PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEVEN RUSSEN IN DE RUIMTE Lagerhuis somber gestemd na ernstige rellen in Ulster Industriële ,club van acht' wil duwen aan werkklimaat in Midden-Zeeland AANGIFTE PRINSJE IN ZIEKENHUIS Vandaag in de krant... SOJOEZ-8 VOEGT ZICH BIJ SOJOEZ-6 EN SOJOEZ-7 Plooibaar ACTIE CALLAGHAN GOEDGEKEURD ELF LEDEN TREDEN UIT GORKUMSE RAAD Loonaanpassing mogelijk na Duitse revaluatie 1971 PIEKJAAR VOOR WERVING PERSONEEL Schouders eronder 212e jaargang - no. 241 WAARIN OPGENOMEN DE M ID DELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ie, F. B. den (oer en W. c 2751). Middolburs, Morin •du. ƒ5,55. in<«. mod. 3 Dinsdag 14 oktober 1969 UTRECHT (GPD) Prins Claus zal vanmorgen in verband met de gezondheidstoestand van zijn zoon geen aangifte doen op het Utrechtse stadhuis. Burgemeester De Ranitz, die fungeert als amb tenaar van de burgerlijke stand, zal, samen met de twee getuigen, dr Beel, vice-voorzitter van de raad van state, en premier De •Jong naar het academisch zieken huis komen, waar de officiële aan gifte zal plaatsvinden. Omdat de baby nog in de couveuse zal lig gen, zul het vertonen aan de amb tenaar van de burgerlijke stand later gebeuren. Het NOS-journaal van vanavond besteedt aandacht aan de 's mor gens te houden geboorte-aangifte van de derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus. De aangifte ten overstaan van de Utrechtse burgemeester zal niet rechtstreeks op de tv te volgen zijn. Foto boven: Prinses Irene heeft bezoek gebracht aan haar zuster. Onder: Ter herinnering aan de ge boorte van het derde prinsje heeft de Koninklijke Begeer in Voor schoten een penning geslagen, met de vjjf portretten van het prinse lijk gezin. De randtekst luidt: zich in het geluk van een ander verheugen, is er deel aan hebben. Op de keerzijde staat het persoon lijk wapen van de nieuwe prins. Het ontwerp is van de medailleur Willem Vis. Miljoen HET MILJOENSTE motorvoer tuig in 1969 is maandag de tol kantoren van de Zeelandbrug ge passeerd. (Pag. 2). Neutraliteit DE NEUTRALITEIT van Neder land in 1939 was misplaatst. Tot deze conclusie komt dr L. DE Jong van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie (pag. 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5 en 7. Sport: pag. 11. Radio-tv: pag. 13. Financieel nieuws: pag. 15. MOSKOU (DPA, AFP, REUTER) Alle zeven ruimtevaarders aan boord van de Sojoez-6, -7 en -8, die respectievelijk zaterdag, zon dag en maandag zijn gelan ceerd, maken het goed. Dit meldde maandagmiddag het Russische persbureau ,Tass'. De Sojoez-8 had maandag middag om 14.30 uur (Ned. tijd) twee omlopen om de aarde gemaakt. Het ruimte schip bevindt zich op een hoogte van 205 tot 223 kilo meter en zijn baan ligt in een hoek van 51.7 graden ten op zichte van de evenaar. In 88.6 minuten draait de So- joez-8 om de aarde. De ge gevens van de Sojoez-6 en -7 zijn identiek of ongeveer ge lijk. Om 14.30 uur maandag middag hadden zij respectie velijk 34 en 18 omlopen om de aarde gemaakt. Het is de eerste maal in de ge schiedenis dat drie bemande ruim teschepen met zeven kosmonau ten om de aarde cirkelen. Waarne mers zien in de aanwezigheid van twee ervaren kosmonauten aan boord van de Sojoez-8 (de 41-ja- rige kolonel Sjaf.alow en de 35-ja- rige burger-ingenieur Alexej Je- lissejew) een bevestiging van het vermoeden dat de Russen een voor langere tijd bruikbaar ruimtesta tion willen bouwer.. Het station zou dan moeten wor den gevormd door de Sojoez-7 en de Sojoez-8, omdat deze twee ruimteschepen over koppe- lingsapparatuur beschikken, het geen niet het geval is met de So joez-6. Dit laatste ruimteschip zou dan moeten dienen om de zeven ruimtevaarders na het volbrengen van hun taak, vermoedelijk op of - omstreeks 18 oktober, naar de aarde terug te brengen. Comman dant van de gehele vlucht is kolo nel Sjalalow. Volgens het persbu reau ,Tass' omvat het program ma van de groepsvluoht een reeks belangrijke wetenschappelijk- f.echnische taken. Daartoe beho ren een omvangrijke vluchtcon- trole en wetenschappelijk ruim te-onderzoek De Russische televisie toonde gis teravond televisiebeelden uit de drie ruimtevoertuigen. De kwali teit van de beelden van de So joez-7 en de -8 waren goed. Die uit de Sojoez-6 waren van slech te kwaliteit. De Sojoez-S met luitenant-kolo nel Georgy Sjonin en burger-in genieur dr Valery Koebasov en de Sojoez-7 met luitenant-ko lonel Anatoly Filiptsjenko, bur ger-ingenieur dr Vladislav Vol- kov en luitenant-kolonel Viktor Gorbatko, voerden maandag al dus ,Tass' opdrachten uit ter wijl de bemanningen ook weten schappelijk onderzoek verrichten. Derde Overstap' Ingenieur Jelissejew stapte in ja nuari samen met kolonel Chroe- now via een ruimtewandeling over van de Sojoez-5 in de Sojoez-4 waar kolonel SJatalow ook toen commandant was De .overstap' geschiedde na een koppelingsma noeuvre. Na dit experiment wer den Jelissejew en de anderen on derscheiden met de titel .held van de Sowjet-Unie'. Het Russische persbureau meld de dat de Sojoez-6 tijdens de 32ste omwenteling in een nieuwe baan werd gebracht. Het ruimtevoertuig .Sojoez' is de opvolger van de types .Wostok' en .Wosjod' en is dus het derde type in de Russische bemande ruimtevaart. Van Russische zijde is er steeds de nadruk op gelegd dat de Sojoez in staat is belang rijke manoeuvres in de ruimte om de aarde uit te voeren. Het voer tuig kan zowel met hand- als met automatische besturing worden gemanoeuvreerd. Het maximum aantal kosmonauten dat tot nog toe in één Sojoez in een baan om de aarde is gebracht, bedraagt drie. Voor vluchten buiten het wereld ruim, bijvoorbeeld naar de maan, zou de Sojoez niet geschikt zijn omdat de bouw van dien aard is dat de grote hitte bij terug- keer in de dampkring niet kan worden weerstaan. De eerste be manningswisseling bij het koppe len van een .kosmisch experi menteerstation' bestaande uit de MOSKOU De bemanningsleden van de drie gelanceerde Russische ruimteschepen. Op de foto zittend vlnr Valery Kubasov, Georgy Sho- nin Vladimir. Sliatalou en Alexei Yeliseev. Staand vlnr Victor Gorbat koAnatoly Füipchenko en Vladislav Vollcov. Sojoez-4 en de Sojoez-5 geschied de op 16 januari van dit jaar. De Sojoez-ruiintcvoertuigen be schikken over een hoofdmotor en een hulpmotor. Met behulp hier van kunnen de voertuigen een hoogte van 1300 kilometer berei ken, daar een rendez-vous ma noeuvre uitvoeren en de terugkeer naar de aarde afremmen. In de Verenigde Staten is men te rughoudend in zijn commentaar over het nieuwe Russische ruim te-experiment. De kranten spre ken weliswaar van een record, maar ruimtevaartdeskundigen zeggen niet te weten waar nu commentaar op te geven. De Rus sische geheimhouding van wat staat te gebeuren maakt een ern stige beoordeling van het experi ment vooralsnog onmogelijk. M'n (Van onze correspondent) LONDEN Een somber lager huis heeft maandagavond met vol ledige eensgezindheid tussen alle partijen omtrent de juistheid van de thans in uitvoering zijnde bin nenlandse hervormingen, de voor lopige balans over de nog steeds uiterst wankele situatie in Noord- Ierland opgemaakt. Ondanks de nieuwe gruwelijke uitbar stingen in Belfast gedurende het afge lopen weekeinde, heerst er gezien de redelijkheid van de nieuwe maatregelen de hoop dat de dingen ten goede zullen keren al hebben velen daar juist een hard hoofd in omdat de toestand in Ul ster door en door verziekt is en er veel te laat is ingegrepen. Maar de Britse regering, die al onder genoeg proble men gebukt gaat, probeert terecht het ogenblik af te wenden waarop zij ge dwongen zou zijn rechtstreeks het be stuur van Noord-Ierland over te nemen. De hoop op een oplossing is vxooral ge baseerd op het feit dat de Noordierse regering voor 100 procent achter de hervormingen staat en politie, leger, Unionistische Partij en oppositie, Lon den en Belfast en de regering en de op positie in Westminster volledig samen werken. Ook de rooms-katholieke min derheid zegt de voorgestelde nieuwe burgerlijke uit de gehele gemeenschap te rekruteren ongewapende politie macht die in de plaats zal komen van de gevreesde koninklijke Ulster gendar merie, te kunnen aanvaarden, alsmede de lokale vrijwilligerspolitie die de ge hate B-Specials, de reactionaire burger wacht, zal vervangen en die onder Brits militair bevel zal worden ge plaatst met verantwoordelijkheid tegen over de Britse regering. Bovendien oefent sir Arthur Young, tot nu toe hoofdcommissaris van de City van Londen en thans de nieuwe (Zie slot pag12 kol. 2) Terwijl Noord-lerland het afgelo pen weekeinde weer het beeld van een burgeroorlog te zien gafpre dikte ds Paisley, de leider van de extreme protestanten, het evan- nancierd uit giften van Paisley's aanhangers. Op de foto ziet men voor de kansel de echtgenote van de dominee (de linkse van de twee vrouwen) GORINCHEM (GPD) Tijdens een roerige raadsvergadering hebben elf le den van de Gorinchemse gemeenteraad hun zetels ter beschikking gesteld en het vertrouwen in burgemeester L. R. J. ridder van Rappard opgezegd. Het raadslid J. H. M. Eckhardt (ar) verklaarde namens de elf raadsleden, dat door het persoonlijk optreden van de heer Van Rappard de gemeente on bestuurbaar is geworden; De daad van de raadsleden was het verrassend slot van een raadsvergadering, waarin een meerderheid in b en w ae raad vroeg een uitspraak te doen over de integri teit van wethouder Killian (sociale za ken), die zich in de ogen van Van Rap pard door bepaalde vermengingen van zijn wethouderschap en zijn persoonlij ke belangen onmogelijk zou hebben ge maakt. De raad nam na langdurige dis cussie een motie aan met twaalf tegen vijf stemmen, waarin het vertrouwen in de heer Killian werd uitgesproken. DEN HAAG (GPD) De volledige doorwerking van de Duitse revaluatie op de Nederlandse economie, zoals deze met behulp van de beschikbare model len door het centraal planbureau kan worden berekend, kan ook een loo passing inhouden, namelijk van een nalf procent. Aldus deelt minister Wit- teveen van financiën mede, in antwoord op vragen van de socialistische tweede kamerleden drs E. L. Berg en dr ir A. P. Oele. De minister tekent hierbij aan, dat iz deze berekening geen rekening is ge houden met het feit, dat de toeneming van de sociale premies volgend jaar vermoedelijk zal meevallen, zodat de achteruitgang van het reële loon tenge volge van ae Duitse revaluatie waar schijnlijk niet hoeft te betekenen, dat de toeneming van het reëel beschikbare loon die in het 14de halfjaarlijkse eco nomisch rapport van de SER als wen selijk werd beschouwd, niet zou worden gehaald. STICHTING INDUSTRIEGROEP MIDDEN-ZEELAND VLISSINGEN Er is op het ogenblik in oprichting een Stichting Industriegroep Mid den - Zeeland (1MZ)een club van acht bedrijven, die in twee richtingen een bijdrage wil le veren om het gebied waarin zij werken een zo aantrekkelijk mo gelijk industrieel klimaat te hel pen geven. Aan de ene kant wil de groep zich er op gaan toe leggen om beleidsinstanties te informeren over plannen en be hoeften van het- bedrijfsleven. Aan de andere kant gaat het erom de toekomstige werkne mer een helder beeld te geven van zijn mogelijkheden en kan sen in het hart van deze provin- Zitting in de stichting in oprich ting hebben de Apparaten- en ke- telfabriek AKF te Goes, Billi- ton M T te Vlissingen, Hercu les NV te Middelburg, Hoechst Vlissingen NV te Vlissingen, Pe- chiney Nederland NV te Vlissin gen, de NV PZEM te Middel burg, de NV Kon. Mij. ,De Schel de' te Vlissingen en de Vitrite Fabriek NV te Middelburg. Voorzitter is dr ir J. Nijman, directeur stafbureau Hoechst, se cretaris ir W. J. ter Hart, di recteur AKF en penningmeester drs J. K. de Jong, economisch adjunct-directeur van de PZEM. In het kort komt de doelstelling van de stichting hierop neer: een duw geven opdat midden-Zeeland zich in de komende jaren ontwik kelt tot een gebied waai- het voor de huidige en toekomstige bevol king plezierig wonen en werken is. Het is allemaal begonnen rondom het vraagstuk van de personee'swer- ving. In het jaar 1971 zal er een piek komen in de vraag naar perso neel. Pechiney zal dan met zijn eerste produktiefase in bedrijf ko men, Hoechst zal zijn volgende uit breiding op toeren brengen 'en ook de anderen zullen him personeelsbe stand moeten opvoeren. .Laten we elkaar bij de personeeelswerving nu niet in de wielen rijden', was de eerste ingeving. Die stelling waar maken hield dus in: het voortaan samen doen. Personeelswerving dan in de ruimste zin van het woord. Niet alleen mensen aantrekken, maar er ook voor helpen zorgen dat ze gehuisvest kunnen worden en dan bovendien zo'n woon- en werksfeer scheppen dat ze willen blijven ook. PersoneeCswerving met een dergelij ke inhoudswaarde betekent dat je aan lijsten van vraag en aanbod van de arbeidsbureaus's niet genoeg hebt. Met die gegevens moet actief worden gewerkt. Van de kant van het districtsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland was er on middellijk een grote belangstelling. De hoofdinspecteur-directeur van dat bureau, mr J. S. P. Rietema, was meteen bij de start van dit geza menlijke inititatief betrokken. De eerste besprekingen werden onder zijn leidipg gevoerd. Ook het ETI (economisch technologisch instituut) Dr Nijman: .Ieder van ons heeft nu zin om er zijn schouders onder te zetten. We zitten tenslotte alle maal met dezelfde problemen. Eigenlijk met de problemen, die we hier zelf hebben gebracht. Punt één is, dat je je goed realiseert waarover je praat'. Tot op dit moment zijn het overi gens alleen nog maar ideeën. Wat er moet gebeuren, is de volgende stap. De .club van acht' heeft in tussen wel een aantal terreinen af gebakend, waarop men zich wil gaan bewegen: Woningvoorziening. Het gaat claarbij niet alleen om de wo ningwetsector. Voor het kader- fZie slot pag. 7 kol. 4 'iniater Luns Is niet alleen een populair, maar ook "•LXy)i een soepel man. Onlangs ging hij naar New York, naar [pggSj de vergadering van ce Verenig- pjS?w l de Naties met onder meer als opdracht van de twijfel te la ten blijken, die e'r in brede kring in Ne derland bestaat over de gang van zaken bij de volksraadpleging in '.Vest-Irian. De Indonesische minister Malik vroeg echter tevoren de rede ter inzage en gaf op zijn beurt de zijne aan Luns. een niet ongebruikelijke gang van zaken in het internationale verkeer. In dit geval even wel leidde het er toe, dat Malik aan Luns vroeg de passage over Nieuw-Gui- nea te schrappen, waarop Luns welis waar ,nee' zei, maar wel bereid bleek een verzachting aan te brengen. Gevolg: Luns sprekend namens het Neder landse volk deelde aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties mee, dat er bij de Nederlanders .enige twijfel' bestaat over de manier waarop de bevolking van West-Irian is geraad pleegd. Een soepel man, onze minister van buitenlandse zaken. Het zou boeiend zijn op dit ogenblik eens een opinie onderzoek in te stellen naar de werke lijke opvatting van het Nederlandse volk over de verkiezingen in West-Irian. Vermoedelijk zou er uitkomen, dat de overgrote meerderheid van mening is. dat deze hele volksraadpleging niets, maar dan ook niets voorstelt. Een op vatting die in ieder geval politiek Den Haag huldigt: ddér is geen sprake van .lichte twijfel'. En dat v/eet de heer Luns drommels goed. Het zou niet nodig zijn er veel dieper op in te gaan als de minister van buitenlandse zaken er verder het zwijgen aan toe zou hebben gedaan. De heer Luns is echter niet alleen soepel, hij is ook een spraakzaam man. Voor een radioprogramma in de Verenigde Staten heeft hij vervolgens verklaard weinig bewondering te hebben voor de rol van de Verenigde Naties bij de over dracht van de soevereiniteit over West- Irian aan Indonesië. Nu ja, dat is van zijn standpunt uit gezien nog wel te be grijpen: die rol ging namelijk dwars tegen zijn plannen in, zodat van zijn eigen berekeningen over West-Irian waarop de Nederlandse regeringspoli- tiek inzake Nieuw-Guinea was geba seerd helemaal niets uitkwam. De zaak wordt echter in teressanter- de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken verweet namelijk in de radio-uitzending Robert Kennedy, dat Nederland ge dwongen zou zijn geweest zijn verant woordelijkheid jegens het volk van Nieuw-Guinea te verraden, althans zo blijkt uit de persberichten over Luns' radio-uitzending. Kennedy had ziin broer, de president, overgehaald, aldus de heer Luns, om Soekarno te steunen. Dit was gebeurd nadat Robert Kennedy een bezoek van vijf dagen aan Indonesië had gebracht. En onze minister voegde daar vervolgens aan toe: ,Dank zij zijn grote intelligentie werd Robert Kennedy snel op vele gebieden deskundig, waar voor wij vierhonderd jaar nodig had den om er iets van te weten'. Dit laatste sarcastische grapje is wel een dieptepunt in de Lunsiaanse uitspraken van de laatste jaren. We laten nu maar buiten beschouwing, dat het voor een buitenlander in de Verenig de Staten toch wel passend zou zijn eni ge matiging te betrachten als het gaat om kritiek uit te oefenen op een hoog staand Amerikaans politicus, die door moordenaarshand is gevallen. Niet bui- ten beschouwing echter kan blijven de zonderlinge versimpeling, die minister Luns hier toepast op het optreden van Robert Kennedy. Het ging er namelijk helemaal niet om zoals de bewinds man suggereert dat Kennedy des kundig zou worden op gebieden, waar voor Nederland vierhonderd jaar nodig heeft gehad. Kern van de zaak was, dat Kennedy in opdracht van zijn broer na moest gaan hoe de politieke machts verhoudingen lagen in dat deel van Azië, waarvan Nieuw-Guinea deel uit maakt. Daarbij had hij met allerlei fac toren te maken: de verhouding VS-com- munistische wereld, de toenemende in vloed van het communisme in Indonesië en de mogelijkheid dat een strijd om West-Irian dit communisme nog zou versterken, de toen al groter wordende moeilijkheden voor de VS in Vietnam, enfin een reeks van overwegingen die het beleid van de Verenigde Staten dien den te beïnvloeden. Robert Kennedy had de president van VS vooral te rappor teren wat de gevolgen zouden zijn in Zuidoost-Azië en in de overige wereld, indien de Nieuw-Guineapolitiek voigens het recept-Luns zou worden doorgezet. Daar ging het om. Maar wat zegt nu minister Luns: ,Dank zij zijn grote in telligentie werd Kennedy snel op vele gebieden deskundig, waarvoor wij vier honderd jaar nodig hadden'. Nonsens, Kennedy was helemaal niet geïnteres seerd in die afgelopen vierhonderd jaar. integendeel, hij had met de toekomst te maken. Dank zij zijn intelligentie kon hij snel vaststellen dat het machtseven wicht in dit deel van Azië wel eens grondig verstoord zou kunnen worden tengevolge van de Nederlandse plannen, met alle gevolgen van dien. Kennedy's intelligentiepeil maakte zo beschouwd niet zo'n gekke indruk, vergeleken bij dat van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Deze bewindsman beoordeelde toen immers zoals later ondubbelzinnig kwam vast te staan de machtsverhoudingen verkeerd, met als gevolg dat zijn Nieuw-Guineapoli- tiek faalde. Het is alles bijeen maar een somber beeld: een Nederlands minister van buitenlandse zaken brengt op ver zoek van zijn Indonesische ambtgenoot verzachtingen in een rede aan, die de werkelijkheid geweld aandoen. Om ech ter later wel een flinke borst op te zet ten, door via de Amerikaanse radio te vertellen hoe slecht de Verenigde Naties zich in deze kwestie hebben gedragen en wijlen Robert Kennedy een veeg uit de pan te geven. Een plooibaar man. onze minister. Maar het wordt wel tijd dat hij eens een andere baan gaat zoe ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1