuren. In dit opzicht is het initia tief van de PvdA tot het houden van deze bijeenkomst te prijzen, een initia tief dat de moeite waard is om opnieuw te worden genomen. Maar in dat geval zal men een degelijker voorbereiding tot stand moeten brengen dan gisteren. Wellicht dat de methode-Klein om het zo maar eens te zeggen een mo gelijkheid is. Er is echter nog een an dere manier, heel zakelijk en praktisch. Namelijk met elkaar bespreken of men het Sloe of bij, Terneuzen zwaveluit- stotende bedrijven wil hebben: wat be tekenen die voor de omgeving? Moeten er nog meer fluor-uitstotende bedrijven bij komen? Wat betekent dat voor de landbouw en voor de planologische •ormgeving? Wil men op langere ter mijn in Zeeland het Reimerswaalplan Wat is de waarde van Saeftinge? En vooral ook: hoe denkt men over de be stuursvorm (en) in Zuidwest-Nederland? Roozemond was te dien aanzien in ie der geval duidelijk gisteravond. Hij was vrijwel de enige. Hij met (op ander ter rein) Van Poelje. De regering van Cambodja heeft de I internationale controle commissie ver zocht per 31 december 1969 het land te I verlaten. De internationale controle j commissie (icc) is in 1954 opgericht om de naleving van de akkoorden van Genève te controleren. In de commissie, die onder voorzitterschap staat van In- I dia hebben verder Polen en Canada zit ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1