Toeristische overnachtingen: geen sterke daling verwacht Beheerders Noordzeekeringen hebben ook recht op een rijksbijdrage Sloop bij St.-Jacobskerk Mobil 2dagen Brussel Recreatieonderzoek is thans in studie VOLGERS DIJKGRAAF WATERSCHAP WALCHEREN Bezwaren worden kenbaar gemaakt aan kamerfracties Wordt ook Topscorer! Speel mee met M@bil Sterke uitbreiding propaganda nodig Studie bestrijding olie-stranden 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België Volledig verzorgd. Tf Sn van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. i "v voordelig V w uit met NS MIDDELBURG De werkcomniissle van de recreatïeraad Zeeland heeft een programma in studie over een uit te voeren recreatie-onderzoek. Onderzocht zullen worden: de omvang en de spreiding van de recreatie in Zeeland; het gedragspatroon en de behoeften van de recreanten in Zeeland; de waardering van Zeeland als vakantieland. Bovendien zal marktonderzoek worden verricht ten behoeve van de aqui- sitietaak van de provinciale Zeeuwse VW. De gegevens kunnen worden verkregen door het houden van tellingen en het enquêteren van recreanten en ondernemers. Het onderzoek zal zich uitstrekken over alle vormen van recreatie die in Zeeland voorkomen. Het onderzoek naar de waardering van Zeeland als vakantieland zal zich niet beperken tot de in Zeeland ver blijvende recreanten. Het is daarnaast, zo zeggen gs, bijzonder belangrijk om een inzicht te verkrijgen in de motieven waarom m enniet naar Zee land komt. De resultaten van het onderzoek worden van groot belang ge acht voor het inrichtingsbeleid van de overheid. Ook de particuliere on dernemers en de provinciale VW zijn hiermee gebaat. De kosten worden voorlopig geraama op 150.000. GS: LICHTE STIJGING IN DE TOEKOMST Zeeuwse ALMANAK Stemmen Als men in november op Zuid-Be veland gaat stemmen voor nieuwe gemeenteraden in GoesNieuw- Borsele, Kapelle en Reimerswaal zal men in enkele plaatsen ge bruik maken van een stern-machi ne. De vooruitgang is niet tegen te houden. Geen stembiljet meer, maar een druk op de knop. Een voordeel is, aldus een Bevelandse magistraat, dat de mensen geen leuzen meer op het stembiljet kunnen schrijven. Wat een misvatting. Een unieke mogelijkheid om te achterhalen wat er onder het volk leeft, wordt ons met de invoering van de stern- machine ontnomen. Waar is dan de tijd naar toe, dat bewogen kiezers urenlang in het stemhok je rondscharrelden om hun bil jet op te sieren met een vers f Men ziet het maar weer: waar de machine verschijnt, moet de poë zie wijken. Maar is er met zo'n machine dan helemaal geen enkel i ar dig resultaat te bereikenNa tuurlijk wel. Zo'n machine biedt zelfs zoveel spectaculaire moge lijkheden, dat men zich na de ver kiezingen op Zuid-Beveland viel zal haasten om terug te keren naar het vertrouwde stembiljet. U moet het zich eens voorstellen. De oppositie, die een teleurstel lende uitslag verwacht, huurt een vent, die midden in de stemming een handje zand in het instru ment gooit. En dat is dan nog maar een heel primitieve metho de. Wat kun je niet bereiken met het bevestigen van magneten of het steken van breipriemen in het telwerk van de tegenstander? Dat Is dan het ontregelen van de tegenpartij. En dan weet men n<5g niet wat er onder het volk leeft. Een geheel ander punt: hoeveel partijen kan zo'n machine ver werken? In de kamer zitten er nu al twaalf, waarvan de boe ren nog eens jammerlijk in drieën uiteen zijn gevallen. Het aantal bestaande partijen is veel groter en groeit non steeds voorspoedig. Wat voor installaties en voorzie ningen zal dit niet vergen Laten we nu eens aannemen, dat bij de huidige groei het aantal partijen over twintig jaar, en dan dat nog een voorzichtige progno se, tweehonderddrieëntwintig zal bedragen. Het conventionele stem biljet is dan altijd nog een hand zaam boekje. Maar hoe ziet de machine er dan uit? Juist. De kiezer schrikt zich een ongeluk en verlaat verpletterd het stem lokaal, dat intussen de afmetin gen van een industriehal heeft aangenomen, fie Partij van de Arbeid' roept hij nog. Maar het Is te laat. Het werk is al ge daan. VLISSINGEN De St-Ja- cobskerk in het centrum van Vlissingen komt meer in de vrije ruimte te staan. Vorige week is een begin gemaakt met de sloop van het pand op de hoek van de Lepelstraat, waarin oorspronkelijk een dansschool was gevestigd. Ook de andere panden in de Lepelstraat, min of meer te genover de St-Jacobsstraat, zullen er in de toekomst aan moeten geloven. Eén van de ze panden staat al leeg, maar men kan niet aan de sloop beginnen voordat ook de naastgelegen drogisterij is ontruimd. Wanneer dit zal zijn, weet men bij de Vlis- singse gemeentewerken nog niet te zeggen. De winkeltjes die aan de zijde van de Oude Markt tegen de kerk aan zijn gebouwd, worden niet ge sloopt, evenmin als het kan toor van de hervormde kerk, dat achter de voormalige dansschool staat. Het ligt in de bedoeling dat de vrijko mende grond zal worden be nut, zoals dat ook al -gedeel telijk het geval is, voor de aanleg van parkachtig groen. De sloopwerkzaamheden zijn momenteel in handen van het aannemersbedrijf Sturm en Dekker te Oostkapelle. (Foto PZC) MIDDELBURG Dijkgraaf jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg heeft dinsdag op de vergadering van het water schap Walcheren gezegd de tweede-kamerfracties op de hoogte te zullen brengen van de omstandigheid dat men er grote bezwaren tegen heeft dat de Noordzeekering buiten de sub sidiëring van de hoogwaterke ringen wordt gehouden. Gede puteerde staten van Zeeland hebben deze zaak eveneens aan hangig gemaakt, bij de minister van verkeer en waterstaat. Er wordt zo stellen gs daarmee vooruitgelopen op de beslissing over een eventuele overdracht van de Noordzeekering aan het rijk. Voor het eerst werd In de rijksbe groting van 1969 een bedrag uitge trokken voor rijksbijdrage in de on derhoudskosten van de waterschap pen. In de memorie van toelichting Is uitdrukkelijk vermeld, dat de be heerders van de Noordzeekeringen niet ln deze bedrage van 12.000.000 delen. De minister baseerde daarbij zijn standpunt op het rapport \an ili; ambtelijke werkgroep (commissic- Steenbcek) die adviseerde het be heer der Noordzeekeringen aan het rijk tc doen overdragen. Dit standpunt is ons inziens onjuist, zo stelde de dijkgraaf dinsdag. Door de minister is een zogenaam de .diepdelverscommissie' ingesteld die rapport en advies zal dienen uit te brengen over de toekomst van het waterschapsbestel in Nederland. Aan deze commissie is verzocht de kwestie van het Noordzeekeringsbe- heer met voorrang te behandelen. ,Het is', zo zei jhr mr Rutgers, ver der niet billijk om zolang door de staten-generaal nog niet is beslist op het advies van de commissie thans de beheerders van de Noord zeekeringen van subsidie uit te slui ten. Bovendien behoeft de minister van zijn standpunt uit niet incon sequent te handelen wanneer hij hangende deze aangelegenheid thans het beheer van de Noordzee keringen wel voor een rijksbijdrage in het onderhoud in aanmerking laat komen'. Bij de openbare behandeling van dc begroting 1969 in de kamer is, zo merkt de nota van het waterschap Walcheren op, door verschillende ka merleden hierop gewezen. De minis ter antwoordde daarop dat wanneer de waterschappen de zeeweringen te duur vonden zij het beheer maar aan het rijk moesten overdragen. Een soortgelijk antwoord kwam er op vragen van het eerste kamerlid Van Eeten. .In de begroting voor 1970 is het voor de bijdrage aan de water schappen geraamde bedrag ver hoogd tot ƒ16.000.000 maar uit de begroting blijkt niet dat de minister terzake zijn standpunt heeft gewijzigd. Zouden de Noordzeekeringen thans wel de len in de rijksbijdragen dan zou dat ongetwijfeld met zoveel woor den zijn vermeld', zo zei de dijk graaf in een nadere toelichting. Maar nu blijkt wel dat de minis ter zijn standpunt heeft gehand haafd'. Volgens jhr mr Rutgers van Rozen burg raakt het bij de behandeling van de begroting 1969 door de mi nister gegeven antwoord de kern van de zaak niet. Het gaat er niet om of de zeeweringen al dan niet te duur zijn voor de waterschappen, maar liet gaat erom en dat zal de diepdelverscommissie moeten uit maken door welke instantie on der de huidige omstandigheden in liet huidige staatsrechtelijke sys teem de Noordzeekeringen het best kunnen worden beheerd. .Dus' zo zei de dijkgraaf bij wie een meest doelmatig, efficiënt en aan de huidige eisen van openbaarheid en inspraak beantwoordend beheer lean worden verwacht. Zolang dit niet is uitgemaakt hebben de beheerders van de Noordzeekeringen evenzeer recht op een rijksbijdrage ln de on derhoudskosten als de overige be heerders van hoogwaterkeringen'. Aldus de dijkgraaf in de vergadering van het waterschap Walcheren. VRIJ WARM Vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gis teren. aanhouden donderdag en vrlj- ii norinnal. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp: 2 tot 6 graden boven normaalkans op een droge perio de van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel, droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp1 tot 6 graden bo ven normaal: kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Normalen voor 13-17 oktober, respectie velijk min. temp. en max. temp: Den Helder 10 li Eelde 6 H De Bilt 7 15 Vlissingen Zuid-Limburg 15 oktober Zon op Maan op onder 17.47 onder 10J8 NIET STEMMEN MET BALPEN (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Minister Beer- n ink van binnenlandse zaken is liet eens geworden niet do kiesraad, die in het ongeldig verklaren van een drietal stombiljetten bij de op 2 juli 196!) ge houden verkiezing van do leden van de eerste kamer, geen aanleiding ziet, 0111 tot wijziging van de desbetreffende be paling in de kieswet te adviseren. De minister deelt dit mede in antwoord op vragen van het lid van de tweede kamer, mej. G. S. H. M. Kok (kvp). De desbetreffende bepaling van de kies wet inhoudende, dat een statenlid zijnj stein uitbrengt door met potlood zwart te maken een wit stipje, geplaatst in het etemvak vóór de naam van de kan didaat zijner keuze, heeft volgens de kiesraad een alleszins redelijke strek king. Deze bepaling beoogt de anonimi teit van de kiezer te garanderen. Het geheim van de stemming zou immers niet gewaarborgd zijn, wanneer achter af aan de hand van het gebezigde schrijf materiaal nagegaan zou kunnen wor den hoe in een bepaald geval is ge stemd. fADVERTENTIE Doe mee! Haal uw gratis kaartje bij een Mobil benzinestation. Win duizend gulder, MIDDELBURG Voor zover thans is na te gaan zal het aantal toeristische overnachtingen in Zeeland dit seizoen ongeveer gelijk zijn aan het cijfer voor 1968. Een dergelijk beeld geeft ook de gehele Nederlandse en Belgische kust te zien. Dat delen gs mee in antwoord op vragen die bij statenleden z\jn gerezen bij de bestudering van de nota over de ontwikkeling van de openluchtrecreatie. In het alge meen verslag vragen de statenleden zich af in hoeverre de ongun stige ontwikkeling van het prijsniveau en van de dienstverlening het cyfer van de toeristische overnachtingen zal beïnvloeden. nieuwe recreatiegebieden van het begin af voorzieningen voor sociale dag- en verblijfsrecreatie worden getroffen en dat daarvoor aantrekkelijke terreinen in aanmerking komen. In dit verband wordt gewezen op de inrichting van het Veerse Meer. waarbij de sociale recreatie een belangrijke plaats in neemt. Volgens gs steekt Zeeland wat het prijsniveau en de dienstverlening aangaat niet ongunstig af. Voor de eerstkomende jaren houden gs reke ning met een lichte stijging van de belangstelling. Op middellange ter mijn wordt voor Zeeland een sterke re groei venvacht. Hiervoor zal een verhoging van de attractie waar de van de recreatiegebieden nodig zijn, terwijl het bedrijfsleven een verant woord prijsbeleid zal moeten voe ren. gecombineerd met een goede dienstverlening. De provinciale Zeeuwse VVV zal in nauwe samen werking met het bedrijfsleven haar propaganda-activiteiten sterk moe ten uitbreiden. Gelet op de cijfers van de laatste seizoenen en op de voortgaande concurrentie van zuide lijke recreatiegebieden achten gs de minder optimistische prognoses van de ontwikkelingsschets voor de ja ren 19S0 en 2000 meer aanvaard baar dan de ramingen van creatienota voor 1975 en 1985. Meegedeeld wordt dat het college zal bevorderen dat bij de inrichting van Geen teruggang van het aantal toeristische overnachtingen Zeeland zo i-s de verwachting van gs. Deze archieffoto blijft ook toekomstbeeld: druk bezette cam pings in Zeeland. Bescherming Ter bescherming van het landschaps- schoon achten gs het niet gewenst dat caravans langer dan zes maanden aan wezig zijn op terreinen in het agrarisch gebied. De categorie sta-caravans is aangewezen op terreinen bij de con centratiepunten voor de strandrecreatie en voor de recreatie op en aan het wa ter. Er hoeft geen vrees te bestaan dat bij een sterke uitbreiding van het aan tal sta-caravans er voor andere ver- blijfe vormen op de kampeerterreinen bij de concentratiegebieden niet vol doende plaats zal zijn. Er zal op dit fiunt in de toekomst een diligent eid worden gevoerd. In het kader van het streven naar een zo gevarieerd mogelijk pakket van toe ristische voorzieningen zou een speel zaal volgens gs in een bepaalde situatie kunnen passen. De gedachten kunnen daarbij uitgaan naar een recreatiecen trum van stedelijke allure. Gs wijzen erop dat de wet op de kansspelen een casino niet toelaat. Wanneer er moge lijk leden zullen ontstaan voor de stich ting van speelzalen zullen deze voor zieningen naar men verwacht onder de invloedssfeer van de gemeentelijke overheid vallen. Voor de provincie, ligt, zo wordt gesteld, op dit punt geen taak. De begeleiding en stimulering van par-, ticuliere activiteiten bij liet realiseren i van ontspanningsaccommodatie kan volgens gs tot uitdrukking komen door] liet aanwijzen en eventueel beschik baar stellen van terreinen, door het zorgen van een goede ontsluiting van de ontspanningsaccommodatie, dooi liet bieden van mogelijkheden tot winst gevende nevenexploitatie zoals café. winkel, benzineverkooppunt en dergc-' lijke en door het in bepaalde gevallen subsidiëren van ontspanningsaccom modatie. Het ministerie heeft thans een belangrijke wijziging van de sub sidiemogelijkheden voor particuliere recreatie-objecten in voorbereiding. Gs delen verder op vragen mee dat de gron den in het beheersgebied van de stich ting recreatieplan Grevelingenbekken voor een groot deel in handen zijn van particulieren. Aan deze stichting zal worden gevraagd te bestuderen of er aanleiding is deze grond in handen vafl de overheid te krijgen. Aan de re- creatieraad zal worden gevraagd om binnen een jaar een eerste nota voor te leggen over de inrichting van het Zeeuwse Meer. Door verdere inrichting van de Braakman en de realisering van liet recreatieplan Otheense kreek zal Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen geduren de een reeks van jaren over voldoen de recreatiemogelijkheden voor de eigen bevolking beschikken, ook als er rekening wordt gehouden met het bezoek uit België. Gs wijzen tevens op de ingebruikname van het recreatiegebied De Vogel, volgend jaar. Nader zal worden bekeken in hoeverre andere kreken in Zeeuwsch- Vlaanderen geschikt kunnen worden gemaakt voor de dagrecreatie. ,1 DVER.TENTlEj WOUOL ■tandpasia Behoud van Uw tanden Riolering Gs willen bij het meerjarenplan de hoogste urgentie toekennen aan de rioleringsprojecten. Binnenkort kan een uitspraak worden verwacht van het rijk voor het rioleringsproject van Wes- terschouwen. Gs achten het niet ver antwoord dat geldleningen worden aan gegaan voor de financiering van het meerjarenplan. De .voordelen' van de geldontwaarding wegen daartegen niet op. MIDDELBURG Op vragen van statenleden naar aanleiding van de bestudering van de nota voor de openluchtrecreatie Zeeland delen gs mee dat op liet ogen blik een studie gaande is lioe de vervuiling van de stranden door olie snel kan worden bestreden. Dat gebeurt door een aantal provinciale besturen waaronder Zeeland en de kustgemeenten in de provincies. Aanleiding daartoe was een uitspraak van de minister van verkeer en w a terstaat dat deze geen taak voor het rijk aanwezig zag. Het rijk beperkt zich tot de bestrijding van de olieverontreiniging ter zee Hiertoe zijn organisatorische en tech nische voorzieningen getroffen om olievelden die de kust bedreigen te verontreinigen, te bestrijden. Met an dere aan de Noordzee grenzende lan den bestaan contacten om te koemen tot samenwerking en uitwisseling van ervaringen. ADVERTENTIE Mej. L. A. de Lobei F. P. J. do Ruig Geleen Haarlem f1000,- f500,- E. H. J. Stellinga Tilburg f1000,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2