ZEEUWSE VERZETSBEWEGING WAS PARAAT, TOEN GEALLIEERDEN NADDERDEN ZENDERS REEDS VANAF DOLLE DINSDAG' IN DE LUCHT imum DE ZESDAAGSE STRIJD OM DE SCHELDEMOND (I) SECRETARIE BROUWERSHAVEN BLIJFT IN SCHOOL DREISCH0R Uw auto roest waar u bij staat! Van binnen uit! EXTRA FLES violent WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Na vijfentwintig jaar is nog steeds niet vol doende naar voren gekomen, van hoeveel waar de de Zeeuwse verzetsbeweging voor de geal lieerden en de vripnaking van de Scheldemond- is geweest. Noch in Nederlandse, noch in bui tenlandse piiblikaties is daaraan voldoende aandacht besteed. Een aantal Zeeuwse ver zetsmensen heeft in gesprekken met de jour nalist E. Hogeweg, die vanaf 19J/S op Walche ren was ondergedoken en veel van de gebeur tenissen, die zich vlak voor en gedurende de bevrijding hebben afgespeeld, van nabij heeft meegemaakt, nog eens uit de doeken gedaan, wat eigenlijk het werk van de Binnenlandse Strijdkrachten is geweest. Zij hebben hem ook gedeelten van het zich in particuliere handen bevindend archief materiaal ter beschikking ge- stela, waardoor hij in staat was exclusief voor de Provinciale Zeeuwse Courant een aantal artikelen te schrijven, waarin niet alleen de activiteiten van het verzet in die laatste oor logsmaanden worden gememoreerd, maar ook nog eens precies wordt nagegaan, hoe en waar om de bevrijding van Walcheren is verlopen, zoals zij verlopen is. C'. A. van Woelderen. burgemeester van Vlissingen, was de eerste commandant van het gewest Zeeland van de Orde Dienst. We moeten een kwarteeuw terug. De derde okto ber negentienhonderdvierenveertig. In de tuin aehter het huis van Adriaan de Kam op Grijpsker- ko staan een paar mannen. De sirenes, die het luchtalarm aankondigen huilen nog. De mannen in de tuin kijken in de richting van Westkapeüe. Boven dat dorp. cirkelen bommenwerpers en de eerste ont ploffingen zijn te horen. Eén van (le mannen is meer gespannen dan de anderen Hij weet, wat die luchtaanval betekent. Er waren pamfletten uitgegooid, die deze luchtaan val hadden aangekondigd. Niet de plaats en het tijdstip. Maar het doel. De geallieerden wensten liet water als bondgenoot te gebruiken in de strijd om de bevrijding van de Scheldemond. De lucht aanval ap Westkapeüe was de eerste van een reeks op de Walcherse waterkeringen. De gespannen man in de tuin zegt niets. Het aan vliegen van de bommenwerpers houdt aan. Steeds nieuwe golven lossen hun dodelijke lading boven het dorp achter de dijk. Het gezicht van de man vertrekt Elke ontploffing brengt voor hem nieuwe onzekerheid. Wie zou hij straks nog terng vinden in .zijn dorp? Hoeveel bewoners zouden dit helse bombardement overleven Jhr. mr. A. F. C. de Oasembi'óot heeft die middag niet veel meer gezegd. Hij, de algemeen leider van het Zeeuwse verzet, moest vanaf een paar kilome ter afstand toezien, hoe ,zïjn' Westkapeüe het eerst van alle Walcherse gemeenten het slachtoffer werd, van liet aangekondigde geallieerde offensief. En hij zal zich hebben afgevraagd, of dit bombardement werkelijk do enige mogelijkheid was om de Duit sers sneller tot capituleren te dwingen. Maar zo er al twijfel is geweest, hij heeft het die middag niet. laten blijken. Hij heeft stil gekeken en is niet zijn Westkappelaars duizend doden gestorven. Het was geen toeval dat jhr De Casembroot die dag op Grijpskerke was. Reeds vanaf dolle dinsdag" (4 september) werkte op dit Walcherse dorp de dlstrJctszender van de O.D. Aanvankelijk had deze zender in een opslagplaats bij de boomgaard van De Kam gestaan, maar na een paar dagen was men al naar hel dorp gekomen, waar in een vernuftig gecamoufleerde kelder onder het huis van De Kam .de complete radio-groep was ondergebracht en daar om was jhr. De Casembroot er regelmatig te gast. In het huis op het Kerkplein heeft zich zo veel af gespeeld en hebben zoveel bekende verzetsmannen voo- kortere of - langere tijd een onderkomen ge vonden, dat' het onmogelijk is over het voorspel tot de bevrijding te schrijven zonder Grijpskerke te noemen. Maar voor die .doiile dinsdag' was er al heel wat ge beurd in Zeeland, dat nu moet worden gememo reerd. Dat is gevaarlijk, omdat men allicht iets of iemand vergeet, al kan men in een serie kranten artikelen natuurlijk geen uitvoerig gedocumenteerd en compüeet overzicht brengen, van alles, wat zich n die oorlogsjaren heeft afgespeeld. Veel materiaal is zelfs niet voor handen, omdat dit zich bij parti- cuLeren bevindt en de Zeeuwen ook over die perio de nu eenmaal van nature een terughoudende be scheidenheid hebben, die weliswaar te loven is, maar die voor de geschiedenis van het Zeeuwse verzet en de vrijmaking van de Scheldemond het nemen van haast onneembare barrières betekent. Illegaal gewerkt werd er in Zeeland bijvoorbeeld al direct na de capitulatie vaD 1940 en reeds toen zijn er wapendepots aangelegd. Maar de eigenlijke opi>ouw van de verzetsorganisatie, die later op be vel van Z.K.H. Prins Bernhard samensmolten tot Binnenlandse Strijdkrachten, dateert van begin 1941. Er zijn veel plaatselijke groepen geweest, die gedurende kortere of langere tijd een vrij zelf standig bestaan hebben geleid. Maar de drie groe pen, die provinciaal en landelijk waren georgani seerd, de O.D. (ordedienst) de L.O.-K.P. (onder- duikei sverzorging en knokploegen) en groep-Al- brecht' (spionage) waren al vrij snel ook provin ciaal-organisatorisch m opbouw. De O.D. heeft hier in Zeeland als organisatie de be- langsrijkste rol gespeeld. Veefi meer dan elders in het land, waar de O.D. meer bestemd was om als orde dienst direct na de bevrijding op te treden en waar het harde Ulegale werk door andere organisaties werd verricht, heeft de Zeeuwse OD. zich vrijwel vanaf haair oprichting met alle takken van het il legal? werk bezig gehouden. Dat lag aan de. aard van de provincie Zeeland, geografisch sterk ge ïsoleerd met op de eilanden tal van betrekkelijk kleine verspreide woonkernen, die het bedrijven van illegale activiteiten extra riskant maakten en die wel dwong tot een vrij beperkt aantal medewer kers OPRICHTING OD sende aagen voor de bevrijding weleens te maken zou kunnen krijgen met veel wateroverlast, omdat de Duitsers er wel geen bezwaar tegen zouden heb ben hun steüingen met behulp van het water te verdedigen. Dat letter de Engelsen op Walcheren het water te hulp riepen om de Duitsers te ver-, drijven, doet niets af aan het feit, dat de Zeeuw se O.D. zich erop had voorbereid juist de moeilijke verbindingen in stand te kunnen houden. Het mag nu ook weleens geschreven worden, dat reeds m die beginperiode door het gewestelijk com mando bij de Kon. Maatschappij ,De Schelde' centri- fugaa. pompen werden besteld. De maatschappij, waar Antheunisse werkte, is in het begin ook een der ondernemingen geweest, die een aantal voortref felijke verzetsmensen heeft geleverd. BERGEN WERK De vroegere burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, was de eerste, die het ver zoek kreeg ook voor Zeeland een OD. in het leven te roepen. Het was generaal-majoor H. J. Koot, die hem dit verzoek overbracht en de heer Van Woe'deren, die na korte tijd ais gewestelijk com mandant werd opgevolgd door de burgemeester van Westkapeüe, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, wend de zim tot de heer C. Antheunisse, die met de alge hele organisatie van de staf in Zeeland werd be last en de reserve 2e luitenant P. de Kam, die tot verbindingsofficier werd benoemd. Behalve de hr De Casembroot en de verbindingsofficieren Antheunis se en De Kam, maakten van die staf onder andere deel uit mr. J. H. F. Bloemers, die waarnemend commandant was, dr. C. Frumeau (medische dienst), ir. Mol (waterstaat) en mr. Holla (verkeer). Wij noemen deze drie takken van dienst, omdat zij juist voor Zeeland zo belangrijk zijn geweest. Wij schcevea reeds, dat de geaardheid van de provin cie Zeeland tot anders gerichte activiteiten dwong. AI in een vrij vroeg stadium bijvoorbeeld werd men van de zijde van het Algemeen Hoofdkwartier van de O.D. gewaaschuwd, dat men juist in de beslis Lang vooi ,doüe dinsdag", toen het centrum der acti viteiten zich naar Grijpskerke verlegde, zijn er ber gen werk verzet. Men wilde op de eilanden een goed net van radiozenders, waarvoor personeel moest worden opgeleid, niet alleen instructeurs, maar ook code-officieren. Verder moest men niet alleen op Walcheren, maar ook op de andere eilanden en in Zeeuwsoh-VIaanderen mensen vinden, die bereid zou den zijn zodra dat nodig was die zenders te huis vesten. Voorat die opleiding heeft veel hoofdbrekens gekost. Men vond in de Middelburgse radio-amateur P. Neve de man, die de kennis en bekwaamheid liad zen ders te bouwen en marconisten op te leiden, het geen liij met nimmer aflatende toewijding zomer en winter heeft gedaan, waarvoor hij zich vaak vele tientaüen kilometers per fiets door de polder moest bewegen. De opleiding van code-officieren nam An theunisse aanvankelijk zelf ter hand, maar wegens stee Is toenemende werkzaamheden, moest hij later deze taak delegeren aan de Schelde-employe's A. .J. Wensvoort en P. G. Vader. De organisatie van de O.D. vroeg veel tijd. Overal ln en buiten Zeeland werden besprekingen gehouden. Het huis van Chris Louisse in de Gortstraat was in Middelburg het centrale punt, waar de verschillen de mensen elkaar ontmoetten en waarheen ze ook hun correspondentie lieten sturen. Dat huis en dat van Antheunisse in de Lageweg te Middelburg zijn jarenlang centra geweest van illegale activiteiten, terwijl men natuurlijk ook niet mag vergeten, dat op de verschillende eilanden en ook in Zeeuwsch- Vlaanderen de O.D. over contact-adressen beschikte, waar regelmatig werd vergaderd. Maar alle werk in die moeilijke oorlogsjaren ver richt, had tot resultaat, dat toen in begin septem ber 1944 de geallieerden onze grenzen naderden, de Zeeuwse illegaliteit paraat was. De buiten de O.D. werkende illegale groepen, hebben vrijwel zon der bezwaren zich onder het commando van de O.D. geplaatst, toen Prins Bernhard. als commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten dit beval en Eet oude dorp Westkapelle was een woestenijf nac er tientallen slachtoffers onder de bevolking geval ktober 19^1/ de Royal Air Force een eerste aanval op de dijk l hun medewerkers hebben ook in die laatste maan den actief meegewerkt om de taak, die moest wor den verricht, zo goed mogelijk tot een einde te bren gen. RADIOGROEP Op 4 september was de radiogroep, bestaande uit marconisten en code-officieren in dienst gekomen. De disli ictszender Walcheren stond in Grijpkerke. de gewestelijke zender kwam 17 september :n de lucht vanuit het belastinggebouw te Middelburg. Verder beschikten Noord- en Zuid-Beveland en West- Zeeuwsch-Vlaanderen over een zender. Ook in Oost- Zeeuv/si.l.-Vlaanderen had men de beschikking over een radiogroep, maar met deze groep is maar één keer radio-contact geweest. De zender welke voor Schouwen bestemd was, heeft dat eiland nooit be reikt. Toen Piet de Kam en Jo van Donk de koe rier van de verbindingsdienst, deze wilden overbren gen, was er bij de Sloedam plotseling controle. Men heeft de zender toen aan de kant van de weg moeten verbergen om ontdekking te voorko men. Dit materiaal dat in die dagen zo bijzonder schaars was, en dat letterlijk ,met stukjes en beet jes' vanuit Eindhoven naar Zeeland werd gesmok keld. is verloren gegaan. Vanaf dolle dinsdag' tot aan de bevrijding heeft de inlichtingendienst van de OJD. ook de besrhik- king gehad over de gegevens van de .groep-Al- breent' Deze landelijke verzetsgroep hield zich met spionage voor de geallieerden bezig. Zjj had nauw keurig bijgewerkte kaarten van de Duitse posities en vrijwel preciese gegevens over de troepensterk te. Een van de Walcherse contactmensen van de groep, de Oostkapelse onderwijzer Wim Jobse, had na 4 september geen verbinding meer met de rest van het land. Hij en vooral Jo Woltering uit "Vlis singen hebben zich toen beijverd voor de Inlichtin gendienst van de O.D. en de gegevens, die zij ver strekten en die via de radiozender naar het hoofd kwartier van de geallieerden werden gezonden, wa ren naar later bleek zo waardevol, dat liet hoofdkwartier van de 31ste legergroep telegrafisch van z'jn waardering blijk gaf. De Duitse commanderend generaal Daser heeft al tijd vermoed, dat de geallieerden inlichtingen van binnenuit kregen. Zo goed was hun vuur op de stel lingen gericht. Toen hem op de middag van de zesde november een telegram werd overhandigd, dat via de radio-groep van de O.D. was binnengekomen en waarin hem werd bevolen te capituleren, zei hij: ,Ha, toch een geheime zender die leidt dus het vuur op de stad'. Hetgeen echter niet juist was. Om do betekenis van het Zeeuwse verzet en dan met name het actieve optreden van de verbindingsdienst goed te begrijpen, moet herinnerd worden aan de algehele militaire situatie. Het offensief bij Arn hem was vastgelopen. Voor wat Zeeland betreft, had dit tot gevolg, dat de Duitsers zich bij de Kreekrakdam konden ingraven, waardoor de Zeeuwse eilanden van Brabant werden geïsoleerd. Oost- Zeeuvvsch-Vlaanderen was vrij snel door onder andere Po'.en bevrijd, maar West Zeeuwsch-Vl aan deren eerst na b.oe&ige gevechten en na een bombardement, dat Breskens vrijwel helemaal verwoestte. Maar zo Hang Zuid-Beveland en Walcheren zich in han den van de Duitsers bevonden konden de geallieer den geen gebruik maken van de haven van Ant werpen. Vooral Walcheren was door de Duitsers herschapen in een bijna onneembare vesting, waar van dc verovering een haast onmogelijke taak leek, als w geen methode kon worden gevonden om het Duitse verzet te breken. De geallieerde strategen meenden, dat de beste methode was Walcheren onder water te zetten door de dijken te bombarderen. Deze bombardementen begonnen op 3 oktober en werden nadien een paar maai herhaald. Op vier plaatsen bi'j Westkapelle, Veere en Vlissingen blies men onder andere met afgeworpen tijdbommen de dijken op, maar het duur de toen nog veertien dagen voor het eiland werkelijk geheel onder water stond op de hoger gelegen woon- kertner. na. GOED WERKEND NET Op dat moment bleek, hoe juist de Zeeuwse ver zetsmensen hadden gezien door een goed werkend net van verbindingen op te bouwen. Reeds vanaf 17 september had men contact (met het Nederland se hoofdkwartier in Eindhoven, waaraan militaire gegevens werden doorgestuurd. En ook met Noord- Beveland, Goes en Breskens had men dagelijks con tact. De zender in Breskens werd na het bombar dement naar Schoondijke overgebracht. In de archie ven van code-officier Anton J. Wensvoort, bevindt zich nog de lijst van de slachtoffers van het bom bardement van Breskons, door marconist H. Bak ker, Jo Antheunisse en D. C. Bouwense opgesteld en via de zender naar Middelburg gestuurd. Bij de onlangs ;n Breskens gehouden dodenherdenking heeft men tleze '.ijst kunnen raadplegen. Er zijn die eerste weken van het actief optreden van c'.c radio-dienst tal van grote en kleine voor vallen geweest, die de leden van deze dienst nooit zullen vergeten. De Duitsers hadden een peirwa- gen on zaten achter de zender, waarvan zij het be staan vermoedde, aan. Maar de wachtposten veelal ingeschakelde marechaussees leenden deze wagen, zodat er altijd tijdig alarm werd geslagen. Niettemir is het onbegrijpelijk, dat de Duitsers er geen lucht van hebben gekregen, wat er zich onder bun ogen in het huis van De Kam afspeel de en welke voorname onderduikers daar zo nu en dan bij elkaar kwamen. Ook Rudolph Fassaert die kort voor de bevrijding van Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren imet een machinegeweer in zijn 'handen was gearresteerd en naar Middelburg overgebracht, waar hij ter dood werd veroordeeld, maar wist te ont snappen. zocht zijn toevlucht in huize De Kam. Verder was er na ,doüe dinsdag' altrijd een complete radio-ploeg aan het werk, werd er onder andere een Duitse deserteur, de in Middelburg grootgebrachte, maar door de weermacht opgeroepen Heinz Schro der, die voor de O.D. werkte en Hater bij het mijn- opruimt n omkwam, gehuisvest en zaten er ook nog .gewone' onderduikers. De Duitsers liepen de werkplaats van De Kam dn en uit, maar bemerkten niets. Ze hebben een paar keer huiszoeking gedaan op zoek naar arbeids krachten, maar niemand en niets gevonden. De jon gens -van de Grijpskerkse O.D. hebben vele avonden op v/acht gestaan op het afwerpterrsin, vlak bij het dorp, dat niet onder water stond. Hoewel de Engeisen herhaaldelijk hadden toegezegd wapens te zullen .droppen', is er bij Grijpskerke echter nim mer één wapen gevallen. Dringend behoefte aan wa pens was er ook niet, want alle leden van de radio- ploeg. de verbindingsofficieren, en ook de mensen van de Grjpskerkse O.D. waren in het bezit van revol vers en karabijnen, die voor het merendeel al in 1940 waren achtergehouden. Maar modern materi aal w.is niet voor handen. IN DE BEDSTEE Toen het in de kelder te vochtig werd, verhuisde de zender naar een bedstee in een voorkamertje. Hier was de marconist volop aan het seinen en ont cijferde de code-officier telegrammen toen de Duit sers weer eens een razzia hielden. De geopende voordeur bedekte de deur van het voorkamertje half. Moeder De Kam, die had opengedaan, giing voor de on'oeuekte helft staan. De Duitsers bemerkten het kamertje niet. Zij liepen de gang in. De marco nist had het seinen zelfs niet onderbroken. Eind cklober werd het duidelijk, dat het verwachte geaJieerde offensief tegen Walcheren niet lang meer kon uitblijven. Mede als gevolg van de steeds gro ter wordende wateroverlast en de noodzaak met de districtszender dichterbijbij het hoofdkwartier van de O.D. in Middelburg te zitten, werd de radio-groep overgebracht naar de hoofdstad, waar zij onderdak vond bij mevr. H. van de Heuvel in de Noordstraat, schuin tegenover het belastinggebouw, waar de ge westelijke zender stond opgesteld. Toen op de eerste november de geallieerde landingen begonnen, was er in huize De Kam waarschijnlijk voor hel eerst sinds jaren niemand meer, die niet om de een of andere reden door de Duitsers werd gezoclu. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft bij baar eerste bezoek aan Walcheren na de bevrijding dit Zeeuwse zendstation met een bezoek vereerd. Maar eerst zou Walcheren nog vijf dagen bloedige strijd wachten en zouden vele gezinnen In rouw gedompeld worden. De bombardementen van de der de oktober waren slechts de ouverture op een actie, die om welke reden ook nationaal en internatio naal niet die belangstelling heeft gekregen, welke op grond van haar betekenis mocht worden ver wacht. (ADVERTENTIE) Herdenking bevrijding van Aardenburg I AARDENBURG Ter gelegenheid van de herdenking dat Aardenburg 25 jaar geleden werd bevrijd, op 19 oktober 1944, nenkomst zal worden opgeluisterd door het Cecilia-koor uit Sint-Jansteen, on der leiding van de heer W. Bartz en de organist M. Zonneheld. Ds G. C. van Roijen uit Oosterbock, die tijdens de be vrijdingsdagen N. !-I.-predikant te Aar denburg was, zal spreken naar aanlei ding van het onderwerp: .dankbaarheid en verantwoordelijkheid Culturele avond in Kloetinge Zaterdag 11 oktober heeft de CCMZ te Kloetinge een .Culturele avond' georga niseerd. Van 19.00-20.00 uur was er een expositie van schilderijen, verzorgd door de Goese kunstenaar Frans Dirkse. Van 20.00-21.30 uur werd er in de kerk geconcerteerd door Anton van Kalmt- hout, organist van de H. Hartkerk te Breda, met medewerking van mevrouw Tamminga-Buthfer. sopraan uit Goes. Mevrouw Tamminga zong voor de pauze 3 Bach-liederen en na dc pauze .Aprés un réve' van G. Fauré en .Soupir' van Duparc. De organist vertolkte werken van F. Couperih, J. S. Bach, C. Franck en A. Maessen. Voor uitbreiding 12.000,- Archief in het gymnastieklokaal IÏKOUWERSHAVKN De gemeente secretarie van Brouwershaven blijft ge huisvest in de vooinialige school in| Dreischor. De gemeenteraad besloot maandagavond de secretarie uit te brei den met een kamer voor de secretaris ;en spreekkamer. Daarvoor werd via een begrotingswijziging een bedrag van ƒ12.000 op tafel gebracht. De raadsle den bleken het mot burgemeester en wethouders eeris, dat liet uitgesloten moet worden geacht, dat liet politiege- bouw in Brouwershaven gebruikt zal kunnen worden voor de secretarie. Alen zou dnt gebouw dan moeten kopen en dat ls financieel niet haalbaar. In de overwegingen werd ook be- ADVERTENTIE) D« «alge afdoende oplowing lftd*ollnc produkt T69-S trokken het feit, dat de gemeente mogelijk per 1 januari 1971 zelf voor liet archief zal moeten gaan zorgen. B en w meende, dat overwo gen moet worden of het gymnastiek lokaal in Dreischor als archiefbe waarplaats is in te richten. Men zou dan moeten proberen een ander gymnastieklokaal te krijgen. In antwoord op een vraag van mr A. Gast (vvd) deelde burgemeester mr P. Boersma mee, dat het gemeente huis in Brouwershaven na de res tauratie gebruikt zal worden voor raadsvergaderingen en dat ook de trouwzaal in dat gebouw zal komen. Verder wordt gedacht aan inrichting van een spreekkamer. Maar er zijn overigens geen concrete gedachten c""' bestemming van de ruimten in stadhuis. Hetzelfde geidl voor het huis, ernaast. sloopt, omdat het als monument is be stempeld. De school wordt gebruikt voor, de Nutsbibliotheek, die wil gaan uit-] breiden en als kleedlokaal bij het gym-; nastieklokaal. Verder maakt een zang-| koor gebruik van de school. Er ligt een beroepschrift bij de raad van state om de school weg te mogen krijgen. De heer Boersma deelde verder nog mee, dat het sportveld in Noordgouwe is op-: De raad hield zich verder in een vlotte geleverd. Men moet daar nog een vergadering bezig n:et vaststelling van schriftelijke mededeling over krijgen.|een aantal begrotingswijzigingen. Grond De raad verkocht een stuk grond van 2.12.74 hectare in het bestemmingsplan Brouwershaven-West. De nv is van plan in liet totaal 44 woningen in diver se bouwtypen neer te zette. Een deel van de grond is al bouwrijp dat voor 21 woningen aan de Kromwal en de Burgemeester Gastslraat en de rest van de grond, waar 23 bungalows ko men, moet nog bouwrijp worden ge maakt. De grondverkoop leverde een bedrag van 515.585,80 op. Tussen de Kromval en de Burgemeester Gaststraat werd 1000 m2 grond verkocht aan de heer P. H. J. Everwijn te Emmeloord, die er een bungalow wil bouwen. De grond kost ƒ29,90 per m2. In antwoord op een vraag van de lieer L. C. Braber; (pvda) deelde burgemeester Boersma mee, dat de oude openbare school in Brouwershaven niet kan worden ge-I (ADVERTENTIE) bij elke aankoopr van een \l violent hoestsiroop] uiterst I jP werkzaam j aangenaam' .van smaak hoestsiroop voor kinderen én volwassenen «JJUTIM N.V. - 0EGST6EEEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9