F 0LGA rd jaar i Zierik: blokken' zee K*r~ ioöjmi Baa» n Domburg koopt loods voor haar dienst gemeentewerken Raad Domburg niet achter nieuwe regeling wegschap Zelfs bij de beroemde sherry-kuur moet je tussendoor 'kaas uit het vuistje' eten. 17 GEDENKBOEK EEUWFEEST ZEEMAN LYCEUM H RAAD YERSEKE GING VOOR 320.000 LENINGEN AAN Nieuw systeem reinigingsdienst te Aardenburg Dit weekend, reünie oud-leerlingen De Ruyterschool Zeeuwse landschap' koopt binnendijk nabij Draaibrug A. PASSENIER: MEER PLANMATIGE OPZET NODIG Raad Vlissingen over expositie rond bevrijding CH-fractie in raad Domburg dringt aan op structuurplan DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT y^IERIKZEE Eeuwfees ten van middelbare scho len zijn de laatste jaren een beetje modeverschijnselen ge worden in Zeeland. Goes heeft er een beleefd, Middel burg ook en deze week is het de beurt aan Zierikzee. De tot de verbeelding sprekende hoge leeftijd van zo'n school is dan aanleiding om oud-le raren en oud-leerlingen met de huidige generatie van bei de categorieën bijeen te bren gen in een reünie, er worden herdenkingsbijeenkomsten en festiviteiten op touw gezet en in de meeste gevallen rolt er ook een gedenkboek van de pers. Aan de nu een eeuw oude Rijksscholengemeen schap .Professor Zeeman' in Zierikzee is dat ook gebeurd. .Honderd jaar blokken' is de goed verzorgde jubileumuit gave genoemd. Het is een Jjoelt geworden waar in de samenstellers en hun gast- autcurs de registers van nostal gische, anekdotische en vaak ook gewoon maar interessante herin neringen volop hebben kunnen opentrekken. Met een geschied kundig fenomeen als de vorige rector, dr J. J. Westerdorp Boër- ma (leiding tussen 1938 en 1967) in het midden van de redactie is dat natuurlijk meteen al een dankbare bezigheid. Br moet dan tegelijk worden bij- verteld dat de archieven van de school, ondanks alles wat deze instelling voor middelbaar onder wijs in Zierikzee in de voorbije periode is overkomen, kennelijk goed waren verzorgd. Want aan gevuld met tal van persoonlijke notities is een beeld van de school geschetst dat beter dan welke reünie ook voor wie er deel van heeft uitgemaakt een aantal jeugdjaren levend zal kunnen houden. Feitelijk gaat het daar aan de Zierikzeese Manhuisstraat al lemaal nog veel verder terug dan het jaar 1869, toen voor een bedrag van ƒ26.663,- een nieuw schoolgebouw werd aanbesteed. Het is er eigenlijk al in 1304 be gonnen: op de zesde mei van dat jaar verleende jonker Willem, 'zoon van graaf Jan n de stad Zierikzee het recht van scholas- terij, de start van een officiële gemeentelijke middelbare (.Latijn se)' school. In vogelvlucht behan delt een hoofdstuk van het boek de vijf eeuwen van deze voorlo- per van de stedelijke middelbare school in Zierikzee, die op het ogenblik 411 leerlingen telt. Trots vermeldt het verhaal over die tijd dat van de 400 Zeeuwse studenten, die in de eerste 80 jaren naar de universiteit van Keulen trokken er 169 uit Zierikzee afkomstig wa ren. Maar in 1867 was de Latijn se school een bloedarme instelling geworden (nog 8 leerlingeni die daaraan ook is bezweken. Authen tieke documenten hebben de sa menstellers van het boek gefo tografeerd en als illustraties bij dit stukje oude historie gevoegd. Net zoals men in de volgende hoofdstukken portretten van vroe gere lerarenkorpsen, van direc teuren van de hbs (G. Kok, 18G9- 1901; J. A. de Bruyne. 1901-1921, ir D. J. Kruijtboseh, 1921-1924; dr H. de Boo. 1924-1932; dr U. Schults, 1932-1938) van groepjes en groepen leerlingen heeft ge bruikt om de tekst te larderen. De hoofdstukken worden afgewis seld met uitspraken uit de le raarskamer onder de titel .lera ren onder elkaar', kennelijk de saillante strooisels in het gesprek over leerlingen en lesstof. I En dan is er natuurlijk een uit voerige verhandeling over .On ze beroemdste leerling Pieter Zeeman'. Piet van de dominee van Zonnemaire (1865-1943), de latere natuurkundige, die in 1902 sa men met Lorentz de Nobelprijs verwierf. Zeeman, die in 1896 de ontdekking deed waarmee hij be roemd zou worden: het bewijs dat het licht, uitgezonden door een be wegend electron door een magne tisch veld zou worden veranderd. Mede door deze ontdekking Is de grondslag gelegd voor de moder ne atoomwetenschap. Anekdotes over deze leerling, naar wie ten slotte de school in Zierikzee is genoemd, begeleiden het verhaal. De rapportcijfers van de latere nobelprijswinnaar, de jonge Zee man en het noorderlicht. Kortom, een smeuïge bijdrage van de hand van H. J. Doeleman, die over Zeeman al eens eerder een levensbeschrijving had gepro duceerd in het schoolblad .Con tact'. Het noemen van deze naam is weer een heel ander element uit het schoohvereldje. De school krant is inmiddels aan zijn 34ste jaargang toe. Hp heeft intussen heel wat gedaantevei-wisselingen ondergaan en krijgt iedere twee jaar een nieuwe redactie. De vorm varieerde van een eenvoudig sten- ciltje tot een keurig gedrukte uit gave. Hoe dan ook en hoe onre gelmatig soms de verschijning was, de leerlingen hebben er steeds een aardige uitlaatklep in gevonden en het was §en aanste kelijke vorm van .kommunikasie'. Er was verder de jaarlijkse feest avond, er waren excursies, er wa- na de ramp van 1953 opend, die de reis aanmerkelijk bekortte. Toen in 1951 de RTM het monopolie van het streekver voer kreeg en de leerlingen ver plichten wilde met de tram een omslachtige reis te gaan maken brak een .schoolstaking" los. Na enkele weken begonnen ouders de RTM te boycotten door de scho lieren in lange files auto's de monstratief naar Zierikzee te brengenEnfin, het hele ver haal is in het boek te vinden met foto's en reproducties van sluit- zegels-vol-protesten. Waar zijn de leerlingen gebleven De leerlingen, die op de groeps foto's staan afgebeeld (met een bijzonder fraaie van de schoolbe volking anno 1936). Een apart hoofdstukje gaat er nader op in. Het lyceum heeft een minister opgeleverd, een gouverneur van Sumatra's oostkust, kamerleden, acht hoogleraren, artsen, ïnge- de uitwisselingen met adoptieste den in Engeland en Frankrijk. Het gedenkboek brengt er foto's enthousiaste verhalen van. 'et Professor Zeemanlyceum in Zierikzee is altijd een school geweest, die een stevig per- heeft de oude transportproblemen op Schouwen-Duiveland voor een belangrijk deel opgelost: er kwam een tramlijn, eerst tot Brouwers haven. later tot Burgh. Tussen de Westhoek en Zierikzee werd in 1927 overigens een busdienst ge- beeld ook de ballonvaarder Jo Boesman en de cabaretier Jacco van Renesse (Ko Haringman Een paar cijfertjes: er moeten tot nog toe 2500 leerlingen in de afgelopen eeuw door de klassen zijn gestroomd. Daarvan behaal den 654 het diploma hbs-B. 265 het diploma hbs-A, 31 het diploma gymnasium-B en 22 het diploma gymnasium-A. In keurige lijsten worden ze allemaal met name ge noemd. N1> wereldje danig op zijn kop gezet groeide het Professor Zeemanlyceum tenslotte naar de moderne situatie onder het regiem van de mammoetwet. Het oude lyceum ging met de openbare ulo op in de rijksscholengemeen schap Professor Zeeman. Zierik zee verloor zijn gymnasium. Het heeft nu aflopende ulo-, hbs- en gymnasiumklassen en nieuwe klassen van atheneum, havo en mavo. De gebouwen zijn weliswaar uitgebreid, maar toch dezelfde ge bleven voor de vele oud-leerlin gen, die vrijdag en zaterdag de reünie zullen bevolken. Ze zullen daarvandaan graag het gedenk boek meenemen. Een typogra fisch en opmaakteehhiseh aan trekkelijk geheel, op kunstdruk papier uitgevoerd en met een bij zonder markant omslag. De re dactiecommissie bestaande uit me vrouw mr M. J. Keuning-Istha en de heren H. J. Doeleman, G. Vorstheuvel Labrand, M. J. Btf de Vaate en dr J. J. Westendorp Boerma, heeft er beslist veel werk aan gehad. Het boek werd ge drukt bij Lakeman en Ochtman in Zierikzee en de heer L. van Vessem tekende voor de lay-out. .Honderd jaar blokken' zal' vast en zeker nog vaak door de han den gaan. KEES VAN DER MAAS Voor o.m. instructiebad Vernielde klok ter sprake YERSEKE - In een spoedeisende raads vergadering liceft dc gemeenteraad var Yerseke besloten lol het anngaan van een drietal geldleningen, waardoor drie raadsbesluiten alsnog zullen kunnen worden gerealiseerd. In de eerste plaats betroi dit een geldlening van 131.0 0 ten behoeve van de aankoop van de kreeftenhewaarpluuls van de fa V Eenenaani en de inrichting hiervan tot een verwarmd instructiezwembad. beide overige leningen ten bedrage respectievelijk ƒ120.799 en ƒ66.324 troffen leningen ton behoeve van de aan koop van een boomgaard en grond met opstallen van de dames Willemsen en gobr. Verlaren een en ander in verband met de realisering van woningbouw in het kader v in liet bestemmingsplan Mu- rijkelaan en omgeving. Geen bedenk vigen bad de raad legen de samenvoeging van de vleeskeuringsdien sten. In de rondvraag bracht de heer P. C. van Putten (ar) de klok op de haven te berde. Ueze klok is zoals bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag door vandalisme, vernield. Dat heeft voornu- melijk bij de schippersbovolking veel kwaad bloed gezet, temeer omdat deze klok door de burgerij van Ouwerkerk was geschonken vanwege de hulp van venmeester. de schippers bij de rampnacht in 1953. Burgemeester mr Pijl Hogeweg deelde hierop mede. dat de politie opdracht heeft gehad hoe dan ook de dader te pakken en dat het vermoeden bestaat dat dit binnen zeer afzienbare tijd ook inuéidaad zijn beslag zal krijgen. De raadsvoorzitter verklaarde voorts dat de naam en toenaam van de dader zeer ze ker in de pers zal verschijnen. Naast een toepasselijke boete zal de dader te vens do kosten van herstel gepresen teerd krijgen. De heer C. J. van de Vel de (ch) verklaarde dat het naar zijn mening beter zou zijn de naam niet pu bliek ie maken. Hiermee was de raads voorzitter en met hem ook de overige leden van de raad het niet eens. Burgemeester Pijl Hogeweg meende, indien de dader werkelijk een vent zou zijn deze zich wel zou melden. Hij wil de zelfs de dader nog de gelegenheid ge ven dit alsnog binnen 24 uur te dóen waarbij de raadsvoorzitter gaarne alles zal aanwenden de naam binnenskamers te houden De heer H. Cornelisse (sgp) meende dat het wenselijk zou zijn dat bij de luidklok bij de N. h. kerk destijds geschonken door de burgerij van Krui- ningen een bordje geplaatst zou wor den waaruit deze schenking zou blijken. De raad was het hiermee volmondig eens. Eveneens werd besloten een der gelijk bordje te plaatsen bij de verniel de klok aan de haven die in oude glorie zal verrijzen op het kantoor van de ha- f ADVERTENTIE) AARDENBURG De gemeenteraad van Aardenburg stelde dinsdagavond een nieuwe gemeentelijke verordening op de heffing van de reinigingsrechten vast. Met ingang van volgend jaar zal men afstappen van het oude systeem van de vuilnisemmers en overgaan tot het ge bruik van plastic zakken. Het college van b en w was van me ning dat dit vele voordelen biedt, al was men zich wel bewust van enkele nadelen. Het nieuwe systeem brengt een fikse kostenverhoging mei zich mee. De deelnemers moeten zelf de zakken ƒ14.aanschaffen; vroeger betaalde men slechts ƒ5,per emmer per jaar, maar ook dat was een niet langer v~~ antwoorde prijs. De heer L. J. de Clerck (PvdA) was enige die tegen dit voorstel was; hij meende dat de verhoging van de kosten te groot was. Hij stelde voor om het bedrag te brengen op 10,Dat voor stel werd verworpen. Voor een herdenking van de bevrijding in de Sint-Baafskerk op 17 oktober aan staande f39 oktober is het 25 jaar ge leden dat de gemeente Aardenburg werd bevrijd) werd een bedrag van 450 beschikbaar gesteld. De winkeliers kre gen ontheffing van het sluitingsuur verband met een winkelweek. In de kosten van het Sint-Nicolaasfeest van de winkeliersvereniging wordt 150 bijgedragen. De heer A. J. Sierens krijgt eervol ontslag als gemeentewerkman. De raad besloot voorts hygiënische ver beteringen aan te brengen In de r-k school in Eede, een instructie op te stel len voor de conciërge van het gymnas tieklokaal en de wielervereniging zal 100,80 subsidie als bijdrage in een te kort ontvangen. Het verzoek van de gemeente Water- landkerkje om een derde deel bij te dra gen in de kosten van een wegwijzer van de ANWB 338,71 werd ingewilligd, De gemeente Oostburg heeft een zelfde verzoek gehad. Het aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis kreeg groncl voor de bouw van twaalf premiewoningen toegewezen in het plan-West. VLISSINGEN De vereniging van oud-leerlingen van dc De Ruyterschool in Vlissingen houdt komend weekeinde de jaarlijkse reünie in Vlissingen. een foto-herinneringsexpositie tol sportontmoetingen en een feestavond. Ook aan eventueel meekomende kinde ren van de oud-leerlingen is gedacht. De reünie begint vrijdagmiddag tussen vier en zes met een ontvangst in de nieuwe school. Dan kan men de school- uitbreiding en een expositie van foto grafische herinneringen bekijken. Daar na is er de ontvangst in het zeevaart school-internaat, waar de deelnemers van veraf aan de reünie worden gehuis vest. De vrijdagavond wordt verder be steed aan de algemene ledenvergadering in het internaat Onze Vloot. Van negen uur af vrijdagavond is er een nadere kennismaking met muzikale omlijsting in het restaurant van het internaat. De zaterdag omvat 's morgens een vol leybaltoernooi in de gymnastiekzaal van de nieuwe school, de morgen middag een viswedstrijd en ook 's mor gens bezichtiging van de school en de onthulling, om elf uur, van een door de oud-leerlingenvereniging aan* te bieden cadeau ten behoeve van en in de kantine van de nieuwe school. Na een lopende lunch, weer in het internaat, is er 's middags een autorally terwijl voorts kinderspelen in de gymzaal van de nieuwe school worden georganiseerd. Voor geïnteresseerden is er een excur sie naar de PZEM en het Sloegebied. In hotel .Britannia' volgt dan om half zeven een diner, dat wordt voor zien van een muzikaal intermezzo. Tot slot is er in de sporthal van het inter naat een feestavond, waar de uitslagen worden bekendgemaakt van de diverse sport- en ontspanningswedstrijden waar ook de prijzen aan de worden uitgereikt. KAPELLE De Stichting het Zeeuw se landschap, die zich de bescherming van natuur- en landschapsschoon in de provincie Zeeland ten doel stelt, is er weer in geslaagd haar bezit uit te brei den. Van de kerkvoogdij van de Neder lands hervormde gemeente Sint-Baafs kerk' te Aardenburg kon namelijk een binnendijk in de polder Bewester benoorden St-Pietersdijk, nabij In hucht Draaibrug, worden gekocht. Het gaat hier om een oude binnendijk langs de voormalige haven van Aarden burg, die beplant is met knotwilgen. Dergelijke boomdijken worden de laat ste jaren steeds zeldzamer in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarom is, Het Zeeuwse landschap bijzonder blij nu één voorbeeld in haar bezit te hebben. Het dijkgedeelte is meer dan één kilo meter lang, zodat het met de boombe groeiing een bijzonder markant element in het landschap vormt. Vermeldenswaard is nog dat zich jn het dijldichaam de resten van het verdron ken dorp Hannekenswerve bevinden. Enige jaren geleden zijn hier door de rijksdienst voor oudheidkundig bodem onderzoek opgravingen verricht, waar bij onder meer beschilderde sarcofagen voor de dag kwamen. Helaas moesten indertijd de resten van het dorp weer onder de grond worden gebracht doch wellicht is er te zijner tijd een 1 heid om weer iets zichtbaar te De dijk is gemakkelijk te vinden door, wanneer men de hoofdweg van Oost burg naar Sluis volgt, na de zijweg van Aardenburg de eerste weg met bomen erlangs rechts te nemen. Meteen aan de hoofdweg begint het bezit van .Het Zeeuwse landschap'. Na ongeveer een kilometer, in het kale stuk even voorbij de bocht in de dijk, is het gedeelte waar zich de resten van Hannekenswerve bevinden. Raad Hoek: ,geen ontslag voor ambtenaren na herindeling' HOEK Waarnemend burgemeester 'an der Pejjl van Hoek acht het uit gesloten dat. er onder de ambtenaren van Hoek, Biervliet, Zaamslag en de huidige gemeente Terneuzen ontslagen zullen vallen, als zij na de herindeling gaan in de nieuwe gemeente Terneu- i. ,Ik verwacht eerder dat er nog een tekort aan ambtenaren zal beslaan.' De heer Van der Peijl zei dit dinsdag avond tijdens de raadsvergadering in antwoord op opmerkingen van het PvdA-raadslid M. dé Putter, dat bezwa ren had tegen een onderzoek dat een adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gaat instellen naai- de reorganisatie van de gemeente secretarieën. De totale kosten zijn 60.000, waarvan Hoek per be grotingswijziging 5317.75 voor zijn rekening nam. Ook de heer De Putter ging uitein delijk met het voorstel mee, al bleef hij zich afvragen of de gemeenten de inpassing van het ambtenarenappa raat niet beter zelf hadden kunnen regelen. Volgens de waarnemend burgemeester is dat een moeilijke zaak: ,Men heeft nog nooit met dit bijltje gehakt, er zouden wellicht fouten worden gemaakt. Dit bureau is objectief en gespecialiseerd in der gelijke onderzoeken.' Met het voorlopig vaststellen van de af rekeningen over 1958 lot en met 1962 en 1963 tot en met 1967 trok de raad wat de eerste vijf jaar betreft .administratieve fouten uit het verle den' (de heer Van der Peijl) recht. De heer De Putter vond de afrekening over '58 tot en met '62 een .vervelende ver rassing voor de gemeente'. De voor zitter gaf hem gelijk, maar zei duide lijk het huidige sëcretariepersoneel geen enkel verwijt te willen maken. .Integen deel, deze mensen verdienen een pluim omdat ze alles zo goed hebben recht getrokken. Maar geld kost het ons, daar kunnen we niet onderuit.' De raad ging zonder hoofdelijke stem ming akkoord met een nieuwe verorde ning voor de straatbelasting. Daarin zit ook een verhoging van 12 tot 18 procent voor gebouwde en van 3 tot 5 procent voor ongebouwde eigendommen. De straatnamen in het bestemmingsplan Lovenpolder krijgen bloemennamen. Dr raad nam een voorstel in die richting aan. Andere agendapunten: een uitke ring van de trend voor het personeel, enkele begrotingswijzigingen en een verlengen van de rekening-courant-1 overeenkomst met de boerenleenbank in Terneuzen. ADVERTENTIE Het is een van de meest bekende diëten ter wereld. Een 3-daags superdieet waar je vier kilo van kunt afvallen (maar je mag het maar eens in de 6 weken doen). Kaas uit het vuistje als 'tussendoortje' hóórt erbij. Kijk maar: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit het vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit het vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Koffie en thee zonder suiker mag. Kijk, we staan er niet op dat de naam veranderd wordt in 'kaas uit het vuistje dieet'. Maar het is toch leuk dat je met die smakelijke gewoonte nog kunt vermageren ook. Vraag 't wel even uw arts. MET ZES TEGEN VIJF STEMMEN DOMBURG ,We moeten tot meer planmatige opzet komen bij onze kapitaalsinvesteringen' merkte het Domburgse raadslid A. Passenier (pvda) dinsdagavond op bij de behandeling van een voorstel tot aankoop van een loods in Domburg ten behoeve van een con centratie van de opslagruimten voor ge meentewerken. ,We hebben nu al zo veel loodsen en loodsjes. We moeten eens zoeken naar een afdoende oplos sing', vond de heer Passenier. ,Als u een skelter kan kopen voor de halve prijs, dan doet u dat toch ook?', vroeg wethouder A. Wisse (sgp). ,Ik wil hier niet mee zeggen dat we de loods voor de helft van de prijs krij gen, maar toch wel goedkoop'. Deze vergelijking vond de heer senier helemaal niet opgaan. ,In dit geval gaat het om gemeenschapsgeld en die dertigduizend gulden kun nen we goed gebruiken'. Hiex-mee kon de heer W. K. van Nieu- ■enhuijzen (chu) volledig mee instem- ïen. ,Het gaat hier om "een vrij groot bedrag, die we voor andere dingen moe ten gebruiken'. Mevrouw M. Vaandra ger-Van 't Hoff (gb) zou net een ver standig besluit hebben gevonden als die loods werd betaald van het geld dat de gemeente zou kunnen krijgen door en- :ele andere opslagruimten te verkopen. Met deze gedachtegang waren jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg (chu) en de heer A. Don (pvda) het eens. De andere raadsleden bleken echter meer voor de argumentatie van wethouder Wisse te voelen zodat het voorstel met 6 tegen 5 stemmen werd aanvaard. De loods, die een inhoud van 756 kubieke meter heeft, wordt voor 30.000 van de erven H. van Sluijs gekocht. De raad besloot de stranden in de gemeen te Domburg te verhuren tot en met 1973 aan de stichting Badplaatsbelan- fen Domburg en de VW Mooi Oost- apellè voor respectievelijk 610 en 440 per jaar. Aan de heren A. C. Cornelisse en P. de Hollander te Oostkapeile werd twee smalle stroken grond verhuurd, die tus sen hun voortuinen en het voetpad aan de noord-westzijde van de Duinweg. Op een desbetreffende vraag van de heer Van Nieuwenhuijzen antwoordde burgemeester F. G. Sprenger dat het college de grond liever niet wilde ver kopen in verband met eventuele plan nen. Aan de heer L. Maas wordt voor 300 een bestaande muur van het voormali ge slachthuis verkocht. De heer Maas had zonder vergunning op deze muur ïieuwe muur gemetseld. Tot vertegenwoordiger en plaatsvervan gend vertegenwoordiger in de commis sie gemeenschappelijke regeling slacht huis Middelburg werden respectievelijk burgemeester Sprenger en wethouder Wisse gekozen. Voor een gedeelte van de Nehalenniaweg te Domburg werd een inrijverbod van kracht. Aan de bewo nen van de panden aan die weg wordt £,e if1 een ontheffing verleend. klachten zouden komen ais mening dat men betc-r een machine met een lichtere motor (die ongeveer twee duizend gulden goedkoper was) aan kon schaffen. De heer Coppoolse vond dat men beter met aanschalfen kon wach ten tot het voorjaar wanneer er vol op werk voor een dergelijke machine is in verband met de garantietijd. Het voorstel om een krediet van 5655 voor de grasmaaier beschikbaar te stel len werd evenwel met algemene stem men aanvaard. De raad verhoogde haar krediet voor de uitvoering van onderhoudswerkzaam heden aan diverse straten met 5100. De heer Don merkte bij dit voorstel op dat hij het vreemd vond bij de raads stukken een brief te vinden van één der ambtenaren, die in deze brief waar schuwde voor de mogelijke financiële gevolgen voor de raad als men tekor ten krijgt. ,Ik vind het onwenselijk dat een dergelijke brief bij de openba re raadsstukken ter inzage ligt. Er stond niet eens vertrouwelijk op'. Burgemeester Sprenger vond het echter niet zo'n vreemde gang van zaken. De raad bracht tevens enkele wijzigin gen in de begroting 1969 aan. In de rondvraag vroeg de heer Van Nieu wenhuijzen hoe het stond met de aan besteding van het bestek Duinweg. Da voorzitter deelde mee dat men het be stek .morgen al kon aanbesteden als men iemand wist waarvan de gemeente geld kon lenen. De heer Don deelde mee dat er zeker men het iplan om autoboxen bij de bejaarden- j woningen te Oostkapeile te bouwen door Urasmaaier !aat ?aan- ZiJns inziens waren de klach ten (ondermeer het te verwachten la- Het voorstel van b en w om tot aan koop van een gemotoriseerde grasmaai- machine over te gaan ondervond weer stand van de heren Don (pvda) en A. Coppoolse (ar). De heer Don was TEVEEL BEZWAREN BURGEMEESTER HOOPTE OP AFSTEMMEN VAN VOORSTEL DOMBURG ,Ik moet het voorstel van b en w om een gemeenschappelijke re geling wegschap Walcheren aan te gaan in stemming brengen, maar ik hoop dat het met algemene stemmen wordt afge keurd'. Deze wat ongebruikelijke inlei ding bij het in stemming brengen van een b en w-voorstel hield burgemeesterr G. Sprenger van Domburg dinsdag- menigmaal een vergunning moeten heb- avond nadat in een uitgebreide discussie Dcn heLgeen aanleiding geeft tot dubbel op gang gebracht door jhr nu- G. C. D. ^®rk en soms tot yergissm; lier radikaal gewijzigd'. De raad was algemeen van mening dat om deze reden beter gewacht kon wor den totdat er meer bekend zou zijn om trent de te verwachten situatie. Boven dien was men van mening dat er sprake zou zijn van een doublure in de werk zaamheden van het wegschap en het wa terschap. ,Een doublure, die hoe dan ook jaarlijks de gemeenschap een belang rijk bedrag kost, ongeacht het ongemak dat de ingelanden van beide lichamen Rutgers van Rozenburg (chu), ,'oor de raad onoverkomelijke bezwa- aan de gemeenschappelijke regeling naar voren waren gekomen. werk en soms tot vergissing of verwar ring', aldus de chu-woordvoerder. Ook vond mem de bepaling, zoals die is opgenomen in de ontwerpovereenkomst, dat een gemeente eerst tien jaar moet deelnemen en er een meerderheid van minstens drie kwart van het bestuur nodig is wil een gemeente zich uit de en w hadden het voorstel gedaan, om dat door een uitspraak van de hoge raad cheren .wankel' was geworden. Men gTreKken'n,efc Ju,sf- ond het nodig alle wegen voortaan te laten onderhouden door het wegschap. De hoop van de burgemeester inzake het .tegenstemmen' ging in vervulling. Het belangrijkste bezwaar van raad werd door de heer Rutgers van Rozenburg als volgt onder woorden gebracht: .Verleden jaar heeft de minister van verkeer en waterstaat de zogenaamde Diepdelverscommissie in het leven geroepen, die als taak heeft het gehele waterschapsbestel onder de loep te nemen. Het r ADVERTENTIE) gezond, verkwikkend slapen VLISSINGEN B en w stellen de raad voor 5100 beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling .Herdenking bevrij ding', die aan het einde van dit jaar en n~" - ~eeiaU(] begin 1970 i: 3 plaatsen i waai) gegrond en hij zou ook liever heb- en gezien dat daar een speelplaats -erd aangelegd. Op een desbetreffende vraag van de heer L. Wondergem (ar) deelde de voorzitter mee dat er drie klachten waren binnengekomen op de proef, die deze zomer werd genouden met een later sluitingsuur van de café's. Enkele andere raadsleden hadden echter veel meer kluchten gehad. ,Ik hou me aanbevolen als men met gegronde klachten komt', aldus de burgemeester. .iinutti aau ning. dat grroei en on Domburg n DOMBURG De CH-fractie in de ge- feraad van Domburg is van me- het voor een harmonische ontwikkeling van de gemeente noodzakelijk is. dat op korte termijn nadere maatregelen op het ge bied van de ruimtelijke ordening ge troffen worden, waarhij de belangen en behoeften der verschillende catego rieën inwoners tegen elkaar dienen te worden afgewogen. In de jongste ver gadering van de raad van Domburg heeft de fractie b en w een schrijven aangeboden, waarin de beide CH-raads- leden, YV. K. van Nieuwenhuijzen en jhr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, hun standpunt ten aanzien van een goe de ruimtelijke ordening uiteenzetten. Zij dringen er in dit schrijven onder meer op aan, de plannen van Domburg en omliggende gemeenten op elkaar af te stemmen. Er komen de laatste jaren steeds meer belangen in het geding die zich over een groter gebied uit strekken, weshalve het aanbeveling ver dient met buurgemeenten gezamenlijk plannen op te stellen, .hetzij er in ieder geval voor zorg te dragen respectie velijk te bevorderen, dat de plannen ■an de gemeente en van de omliggende gemeenten op elkaar worden afgestemd'. In dit verband wijzen zij erop, dat in de wet op de ruimtelijke ordening uit drukkelijk de mogelijkheid is gescha pen om met meerdere gemeenten te zamen één structuurplan vast te stel len. Daar ons is gebleken', aldus de CH-fractie in de raad van Domburg, dat de gemeente Veere reeds een struc tuurplan bezit, blijven in dit verband hn.m°nder Vlissinsen zaI worden ge-(dus nog over' Westkapeïb kerke (met name wat betreft het Houden. Her college wijst eron, dat de kosten voorlopig begroot zijn op ƒ24.800. dat de provincie er in deelneemt en dat voor de betrokken gemeenten een bijdrage van 3000 wordt gevraagd. Daarbij ko men nog de kosten voor opbouw en af breken, bewaking en filmvertoning, tot een bedrag van ƒ2100. Het Vlissingse college vindt een dergelijke tentoonstel ling ,als afsluiting voor de gehele her denking van de bevrijding van Zeeland van iiet grootste belang.' Men heeft er in principe mee ingestemd dat de expo sitie in» de hal van het stadhuis wordt feliouden, terwijl voor de filmvertoning e kantine beschikbaar kan worden ge steld. voormalige gemeente Angle- bied dor kerke)'. De fractie nodigt het college van b en w daarom uit te bevorderen, dat voor de gehele gemeente Domburg zo spoe dig mogelijk een structuurplan wordt vastgesteld en dat met dit plan als richtsnoer zou spoedig mogelijk wordt overgegaan tot vaststelling van be stemmingsplannen voor dat gedeelte van Domburg waarvovr dit nog niet is gebeurd. .Tevens zal dan dienen te worden nagegaan, of in de bestaande plannen, met name die der kommen, wijzigingen dienen te worden aange bracht', aldus het schrijven van "de fractie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17