HET SCHOOLREISJE VAN DE STATEN n f PONTIAC Geen overleg over duurtetoeslag Axeler Ambacht9 Binnenkort start bouw van havenkantoor Terneuzen ,AxeIer Ambacht9 verhoogt geschot jongens meisjes kleuters ETI-rapport over streekschool bii ministerie Weinig animo in Middelburg voor een koopavond leeuws drie leuke boekjes cadeau Blije gezichten, fijne horloges PONTIAC TIJD JUISTE TIJD GEEN AFDELING PROCESTECHNIEK TE TERNEUZEN RAPPORT OVER ONTWATERING KOMT IN 1970 Onderzoek in serie inbraken M'barg punt komma puiuitf Y)ttu\ VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Centraal kantoor 5 rijksdiensten TERNEUZEN Eerstdaags wordt een begin gemaakt niet de bouw van een nieuw haven kantoor in Terneuzen, waarvan de maquette is geplaatst in het gebouw van de rijkswaterstaat. De bouw van dit kantoor is een onderdeel van bet bestek, waarin tevens aeht dienstwoningen en zes dienstgebouwen voor onder houd van het kanaal naar Gent zijn opgenomen. De aanbesteding, waarvoor de fir ma Krieckaert uit Hengstdijk de laagste inschrijver was, heeft VLISSINGEN De stichting leerling stelsel Zeeland heeft bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen een rapport ingediend betreffende de ves tiging van een streekschool voor zoge naamde part-time dagonderwijs in Zee land. Het rapport is samengesteld door liet ETI voor Zeeland in opraclit van gedeputeerde staten. In het rapport wordt de wenselijkheid van een dergelijke streekschool voor de ze provincie uitgesproken. Hoewel Goes wat ligging en afstanden betreft een zeer gunstige plaats lijkt, worden ande re plaatsen weer genoemd in verband met het aantal bedrijven die de leer lingen moeien leveren dat daar is gevestigd. Bij het vertenen van toestem ming tot de vestiging van een sti-eek- school voor part-tyne onderwijs gaat de overheid uit van een minimum aantal leerlingen van het primaire leerlingstel sel, uitgaande van vestigingsplaatsen van de bedrijven. In de vier kemafde- lingen metaaltechniek, bouwtechniek, motorvoertuigentechniek en elektrotech niek moet het minimale aanwijsbare aantal leerlingen in totaal 850 bedragen. Begin 1968 bedroeg het aantal leerlin gen van het leerlingstelsel in Zeeland reeds 864, waarvan 251 op Walcheren, 202 op zuid-Beveland en 297 in Zeeuwsch-Vlaanderen. De stichting leer lingstelsel in Zeeland te Goes heeft van het ministerie bericht ontvangen dat het rapport in behandeling is bij de tech nische commissie voor spreiding van plaatselijke streekscholen voor beroeps geleidend onderwijs. dinsdag plaatsgevonden, terwijl de oplevering is gepland in het be gin van 1971. Het havenkantoor wordt gebouwd bij de oude West- sluis (nu middensluis) op de uit stekende punt ln de grote haven en moet ambtenaren van het loodswezen, rijkswaterstaat, dou ane, rijkspolitie te water en ma rechaussee voor continudiensten gaan herbergen. Het ontwerp is van architectenmaatschappij C. Caspers en ir M. Zwaagsfra uit Den Haag. De kelder wordt ingericht voor fietsenberging en centrale ver warming, op de begane grond worden de genoemde rijksdiensten en loodswacht gevestigd, op de eerste verdieping komen 10 éèn- ADVERTENTIE) Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. f 1.~ MIDDELBURG Er is enig misver stand ontstaan over de houding van het merendeel van de Middelburgse midden stand ten opzichte van de invoering van een koopavond op vrijdag. In de PZC stond deze week een bericht ,dat er veel animo bestond'. Er viel in deze zin echter een woord weg. Bedoeld werd dat er in Middel burg ,niet' veel animo bestaat" voor in voering van een koopavond. Uit het verdere verloop van het bericht kon dit overigens weC worden opgemaakt. Zo als bekend wordt er in Middelburg mo menteel een enquête gehouden over de ze aangelegenheid. Maandag zal de Vlis- singse middenstandsvereniging zich op een vergadering in Britannia onder meer over deze zaak beraden. boeken voor boeken voor boeken voor tijdens de kinder boekenweek van 15 t/m 25 oktober bij aankoop voor 5,- of meer aan kinderboeken proleet us 1106,— met datum,! 127,— goud f 174,- doublé 1115,- chroom f59,50 JjiH|||P dameshorloge vanat 169,50 OVERLEGCOMMISSIE KOMT ER NU persoons-slaapkamers voor lood sen en een kamer voor de loods- commandant. De tweede verdieping komt ter beschikking van de havenmeester en de scheepvaartregelaar, terwijl de uitkijkpost met seinmast de derde verdieping in beslag zal nemen. De bouw van een haven kantoor is noodzakelijk, omdat de oude gebouwen voor de rijksdienst worden gesloopt. Een andere oor zaak is de uitbreiding van de dien sten en tevens zal door de bouw van een centraal kantoor de coör dinatie in de verschillende werk zaamheden worden bevorderd. Het gebouw zal ruw geschat plaats bieden aan 40 a 50 ambte- KAPELAAN HAVERBEEKE VL00TAAL10EZENIER Op verzoek van de hoofdvloolaalmoeze- nier dr I.. Goossens heeft de bisschop van Breda, mgr H. Ernst, kapelaan F. Haverbeke uit Middelburg beschikbaar gesteld voor de geestelijke verzorging bij de koninklijke marine. In verband hiermee zal kapelaan Ha verbeke ter kennisname van dit werk van 26 oktober tot 12 december aan staande gaan werken in een zielzorg- team van vlootaalmoezenlers te Den Helder. Na deze periode van kennisname en na ook nog een vaarperiode in het komen de voorjaar zal kapelaan Haverbeke in augustus-september 1970 full-time als priester bij de koninklijke marine gaa~ werken. Kapelaan Haverbeke heeft vi< jaar in Middelburg gestaan en twee jaar in Vlissingen. MIDDELBURG Onderwijskundig is het niet mogelijk een afdeling hts aan een mts te verbinden omdat dit niet past in de structuur van een mts. Af gezien daarvan zou vestiging van een dependance procestechniek te Terneuzen het aantal leerlingen in Vlissingen doen verminderen met als gevolg twee niet volwaardige scholen. Dat antwoorden gs op vragen van de commissie onderwijs uit de staten van Zeeland of het mo- grt.ijk is om aan de mts te Terneuzen een dependance te verbinden van de af deling procestechniek aan de hts te Vlis singen. BEGROTINGSTEKORT 56.000,- AXEL Het waterschap Axeler Am bacht gaat het geschot voor ongebouwd met 'i en voor gebouwd met 0,67 pro cent per lia verhogen. De begroting vooi '70 laat een tekort zien van 56.287,84. De inkomsten- en uitgaventotalen van de gewone dienst zijn 2.751.035,01 en 2.807.322,85. Het nadelige slot van de kapitaaldienst is 1.980.102,89. Hier zjjn de inkomsten- en uitgaventotalen resp. 1.938.660.27 en 3.918.763,16. Op de nieuwe begroting is om een deel van het tekort op de gewone dienst te dekken een rijksbijdrage van 20.000 geraamd. De verhoging van het gescliot gaat het waterschap 44.521,Pn opleveren. In de geleidebrief bij de cijfers vo '70 noemt het dagelijks bestuur v; het waterschap als oorzaken van de gestegen uitgaven: de hogere lonen en prijzen (die niet alleen in eigen personeelslasten maar ook in ver schillende andere uitgaven door werkt), stijgende kapïtaallasten als gevolg van werken aan wegen en wa terleidingen, de invoering van de btw en de zeer hoge rentevoet voor de opgenomen gelden in rekening cou rant bij de verschillende banken. Op de nieuwe begroting staan ook dit jaar geen uitgaven voor kapitaallasten MIDDELBURG Bij het onderzoek in de inbrakenserie in Middelburg is ge bleken dat de Goesenaar V. heeft inge broken bij de firma Van Damme. V. pleegde samen met de 17-jarige B. uit Roermond een inbraak in een apotheek aan de Korte Delft. De Middelburger Van S. brak in in de sociale werkplaats aan de Kleverskerkseweg. van nieuw uit te voeren werken: daar over komen nog voorstellen. Ze betref fen in het bijzonder de wegen. ,Ons streven is erop gericht de aansla gen voor het geschot in 1970 enkele maanden vroeger te laten uitgaan, waardoor het renteverlies kan worden beperkt', schrijft het dagelijks bestuur. De overweging het tekort op te vangen door te bezuinigen li'et men varen, om dat anders het verzorgingspeil (,dat ei genlijk nog omhoog zou moeten') zou worden aangetast. Het tekort dekken door het incalculeren van de factor be- zit-schuld en voor- en achterstand bleek niet haalbaar: de totaalbedragen maken op de begroting niets uit. Ontwaterim In de geleidebrief spreekt het dagelijks bestuur de verwachting uit dat in het eerste halfjaar van '70 het rapport van de werkgroep Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren voor de verbetering van de ontwa tering zal verschijnen. Dan is het moge lijk om de ontwatering van het gebied in zijn totaliteit te bekijken en verbe teringsplannen daarop af te stemmen. .Tot dusverre moest het blijven bij in cidentele oplossing van aanwezige knel punten'. De begroting voor '70 van Axeler Am bacht is donderdagmiddag aangeboden tijdens de algemene vergadering in ,De Halle' te Axel. Na een aantal districts- vergaderingen zal ze 18 december wor den behandeld. KIND STAK PLOTSELING OVER: AANRIJDING VLISSINGEN Bij het plotseling oversteken van de Spuistraat werd de zesjarige Bennie M. uit Vlissingen door een auto aangereden. De auto, bestuurd door de heer J. V. uit Vlissingen kwam uit de richting Coosje Buskenstraat. Het jongetje sprong tussen enkele gepar keerde auto's vandaan. De heer V. remde krachtig maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen werd met een gebroken rechter arm naar het Sint-Josephziekenliuis vervoerd. Het ongrt.uk gebeurde om streeks kwart over zes. TANKER STRANDDE, SCHADE 250.000,- AXEL Het waterschap Axeler Ambacht zal voortaan bij salarismaat- f regelen voor hel personeel te rade gaanj hij liet centraal overleg in ambtenaren-1 zaken van de Zeeuwse waterschappen! of als er geen richtlijnen van die kant zijn bij de eigen commissie van overleg. J)je .commissie' bestaat, zo bleek donderdagmiddag op de algemene vergadering in ,üe Halle' te Axel, na een jaar nog steeds uitsluitend op pa pier. De zaak kwam aan hel rollen toen dijkgraaf P. van Hoeve het voorstel deed om het waterschapspersonce! in overeenstemming met de circulaire van de staatssecretaris voor binnen landse zaken een duurtetoeslag te geven van 1 prorent met een minimum van 110 en een maximum van 260. Hoofdingeland wethouder M. de Vos van Terneuzen kwam hiertegen in ver zet. Hij bracht naar voren dat de wa terschappen hun eigen overleg hebben. Vorig jaar is er een verordening vast gesteld waarbij er een commissie werd ingesteld voor ons waterschap. Uit ar tikel 5 van de verordening blijkt onder meer dat die geraadpleegd moet wor den als het centraal overleg van de Zeeuwse waterschappen geen advies uitbrengt'. De heer Van Hoeve ant woordde, dat het waterschap een brief had gestuurd aan de samenwerkende bonden van overheidspersoneel om hun visie op het uitkeringsvoorstel te pei len. .We hebben nog steeds geen ant woord binnen'. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel, eveneens hoofdingeland, viel de heer De Vos bij en merkte te vens op dat het watenschap nog steeds geen eigen commissie van overleg heeft. Na aanvankelijk te hebben geadviseerd het voorstel een commissie in te stellen aan te houden en het daaraan alsnog voor te leggen, kwam de heer Van Dij ke, toen dit op korte termijn niet reali seerbaar bleek, met de suggestie de vergadering een uitspraak te vragen over ,de materiële kant' van het voor stel. De heer De Vos (blijkens zijn toe lichting duidelijk voorstander van 140 ineens voor alle ambtenaren) lan ceerde als tussenvoorstel om al het per soneel bij voorschot 110 uit te keren, waarna de commissie de zaak verder moest bekijken. Toen het oorspronke lijke voorstel daarna in stemming kwam werd het aangenomen met 37 tegen 4 bij twee onthoudingen en de toezegging (van de kant van de heer Van Hoeve) dat er voortaan overlegd zal worden als dergelijke maatregelen op stapel staan. De dijkraad van «Ie waterkering van de calamïteuze polders Ser-Lippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huïssens en Eendragt die in aan sluiting op de algemene vergadering bijeenkwam besloot het dijkbestuur te machtigen om een rechtsvordering In te stellen tegen de schipper-eigenaar van de tanker .Klaver-vier", die 12 april tussen de oude en nieuwe haven van Terneuzen strandde. De steenglooiingen van de dijk van de -Margarethapolder, waaraan de aannemingsmaatschappij Jae. G. van Oord uit Utrecht werkzaam heden uitvoert In het kader van de Deltawet, werden toen ernstig met stookolie bevuild: een schadepost tus sen 200.000 tot 250.' 00. De aannemer claimde die bij de wa terkering, die intussen de eigenaar van schip benaderde. Resultaat bleef tot nu toe echter uit. Het lid van de dijkraad mr J. Thielen informeerde of de water kering de claim van Van Oord heeft erkend. .De waterkering heeft hier toch niets misdaan?' De heer Van Hoeve, nu in functie als voorzitter van het dijk bestuur, stelde dat het ongeluk zich voordeed na de aanbesteding van het werk en dat de waterkering dus als opdrachtgeefster verantwoordelijk is. Wethouder De Vos, lid van de dijkraad, vroeg zich af of de procedure-kwestie niet beter in besloten vergadering kon worden behandeld, omdat dit soort on derwerpen nogal moeilijk ligt. ,Het spijt me: dat deze zaak in het openbaar aan de orde komt is nu eenmaal de consequentie van het feit dat de ver gaderingen van de dijkraad openbaar zijn', vond de heer Van Hoeve. Op vra gen van het lid van de dijkraad C. van Hoeve over het stormveilig maken van de dijk van de Margarethapolder waaraan volop gewerkt wordt ant woordde de voorzitter dat dat nog voor het stormseizoen gebeurt. In het leggen van zandzakken zag hij geen goede op lossing: ,in geval van calamiteiten staan er aannemers klaar om de zaak onmiddellijk op te vangen'. TWEEDE OOGST VAN AARDBEIEN EN FRAMBOZEN KAPELLE (ANP) Op de fruitvei ling in Ivapelle-Biezelinge worden de laatste dagen geregeld aardbeien van de volle grond aangevoerd, afkomstig van percelen die dit jaar in juni al een oogst hebben gegeven en waarvan de planten door het mooie weer opnieuw zijn gaan bloeien en vruchten hebben ge vormd. Deze vruchten beginnen nu rijp te worden. Het gaat niet om grote hoeveelheden, maar toch is er geregeld aanbod en de aardbeien zijn van goede kwaliteit. De handel heeft er veel belangstelling voor en midden deze week lag de prijs van de klasse 1 kwaliteit rond ƒ1,25 per doos van 250 gram en de 2e klasse deed 75 tot 85 cent per doos. Het is het ras red gauntlet dat thans voor de twee de keer een oogst geeft. Indien het droog en zonnig blijft zullen er onge twijfeld nog hèel wat onrijpe vruch ten tot rijping komen. Wordt het kou der en vooral natter dan gaan deze on rijpe vruchten spoedig tot rotting over. Op de proeftuin voor kleinfruit in Ka- pelle werden dezer dagen zelfs ook frambozen van de tweede oogst van dit seizoen geoogst. Ook hier ging het maar om kleine hoeveelheden, maar niettemin is ook dat een bewijs van het uitzonderlijke mooie najaarsweer. DE'VEY MESTDAGH Bellamypark 45-58 - Vlissingen De figuur van de politicus is in Ne derland niet populair. De excellenties Luns en De Jong mogen dan, bij een gezamenlijk optreden, een zekere ver tedering oproepen, de rest van liet kabinet haalt op de populariteitsme- ter van de gewone man niet zo'n mooie, ruime voldoende. Goed, mej. Klompé heeft Van het Reve gekust. Het leek erg gemeend, het was een stap vooruit, maar het is toch niet wat Koekkoek met één enkele opmer king in de kamer klaarspeelt. Het zit 'm in de autoriteit. Koekkoek, wie iedereen bij voorbaat onkunde toe- schat, bezit geen autoriteit. Hij zegt bovendien waar het op staat. Een vreemd trekje voor een politicus. Men verwacht dit niet van een ka merlid. Maar als hij plotseling op stuift met een fraai geplaatst ,We moet'n weet'n wat we will'n' wordt zijn beminnelijkheid tastbaar. Hij heeft 's morgens nog eitjes gei-aapt, de leghokken ververst en wil nu eieren voor het geld van zijn kiezersvolk. Hij is op hetzelfde plan gaan staan. Een Schmelzer zal dit nooit halen. Daarom heeft Koek koek een zekere popularitiet. Niet dat men op hem stemt. Nee, zo zijn we nu ook weer niet. We houden het, als het ernstig wordt, Coch maar op de Impopulaire autoritiet. De kat is immers al lang uit de boom gekeken. Uit de boom, waarvan men de mee3te vruchten verwacht. Maar we zijn honds genoeg zo nu en dan een poot op te lich ten. Er worden ln Nederland allerlei verkramp te pogingem gedaan de verhouding burger- overheid te verbeteren. Een aardig voor beeld hiervan was het televisieprogram ma .Inburgeren', gericht op een ruimer ademhalen in d'e relatie bestuurder-bestuur de. Bussum waakte er gelukkig voor, dat men tegelijkertijd op het andere net een aflevering van ,De wrekers' kon volgen, zódat tenminste niemand zijn avond hoefde te laten bederven door deze gortdroge her halingsoefeningen in maatschappijleer. Het bestuur is nooit populair. Het landsbestuur neeft dan nog het voordeel, dat het vrij frequent via de buis de huiskamers haalt. Wie herinnert zich niet de nacht van Schmelzer? Nederland zette zich de vol gende morgen afgetobd, met wallen onder de ogen aan de arbeid en de produktiecij- fers liepen die dag bedenkelijk terug. Of er even gekeken was. Maar wie kent nu het provinciaal bestuur? Men weet wie de commissaris van de ko ningin is. Een enkele gedeputeerde ziet men wel eens, via dit dagblad, ergens een laatste beletsel wegnemen ter Inhuldiging van een openbaar bouwsel. Maar wie kent de ledeD van provinciale stalen? Buiten de mensen die politieke of lokale bindingen met hen hebben vrijwel niemand. Toch zijn het er drieënveertig, gedeputeerden in begrepen. In de hele bestuurlijke opbouw van gemeenteraden, staten en kamers vor men zij een soort vergeten groep. Een raadslid geniet, althans lokaal, nog wel bekendheid. Een kamerlid kan uitgroeien tot een tv-persoonlijkheid. Een statenlid, dat zich wijdt aan het welzijn van een provincie, valt tussen kaai en schip. Een actueel voorbeeld. Vandaag, vrijdag, bren gen de leden van Zeelands provinciale sta ten een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaan deren. Een gebruik, waarmee men in 1967 begonnen is: leder jaar worden ln een be paald deel van de provincie allerlei pro blemen en situaties van nabij bekeken- In de kring van ingewijden spreekt men over ,het jaaiüjkse schoolreisje van de staten'. Milde, goedbedoelde spot, maar op de achtergrond speelt weer die Nederland se benadering van de bestuurder mee: als het even kan gaan we er badinerend tegen aan. En wat gebeurt er nu vandaag? In Bres- kens mogen de statenleden zich met de com missaris der koningin, de griffier van de staten, hoofden van dienst en afdelings hoofden van de provinciale griffie in twee autobussen neerlaten, waarna ze een hele dag langs allerlei objecten en sprekers worden gevoerd, die ze met aandacht moe ten bezien en beluisteren, zodat ze later in hun vergaderingen tot een weloverwo gen besluitvorming kunnen komen. De reis gaat langs de kust naar Sluis en vandaar naar Aardenburg, waar de burgemeester hen toespreekt. Vervolgens bezoekt men het nieuwe museum te Aardenburg, waarna langs de Braakman, de vestiging van Dow en de waterfabriek naar Terneuzen wordt gereden, waar de burgemeester ln de nieu we schouwburg een toelichting geeft op dit gebouw. Later, aan een lunch in Ter neuzen spreekt de burgemeester met zijn collega van Sas van Gent opnieuw over de problematiek en de ontwikkeling van de kanaalzone. Langs het kanaal rijdt men vervolgens naar Sas van Gent om van daaruit Hulst te bereikesn, waar de burge meester zijn visie geeft op de situatie in en rond zijn stad en bovendien een toe lichting geeft op het recreatiegebied ,De Vogel'"in de gemeente Vogelwaarde, waar van hij ook burgemeester is. Als de tijd het dan nog toelaat, brengt men nog een bezoek aan dit gebied. .Het is nuttig" zo heet het dan in amb telijke stukken, ,zich ter plaatse op de hoogte te stellen van problematiek en ont wikkelingen, de relatie tussen gemeenten en provinciaal bestuur wordt versterkt, een directe confrontatie kan voor het werk van de staten bijzonder nuttig zijn.' Toch slaan dit soort zinnetjes niet zo erg aan. Het blijft het schoolreisje van pro vinciale staten. De prijs van de impopu lariteit, wat gelukkig mag in Neder land. Men maakt er een dankbaar gebruik van, een wat zwevende basis voor kritiek op een ondankbaar werk. Een statenlid neeft niet zo vaak tijd voor ,De wrekers'. Hij spreekt een mager bezette vergadering van een kiesvereniging toe of buigt zich over een prettig, in heldere stijl geschre ven rapport over de havenontwikkeling in zuid-west Nederland, waarbij agglomeratie, relatie, begeleiding, bewaking en alle ver dere verschrikkingen vrolijk meetetteren in de gewestelijke fanfare. Verder industrialiseren of niet verder industrialiseren en luisteren naar de verontrusten, die nostalgisch keuve len over het verloren Zeeland? Hij mag er wakker van liggen. Hij koos voor de verantwoordelijkheid of stond toevallig op een verkiesbare plaats. Ach, ook wij zijn geen haar beter dan het gewone kiezersvolk. 1968: bezoek aan Scliouwen-Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 33