Vlissingse boulevardplannen komen nu uit de verstarring Gs Zeeland op bres voor monumenten feoct-MTfi fiB5.55 Raad Goes pakte aarzelend een lening van vier ton aan SPEELPLAATS BIJ DAMPOORT ALG. WONINGBOUWVERENIGING MIDDELBURG BESTAAT 50 JAAR 443 woningen in eigendom en 956 woningen in beheer 2900 monumenten SECRETARIE NIEUW-B0RSELE VOORLOPIG IN HEINKENSZAND Belangrijkste objecten GEMEENTE KAN 00K VERDER Beweging Uitbuiten VOOR AANLEG VAN PERSLEIDING ,Met dat geld is niets te beginnen DONDERDAG, 16 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 SmÉUfSti»*?1 MIDDELBURG B en w van Alid- «lelburg vragen de raad een Jirediet van Vooral betrokken bij ontwikkelingen in Zuid -- De algemene woning behoefte gevoeld aan een zogenaamd bouwvereniging recïpieert aanstaande trapveld voor de oudere jeugd. De speel- zaterdagmiddag in de schouwburg. Dat tuin van de voormalige buurtvereniging zou zich daartoe zeer goed lenen. Kort geleden is b en w gebleken, dat de oelangsteir.ing voor een dergelijke gele genheid nog steeds zeer groot is: enke- ;e jongeren zijn namelijk zelfstandig be gonnen het terrein te egaliseren. Bo vendien is bij de bewoners de wens naar voren gekomen ook een speelgele- B genheid voor jongere kinderen aan te ningbouwvereniging heeft hiervan 156 tergen. In eerste instantie zal een trap- en 62 premie woningen zelf gebouwd en aangelegd worden- 454 woningwetwoningen in beheer ge kregen. Nu de woningbouwcurporat.es thans weer zelf woningwetwoningen bouwen heeft de AWV in de Magistraat- wijk thans naast de 44 bejaardenwo ningen nog 574 elf hoge woningwet woningen in aanbouw'. In totaal heeft de algemene woning bouwvereniging thans 443 woningen en 146 garages in eigendom. De ver eniging heeft 956 woningen en 128 garages van de gemeente in beheer gekregen. Verwacht wordt dat de gemeente deze laatste woningen bin nen afzienbare tijd in eigendom aan de AWV zal overdragen. gebeurt ter gelegenheid van de viering I van het halve eeuwfeest. De receptie! wordt gehouden van drie tot, vijf. Bij;,-, tleAWV -?al overdrage <le snelle uitbouw van Middelburg van 5™" stulIJe geaclledenla van de de laatste jaren is de algemene woning- - bouwvereniging nauw betrokken ge- namen .-n._e '-den van ue Mid- weest. In de Vlagistraatvvijk en in Dau- dolburgse l^tuuriersbond en van de wendaele rijn frote woningeompleven 5SESK 1 het initiatief een n-o- tot stand gekomen. De nlgemene wo-1 nlngtjimvverenlging bmnen bet raam -«- van de woningwet 1901 op te richten, teneinde voor de leden van die vereni- goede en goedkope woningen te Huisvrouwen op kantongerecht MIDDELBURG De Nederlandse ver eniging van huisvrouwen afdeling Mid delburg heeft woensdagmorgen een be zoek gebracht aan het kantongerecht. Voor deze rechtszitting met veel ver keersovertredingen was veel belangstel ling. (Slot van pagina 1) het accent komt te liggen op de woonhuizen. In verband mét de kos tenstijgingen bij restauraties willen gs het subsidie voor 1970 met f 30.000 tot 150.000 verhogen; elk jaar zal bekeken worden of de post gewijzigd moet worden. Zeeland telt ongeveer 2900 monumen ten in velerlei soorten. Ruim 1900 werden er als woning gebezigd, 80 als vakantieverblijf (waarvan 30 in Veere als tweede woning gebruikt worden), 720 voor andere doeleinden terwijl er 200 niet in gebruik zijn (meer dan 100 woningen). Van de monumenten, die voor andere doeleinden worden gebruikt, zijn te noemen in globale cijfers: 75 molens, 60 kerken, 20 torens, 25 boerderijen en verder nog een groot aantal win kels, kantoren, musea, restaurants, werkplaatsen, pakhuizen, wallen enz. bouwen. Het eerste dagelijkse bestuur werd gevormd door de heren P. Ph. Paul (voorzitter), J. P. van Riel (secretaris) en J. Berger i penningmeester). Deze laatste trad reeds vrij spoedig af en werd opgevolgd door de heer W. C. Mullié, die In de dertig jaren, dat hij lid van het dagelijks bestuur was alle functies daarin doorlopen heeft. De heer Mullié is thans nog erevoor zitter van de woningbouwvereniging. In 1921 werd de eerste steen gelegd het complex van 149 woningwet- (thans woningen aan ,den Stijfselweg' (thans •Zacharias Jansenstra&t), echter niet zonder dat een aantal voorafgaande Dat er een aantal monumenten nietmoeilijkheden overwonnen moesten wor- in gebruik is vindt zijn oorzaak in den. hel feit, dat ln de steden vele on- Zo werd de eerste opzet van het plan bewoonde woningen gerestaureerd afgekeurd, daar het te luxueus werd zouden moeten worden. Daarnaast geacht door onder meer de aanwezig- is er een aantal monumenten, voor- heid van een douche en de tnogelijk- namelijk molens, waarvan de con- heid het slaapvertrek enigszins te ver- structie met zich brengt, dat ze nietWarmen via de spouwmuur! Bij dezo meer op economische wijze kunnen bouw werd buitengewoon streng toe- worden geëxploiteerd. zicht uitgeoefend, hetgeen onder meer In het 87 bagina's tellende boekje valt af te leiden uit de 20 jaar, die van ir De Lussanet maakt de lezer het eerste schilderwerk het lieeft uit een tocht langs tientallen Zeeuwse gehouden. monumenten (kastelen, stad- en ge- Het kantoor van de AWV is tot in meentehuizen, torens, kerken,poor- 1967 altijd in de Zacharias Jansenstraat ten, woonhuizen enz), waarbij foto graaf Wim Riemens en het documen tatiecentrum Zeeuws Deltagebied het fotomateriaal aandz-oegen. BEJAARDEN OP EXCURSIE MIDDELBURG Donderdagmorgen, 16 oktober, te 10 uur, geeft drs G. J. Baarspul van het ETI toelichting op films over werken in het deltagebied. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het dienstencentrum ,Het Schuttershof voor bejaarden en andere belangstellen den. Aansluitend op de lezing wordt er op dinsdagmiddag, 21 oktober, een auto bustocht door het Sloegebied en Zuid- Beveland gemaakt, waarbij drs Baarspul de rondleiding verzorgt. 's-HEERENHOEK De gemeenteraad van 's-Heerenltoek is het ermee eens dat in Heinkenszand een semi-perma- nente secretarie voor de nieuw te vor men gemeente Borsele wordt gevestigd. Het gebouw zal daar dienst moeten gevestigd geweest. In de jaren 1924 en 1925 werden 7G premiewoningen ge bouwd aan het Bagijnhof. Voor deze bouw bestond weinig belangstelling ten gevolge van 't feit, dat het hier 'n sane- ringsbuurt met een niet al te beste naam betrof. Voor de woningen bestond later zo weinig interesse, dat tot huur- verlaging moest worden overgegaan. Na deze periode weerd er door de alge mene woningbouwvereniging niet meeer gebouwd wat voornamelijk toe te schrijven was aan de stilstand in de ontwikkeling van het inwonertal van de gemeente Middelburg. Vooral de woningen van het eerste complex (Stijfselweg) hebben te lij den gehad van het zoute water ten gevolge van de inundatie van Wal cheren in 1944. Om deze zoutwater- schade opgeknapt te krijgen moes ten heel wat problemen opgelost worden; zelfs heden ten dage is de invloed van deze inundatie nog steeds merkbaar bij een aantal wo ningen. In 1942 kreeg de woningbouwvereni ging voor het eerst woningen in be heer, die door de gemeente waren ge bouwd en wel 151 woningen op 't Zand, met name aan Langevieleweg en Poe- lendaeleweg en omstreken. Ook in ae latere jaren (na 1945) wer den door de gemeente meerdere com plexen woningen in beheer gegeven aan de algemene woningbouwvereniging: 296 woningen in de Stromenwijk en de noodwoningen in het Zanddorp en aan de Koepoortlaan etc. De relaties met de gemeente (onder- andere als eigenaar van de .Stichting Goed Wonen') en de christelijke zuster- corporatie .Woningstichting Volksbe lang* leidden op 1 maart 1967 tot de -oprichting var. de .Stichting Samenwer- perma- haast worden gemaakt, want vanaf twee i kende Woningbouwcorporaties'. januan 1970 moet de secretarie van del Deze stichting, voert thans voor de drie gemeente een plaats hebben om aangesloten corporaties de administra- :en- tie en het onderhoud. Voorstel burgemeesters-commissie Kosten 500.000, volgens burgemeester Dregrnans in geer geval de indruk wekken de nieuwe ge meente een bepaalde plaats op te drin gen. Gs kunnen het plan makkelijker goedkeuren, als blijkt dat de hele ge meenschap van Nieuw-Borsele er ach ter staat. Daarom vroeg de burgemeester woens dagavond een uitspraak van de raad doen tot de raad van de nieuwe ge- van 's-Heerenhoek.'Met het plan moet jaar duren, voor de nieuwe gemeente een vast gebouw heeft. Tto die conclusie is ook de commissie van burgemeesters, die de vorming van Nieuw-Borséle voor bereiden gekomen. De commissie heeft dan ook voorgesteld in Heinkenszand een voorlopige secretarie te vestigen. Met die vestiging is zo'n 500.000 gulden gemoeid. De zaak is al doorgesproken met gedeputeerde staten, zo deelde bur gemeester Drogmans woensdagavond tijdens de raadsvergadering van 's-Hee- renhoek mee. Gs zijn echter bang het plan zomaar goed te keuren, zij willen (ADVERTENTIE) VLISSINGEN Het plan voor een ,dijk achterom' de Vlissingse boulevards Everfsen en Ban- bert is op deze luchtfoto's glo baal ingetekend. Van west naar oost zijn de belangrijkste objecten in dit plan genummerd: IDe oprit bij het Nollehoofd naar de Boulevard Evertsen zal bij de aansluiting op de President Rooseveltlaan en de toekomstige ringweg om Vlissingen een wijziging on dergaan, zodat het verkeer in de toekomst in een vloeiende lijn de boulevard lean berei ken. 2 De dijk achterom gaat van het Wooldhuis via ae huidige Kenau Hasselaarstraat ach ter langs hotel .Britannia", waar de beslaande oprit van de Badhuisstraat uit komt te vervallen. 3 De Leeuwentrap blijft be staan, in die zin dal ze min der steil zal worden en aan gepast aan het nieuwe talud van de dijk. De rotisserie ,De Put' van het Strandhotel zal in de huidige vorm niet ge handhaafd kunnen blijven. Mogelijk dat via bepaalde aanpassingen een nieuwe op zet kan worden bereikt. 4 Wat er met de bebouwing tussen de bar .Victoria' en het Strandhotel gaat gebeu ren is nog niet zeker. Mis schien dat deze geheel ver dwijnt, mogelijk kan deze ook worden aangepast. In het eerste geval komt er tussen het Strandhotel en de De Ruyterschool ongeveer 300 meter vrij voor nieuwe be bouwing. 5 Het Haventje van Meyer wordt gedempt. 6 De Spuiboezem wordt even eens gedempt. De gemeente Vlissingen heeft plannen om hier parkeergelegenheid en bebouwing te scheppen met een nieuwe straat in de rich ting van het centrum, uitko mend in de Spuïstraal. 7 De aansluiting op de Coosje Buskenstraat blijft gehand haafd. Ter plaatse komt een nieuwe toegang naar de pa rallelweg achter de bou levard, gerekend van de ver lengde Giacisstraat. Op de kleine luchtfoto is met kruisen aangegeven waar bebou wing moet verdwijnen. (Luchtfoto's Wim Riemens) VERGUNNING ,DIJK ACHTEROM' AANSTAANDE VLISSINGEN Eindelijk begint bet er dan op te lijken. De plan nen tot verzwaring van de Vlis singse zeewering en reconstruc tie van de boulevards Evertsen en Banckert naderen nu het sta dium van uitvoering. Tenmin ste waar het de aanleg van de zogeheten ,dijk achterom' be treft. Na jaren van inzenden en retourneren van voorstellen en schetsen verwacht het water schap Walcheren zoals' ge meld de vergunning om met de aanleg te starten. Voor Vlis singen een belangrijke medede ling, want de sitnatie op en rondom de boulevards was de laatste tijd zo goed als bevro ren': het gemeentebestuur zat volkomen vast. Er kon niets meer gebeuren. Theoretisch zouden we eind 1970 kunnen beginnen', zegt ir H. Visser, hoofd technische dienst van het water schap. Het is do bedoeling dat er dan over de periode van ongeveer een jaar heel wat overhoop gehaald wordt tussen de boulevardoprit bij het Nollehoofd en de Coosje Busken straat. De zeewering moet een hoogte krijgen van 9 meter plus NAP, het Haventje van Meijer en de Spuiboezem (in eer ste instantie een deel) moeten wor den gedempt, er moeten nieuwe op ritten komen, aangezien bestaande (de Parklaan en de Badhuisstraat) zullen vervallen. In feite komt het erop neer dat een nieuw dijklichaam van zand met een aarden bekleding tegen de bestaande boulevards wordt, geplakt. Dat alles in het kader van de deltawerken, in de eerste plaats voor een betere veiligheid en wat de uitvoering aangaat (volgens de re geling in de pas aangenomen bijdra- genwet deltawerken) voor honderd procent rekening rijk. In de omgeving van de boulevards zal nogal wat veranderen. Met name zal een nieuwe verkeerssituatie ontstaan. En die moet natuurlijk worden aan gepast aan het bestaande patroon van straten en wegen. Het gemeentebestuur van Vlissingen is blij dat er nu dan toch weer wat beweging in de boulevardplannen komt. Wethouder F. G. Smit van openbare werken: ,Als het officiële bericht binnenkort afkomt weten we tenminste waar we aan toe zijn. We zitten er al zo lang op te wachten'. Al geruime tijd geleden heeft Vlissingen aan de stedebouwkundïge afdeling van het Ingenieurs- en architecten bureau Van Hasselt en De Koning opdracht gegeven om een aanpas singsplan te maken. Het moest tot nu toe bij schetsen en ideeën blij ven, omdat Vlissingen er geen hou vast aan had welke richting hot met de beslissing van «1e minister op de plannen van liet waterschap zou opgaan. Toch kon het gemeentebestuur het zich niet permitteren om maar gelaten af te wachten totdat de beslissing defi nitief zou zijn. ,Er zitten namelijk verschillende interessante elementen in', verklaart wethouder Smit nog eens. Woonmogelijkheden op en bij de boulevard en een veel beter toege spitste .exploitatie van deze Vlis singse trekpleister ln de toeristische sfeer zijn daarbij het belangrijkst. Wanneer Vlissingen werkelijk een mo derne badplaats wil worden zullen de mogelijkheden van de boulevard volledig moeten worden uitgebuit. Het plan van een dijk achterom heeft voor Vlisingen de volgende voorde len en-of consequenties: Er ontstaan mogelijkheden om het verkeer beter over de boulevard te leiden, omdat achter de be staande bebouwing op de nieu we kruin van de dijk een door lopende parallelweg wordt aange legd tussen de Coosje Busken straat en het Nollehoofd. Aan het eind van de Paul Kru- gerstraat komt een nieuwe oprit. Wanneer de Spuiboezem wordt dichtgespoten ontstaat daar een ruim terrein voor flat-bebouwing en parkeergelegenheid voor autos in de directe omgeving van de bin nenstad. Van die gedempte Spui boezem uit kan een rechtstreek se verkeersverbinding met de Spuistraat worden gemaakt, zo dat niet meer alle verkeer het. nauwe Betje Wolffplein behoeft te passeren. Tussen de De Ruijterschool en het Strandhotel ontstaat op de boule vard mogelijkheid voor bebou wing. Wanneer het rijtje panden naast de bar .Victoria' zou moe ten worden geamoveerd zelfs over een afstand van 300 meter. Hier bij zou onder meer gedacht kun nen worden aan voor het toerisme aantrekkelijke objecten (hotels, restaurants, winkels). Onmiddellijk achter de boulevard zal een bétere verkeersverbinding tot stand kunnen worden gebracht tussen Badhuisstraat én Van Woelderenlaan. Het gemeentebestuur van Vlissingen streeft er naar om tempo te bren gen in de aanpassingsplannen, wan neer de minister uitsluitsel heeft ge geven. Het plezierigst zou natuur lijk zijn wanneer de werken, die de gemeente voor haar rekening moet nemen gelijktijdig met de verzwa ring van de zeewering kunnen wor den uitgevoerd. Of dat een financieel haalbare zaak is, zal blijken. In ieder geval is het uiterst belangrijk dat nu aan een tergende periode van wachten een eind komt. De onzeker heid begon namelijk wat frustrerend te werken. Orgel Nieuwe Kerk geïntroduceerd bij Zeeuwse organisten MIDDELBURG Tijdens een vergade-j ring van de kring Zeeland van de ge reformeerde oi'ganistenverenigins; te j Middelburg introduceerde de hoofdorga nist van de Nieuwe Kerk te Middelburg, de heer Ton de Vries met woord en spel het nieuwe orgel van deze kerk. Na afloop van zijn inleiding en zijn or gelspel kregen alle collega-organisten de gelegenheid de speeltafel te bekijken en er iets op te spelen. De voorzitter de heer T. Fraauje die met acclamatie eerder in de vergadering als voorzitter was herkozen bood de heer De Vries aan het eind van de vergade ring een boekebon aan. De volgende vergadering ie vastgesteld op 3 januari 1970 in 's-Heer-Arends- kerke. GOES De Goese gemeenteraad heeft woensdagavond met veel aarzeling een aanbod aanvaard een vaste geldlening van 4 ton aan te gaan bij de NV Bank van Ne derlandse Gemeenten. Dat bedrag kon men krijgen ter financiering van de aanleg van de persleiding naar de YVesterschelde. De raad maakte duidelijk, dat de gemeente met dat geld niets kan beginnen als het raadsbesluit om de perslei ding te leggen niet door gedepu teerde staten is goedgekeurd en liet project door provincie en rijk als niet bekend is in welke mate gesubsidieerd wordt. Blijft goed keuring van het Goese raadsbe sluit voorlopig uit of krijgt men geen uitsluitsel over de wijze van subsidiëring, dan kan men met de 1 ton niets beginnen. Het wordt dan een lening, die veel geld gaat kosten aan rente en af lossing rente 8 procent zon der dat men iets bereikt. Men heeft om over de eerste periode van een jaar aan de persleiding te laten wer ken 6 en een halve ton nodig. De heren L. de Leeuw, P. DiiïnKer- ke, M. van Gorp en D. van Loon (pvda) en C. van Zweeden (chu) vonden het kennelijk een te riskan te zaak. Ze stemden tegen het voor stel het aanbod voor de lening aan te pakken. .Een zwevende zaab',1 meende de heer Duinkerke. ,We we-[Om die facetten nader te bekijken hield ten niet wat de hogere overheden men het voorstel aan. Burgemeester Hu- nullen doen en wanneer ze iets zul-, bar ironisch: ,De aa/nhouder wint hé', ten doen'. Overigens wees wethouder J. H. Roose Wethouder drs J. Dijglaaf meende, dat op het feit, dat men met uitstel van de men het aanbod moest aanvaarden beslissing over reconstructie van de Wes- waarna men het feit, dat men 4 tonterstraat ook uitstel geeft aan een eer beschikbaar heeft kan gebruiken als ar-;ste visuele aanzet van het plan Goes- gument, wanneer men aandringt op Noord I. De raad betrok in de discussie snelle beslissingen bij gs en het rijk. ook de relatie van de Westerstraat met Burgemeester mr F. G. A. Huber maak te duidelijk, dat men in ieder geval geen voorwaarden kan stellen'. Het is nemen of niet nemen', zo bracht hij in het midden. De heer Huber toonde overigens wel vertrouwen in gs en het rijk. Hij stelde nog eens, dat aanleg van een persleiding een urgente zaak is en hij wees erop, dat als men de lening niet aanvaardt, niet bekend is, wanneer men een nieuw aanbod zal krijgen. De heer Gerritsen (kvp) toonde zich bij! de behandeling van het voorstel verbol-j gen over het antwoord van de ministers! Zeeuwse kamerleden de toekomstige City-ringbaan. De Wes- terstraat zal in de toekomst verder een betere verbinding naar de Goese polder geven. Moeite had de raad met een voorstel 24.000 beschikbaar te stellen om het Kloetingse gemeentehuis geschikt te maken voor de dienst gemeentewerken van het nieuwe Goes. Bij dat voorstel werd er namelijk door het college op ge wezen, dat in de tuin achter het ge meentehuis in Küoetinge voor de dienst nog een barak zou kunnen worden neer gezet. waarmee naar zeer ruwe schat- - ting een bedrag van ruim 2 ton zou over de verontreiniging van mosselper- zijn gemoeid. Die barak zou na 5 jaar celen in de Oosterschelde. Hij conclu deerde. dat de suggestie kon worden ge wekt, dat Goes zich niet voldoende be wust was van de urgentie van de aan leg van de persleiding. Overigens had de heer Gerritsen er moeite mee weerstand te bieden aan de verleiding het aanbod voor de lening niet te aanvaarden. De situatie met de Oos terschelde was voor b en w aanleiding voor te stellen de lening te accente- eventueel gebruikt kunnen worden als school. De heer Van Zweeden vroeg zich af of men de barak dan niet beter zou kunnen plaatsen, waar hij in de toe kunnen plaatsen, waar hij in de toe komst als school zou worden gebruikt, vermoedelijk in de Goese polder. De heer De Leeuw stelde, dat men beter kan huren en uiteindelijk werd duidelijk, dat de raad eventueel zou kunnen be sluiten helemaal geen barak neer te --0 .zetten, waarbij overigens de dienst ge ren. Burgemeester Huber verduidelijk-meentewerken volgens een mededeling te het voorstel: ,Wij zeggen nu A', rijk van burgemeester Huber nog 5 jaar zou en gs moeten nu ook .B' zeggen". [moeten tobben. In ieder geval hoefde het besluit het gemeentehuis van Kloe- tinge te gaan gébruiken niet te worden De raad besloot woensdag nog niet tot reconstructie van de Westerstraat, waarmee een bedrag van 319.100 zou zijn gemoeid. De heer 51- I.oeve (»r) vroeg zich af of men bij het maken van een aansluiting op de Ringbaan- West wel nu al rekening moet houden met verdubbeling van die Ringbaan, om dat daarover nog geen zekerheid bestaat. Hij wilde verder studie van het pro bleem óf en wnnneer men verkeerslich ten op de kruising Ringbaan - Wes terstraat moet maken, een kwestie, dan van veel belang werd geacht. De heer De Leeuw wilde graag bestu deerd sïen of onder de Ringbaan door geen voetgangers- en fietsentunnel kan worden gemaakt. gekoppeld aan de bouw van een barak en daar ging de raad dan met de stem van de heer Loeve tegen mee akkoord. De heer Loeve meende, dat men wel tot bouw van een barak moest besluiten. Akkoord ging de raad met een voorstel de ruimte op de begane grond van het gebouw van de dienst gemeentewerken in de Schoolstraat ter beschikking te stellen voor de po litie. die er 5 man zal onderbrengen. Het korps breidt na de herindeling" uit van 26 tot 3S man. Om de ruimte ge schikt te maken i3 een bedrag van ƒ9.300 nodig en de" raad verleende dat krediet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7