'5^ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT E^T, BIESHEUVEL EIST HALVERING VAN DE BELASTINGVERLAGING G s Zeeland op de bres voor monumenten Brandt en Scheel hebben zaak rond DEMONSTRATIES IN VS VERLIEPEN VREEDZAAM Gerrit Schutte gepakt SPANNING AAN BINNENHOF DOOR HOUDING ANTI-REVOLUTIONAIREN Tolerantie PRINSJE GAAT VOORUIT Waarschuwing VIJF MINISTERIES MINDER IN BONN andaag in de krant... Moratorium-dag bracht duizenden op de been Dader van gisteren ontdekte moord? RESTAURATIEBIJDRAGE MET 30.000 VERHOGEN ZEELAND heeft ER BUNA 100 Algemeen belang 9V2 ton Zevende Afrikaan met ruilhart dood WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN KOELE MELKWEG 'irettie N V Beh. Mij. vin it CV Provinciale Zeeuwse Courant: F. v. tf. Velde. F. B. den Boar en W. da Patter. Hooidred.: C. A. de Kok. Abonn.prljs 1.10 per week. 14.2S per kwartaal, tranco per post 15,25 per kwartaal. Losse numnnn 25 cent (Intl. 4 "r n») Bur. VIIss., Walslr. S6-60, tel. 5144 (b 9 S red. 3S0S. adv. 01186-SS4. exp. 2751). Middelburg. Markt 51, lel. 7651 (b 9 9 red. 2078/3169. adv. 6248). Gom. Grote Markl 2. lel. 6140 (699 red. 7853. adv S213). OosIbur9. lel. 2395. Terneuaen. Nleurr.lr.it 22. tel. 4457. ierlkeee red tel 3346. edm. tel. 2094 Adv. prijs 37 ct per mm. Min per adv. 5.55 Ingei. med x tariet. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 37 cl per regel (min. 1.85). .Brieven bur. v. d blad' SO ct meer (alle adv. prijren eacl. 4 btw). Giro 359300. PZC. Middelburg Pagina 2 DEN HAAG Prins Con stanten gaat langzaam voor uit. De behandelende genees heren deelden woensdagmor gen mee dat het jongste kind van prinses Beatrix en prins Claus een rustige nacht had gehad. Gisteravond werd be kendgemaakt dat de lichte verbetering die zich 's mor gens aftekende, zich geduren de de dag-had voortgezet. Prins Claus bracht gisteren met zijn zoontjes Willem Alexander en Friso een be zoek aan het ziekenhuis in Utrecht. Foto: prins Willem Alexander aan de hand van zijn vader. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De anti-revolutionairen hebben woensdag in de tweede kamer de politieke spanning opgevoerd met hun eis dat de belastingverlaging, die de regering per 1 januari wil doorvoeren, niet voor tweederde (600 miljoen gulden) maar voor slechts de helft (450 miljoen) wordt geëffectueerd. De anti-revolutionairen willen daarmee voorkomen dat de btw vol gend jaar moet worden verhoogd. Ook KVP en CHU willen de btw- verhoging, die de regering per 1 juli 1970 heeft voorgesteld, opschor ten naar 1971 ten koste van een stukje belastingverlaging. Alleen de vierde coalitie-genoot, de WD, blijft zich verzetten tegen elke aan tasting van de toch al voor eenderde deel verschoven belastingope ratie. van de antirevolutionairen en ook de socialisten, die eigenlijk helemaal geen belastingverlaging willen,, er politiek (Zie slot pagina 9 kolom 3) Over de verschuiving van de btw be staat tussen de regeringspartijen geen enkel verschil van mening, trouwens in de hele kamer niet. Als de btw om hoog moet, dan niet voor 1971. In dat jaar kunnen de tarieven worden aan gepast aan de opbrengst die de omzet belasting volgens het oude systeem zou hebben gehad. De liberaal Joekes hield woensdag vast aan de eis van de VYD dat de 100 miljoen gulden, die door de verschuiving van de btw-verhoging ver loren gaat, moet worden gecompenseerd door verdere bezuinigingen. Ook de KVP-er Notenboom zag nog mogelijk heden tot verdere beperking van de uit gaven. Beide woordvoerders plaatsen zich daarmee echter lijnrecht tegen over de AR-fraetieleidei Biesheuvel, die een verdere verlaging van het uitga- venpeü als onaanvaardbaar van de hand j adviseerde de regering de belastingverlaging volgend jaar tot de helft van de operatie te beperken. ,Ik kan mij niet voorstellen dat de re gering haar plan als een soort dogma wil zien', aldus mr Biesheuvel. ,Wij zouden dat met begrijpen'. De antii-re- volutionaire fractieleider waarschuwde in dit verband de regering het .onaan vaardbaar' achterwege te laten, wil ten minste de weg van het goede overleg met het parlement niet worden afge sneden. Vandaag zal moeten blijken hoe de re gering over de voorstellen van de AK- fractie tot halvering van de belasting operatie denkt. Minister Witteveen heeft zich tot dusver sterk tegen elke aan tasting van zijin plannen verzet. De frac tieleider van D '66, mr Van Mierlo, die ook van de btw-verhoging niets wilde vve.ten, overweegt vandaag, in tweede termijn, een motie in te dienen, waar in om een vermindering van de belas tingverlaging tot 450 miljoen wordt gevraagd. Als de motie de. steun krijgt (Van onze correspondent) BONN De onderhandelingen over de vorming van een nieuwe Duitse regering zijn met succes beëindigd. Willy Brandt, die dins dag in de bondsdag officieel wordt gekozen als bondskanselier, deelde dit gistermiddag in Bonn mee. Zijn regering zal 15 ministeries tellen, vijf minder dan thans het geval is. Hierdoor en door een kabinetsre organisatie zal volgens Brandt het regeringswerk worden vereenvou digd. Brandt en zijn liberale ge- Boulevard Nu de vergunning voor de .dijk achterom' niet meer lan gop zich zal laten wachten, komen de Vlis- singse boulevardplannen uit de verstarring Aanslag IN BEIROET is met raketten een aanslag gepleegd op het hoofd kwartier van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie. Er zijn ge wonden... (pag. 3) Zeehonden CANADA HEEFT maatregelen genomen, die de uitroeiing van de zeehonden in het noorden moeten voorkomen... (pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9 en 15. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 7. Sport: pag. 13. Radio-tv: pag. 19. Financieel nieuws: pag. 21. sprekspartner Scheel zullen zich de komende dagen concentreren op de regeringsverklaring, die de nieuwe kanselier od 28 oktober in de bondsdag aflegt. Al heeft Brandt verklaard de minis tersploeg pas te zullen bekendmaken ua zijn beëdiging, op een enkele post na is toeli intussen uitgelekt wie West- Duitsland in de komende tijd zullen re geren. Walter Scheel wordt minister van buitenlandse zaken en vice-kanse- lier. De socialistische ministers Schil ler (economische zaken), Leber keer) en Eppler (ontwikkelingshulp) behouden hun posten. Een nieuwe socialistische bewindsman is Helmut Schmidt, de afgelopen jaren fractieleider van de SPD in de Bonds dag. Schmidt, schrijver van enkele boe ken over militaire politiek en strategie en één der eerste socialistische politici die voor de herbewapening van West- (Zie slot pag. 3 kol. 5) WASHINGTON, NEW YORK (DPA, REUTER, AFP) Mil joenen Amerikanen over de gehe le Verenigde Staten protesteerden gisteren met demonstratieve bij eenkomsten en marsen tegen bet voortduren van de oorlog in Viet nam. Als prominente woordvoer ders op deze ,Moratorium'-dag eis ten de democratische senatoren George McGovern, Eugene Mc Carthy en Edward Kennedy een zo snel mogelijk terugtrekken van alle Amerikaanse militairen uit Vietnam. De uitingen van onbehagen strekten zich uit van de universiteiten tot het congres en de kerken. Hoezeer het Amerikaanse volk verdeeld is over het Vietnam-beleid van de regering bleek uit de tegende- monstraties ten gunste van de regerings- politiek, die naast de anti-regeringsbe togingen werden gehouden en uit de commentaren in de pers. Moratorium-dag is al dinsdagavond in het huis van afgevaardigden begonnen met een mislukte poging van een aantal senatoren 'n marathon-zitting te houden die tot woensdagmiddag had moeten duren. In de nacht hielden honderden jongeren op de treden van het bordes voor het Capitool een betoging. Een groot deel van de gelovigen in Amerika gaf in bijeenkomsten in de kerken blijk van het verlangen naar vrede en in andere plaatsen klonken de monotone stemmen van de manifestanten die de namen van de 38.887 Amerikanen voorlazen, die op de slagvelden van Vietnam sneuvelden. Boven het rumoer van het verkeer klonk in vele plaatsen het gelui van de kerk klokken als rouwbeklag over de tien duizenden gesneuvelde Amerikaanse jon geren. De betogingen hadden vrijwel overal een vreedzaam karakter. Bij het Witte Huis vond alleen een klein incident plaats, toen een aantal neger-demonstranten slaags raakten met de bewakers, die hen niet op het terrein wilden toelaten. Ook buiten de VS vonden demonstra ties plaats. In vele hoofdsteden werden bijeenkomsten gehouden bij ambassades of vestigingen van Amerikaanse instel lingen. De Russische nieuwsmedia meld den, dat zij de .moratorium-day' steun den. WASHINGTON Aan de voor avond van Moratorium-day, de landelijke demonstratie tegen de oorlog in Vietnam, demonstreer den enkele duizenden voor het Kapitóót te Washington, waar op dat moment een motie van het. huis van afgevaardigden om in sympathie met de demonstranten de nacht door te vergaderen, werd verwerpen. Het opperbevel in Saigon deelde mee, dat militairen op patrouille gingen met rouwbanden om. Premier De Jong maakte vjoens- dag een paar moeilijke uurtjes door in de tweede kamer, waar zijn minister van financiën niet alleen kritiek van de oppositie maar ook van de regeringspar tijen te verduren kreeg in ver band met btw en belastingplan- Foto: driemaal premier De Jong. AMSTERDAM (GPD) Gerrit Schut te is aangehouden. De door de politie als levensgevaarlijk gekwalificeerde uit het huis van bewaring in Amsterdam ontsnapte misdadiger zat op het mo ment van aanhouding in de auto van een vriend. In de Anjelierstraat in Amsterdam is gisteravond in zijn woning de 74-jarige C. W. RosièEle, vroeger een poppenma- ker, dood op ziijn bed aangetroffen. De man is vermoord. Commissaris T. San ders, chef van de groep ernstige de licten van de Amsterdamse recherche, zei vannacht het niet uitgesloten te ach ten, dat Gerrit Schutte dc dader van de moord is. De aanhouding vond plaats op de hoek van de tweede Helmersstraat en de Con- statajn Huygensstraa.t in de hoofdstad. Bij zijn arrestatie bood Schutte geen verzet. Hoofdinspecteur C. J. de Rhoo- des zei, dat hij geen wapen bij zich had. Wel zijn 38 patronen op hem ge vonden. Met Schutte zijn aangehouden de 35-jarige W. A. L. die als beroep antiquair opgeeft, en de 59-jarige park wachter A. K. Beiden zijn vrienden van Gerrit Schutte. In verband hiermee wer den zij sinds de opzienbarende ontsnap ping uit het huis van bewaring in de gaten gehouden. Volgens de politie heeft L. Schutte bij zijn ontsnapping gehol pen. Rechercheurs zagen gisteravond de auto van L. in de binnenstad. L. zat achter het stuur. Achterin zat wat weggedo ken een tweede man. Toen de chauf feur op de hoek van de Tweede Hel mersstraat stopte en uitstapte gingen de rechercheurs naar de auto toe. Zij vonden Gerrit Schutte languit op de achterbank liggen. Toen hij de politie mannen zag, gaf hij zich zonder s/ag of stoot over. Ook L. werd ingerekend. De parkwachter K. werd hierna thuis aangehouden. Van hem is bekend dat hij gezocht heeft naar een onderduik plaats voor Schutte. Waar Schutte sinds zijn ontsnapping is geweest, was gisteravond laat nóg niet duidelijk. De aanhouding van Schutte is juist op tijd gebeurt. Zeer binnenkort komt de zaak Elisabeth Schevenhove voor het gerechtshof. Wegens doodslag op deze caféhoudster is Schutte begin dit jaar tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Minister-president De Jong heeft deze week een schop tegen een vader lands heilig huis gegeven: in een radio-interview maakte hij namelijk de opmerking dat hij het Nederlandse volk soms on verdraagzaam vindt. Dat is weer iets anders dan het etiket waarmee we ons zelf als regel versieren: meestal gelooft de Nederlander dat hij de verdraagzaam ste onder de Europeanen is. Niettemin zijn er heel wat factoren, die er op zou den kunnen duiden, dat de minister-pre sident gelijk heeft. Zeker, er is ver draagzaamheid in Nederland en zij is er ook in het verleden altijd geweest, maar zij gaat paradoxaal genoeg samen met een eigenaardig soort onverdraag zaamheid. Een opmerking van premier De Jong wijst mede in deze richting. Hij betoogde in het bewuste interview namelijk dat men hier zo snel ge neigd is de ander ,voor iets' uit te maken: hij is ,te links' of ,te rechts', de is ,dit' of hij is ,dat' en daarmee wordt vaak zijn hele persoonlijkheid ver oordeeld. Een opvallende neiging inder daad, dit over de hekel halen. Zij be hoort echter niet alleen tot deze tijd, maar is een karaktertrek die in onze geschiedenis veel voorkomt. Vooral als godsdienstige geschillen ging wist men vroeger elk- aar" duchtig de man- I 7Z, i tel uit te vegen, zo fjMtliin I nodig via de druk- 1 J pers. Zo is in de loop der eeuwen een stroom van pamfletten over Nederland gegaan, die niet direct een verdraag- indruk maken. Onlangs nog kwamen we een opmerking tegen van een Zeeuws predikant uit de zeventiende eeuw. die tegenstanders van de prins van Oranje uitmaakte voor .onbesneden belialskinderen'. Waarop een tegenstan der van deze dominee hem vergeleek met een bij, ,van voor de mond vol ho ning, van achter de angel vol vergif'. Zo ging dat vroeger. Een eigenaardige eigenschap van de Nederlanders: verdraagzaamheid en onverdraagzaamheid komen vaak gelijkelijk naar voren. Het heeft wellicht te maken met de individualistische aard van de Nederlander: hij heeft altijd ge lijk. vooral als het gaat om zaken van geloof en overtuiging. Een eigenschap die een rol speelt tot op de huidige dag: het politieke leven wordt beheerst door partijen en partijtjes, radio en televisie zijn in handen van levensbeschouwelijkv organisaties en nog altijd blijkt het niet mogelijk met name in de politiek op nieuw (en nu samen) te beginnen. Be paalde woorden in de Nederlandse taal hebben in dit opzicht in de loop der ja ren een eigen timbre gekregen, dat al tijd nog weer opklinkt in vergaderingen van vertegenwoordigende lichamen. Zo'n woord is bijvoorbeeld .schoolstrijd', het is meer dan een woord, het is een we reld op zichzelf, een leuze, waarvan d* echo nog altijd niet is verklonken. De Nederlander was en is altijd over tuigd van de juistheid van zijn ei gen speciale opvattingen en heeft bovendien altijd het recht opgeëist die opvattingen naar buiten uit tc dragen. Ziehier een individualisme, waarin in feite zowel verdraagzaamheid en onver draagzaamheid wortelen. Wie immers voor het recht op eigen overtuiging op komt. ontkomt er op den duur niet aan ook aan de ander dat recht toe te ken nen. Zo ontstaat een spanningsveld tus sen die eigen overtuiging en die van de ander en daarin treden in ons land in derdaad nogal eens verschijnselen van intolerantie op, vooral bij felle en zeer overtuigde figuren. Dat ziet men ook in onze tijd: er worden geladen discus sies gehouden tussen politieke tegen standers, waarbij de etiketten met kwa lificaties in het rond vliegen. Maar er is één troost, ook voor minister-presi dent De Jong: de onverdraagzaamheid is gelukkig in ons land slechts één deel van het verschijnsel. Niettemin is het wel eens goed. dat het gebrek aan ver draagzaamheid in het openbaar is ge signaleerd: het kan wellicht leiden tot een grotere bewustwording van het in- tolerant-zijn. Van welke bewustwording verdraagzaamheid het gevolg kan zijn. Overigens zijn we in de loop der his torie toch wel vooruitgegaan: er mo eren zo nu en dan onverdraagzame eti ketten worden opgeplakt, toch hebben we voor de tv nog geen enkele politicus een tegenstander horen aanduiden als een .onbesneden belialskind'. En dat is dan weer meegenomen MIDDELBURG Met een vrij uitvoerige nota en een boekje, geschreven door ir H. de Lus- sanet de Ia Sabloniere, is het provinciaal bestuur van Zee land op de bres gesprongen voor de bjjna drieduizend monu menten in deze provincie. Gs vragen in hun monumenten- zorgnota vooral de aandacht voor de restauratiesubsidies, geven daarbij zelf het goede voorbeeld door aan de staten voor te stellen de bijdrage voor 1970 te verhogen van 120.000 tot 150.000, met name vanwe ge de kostenstijgingen, en ho pen met het boekje .Langs Zeeuwse monumenten' van ir De Lussanet (dat algemeen verkrijgbaar zal worden ge steld) de belangstelling voor de Zeeuwse monumenten op te wekken en tevens een positieve bijdrage te leveren voor de waardering van het stede- schoon in Zeeland. De opvattingen over het behouden van gewaardeerde bouwwerken uit 't verleden en het daartussen plaatsen van nieuwe hebben zich in de loop der tijden dikwijls sterk gewijzigd, 7,o vertelt ir De Lussanet in zijn boekje. Wanneer bijvoorbeeld het l(Oor van de Middelburgse Abdij kerk in de loop van de 14e eeuw ver groot moet worden breekt men de oude kapel af voorzover dat nodig is en bouwt het rijzige bakstenen koor met een hoog houten tongewelf volgens de nieuwe smaak (de Vlaam se lcunstgotielc). Late. wenste men de monumenten 'terug te zien zoals ze werden gebouwd totdat na het begin van de 20e eeuw als devies een uitspraak van Paul Léon gold: .behouden gaat voo- vernieuwen'. Men wilde niet alle latere toevoeg sels en wijzigingen laten verdwijnen, omdat zij ook hun waarden hebben en de boeiende geschiedenis van het bouwwerk tot uitdrukking kunnen brengen. Iedere fantasie met oude stijlvormen werd verworpen. Wan neer het noodzakelijk was ontbre kende delen toe te voegen dan diende dit te geschieden in eigentijdse vor men. Ir De Lussanet gaat ook nog even in op de parkeerterreinen, die te genwoordig in de saneringsplannen verschijnen door eenvoudig een gave straatwand af te breken. .Meer en meer begint de opvatting algemeen te worden, dat niets zoveel schade aan de schoonheid van een oude stad als het volstouwen van straten en pleinen met auto's', merkt hij op. Er op wijzend .dat zelfs in een der drukste sleden van Europa, in Ro me. het stadsbestuur een groot ileel san de oude stad voor auto's heelt afgesloten' vraagt ir De Lussanet: ,Zóu dit dan ook voor dat hele kleine stukje stilte in het hart van de Zeeuwse hoofdstad, het Abdijplein, niet eens mogelijk zijn?' Gedeputeerden merken in hun nota op, dat in Nederland pas vrij laat een algemene belangstelling voor de monumenten is ontwaakt. .Geleide lijk is in alle lagen van ons volk het besef doorgedrongen, dat het behoud van de monumenten een zaak is van algemeen belang. Ook particulieren gingen zich op dit terrein bewegen', zo wordt in de nota gesteld, waarbij er aan herinnerd wordt, dat in 1961 de monumentenwet in werking is ge treden. De gedeputeerden wijzen daarbij on der meer op de volgens hun onjuiste zienswijze, die het publiek heeft, dat door de verbodsbepalingen in de wet een beperking van hei gehruik van het eigendom is geschapen, waardoor liet onmogelijk is gewenste verande ringen aan te brengen. Het college verzekert, dat de minister in een groot aantul gevallen vergunning geeft om veranderingen aan te bren gen, als het gebouw maar niet wordt vernield, afgebroken, verplaatst or erg wordt ontsierd. Na ingegaan te zijn op de subsidie normen laten gs in een overzicht weten, dat zij in de afgelopen tien jaar rond 9,5 ton aan subsidies heb ben verstrekt voor restauraties van kerken, torens, stadhuizen, molens en woningen. Vanaf 1966 werden de hoogste Bedragen uitgetrokken: in 1966 rond ƒ120.000 in 1967 meer dan 215.000 en in 1968 bijnr 125.000. Gs menen, dat aan de in luaarl jongstleden uitgestippelde beleidslijn moet worden vastgehouden: defini tieve toezeggingen worden niet ver der gedaan dan het bedrag, dat op de begroting beschikbaar is. Gelet op de restauraties, die na de oorlog zijn gereedgekomen, ligt het volgens het college in de verwachting, dat bij toekomstige restauraties meer (Zie slot pag. 7 kol. VIER KINDEREN VERMIST IN PR! 1NENSE DUINEN UDENHOUT (ANP) Politie en mi- llitairen hebben gistermiddag een groot- ischeepse speuractie op touw gezet naar i vier schoolkinderen uit Rotterdam, die I in de Drunense duinen verdwaald zijn geraakt. De kinderen behoren tot een groep schoolkinderen uit Rotterdam, die I met een autobus een dagtochtje maak- 1 ten. J De kinderen zijn afkomstig van de Heu- men Goedhartschool, een LOM-school (scihool voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden). Bij de zoekactie zijn honderd militairen, gelegerd in de Kromhoutkazeme in Tilburg en een aan- tal manschappen van dé rijkspolitie uit 1 Drunen. Helvoirt en Udenhout inge schakeld, alsmede zes radiowagens. Om tien uur gisteravond is men begonnen met het systematisch afzoeken van de duinen en de bossen ter plaatse. DURBAN (AFP).Woensdagmorgen is in een ziekenhuis in Durban de ze- i vende Zuidafrikaan niet een nieuw hart, David Stoltz, overleden. Hij stierf 27 I uur na zijn operatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1